PDA

Επιστροφή στο Forum : πυρωμα πουλιων

isac
22-05-07, 21:00
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΜΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΗ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΥΡΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙ΄ΑΥΤΟ?

sarpijk
23-05-07, 12:05
τι εννοεις δεν εχουν πυρωθει ακόμη? ξερεις τι εννοουμε οταν λεμε οτι ενα πουλι έχει πυρώσει? τετοια εποχη και τιποτα να μην εκανες τα πουλια 8αειχαν πυρωσει μιας και ειναι εποχη που και στη φυση ζευγαρωνουν. εαν η μυτη και τα ποδια της καρδερινας σου ειναι κατασπρα τοτε ειναι πυρωμενη. για δες και πες.

isac
24-05-07, 01:45
ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΡΑΜΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΙΑΜΙΣΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΑΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.Η ΚΑΝΑΡΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΝΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΟΡΠΑΕΙ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΩΜΕΝΗ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑ ΕΒΑΖΕ ΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΣΥΜΠΗΛΩΡΩΜΑ ΜΕ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε.ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ.ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΓΙΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΓΜΑ ΠΥΡΩΤΙΚΩΝ ΣΠΟΡΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΤΥΦΛΩΣΗ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΥΡΩΣΗΣ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

snassopoulos
24-05-07, 10:16
Ο ΚΑΡΔΕΡΙΝΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΗΜΑ.

ΔΕΝ ΣΤΡΩΝΕΙ (ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ) ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ.
ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ.

ΜΗΠΩΣ Ο ΚΑΡΔΕΡΙΝΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΧΡΟΝΟ?
ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΝΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΕΙ , ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΕΙ , (ΣΥΝΗΘΩΣ)ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ.

ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ , ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ) ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΓΕΝΕΘΛΙΑ :wink:

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

isac
25-05-07, 03:18
Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΠΥΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.Η ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΧΡΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΑ.

Nikos1976
08-06-07, 17:46
Τα ζευγάρια τα βάζουμε (με χώρισμα στη μέση για να συνηθίσουν τα πουλιά το ένα το άλλο) Δεκέμβριο μήνα.Η αρσενική καρδερίνα φαίνεται αν είναι πυρωμένη από το άσπρισμα της μύτης και των ποδιών της. Αν δείχνει ενδιαφέρον για την κανάρα κατεβάζει τις φτερούγες κελαηδώντας την. Οι κανάρες όταν πυρώνουν κινούνται ανήσυχα, φτεροκοπώντας συνεχώς και κόβοντας κομμάτια εφημερίδας από τον πάτο του κλουβιού για να κάνουν φωλιά. Τότε είναι η καλύτερη περίοδος για να βγει το χώρισμα και να μπει καλαθάκι με το υλικό για τη φωλιά. Τα μικρά τα βγάζω μόλις δω και τσιμπάνε αυγοτροφή μόνα τους. Τα βάζω σε μεγάλη κλούβα και τα αφήνω εκεί μέχρι να τα ξεχωρίσω σε θηλυκά και αρσενικά από τις φωνές τους. Σε 12 με 14 εβδομάδες από τη γέννησή τους θα κάνουν πτερόρροια που θα διαρκέσει για 4 με 6 εβδομάδες. Αυτή είναι η καλύτερη ηλικία για την εκπαίδευση των μικρών.
!!!!Στις περισσότερες καρδερίνες αρέσουν οι σκουρόχρωμες κανάρες.!!!!

snassopoulos
09-06-07, 09:56
ΤΟ ΑΣΠΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΥΛΙ ΠΥΡΩΜΕΝΟ
ΑΛΛΑ ΠΟΥΛΙ ΠΟΥ Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ.

ΓΙΑΤΙ...
ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΥΤΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ
...ΑΛΛΑ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΜΑΥΡΗ ΜΥΤΗ ΓΕΝΝΑΕΙ...ΤΩΡΑ!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ...
ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΜΑΓΙΟ ΤΗΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ....

...ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΗΤΕΡΑ !!!
(ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΝΑ ... ! )

isac
09-06-07, 14:55
ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΠΟ ΓΕΝΑΡΗ.ΕΓΩ ΤΑ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ.ΤΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ, ΤΙ ΜΙΓΜΑΤΑ ΣΠΟΡΩΝ ΓΙΑ ΠΥΡΩΜΑ,ΤΙ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε,ΤΙ ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΗ ΚΑΝΑΡΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ...Τ Ι Π Ο Τ Α!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΤΕ Η ΜΥΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ ΜΟΥ ΑΣΠΡΙΣΑΝ.ΠΑΝΤΩΣ Σ΄ΕΝΑ PET SHOP ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΡΔΕΡΙΝΟΣ-ΚΑΝΑΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΜΦΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΣΠΡΟ!!

