PDA

Επιστροφή στο Forum : πού κανουν φωλιες οι καρδερινες??

toliasp
08-04-09, 18:16
που κανουν φωλιες η καρδερινες στην φυση..??

toliasp
08-04-09, 18:43
σε ελιεσ κτλ?? αυτην την εποχη η ποιο μετα??

κωστης
08-04-09, 20:48
Πανο οι καρδερινες κανουν παντου φωλιες. Αναλογα με το τοπο που βρισκονται προσαρμοζονται σ αυτον. κανουν σε ελιες αμυγδαλιες, λεμονοδεντρα,κυπαρισσι, ευκαλιπτο και ακομη και σε καλαμιονα ειχα δει.Ομως να ξερεις ενα πραμα, αν ειναι για να πειραξεις τετοια εποχη καρδερινες κανεις το μεγαλυτερο εγκλημα και να σε σιγουρος οτι τα πουλακια αυτα θα πεθανουν.

lancashire
08-04-09, 22:28
Πανο καλησπερα
μου λυνεις μια απορια?
πως απο παραδεισια και καναρινια σου προεκυψε η απορια για την φωλια
της καρδερινας?

Θελω να πιστευω οτι ειναι καθαρα για εμπλουτισμο των γνωσεων σου
και δεν θα ακολουθησει καμια απορια για τυπο σκαλας κλπ
http://smileyworld.com/dictionary/images/smileys/Animals/Bird.gif
ΜΦΧ
Πανος

lancashire
09-04-09, 21:21
Εαν ετοιμαζεσαι για σκαλα λοιπον ...φιλε θα σε παρακαλουσα να ποσταρεις αλλου τις αποριες αυτου του τυπου

ΜΦΧ
Πανος

toliasp
09-04-09, 21:34
κοιτα,εγω ρωταω ξεκαθαρα κατι..οκ?δεν σου ειπα ουτε γιατι ρωταω ουτε τιποτα μια ξεθαρει ερωτηση μονο,(που κανουν οι καρδερινεσ φωλια)επειδη με ρωτησες λοιπον και εγω ειμαι ηλικρινης σου απαντο ξεκαθαρα χωρισ φοβο και σου ξειγω κιολας,αν και θα μπορουσα να παρω αυτο που θελω και τιποτα αλλο...οποτε?

lancashire
09-04-09, 21:39
,ελατε τωρα μην καταντησουμε σαν καποια αλλα σαιτ που οτι απαγορεβουνε το κανουν οι ειδιοι μετα.....ελεος,υπαρχουν λογοι..οταν ενα ζευγαρει κανει 200 ευρο προτημα να παρω 2 μικρα απο την φηση να ξεκινεισω παρα να ποιασω μεγαλα που θα ψοφισουν σε μια μερα.....καπος ετσι ξεκινανε ολα,απο καναρινια μεχρι τα παντα...ας μην κατακρηνουμε λοιπον αυτουσ που κανουν αυτο με μετρο..η φηση ειναι μεγαλη,καλητερα θα ηταν να κριναμε αυτους τους αισχρους που πουλαν τα πουλια για χρησαφι..........

και επειδη συμπληρωσες ολα αυτα μετα το το 2 φιλε, να σου πω οτι δεν με ενδιαφερει τι προβλημα εχεις με τα αλλα σαιτ και εαν αυτοι εχουνε η δεν εχουνε αγρια και εαν λενε οτι δεν εχουνε και γενικα τι λενε ειναι δικο τους και δικο σου θεμα οταν γραφεις εκει.
Γνωριζω οτι ενα ποσοστο εδω κατεχει αγρια για εκτροφη η μη ,εκτροφης η πιασμενα, αγορασμενα, χαρισμενα και δεν ξερω τι
αλλα μην περιμενεις εδω να ενθαρρυνουμε και να εγκρινουμε πιασιματα κατεβασματα και οτι αλλο .Η δικαιολογια της τιμης ειναι παλια καραμελα και υπαρχει ολοκληρο αρθρο που αποδεικνυει οτι ερχεται μια η αλλη και αν βγαλεις και πουλακια στο τελος.
Για να μην μακρυγορω η γραμμη ειναι αυτη και θα σε παρακαλουσα να τη σεβαστεις

