PDA

Επιστροφή στο Forum : πως μπορω να ειμαι σιγουρος 100% για το φυλο των καναρινιων?

toliasp
28-12-08, 11:01
καλημερα,χρονια πολλα και καλη πρωτοχρωνια μιας και εχουμε να τα πουμε αρκετο καιρο,λοιπων θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να καταλαβω αν ειναι 100% ενα καναρινη θηλικο η αρσενικο,εχω ακουσει για το στησειμο του,για το κεφαλη του διαφορα αλλα δεν στεκουν και πολυ απο οτι εχω καταλαβει.πανος χανια ευχαριστω!!thanks

xoisnic
28-12-08, 11:44
100%, αν κανει αυγα ειναι θηλυκο. η τεστ dna.οταν πυρωσουν τοτε φαινεται η διαφορα στην αμαρα.για τα νεαρα ενδειξη οτι ειναι αρσενικο ειναι το μεγαλυτερο κεφαλι και ποδια και η πιο πλατεια ουρα

kostas
28-12-08, 11:46
φιλαρακι καλημερα και χρονια πολλα
εκτος απο αυτα που ειπες.....το καναρινι κελαιδαει???
αν οχι........
και φετινα να ειναι λογικα ειναι μεγαλα πλεον και μπορεις να τα ξεχωρισεις απο τα γεννητικα οργανα

κοιτα εδω

http://canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=1566

xoisnic
28-12-08, 11:50
εχει και θηλυκα που κελαιδαν η αρσενικα που δεν λεν.αν ειναι νεα, ειναι δυσκολα να χωρισεις.εγω μετα απο πολυ παρατηρηση, κρατησα ενα φετεινο για αρσενικο(πολυ σαλιαρισμα ) και εδωσα το αδελφι του για θηλικο( δεν ελεγε κιχ)αλλα δυστυχως τη πατησα.τωρα φανηκε οτι εκανα λαθος.οποτε τραγουδι μετα τους 6-8 μηνες μπορει να σε σιγουρεψει

11panos04
28-12-08, 17:50
Κ αν εχεις κ ενα αρσενικο εμπειρο που κελαηδα,μπορει να υιοθετησουν κ το κελαηδημα τους,οπως συνεβη μ ενα δικο μου,κ με εξεπληξε.

Φιλικαaction 3

kyriakospap
28-12-08, 18:31
Πανο,μια λυση για να ξεχωρισεις τα αρσενικα με θυληκα σε νεαρη ηλικια χωρις ελεγχο ειναι να παρεις μωσαικα καναρινια!thanks

georgekouk
28-12-08, 19:07
Τα πιάνεις με το κεφάλι μέσα στη χούφτα σου, σαν χωνί, ας πούμε, και αφήνεις έξω από αυτή το μισό σώμα του πουλιού.
Αν είναι θηλυκό θα σηκώσει αμέσως την ουρά επάνω. Αν είναι αρσενικό θα την κατεβάσει για να καλύψει τα νώτα του και να "γλυτώσει" !!!
Φιλικά,

xoisnic
28-12-08, 19:12
τα πανω απο 6-8 μηνες ομως

kostas
28-12-08, 19:18
οντως αυτο με την ουρα ναι μεν ειναι αληθινο αλλα πανω απο 6 μηνων
και εγω μερικες φορες ετσι τα κοιταω
αλλα για να βοηθησουμε το παλικαρι ο μονος τροπος ειναι απο κατω με πολυ μεγαλη παρατηριτηκοτητα αν τυχον και το αρσενικο δεν κελαιδαει.......

admin
29-12-08, 00:23
Τα πιάνεις με το κεφάλι μέσα στη χούφτα σου, σαν χωνί, ας πούμε, και αφήνεις έξω από αυτή το μισό σώμα του πουλιού.
Αν είναι θηλυκό θα σηκώσει αμέσως την ουρά επάνω. Αν είναι αρσενικό θα την κατεβάσει για να καλύψει τα νώτα του και να "γλυτώσει" !!!
Φιλικά,

Ερχομαι και εγω με την σειρα μου πλεον αυτα που λεει ο Γιωργος να τα δειτε και σε εικονα !!!!!!