Iced earth
10-06-07, 01:53
Η καναρα μου εχει ασπρισμενη μυτη αλλα το αρσενικο μου εχει μαυρη μυτη,αυτο σημαινει οτι το αρσενικο δεν ειναι πυρωμενο?

snassopoulos
10-06-07, 16:31
Τα ζευγάρια τα βάζουμε (με χώρισμα στη μέση για να συνηθίσουν τα πουλιά το ένα το άλλο) Δεκέμβριο μήνα.
Η αρσενική καρδερίνα φαίνεται αν είναι πυρωμένη από το άσπρισμα της μύτης και των ποδιών της.
Αν δείχνει ενδιαφέρον για την κανάρα κατεβάζει τις φτερούγες κελαηδώντας την.
Οι κανάρες όταν πυρώνουν κινούνται ανήσυχα, φτεροκοπώντας συνεχώς και κόβοντας κομμάτια εφημερίδας από τον πάτο του κλουβιού για να κάνουν φωλιά.
Τότε είναι η καλύτερη περίοδος για να βγει το χώρισμα και να μπει καλαθάκι με το υλικό για τη φωλιά.
Τα μικρά τα βγάζω μόλις δω και τσιμπάνε αυγοτροφή μόνα τους. Τα βάζω σε μεγάλη κλούβα και τα αφήνω εκεί μέχρι να τα ξεχωρίσω σε θηλυκά και αρσενικά από τις φωνές τους.
Σε 12 με 14 εβδομάδες από τη γέννησή τους θα κάνουν πτερόρροια που θα διαρκέσει για 4 με 6 εβδομάδες. Αυτή είναι η καλύτερη ηλικία για την εκπαίδευση των μικρών.
!!!!Στις περισσότερες καρδερίνες αρέσουν οι σκουρόχρωμες κανάρες.!!!!

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ , ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.
ΠΕΡΑΣΑΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

snassopoulos
10-06-07, 16:32
Η ΑΣΠΡΗ ΜΥΤΗ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΟΧΙ ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ.

Nikos1976
16-06-07, 03:41
Πραγματικα δεν καταλαβαινω καποιους εδω μεσα. 1ον δεν ειναι καθολου κακο να γραφεις κατι που το εχεις διαβασει ηδη αλλα και εχεις δει ο ιδιος οτι ΙΣΧΥΕΙ. 2ον κυριε ..... δεν εγραψα ΠΟΤΕ για ασπρισμα μυτης για την καναρα αλλα για την καρδερινα, οποτε διαβασε 5-10 φορες το κειμενο μου να το εμπεδωσεις. συγνωμη εαν θελησα να βοηθησω με κατι απο τα χιλιαδες που εχω διαβασει εστω και 4 χρονια πριν και ειδα οτι ισχυει, τουλαχιστον σε μενα κυριε ταδε!!!χαρακτηρισμους αλλου.

Nikos1976
16-06-07, 03:48
α,και κατι αλλο φιλε....δεν ξερω κανεναν που να δικαιωθηκε το δευτερολεπτο που εγραψε ενα αρθρο αλλα 700 χρονια μετα. οποτε ασε μας να δωσουμε μια συμβουλη που ισςως βοηθησει, και το ξεπερασμενο ειναι καθαρα δικη σου ... γνωμη φιλε φωτογραφε

snassopoulos
16-06-07, 12:10
ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ "ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ"

ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΑΛΛΙΩΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΓΕΝΝΟΥΝ
ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΣ.

ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΩ.
ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ "ΚΥΡΙΟΣ ΤΑΔΕ" ΟΥΤΕ ΒΛΕΠΩ ΑΦ' ΥΨΗΛΟΥ.
ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΩ ΑΠΟΨΕΙΣ.

Υ.Γ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ.

Υ.Γ. 2 Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΜΥΤΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ "ICED EARTH"

Υ.Γ. 3
ΔΕΝ ΛΕΓΟΜΑΙ ΚΥΡΙΟΣ "ΤΑΔΕ" ΑΛΛΑ ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ .
ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΜΥΝΗΜΑ ΜΟΥ.

isac
16-06-07, 16:47
ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ.ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΟΙ ΑΝΤΙΓΝΩΜΙΕΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.