Οποτε η επιλογη ειναι δικη σου
ξεκαθαρος κι εγω

ΜΦΧ
Πανος

nickgr1
09-04-09, 21:39
ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ

toliasp
09-04-09, 21:48
Σιγα μην δοσω την 200αρα,και θα παρω και θα σας πω αποτελεσματα...ειμαι εχμηρος τι να κανουμε...

lancashire
09-04-09, 21:53
Σιγα μην δοσω την 200αρα,και θα παρω και θα σας πω αποτελεσματα...ειμαι εχμηρος τι να κανουμε...
εισαι και ενα βημα για να ψαχνεις αλλο βημα για τις αποψεις αυτες,
κανε οτι σου λεει η συνειδηση σου αλλα ερωτησεις και ποσταρισματα για τα κατορθωματα αυτα καπου αλλου φιλε που ισως να τους αρεσουν

ΜΦΧ
Πανος

GONOUSAS
09-04-09, 21:58
Να προτεινω κατι? Επειδη το εκαναν,το κανουν, και θα συνεχισουν νατο κανουν ,να δωσουμε πληροφοριες για την διατροφη των νεοσσων τουλαχιστον να μην πανε αδιαβαστα?

toliasp
09-04-09, 22:03
τελος παντων,τουλαχιστων εδω το συζητας και λιγο,σαν διαχειριστης εισαι ωραιος..

toliasp
09-04-09, 22:07
GONOUSAS ακου φιλε,οταν εχεις πουλια απο την φηση θα πρπει να να εχεισ απο μικρα7-8 ημερων αλιοσ δεν κανεισ δουλια ,αμα μεγαλοσουν δεν θα σε θελουν για ταισμα και θα πεθενουν,οποτε μικρα,με μια συριγουλα αυγοτροφη με φριγανια και κανα φρουτο μιγμα..και το δινεισ καθε 3 ωρες,μετα σε κλουβακι θα μαθουν μονα να πινουν και νερο και απολα ,καλο θα ηταν να ειχεσ κανα καναρι μεσα να το βλεπουν ποσ πινει νερο κτλ να μαθενει,αυτα 1 ζευγαρακι να το αναπιασης ισα ισα και μετα κανεισ δικα σου...χωρισ να δεινεισ 200αρεσ σε καποιουσ ελεινους...αυτη η αποψη την μηραστικα διχοσ φοβο και ντροπη..απειδη με ρωτησες εδω σου απαντω εδω,εαν ηθελεσ μπορουσεσ να στηλεισ και pm...

lancashire
09-04-09, 22:09
Να προτεινω κατι? Επειδη το εκαναν,το κανουν, και θα συνεχισουν νατο κανουν ,να δωσουμε πληροφοριες για την διατροφη των νεοσσων τουλαχιστον να μην πανε αδιαβαστα?

το εχω σκεφτει και ετσι Κωστα και καταλαβαινω το πνευμα σου
αλλα γιατι να μην τους κανουμε και εναν οδηγο για επιτυχημενα κατεβασματα και πιασιματα?
Πληροφοριες για να σωσεις πουλακια δεν θα σου αρνηθει κανεις εδω μεσα
καπου ομως περναμε το μετρο
εχει σηζητηθει κατα κορον και εχει κουρασει το θεμα
καποιοι δεν θελουν να ακουσουν και θελουν μονο να προκαλεσουν
Στατιστικα η επιτυχια ειναι μηδαμινη και το κοστος μπορει να ξεπερασει και το ζευγαρι εκτροφης.
Εαν δεν θελουμε να αποδεκτουμε και τα γεγονοτα τι αλλο να λεμε?

ΜΦΧ
Πανος

lancashire
09-04-09, 22:11
GONOUSAS ακου φιλε,οταν εχεις πουλια απο την φηση θα πρπει να να εχεισ απο μικρα7-8 ημερων αλιοσ δεν κανεισ δουλια ,αμα μεγαλοσουν δεν θα σε θελουν για ταισμα και θα πεθενουν,οποτε μικρα,με μια συριγουλα αυγοτροφη με φριγανια και κανα φρουτο μιγμα..και το δινεισ καθε 3 ωρες,μετα σε κλουβακι θα μαθουν μονα να πινουν και νερο και απολα ,καλο θα ηταν να ειχεσ κανα καναρι μεσα να το βλεπουν ποσ πινει νερο κτλ να μαθενει,αυτα 1 ζευγαρακι να το αναπιασης ισα ισα και μετα κανεισ δικα σου...χωρισ να δεινεισ 200αρεσ σε καποιουσ ελεινους...αυτη η αποψη την μηραστικα διχοσ φοβο και ντροπη..