ΑΡΣΕΝΙΚΟ

http://www.apdcanari.com/images/articles/test_queue_male.jpg

ΘΗΛΥΚΟ

http://www.apdcanari.com/images/articles/test_queue_femelle.jpg

ΠΡΟΣΟΧΗ , ενοειτε φυσικα οτι ο τροπος αυτος δεν ειναι 100% σωστος!!!!

anthropos
17-02-09, 02:22
εχω εδω και 3 βδομαδες καναρινι. μου το εδωσαν για θηλυκο αλλα το πηγα μετα απο 3 μρες σε 2 πετ σοπ να το δουν και μ ειπαν ειναι αρσενικο.. εντωμεταξυ δεν κελαηδαει καθολου ακομα. ασε π κοβει εφημεριδα απο τον πατο....τι λετε να ειναι??? ιδου ενας γρηφος..

admin
17-02-09, 05:47
Καλε μου < Ανθρωπε !!! >

Αυτο μονο εσυ μπορεις να γνωριζεις αν ειναι αρσενικο η θυλικο . Αν ειναι καποια ρατσα το καναρινι σου και μπορουμε με καποια εμφανει σημεια να το αναγνωρισουμε καλος , αλλα απλα ετσι και μονο ειναι παρα πολυ δησκολο.
Καλο θα ηταν αν εχεις καποιο καλο φιλο που ασχολειτε με πουλια να του το δειξεις και αυτου .

Επισης θα μπορουσε καποιο παιδι που εχει εμπειρια και μενει ισως κοντα στην περιοχη που μενεις να του ζητησεις να ερθει να το δει απο κοντα.

Καλη τυχη

Θωμάς
17-02-09, 15:09
Πανο,μια λυση για να ξεχωρισεις τα αρσενικα με θυληκα σε νεαρη ηλικια χωρις ελεγχο ειναι να παρεις μωσαικα καναρινια!thanks
Μπορεί κάποιος γνώστης να καταλάβει αν το παρακάτω μωσαϊκό είναι αρσενικό ή θηλυκό;

toliasp
17-02-09, 15:27
50% αρσενικο 50% θηλικο χαχαχαχ.φιλε μου εαν ειναι πυρωμενο το πουλι θα το δεις απο κατω.φυσα και δες εαν η κοιλια του ειναι πρησμενει και στρογηλεμενη ομοιομορφα ειναι θηλικο εαν ειναι πυρωμενο αρσενικο θα δεις λιγο πρησμενη κοιλια αλλα θα δεις και κατι αλλο....πολυ εμφανες.. ,αλλα δεν μας ειπαις κελαιδαει το πουλι?παντος ετσι οπως ο βλεπω μου κανει για αρσενικο και απο το στυσημο του αλλα και απο το κεφαλι του.κανε αυτο που σου ειπα να συγουρευτης.εαν δεν βγαλεις ακρη τελικα βαλτο μονο του με φωλια και νημα και δες αμα σου κανει φωλια τοτε μαλλον θηλικο εαν το αφυσεις να σου κανει και αυγα δε τοτε 1000% θηλικο.

SAKIS
17-02-09, 17:22
Καλησπέρα

Θωμά 99,9% είναι αρσενικό.

admin
17-02-09, 19:31
Η μασκα ξεγελαει γιατι τετοια εχουν και τα θυλικα. το στηθος ομως δεν με γελαει ποτε

ΑΡΣΕΝΙΚΟ 100%

georgecy
18-02-09, 08:35
αρσενικο κακης ποιοτητας. μια παρατηρηση για το φιλο Πανο ομως, εχουμε για παραδειγμα εδω τα μαωσαικα και εσυ προτεινεις να τα κοιταξουμε απο κατω. τα μωσαικα ειναι τρανο παραδειγμα διαχωρισμου φυλου απο τον χρωματισμο. Αλοιμονο αν περιμεναμε να κανουν φωλια για να τα ξεχωρισουμε, εκτος βεβαια και αν εσυ μιλας για κοινα καναρινια.

xoisnic
18-02-09, 08:45
αν κανει αυγα , ειναι 100% θηλυκο.στη φωτο 99% αρσενικο. τα ποδια ειναι πολυ μεγαλα.και μαλλον ειναι και παληο πουλι , πολλα λεπια στα ποδια για χρονιαρικο

toliasp
18-02-09, 15:39
αρσενικο κακης ποιοτητας. μια παρατηρηση για το φιλο Πανο ομως, εχουμε για παραδειγμα εδω τα μαωσαικα και εσυ προτεινεις να τα κοιταξουμε απο κατω. τα μωσαικα ειναι τρανο παραδειγμα διαχωρισμου φυλου απο τον χρωματισμο. Αλοιμονο αν περιμεναμε να κανουν φωλια για να τα ξεχωρισουμε, εκτος βεβαια και αν εσυ μιλας για κοινα καναρινια.