Nikos1976
17-06-07, 16:48
παιδια καλη συνεχεια με τις αναπαραγωγες και που και που ξεκουραση στα πουλια.

isac
17-06-07, 17:15
Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΡΕ ΝΙΚΟ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.ΟΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΝΑΜΕ.ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

Iced earth
20-06-07, 01:16
Πυρωνεται ο αρσενικος μετα απο το τελος της πτεροροιας η πρεπει να περιμενεις την επομενη ανοιξη?

Υπαρχουν κατι βιταμινες πυρωματος σε σταγονες,τις εχει χρησιμοποιησει κανεις? κανουν δουλεια σε τετοιες περιπτωσεις η ειναι μουφα?

isac
20-06-07, 02:24
ΠΟΥΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΤΕΡΟΡΟΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΥΡΩΝΕΙ.ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΥΡΩΜΑ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΤΑ ΠΥΡΩΝΕΙ,ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ.

snassopoulos
20-06-07, 09:35
Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΒΟΗΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΝΑ ΑΛΛΑ ΞΕΙ ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΤΟ ΠΥΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΙ.
ΑΠΛΑ ΥΠΟΒΟΗΘΑ.

yannisleros
21-06-07, 19:33
OPOS TA LEEI O SPYROS EINAI ...
AMANNNNN ME AYTH THN E POIA KARAMELA EXEI GINEI
PSAKSATE POTE NA DEITE TI EINAI POU PAEI POU KANEI KALO ALLA KAI POU KANEI KAKO??????????????????????????
OPOS ENAS FILOS MOU EDO POU 8ELEI NA BGALEI KAI KARDERINES KAI TOUS BAZEI KA8E MERA BIT E .......
PROSEKSTE GIATI ANTI GIA KALO MPOREITE NA KANETE MEGALO KAKO STA POULAKIA SAS

isac
22-06-07, 04:22
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΨΑΞΑΜΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΙΣΤΑ!Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΚΑΤ΄ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙ.Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΥΠΕΡΒΙΤΑΜΙΝΩΣΗ.Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΧΟΡΗΓΗΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ.ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΞΑΛΟΥ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΟ!!

yannisleros
22-06-07, 09:27
ISAC EXEIS DIKIO EN MERI .
ONTOS ETSI XORIGITE
KANEIS LA8OS OMOS OTI EINAI APLA BITAMINI KAI APLA MPOREI NA PROKALESEI YPERBITAMINOSI
KAPIES BITAMINES MESA S AYTES KAI H BIT E DEN EINAI TOSO A8OES
H YPERBOLIKI XORIGISI TOUS MPOREI NA PROKALESEI PROBLIMATA YGEIAS STA POULIA OPOS H KATASTROFI TOU SIKOTIOU

isac
22-06-07, 13:30
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΛΕΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΟ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑ ΤΟΝ ICED EARTH ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ.ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΛΙΓΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΣΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

snassopoulos
22-06-07, 16:24
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗΣ.

ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε .
ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
ΑΛΛΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.
ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΟΥΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ Ε.

ΚΑΙ , ΓΙΑΝΝΗ , ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ.
Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΣΟΝ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗΣ
ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ "ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΧΑΠΙ"
ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

ΟΧΙ.

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΔΕΝ ΠΥΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.

yannisleros
23-06-07, 11:26
ISAC KAI SPYRO TO BLEPO OTI TO KATEXETE TO 8EMA TO PROBLHMA EINAI ME KATI PAIDIA SAN TON Iced earth POY GRAFOUN Πυρωνεται ο αρσενικος μετα απο το τελος της πτεροροιας η πρεπει να περιμενεις την επομενη ανοιξη?
POU MPOREI NA PISTEPSOUN OTI 8A BALOUN BIT E KAI ENA SORO ALLA MATZOUNIA KAI TA POULIA TSAK 8A GENNISOUN AYGA KAI 8A BGALOUN MIKRA
FILE Iced earth DEN TA BAZO MAZI SOU NA SAS PROSTATEPSO 8ELO
OPOS POLU SOSTA EIPE O SPYROS DEN YPARXOUN FARMAKA H BITAMINES POU PIRONOUN TA POULIA APLA BOH8ANE TO POULI .
H LEKSH KLEIDI LEGETE PROETIMASIA ANAPARAGOGIS
KAI H PROETIMASIA TIS ANAPARAGOGIS KSERETE POTE ARXIZEI ?
APO THN HMERA POU GENIETE ENA POULI SOSTES SIN8IKES DIAMONHS KAI SOSTI DIATROFI STIN ANAPTIKSI TOU KAI STIN PROTI TOU PTERORIA = YGEIES POULI
SE DEYTERI FASI EINAI H SOSTI PROETIMASIA ANAPARAGOGIS OPOU APLA BOH8AME TA POULIA NA MPORESOUN NA ANTAPEKSEL8OUN EIDIKA TA 8ILIKA S AYTI TIN EPIPONI PERIODO GI AYTA .
STADIAKI AYKSISI DIATROFIKIS AKSIAS AYGOTROFHS FOTISMOU ISOS.
XORIGISI BITAMINON ASBESTIOU METALIKON ALLATON YXNOSTIXEION