Εαν θες διαβασε το (ξανα ισως?) και τα ξαναλεμε
http://www.kiklos.info/wildfang.html
στη σελιδα του Αλεξανδρου

toliasp
09-04-09, 22:15
Εαν θες διαβασε το (ξανα ισως?) και τα ξαναλεμε
http://www.kiklos.info/wildfang.html
στη σελιδα του Αλεξανδρου

εμ δεν χρειαζετε να διαβασω...βλεπω φοτο με αξοβεργεσ και διχτια...ποιοσ μιλισε για τετοιο εγκλημα ????ε??καμια σχεση το ενα με το αλλο ...μην αρπαζεστε κατευθειαν σκευτιτε λιγο....

lancashire
09-04-09, 22:17
προτρεχεις
διαβασε το και θα δεις
σε αφορα

GONOUSAS
09-04-09, 22:19
Ναι ,δεν καταλαβατε... ΔΕΝ ζητησα γνωσεις ,(βλεπω να ξεκινα θεμα απ το τιποτα) ,ολοι γνωριζουν που μπορουν ,και πως να παρουν πουλια.
Το θεμα ειναι,να υπαρχει καπου η γνωση ,χωρις "περιεργες ερωτησεις"?
(να μην εκτιθονται κιολας)

Nikolasgr
09-04-09, 22:20
Πάνω στα δέντρα συνήθως.
geliogeliogeliogeliogeliogeliogeliogelio

toliasp
09-04-09, 22:21
geliogeliogeliogeliogeliogeliogeliogelio

καλα ε,,,τρελη απαντηση....ξεραθεικα!!!!χαχαχαχαχαχαχαχχαχ:greece

toliasp
09-04-09, 22:23
ενταξει μην σας κουραζω αλλο,κανενα προβλημα απο εμενα,ελπιζω και απο εσας...και ειδικα απο τον πανο τον συνονοματο μου..που ειναι δημοκρατικος και ωραιος τυπος!!!

lancashire
09-04-09, 22:26
συνονοματε διαβασε αυτο που σου ειπα και θα μπεις σε σκεψεις

ΜΦΧ
Πανος

GONOUSAS
09-04-09, 22:26
και φιλε toliasp μια συγγνωμη για το τροπο σου αλλα και για το οτι εκθετεις την συγκεκριμενη ιστοσελιδα ,θα ηταν δειγμα σοφιας.
(Χωρις σαλτσες)

toliasp
09-04-09, 22:30
ευχαριστω αλλα καντο λιγο λιανο για την ντεν ιμε απο εντο,ντεν καταλαμπενι αμεσοσ..!!!!:russianγιατι να πω συγνωμη,ποιο τροπο?και γιατι εκθετο το σαιτ?????αν δεν κανω λαθος υπαρχει ο αγαπητος πανοσ που μπωρει να διαγραψει οτι θελει εφοσον θεωριση οτι θα στιγματηση το σαιτ...ελευθερα!!

GONOUSAS
09-04-09, 22:36

ελπιζω να καταλαβες το λαθος σου.Αλλωστε απ την "συνταγη" δεν μου φαινεται να ξεκινησες τοσο αθωα αυτο το θεμα.

lancashire
09-04-09, 22:40
Παιδια χαιρομαι που δεν θα το κανουμε προσωπικο τωρα
ταπαμε κοσμιες αντιπαραθεσεις
επιπεδοοοοοοοοοοοοοοοοοο :69που λεει και ο Σεφερλης
να χαιρομαστε να γραφουμε και να διαβαζουμε

ΜΦΧ
Πανος

toliasp
09-04-09, 22:46
πες τα πανουλι..πες τα..αντε να πω και ΣΥΓΝΩΜΗ να μην στεναχωρω και τον φιλο μου.

