PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί αιχμαλωσίας...

SAKISGIOT
06-10-08, 13:50
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ........ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΠΕΡΙ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΣ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ. ΕΑΝ ΝΑΙ: ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ...... ΕΑΝ ΟΧΙ: ΘΑ' ΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠ' ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΛΟΓΙΚΑ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ.

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ; ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ Η ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΣΗ "ΑΓΡΙΩΝ;"
1) ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ;
2) ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΑΙ;
3) ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
4) ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ........ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ......

SAKISGIOT
06-10-08, 13:53
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ........ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΠΕΡΙ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΣ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ. ΕΑΝ ΝΑΙ: ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ...... ΕΑΝ ΟΧΙ: ΘΑ' ΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠ' ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΛΟΓΙΚΑ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ.

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ; ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ Η ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΣΗ "ΑΓΡΙΩΝ;"
1) ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ;
2) ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΑΙ;
3) ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ
4) ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ........ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ......

***** ΚΑΙ ΦΙΣΙΚΑ......ANTMIN' S ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΟΣ;;;

11panos04
06-10-08, 15:21
Μακαρι να το επιτρεψει ο admin,γιατι ανοιγεις ενα ενδιαφερον θεμα που θα παρει αρκετες σελιδες

admin
06-10-08, 15:31
Επιτρεπετε απο πλευρας μου να γινει συζητητη action 1 αλλα υπαρχει και εδω κατι το παρομοιο :sos http://canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=125 (http://canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=125) :sos

11panos04
06-10-08, 15:51
Αυτο το ποστ ειχε υποπεσει στην αντιληψη μου πριν καιρο.Αφου ο Γιωργος δινει το πρασινο,sakisgiot ευχαριστως να το συζητησουμε:pano

SAKISGIOT
06-10-08, 19:51
ΓΙΩΡΓΟ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ. ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΑΝ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΕΚΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩ ΣΧΟΛΙΑ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΑΠΛΑ "ΑΓΓΙΖΕΙ" ΤΟ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΩΣ "ΝΕΟΣ" ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ....

*** ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ........ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ "ΚΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ" ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.

11panos04
06-10-08, 21:04
Για αρχη-κ ξεροντας οτι ετσι θα παρακινησω κ αλλους να συμμετασχουν-δεν τιθεμαι κατα της αιχμαλωσιας.Γνωριζω οτι πολλοι δε συμφωνουν,αλλα αυτη ειναι προσωπικη μου απποψη κ ευχαριστως να δεχτω κ αντιθετες αποψεις, με τα καταλληλα τεκμηρια βεβαιως.

Tonys
06-10-08, 21:33
εγω παιδια πιστευω οτι ολα ειναι σχετικα με το τι θελεις να πετυχεις με την αιχμαλωσια γιατι αν πιασεις λιγα πουλια για σενα τοτε οκ αλλα οταν πιανεις 100-150 με σκοπο να τα βαλεις σε 1 κλουβι 40χ25χ10 με σκοπο την πωληση τοτε δεν ειναι αιχμαλωσια αλλα χαζομαρα να μην πω τιποτε αλλο και βεβαια αν πιασεις λιγα πουλια για σενα τα προσεχεις και τα φροντιζεις πολυ για να μειωσεις η να μηδενισεις τις απωλειες ενω οταν πας για εμποριο το μονο που κανεις ειναι να κουνας το κλουβι για να φαινονται ζωηρα τα πουλια

11panos04
06-10-08, 22:03
Προσωπικα,δουλευω 2-3 καπατζες εδω κ 4-5 χρονια.Τις βαζω απο Σεπτεμβρη-Μαρτη/αρχες Απριλη.Σ αυτα τα χρονια που τις δουλευω συστηματικα(καθε μερα) εχω να πω οτι πιανω κατα μεσο ορο δυο καρδερινες,τεσσερα σκαθια(λουγαρα) κ ενα φλωρο.Αλλη χρονια μπορει να πιασω πιο πολλα(οχι πανω απο 5-8 σε καθε ειδος),κ αλλη τιποτα.Τωρα κ μεχρι στιγμης δεν εχω πιασει τιποτα.Αυτο οφειλεται καθαρα στο οτι πανω απ την περιοχη μας δεν υπαρχει ιχνος τετοιων πουλιων,κ αν πιαστει η θα ναι κανα ξεχασμενο που ξωκειλε η το σκασε απο κλουβι.Πιστευω λοιπον οτι η ζημια που κανω δεν ειναι μεγαλη,κ οσα πουλια εχω πιασει μεχρι τωρα τα χα κρατησει ο ιδιος η τα χα δωσει σε φιλους,γειτονες εκτροφεις(ξερετε πως ειναι αυτα,σημερα ενα πουλακι εγω,μεθαυριο ενα εσυ).Δεν αποκλειω βεβαια το ενδεχομενο,αν υπηρχαν σε αφθονια κ πιανονταν αβερτα-κουβερτα,να επιανα κ περισσοτερα,αλλα μιλω βασει των τωρινων δεδομενων.

SAKISGIOT
06-10-08, 22:34
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ......... ΚΑΤΑΡΧΗΝ (ΕΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΚΟΜΑ), ΤΟΝΥ ΚΑΙ ΠΑΝΟ.........ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΕΤΕ, ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΜΩΣ (ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ "ΦΩΤΙΑ" ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΟΣΥΡΤΗ.

*** ΠΑΝΟ......... ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ: ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΣ ΤΟ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ;.......... ΤΟΤΕ ΞΙΝΙΖΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.....

arismania3
07-10-08, 12:13
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ...
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ..ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟ...
ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟ 40 ΠΟΛΛΕς ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΖΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΞΟΒΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΧΤΙΑ...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΖΑΝ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΓΡΙΑ ΩΔΙΚΑ..(ΤΣΙΧΛΕΣ,ΚΟΤΣΥΦΙΑ,ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ κ.α.)..
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΟΜΠΥ ΣΑΝ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ Η ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΙΑΣΙΜΟ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΤΗΣ ΤΡΑΤΑΣ ΓΙΑΛΟ ΓΙΑΛΟ..(ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΡΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 2 ΥΠΟΥΡΓΟΙ)...
ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ...
ΑΠΛΑ ΠΑΣ ΠΙΑΝΕΙΣ 5-10 ΠΟΥΛΙΑ ΚΡΑΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙΣ.....

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...ΘΑ ΞΑΝΑΕΠΑΝΕΛΘΩ..

11panos04
07-10-08, 15:21
Πανο,η διακριση που κανεις ειναι πραγματι σημαντικη.Οταν προκειται για βιοποριστικους λογους,τοτε το κυνηγι(γιατι περι κυνηγιου προκειται)αυτο εχει καποια ελαφρυντικα.Κι ο πατερας μου μικρος,κ πολλοι ομως ''παραδοσιακοι'' ανθρωποι,''χτυπουσαν''τσιχλες,τρυγωνια κ αλλα για φαγητο.Μη ξεχναμε οτι κ στη φυση το μεγαλο τρωει τοο μικρο,με την αντικειμενικη σημασια της λεξης,για βιοποριστικους λογους ακριβως.

Sakisgiot,τι εννοεις οτι ''ξινιζει απο πολλες αποψεις'';;Μη ξεχνας οτι υποσχεθηκες απαντηση,κ μαλιστα μακροσυρτηhttp://canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.gif

xoisnic
07-10-08, 17:48
ολα τα ωδικα πουλια απο πιασιμο προερχοντε. κανενα δε ,πηγε μονο του να παρακαλαει να το ζευγαρωσουν και να κανουν σιγα σιγα εμπορικα πουλια.το πιασιμο μπορει στην αρχη να φαινεται ασχημο, αλλα τωρα ποιος παει να πιασει καναρινια? το ιδιο εγινε σιγα σιγα με πολλα ειδη, και το ιδιο θα γινει και με καρδερινες -φλωρια κλπ, οταν η αναπαραγωγη φτασει σε επιπεδα καναρινιου.πηγενα γισ πιασιμο με ρισκο κατασχεσης αυτοκινητου προστημο κλπ. τωρα που βρισκω για αγορα δε το κανω. σιγα σιγα θε ερθει ισοροπια σε ολα.

stathis
07-10-08, 18:12
Ενδιαφέρων 8εμα με πολλές προεκτάσεις που για να το ακουμπήσουμε έστω και λίγο θα μας πάρει τρελό ποστάρισα. Εγώ πάλι θα προτιμούσα να προσεγγίσω το θέμα λίγο φυσιολατρικά, Τα πουλιά όπως και όλα τα ζώα της φύσης αποτελούν μέρος μιας ευαίσθητης διατροφικής και όχι μόνο αλυσίδας που σκοπό έχει την διατήρηση συγκεκριμένων ισορροπιών στον πλανήτη, άρα η επέμβαση τον ανθρώπων πάνω στην ευαίσθητη αυτή ισορροπία δημιουργεί πρόβλημα.
Το θέμα για μένα λοιπών δεν είναι μόνο αν πρέπει να συλλαμβάνουμε άγρια πουλιά αλά αν πρέπει να διατηρούμε γενικός πουλιά στα σπίτια μας, μη ξεχνάμε άλλωστε ότι και τα καναρίνια κάποτε άγρια ήταν κάποιοι τα έπιασαν και μέσω του εμπορίου εξαπλωθήκαν, εξημερώθηκαν, μεταλλάχτηκαν και φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση, αυτό συνέβη με όλα τα ζώα που ο άνθρωπος αποφάσισε ότι με κάποιο τρόπο του ήταν χρήσιμα. Μοιραία λοιπών τα οδικά πτηνά μπαίνουν και αυτά στη λίστα των ζώων που μας χρησιμεύουν, τώρα κάποιοι το κάνουν για να κερδίσουν χρήματα και κάποιοι για διαφόρους άλλους λόγους, δε ξέρω πόση διάφορα έχει πάντως όχι και πολύ μεγάλη.
Για να μη παρεξηγηθώ δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από τα παραπάνω, έχω πιάσει άγρια πουλιά και έχω αγοράσει, απλά το κακό τα τελευταία χρόνια έχει παραγίνει έτσι πιστεύω ότι όσοι αγαπάμε τα πουλιά θα πρέπει να στραφούμε περισσότερο στα εξημερωμένα ειδή, δε θα θελα ο γιος μου να βλέπει καρδερίνες μόνο στο κλουβί.

astrapogiannos
07-10-08, 20:31
εγω απο την μερια μου θα προσεγγισω αλλιως το θεμα και αν καποιος θεωρησει οτι απλα εξιλεωνομαι εγω η καποιος αλλος μεσα απο τα γραφομενα μου ας το πει κα ιθα απαντησω,
αυτο που θα πω ειναι οτι δεν καταστρεφει ο ανθρωπος τα πουλια ΜΟΝΟ πιανοντας τα,τα καταστρεφει ΚΥΡΙΩΣ με την αλογιστη χρηση φυτοφαρμακων,την αλογιστη καταστροφη του περιβαλλοντος,την απαραμιλλου καλλους οικοδομηση των δασων,την καταστροφη συνειδησεων μιας και ολοι μας ανεξαιρετως κανουμε "χομπυ" και ειτε τα πιασαμε ειτε οχι ειμαστε συνενοχοι στο εγκλημα,μην κατηγορειτε τους πουλοπιαστες γιατι και αυτοι στο κατω κατω πανε να κερδισουν κατι απο αυτο οπως και οι οικοπεδοφαγοι,οι ανεμοτρατες {που ενεφερε ο φιλος πανος}γιατι να κοιταξουμε το δεντρο κα ινα χασουμε το δασος???
ο φιλος σταθης ανεφερε οτι τα παιδια του δεν θα ηθελε να δουνε καρδερινες μονο στο κλουβι,γιατι δεν τον ποναει το θεμα με τις τιγρεις της βεγγαλης???τον μαυρο πανθηρα??τα γκουλντιανς??τα κοαλα??τα παντα{εννοω τις αρκουδες|????αυτα δεν ειναι μερος του οικοσυστηματος??
απλα φιλοι μου πρεπει ο καθενας να κοιταει το σπιτι του,το δικο μας εινα ιαυτη η μικρη γωνια που λεγεται Ελλαδα,ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει παμε για φουντο κα ιθα αναφερω ενα μικρο παραδειγμα ως κυνηγος και θα κλεισω
στην θεσσαλια και στον καμπο της κατερινης εχει περδικες γκρεκα,που ως γνωστον απαγορευεται το κυνηγι τους,ο κυριοτερος λογος που δεν αυξανεται ο πληθυσμος τους για να επιτραπει καποαι στιγμη το κυνηγι της ειναι η υπερβολικη χρηση φυτοφαρμακων στην γεωργια που σκοτωνει τα μικρα,ο δευτερος λογος ειναι οτι καποιοι "κυριοι"παιρνουν ειδικη αδεια απο το δασαρχειο οντας εκπαιδευτες κυνηγετικων κυνων για να εκπαιδευσουν τα σκυλια σε ζωντανο κα ιαγριο θηραμα,με την προφαση αυτη και με την καλυψη του νομου καρπωνονται καποια πουλια ,μικρος ισως αριθμος αλλα εξισου μικρος ο αριθμος κα ιτων εναπομειναντων,
οποτε φιλοι μου καλα κρασια...............

SAKISGIOT
07-10-08, 20:34
ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
1) ΣΕ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ "ΧΙΟΣΝΙΚ"......
"......ΤΩΡΑ ΑΓΟΡΑΖΩ" ΚΑΙ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ: ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΕΣ; ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ....ΓΙΑΤΙ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ ΕΥΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΩΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ....ΤΟ Ε Μ Π Ο Ρ Ι Ο!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΔΑΧΤΥΛΙΔΩΜΕΝΕΣ; ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΦΩΛΙΑΣ (Ή ΑΥΓΑ) ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ;
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ, ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΙΟΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΕΚΤΡΟΦΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΙ, ΠΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΕΑΝ ΙΣΟΦΑΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ ΜΑΣ.

2)ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Ο ΠΑΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΗ ΦΡΑΣΗ "ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ". ΒΙΟΠΟΡΙΣΜΟΣ ΝΟΕΙΤΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ "ΒΓΑΖΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΕΙΝ". ΔΗΛΑΔΗ: ΤΑ ΠΕΤ. ΘΑ ΜΠΡΟΥΣΑΝ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΟΝΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΩΜΕΝΕΣ. ΚΙ ΑΝ ΔΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΝΟΠΩΛΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ..... ΑΓΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ....... ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΤΣΥΦΙΑ ΚΛΠ....ΚΛΠ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΣΟΣ "Κ Ρ Ο Τ Ο Σ" ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ;;;;;;;;;;

ΕΠΙΣΗΣ "ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ".....ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ ΠΟΥ ΤΗ ΒΑΖΕΤΕ;
ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗ ΓΝΩΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ, ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕΨΕ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΟΥΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΒΑΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΗΣ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΗΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ. ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΜΑΣ "ΑΡΑΖΟΥΝ" ΣΕ ΑΠΡΟΣΩΠΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ. ΟΙ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΟΤΕ ΣΕ ΧΑΜΟΜΑΓΑΖΑ, ΘΑΥΜΑΖΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥΣ, ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ. ΚΛΠ., ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.
ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΣΕ ΞΥΛΙΝΟ ΠΑΝΤΑ ΚΛΟΥΒΙ, ΝΑ "ΛΕΕΙ" ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ....

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...... ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ......enr

11panos04
07-10-08, 20:43
Ας μου επιτρεψει ο sakisgiot να διορθωσω ενα σημειο,που πιθανον να μην εξεφρασα σωστα.Με το ''βιοποριστικους'' αναφερομουν στοο κυνηγι παλαιοτερα των αγριων πουλιων με σκοπο τη σιτιση, κ μονο, των ανθρωπων.Αυτο που λες τωρα,εχεις δικιο.Επειδη με ενδιαφερει πολυ η τιμη στην οποια τα αγοραζω,εχω να πω τουτο.Πηγα να παρω καρδερινα κ μου ζητουσε 30,50,ως κ 100Ε,κ ηταν αγρια.Αφου δεν υπαρχει διατιμηση στην πωληση πουλιων,τουλαχιστον να ναι εκτροφειου κ ας εχουν τις ιδιες τιμες!

Φιλικαhttp://canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.gif

THODORIS1982
07-10-08, 21:11
Ολοι κατα καιρους βαζουμε στην εκτροφη μας και κανενα αγριο.Εγω καταδιαστηματα ειχα καρδερινα αγρια οποτε και εγω ενοχος στο εγκλημα ημουν.Πιστευω οτι το θεμα δε πρεπει να στραφει στο αγρια η εκτροφης? Γιατι δε θα καταληξουμε ποτε καπου.Τις περισσοτερες φορες αυτα τα θεματα οδευουν σε καυγαδες.Ακομα πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι αγριο ειναι και ο φλωρος ειναι και το σκαρθι ειναι και το λουβαρο και πολλα αλλα.Να μη σταθουμε μονο στις καρδερινες γιατι οι περισσοτεροι κανουν την παπια οταν μιλαμε για αγρια αλλα οταν η κουβεντα φτανει στην καρδερινα γινεται παγκοσμιος πολεμος.Εγω θα σταθω για πιο λογο εμπορευομαστε αυτα τα πουλια .Αν γινετε για την φωνη η για αναπαραγωγη?Για το πρωτο δε μπορω να εκφερω αποψη δε το εχω ψαξει το θεμα αλλα σιγουρα για να καταφερει καποιος να βγαλει ενα καλο πουλι φωνιτικα δε πιστευω να πιανει απλα 4 πουλια το χρονο οπως υποθηκε σε παραπανω ποστ.Απο αναπαραγωγικης πλευρας πιστευω οτι τα συγκεκριμενα πουλια δεν κανουν για αυτη τη δουλεια.

xoisnic
07-10-08, 22:42
ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
1) ΣΕ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ "ΧΙΟΣΝΙΚ"......
"......ΤΩΡΑ ΑΓΟΡΑΖΩ" ΚΑΙ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ: ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΕΣ; ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ....ΓΙΑΤΙ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ ΕΥΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΩΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ....ΤΟ Ε Μ Π Ο Ρ Ι Ο!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΔΑΧΤΥΛΙΔΩΜΕΝΕΣ; ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΦΩΛΙΑΣ (Ή ΑΥΓΑ) ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ;
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ, ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΙΟΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΕΚΤΡΟΦΗ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΙ, ΠΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΕΑΝ ΙΣΟΦΑΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ ΜΑΣ.

2)ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Ο ΠΑΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΗ ΦΡΑΣΗ "ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ". ΒΙΟΠΟΡΙΣΜΟΣ ΝΟΕΙΤΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ "ΒΓΑΖΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΕΙΝ". ΔΗΛΑΔΗ: ΤΑ ΠΕΤ. ΘΑ ΜΠΡΟΥΣΑΝ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΟΝΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΩΜΕΝΕΣ. ΚΙ ΑΝ ΔΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΝΟΠΩΛΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ..... ΑΓΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ....... ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΤΣΥΦΙΑ ΚΛΠ....ΚΛΠ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΣΟΣ "Κ Ρ Ο Τ Ο Σ" ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ;;;;;;;;;;

ΕΠΙΣΗΣ "ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ".....ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ ΠΟΥ ΤΗ ΒΑΖΕΤΕ;
ΤΗΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗ ΓΝΩΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ, ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕΨΕ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΟΥΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΒΑΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΗΣ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΗΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ. ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΜΑΣ "ΑΡΑΖΟΥΝ" ΣΕ ΑΠΡΟΣΩΠΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ. ΟΙ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΟΤΕ ΣΕ ΧΑΜΟΜΑΓΑΖΑ, ΘΑΥΜΑΖΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥΣ, ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ. ΚΛΠ., ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.
ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΣΕ ΞΥΛΙΝΟ ΠΑΝΤΑ ΚΛΟΥΒΙ, ΝΑ "ΛΕΕΙ" ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ....

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...... ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ......enr

δεν βαζουν ολοι δακτυλιδια φιλε μου. ξερω ανθρωπους με 30-40 μετρα κλουβες που ζευγαρωνουν πουλια, αλλα δεν ενδιαφεροντε για δαχτυλιδια.σιγουρα καποτε επιαναν, αλλα τωρα δεν χρειαζεται
και δεν αγοραζω πλεον πιασμενα. υπαρχουν αρκετοι γεννητορες πλεον για να υπαρχουν πουλια παραγωγης.πριν 3 χρονια ειχα κλουβα 300 μετρα. εβγαζα οτι ηθελα, αλλα λογω καταστρφης απο παγετο τα διαλυσα

ivasilisgr
07-10-08, 23:42
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΦΛΩΡΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ. ΦΛΩΡΙΑ ΒΡΗΚΑ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΤΑ ΔΥΧΤΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΠΟΤΙΔΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΤΑΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ Η ΕΥΤΗΧΩΣ.

THODORIS1982
08-10-08, 00:04
Δηλαδη οταν λες δε βρηκα καρδερινες τι εννοεις?Ρωτησες στο συλλογο σου για κανεναν εκτροφεα καρδερινας η δε σου αρεσαν οι τιμες? Και αφου δε βρηκες ειπες να το παιξεις ψαρας απλωνοντας δυχτια την ευκολη λυση

ivasilisgr
08-10-08, 00:41
AMA ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ. ΕΚΤΡΟΦΗΣ. 150 Ε ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΔΙΝΩ. ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΟΣΤΡΑ ΜΕΧΡΙ 80-90 ΠΟΝΤΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΚΛΟΥΒΕΣ 2Χ1 Η 3Χ1 ΔΙΝΩ ΜΕΧΡΙ 20 Ε ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ. ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΨΑΡΑΣ.