φιλε georgecy, καταρχας δεν ηξερα οτι τα μωσαικα τα ξεχωριζετε μονο και μονο απο το χρωματισμο διτοτι αν το ηξερα θα μπωρουσα να του πω και τη ειναι απο την φοτο αφου την βλεπω.ετσι οπως ειδα το πουλι ομως μου φανηκε αρσενικο και του το ειπα τωρα οσο για την φωλια εγω δεν το βλεπω καθολου παραλογο απο την στιγμη που δεν ξερω την ειναι ενα πουλι να το δικιμασω...

Θωμάς
18-02-09, 16:23
Παιδια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, το πρόβλημα είναι ότι το πουλί δεν κελαϊδάει και γι΄αυτό προβληματίστηκα, επίσης δεν πρέπει να είναι πυρωμένο και δεν μπορώ να καταλάβω απο κάτω. Οπότε αν είναι αρσενικό που δέν κελαϊδάει μπορεί να ζευγαρώσει με επιτυχία; θα τον θέλει η θηλυκιά;

toliasp
18-02-09, 16:27
αν δεν ειναι πυρωμενο δεν βατευει..

anthropos
18-02-09, 17:20
υπαρχει περιπτωση αρσενικο να μην κελαηδηση ποτε?

toliasp
18-02-09, 18:07
ναι αλλα ισως οφυλαιτε σε προβλημα,τοτε θα πρεπει να δωσεις τονοτικο..το πουλι το εχεισ μονο του στο κλουβι?

anthropos
18-02-09, 18:12
το εχω κοντα 1 μηνα.. ναι ξεκινησα τονοτικο 2 μερες τωρα.. ναι μονο του σε κλουβι..

toliasp
18-02-09, 18:32
δωσε τονοτικο εχετε το σε ενα ψειλο συμειο μονο του να μην βλεπει αλλα πουλια και τα ξαναλεμε σε καμια 15ρια μερες γιαυτο το θεμα...

georgecy
18-02-09, 19:22
για καπου 15 χρονια εκτρεφω καναρινια και δεν ετυχε ουτε μια φορα να δω αρσενικο καναρινι που να μην κελαηδησει στη ζωη του. Επισης δεν το εχω ακουσει πουθενα αλλου. Μπορει και να εχω λαθος. Απλως θελω να παρακαλεσω συναδελφους που απαντουν ειδικα σε ατομα αρχαρια στο χομπυ να ειναι πιο προσεκτικα στο τι τους συστηνουν.
Για παραδειγμα, το συγκεκριμενο πουλι μπορει να μην κελαιδα γιατι κατ' αρχην δεν ειανι θηλυκο, αν ειναι αρσενικο δεν ειναι πυρωμενο, και το πιο σημαντικο μπορει να εχει προβλημα υγειας. Αρα αυτο το τωνοτικο τι περιεχει και για ποιο σκοπο το συστηνει ο κατασκευαστης. Δωσε πιο λιπαρους σπορους και ισως καποιες βιταμινες αν θες και προσεξε πως συμπεριφερεται οταν ακουει αλλα θηλυκα αν εχεις στο ιδιο δωματιο.
Πανω απ΄ολα μην αγχωνεσαι και εχε υπομονη, αν το πουλι ειναι υγιες θα ερθουν και τα υπολοιπα. Καποτε ψαχνουμε πραγματα και καταστασεις τοσο πολυ ενω ειναι τοσο απλα τα πραγματα και μπροστα στα ματια μας!

nickgr1
18-02-09, 19:43
Για να μην κελαηδα ενα αρσενικο υπαρχουν πολλοι λογοι καποια κελαηδαν απο την πρωτη μερα καποια κανουν και 10 μερες .
τωρα για να το εχεις ενα μηνα και να μην κελαηδα τοτε η μπορει να εχει στρεσαριστη το πουλι να εχει εκτος εποχης πτεροροια να ειναι αρωστο οποτε υπομονη φιλε μου
αν εχει ακαρι τις τραχειας θα βλεπεις να προσπαθει να κελαηδισει αλλα δεν θα ακους τιποτα τωρα.
τωρα εαν μπορει καποιος να το δει απο κοντα να σου πει 5 πραγματα θα ηταν καλο απο μακρια κανεις δεν μπορει να κανει διαγνωση

anthropos
18-02-09, 21:27
ευχαριστω πολυ παιδια.! υγειεστατο ειναι.. το τιτιβισμα του που μοιαζει σαν θηλυκο ειναι πεντακαθαρο.!!!! ο χρονος θα δειξει.! ευχαριστω.!!