OLOI AYTOI OI FILOI POU MESA STO MARTI APRILI H KAI ARGOTERA AGORAZOUN KAPOIA POULIA KAI 8ELOUN NA TA ZEYGAROSOUN LEITOURGOUN TELEIOS ANOR8ODOKSA

Iced earth
24-06-07, 00:44
"yannisleros"]ISAC KAI SPYRO TO BLEPO OTI TO KATEXETE TO 8EMA TO PROBLHMA EINAI ME KATI PAIDIA SAN TON Iced earth POY GRAFOUN Πυρωνεται ο αρσενικος μετα απο το τελος της πτεροροιας η πρεπει να περιμενεις την επομενη ανοιξη?
POU MPOREI NA PISTEPSOUN OTI 8A BALOUN BIT E KAI ENA SORO ALLA MATZOUNIA KAI TA POULIA TSAK 8A GENNISOUN AYGA KAI 8A BGALOUN MIKRA
FILE Iced earth DEN TA BAZO MAZI SOU NA SAS PROSTATEPSO 8ELO
OPOS POLU SOSTA EIPE O SPYROS DEN YPARXOUN FARMAKA H BITAMINES POU PIRONOUN TA POULIA APLA BOH8ANE TO POULI .
H LEKSH KLEIDI LEGETE PROETIMASIA ANAPARAGOGIS
KAI H PROETIMASIA TIS ANAPARAGOGIS KSERETE POTE ARXIZEI ?
APO THN HMERA POU GENIETE ENA POULI SOSTES SIN8IKES DIAMONHS KAI SOSTI DIATROFI STIN ANAPTIKSI TOU KAI STIN PROTI TOU PTERORIA = YGEIES POULI
SE DEYTERI FASI EINAI H SOSTI PROETIMASIA ANAPARAGOGIS OPOU APLA BOH8AME TA POULIA NA MPORESOUN NA ANTAPEKSEL8OUN EIDIKA TA 8ILIKA S AYTI TIN EPIPONI PERIODO GI AYTA .
STADIAKI AYKSISI DIATROFIKIS AKSIAS AYGOTROFHS FOTISMOU ISOS.
XORIGISI BITAMINON ASBESTIOU METALIKON ALLATON YXNOSTIXEION

OLOI AYTOI OI FILOI POU MESA STO MARTI APRILI H KAI ARGOTERA AGORAZOUN KAPOIA POULIA KAI 8ELOUN NA TA ZEYGAROSOUN LEITOURGOUN TELEIOS ANOR8ODOKSA

Ενταξει ολα αυτα εχω και ενα βιβλιο για καναρινια που μιλαει για τη διατροφη των πουλιων αλλα τα λεει με γενικολογα οπως εσυ τωρα(αναρτησε εδω μεσα ενα προγραμμα διατροφης πριν και μετα κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης με της ποσοτητες που πρεπει να δοθουν στα πουλια),υποψιν οτι δεν προσπαθησα ξαφνικα να αγορασω πουλια για αναπαραγωγη αλλα ειπα μηπως προλαβω, τελικα δεν πετυχε γιατι ετυχε το αρσενικο να εχει πτερωρια

εδω μεσα ο καθενας απο οτι εχω παρατηρησει λεει τα δικα του,δεν υπαρχει ξεκαθαρη γνωμη πανω σε αυτο το θεμα και σε οποιοδηποτε αλλο θεμα μας απασχολει,ο καθενας λειτουργει με τη δικη του φιλοσοφια