THODORIS1982
08-10-08, 00:51
Φιλε μου χωρις να θελω να τσακωθω μαζι σου δεν εχω λογω αλλωστε εχεις μπερδευτει λιγο.Η καρδερινα ειτε της φυσης ειναι ειτε εκτροφης ειναι αγρια.Και αυτη που εχει γεννηθει σε κλουβι 80 ποντων οπως λες αν τη βαλεις σε κλουβα γιγας μονο ηρεμη δε θα σου φαινεται.

ivasilisgr
08-10-08, 00:58
ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΦΛΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ ΑΓΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Η ΕΙΝΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΤΩΡΑ Η ΕΣΥ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕΣ, Η ΕΙΣΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ.

THODORIS1982
08-10-08, 01:16
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΦΛΩΡΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ. ΦΛΩΡΙΑ ΒΡΗΚΑ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΤΑ ΔΥΧΤΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΠΟΤΙΔΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΤΑΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ Η ΕΥΤΗΧΩΣ.

AMA ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ. ΕΚΤΡΟΦΗΣ. 150 Ε ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΔΙΝΩ. ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΟΣΤΡΑ ΜΕΧΡΙ 80-90 ΠΟΝΤΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΚΛΟΥΒΕΣ 2Χ1 Η 3Χ1 ΔΙΝΩ ΜΕΧΡΙ 20 Ε ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ. ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΨΑΡΑΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΦΛΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ ΑΓΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Η ΕΙΝΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΤΩΡΑ Η ΕΣΥ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕΣ, Η ΕΙΣΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ.
Μπορεις να με λες ξερολα Αλλα διαβασα πολυ καλα τι εγραψες.Τιμη σου αν αγορασες φλωρια εκτροφης αλλα ειναι κοροιδια να λες οτι εψαξες και για καρδερινες διαθετωντας 150 ευρω για εκτροφεις και σε ολοκληρη τη θεσσαλονικη δε βρηκες.Μπηκες μηπως στο κοπο να παραγγειλεις? Εισαι γραμμενος και σε εναν απο τους καλυτερους συλλογους της βορειας Ελλαδας επικοινωνησες με αυτους και δε βρηκες εκτροφεα?Μαλλον τη συνδρομη σου τζαμπα τη πληρωνεις στο συλλογο.Δωστην σε κανα πετ και αγορασε 20 κιλα αγρια να μην κουραζεσε κιολας απο το απλωμα.

ΑΜΑ ΜΕΓΑΛΕ ΗΜΟΥΝΑ ΞΕΡΟΛΑΣ ΔΕ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE.

ivasilisgr
08-10-08, 01:36
Μπορεις να με λες ξερολα Αλλα διαβασα πολυ καλα τι εγραψες.Τιμη σου αν αγορασες φλωρια εκτροφης αλλα ειναι κοροιδια να λες οτι εψαξες και για καρδερινες διαθετωντας 150 ευρω για εκτροφεις και σε ολοκληρη τη θεσσαλονικη δε βρηκες.Μπηκες μηπως στο κοπο να παραγγειλεις? Εισαι γραμμενος και σε εναν απο τους καλυτερους συλλογους της βορειας Ελλαδας επικοινωνησες με αυτους και δε βρηκες εκτροφεα?Μαλλον τη συνδρομη σου τζαμπα τη πληρωνεις στο συλλογο.Δωστην σε κανα πετ και αγορασε 20 κιλα αγρια να μην κουραζεσε κιολας απο το απλωμα.

ΑΜΑ ΜΕΓΑΛΕ ΗΜΟΥΝΑ ΞΕΡΟΛΑΣ ΔΕ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE.ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΕΣΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ, ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΑΚΗΣ ΓΙΩΤΑΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΡΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ. ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ 95 ΣΤΟΥΣ 100 ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ. ΑΛΛΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΦΩΤΟ ΤΑ ΔΥΧΤΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΡΑΧΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙΣ ΧΕΡΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ.

ivasilisgr
08-10-08, 01:52
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟΘΕΜΑ ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΕΣ ΕΩΣ 90 ΠΟΝΤΟΥΣ. ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΩΣΕΙΣ. ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΩ. ΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

THODORIS1982
08-10-08, 02:10
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ Η ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ? gelio

ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΑΓΓΑ ΜΟΥ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ. ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΑΣ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΠΕΡΙΦΑΝΕΙΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΣΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ

:greeceΑΡΕ Ε ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ 5 ΕΥΡΩ ΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΘΑ ΕΨΑΧΝΕΣ ΠΑΛΙ

ΑΝΤΕ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΤΩΡΑ
ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ.....
ΜΗ ΞΕΝΥΧΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ....bed

ivasilisgr
08-10-08, 02:35
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ Η ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ? gelio

ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΑΓΓΑ ΜΟΥ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ. ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΑΣ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΠΕΡΙΦΑΝΕΙΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΣΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ

:greeceΑΡΕ Ε ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ 5 ΕΥΡΩ ΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΘΑ ΕΨΑΧΝΕΣ ΠΑΛΙ

ΑΝΤΕ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΤΩΡΑ
ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ.....
ΜΗ ΞΕΝΥΧΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ....bed

MΑΓΓΑΚΙ ΣΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΘΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΣΤΟ ΠΑΠΑΤΖΗΛΙΚΙ. ΣΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΧΑΝΔΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΠΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΦΩΛΙΕΣ, ΣΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑΤΑ ΠΟΥΛΑΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΣΥΛΟΓΟΥΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΗΝΟΥΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.

admin
08-10-08, 05:48
Δεν τηθετε κανενα θεμα διαγραφης κανενος.
Παρακολουθω πολυ στενα το θεμα αυτα αφου το θεωρω πολυ ενδιαφερον αλλα και απο την αλλη πολυ επικυνδηνο στο να ξεφυγουμε.
Και λεω να ξεφυγουμε γιατι αρχισαν τα πρωτα δειγματα ( μαγγακι , ξερολα , δεν ξερεις τι λες κτλ ) που διαβαζοντας τα καποιος απεναντιας αντι να δειξουμε το προβλημα και το θεμα μας παμε καπου αλλου και χανει πλεον την ουσια.
Αν η κατασταση θα συνεχησει και δεν δοσουμε τον καταλληλο σεβασμο σε αυτο το πολυ ενδιαφερον θεμα τοτε θα ,με αναγκασετε τα το κλεισω .

Προσπαθηστε ολοι οσοι θα εμπλεκειτε στην συζητηση αυτη , να συμπεριφερεστε κοσμια .

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την κατανοηση σας .focus

xoisnic
08-10-08, 07:45
ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΕΣΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ, ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΑΚΗΣ ΓΙΩΤΑΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΡΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ. ΠΟΥΛΙΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ 95 ΣΤΟΥΣ 100 ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ. ΑΛΛΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΦΩΤΟ ΤΑ ΔΥΧΤΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΡΑΧΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙΣ ΧΕΡΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ.

εχεις δικαιο. οταν εβγαζα δικα μου, μονο ημερα δεν ηταν .απλως ζουσαν μεσα στη κλουβα (300 τ.μ) και επερνα μερικα σπιτι.Τωρα σκευτωμαι να αρχισω παλι με αγρια αλλα καθε χρονια να διαλεγω τα πιο ηρεμα και να μικρενω τα κλουβια εκτροφης. σιγα σιγα μεχρι να γινω 70 θα εχω ημερα

11panos04
08-10-08, 08:54
εχεις δικαιο. οταν εβγαζα δικα μου, μονο ημερα δεν ηταν .απλως ζουσαν μεσα στη κλουβα (300 τ.μ) και επερνα μερικα σπιτι.Τωρα σκευτωμαι να αρχισω παλι με αγρια αλλα καθε χρονια να διαλεγω τα πιο ηρεμα και να μικρενω τα κλουβια εκτροφης. σιγα σιγα μεχρι να γινω 70 θα εχω ημερα

Δηλαδη το μεγεθος κ η εκταση του κλουβιου παιζουν ρολο στην εξημερωση η οχι του αγριου πουλιου;;Αυτο δεν το ξερα.Αν μπορεις xoisnic να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες θα το εκτιμουσα πολυ:pano

nickgr1
08-10-08, 09:15
Εγω θα συμφωνησω και με τους δυο και ο Βασιλης εχει δικιο με αυτα που λεει και ο θοδωρης απλα δεν χρειαζεται η ανταλαγη βαριων εκφρασεων δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε παιδια, ο καθενας λεει την γνωμη του.
Δεν γνωριζουμε ολοι τα ιδια πραγματα αλλιως δεν θα ημασταν εδω να διαβαζουμε να κανουμε ερωτησεις.Ουτε βαζουμε ταμπελες αυτος γνωριζει η αυτος δεν ξερει ολοι ειμαστε εδω για κατι καλυτερο.

Εχω γνωρισει κοσμο απο ολη την ΕΛΛΑΔΑ και ΚΥΠΡΟ και εχω κανει πιστευω καλους φιλους αυτο και μονο φτανει.

xoisnic
08-10-08, 13:53
Δηλαδη το μεγεθος κ η εκταση του κλουβιου παιζουν ρολο στην εξημερωση η οχι του αγριου πουλιου;;Αυτο δεν το ξερα.Αν μπορεις xoisnic να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες θα το εκτιμουσα πολυ:pano

αν εχεις αναπαραγωγη σε χωρο θεορατο, δεν υπαρχει επαφη και εξοικιωση.διαλεγωντας ηρεμα πουλια και μικραινοντας τη κλουβα, γενια σε γενια κατι γινεται. Θελει να περνας πολλες ωρεσ με τα πουλια και να διαλεγεις για αναπαραγωγη τα πιο βολικα και ιο εξημερωμενα.τα καναρια καναν 350 χρονια να γινουν οπως τωρα

ivasilisgr
08-10-08, 15:22
αν εχεις αναπαραγωγη σε χωρο θεορατο, δεν υπαρχει επαφη και εξοικιωση.διαλεγωντας ηρεμα πουλια και μικραινοντας τη κλουβα, γενια σε γενια κατι γινεται. Θελει να περνας πολλες ωρεσ με τα πουλια και να διαλεγεις για αναπαραγωγη τα πιο βολικα και ιο εξημερωμενα.τα καναρια καναν 350 χρονια να γινουν οπως τωρα
AΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΑΓΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΚΟΜΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ <ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ>!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΕ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΠΟΥΛΙΑ, ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ, ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ 250 Ε ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ. ΜΑ.....Σ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΣ ΒΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΟΙ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ ΝΤΕΜΕΚ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ. ΜΕΡΙΚΟΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΤΡΩΝΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ XOISNIC ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΝΤΟΜΠΡΟΣ.

xoisnic
08-10-08, 15:39
ειμαι 54 και πιανω -εχω -κανω πουλια απο 7 χρονων.δεν ειχα ποτε υπομονη να ημερωσω πουλια.θαυμαζα τον ιδιοκτητη μια ταβερνουλας στη καβαλα, δε λεω ονομα γιατι επιανε και αυτος.αλλα πιασμενα πουλια ανοιξη, φθινοπωρο τα ειχε στη ταβερνα με ανοιχτα κλουβια, περιφεροταν στη κληματαρια και στα τραπεζια και μολις σκοτεινιαζε , πισω στο κλουβι μονα τους.πολλοι στη καβαλα τον ηξεραν, σχωρεθηκε τωρα. αλλα ειχε το χαρισμα και την υπομονη. δεν ειχε γνωσεις και μοντερνα συστηματα αναπαραγωγης, και δε πουλουσε. ΧΑΡΙΖΕ ετοιμα σε καλους φιλους

THODORIS1982
08-10-08, 16:48
Δεν τηθετε κανενα θεμα διαγραφης κανενος.
Παρακολουθω πολυ στενα το θεμα αυτα αφου το θεωρω πολυ ενδιαφερον αλλα και απο την αλλη πολυ επικυνδηνο στο να ξεφυγουμε.
Και λεω να ξεφυγουμε γιατι αρχισαν τα πρωτα δειγματα ( μαγγακι , ξερολα , δεν ξερεις τι λες κτλ ) που διαβαζοντας τα καποιος απεναντιας αντι να δειξουμε το προβλημα και το θεμα μας παμε καπου αλλου και χανει πλεον την ουσια.
Αν η κατασταση θα συνεχησει και δεν δοσουμε τον καταλληλο σεβασμο σε αυτο το πολυ ενδιαφερον θεμα τοτε θα ,με αναγκασετε τα το κλεισω .

Προσπαθηστε ολοι οσοι θα εμπλεκειτε στην συζητηση αυτη , να συμπεριφερεστε κοσμια .

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την κατανοηση σας .focus
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤOΝ ADM KAI TOYΣ MODERATORS ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΧΤΗΚΑ ΕΠΙΘΕΣΗ.ΑΛΛΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟς ΛΑΟς ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ

THODORIS1982
08-10-08, 17:02
MΑΓΓΑΚΙ ΣΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΘΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΣΤΟ ΠΑΠΑΤΖΗΛΙΚΙ. ΣΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΧΑΝΔΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΠΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΦΩΛΙΕΣ, ΣΕ ΚΟΒΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑΤΑ ΠΟΥΛΑΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΣΥΛΟΓΟΥΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΗΝΟΥΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
ΛΟΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΣΕΝΑ.ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΕΚΤΡΕΦΩ ΜΑΚΙΝΟΥΑΚΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΔΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΨΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗς ΕΛΛΑΔΟς ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ.κΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥς ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΚΙ ΟΧΙ ΤΩΝ 5 ΑΛΛΑ ΤΩΝ 105 ΕΥΡΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟς ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕς ΘΑ ΔΩΣΩ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.δΕ ΞΕΡΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΠΑΠΑΤΖΗΛΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΜΗ ΓΕΛΕΙΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ.αΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΙΜΟΥ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΩ ΣΕ ΔΕΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΦΩΛΙΕΣ ΟΥΤΕ ΠΕΡΝΑΩ ΧΑΝΤΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΜΠΟΡΕΥΟΜΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΖΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΧΩΡΙς ΑΝΤΙΤΙΜΟ.ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΝ ΗΘΕΛΕς ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΘΑΣ ΑΓΟΡΑΖΕΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙς ΣΤΗΝ ΑΓΓΕΛΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΕς ΑΓΓΕΛΕΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΚΙΑ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΡΘΕΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

THODORIS1982
08-10-08, 17:12
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΟΠ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ

action 3

sakis syros
08-10-08, 17:29
Βασίλη απ την πατρίδα μου τη Θασσαλονίκη και Θοδωρή από τη Λάρισα, θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να πώ δύο λόγια για το θέμα της φιλικής σας διένεξης.

Κατ'αρχήν άποψή μου είναι πως καρδερίνα εκτροφής θεωρείται το πουλί που έχει εκτραφεί σε μικρή κλούβα του μέτρου. Κάτι που διάβασα για κλούβες τεραστίων διαστάσεων για μένα δεν είναι σωστό, γιατί δεν υπάρχει έλεγχος. Θα παρατηρηθούν σίγουρα αιμομιξ'ιες, με τα γνωστά για τις καρδερίνες δυσμενή επακόλουθα.

Βασίλη λές οτι ψαχνεις και δεν βρίσκεις. Πιστεύω όμως οτι ψάχνεις με λάθος τρόπο. Π.χ. εγώ ψάχνω μία Ferrari και διαθέτω 2000 ευρώ. Αν δεν βρώ θα κλέψω μία. Πώς σου ακούγεται???? Δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, ούτε να σε προσβάλω, αλλά με φιλική διάθεση θέλω να σου πώ πως αν καταφέρεις ξεκινώντας με άγριες καρδερίνες και αγωνιστείς 2,3,5 χρόνια για να βγάλεις πουλιά τρίτης κ τέταρτης γενιάς, μετά πάρε με τηλέφωνο αν θέλεις να μου πουλήσεις 150 ευρώ το ζευγάρι.

Το δίλημα λοιπόν είναι το εξής: Αγοράζουμε 15 άγρια γιαβριά πρός 20 ευρώ το ένα. Σύνολο 300 ευρώ. Θα ζήσουν τα 10 . Υποθέτουμε πως σε δύο χρόνια θα φτιάξουμε από αυτά 2 ζευγάρια, τα οποία πιθανόν να γεννήσουν 20 μωρά από τα οποία ίσως ζήσουν τα δέκα, εκ των οποίων δεν θα μπορέσουμε να δακτυλιδώσουμε ούτε τα μισά.

Αποτέλεσμα : 300 ευρώ , δύο χρόνια τάισμα 10 πουλιών, μία υπόθεση, λίγες πιθανότητες, πολλά ίσως , πολλά ψόφια μωρά, πολύ άγχος, πολλή στεναχώρεια και πέντε δακτυλιδωμένα ... πρώτης γενιάς που μπορεί να μην επιβιώσουν όλα στην πρώτη πτερόροια.

Θα τα πουλούσες αυτά Βασίλη??? Κι άν ναι πόσο????

Περίπτωση δεύτερη: Αγοράζεις από έναν Ελληνα εκτοφέα ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ένα ζευγάρι το αναπαράγεις και πέρνεις 13 μωρά με την πρώτη.
Οπότε απάντησα και στο αιχμαλωσία ή εκτροφή.

ΥΓ 1 . Φέτος για να φτιάξω ζευγάρια, έψαξα δύο εβδομάδες και έχω ήδη αγοράσει δύο ( ζευγάρια ) αρχέγονες.

ΥΓ 2 . Τα δύο παραπάνω παραδείγματα είναι αληθινά.

ΥΓ 3 . Οποιος προσπάθησε να κάνει εκτροφή καρδερίνας ας με διαψεύσει.

ΥΓ 4 . Οποιος ψάχνει, βρίσκει κι όποιος προσπαθεί καταφέρνει. Πάντα φιλικάenr

SAKISGIOT
08-10-08, 18:17
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΟΝΤΩΣ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΤΟ ΘΕΜΑ, ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ. ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΛΑΝΙΖΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ.

Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω ! ! ! ΟΜΩΣ ΑΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΕΠΙΠΕΔΟ. ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ! ! !

*** ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ......enr

gripapata
08-10-08, 19:04
Η ουσία και το ποθούμενο είναι, ή πρέπει να είναι, η ελεγχόμενη εκτροφή και αναπαραγωγή των ειδών που μας ενδιαφέρουν. Εξάλλου, ο διαδικτυακός χώρος που μας φιλοξενεί αναφέρεται σε εκτροφείς πτηνών.
Όταν προσπαθούμε με προγραμματισμό, υπομονή και επιμονή, συνεργατικό πνεύμα, αλλά και κάνοντας τις απαραίτητες οικονομικές "θυσίες", τότε αφήνουμε πίσω το κυνηγετικό μας παρελθόν και αλλάζουμε σελίδα. "Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού".
Περισσότεροι εκτροφείς = Λιγότερα αιχμαλωτισμένα άτομα της άγριας ορνιθοπανίδας
Ας διαφημίζουμε λοιπόν τις εκτροφικές μας επιτυχίες και όχι τις κυνηγετικές βλέψεις και επιδόσεις.

arismania3
08-10-08, 20:42
Βασίλη απ την πατρίδα μου τη Θασσαλονίκη και Θοδωρή από τη Λάρισα, θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να πώ δύο λόγια για το θέμα της φιλικής σας διένεξης.

Κατ'αρχήν άποψή μου είναι πως καρδερίνα εκτροφής θεωρείται το πουλί που έχει εκτραφεί σε μικρή κλούβα του μέτρου. Κάτι που διάβασα για κλούβες τεραστίων διαστάσεων για μένα δεν είναι σωστό, γιατί δεν υπάρχει έλεγχος. Θα παρατηρηθούν σίγουρα αιμομιξ'ιες, με τα γνωστά για τις καρδερίνες δυσμενή επακόλουθα.

Βασίλη λές οτι ψαχνεις και δεν βρίσκεις. Πιστεύω όμως οτι ψάχνεις με λάθος τρόπο. Π.χ. εγώ ψάχνω μία Ferrari και διαθέτω 2000 ευρώ. Αν δεν βρώ θα κλέψω μία. Πώς σου ακούγεται???? Δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, ούτε να σε προσβάλω, αλλά με φιλική διάθεση θέλω να σου πώ πως αν καταφέρεις ξεκινώντας με άγριες καρδερίνες και αγωνιστείς 2,3,5 χρόνια για να βγάλεις πουλιά τρίτης κ τέταρτης γενιάς, μετά πάρε με τηλέφωνο αν θέλεις να μου πουλήσεις 150 ευρώ το ζευγάρι.