mortis
09-04-09, 22:46
Επίσης ο κύριος αυτός που διατηρεί αυτό το site και προφανώς επιμελήθηκε αυτό το άρθρο κατέχει του κόσμου τις μεταλλάξεις αλλά και πάρα πολλές δαχτυλιδωμένες balcanica.Καλό θα ήταν πριν προβάλλει τέτοιου είδους άρθρα να μας ξεκεθαρίσει οι πρόγονοι των δικών του καρδερινών από που προέρχονται.Καλό είναι να μιλάμε και να δείχνουμε το έγκλημα με τις ξόβεργες ή τα δίχτυα και να δίνουμε το καλό παράδειγμα αλλά να μην ξεχνάμε και τους εαυτούς μας αλλά και την αυτοκριτική μας. Καλό είναι να μιλάνε για έγκλημα ΜΟΝΟ εκείνοι που ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν το έχουν διαπράξει.Ούτε με πιασμένα ούτε με αγορασμένα-πιασμένα.Στην τρελλή ελληνική πραγματικότητα που ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει μέσα από έναν ελλιπή και άσχετο με το θέμα "προστασία άγριων πουλιών" νόμο, καλό ειναι να μην κρίνουμε κανέναν.Φυσικά και συμφωνώ ότι σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να δίνουμε συμβουλές για το πως να κατεβαίνουν φωλιές ή πως μεγαλώνουν νεοσσοί παρμένοι από φωλιά.Σε κανένα είδος κυνηγιού δεν επιτρέπεται το πάρσιμο νεοσσών από φωλιά.Είναι ότι πιο απαίσιο μπορεί να κάνει κάποιος στο θήραμα.Αλλά το να επιτρέπεται ένα μήνα το χρόνο (Οκτώβριο) μόνο με καπάντζα συγκεκριμένες μέρες να πιάνεται συγκεκριμένος αριθμός πουλιών με όλες τις απαραίτητες άδειες και τα τσουχτερά πρόστιμα στους παραβάτες αυτό θα ήταν εφικτό και μη κατακριτέο.Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι επικαλούνται τόσο σθεναρά έναν νόμο ελλιπή και άδικο για τους χομπίστες πουλοπιάστες.Ναι υπάρχουν χομπίστες πουλοπιάστες που πιάνουν 5 πουλάκια το χρόνο όχι για εμπόριο.Ναι μου αρέσει το πουλοπιάσιμο όπως σε άλλους αρέσει το ψάρεμα και σε αλλους το κυνήγι.Κι όμως αυτή τη στιγμή καταπιέζομαι που δεν μπορώ να εξασκησω το χόμπι μου.Ένα χόμπι που σκοπό δεν έχει να σκοτώσω το θήραμα για να το βάλω στο καπό του αμαξιού μου και πνιγμένο στο αίμα να το τριγυρίζω δεξιά κι αριστερά κορνάροντας.Ένα χόμπι που σκοπο δεν έχει να σκοτώσω το θήραμα για να το φάω.Αλλά ένα χόμπι που σκοπό έχει να πιάσω ένα άγριο ωδικό πτηνό και να το περιποιούμαι με τα καλύτερα με σκοπό και στόχο το κελάηδημα του.Δεν ντρέπομαι λοιπόν που μου αρέσει το πουλοπιάσιμο με όρους .Και δεν φοβάμαι να φωνάξω ότι ο νόμος σήμερα είναι ΑΔΙΚΟΣ και ΕΛΛΙΠΗΣ.

toliasp
09-04-09, 22:49
ελα ρε μορτι......αλλος ενας αιχμηρος!!!!

GONOUSAS
09-04-09, 22:54
μου φαινεται ξεφυγαμε(ες)

mortis
09-04-09, 22:55
Όχι φίλε καθόλου αιχμηρός.Απλά κάπως έτσι έχω εκτιμήσει την υπάρχουσα κατάσταση.Δε μου αρέσει ότι μου επιβάλλουν να το τρώω στη μάπα αδιαμαρτύρητα..Και όποιος το κάνει αυτό ή βλάκας είναι η συμφέροντα από έναν άδικο νόμο έχει...