Εγω βαζω σε μια ταιστρα αυγοτροφη και στην αλλη μειγμα σπορων σε καθε πουλι που εχω, μεχρι στιγμης δεν ειδα καποιο προβλημα με τα πουλια οσο αναφορα τη συμπεριφορα τους,οσο αναφορα τα μετρα που πηρα για το αρσενικο γκρι (στο αβαταρ μου) με την προωρη πτερωρια αντιμετωπισα το προβλημα με μεγαλη επιτυχια και μεσα σε λιγοτερο απο μηνα το πουλι αρχισε να κελαηδαει ξανα,βρηκε τη ζωντανια του

Επισης μεσα στο βιβλιο λεει οτι οταν η θυληκια κανει αυγα πρεπει να τα βγαλεις και να ξαναβαλεις οταν κανει το τελευταιο αυγο ετσι ωστε να αναπτυχθουν ταυτοχρονα τα πουλακια,κατι που δεν το εφαρμοζουν ολοι

snassopoulos
24-06-07, 23:04
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ.

ΚΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ.

ΚΙΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΥΡΩΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΜΟΥΝΤΖΩΣΑΝΕ.

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΟΝΤΑΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΥΣ.

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ... ?

isac
25-06-07, 04:46
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΟ.ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ (ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ) ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΥΘΕΝΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΡΥΒΕΙ
ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ ΑΠΟ ΠΙΣΩ.
ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΩΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΑΣ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΙΣΤΗ ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ(ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΩΣΤΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ)
ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΚΙΝΔΙΝΕΥΜΕΝΗ.ΤΑ ΑΥΓΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΕΛΕΤΑ!

yannisleros
25-06-07, 09:32
ΦΙΛΕ Iced earth ΑΜΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥΜΕ ΕΔΩ ΩΡΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ 5 ΣΕΛΙΔΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ .
ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΓΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Η ΚΑΝΑΡΑ .
ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ
ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΚΑΝΑΡΕΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΕΠΩΑΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΑΥΓΟΥ . ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΑ ΚΑΝΑΡΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΠΩΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΥΓΟ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ .ΣΥΝ ΟΤΙ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΝΑ ΛΕΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ ΑΠΟ ΚΟΥΤΣΟΥΛΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ 2 ΓΕΝΝΑ .
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΕΡΝΩ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΕΔΩ

http://i113.photobucket.com/albums/n234/yannisleros/DIAFORA/DSC00793.jpg

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΥΓΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΠΛΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ , ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΗΝ ΚΑΝΑΡΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΣΤΙΣ 14-15 ΜΕΡΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ .
ΤΑ ΑΥΓΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΜΕ ΚΕΧΡΙ ΑΠΛΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΧΡΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΗ ΑΥΓΑ

isac
25-06-07, 20:10
ΓΙΑΝΝΗ ΕΓΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΠΟΤΕ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ.Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΣΕ ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΣ?ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΑ ΑΥΓΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ?

snassopoulos
26-06-07, 10:03
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ
(ΔΗΛΑΔΗ 23 - 28 ΒΑΘΜΟΥΣ)
ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΣΠΟΡΟΥΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΑΒΕΙΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.

ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΘΑΒΕΙΣ ΣΑΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΜΙΣΗ ΣΤΡΟΦΗ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ.

ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΦΕΤΟΣ
ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ
ΠΟΥ ΔΙΠΛΑ ΑΠ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ,
ΣΤΟ ΚΟΜΟΔΙΝΟ ΜΟΥ
ΕΙΧΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ
ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΤΑ ΓΥΡΙΖΑ ΜΙΣΗ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΑ "ΣΤΑΥΡΩΝΑ".

ΤΕΛΙΚΑ "ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙΕΙ Η ΛΑΜΠΑ" ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΣΠΟΡΑ... :lol:

isac
26-06-07, 11:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΥΤΗ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ!ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΤΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΩΣ.

cbadmin
28-06-07, 21:33
Καλησπερα και απο εμενα ,
Θα γελασετε αλλα νομιζα οτι ειχα απαντησει σε αυτο το θεμα αλλα δεν το ειχα κανει.
Γιαυτο και το κανω τωρα

Θα σημφωνησω με τον Γιαννη γιατι ακριβως κανω το ιδιο πραγμα χωρις να υπαρχει το παραμικρο προβλημα.
Αντιθετα πολλα τα ωφελη απο αυτον το τροπο.

Συνηστω σε ολους τους εκτροφεις παλιους και νεους να σηκωνουν τα αυγα για καλυτερα αποτελεσματα