Το δίλημα λοιπόν είναι το εξής: Αγοράζουμε 15 άγρια γιαβριά πρός 20 ευρώ το ένα. Σύνολο 300 ευρώ. Θα ζήσουν τα 10 . Υποθέτουμε πως σε δύο χρόνια θα φτιάξουμε από αυτά 2 ζευγάρια, τα οποία πιθανόν να γεννήσουν 20 μωρά από τα οποία ίσως ζήσουν τα δέκα, εκ των οποίων δεν θα μπορέσουμε να δακτυλιδώσουμε ούτε τα μισά.

Αποτέλεσμα : 300 ευρώ , δύο χρόνια τάισμα 10 πουλιών, μία υπόθεση, λίγες πιθανότητες, πολλά ίσως , πολλά ψόφια μωρά, πολύ άγχος, πολλή στεναχώρεια και πέντε δακτυλιδωμένα ... πρώτης γενιάς που μπορεί να μην επιβιώσουν όλα στην πρώτη πτερόροια.

Θα τα πουλούσες αυτά Βασίλη??? Κι άν ναι πόσο????

Περίπτωση δεύτερη: Αγοράζεις από έναν Ελληνα εκτοφέα ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ένα ζευγάρι το αναπαράγεις και πέρνεις 13 μωρά με την πρώτη.
Οπότε απάντησα και στο αιχμαλωσία ή εκτροφή.

ΥΓ 1 . Φέτος για να φτιάξω ζευγάρια, έψαξα δύο εβδομάδες και έχω ήδη αγοράσει δύο ( ζευγάρια ) αρχέγονες.

ΥΓ 2 . Τα δύο παραπάνω παραδείγματα είναι αληθινά.

ΥΓ 3 . Οποιος προσπάθησε να κάνει εκτροφή καρδερίνας ας με διαψεύσει.

ΥΓ 4 . Οποιος ψάχνει, βρίσκει κι όποιος προσπαθεί καταφέρνει. Πάντα φιλικάenr
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ..
ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ "ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ 13 ΠΟΥΛΙΑ...
ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ "ΜΑΙΜΟΥ" ΕΚΤΡΟΦΗΣ (ΟΠΩΣ 99% ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ 13 ΠΟΥΛΙΑ...(ΕΔΩ ΚΑΝΑΡΙΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΛΙ ΣΤΟ ΚΛΑΡΙ)...

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ...
ΜΕΣΑ Σ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΥΧΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ(ΣΥΛΛΟΓΟΙ)...

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

xoisnic
09-10-08, 00:20
αι μετα πρεπει να παρεις και αλλα για να ζευγαρωσεις , και μετα ξανα για βελτιωσεις τα αιματα κλπ κλπ
στο τελος γινεσε εμπορας απο χομπιστας

THODORIS1982
09-10-08, 00:31
αι μετα πρεπει να παρεις και αλλα για να ζευγαρωσεις , και μετα ξανα για βελτιωσεις τα αιματα κλπ κλπ
στο τελος γινεσε εμπορας απο χομπιστας
ΤΟ ιδιο ισχυει και στα καναρινια.Δεν ειναι αλοθι αυτο που λες.Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με προγραμμα θα ξοδεψεις και λεφτα.Δε μπορω να πω αν οι τιμες των 200 και βαλε ειναι λογικες σε μια γενια των 700 αλλα ουτε και παραλογες.Αν κρινω απο τα λεφτα που δινω για να συντηρισω 7 καναρινια σωστα πιστευω οτι τα λεφτα που ζητανε για αγρια δεν ειναι παραλογα.
Και εγω θα ηθελα να εχω εναν παπαγαλο που μιλαει αλλα τα λεφτα ειναι πολλα.... Δε θα κανω ομως σαφαρι στην Αφρικη για να πιασω.Δε μπορω να αγορασω δε θα παρω.
Τωρα για την εντιμοτητα μπορω να πω το εξης:
Αν οι Ελληνες εκτροφεις ειναι απατεωνες και αυτο λογω του οτι δεν υπαρχει ελεγχος τι σας εμποδιζει να αγορασετε με τα ιδια λεφτα εισαγωγης πουλια.Στο εξωτερικο υπενθυμιζω απαγορευεται η κατοχη '"αγριου".Εκτροφεας πρεπει να εχει τα χαρτια του πουλιου και ο ελεγχος ξεκιναει απο το αυγο

GALANISNIKOS
09-10-08, 02:56
Κύριοι καλησπερα σας.
Ακομη δεν εχω καταλαβει με πια λογικη θεωρουμε ''ηρωα'' και ''αξιο''καποιον κυνηγο που σκοτωνει 100 κοτσυφια ενω λεμε εγκληματια καποιον που περνει 4 κοτσυφοπουλα απο μια φωλια με στοχο την εκτροφη τους;
Προσωπικα δεν ειμαι ουτε κυνηγος ουτε ''πουλοπιαστης'',αλα ολα τα πουλια που εχω ειναι αγρια πιασμενα και αγορασμενα απο pet shop.
Oυτε πιστευω πως ενα ατομο που παει και πιανει 100 πουλια και τα πουλαει σε 10 σαν και 'μενα που δεν εχουν το χρονο ή την γνωση ή την διαθεση να πανε μονοι τους κανει μεγαλυτερη ζημια απ'αυτον που παει και πιανει ''μονο'' 10 για παρτη του.
Σκεφτητε αλωστε τι θα γινωταν αν τα 1500 μελη που ημαστε σ' αυτο το φορουμ πηγαιναμε και πιαναμε απο 10 πουλια [οχι για εμποριο προς θεου] για προσωπικη χρηση!
Το θεμα δεν λυνετε με αφορισμους.Περισσοτερος αυτοελενχος απο μερους ολων μας και μεγαλητερη συνηδηση του τι κανουμε και το γιατι πιστευω θα βοηθουσε και 'μας και τη φυση.

11panos04
09-10-08, 09:09
Αν οι Ελληνες εκτροφεις ειναι απατεωνες και αυτο λογω του οτι δεν υπαρχει ελεγχος τι σας εμποδιζει να αγορασετε με τα ιδια λεφτα εισαγωγης πουλια.Στο εξωτερικο υπενθυμιζω απαγορευεται η κατοχη '"αγριου".

Πραγματι απαγορευεται κ το πιασιμο αγριων,κ η κατοχη κ η εμπορια τους.Τωρα,αν στην Ελλαδα το φαινομενο αυτο παρουσιαζει εξαρση,προσωπικα δεν το νομιζω.Στο youtube μονο να ψαξουμε θα βρουμε τουλαχιστον καμια χιλιαρα βιντεο,ισπανικης προελευσεως με εξωφρενικες μεθοδους παγιδευσης πουλιων,ενω ελληνικα καμια πεντε κ αμα.
Πιστευω ομως οτι,λιγο-πολυ,οσοι εχουν ξεκινησει με εκτροφη(απ την πιο μικρη νοικοκυρα εως τον πιο μεγαλο εξειδικευμενο εκτροφεα) εχουν ξεκινησει με την εμπορια των πουλιων κ εγιναν συμμετοχοι σ αυτην.Πχ,αποφασιζεις οτι θα παρεις ενα πουλακι,πας σ ενα πετ-σοπ,αγοραζεις κλουβι.Επειτα αποφασιζεις να αγορασεις πουλακι(πχ καρδερινα,μιας κ μιλαμε για αγριοπουλια).Αγοραζεις τροφες κ τα τοιαυττα για να συντηρεις αυτο το πουλακι.Ο απλος κοινος νους(κ δδεν το λεω υποτιμητικα)δεν ενδιαφερεται αν το πουλακι ειναι εκτροφης η οχι.Μπορει να μην ξερει καν οτι ειναι ενδημικο(ξερετε ποσες φορες βλεπω μπαμπα κ γονιο σε πετ-σοπ, κ επειδη το παιδακκι λεει:αυτο θελω,μου αρεσει,ο μπαμπας του το παιρνει .Επειτα μαθαινει οτι λεγεται καρδερινα).Δε γνωριζουν οι περισσοτεροι οτι γινεται εκτροφη αυτων κ η αγορα τουςς ειναι συνηθως μια αποφασηη της στιγμης η απλως ενα μμερος των αγορων τους.Ετσι,γινονται,εν αγνοια τους,συμμετοχοι σ αυτην την αγοραπωλησια.Αν,δε,ο πετ-σοπας πωλησει αρκετα κ δει οτι εχουν ζητηση,θα πιασει περισσοτερα.Επομενως,το ποσα θα πιασει κ ποσο θα τα πουλησει το καθοριζουμε,εμμεσως πλην σαφως,ολοι εμεις που αγοραζουμε κ κυριως αυτοι που αγοραζουν απλως για να εχουν.

Φιλικαaction 3

xoisnic
09-10-08, 09:59
Κύριοι καλησπερα σας.
Ακομη δεν εχω καταλαβει με πια λογικη θεωρουμε ''ηρωα'' και ''αξιο''καποιον κυνηγο που σκοτωνει 100 κοτσυφια ενω λεμε εγκληματια καποιον που περνει 4 κοτσυφοπουλα απο μια φωλια με στοχο την εκτροφη τους;
Προσωπικα δεν ειμαι ουτε κυνηγος ουτε ''πουλοπιαστης'',αλα ολα τα πουλια που εχω ειναι αγρια πιασμενα και αγορασμενα απο pet shop.
Oυτε πιστευω πως ενα ατομο που παει και πιανει 100 πουλια και τα πουλαει σε 10 σαν και 'μενα που δεν εχουν το χρονο ή την γνωση ή την διαθεση να πανε μονοι τους κανει μεγαλυτερη ζημια απ'αυτον που παει και πιανει ''μονο'' 10 για παρτη του.
Σκεφτητε αλωστε τι θα γινωταν αν τα 1500 μελη που ημαστε σ' αυτο το φορουμ πηγαιναμε και πιαναμε απο 10 πουλια [οχι για εμποριο προς θεου] για προσωπικη χρηση!
Το θεμα δεν λυνετε με αφορισμους.Περισσοτερος αυτοελενχος απο μερους ολων μας και μεγαλητερη συνηδηση του τι κανουμε και το γιατι πιστευω θα βοηθουσε και 'μας και τη φυση.

ξεχνας κατι . αν οι 10 πηγεναν μονοι τους θα πιαναν απο 15-20 πουλια γιατι δε τα πληρωνουν, ενω οταν αγοραζεις το σκευτεσε και λιγο οικονομικα. αλλιως ολοι θα αγοραζαν εκτροφης

admin
09-10-08, 11:20
Και επειδη κανεις απο εμας δεν ειναι αγιος , ηρθε και η δικια μου σειρα να πω την δηκια μου αμαρτια.

Απο μικρος θυμαμαι πηγαινα στα χωραφια διπλα απο το σπιτι μου για καρδερινες , φλωρους και φανετα.

Φυσικα μην νομιζετε η συγγομηδη ητανε πενιχρη , 1 αντε 2 πουλια .
Ηταν κατι το οποιο μου αρεσε , φυσικα δεν μπορουσαμε τοτε να φανταστουμε οτι καταστρεφουμε την φυση.

Μεγαλονοντας σιγα σιγα αυτη η πραξη πλεον δεν με τραβουσε για πολλους και διαφορους λογους , ομως δεν θα ελεγα ποτε οχι αν ξαναπηγιανα καμια φορα .

Σκοπος ηταν και ειναι οχι το εμποριο αλλα απλα να ειχα 1-2 καρδερινες.
Να σημειωσω οτι αν ητανε θηλικα παντα τα αφειναμε πισω στην φυση .

Μετα ομως που μπηκα στο κολπο με τα καναρινια και εμαθα για μουλους κτλ , και ποιο μετα που το διαδυκτυο μου ανοιξε τα ματια σε καποια πραγματα , ηθελα να δοκιμασω την εκτροφη των καρδερινων.
Νομιζα οτι βαζοντας 2 πουλια μαζι , θα εκανα και την πραξη , και ολα θα πηγαιναν καλα , και ακουγοντας οτι τα μουσχοπουλανε θα ελυνα και το οικονομικο μου προβλημα.

Συντομα συνηλθα και ερθα στα λογικα μου και καταλαβα κατι τετοιο δεν ισχυ.

Στρωθηκα στην μελετη ποιος θα ητανε κατε εμενα ο πιο σωστος τροπος αναπαραγωγης της αναλογα των εγκαταστασεων που ειχα σπιτι.

Αποφασισα λοιπον και απεχτισα 20 αγριες καρδερινες της οποιες εβαλα σε μια κλουβα 1,5 χ 1,5 και μαλιστα ειχα βαλει σε αυτες αρκετες φωλιες. το αποτελεσμα τα πουλια καποια φυσικα εκαναν φωλιες και αρχισαν να γεννανε. επερνα τα αυγα και τα εβαζα στα καναρινια.
απο την ολη φαση , ειχα παρει 30 περιπου πουλια τα οποια δακτυλιδωσα.
Τα αγρια πουλια που ειχα αγορασει , τα ειχα αφησει πισω στην φυση , αφου σκοπος μου δεν ητανε η μαζι παραγωγη , αλλα απλα η εκτρωφη τους σε μια μικρη ποσοτιτα.

Αρα αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι αν ειμαι σιγουρος για το τι θελω α κανω με αυτα τα πουλια , δεν θα το εβλεπα και μεγαλο εγκλημα αν καποιος ειχε στην κατοχη του 1-2 καρδερινες η κατι αλλο.
Αλλα αν προκειτε για μια ανεξελεκτη ενεργια απλα και μονο να εχει σε ενα κλουβακι 30 πουλια που να χτυπιουνται αυτο το θεωρω μεγαλο εγκλημα.

xoisnic
09-10-08, 12:41
σαν να εφτασε η ωρα να ανοιξουμε και ενα θεμα με τιτλο εξομολογηση. οπως βλεπω ολοι εχουμε και μερικες μικρες αμαρτιεςgelio

sakis syros
09-10-08, 12:43
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ..
ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ "ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ 13 ΠΟΥΛΙΑ...
ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ "ΜΑΙΜΟΥ" ΕΚΤΡΟΦΗΣ (ΟΠΩΣ 99% ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ 13 ΠΟΥΛΙΑ...(ΕΔΩ ΚΑΝΑΡΙΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΛΙ ΣΤΟ ΚΛΑΡΙ)...

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ...
ΜΕΣΑ Σ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΥΧΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ(ΣΥΛΛΟΓΟΙ)...

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Πάνο, 'οταν λέω στην τιμή που πρέπει, εννοώ στην τιμή που αξίζουν. Όχι 30 και 40 ευρώ. Εγώ δίνω για αρχέγονες από 200 έως 250 το ζευγάρι.

'Οσο για τα 13 πουλιά με τη μία είναι πραγματικό περιστατικό, στο οποίο σίγουρα συμπεριλαμβάνεται ο παράγοντας τύχη.

Έχω καταλάβει όμως οτι όσα πιο πολλά πουλιά εκτροφής έχω τόσο πιό τυχερός είμαι.......

Και παιδιά, για το Θεό, δεν υπάρχει ίχνος εμπορίου σ΄αυτά που αναφέρω.

Φιλικά Σάκηςaction 3

xoisnic
09-10-08, 15:11
ΤΟ ιδιο ισχυει και στα καναρινια.Δεν ειναι αλοθι αυτο που λες.Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με προγραμμα θα ξοδεψεις και λεφτα.Δε μπορω να πω αν οι τιμες των 200 και βαλε ειναι λογικες σε μια γενια των 700 αλλα ουτε και παραλογες.Αν κρινω απο τα λεφτα που δινω για να συντηρισω 7 καναρινια σωστα πιστευω οτι τα λεφτα που ζητανε για αγρια δεν ειναι παραλογα.
Και εγω θα ηθελα να εχω εναν παπαγαλο που μιλαει αλλα τα λεφτα ειναι πολλα.... Δε θα κανω ομως σαφαρι στην Αφρικη για να πιασω.Δε μπορω να αγορασω δε θα παρω.
Τωρα για την εντιμοτητα μπορω να πω το εξης:
Αν οι Ελληνες εκτροφεις ειναι απατεωνες και αυτο λογω του οτι δεν υπαρχει ελεγχος τι σας εμποδιζει να αγορασετε με τα ιδια λεφτα εισαγωγης πουλια.Στο εξωτερικο υπενθυμιζω απαγορευεται η κατοχη '"αγριου".Εκτροφεας πρεπει να εχει τα χαρτια του πουλιου και ο ελεγχος ξεκιναει απο το αυγο

και εδω απαγορευετε η συληψη και η κατοχη αγριων. επιτρεπεται μονο με ειδικη αδεια για ερευνα εκτροφη

Guest6
09-10-08, 22:12
Μια ειναι η αληθεια τα καλα αγρια πουλια ποτε δεν πωλουντε (μονο σε σπανιες περιπτωσεις) Κανενας εκτροφεας το καλο πουλι (αστερι του) δεν θα το δωσει, θα δωσει μονο υποδιεστερα πουλια και πουλια που για αυτον δεν κανουν ενοω φωνη,αναπαραγωγικη συμπεριφορα, κοινονικοποιηση κτλ
αποψη μου??? τα καλα αγρια πουλια δεν πωλουντε πιανοντε!!!!!!!

XSTERGIOS
09-10-08, 22:43
Με πολους θα συμφωνησω, με κανα δυο θα διαφωνησω και θα φανει απο την αποψη μου.

Το θεμα δεν ειναι να σταματησουμε την αιχμαλωσια αμεσα, αλλα να την ελεγχουμε. Ουτως η αλλως και οι μεγαλοι εκτροφεις κατα καιρους στο κοπαδι προς αναπαραγωγη, εντασουν και αγρια ατομα για βελτιωσεις.

Παραδοση μας, ναι ειναι η κατωχη της καρδερινας μιας και ειμαι Μικρασιατικης καταγωγης. Και θα συμφωνησω με τον Σακη λεγοντας οτι ειχαν φτασει στο σημειο το πουλι να πινει νερο απο την δακτηλιθρα την οποια σηκωνε με το ποδι απο το σκοινακι που κρεμοταν στον πατο του κλουβιου.

Οταν μαθουμε στα μικρα παιδια (και οχι μονο) που δεν ειναι λιγα εδω στην επαρχια, να μην πιανουν πουλια για να βγαλουν χαρτζιλικι, γεμιζοντας τις κλουβες των PET SΗΟΡ.

Οταν μαθουμε ολοι να διατηρουμε τα αγρια πουλια που εχουμε στην κατωχη μας χωρις να εχουμε τρομακτικο αριθμο απωλειων.

Οταν κατα την ετησια αιχμαλωσια κρατησουμε 5 - 10 πουλακια.

Πιστευω οτι δεν θα ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα.

Υ.Γ Καλο ειναι την διαφωνια μας σε κατι να την εκφραζουμε με ομορφα λογια και οχι με χαρακτηρισμους και ιχνη ειρωνειας. Το να μην συμβαδιζουν οι αποψεις μας με καποιους ειναι σωστο και υγειες, ετσι δημιουργειται ο διαλογος, δεν πρεπει ομως επειδη εχουμε αντιθετη αποψη με καποιους να νομιζουμε οτι εχουμε και δικιο.

xoisnic
10-10-08, 07:38
[quote=THODORIS1982;11825]Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με προγραμμα ????
Tι προγραμμα? εκτροφης?Να προσπαθω με 3 - 4 πουλια και αιμομιξιες να κανω παραγωγή , να παω σε εκθεσεις να το παιζω ωραιος???
η να πουλαω μετα? δοξα το θεο, επι 40 χρονια , παρα τα εξοδα, ακομη δε χρειαστηκε να πουλησω. προτιμω να τα δινω ετσι.χομπυ κανω για δικια μου ευχαριστηση και τα κεφια πληρωνονται

nickgr1
10-10-08, 09:51
Ολοι μας νομιζω οι περισοτεροι εδω μεσα εχουν η ειχαν αγρια στην κατοχη τους πιασμενα αγορασμενα δεν εχει σημασια.ρωτησα ενα μεγαλο σε ηλικια που βγαζει καρδερινοκαναρα γιατι δεν δοκιμαζει να ζευγαρωσει καρδερινες και μου απανταει για ποιο λογο υπαρχουν ελευθερες στην φυση ναι αλλα για ποσο καιρο θα υπαρχουν ακομη του απαντησα καθησε και με κοιταξε χωρις να πει λεξη αυτο πρεπει να το σκεφτουμε ολοι μας.
εγω εχω 4 χρονια να αγορασω καρδερινες θα το σκεφτω πολυ παντως αν ειναι να παρω αλλες

ευχαριστο

THODORIS1982
10-10-08, 12:38
[quote=THODORIS1982;11825]Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με προγραμμα ????
Tι προγραμμα? εκτροφης?Να προσπαθω με 3 - 4 πουλια και αιμομιξιες να κανω παραγωγή , να παω σε εκθεσεις να το παιζω ωραιος???
η να πουλαω μετα? δοξα το θεο, επι 40 χρονια , παρα τα εξοδα, ακομη δε χρειαστηκε να πουλησω. προτιμω να τα δινω ετσι.χομπυ κανω για δικια μου ευχαριστηση και τα κεφια πληρωνονται

οταν εννοω προγραμμα εννοω να αγορασεις καποια ζευγαρια εκτροφης και μεσα απο την αγαπη σου και τη σωστη εκτροφη να κανεις μια γεννια αιματος για παρτυ σου.ΔΕ λεω να το το παιζεις τυπας σε εκθεσεις οπως λες ουτε να γινεις εμπορας.Απλα ειναι καλυτερο για τη φυση να αγορασεις καποια σωστα πουλια να βγαλεις αμα εισαι τυχερος κανενα πουλακι για σενα.Παρα να πιανεις καθε χρονο καμποσα να σου ψοφαν τα μισα.Οσο για τις αιμομηξιες βγαλε πρωτα μια γεννια και δοξα το θεο υπαρχουν σοβαροι εκτροφεις για να κανεις αλλαγη αιματος.Δεν ειναι ολοι απατεωνες μη τα ισοπεδωνουμε ολα.