toliasp
19-02-09, 00:03
για καπου 15 χρονια εκτρεφω καναρινια και δεν ετυχε ουτε μια φορα να δω αρσενικο καναρινι που να μην κελαηδησει στη ζωη του. Επισης δεν το εχω ακουσει πουθενα αλλου. Μπορει και να εχω λαθος. Απλως θελω να παρακαλεσω συναδελφους που απαντουν ειδικα σε ατομα αρχαρια στο χομπυ να ειναι πιο προσεκτικα στο τι τους συστηνουν.
Για παραδειγμα, το συγκεκριμενο πουλι μπορει να μην κελαιδα γιατι κατ' αρχην δεν ειανι θηλυκο, αν ειναι αρσενικο δεν ειναι πυρωμενο, και το πιο σημαντικο μπορει να εχει προβλημα υγειας. Αρα αυτο το τωνοτικο τι περιεχει και για ποιο σκοπο το συστηνει ο κατασκευαστης. Δωσε πιο λιπαρους σπορους και ισως καποιες βιταμινες αν θες και προσεξε πως συμπεριφερεται οταν ακουει αλλα θηλυκα αν εχεις στο ιδιο δωματιο.
Πανω απ΄ολα μην αγχωνεσαι και εχε υπομονη, αν το πουλι ειναι υγιες θα ερθουν και τα υπολοιπα. Καποτε ψαχνουμε πραγματα και καταστασεις τοσο πολυ ενω ειναι τοσο απλα τα πραγματα και μπροστα στα ματια μας!

το τονοτικο παντως δεν ειναι φαρμακο(αυτο που χρησιμοποιω εγω τουλαχιστων)ειναι βιταμηνες οπως πρωτηνεις και εσυ φιλε. και τρανω παραδυγμα ειναι πχ το aidonine της ταφαρμ κτλ.σε καμια περιπτωση δεν συστηνω φαρμακα διοτι δεν ειμαι πτηνιατρος.στο οτι κατελυξα να του δωσω αυτην την συμβουλη ηταν το οτι ηταν σαφης στο ερωτημα του και ηξερε οτι ειναι αρσενικο κτλ.απλος απο τι καταλαβα στο τελευαιο μηνημα του δεν εχει ξεκαθαρυσει ακομα το τι ειναι,μια αναζητηση στο site θα του λυση της αποριες..

Θωμάς
19-02-09, 15:40
Για να επιστρέψω στο δικό μου θέμα με το μωσαϊκό, να σας πω ότι το πουλί το πήρα με ανταλλαγη από τον έμπορο πτηνών της γειτονιάς για να μην κάνω αιμομειξίες και μου το έδωσε για αρσενικό, άλλα μάλλον δεν ήταν σίγουρος επειδή μου είπε αν βγει θηλυκό να πάω να μου το αλλάξει. Έμένα το πουλί μου αρέσει πολύ, άλλωστε είναι το πρώτο μου μωσαϊκό, και σκέφτηκα πως και θηλυκό να είναι θα το κρατήσω. Όμως μάλλον είναι αρσενικό που δεν κελαϊδάει και επιπλέον κάποιες φορές όταν του σφυρίζω σφυρίζει κι αυτό αλλα χαμηλόφωνα και κάπως "βραχνιασμένα". Μπορώ αμα θέλω να το αλλάξω, αλλα δέ νομίζω να είμαι τόσο τυχερός ωστε να πάρω πάλι μωσαϊκο. Γι' αυτό θα ήθελα να μάθω αν το κρατήσω θα μπορέσει να ζευγαρώσει;(αφού πυρώσει φυσικά)

11panos04
19-02-09, 18:38
Δε νομιζω οτι το να μην κελαηδα θα το εμποδισει να ζευγαρωσει...Μου ετυχε αρσενικο που επαψε,λογω ατυχηματος,να κελαηδα κ παρ ολα αυτα ζευγαρωσε με καναρα.