THODORIS1982
10-10-08, 12:49
Συγνωμη απο ολους για αυτο που θα πω παρακατω

Το θεμα αντι να πηγαινει ομαλα με διαλογο εχει εξελεχθει σε μια καταθεση ψυχης απο το καθενα.Δε θελω ουτε να το παιξω καμποσος ουτε ξερολας οτι τιποτα.Απλα παρατηρω οτι εκτος απο τη μετανοια πολλοι εδω μεσα πιστευουν οτι με το να πιανουν καθε χρονο 10 15 πουλια δε συμβαινει τιποτα.Εμενα προσωπικα δε με αγγιζει αυτο.Θα κανω μια τελευταια ερωτηση ομως? Αφου πιανεται 10 πουλια για παρτυ σας εστω και για να αποκτησετε γεννετορες γιατι καθε χρονο βγαινετε στη γυρα κανοντας ακομα το ιδιο κακο?
να σας απαντησω εγω? Επειδη δε βγαζετε κανενα αγριο εκτροφης και επειδη οχι τα μισα αλλα το 99% των πουλιων που ειχατε πιασει η αγορασει κατεληξε στο καδο των σκουπιδιων σας

Επειδη το θεμα εχει εξελεγχει στο ρωταω και να γιουχαρουμε απο πολλους της αντιθετης αποψης δε εχει νοημα να συνεχισω να γραφω.

Ντρεπομαι που πολλα ατομα σοβαρα του site που κανουν μια μεγαλη προσπαθεια στο να καταφερουν να βγαλουν αγρια εκτροφεις δε εκφερουν αποψη και διαβαζουν απλα αμετοχοι...

Αν γραφομουνα σημερα στο φορουμ και διαβαζα αυτη την ενοτητα θα ελεγα καλως ηρθα στο χωρο των πουλοπιαστων

kyriakos
10-10-08, 14:05
Γεια σας.Το θεμα εχει παρατραβηξει.Παρακολουθω τη συζητηση απο την αρχη αλλα νομιζω οτι επειδη εκφερονται προσωπικες γνωμες, κανενας δεν θα καταφερει να πεισει τον αλλο.
Ετσι εγω θα αναφερθω σε 2 πραγματα που δεν ειναι γνωμες αλλα πραγματικοτητες.
1) Το να παιρνεις πουλια απο τη φυση ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.
2) Χρονο με το χρονο μειώνονται τα ζωα και τα πουλια στον πλανητη που με μαθηματικη ακριβεια σε λιγα χρονια τα περισσοτερα ειδη θα εξαφανιστουν.

11panos04
10-10-08, 14:21
Βρισκοντας σωστες τις αποψεις των προλαλησαντων,εχω να πω κτ,που αποτελει φυσικα δικη μου γνωμη.Αν δεν πιανονταν αρχικα αγριες καρδερινες η ο τι αλλα αγριοπουλια,κανεις μας(βαζω κ τον εαυτο μου,αν κ δεν εχω εκτροφης)δε θα φωναζε τωρα για εκτροφη τους κ για οχι πιασιμο τους.Για μενα,αυτος που εχει εκτροφης φερει ττην ιδια ευθυνη μμ αυτον που πιανει αγριες,για τον προαναφερθεντα λογο κ για αλλους που εχω αναφερει στο site κ αλλου.Ειναι σαν τα χρεη.Αν εσυ χρωστας σ ολες τις τραπεζες(λεμε τωρα) κ δεν ξεππληρωσεις το χρεος σου,αυτα τα χρεη θα επιβαρυνουν τα παιδια σου κ τα παιδια των παιδιων σου.Θελλοντας κ μη γινεσαι μετοχος αυτου του ''κυκλωματος'',ειτε επιασες λχ χθες μια καρδερινα ειτε εχεις λχ μια καρδερινα 3ης γενιας εκτροφης.Κ η μια κ η αλλη περιπτωση εχουν ως αρχη ενα εγκλημα.
Καταληγοντας,πιστευω οτι ειναι ανωφελο να ψαχνουμε να βρουμε αν ειναι σωστο να πιανεις η να εκτρεφεις,εφοσον κατι τετοιο κατανταει ουτοπικη αναζητηση κ,επιπλεον,γινεται αιτια διαξιφισμων,οπως πιο πανω.Αυτες ειναι δικες μου αποψεις κ δεν μιλω εκ μερους ολων

Ευχαριστω:pano

xoisnic
10-10-08, 15:49
[quote=xoisnic;11861]

οταν εννοω προγραμμα εννοω να αγορασεις καποια ζευγαρια εκτροφης και μεσα απο την αγαπη σου και τη σωστη εκτροφη να κανεις μια γεννια αιματος για παρτυ σου.ΔΕ λεω να το το παιζεις τυπας σε εκθεσεις οπως λες ουτε να γινεις εμπορας.Απλα ειναι καλυτερο για τη φυση να αγορασεις καποια σωστα πουλια να βγαλεις αμα εισαι τυχερος κανενα πουλακι για σενα.Παρα να πιανεις καθε χρονο καμποσα να σου ψοφαν τα μισα.Οσο για τις αιμομηξιες βγαλε πρωτα μια γεννια και δοξα το θεο υπαρχουν σοβαροι εκτροφεις για να κανεις αλλαγη αιματος.Δεν ειναι ολοι απατεωνες μη τα ισοπεδωνουμε ολα.

το ποσα πιανω και το ποσα ψοφαν ειναι κατι που δε το ξερεις και δεν μπορεις να κρινεις. σου λεω μονο οτι σε 40 χρονια απο νεαρα αγρια , εχασα 4 πουλια.δεν ειναι ολα για κρατημα.πιανεις 20?βαζεις 5-6 σε μια κλουβα, παρακολουθεις. σε 1-2 μερες μενουν 1-2 για εξεταση. τα αλλα στο χωραφι. σε αλλες 5-10 μερες ξερεις απο τα 1-2 ( σε 2-3 παρτιδες)αν και πιο θα κρατησεις.τα υπολοιπα πανε πισω στα χωραφια.απο 20 κρατω 1-2 η 3 το πολυ.διατηρω 4 φλωρια 4 καρδερινες και 4 φανετα απο αγρια, φετος αλλαξα μια καρδερινα που μου ψοφησε 9 χρονων. του χρονου μαλλον ενα φλωρο, εφτασε τα 15 και δυσκολευεται ηδη με τη πτεροροια.τα υπολοιπα πουλια μου ειναι απο 6 εως 9 χρονια μαζι μου.
ειχα δασκαλο το παπου μου, οταν ημουν 7 χρονο μου ψοφησε ενας φλωρος γιατι δε προσεξα τα σημαδια στρες κλπ. δε θελω να σου γραψω ποσο τιμωρηθηκα.
κανω καναρια και μουλους την ανοιξη, αλλα μετα δινω ολα τα καναρια μαζι με τους γονεις σε φιλους, και ολους τους μουλους.δε κρατω ουτε μανες που ηταν καλες. δε με ενδιαφερει η παραγωγη, αλλα η αγωνια αν θα μπορεσω να βγαλω πουλια καθε φορα με νεες επιλογες

snassopoulos
10-10-08, 23:02

ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ....
ΜΑΛΟΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ....
ΩΡΑΙΟ ΠΟΥΛΟΠΙΑΣΤΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΣΟΥ...

ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ , ΠΙΑ...kato

ivasilisgr
10-10-08, 23:20
ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ.

astrapogiannos
10-10-08, 23:23

ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ , ΠΙΑ...kato

ελπιζω να το ειπες αυτο σπυρο για να προκαλεσεις την οργη του βασιλη και οχι ολα τα μελη του ΣΦΩΠ,ειδαλλως φιλε εισα ιπροκατελλειμενος κα ικανεις διακρισεις γιατι κα ιστον ΑΛΟΠ ξερω εγω κατι πουλοπιαστες..............

ivasilisgr
10-10-08, 23:42

ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ , ΠΙΑ...kato
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΟΥ ΣΤΙΣ 16-5-2007 ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΔΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΙ. ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΑΝΤΜΙΝ.

xoisnic
10-10-08, 23:56
δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι προσπαθουν να κρυβονται πισω απο το δακτυλο τους, και ο κλεπταποδοχος εχει την ιδια ευθηνη με τον κλεφτη.
οι πιο πολυ και πιασαν και πιασμενα αγορασαν. και τα εκτροφης ειναι προιοντα κλοπης και αυτα, το οτι περασαν 5-10 χρονια , και γιναν γεννες σε περιορισμενο χωρο, δεν αλλαζει την αρχικη πραξη. δηλαδη με το ιδιο σκεφτικο, αν κανεις μια ληστεια και βαλεις τα λευτα στη τραπεζα η παρεις μετοχες , οι τοκοι και τα μερισματα ειναι νομιμα????

THODORIS1982
11-10-08, 10:07
δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι προσπαθουν να κρυβονται πισω απο το δακτυλο τους, και ο κλεπταποδοχος εχει την ιδια ευθηνη με τον κλεφτη.
οι πιο πολυ και πιασαν και πιασμενα αγορασαν. και τα εκτροφης ειναι προιοντα κλοπης και αυτα, το οτι περασαν 5-10 χρονια , και γιναν γεννες σε περιορισμενο χωρο, δεν αλλαζει την αρχικη πραξη. δηλαδη με το ιδιο σκεφτικο, αν κανεις μια ληστεια και βαλεις τα λευτα στη τραπεζα η παρεις μετοχες , οι τοκοι και τα μερισματα ειναι νομιμα????
τι πιστευεις λοιπον εσυ οτι ειναι το καλυτερο?Οντως τα περισσοτερα αγρια εκτροφεις ειναι προιντα πιασμενων πουλιων.Οπως και το καναρινι με την διαφορα οτι εγινε πριν δυο τρεις αιωνες.Να συνεχισει να γινεται το ιδιο εγκλημα εως οτου αφανησουμε ολα τα αγρια ωδικα πουλια? η να συνεχισουν οσοι θελουν αγρια με τους τοκους των 5 χρονων που ειναι ηρεμα και δε χτυπιουνται στα καγγελα των κλουβιων προσπαθωντας καποια στιγμη καποιο ειδος να εγληματιστει σε συνθηκες ελεγχομενης εκτροφης?

THODORIS1982
11-10-08, 10:13
περιμενω τη συγνωμη σου ακομα για αυτο το προκλητικο μυνημα?

εγω το μονο που σου ειπα ειναι πως ειναι δυνατον να μη μπορεις να βρεις πουλια εκτροφεις σε ολοκληρη τη Θεσσσαλονικη?
Ακομα και ενα πενταχρονο παιδι μπορει να καταλαβει τι ειναι προσβολη?
Αν και ζητησα συγνωμη για την αναστατωση που δημοιουργηθηκε δε ειδα να κανεις κατι παρομιο

xoisnic
11-10-08, 11:13
τι πιστευεις λοιπον εσυ οτι ειναι το καλυτερο?Οντως τα περισσοτερα αγρια εκτροφεις ειναι προιντα πιασμενων πουλιων.Οπως και το καναρινι με την διαφορα οτι εγινε πριν δυο τρεις αιωνες.Να συνεχισει να γινεται το ιδιο εγκλημα εως οτου αφανησουμε ολα τα αγρια ωδικα πουλια? η να συνεχισουν οσοι θελουν αγρια με τους τοκους των 5 χρονων που ειναι ηρεμα και δε χτυπιουνται στα καγγελα των κλουβιων προσπαθωντας καποια στιγμη καποιο ειδος να εγληματιστει σε συνθηκες ελεγχομενης εκτροφης?

εχεις διαβασει ποτε για τις επιπτωσεις μιας δασικης πυρκαγιας, η τις επιπτωσεις των λιπασματων και φυτοφαρμακων στη πανιδα?
απο πιασιμο δεν θα χαθει τιποτε.απο αυτα χανονται εκατομυρια.μονο στο καμπο της θεσσαλιας αν μειωθουν τα λιπασματα και φυτοφαρμακα 5% η αυξηση των πουλιων θα καλυψει οτι εχει πιαστει στην ελλαδα μεχρι σημερα.
στην αφρικη δηλητιριαζουν τα τρυγωνια, και εχω δει ντοκυματερ που ανα τιναξαν δεντρο με 1000000 πουλια κουρνιασμενα επανω. ολοι οι ελληνες κυνηγοι σε ενα χρονο δεν μπορουν να κανουν αυτο το νουμερο.
αν ενδιαφερομαστε για το περιβαλον , η φυση αναπληρωνει τα ζωα.
απο το 1985 εχω παρει στην υπηρεσια μου αναλυτη καυσαεριων για τους καυστηρες των σχολικων και δημοτικων σχολειων, παρολου που ολοι γελουσαν μαζι μου, κατι που το ελληνικο κρατος εχει καμια 2ετια που το επιβαλλει, χωρις να το ελεγχει ομως.
επισης μελη το κυνηγετικου συλογου εδω με ενεργιες δικες μου και αλλων, δωσαν χωραφια που καλιεργουνται και δε μαζευονται, για να εχουν τα πουλια τροφη, προσωπικα εχω 1000 μετρα με δεντρα και αλλα μεσα , και δε μαζευω τιποτε. το χειμωνα ειναι οαση για τα πουλια.
οποτε μαθηματα ευαισθησιας δε δεχομαι.εχω κριση και δεν ειμαι χθεσινος στο χομπυ

THODORIS1982
11-10-08, 11:21
εχεις διαβασει ποτε για τις επιπτωσεις μιας δασικης πυρκαγιας, η τις επιπτωσεις των λιπασματων και φυτοφαρμακων στη πανιδα?
απο πιασιμο δεν θα χαθει τιποτε.απο αυτα χανονται εκατομυρια.μονο στο καμπο της θεσσαλιας αν μειωθουν τα λιπασματα και φυτοφαρμακα 5% η αυξηση των πουλιων θα καλυψει οτι εχει πιαστει στην ελλαδα μεχρι σημερα.
στην αφρικη δηλητιριαζουν τα τρυγωνια, και εχω δει ντοκυματερ που ανα τιναξαν δεντρο με 1000000 πουλια κουρνιασμενα επανω. ολοι οι ελληνες κυνηγοι σε ενα χρονο δεν μπορουν να κανουν αυτο το νουμερο.
αν ενδιαφερομαστε για το περιβαλον , η φυση αναπληρωνει τα ζωα.
απο το 1985 εχω παρει στην υπηρεσια μου αναλυτη καυσαεριων για τους καυστηρες των σχολικων και δημοτικων σχολειων, παρολου που ολοι γελουσαν μαζι μου, κατι που το ελληνικο κρατος εχει καμια 2ετια που το επιβαλλει, χωρις να το ελεγχει ομως.
επισης μελη το κυνηγετικου συλογου εδω με ενεργιες δικες μου και αλλων, δωσαν χωραφια που καλιεργουνται και δε μαζευονται, για να εχουν τα πουλια τροφη, προσωπικα εχω 1000 μετρα με δεντρα και αλλα μεσα , και δε μαζευω τιποτε. το χειμωνα ειναι οαση για τα πουλια.
οποτε μαθηματα ευαισθησιας δε δεχομαι.εχω κριση και δεν ειμαι χθεσινος στο χομπυ
Δε προκειτε να σου αλλαξω γνωμη αλλα ουτε εσυ τι δικια μου.Εαν νομιζεις οτι αυτο που κανεις ειναι καλο εχε την υγεια σου και συνεχισε.Εγω δεν προκειτε να ξαναβαλω στην εκτροφη αγριο πιασμενο.Αν καποια στιγμη αποκτησω το χωρο και την εμπειρια θα αγορασω καποιο ζευγαρι αγριων "δακτυλωμενα" και δεν εννοω αγρια μονο τις καρδερινες.
Δε εισαι χθεσινος αλλα σιγουρα μπορεις να εκφερεις την αποψη σου με λιγοτερο επιθετικο τροπο.

ivasilisgr
11-10-08, 12:03
περιμενω τη συγνωμη σου ακομα για αυτο το προκλητικο μυνημα?

εγω το μονο που σου ειπα ειναι πως ειναι δυνατον να μη μπορεις να βρεις πουλια εκτροφεις σε ολοκληρη τη Θεσσσαλονικη?
Ακομα και ενα πενταχρονο παιδι μπορει να καταλαβει τι ειναι προσβολη?
Αν και ζητησα συγνωμη για την αναστατωση που δημοιουργηθηκε δε ειδα να κανεις κατι παρομιο
ΦΙΛΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ. ΠΟΥΛΙΑ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ, ΑΓΝΩΣΤΗ , ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ. 250 ΚΑΙ 300 Ε ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ. ΑΣΠΡΕΣ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΕΣ ΕΩΣ ΚΑΙ 850 Ε. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ 120 Ε ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΟΙ ΑΡΧΕΓΟΝΕΣ ΚΑΙ 300 Ε ΟΙ ΑΣΠΡΕΣ !!! ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΕΡΝΩ . ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ. ΑΓΟΡΑΣΑ 4 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΦΛΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ. ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ. ΜΑΓΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΦΡΙΚΑΡΑ. ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΗ Ο ΕΝΑΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΑΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ. Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΕ ΜΕ 250 Ε ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ. ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΛΟΓΟ ΤΗΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΟΛΗ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΣΥΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΤΕ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥΛΙ ΑΓΡΙΟ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΑ ΠΟΤΕ ΟΣΟΙ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ.

xoisnic
11-10-08, 13:04
Δε προκειτε να σου αλλαξω γνωμη αλλα ουτε εσυ τι δικια μου.Εαν νομιζεις οτι αυτο που κανεις ειναι καλο εχε την υγεια σου και συνεχισε.Εγω δεν προκειτε να ξαναβαλω στην εκτροφη αγριο πιασμενο.Αν καποια στιγμη αποκτησω το χωρο και την εμπειρια θα αγορασω καποιο ζευγαρι αγριων "δακτυλωμενα" και δεν εννοω αγρια μονο τις καρδερινες.
Δε εισαι χθεσινος αλλα σιγουρα μπορεις να εκφερεις την αποψη σου με λιγοτερο επιθετικο τροπο.

ωραιος εισαι, δε θα πιασεις εσυ αλλα θα παρεις απο καποιους που πιασανε παληα η πιανουν. με τη παροδο του χρονου δινεις αφεση αμαρτιων???

arismania3
11-10-08, 14:35
ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ....

xoisnic
11-10-08, 15:27
και εγω. οικολογος δε γινεσαι με ταλογια η με το αν αγοραζεις η πιανεις πουλια. ειναι η ολη σου συμεριφορα

THODORIS1982
11-10-08, 19:27
ωραιος εισαι, δε θα πιασεις εσυ αλλα θα παρεις απο καποιους που πιασανε παληα η πιανουν. με τη παροδο του χρονου δινεις αφεση αμαρτιων???
και εγω κουραστηκα να μεταφραζεις τα λογια μου πανω στις δικες αποψεις
Ειδες πουθενα να γραφω οτι θα αγορασω πιασμενα?
Εκτος αν τις major τις λες και αυτες πιασμενες γιατι εγω για τετοιες μιλαω οτι θα αγορασω καποια στιγμη στο μελλον.Εως τοτε μονο καναρινια

astrapogiannos
11-10-08, 21:08
Εκτος αν τις major τις λες και αυτες πιασμενες γιατι εγω για τετοιες μιλαω οτι θα αγορασω καποια στιγμη στο μελλον.Εως τοτε μονο καναρινια

φιλε θοδωρη και οι μεητζορ ειδος καρδερινας ειναι που υπαρχει ελευθερο στην φυση,δεν ειναι κατι το παραξενο η φτιαγμενο στα εργαστηρια

xoisnic
12-10-08, 10:07

απο πιασμενους προγονους δεν ειναι? η γιναν με παρθενογεννηση μεσα στο κλουβι?

THODORIS1982
12-10-08, 12:36
φιλε θοδωρη και οι μεητζορ ειδος καρδερινας ειναι που υπαρχει ελευθερο στην φυση,δεν ειναι κατι το παραξενο η φτιαγμενο στα εργαστηρια

To ξερω αλλα ειναι εισαγωγης οποτε περιοριζω κατα πολυ τις απατεωνιες.

THODORIS1982
12-10-08, 12:39
απο πιασμενους προγονους δεν ειναι? η γιναν με παρθενογεννηση μεσα στο κλουβι?
εχεις δικιο δεν αντιλεγω αλλα ειναι ηρεμες δεν ειναι σαν αυτες που βλεπουμε να χτυπιουνται στις κλουβες των πετ.Με τετοια πουλια μπορεις να κανεις δουλεια.Τελως παντων θα το σκεφτω πολυ πριν ξαναγορασω καρδινες.Προτιμω τα καναρινια που οι γονεις τους ηταν και αυτοι πιασμενοι...

xoisnic
12-10-08, 19:14
εχεις δικιο δεν αντιλεγω αλλα ειναι ηρεμες δεν ειναι σαν αυτες που βλεπουμε να χτυπιουνται στις κλουβες των πετ.Με τετοια πουλια μπορεις να κανεις δουλεια.Τελως παντων θα το σκεφτω πολυ πριν ξαναγορασω καρδινες.Προτιμω τα καναρινια που οι γονεις τους ηταν και αυτοι πιασμενοι...
οταν προσπαθεις να εισαι απολυτος σε κατι, να εισαι σε ολα.με το σκεπτικο σου δε πρεπει να πινεις γαλα, γιατι οι αγελαδες αιχμαλωτιστηκαν καποτε και εξημερωθηκαν, να μη τρως κρεας για τον ιδιο λογο, κλπ, ολα ειναι σχετικα, και αν νομιζεις οτι δε πρεπει να εχεις ενοχες επειδη καποιοι αλλοι πιασαν και εξημερωσαν τα πουλια, ας ειναι ετσι, αν σε βολευει, εγω ειμαι πολυ ακραιος στη ζωη μου και αν λυπηθω ενα πουλακι επειδη ειναι μικρο και χαριτωμενο και δε το χρησιμοποιησω, με το ιδιο σκεπτικο πρεπει να αποριψω τη χρηση ολων των οικοσιτων ζωων.στην αγια γραφη ο θεος λεει οτι κανει τα ζωα και τα πετεινα του ουρανου για να τα χρησιμοποιουμε.
σιγουρα δεν ειμαι υπερ του πιασιματος για εμποριο, κατι που το κρατος το κανει αλλα χωρις ελεγχο, και ετσι καποιοι πονηροι τα οικονομανε, αλλα αν θελω να χρησιμοποιησω κατι, θα το κανω.επιαν παλια και αν χρειαστει θα το ξανακανω. οπως το πιστευω εγω και χωρις να δινω δικαιομα σε καποιους, να πιανου εκατονταδες για να καληψουν τη ζητηση. πιστευω οτι εγω θα ειμαι πιο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ και σωστος για τη φυση απο τους εμπορους.χωρις καμια διαθεση για κοντρα η επιθετηκοτητα
Νικος

THODORIS1982
12-10-08, 20:26
Ενταξει δεν εχει νοημα να συνεχισουμε.Ο καθενας εχει την αποψη του και δεν αλλαζει.Ασ απαντηση και κανενα αλλο μελος γιατι νομιζω οτι γιναμε λιγο κουραστικοι

snassopoulos
13-10-08, 17:57
ελπιζω να το ειπες αυτο σπυρο για να προκαλεσεις την οργη του βασιλη και οχι ολα τα μελη του ΣΦΩΠ,ειδαλλως φιλε εισα ιπροκατελλειμενος κα ικανεις διακρισεις γιατι κα ιστον ΑΛΟΠ ξερω εγω κατι πουλοπιαστες..............

ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.
ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ...
ΟΥΤΕ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΕΛΗ.

snassopoulos
13-10-08, 18:06
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΟΥ ΣΤΙΣ 16-5-2007 ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΔΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΙ. ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΑΝΤΜΙΝ.

ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ...
ΝΑΙ....
ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΔΑΛΟ ΚΑΤΣΙΚΙ
ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΠΙΑΝΩ ΠΟΥΛΙΑ....

ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ !

xoisnic
13-10-08, 18:06
ΦΙΛΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ. ΠΟΥΛΙΑ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ, ΑΓΝΩΣΤΗ , ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ. 250 ΚΑΙ 300 Ε ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ. ΑΣΠΡΕΣ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΕΣ ΕΩΣ ΚΑΙ 850 Ε. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ 120 Ε ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΟΙ ΑΡΧΕΓΟΝΕΣ ΚΑΙ 300 Ε ΟΙ ΑΣΠΡΕΣ !!! ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΕΡΝΩ . ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ. ΑΓΟΡΑΣΑ 4 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΦΛΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ. ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ. ΜΑΓΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΦΡΙΚΑΡΑ. ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΗ Ο ΕΝΑΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ, ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΑΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ. Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΡΕ ΜΕ 250 Ε ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ. ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΛΟΓΟ ΤΗΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΟΛΗ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΣΥΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΤΕ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥΛΙ ΑΓΡΙΟ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΑ ΠΟΤΕ ΟΣΟΙ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ.

να τονισω οτι συμφωνα με το νομο εκτροφεας σημαινει νομιμη αδεια
και ΑΦΜ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ)αλλιως καθε κατοχη -αγοραπωλησια ειναι παρανομη και αν συληφθεις να εχεις τα κατα τον νομο αγρια πουλια εισαι ενοχος ειτε τα αγορασες ειτε τα επιασες. ποσοι εκτροφεις εχουν αδεια στην Ελλαδα?

ivasilisgr
13-10-08, 20:43
και ΑΦΜ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ)αλλιως καθε κατοχη -αγοραπωλησια ειναι παρανομη και αν συληφθεις να εχεις τα κατα τον νομο αγρια πουλια εισαι ενοχος ειτε τα αγορασες ειτε τα επιασες. ποσοι εκτροφεις εχουν αδεια στην Ελλαδα?
ΝΙΚΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ. ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΠΕΡΙΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ. ΡΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ. ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΠΙΑΝΩ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ. ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ.

xoisnic
13-10-08, 21:17
περαστικα, και μην αγχωνεσε.αν εσυ εισαι σωστος μη σε νοιαζει τι λεν οι αλλοι. πρωτα η υγεια και μετα τα λεμε. περαστικα και παλι

pao13
14-10-08, 08:23
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΓΚΑΛΟΠ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ SITE, ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΡΙΟ ΠΟΥΛΙ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.
ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ, ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ, ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΣ ( ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ ).
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ 9 ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ;
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ π.χ., ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΑΣΗ.

THODORIS1982
14-10-08, 10:44

Να συμπληρωσω οτι η αγοροπωλησια ειναι παρανομη σε καθε ειδους πτηνου δεν ισχυει μονο για αγρια.Ποιος οταν πουλησει δινει αποδειξη?Αυτη ειναι η μεγαλυτερη παρανομια.Βεβαια δε ευθυνεται μονο αυτος που πουλα ευθυνεται και το ιδιο το κρατος που δεν εχει βαλει τους κανονες σωστα.Δε μπορει απο τι μια να σε υποχρεωνει να κοψεις αποδειξη και απο την αλλη να μη μπορεις να βφγαλεις μπλοκ αποδειξεων για τετοια χρηση

xoisnic
14-10-08, 11:46
τα μαγαζια μπορουν να βγαλουν αποδειξεις. αλλα οι περισσοτεροι κανουν και δικα τους πουλια και περνουν απο μικροεκτροφεις χωρις παραστατικα. ετσι δεν μπορουν να βγαλουν αποδειξεις για πιο πολλα πουλια απο οτι εχουν αγορασει οι ιδιοι με παραστατικα.και παλι πουστια παιζεται

pao13
14-10-08, 12:16
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ;
ΘΑ ΜΑΣ ΔΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΔΟΕ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟ Νο 2.
ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ;
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ 10ΑΔΕΣ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ.
ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΗΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΗΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

xoisnic
14-10-08, 12:57
προβλεπεται στη νομοθεσια για ΦΠΑ ειδικα για εισαγωγη οικοσιτων ζωων και πτηνων.ολοι οι ξενοι δινουν αποδειξη.αν δεν τη ζητησεις τη κοβει αλλα δε στη δινει. σε τυχων ελεγχο αν δεν εχεις αποδειξη,οπου φενεται οτι καταβληθηκε ΦΠΑ σε χωρα μελος της ΕΟΚ, τη πατας. πληρωνεις εδω και με προστιμο

11panos04
14-10-08, 15:44
Σ αυτο που αναφερθηκε περιι αποδειξεων ειναι εκνευριστικο.Σ εμενα ετυχε κτ εξωφρενικο.Ειχα αγορασει καρδερινα θηλυκια με 15Ε,αλλα την πηγα πισω,γιατι ηθελα αρσενικο κ μου δωσε ο τι να ναι.Μου πε οτι θα συμπληρωνα στο προδοθεν ποσο για ενα αρσενικο.Οταν πηγα να το παρω,του υπενθυμησα οτι ειχα επιστρεψει την αλλη καρδερινα,κ τα λογια του ηταν τα εξης:"Α,την ειχες φερει;;;Δε θυμαμαι...".Τελικα τον εκανα να θυμηθει,κ επειδη με νευριασε,δεν πηρα την καρδερινα που χε φερει κ μου δωσε τα λεφτα πισω.Αν μου χε δωσει αποδειξη,θα του την ετριβα στη μουρη κ δε θα λεγε τιποτα.Κατι τετοια παραδειγματα σε κανουν να σκεφτεσαι:"θα παρω μια,κ επειτα θα πιανω αγρια κ θα με ξαναδουν σε μαγαζι στις 32 του μηνος!!!"

Φιλικα!action 3

stathis
15-10-08, 19:10
διαβάζοντας με προσοχή όλα όσα γράφτηκαν αυτές της μέρες περί του θέματος θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις. Δε νομίζω κάποιος που ασχολείται με τα πουλιά να θεώρει τον εαυτό του φιλόζωο, έτσι ώστε να κατηγορεί όσους πιάνουν πουλιά, είτε αναπαραγάγεις είτε απλά διατηρείς κάποια πουλιά εξημερωμένα η αγρία για μένα είναι σχεδόν το ίδιο. Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να καταδικάσουμε τους (πουλοπιαστες) όπως ειπώθηκε ενώ από την αλλη υπάρχουν πάρα πολλοί εκτροφείς η μη επαγγελματίες η ερασιτέχνες που τιγκάρουν με διάφορα χημικά τα πουλιά τους είτε για να πυρώσουν είτα για να λένε περισσότερο, τα βάφουν για να πουλανε καλύτερα και διάφορα άλλα που πρέπει να γράφω μέχρι αύριο για να τα αναφέρω όλα, όλοι αυτοί είναι ήρωες και οι άλλοι δολοφόνοι?
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο κάπου στη μέση είναι η λύση είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι η φύση μας τροφοδοτεί με πουλιά τώρα μπορεί κάποιος να βγει έξω και να τα γαζώσει όλα η να το κάνει συστηματικά ώστε να ξεφύγουμε από το κυνήγι και να πάμε στην αναπαραγωγή, τώρα αν αυτό γίνει σε κλούβες ένα στρέμμα η σε κλούβια των 60 πόντων δεν έχει σημασία το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα όπως σε όλα είναι δύσκολο να οργανωθούμε αυτό δεν μπορεί να γίνει μεμονωμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω όσοι είστε σε διαφόρους συλλόγους σας έχει απασχολήσει καθόλου το συγκεκριμένο θέμα, η συστηματική εκτροφή δηλαδή άγριων ειδών με σκοπό τον εμπλουτισμό της αγοράς και τη μύωση της τιμής ώστε να ώστε να περιοριστεί η σύλληψη τον ελεύθερον πουλιών καταλαβαίνω ότι δε θέλουν όλοι τη πτώση της τιμής, άλλα θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Tasos_gr
15-10-08, 20:50
Παρακολουθοντας το ολο θεμα εχω καταλαβει πως οι περισσοτεροι που διαφωνουν με το ''πιασιμο'' των πουλιων,δν ασχοληθηκαν ποτε με το ειδος απο μικροι ωστε να το δουνε απ΄την αλλη πλευρα ,που για μας που το ζησαμε ειναι ενα χομπυ,το οποιο προσωπικα ακομα και οταν καταφερω να αναπαραγω αγρια στο ποσοστο που θελω,παλι θα πηγαινω για το χομπυ και μονο!Δεν ζηταω απο εσας να το καταλαβετε αλλα και ουτε να μας καταδικαζεται!!!Πάντα φιλικα.

SAKIS
16-10-08, 00:03
Τελικά είναι κουραστικό να προσπαθείς να εξηγήσεις ότι η γη είναι στρόγγυλη.
:russian:wall
:sos
dont speak

pao13
16-10-08, 08:21
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΦΙΛΕ ΣΑΚΗ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΤ ΕΜΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΓΟΡΟΠΩΛΗΣΙΑΣ ΑΓΡΙΩΝ Η ΙΘΑΓΕΝΩΝ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ.
ΕΑΝ ΕΝΑΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΑ Χ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ Η ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ;
ΘΕΩΡΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Η ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΤΟΥ.
ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΧΟΛΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ ΩΣ ΟΙ ΤΕΛΕΙΟΙ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, ΟΤΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΨΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΓΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΤΟΥΣ ΑΓΡΙΟΠΟΥΛΑ ΠΙΑΣΜΕΝΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΙΔΙΩΣ.

arismania3
16-10-08, 09:34
21/06/2007

Παράνομα και επικίνδυνα φυτοφάρμακα στη Β. Ελλάδα
Καταγγελία στο Νομαρχιακό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης

Μόνο στην περιοχή της Χαλάστρας ψεκάστηκαν 80.000 στρέμματα ριζοκαλλιέργειας με παράνομα ζιζανιοκτόνα, κατήγγειλε σήμερα στο Νομαρχιακό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης ο οικολόγος νομαρχιακός σύμβουλος Μιχάλης Τρεμόπουλος. Το φαινόμενο της παράνομης εισαγωγής στη χώρα μας φυτοπροστατευτικών προϊόντων (φυτοφαρμάκων) παρατηρείται σε πιο έντονο βαθμό στη Βόρειο Ελλάδα, με παράνομες εισαγωγές προϊόντων από τα βόρεια σύνορα της χώρας, όμως πλέον η χρήση των προϊόντων αυτών επεκτάθηκε και στο υπόλοιπο της χώρας, όπως στη Θεσσαλία, στην Κορινθία ακόμη και στη Κρήτη.

Όπως ανέφερε ο κ. Τρεμόπουλος, οι παράνομες εισαγωγές διακρίνονται κυρίως στις κατηγορίες:

· Παράνομες εισαγωγές ζιζανιοκτόνων από την Ιταλία, που χρησιμοποιούνται στις ρυζοκαλλιέργειες κυρίως στη πεδιάδα του Ν. Θεσσαλονίκης.

· Παράνομες εισαγωγές προϊόντων από τη Βουλγαρία, την Τουρκία, την ΠΓΔΜ και την Αλβανία και ιδιαίτερα προϊόντων που έχουν αποσυρθεί από την Ε.Ε. ή ακόμα και πλαστών.

· Παράνομες εισαγωγές εγκεκριμένων προϊόντων στην Ελλάδα από την Κίνα. Μάλιστα, η Ελλάδα θεωρείται η πρώτη πύλη για την είσοδο αυτών των προϊόντων στην Ε.Ε.

Η μεγάλη έκταση του προβλήματος οδήγησε τον Ελληνικό Σύνδεσμο Φυτοπροστασίας (Ε.ΣΥ.Φ.) στη δημιουργία προγράμματος, με στόχο την ενημέρωση και εκπαίδευση όλων των εμπλεκομένων στην εισαγωγή και εμπορία των φυτοπροστατευτικών προϊόντων (όπως τελωνεία, Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις, καταστήματα εμπορίας φυτοπροστατευτικών προϊόντων, εισαγγελείς αλλά και αστυνομικά τμήματα), σχετικά με το ζήτημα. Έτσι, δόθηκε η δυνατότητα να εκτιμηθούν και οι διαστάσεις του προβλήματος.

Ειδικά στο Νομό Θεσσαλονίκης, παρατηρείται το φαινόμενο της παράνομης εισαγωγής ζιζανιοκτόνων, για τη καλλιέργεια ρυζιού, από την Ιταλία αλλά και την Τουρκία. Συγκεκριμένα, εισάγονται ζιζανιοκτόνα χωρίς να ακολουθούνται οι κανονισμοί, όπως επίσης εισάγονται και νέα ζιζανιοκτόνα τα οποία δεν έχουν ακόμη έγκριση για να κυκλοφορούν στην Ελλάδα και η ετικέτα των προϊόντων αυτών είναι στην ιταλική ή τουρκική γλώσσα. Αν και οι εταιρίες-μέλη του Ε.ΣΥ.Φ. έχουν καταθέσει εδώ και τρία (3) χρόνια ολοκληρωμένους φακέλους, στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, για την έγκριση των νέων ζιζανιοκτόνων οι διαδικασίες έγκρισης από πλευράς του Υπουργείου κωλυσιεργούν χαρακτηριστικά. Έτσι, οι παραγωγοί ρυζιού του κάμπου της Θεσσαλονίκης ωθούνται στη χρήση παράνομων-μη εγκεκριμένων ζιζανιοκτόνων, λόγω της έλλειψης διάθεσης αποτελεσματικών επιλογών για τη φυτοπροστασία των καλλιεργειών τους.

Τα παράνομα ζιζανιοκτόνα χρησιμοποιούνται από παραγωγούς της ευρύτερης περιοχής της Χαλάστρας τουλάχιστον τρία χρόνια. Εκτιμήσεις γεωπόνων της περιοχής αναφέρουν πως στην προηγούμενη καλλιεργητική περίοδο ψεκάστηκαν με τα παράνομα ζιζανιοκτόνα 30.000-40.000 στρέμματα ρυζοκαλλιέργειας ενώ για φέτος εκτιμάται με κάθε επιφύλαξη πως χρησιμοποιήθηκαν ποσότητες για 80.000 στρέμματα. Η διακίνηση και το παραεμπόριο στη περιοχή γίνεται συνήθως νύχτα και ακόμη παρατηρείται το φαινόμενο να αποκολλούν τις ιταλικές ή τουρκικές ετικέτες για να μη φαίνονται μακροσκοπικά τα παράνομα προϊόντα. Λόγω του παραεμπορίου οι τιμές των παράνομων ζιζανιοκτόνων φθάνουν σε υψηλά επίπεδα, αφού ισχύουν πλέον οι κανόνες της «μαύρης αγοράς».

Η χρήση αυτών των προϊόντων έχει επιπτώσεις όχι μόνο στον ίδιο τον αγρότη που τα χρησιμοποιεί αλλά και στο περιβάλλον και τον ίδιο τον καταναλωτή. Πρώτα από όλα, τα παράνομα ζιζανιοκτόνα είναι μη εγκεκριμένα να κυκλοφορούν στη χώρα μας και η ετικέτα τους είναι σε άλλη γλώσσα εκτός της ελληνικής, έτσι οι γεωπόνοι δεν μπορούν να δώσουν επιστημονικές συμβουλές στους αγρότες για τον τρόπο που χρησιμοποιούνται τα συγκεκριμένα ζιζανιοκτόνα όπως και ο παραγωγός-ψεκαστής που τα χρησιμοποιεί αδυνατεί να κατανοήσει τις ενδείξεις που αναγράφονται στην ετικέτα και οι οποίες αφορούν άμεσα στη δική του προστασία, όσο και στη προστασία του καταναλωτή. Έτσι, η μη τήρηση της σωστής και εγκεκριμένης, για τη χώρα, δοσολογίας και της τελευταίας επέμβασης πριν τη συγκομιδή, οδηγεί σε υπερβάσεις των Ανωτάτων Ορίων Υπολειμμάτων και ως εκ τούτου σε σοβαρή δυσφήμιση των εξαγομένων και μη ελληνικών γεωργικών προϊόντων που φθάνουν στο πιάτο του καταναλωτή. Επιπλέον, κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος για το κατά πόσον το σκεύασμα το οποίο περιέχεται στην κάθε συσκευασία συμβαδίζει με αυτά που αναγράφεται στην ετικέτα, δηλαδή η ποιότητά τους δεν είναι ελεγμένη ούτε εγγυημένη. Έτσι, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι αποτελέσματα-επιπτώσεις θα έχει η χρήση των παράνομων προϊόντων στη καλλιέργεια του παραγωγού αλλά και στο περιβάλλον.

Ακόμη κι αν κάποια φυτοφάρμακα δεν είναι επιβλαβή και εισάγονται παράνομα λόγω της «γραφειοκρατίας», όπως υποστηρίζει ο αντινομάρχης κ. Τσαμασλής, έτσι επιβραβεύεται παρανομία και χάνονται σημαντικά ποσά για το κράτος, λόγω φοροδιαφυγής. Μία ακόμη επίπτωση, είναι η επιδείνωση της εικόνας ολόκληρης της ελληνικής γεωργίας και συγκεκριμένα της περιοχής της Χαλάστρας που φημίζεται για την καλή ποιότητα ρυζιού που παράγει. Τέλος, λόγω της χρήσης παράνομων φυτοπροστατευτικών προϊόντων χωρίς να τιμωρείται κανείς, δημιουργείται στον παραγωγό η συνήθεια στο παραεμπόριο και την παρανομία, του δημιουργείται η αίσθηση πως δεν έχει ανάγκη τις επιστημονικές συμβουλές των γεωπόνων και των εταιριών και έτσι είναι πιθανόν στο μέλλον να αντικρίσουμε σημαντικότερα προβλήματα στο τομέα της γεωργίας.

Είναι σαφές ότι οι υπηρεσίες της νομαρχίας θα πρέπει να ασχοληθούν σοβαρά με το θέμα και να προχωρήσουν σε αυστηρούς ελέγχους και συστάσεις προς τους παραγωγούς, ώστε να προστατέψουν και τους ίδιους και τους καταναλωτές.