Φιλικαaction 3

anthropos
19-02-09, 19:53
τι ατυχημα??

toliasp
21-02-09, 00:57
εγω εχω αρσενικο που δεν βγαζει λαλια αλλα βαυευει μια χαρα....Εαν το πουλι δεν εχει καποιο προβλημα μπωρεις να το εχεισ μονο του σε κλουβακι με ενισχημενες τροφες και κατα την αποψη μου ενα τονοτικο για 10-15 μερες θα του εκανε καλο να δεις αν θα ξεκινησει να κελαιδαει,αν εχεις καποιο αλλο πουλι που κελαιδαει καλο θα ηταν να το βαλης σε ενα αλλο κλουβακι μονο να κελαιδαει αυτο να ακουει το αλλο να μαθαινει,ολα αυτα αν εισαι συγουρος οτι ειναι αρσενικο και οτι ειναι υγιες..βεβαια..

Nikolasgr
21-02-09, 20:28
...χαμηλόφωνα και κάπως "βραχνιασμένα"...
Τι εννοείς βραχνιασμένα: μήπως το πουλί έχει τίποτα ακάρεα ή ασθμα;
και γι'αυτό δεν κελαηδάει;

xoisnic
22-02-09, 08:59
παντος αν ειναι αρσενικο και δεν κελαιδα, οχι απο ακαρεα η ατυχημα, δεν κανει για ζευγαρωμα, παρα μονο αν ειναι εμφανησης και θελεις τετοια και οχι για τραγουδι.και τα μικρα που θα δωσει δε θα τραγουδαν καλα

Θωμάς
22-02-09, 12:53
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, δε ξερω τι μπορει να έχει το πουλί, επειδή όμως , παρότι είναι όμορφο, μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας θα το επιρτρέψω και θα πάρω κάποιο άλλο

anthropos
22-02-09, 13:24
το καλυτερο π μπορεις να κανεις.. εγω εδωσα το δικο μ σε πετ σοπ και μ εκανε καλυτερη τιμη και πηρα αλλο με 20 ευρω.!! και ησυχασα.. τωρα 2 μερες ευχαριστιεμαι κελαηδημα.!!!σε καμια 10 μερες θα το βαλω με την θηλυκια μου.

THODORIS1982
22-02-09, 14:21
το καλυτερο π μπορεις να κανεις.. εγω εδωσα το δικο μ σε πετ σοπ και μ εκανε καλυτερη τιμη και πηρα αλλο με 20 ευρω.!! και ησυχασα.. τωρα 2 μερες ευχαριστιεμαι κελαηδημα.!!!σε καμια 10 μερες θα το βαλω με την θηλυκια μου.
Μη βιαζεσαι.Καραντινα!!!Προετοιμασια!!! και μετα ενωση ζευγαριου

11panos04
22-02-09, 16:45
τι ατυχημα??

Το βραδυ του καλοκαιριου,τα καναρινια τα παιρνω μεσα κ τα κρεμαω σε καρφια στον τοιχο εξω απο την εξοπορτα.Το καρφακι στο οποιο κρεμουσα το εν λογω αρσενικο ηταν μαλλον χαλαρο,κ ενα βραδυ ακουω ενα "μπαμ".Βγαινει ο πατερας μου εξω κ σε λιγο ερχεται με το καναρρινι στη χουφτα του.Το κλουβι του ηταν "σπαστο",κ η ζημια ηταν μεγαλυτερη,καθως καποια μερη του μαλλον το χτυπησαν.Δεν τραυματιστηκε,τουλαχιστον οχι σωματικα,γιατι απο τοτε αγριεψε κ επαψε να κελαηδα...Το τυχερο ηταν οτι,οπως επεσε,το πουλακι εκατσε ακινητο.Το καλοκαιρι αφηνω την πορτα της ταρατσας ανοιχτη.Αν ολο αυτο ειχε συμβει πρωι,θα μου χε φυγει το πουλακι σιγουρα.

Φιλικαaction 3

anthropos
22-02-09, 17:08
#39ευτυχως π δεν επαθε τιποτα το καναρινι. κριμα π σταματησε να κελαηδαει... και το δικο μ κλουβι επεσε αλλα με το π το σηκωσα το εφτιαξα αρχισε να κελαηδα παλι... ανεστητως.!!
#38οσο για την καραντικα 20-25 μερες καλες ειναι να το αφησω.. ελεγα 10 αρχικα αλλα καλ ειναι 20-25... ασσε π θα ευχαριστιεμαι και το κελαηδησμα του.!! μοιαζει καπως ΜΟΙΑΖΕΙ σαν μαλινοης.!!!