ΕΔΩ ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΥΘΥΝΟΝΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΓΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΝΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..:greece:greece:greece

admin
16-10-08, 09:39
Θεμη εχεις απολυτο δηκαιο ,

Οι αποψεις ειναι μοιρασμενες και δεν προκειτε να αλαξουν. Αυτος που πιστευει οτι θα μπορει να πιανει θα πιανει και ο αλλος οχι .

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ.

Τα τελευταια χρονια και με το διαδυκτιο αυτοι που αγοραζουν τετοια πουλια εχουν πλεον μια αποψη .

Αν γουσταρεις να παρεις απο καποιον και να δωσειος 300 ευρω το κανεις , αν οχι συνεχιζεις το ψαξημο.

Ακουγονται πολλα για Ελλαδα και Κυρπο περι δακτυλιδωματος .

Ακομα που να ακουσετε τι γινετε στο εξωτερικο. Δηστυχως μαι πολυ μεγαλη μεριδα απο εδω , λογψ γλωσσας δεν ασχολειτε και ξενα φορουμ.

Απλα εκει που θελω να καταληξω , παργματα παραξενα γινονται και εδω αλλα και εξω !!!!

arismania3
16-10-08, 09:45
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕΤΕ...

admin
16-10-08, 10:03

Θα δησκολευτουνε αρκετοι ννα το ανοιξουν αν δεν εχουν office 2007

ΑΝ μπορεις κανε την μετατροπη και ξανανεβασε του, Απλα ανοιξε το και καντω φυλαξη ξανα αλλα σε οφης 2003

sakis syros
16-10-08, 13:44
Παρακολουθοντας το ολο θεμα εχω καταλαβει πως οι περισσοτεροι που διαφωνουν με το ''πιασιμο'' των πουλιων,δν ασχοληθηκαν ποτε με το ειδος απο μικροι ωστε να το δουνε απ΄την αλλη πλευρα ,που για μας που το ζησαμε ειναι ενα χομπυ,το οποιο προσωπικα ακομα και οταν καταφερω να αναπαραγω αγρια στο ποσοστο που θελω,παλι θα πηγαινω για το χομπυ και μονο!Δεν ζηταω απο εσας να το καταλαβετε αλλα και ουτε να μας καταδικαζεται!!!Πάντα φιλικα.

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να καταδικάζει κανέναν!! Κι εμείς όταν είμασταν μικροί, η Τούμπα και ηυ Πυλαία ήταν χωράφια, κι όλοι τέτοια χόμπι είχανε.
¨
Όμως το να βαφτίζουμε κάτι χόμπι το απενοχοποιούμε κιόλας????

Γι αυτό κι εγώ , πάντα φιλικά , αναρωτιέμαι: Μήπως οι καρδερίνες δεν έχουν πιά άλλη όρεξη για "χομπι".???enr

THODORIS1982
16-10-08, 22:57
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ......... ΚΑΤΑΡΧΗΝ (ΕΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΚΟΜΑ), ΤΟΝΥ ΚΑΙ ΠΑΝΟ.........ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΕΤΕ, ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΟΜΩΣ (ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ "ΦΩΤΙΑ" ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΟΣΥΡΤΗ.

*** ΠΑΝΟ......... ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ: ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΣ ΤΟ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ;.......... ΤΟΤΕ ΞΙΝΙΖΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.....

100 και πανω δημοσιευσεις ειδα την απαντηση φωτια δεν ειδα

Ακομα με τα λυπης μου ακομα δεν ειδα την αποψη των εκτροφεων καρδερινας του φορουμ
:read Ακομα δεν ηταν ενα θεμα κατι το διαφορετικο οπως παντα δε κατεληξε καπου παραμονο σε αψημαχιεςsport

snassopoulos
16-10-08, 23:23

ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ...
"ΕΠΙΑΝΑ , ΠΙΑΝΩ , ΘΑ ΠΙΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΚΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ !
ΚΙ ΑΝ ΨΟΦΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...
...ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ [{ΧΟΜΠΥ}]"

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΑΜΑΛΑ

11panos04
17-10-08, 00:20
Σπυρο,ο Τασος εννοει πως στο να πιανεις πουλια κ στην ολη διαδικασια υπαρχει κατι το πρωτογνωρο,για οσους δεν εχουν δοκιμασει,κ κατι το ''εθιστικο'' για οσους το συνηθιζουν.Η διαδικασια,πχ του δικτυου,ειναι κτ το εκπληκτικο,αν θες,απο το σταδιο προετοιμασιας ως κ το πιασιμο.Εγω προσωπικα δε μιλω για μαζικο πιασιμο,γιατι ουτως η αλλως χωρο στο σπιτι δεν εχω,κ αν πεις για πουλημα,πιο πιθανο ειναι να μη γινει κτ,αφου οι περισσοτεροι πετ-σοπαδες εχουν κονε με δικους τους,αν δεν πιανουν οι ιδιοι,αγοραζουν προς 2-3Ε το ενα κ ενας Θεος ξερει για ποσο το πουλαν.Αυτο που πρεπει να ειναι κ το ζητουμενο ειναι η ποιοτητα.Αν πχ πιασεις 5 πουλια,διαλεξε ενα καλο,που πιθανον θα συμπληρωσει καποιο ζευγαρακι σου κ τα αλλα δωσ τα δρομο παλι.Εξαλλου,προσωπικα,γνωριζω περισσοτερα παραδειγματα ψοφιων πουλιων εκτροφης απο οτι κατα τη διαδικασια πιασιματος.Γνωστος μου περσυ,απ τα 22 πουλια,εχασε τα 10 απο αγνωστα αιτια.Αν οπως παραπανω βαλεις δικτυα,δεν τα βαζεις κ γυρνας την αλλη εβδομαδα να ελεγξεις.Τη στιγμη που δεις οτι πιαστηκε κτ το παιρνεις κ αναλογως πραττεις.Επομενως,αυτο ειναι κτ το υποκειμενικο.

Φιλικα!action 3

admin
17-10-08, 05:59

Ανεβαζω τον Πινακα για οσους δνε μπορεσαν να τον δουνε

xoisnic
17-10-08, 08:01
δειτε και αναφορες ομως, ποσα πουλια σκοτωνονται στη μεταναστευση απο φαρους, ανεμογεννητριες, ποσα απο την μολυνση που προερχεται απο εργοστασια ρευματος κλπ, απο την οξυνη βροχη (αυτοκινητο) φυτοφαρμακα κλπ. αν σε στεναχωρει τοσο πολυ να πιασεις κανα πουλι, τοτε κοψε το ρευμα σπιτι σου να κλεισουν τα εργοστασια, παρατα το αμξι σου να μη ρυπαινεις, κανε δεντροφυτευσεις και τον πυροφυλακα το καλοκαιρι να μη καιγονται τα δαση κλπ.
η φυση δεν κινδυνευει απο το πιασιμο αλλα απο χιλιαδες αλλα. στη αφρικη ραντιζουν δηλητηρια, η ανατιναζουν δεντρα που ειναι κουρνιασμενα εκατομμυρια πουλια.
αν εγβω που πιανω 10 πουλια το χρονο ειμαι ενοχος οκ καταδικαστε με ειναι πιο ευκολο απο το να κανετε κατι ουσιαστικο για ολα τα αλλα

arismania3
17-10-08, 10:28
Ανεβαζω τον Πινακα για οσους δνε μπορεσαν να τον δουνε
ευχαριστω Γιώργο ...δεν ήξερα πως να το κάνω

sakis syros
17-10-08, 16:49
δειτε και αναφορες ομως, ποσα πουλια σκοτωνονται στη μεταναστευση απο φαρους, ανεμογεννητριες, ποσα απο την μολυνση που προερχεται απο εργοστασια ρευματος κλπ, απο την οξυνη βροχη (αυτοκινητο) φυτοφαρμακα κλπ. αν σε στεναχωρει τοσο πολυ να πιασεις κανα πουλι, τοτε κοψε το ρευμα σπιτι σου να κλεισουν τα εργοστασια, παρατα το αμξι σου να μη ρυπαινεις, κανε δεντροφυτευσεις και τον πυροφυλακα το καλοκαιρι να μη καιγονται τα δαση κλπ.
η φυση δεν κινδυνευει απο το πιασιμο αλλα απο χιλιαδες αλλα. στη αφρικη ραντιζουν δηλητηρια, η ανατιναζουν δεντρα που ειναι κουρνιασμενα εκατομμυρια πουλια.
αν εγβω που πιανω 10 πουλια το χρονο ειμαι ενοχος οκ καταδικαστε με ειναι πιο ευκολο απο το να κανετε κατι ουσιαστικο για ολα τα αλλα

Eίναι πάρα πολύ σωστά αυτά που λές. Όντως τα καημένα τα πουλάκια, για να επιβιώσουνε και να μεταναστεύσουνε περνάνε τόσα δεινά , που η Σκύλα και η Χάρυβδη που πέρασε ο Οδυσσέας, φαντάζει μπροστά τους σαν "τουριστική εκδρομή των ΚΑΠΗ". Πιστεύω όμως οτι δεν έχουμε τη δυνατότητα να εμποδίσουμε εντελώς αυτά τα εκγλήματα κατά της φύσης. Εγώ ειλικρινά, προσπαθώ όσο μπορώ. Είμαστε αναγκασμένοι από το σύστημα να παλεύουμε τόσο σκληρα για τη δική μας επιβίωση που τα υπόλοιπα τα παραβλέπουμε, δυστηχώς!

Είναι όμως διαφορετικό να τα παραβλέπεις από ανημποριά και διαφορετικό από αμάθεια, και κακή νοοτροπία.

Κι έτσι φτάνουμε στο σημείο, τα αγαπημένα μας πουλιά αφού καταφέρουν να επιβιώσουν, καταιδρωμένα, λαχανιασμένα και τρομοκρατημένα, κάθονται να ξαποστάσουν σε μία ........ ξόβεργα!!!!

Φιλικά Σάκης

THODORIS1982
17-10-08, 23:04
.
επιβιώσουν, καταιδρωμένα, λαχανιασμένα και τρομοκρατημένα, κάθονται να ξαποστάσουν σε μία ........ ξόβεργα!!!!

Φιλικά Σάκης

agree Μπραβο!!!!

xoisnic
17-10-08, 23:24
πολλα εργα του ξανοπουλου θα εβλεπες μικρος. τοσο δραμα????

sakis syros
18-10-08, 14:05
πολλα εργα του ξανοπουλου θα εβλεπες μικρος. τοσο δραμα????

Φίλε Νίκο, δεν είναι δραματολογία αυτό που λέω. Είναι ευαισθησία.
Ότι όμως και να είναι, δράμα , ευαισθησία , σωστό, λάθος, πάνω απ'όλα είναι η γνώμη μου, η άποψή μου, την οποία δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν, απλώς την εκφράζω με πολιτισμένο τρόπο και την απευθύνω σε πολιτισμένους, νομίζω συνομιλητες.

Κι όπως εσένα ο παππούς σου σε άφηνε νηστικό επειδή έχασες ένα φλώρο για να δεις πώς είναι, έτσι και μένα ο δικός μου μου εμαθε να μην ειρωνεύομαι τους ανθρώπους γύρω μου, και ειδικά αν δεν μου έχουνε δώσει δικαίωμα και πολύ περισότερο άν δεν τους γνωρίζω.

Πάντα φιλικά action 3 Σάκης

xoisnic
18-10-08, 15:04
οταν τα πιανουν αλλοι και τα εκτρεφουν, δεν υπαρχει ευαισθησια?δεν ειδα κανενα αγριο ακομη και καναρινι να παρακαλαει να μπει σε κλουβι. ολα απο πιασιμο αρχιζουν και αν καταφερουμαι και εξημερωσουμε και εκθρεψουμε σε μεγαλα νουμερα, οπως τα καναρια, θα ειναι πολυ καλυτερα για πολλα πουλια. οσο οι τιμες ειναι αυτες που ειναι, δε μπορεις να σταματισεις αυτους που πιανουν.δε μιλαω για μενα, για να δικαιολογηθω, οπως ειπα αν πιασω 20 πουλια, μια φορα τα 2-3 χρονια, σε 2 εβδομαδες τα 15 ειναι ελευθερα παλι , επιλεγω πουλια που φενονται ικανα να προσαρμοστουν.φετος θα πιασω κανα φλωρο γιατι απο τα 4 που εχω τα 3 ειναι πανω απο 12 χρονια μαζι μου και συντομα θα ειναι παρελθον.
δεν εχασα ΠΟΤΕ αγριο πουλι, φετος παλευα 2 βδομαδες με μια αρρωστη φανετα, πληρωσα την αξια της 10 φορες αλλα την εσωσα.
συγνωμη για το ειρωνικο υφος, δεν ειδα πιος εγραψε, νομιζα οτι ηταν καποιος αλλος που θελει σωνει και καλα να επιβαλει τη γνωμη του. ειμαι 54 και δυσκολα να μου γυρισουν το κεφαλι, ειδικα οταν κανω κατι με μετρο, ξεροντας οτι δεν ειναι σωστο αλλα???????

sakis syros
18-10-08, 15:35
οταν τα πιανουν αλλοι και τα εκτρεφουν, δεν υπαρχει ευαισθησια?δεν ειδα κανενα αγριο ακομη και καναρινι να παρακαλαει να μπει σε κλουβι. ολα απο πιασιμο αρχιζουν και αν καταφερουμαι και εξημερωσουμε και εκθρεψουμε σε μεγαλα νουμερα, οπως τα καναρια, θα ειναι πολυ καλυτερα για πολλα πουλια. οσο οι τιμες ειναι αυτες που ειναι, δε μπορεις να σταματισεις αυτους που πιανουν.δε μιλαω για μενα, για να δικαιολογηθω, οπως ειπα αν πιασω 20 πουλια, μια φορα τα 2-3 χρονια, σε 2 εβδομαδες τα 15 ειναι ελευθερα παλι , επιλεγω πουλια που φενονται ικανα να προσαρμοστουν.φετος θα πιασω κανα φλωρο γιατι απο τα 4 που εχω τα 3 ειναι πανω απο 12 χρονια μαζι μου και συντομα θα ειναι παρελθον.
δεν εχασα ΠΟΤΕ αγριο πουλι, φετος παλευα 2 βδομαδες με μια αρρωστη φανετα, πληρωσα την αξια της 10 φορες αλλα την εσωσα.
συγνωμη για το ειρωνικο υφος, δεν ειδα πιος εγραψε, νομιζα οτι ηταν καποιος αλλος που θελει σωνει και καλα να επιβαλει τη γνωμη του. ειμαι 54 και δυσκολα να μου γυρισουν το κεφαλι, ειδικα οταν κανω κατι με μετρο, ξεροντας οτι δεν ειναι σωστο αλλα???????

Νίκο, κατάλαβα ποιός είσαι και δεν παρεξηγώ. Το πρόβλημα δεν είναι στα 2-3 πουλιά που θα πιάσεις εσύ ευσυνήδητα, ή που έχω αγοράσει κι εγώ. Γιατί έχω κι εγώ άγρια. Απλά δεν μου αρέσει να τα πιάνω. Άρα είμαστε το ίδιο. Άρα δεν μπορώ να σε κατηγορήσω.

Το πρόβλημα είναι με αυτούς που πιάνουν εκατοντάδες, που κάνουν γενοκτονίες και που τα θυληκά τουλάχιστον αντί να τα αφήσουν, τα τρώνε με ρύζι. Αυτοί όμως δεν θα γραψουνε ποτέ σε κανένα site. Απεναντίας αν διαβάσουν τι γράφουμε θα πεθάνουν από τα γέλια. Εκεί να δεις ευαισθησίες!!!

Όσο για τους εκτροφείς, δεν είναι όλοι απατεώνες. Υπάρχουν στο χώρο πολύ αξιόλογοι άνθρωποι, οι οποίοι προσπαθούν πραγματικά και με αγάπη για την καρδερίνα. Οι τιμές είναι τσιμπιμένες, γιατί το κόστος είναι πολύ μεγάλο. Δεν είναι όπως τα καναρίνια. Έχω ασχοληθεί με καναρίνια, γι αυτό το λέω. Εξάλλου και στα καναρίνια με τις ίδιες δυσκολίες ξεκίνησε η εκτροφή τους κι έτσι τώρα γίνεται αυτό που γίνεται.

Κάποια στιγμή φοβάμαι πως δεν θα υπάρχει άγρια καρδερίνα. Κι αφού οι ανεμογεννήτριες , η μόλυνση , τα φυτοφάρμακα , οι πουλοπιάστες εξολοθρεύουν 9 εκατομύρια αγριοπούλια το χρόνο στην Ευρώπη μόνο, το μόνο που εύχομαι είναι να αυξηθούν οι εκτροφείς, μπάς και τα παιδιά μας δούνε καμιά καρδερίνα ...ΖΩΝΤΑΝΗ!!!

xoisnic
18-10-08, 15:50
συμφωνουμε, αλλα πως θα κανεις και "τους αλλους " να συμφωνησουν?
μη φοβασαι ομως. οι καρδερινες δε κινδυνευουν. υπαρχουν ακομη περασματα απο τη περιοχη μου απο εκατομμυρια πουλια.το καλο ειναι οτι μια ζωνη που ηταν κλασσικο μερος για πιασιμο με διχτυα χιλιαδων πουλιων εχει τωρα πολλα σπιτια. τα πουλια καθονται αλλα δυχτια δε μπορουν να στησουν. ειναι η πρωτη σταση που κανουν μετα τη θαλασσα. εκει γινοταν σφαγη. τωρα καθονται λιγο και μετα σκορπαν. για να κανουν τωρα ενα ημερησιο πιασιμο οπως παληα με 300-400 πουλια θελουν ενα μηνα, πραγμα που δε γινεται . τα πουλια σπαν και οι πιαστες δε βγαινουν καθε μερα.
μπορω να σου πω με μεγαλη σιγουρια οτι στο νομο μου πανω απο 1000 τη σεζον δε πιανονται. ξερω και ατομα και μαγαζια και βλεπω.
* και καναρια ειχα και εχω.οπως και πολλα αλλα πριν μου χαλασει το χιονι του 2003 300τμ κλουβα.ξερω τα εξοδα, αλλα τα κανω επειδη το θελω. ποτε δεν πουλησα πουλι , ακομη και οταν το 1985 εφυγα φιλανδια και μοιρασ 400 καναρια με τα κλουβια τους.

snassopoulos
18-10-08, 20:54
........δεν ειδα κανενα αγριο ακομη και καναρινι να παρακαλαει να μπει σε κλουβι............

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ...
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΓΡΙΟ ΦΑΝΕΤΟ, ΜΕ ΚΑΝΑΡΙΝΙ, ΜΕ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ....

snassopoulos
18-10-08, 21:01
............αν εγω που πιανω 10 πουλια το χρονο ειμαι ενοχος οκ καταδικαστε με ειναι πιο ευκολο απο το να κανετε κατι ουσιαστικο για ολα τα αλλα

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΛΑΘΟΣ....
ΑΝ ΒΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ 10 ΠΟΥΛΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΠΑΕΙ.....

ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ Ο.Κ..

ΑΝ ΕΠΙΑΝΕΣ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΚΑ....

11panos04
18-10-08, 22:53
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ...
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΓΡΙΟ ΦΑΝΕΤΟ, ΜΕ ΚΑΝΑΡΙΝΙ, ΜΕ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ....

Σπυρο,δεν αντιλεγω,αλλα ποσα πουλια σου χουν φυγει εσενα προσωπικα;Ειναι,πχ καμια 20αρια-30αρια,γιατι,αν δεν ειναι μεγαλο ποσοστο,τοτε δε μπορεις να το φερεις ως συνηθες φαινομενο...Επισης,αν κ ακομα σου χει τυχει το παραπανω,επιτρεψε μου να αμφιβαλλω αν ηταν σε εξωτερικο χωρο,γιατι αν ο χωρος ηταν κλειστος,καταλαβαινεις οτι οι επιλογες του ζωου περιοριζονται ουτως η αλλως.

Αν ο καθε ανθρωπος,οπως λες,πιανει 10 πουλια το χρονο,τοτε θα γινοταν το εξης:στην Ελλαδα,10-15 εκατομμυρια περιπου Ελληνες,απο 10 πουλια ο καθεις,μας κανει 100-150 εκατομμυρια πουλια το χρονο,μονο στην Ελλαδα.Εχοντας ως δεδομενο κ οτι στην Ελλαδα το πιασιμο πουλιων δεν ειναι τοσο προτιμητο,οπως πχ Ισπανια,συνυπολογιζοντας ολα τα πουλια,θα καταληγαμε στο οτι ,αν οχι ολα,τα 4/5 των αγριοπουλιων θα χαν αποδεκατιστει χρονια πριν.Κατι τετοιο ομως δε συμβαινει,αφου κ σε σχεση με τους Ελληνες που δεν ασχολουνται,οι πουλοπιαστες ειναι πολυ λιγοτεροι,κ οι πληθυσμοι των πουλιων,πχ των καρδερινων,ανακαμπτουν κ αυξανουν.

Φιλικαaction 3

xoisnic
19-10-08, 08:50
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΛΑΘΟΣ....

ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ Ο.Κ..

ΑΝ ΕΠΙΑΝΕΣ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΚΑ....

τι να κανουμε, εγω λυπαμε τα καημενα τα κοτοπουλακια και τα αρνακια και τα μοσχαρακια, αλλα εσυ τα τρως.
τις καρδερινες τις μισω και ετσι τις πιανω και τισ βαζω φυλακη

*δε διαβασες προσεχτικα, πιανω 20 καθε 3-4 χρονια και κρατω 2-3. οι αλλες μεσα σε 15 μερες ειναι πισω στη φυση

THODORIS1982
19-10-08, 12:16
τι να κανουμε, εγω λυπαμε τα καημενα τα κοτοπουλακια και τα αρνακια και τα μοσχαρακια, αλλα εσυ τα τρως.
τις καρδερινες τις μισω και ετσι τις πιανω και τισ βαζω φυλακη

*δε διαβασες προσεχτικα, πιανω 20 καθε 3-4 χρονια και κρατω 2-3. οι αλλες μεσα σε 15 μερες ειναι πισω στη φυση
Αυτα που πιστευεις να τα υποστηριζεις και αλλου!!!Ξερεις πολυ καλα τι λεω!!!!

Σε καποιο ποστ μου ειπες οτι δεν εχω σταθερες αποψεις εσυ εχεις?Δε βλεπω να εχεις τις ιδιες αποψεις απεναντι στα ατομα που θεωρεις απατεωνες

Κοτοπουλα αρνια μοσχαρια εκρεφονται για βιοποριστικους λογους εκτος και αν αυτα που δε μας κανουν απο το πιασιμο τα τρωμε με ρυζι

11panos04
19-10-08, 13:08
Κοτοπουλα αρνια μοσχαρια εκρεφονται για βιοποριστικους λογους εκτος και αν αυτα που δε μας κανουν απο το πιασιμο τα τρωμε με ρυζι

Θοδωρη,γνωριζω πως απευθυνοσουν στο Νικο,αλλα αυτο που ειπες αφορα κ εμενα,κ ομολογω πως με πειραξε...
Συμφωνω πως για βιοποριστικους λογους σκοτωνουμε κ τρωμε τα προαναφερθεντα ζωα,αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει τα πουλια να ανηκουν σε αλλη κατηγορια!!!Η μηπως,οταν τρωει καποιος τσιχλονια,περιστερια,καρδερινες,κοτσυφια κ αλλα το κανει μονο κ μονο γιατι τα επιασε,για να ικανοποιησει καποιο δολιο σκοπο;;;Για να χορτασει τρωει τα μεν,για να χορτασει τρωει τα δε.Εξαλλου,σε ελευθερη αποδοση,κ στην Αγια Γραφη ανφερεται πως ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο τα ζωα,για να αλληλεπιδρα μαζι τους κ να τα χρησιμοποιει για τις αναγκες του,ειτε ειναι σιτιστικες,ειτε αισθητικες.Μη ξεχνας οτι σε παλαιοτερες εποχες,που οι καιροι ηταν δυσκολοι(πολεμοι,πεινα...)ο τι εβρισκε κανεις το ετρωγε,δεν εκανε διακρισεις σε καρδερινες κ αρνακια.Η,απ την αλλη,επειδη τρωμε,πχ,κρεας βοδινο,νομιζεις οτι η μοιρα των αγελαδων ειναι να γινουν μπριζολες;;;Μονο κ μονο επειδη τις τρωμε κατα κορων;;;Σου υπενθυμιζω οτι στην Ινδια οι αγελαδες θεωρουνται ιερες κ δεν τις πειραζουν.Αυτους δλδ τι τους λες;;;Βλακες,επειδη,για δικους τους θρησκευτικους λογους,δεν τρωνε κτ που εσυ συχνα-πυκνα εχεις στο πιατο σου;;;Εξαλλου κ ο ιδιος μου ο παππους,αρεσκοταν στο να τρωει πουλακια που χτυπουσε ο πατερας μου με αεροβολο(κ με ρυζι, οπως λες,κ σε αλλες συνταγες).Τα τρωγε κ μαλιστα πολυ κ του αρεσαν(εγω προσωπικα το μονο πουλι που χω φαει ειναι το κοτοπουλο,κ αυτο γιατι δε μπορω να φανταστω στο πιατο μου τα μικρα πουλακια,κτ που το χω στο κλουβακι να το τρωω,μου χει μεινει,δεν το κανω απο κομπλεξ,ειναι απιλογη μου,δεν κατακρινω τους υπολοιπους),κ αν δοκιμαζα κ εγω κ μου αρεσε,μπορει να τα τρωγα κ εγω.Κ δεν ηταν μονο ο παππους μου που το κανε,ηταν πληθος αλλοι.Τι τους λες αυτους;;Ανοητους;;;Μη ξεχνας οτι υπηρχαν περιοδοι που το κρεας ηταν ακριβο κ την αγορα του δεν την αντεχε η καθε τσεπη.

Τα ειπα ολα αυτα,για να σου αποδειξω πως ιδια ειναι η μοιρα των ζωων,ειτε τα τρως,ειτε οχι.Εσυ αρεσκεσαι στο να φροντιζεις καναρινι,καποιος αλλος στον κοσμο κοτοπουλα η αρνακια,χωρις να τα τρωει.Επομενως,καταληγουμε, παλι, οτι υποκειμενικος ειναι ο ρολος κ το τι θα κανεις με τα ζωα,κ καθετι,για τους λογους που πρεπει,εχει δοση δικιου στο τι θα επιλεξει καποιος να κανει,αλλα δε θα πρεπει να τοποθετουνται τα πουλακια σε ξεχωριστη θεση.Ζωα τα μεν,ζωα τα δε.

Παντα Φιλικα:pano

THODORIS1982
19-10-08, 13:25
Ναι αλλα το να βαζουμε σαν παραδειγμα οικοσιτα ζωα οπως κοτοπουλα κλπ μαλλον αστοχο ειναι.Ειτε πιανεις 1 ειτε πιανεις 2 ειτε πιανεις 100 το ιδιο κανει.Αν θες να εχεις καποια αγορασε καποια εκτροφης και θα επιμενω να το λεω.Δε μπορει καθενας να βαζει και απο ενα καινουριο κανονα στην εκτροφη.Μαλλον θα πρεπει να καταληξουμε στο πιο πουλι ειναι το εκτροφης και πιο οχι.Ποιο ειναι το νομιμο και πιο οχι.Τι χαρακτηριστικα και τι χαρτια πρεπει να εχει το νομιμο.

11panos04
19-10-08, 14:24
Θοδωρη,σεβαστη η αποψη σου.Εγω εξαλλου σε καθε μου ποστ σχεδον τονιζω οτι πρεπει να υπαρχει διαλλακτικοτητα κ σεβασμος των αντιθετων αποψεων.Εξαλλου,μια συζητηση στην οποια ολοι θα συμφωνουσαν σ ολα,θα ταν βαρετη.Δεν πιστευω ομως οτι η χρηση οικοσιτων ζωων που εκανα ειναι αστοχη.Πως πχ εσυ εχεις ενα σκυλι;;;Ετσι κ καποιος αλλος σ καποιο αλλο σημειο του πλανητη εχει μια κοτα η μια αγελαδα.Αυτο εκ πρωτης φαννταζει αστειο κ απιθανο,ειναι ομως αληθινο.Δεν πιστευω ομως οτι μπορει να καθοριστει τι ειναι εκτροφης κ τι οχι.Αν δε γνωριζεις πολυ καλα αυτον που προμηθευει πουλια στα μαγαζια,ειτε ειναι δακτυλιδωμενα η αδακτυλιδωτα,δε μπορεις να γνωριζεις αν ειναι εκτροφης η πιασμενα,κ πιστεψε με,δεν προκειται να παρεις τπτ χαρτια κ ουτε θα καθιερωθει ποτε,κ ξερεις γιατι;;;Μα γιατι δε θα συμφερει ποτε.Δε μιλαμε για καναρινια,αλλα για ενδημικα πουλια,ποα αν βγω μια φορα στην εξοχη,θα δω τουλαχιστον καμια 20αρια.Λογι κα σκεπτομενος,με συμφερει να αγορασω στην αρχη παμφθηνα μια-δυο καρδερινες,να πιασω επειτα κανα δυο ακομα απ το να δωσω,λχ 180Εγια ενα πουλι,που αν μου ψοφησει σε λιγο για τον α,χ,ψ λογο τσαμπα τα λεφτα κ θα πρεπει να βρω καραβι να φυγω,κ που το συναντω συχνα εξω.Πολυ απλα,δε συμφερει...

Παντα παντα Φιλικα:pano

aTomGR
19-10-08, 14:39
Να ρωτήσω αν έχει γίνει κάποια έρευνα ή μελέτη με την οποία να ξέρουμε λεπτομέρειες για τους αριθμούς που συζητάμε ή όλα είναι απλές υποθέσεις;

11panos04
19-10-08, 15:35
Θανο,καλα κανεις κ το ρωτας.Ηταν παραληψη μου που δεν το διευκρινισα.Τα ποσα που ανεφερα μου τα ζητησαν εμενα κ μονο.15Ε για πιασμενο γιαβρι,20-40Ε για χρονιαρικο κ απο κει κ επειτα οι τιμες τραβουν τον ανηφορο,ιδιως σε κατι μαγαζια μικρα κυριων που σου το παιζουν ειδημονες.180Ε μου ζητησε ενας για αδακτυλιδωτη καρδερρινα 2 χρονων.Συγκεκριμενα,ενας αλλος,που το παιζε κ καλα εκτροφεας,ξερετε,πολλα βαρυς κ οχι,μου πε,οτι ουτε κ για 200Ε δε θα εδινε χρονιαρικη καρδερινα του.Τι να πεις;Αφου δεν υπαρχει διατιμηση,εχουν το ελευθερο να τα βαζουν οσο θελουν,αλλα ειναι σκετη αισχροκερδια...

Φιλιικαaction 3

xoisnic
19-10-08, 18:03
Ναι αλλα το να βαζουμε σαν παραδειγμα οικοσιτα ζωα οπως κοτοπουλα κλπ μαλλον αστοχο ειναι.Ειτε πιανεις 1 ειτε πιανεις 2 ειτε πιανεις 100 το ιδιο κανει.Αν θες να εχεις καποια αγορασε καποια εκτροφης και θα επιμενω να το λεω.Δε μπορει καθενας να βαζει και απο ενα καινουριο κανονα στην εκτροφη.Μαλλον θα πρεπει να καταληξουμε στο πιο πουλι ειναι το εκτροφης και πιο οχι.Ποιο ειναι το νομιμο και πιο οχι.Τι χαρακτηριστικα και τι χαρτια πρεπει να εχει το νομιμο.
οι εκτροφεις που βρηκαν τα πρωτα τους πουλια?

xoisnic
19-10-08, 18:09
Αυτα που πιστευεις να τα υποστηριζεις και αλλου!!!Ξερεις πολυ καλα τι λεω!!!!

Σε καποιο ποστ μου ειπες οτι δεν εχω σταθερες αποψεις εσυ εχεις?Δε βλεπω να εχεις τις ιδιες αποψεις απεναντι στα ατομα που θεωρεις απατεωνες

δε θεωρω απατεωνα κανεναν, εκτος αν αποδειχθει τετοιος
δε μπορεις να καταλαβεις οτι ολα ειναι σχετικα, σου τα ειπε πολυ καλα ο Πανος.
οσο για τις αποψεις μου ειναι σταθερες. δεν επειραζομαι απο καποιους οψιμους οικολογους τυπου wwf που οταν γαμησαν τη γιουκοσλαβια στα πυρινικα δεν ειπαν κουβεντα , αλλα για τον καημενο τον κορμορανο στην αλασκα( που στην ολανδια πχ ειναι επικυρηγμενος)που ηταν γεματος πετρελαιο σηκωσαν τον κοσμο. ασχετως αν εκ των υστερων αποδειχθηκε οτι τα επερναν απο ανταγωνιστικη πετρελαικη εταιρεια απο αυτη που ειχε το ναυαγιο

THODORIS1982
19-10-08, 20:03
Ναι ολα ειναι σχετικα.Η καρδερινα ο φλωρος ακομα και το καναρινι ηταν αγρια εμεις τα καναμε οικοσιτα πριν απο καποια χρονια.Ολα παντα αγρια ηταν και δεν αντιλεγω μαζι σου.Αλλα δε μπορει ο καθενας θα θεσπιζει νομους εκτροφης οπως τον βολευει.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν καρδερινες, φλωρια λουβαρα σκαρθακια τα οποια ειναι εκτροφης.Απο τη στιγμη που υπαρχουν δε ειναι σωστο ουτε να βαζουμε δυχτια ουτε να στινομε ξοβεργες ουτε τιποτα αλλο.Ειναι σαν να λεμε οτι αν υπηρχαν καναρινια ελευθερα θα επιανα δε θα αγοραζα.Με αλλα λογια το ολο θεμα ξεκινα οικονομικα.Το προβλημα ειναι η τιμες και τιποτε αλλο.Στο χερι μας ειναι ν αλλαξει αυτο.Οπως εσυ δε σου αρεσει να αγοραζεις ακριβα ετσι αν εισαι τυχερος και βγαλεις καρδερινες δε πρεπει να πουλας ακριβα.Ακομα υπαρχει και το δικαιβμα της επιλογης.ΔΕ μου αρεσει η τιμη παω αλλου να παρω και ασε τον αλλο να του μεινει.

xoisnic
19-10-08, 21:25
και παλι δε καταλαβες. εγω προσωπικα δε πουλησα ποτε πουλι. τα δινω σε φιλους αν γινουν πολλα. και δε βλεπω για πιο λογω να θεωρησω αυθεντιες και εκτροφεις καποιους οι οποιοι πιασαν αρχικα πουλια και τα ζευγαρωσαν και να μην εχω και εγω (ας το πω) δικαιωμα να πιασω και να γινω εκτροφεας?οποιος κανει κατι , αν περασουν 1-2 δεκαετιες κανει συντεχνια που ειναι αβατο και δε μπορει κανεις αλλος να κανει το ιδιο?
πιο συχνα πιεσεις της ΕΟΚ τετοιου ειδους με ευαισθησιες κλπ προερχονται απο πιεσεις ευρωπαικων συντεχνιων γαι να μη χαλαει το μονοπολιο και οχι οτι νιαζονται αν εσυ πιασεις καρδερινες η οχι.
πχ αφου σκοτωσαν και το τελευταιο λυκο σε χωρες οπως αγγλια βελγιο ολανδια κλπ για να μην εχουν κοστολογια στη φυλαξη τον ζωων τους, τωρα επιβαλουν εμας να προστατεψουμε το λυκο.
πιστευω οτι εισαι νεος ετσι σου λεω μην πολυπιστευεις οτι ακους γιατι στο τελος θα διαπιστωνεις οτι εσυ ησουν παντα το κοροιδο της παρεας
οσο για τους νομους εκτροφης?? ποιος θεσπιζει? μονο οι γενετικη το κανει. οι συμφωνιες που κανουν καποιοι δεν ειναι νομοι εκτροφης

Tasos_gr
19-10-08, 21:47
Παντου διαβαζουμε εκτροφης,εκτροφης,εκτροφης και περδικες εχει,και ορτικια και φασιανους και λαγους και αγριογουρουνα αλλα οι κυνηγοι εχουν αδεια να σκοτωνουν,εμεις που τα πιανουμε για να τα φροντισουμε ειμαστε-συμφωνα με τα λεγομενα σας- 2 ΦΟΡΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ!!!Και ολο αυτο γιατι 5 ανισσοροποι του ''κωλου'' περιβαντολογοι,σ ενα υπουργειο,δε μας δινουν αδεια ωστε αυτη τη στιγμη δεν θα υπηρχε λογος να γινεται αυτη η συζητηση που δεν οδηγει πουθενα!

Tonys
19-10-08, 22:27
Παντου διαβαζουμε εκτροφης,εκτροφης,εκτροφης και περδικες εχει,και ορτικια και φασιανους και λαγους και αγριογουρουνα αλλα οι κυνηγοι εχουν αδεια να σκοτωνουν,εμεις που τα πιανουμε για να τα φροντισουμε ειμαστε-συμφωνα με τα λεγομενα σας- 2 ΦΟΡΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ!!!Και ολο αυτο γιατι 5 ανισσοροποι του ''κωλου'' περιβαντολογοι,σ ενα υπουργειο,δε μας δινουν αδεια ωστε αυτη τη στιγμη δεν θα υπηρχε λογος να γινεται αυτη η συζητηση που δεν οδηγει πουθενα!
σιγα μην σου δωσουν και αδεια για να πιανεις αγρια οσο για το αν τα πιανουμε για να τα φροντησουμε ασε δεν μετραει ολοι τα πιανουν για να κονομισουν η για να τα αναπαραγουν και μετα να κονομισουν

Tasos_gr
19-10-08, 22:33
Ο καθενας ειναι υπευθυνος και υπολογος για τις πραξεις του.Προσωπικα δεν ειμαι φιλοχρηματος ωστε να αρχισω να ξεπουλαω το παθος μου για τα χρηματα!

Tonys
19-10-08, 22:40
Ο καθενας ειναι υπευθυνος και υπολογος για τις πραξεις του.Προσωπικα δεν ειμαι φιλοχρηματος ωστε να αρχισω να ξεπουλαω το παθος μου για τα χρηματα!
συμφωνω μαζι σου και δεν τα ειπα για σενα προσωπικα αυτα αλλα με αφορμη τα λεγομενα σου ετσι γενικαaction 3

11panos04
19-10-08, 22:40
Αν νομιζεις οτι θα βγαλει κανεις το ψωμι του πουλωντας τα μικρα των αγριολουλιων του,πλανασαι πλανην οικτρα.Το πιο πιθανο ειναι να μην τα αγορασει κανεις,κ αν τα αγορασει,θα τα παρει σε εξεφτελιστικα χαμηλοτερη τιμη απ οτι θα τα πουλησει.Αποψη μου.

Φιλικαthanks

Tonys
19-10-08, 22:45
Αν νομιζεις οτι θα βγαλει κανεις το ψωμι του πουλωντας τα μικρα των αγριολουλιων του,πλανασαι πλανην οικτρα.Το πιο πιθανο ειναι να μην τα αγορασει κανεις,κ αν τα αγορασει,θα τα παρει σε εξεφτελιστικα χαμηλοτερη τιμη απ οτι θα τα πουλησει.Αποψη μου.

Φιλικαthanks
μαλλον δεν ξερεις τι γινεται εδω στην αθηνα και ποσα αγρια πωλουντε καθημερινα τωρα αν τα 10-15η 20 ευρω ειναι εξευτελιστηκες τιμες για πουλια πιασμενα λιγων ωρων που τα πιο πολλα δεν προλαβενεις να τα πας σπιτι τι να πω τοτε

11panos04
19-10-08, 22:51
Μπορει κ να ναι ετσι.Εδω παντως,για τα 15-20 μαγαζια που ρωτησα(μικρα κ μεγαλα),σου τ αγοραζουν 2-3Ε τα γιαβρια κ τα πουλαν 10 κ ανω.Ασε που οι περισσοτεροι πετσοπαδες πιανουν οι ιδιοι κ τα βαζουν στα μαγαζια τους.Ενας απ αυτους μου το πε μαλιστα μυστικα,οτι πιανει αβερτα-κουβερτα,κ μετα απο λιγες μερες τα ειδα στο μαγαζι του.

pantokrator
09-11-08, 10:59
Διαβασα προσεκτικα ολες τις καταχωρησεις και θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να εκφερω σε ολους σας την αποψη μου μαζι με καποια γεγονοτα που την δικαιολογουν.Ασχετα απο το παρελθον μου και την εμπειρια μου με τα αγρια ωδικα πτηνα (οσοι θελετε θα χαρω να σας πω) μπηκα πριν απο περιπου 3 μηνες στην διαδικασια να βρω καποια ζευγαρακια σκαρθια για να ασχοληθω με την εκτροφη τους.Αναζητησα καποια απο εκτροφεις που συμμετεχουν στο συγκεκριμενο φορουμ και δυστυχως αλλοι δεν ειχαν και αλλοι δεν τα πωλουσαν.Απογοητευμενος απο αυτη την εξελιξη και με την υπομονη μου να εξαντλειται καθως δεν βρηκα αυτο που εψαχνα (δεν το λεω για να αποτελεσει δικαιολογια) και κανοντας την αυτοκριτικη μου αποφασισα να στραφω στην αγορα αγριων πιασμενων σκαρθιων και απεκτησα 6 αρσενικα και 1 θηλυκο.Ορμομενος απο τον ενθουσιασμο μου ανεβασα ενα βιντεακι στο youtube και εκανα την κινηση να προβαλω το λινκ στα βιντεο του φορουμ.Εκει ακριβως ξεκινησε και το μεγαλο λαθος!!!Μολις το ειδαν ο nickgr και ο astrapogiannos μου ειπαν κατεβασε το γιατι θα σε φανε!!!!Επαθα πλακα ενοιωσα σαν τον χειροτερο εγκληματια.το κατεβασα και ζητησα την διαγραφη του απο τον admin.Παρ ολα αυτα ο κυριος xoisnic προλαβε να ποσταρει στο συγκεκριμενο θεμα και να θιξει με καυστικο τουλαχιστον τροπο την φραση η οποια προβαλλεται στο τελος καθε μηνυματος μου.Επειδη θα επανελθω στον κυριο xoisnic με μηνυμα μου μεσα απο το συγκεκριμενο θεμα του φορουμ απλα θα αναφερω οτι η κινηση του δεν με βοηθησε καθολου.Θελω επισης να ευχαριστησω τους nickgr και astrapoggianos για την κινηση που εκαναν να με προλαβουν με την συμβουλη τους.Απο αυτο το γεγονος καταλαβα οτι καποιοι κλεινουν τα ματια σε ολο αυτο το θεμα καποιοι αλλοι αλλα λενε κι αλλα κανουν και καποιοι αλλοι προσπαθουν να πεισουν αλλους οτι εχουν δικιο.Εγω προσωπικα μπηκα σε αυτο το φορουμ για να βρω ανθρωπους να με βοηθησουν οχι για να με τσεκουρωσουν με την πρωτη ευκαιρια και τωρα αρχιζω και καταλαβαινω οτι το κοινο μας παθος δεν σημαινει κατ αναγκην και υποστηριξη και αλληλοβοηθεια.Δεν θελω να προσπαθουν να μου αποδειξουν οτι εχουν δικιο θελω να μου λενε την αποψη τους και να την ασπαζομαι κι εγω αν οντος ΕΓΩ κρινω οτι ειναι η πιο ενδεδειγμενη.Αυτο σημαινει διαλογος και ισχυει για τον καθε ΕΓΩ εδω μεσα ξεχωριστα.Το οτι κατεφυγα στην λυση της αποκτησης πιασμενων αγριων πτηνων δεν σημαινει οτι αποποιηθηκα του ψυχολογικου η οποιουδηποτε αλλου κοστους η του κοστους που θα εχω στην εκτροφη μου.Απο εμενα κριθηκε ευγενης ο σκοπος μου και για αυτο το εκανα.θα ειμαι ευτυχισμενος αν καταφερω να εχω απογονους απο αυτα τα πουλια και εαν γινουν η αιτια να τα εκθρεψουν κι αλλοι και να μην χρειαστει να πιασουν η να αγορασουν πιασμενα πουλια του ειδους τους.Πιστευω πως εαν και αλλοι μεσα απο την πληροφορηση αλλα και το παραδειγμα τους προβαλλουν τα οφελη του να αναπαραγεις και να εκτρεφεις απογονους αγριων πτηνων που γεννηθηκαν σε συνθηκες αιχμαλωσιας ολο και λιγοτεροι στο μελλον θα τρεχουν να πιασουν η να αγορασουν πουλια που γεννηθηκαν στην φυση και καποτε κι αυτο θα εκλειψει.Α ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ για να προλαβω αυτους που νομιζουν οτι το μηνυμα μου ειναι προιον καταθεσης ψυχης.Ειμαι ανοιχτος και θελω οποιαδηποτε κριτικη και σχολια αλλα σας παρακαλω οι προσωπικες αντιπαραθεσεις με κακοβουλο χαρακτηρα δεν οδηγουν πουθενα και δεν βοηθουν κανενα μας.

xoisnic
09-11-08, 14:58
το να κανεις λαθος ειναι οκ, αλλα να μην δεχεσαι διορθωση , δε ξερω τι να πω???
οσο για το φιλμακι μσου, αν και τα πουλια ηταν φανερα πιασμενα , δε το σχολιασα, γιατι αν διαβασεις αλλα θεματα στο φορουμ, θα δεις οτι δηλωσα οτι και εγω επιανα η θα πιασω αν χρειαστω. απλως δε το διαφημιζω.

11panos04
09-11-08, 16:26
Γιωργο(pantokrator),ειλικρινα χαιρομαι που βλεπω ακομη ενα διαλλακτικο ατομο σε φορουμ κ σε θεματα,οπου,ωρες-ωρες,ανεβαινουν οι εντασεις.Προσωπικα,το βιντεο δεν το δα(η μαλλον,δε πηγα στον καταλληλο προορισμο),αλλα κ αν το εβλεπα,θα σου πω τι πιστευω.Σε ενα ωραιο βιντεο,προσωπικα,το τελευταιο που θα μ ενοιαζε θα ηταν αν το πουλακι ειναι πιασμενο η εκτροφης.Το να το δεις να πετα,να ζευγαρωνει,να κλωσσα,να μεγαλωνει τα μικρα του,πιστευω οτι δε θα πρεπει να στιγματιζεται απ το αν εχει δακτυλιδι η οχι.Εξαλλου,για ζωντανο οργανισμο μιλαμε,με αναγκες,κ ειτε ειναι πιασμενα η εκτροφης,ο ιδιοκτητης τους τα βλεπει με αγαπη και φροντιδα(και αν δεν το κανει,για μενα λαθος του).Θεωρω οτι ο nickgr κ ο astrapogiannos σου παν να το κατεβασεις,για να προλαβεις κ να γλιτωσεις τις οποιες αρνητικες αντιδρασεις,που πιστεψε με,θα ηταν πολλες.Το λεω,γιατι εχω αντιμετωπισει αναλογες αντιδρασεις,κ αν ειναι ενα θεμα που χω καταλαβει απ τις αντιθεσεις αυτες,ειναι αυτο:στην πλειοψηφια τους,οι καλουμενοι ως"πουλιοπιαστες"ειναι πιο ανοιχτοι στο θεμα αυτο,ενω οι εκτροφεις πιο αμειληκτοι κ ακλονητοι στη θεση τους.Ζητω συγγνωμη αν πικραινω καποιον,αλλα κ εδω θα ηθελα να τονισω οτι υπαρχουν εξαιρεσεις κ στους μεν κ στους δε,κ θα ηταν αδικο να τους παρω ολους σβαρνα με τα λεγομενα μου.Ειναι,επομενως σωστο,προκειμενου να διαλλεγομαστε μεσα στα πλαισια υγιους διαλογου,να ειμαστε ανοικτοι στην ακροαση οχι μονο συμφωνων με τη δικη μας γνωμεων,αλλα κ αντιθετων,κ να εκφραζουμε την αντιθεση μας με ηπιο τροπο.Εξαλλου,σε ενα σαιτ,αν δεν εχεις προσωπικες σχεσεις με καποιον,αυτο που μετρα ειναι οι κοινες εμπειριες κ ενδιαφεροντα,κ αυτο ειναι που εντελει μας ενωνει ολους στο canarybreeder.

Γιώργο (Admin) έχω να προτείνω για το φόρουμ ΣΟΥ κάθε προσωπική αντιπαράθεση και επι8ετικό μήνυμα προς άτομα - ομάδες ατόμων να διαγράφεται αμέσως και να γίνονται προσωπικές συστάσεις στους συγγραφείς.

Θανο,αν δεν κανω λαθος,εξαλλου,ο σωστος τροπος εκφρασης ειναι κ ορος συμμετοχης στο σαιτ,στον οποιο ολοι συμφωνουμε κατα την εγγραφη μας(Γιωργο admin,αν κανω λαθος διορθωσε με).

Ευχαριστωaction 3

xoisnic
09-11-08, 17:21
Και θα συμπληρώσω ότι αν θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι εκτροφείς πρέπει να ξεχάσουμε και το ΕΓΩ μας.

Γιώργο (Admin) έχω να προτείνω για το φόρουμ ΣΟΥ κάθε προσωπική αντιπαράθεση και επι8ετικό μήνυμα προς άτομα - ομάδες ατόμων να διαγράφεται αμέσως και να γίνονται προσωπικές συστάσεις στους συγγραφείς.

Ευχαριστώ
προσωπικα δεν ειχα προθεση για καμια αντιπαραθεση(ποσο μαλλον κακοβουλη) με καποιον που διαβασα τα λεγομενα του για πρωτη φορα. ειδα κατι που γνωριζω απο πολλα χρονια και ειπα στον παντοκρατορα το σωστο. αν δε θελει να ακουει αλλες αποψεις απο τις δικες του, ας το βαλει και στο τελος το μυνηματων του και ας κανει μονολογο.

admin
09-11-08, 18:49
Καλησπερα ,

Ολοι ειμαστε σωστοι, οτι και να πουμε δηκαιω εχουμε ολοι μας. Απλα πρεπει απο την πλευρα ο καθενας να κανει την δηκια του υποχωρηση .
Οι αντιπαραθεσεις δεν οδηγουν πουθενα .

Παντα μα παντα θα υπαρχουν τα ατομα που θα πιανουν πουλια αγρια και απο την αλλη θα υπαρχουν και ατομα που θα ειναι εναντιον σε αυτο.

Και οι μεν αλλα και οι δε πρεπει να σεβονται και να μην προχωρανε σε ακροτιτες γιατι στο τελος φταινε και οι δυο και στα ματια τριτων γινομαστε ολοι ρεζιλι.

Μου αρεσει η ελευθερια του λογου , εστω και σε θεματα ΕΝΤΟΝΑ αλλα πολιτισμενα. Δεν μου αρεσει να μου επιβαλουν οι αλλοι τι να γραψω και τι να πω οπως μπορει να γινετε αλλου.

Δεν μου αρεσει να κρυβομαι πισω απο το δακτυλο μου για τις πραξεις μου. Πουλια αγρια θα συνεχισω να εχω , αν χρειαστω για τα ζευγαρωματα του αλλα αυτο δεν με κανει να μισω και να βριζομαι με αλλο ατομο που ειναι εναντιον σε αυτο .

Ελπιζω να μην συνεχησει η αντιπαραθεση αυτη και οπως ειπα σε καποιον φιλο , δηστυχως σαν λαος ειμαστε ΧΑΛΙΑ .

nickgr1
10-11-08, 08:03
Καλημερα γιωργο το βιντεο σου ειπα να το κατεβασεις πρωτα απο ολα γιατι δεν ειχε τιποτα να δειξεις αν ειχε κατι ομορφο θα σου ελεγα οκ.
Αλλα το θεαμα δεν μπορω να πω οτι ηταν το καλυτερο φιλε μου αυτο και μονο.

pantokrator
10-11-08, 19:29
καλησπερα και παλι.nick1gr οντως με συμβουλεψες να κατεβασω το βιντεο πρωτιστως γιατι ηταν κατι που δεν ηταν και τιποτα ιδιαιτερο για καποιον τριτο που θα το δει και με γνωμονα αυτο εσφαλλα για αυτο και το κατεβασα.xoisnic απο το προηγουμενο μηνυμα μου θα καταλαβες οτι δεχομαι διορθωσεις και μαλιστα δεν αναφερω οτι με το μηνυμα σου με εβλαψες αλλα οτι δεν με βοηθησες.ακομα και εαν δεχθω οτι το εκανες με σκοπο και μονο να με διορθωσεις η υπαρξη του σε ενα κατα τα αλλα 'επιληψιμο' ποστ εντελως διαφορετικου θεματος με εκανε να θεωρησω οτι ηταν 'καυστικο'.εαν πιανεις πουλια και για ποιο λογο ειναι κατι που το κανεις ουτως η αλλως και αν θεωρεις οτι αυτη η πρακτικη σε βοηθα και σε κανει ευτυχισμενο με χαροποιει και εμενα ειλικρινα.δεν διαφημισα ουτε το πιασιμο αγριων πτηνων ουτε τα λεφτα που εδωσα για να τα αποκτησω.τις προσδοκιες μου και τη χαρα μου διαφημισα.τοσο απλα.
Επειδη βλεπω οτι ψιλοξεφυγαμε απο το θεμα μας και δεν αξιζει γιατι ειναι πολυ σημαντικο πιστευετε οτι η πολιτεια μπορει να κανει κατι και σε ποιο οριζοντα χρονου προκειμενου στο μελλον να μην υπαρχει η ΑΝΑΓΚΗ να πιανουμε μεταπωλουμε η εκτρεφουμε αγρια πουλια απο τη φυση?????

Βασίλης
10-11-08, 19:41
πιστευετε οτι η πολιτεια μπορει να κανει κατι και σε ποιο οριζοντα χρονου προκειμενου στο μελλον να μην υπαρχει η ΑΝΑΓΚΗ να πιανουμε μεταπωλουμε η εκτρεφουμε αγρια πουλια απο τη φυση?????

Ανάγκη δεν υπάρχει από όσο ξέρω τουλάχιστον. Πουλιά εκτροφής υπάρχουν, ανάγκη να πάρουμε από τη φύση θα υπήρχε αν δεν υπήρχαν αντίστοιχα εκτροφής. Φυσικά και είναι πιο ακριβά και φυσικά τα βρίσκουμε πιο δύσκολα αλλά και με τα καναρίνια ακόμη έτσι είναι. Ένα κοινό καναρίνι το βρίσκουμε 25 ευρώ. Ένα Σγουρό ή ένα Lancashire όμως; Η πολιτεία είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάνει τίποτε απολύτως (εδώ δεν κάνει για άλλα πιο σημαντικά θέματα), εμείς πρέπει να αποκτήσουμε παιδεία και να το πάρουμε απόφαση ότι για να κάνουμε ένα καλό κουμάσι με πουλιά δικά μας πρέπει να ψάξουμε και να πληρώσουμε. Λέγοντας εμείς βάζω και τον εαυτό μου μέσα φυσικά.

11panos04
10-11-08, 21:44
Basilh,θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου σε ορισμενα σημεια.

Πουλιά εκτροφής υπάρχουν, ανάγκη να πάρουμε από τη φύση θα υπήρχε αν δεν υπήρχαν αντίστοιχα εκτροφής

Κ πουλια εκτροφης δε θα υπηρχαν,αν δεν πιανονταν αρχικα τα αγρια.;)

Φυσικά και είναι πιο ακριβά και φυσικά τα βρίσκουμε πιο δύσκολα αλλά και με τα καναρίνια ακόμη έτσι είναι

Τα καναρινια εισαι αναγκασμενος,προκειμενου να τα αποκτησεις,να τα πληρωσεις,λογω του οτι δεν ειναι ενδημικα(ασχετα αν βρισκουμε ανα καιρους κ ελευθερα,που εφυγαν απο καπου).Κ παλι,οσο μπορει κανεις,προσπαθει να κανει "εξυπνη" αγορα,οπως να τα παρει απο γνωστο(εγω ετσι εξασφαλισα τσαμπα δυο καναρινια απο γνωστο μου).

Ένα κοινό καναρίνι το βρίσκουμε 25 ευρώ. Ένα Σγουρό ή ένα Lancashire όμως;

Ενας απλος ανθρωπος,που σ ολη την καθημερινοτητα του θα θελησει να αποκτησει κ ενα καναρινι,ετσι για να ομορφαινει τον χωρο η κ να κελαηδα,το πιο πιθανο ειναι να μπει σ ενα μαγαζι κ να παρει ενα απλο καναρινι,απλως να φωναζει καλα,κ αυτην του την αναγκη δε θα την καλυψει μονο ενα καναρινι φωνης.Ενω,αν εισαι ψαγμενος κ θα γινεις εκτροφεας,συμβιβαζεσαι με την ιδεα οτι,στην αρχη τουλαχιστον,θα κανεις πολυεξοδες αγορες,δε μπορεις να κανεις αλλιως.

Η πολιτεία είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάνει τίποτε απολύτως (εδώ δεν κάνει για άλλα πιο σημαντικά θέματα),

Συμφωνω απολυτα(ειναι νομιζω το μονο σημειο στο οποιο συμφωνουμε ολοι μαςgeliogelio),κ αν κανει κατι,κατ εμε,θα πρεπει να κανει ελευθερο το πιασιμο,καθως,κατι που ηδη συμβαινει πολυ καιρο,παρα τω νομω,δε μπορει παρα να αναγνωρισθει.

για να κάνουμε ένα καλό κουμάσι με πουλιά δικά μας πρέπει να ψάξουμε και να πληρώσουμε

Με πουλια αγρια,εχω γνωστους μου που τα ξεκινησαν με πιασμενα,τα οποια γεννησαν κ τωρα εχει κ εκτροφης.Αν εννοεις καναρινια κ αλλα,μη ενδημικα,συμφωνω απολυτα.

Φιλικαaction 3

mortis
01-12-08, 22:41
Θα ηθελα κι εγώ με τη σειρά μου να καταθέσω την άποψη μου για το θέμα.Ξεκινώντας λοιπόν θα ήθελα να πω ότι το πιάσιμο πουλιών ειναι ένα χόμπι όταν τα άτομα που το κάνουν πιάνουν 5-10 πουλάκια το χρόνο με σκοπό την πρωσωπική τους ευχαρίστηση και όχι το εμπόριο.Πιστεύω ότι όσοι είναι πολέμιοι αυτού του παραδοσιακού και αγνού χόμπι είναι επαγγελματίες εκτροφείς οι οποίοι πιστεύουν ότι πολεμώντας και τους απλούς χομπίστες θα μπορούν να πουλάν και να κερδίζουν ακόμη περισσότερα περισσότερα πουλώντας τα εκατοντάδες πουλιά που και οι ίδιοι πιάνουν στήνοντας κάθε χρόνο και καθ όλη τη διάρκεια του φθινοπώρου δίχτυα πολλών τετραγωνικών μέτρων.Σήμερα υπάρχει ένας νόμος περί του πουλοπιασίματος ο οποίος και ασαφής είναι αλλά και άδικος.Ασαφής διότι δεν ξεκαθαρίζει και δεν διαχωρίζει αυτούς που πιάνουν πουλιά με σκοπό το εμπόριο και αυτούς που πιάνουν πουλιά με σκοπό την ευχαρίστηση στο μπαλκόνι τους.Άδικος διότι ισοπεδωτικά απαγορεύει γενικώς το πουλοπιάσιμο.Και ερωτώ:Γιατί δεν γίνεται το ίδιο και στο κυνήγι;;Ή γιατί ότι γίνεται στο κυνήγι δεν εφαρμόζεται και στο πουλοπιάσιμο.Δε θα ήταν πολύ ωραίο κατά το μήνα Οκτώβριο μόνο σαββατοκύριακο να επιτρέπεται το πουλοπιάσιμο μόνο με καπάντζα η οποία θα είχε αριθμό από το δασαρχείο και σφραγίδα.Ο καθένας από εμάς θα είχε μόνο μία καπάντζα και θα επτρεπόταν να πιάνει μόνο ένα πουλί σε κάθε του έξοδο;; Παρόλα αυτά όμως κάποιοι στηριζόμενοι σε έναν ισοπεδωτικο ασαφή αλλά και μη εφαρμόσιμο νόμο αλωνίζουν κάθε φθινόπωρο με τα δίχτυα τους στα περάσματα πιάνοντας κάθε φορά 500-1000 πουλιά τα οποία μετά μοσχοπουλούν.Και κάθε άνοιξη οι ίδιοι άνθρωποι κατεβαζουν φωλιές δαχτυλιδώνοντας τους νεοσσούς και βάζοντας τους σε καναρες παραμάνες νομιμοποιώντας έτσι την παρανομά τους.Έπειτα οι ίδιοι άνθρωποι συμμετέχουν σε φόρουμ κάνουν κλίκες (δεν μιλάω για τούτο εδώ το χώρο) και βρίζουν περιπαίζουν και κατηγορούν τον καθένα που με ειλεικρίνεια θα δηλώσει ότι πιάνει πουλιά από χόμπι.Διότι ποιος μπορεί να αμφισβητήσει μία δαχτυλιδωμένη καρδερίνα ότι δεν είναι εκτροφής;;Και με αυτό που λέω ,χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, καταλαβαίνουμε όλοι ότι η εγγραφή σε ένα σύλλογο και η κατοχή δαχτυλιδωμένων πουλιών δεν κάνει κανέναν απολύτως νόμιμο και υπεράνω πασης υποψίας.Και να μην ξεχναμε ότι και τα καναρίνια για να φτάσουν εδώ που έφτασαν σήμερα κατα τον προηγούμενο αιώνα τα πήραν άγρια από τη φύση.Και με τους παπαγάλους το ίδιο έγινε.Αξίζει να σημειώσω ότι οι πανάκριβοι παπαγάλοι μακάω και κοκατίλ σε περιοχές του αμαζονίου πετούν όπως πετάν σε έμάς τα σπουργίτια.Ίσως και με την καρδερίνα τον επόμενο αιώνα γίνει το ίδιο.Και οι εκτροφείς που σήμερα εκτρέφουν και ζευγαρώνουν καρδερίνες κάποτε έβαλαν το χεράκι τους στη φύση και κάποιοι συνεχίζουν να το βάζουν ακόμη για να ανανελωνουν τα ζευγάρια τους.Θα συνιστούσα λοιπόν εγώ με τη σειρά μου σε κάποιους από αυτους να σταματήσουν να είνα και υποκριτές παίζοντας το προστάτες των άγριων πουλιών της πατρίδας μας όταν τη μεγαλύτερη ζημιά την έχουν κάνει οι ίδιοι.Αν θέλουμε δικαιοσύνη και πραγματική προστασία των πουλιών πρέπει όλοι να θέλουμε και να ζητάμε νόμο που να επιτρέπει το πουλοπιάσιμο σαν χόμπι με νομοθεσία ανάλογη του κυνηγιού και κυρώσεις το ίδιο αυστηρές για τους παραβάτες.Μέχρι τότε καλά θα κάνουνε οι κύριοι αυτοί να σιωπούν....