Nikolasgr
09-04-09, 22:58
Ναι μου αρέσει το πουλοπιάσιμο όπως σε άλλους αρέσει το ψάρεμα και σε αλλους το κυνήγι.Κι όμως αυτή τη στιγμή καταπιέζομαι που δεν μπορώ να εξασκησω το χόμπι μου.Ένα χόμπι που σκοπό δεν έχει να σκοτώσω το θήραμα για να το βάλω στο καπό του αμαξιού μου και πνιγμένο στο αίμα να το τριγυρίζω δεξιά κι αριστερά κορνάροντας.Ένα χόμπι που σκοπο δεν έχει να σκοτώσω το θήραμα για να το φάω.Αλλά ένα χόμπι που σκοπό έχει να πιάσω ένα άγριο ωδικό πτηνό και να το περιποιούμαι με τα καλύτερα με σκοπό και στόχο το κελάηδημα του.Δεν ντρέπομαι λοιπόν που μου αρέσει το πουλοπιάσιμο με όρους .Και δεν φοβάμαι να φωνάξω ότι ο νόμος σήμερα είναι ΑΔΙΚΟΣ και ΕΛΛΙΠΗΣ.
Φίλε mortis συμφωνώ με την άποψή σου.Όμως θα σου κάνω μια ερώτηση.Λές πως ο σκοπός του πιασίματος είναι το κελάηδιμα (και θα συμπληρώσω ότι είναι και η αναπαραγωγή).Λες ότι δεν είναι κάτι κακό αφού τους παρέχουμε το καλύτερο δυνατό (ή έτσι θέλουμε να νομίζουμε).Όμως το ότι τους στερούμε την ελευθερία δεν είναι τίποτα;
Υ.Γ. Νομίζω πως ανοίγουμε "πληγή"...
Φιλικά πάντα...

toliasp
09-04-09, 23:00
συμφωνω εν μερη απλος,ακου,κατα την γνωμη μου ειναι ποιο καλα να μεγαλωνη ενα πουλι απο μικρο στο χρω του κλουβιου και το ειδιο ειναι να το ποιασεις μεγαλο???θα μπορουσα,εχο καπαντζε,αλλα δεν εξιχει τον κοπο πυστευω,ουτε χαλας την ψηχολογια του πουλιου αμα το εχεις απο μικρο ουτε τιποτε,οπος το ειπες 5 πουλακια,ΑΛΛΑ μια φωρα οστε να ξεκινεισις μετα κανε δικιεσου αναπαραγωγες,και συναιχησε,μου φενετε απολητος λογικο,(ξανα ερχομαι παλι στα ιδια αν και δεν θελω)αυτο παρα να δινω τοσα πολλα λεφτα,πως ξεκινησαν τα καναρινια κυριοι????επεσαν με τα κλουβια απο τον ουρανο?????πως τα παραδεισια?πως τοσα πτηνα???την καταστρωφη δεν την κανουμε εμεις οι χομπιστεσ αλλα αλλοι ΜΕΓΑΛΟΙ.............

GONOUSAS
09-04-09, 23:01
Το θεμα ειναι σχετικα απλο.Σεμια Ελλαδα οπου οι νομοι ειναι του "ποδαριου",αστυνομευση ανυπαρκτη,ο καθενας δρα κατα συνηδηση.
Ετσι πιστευω ειναι λαθος να σκοτωνομαστε για κατι που δεν προκειται να καταργηθει σε μια μερα,γιατι ειναι θεμα προσωπικο του καθενος.
Και φιλε morti ασε κατω το κυνηγι γιατι ειναι ενα απο τα δακτυλα του χεριου που εσυ πιπιλας!!!

mortis
09-04-09, 23:08
Φίλε Νίκο τους στερούμε την ελευθερία δεν αντιλέγω.Όμως άλλα χόμπι στερούν τη ζωή των ζωντανών.Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί τα χόμπι που στερούν τις ζωές των ζώων, πουλιών και ψαριών να λειτουργούν μέσα σε νομικό πλαίσιο, ενώ το χόμπι που στερεί απλά την ελευθερία ενός ωδικού άγριου πουλιού να βρίσκεται στην πυρά να απαγρεύεται εξ ολοκλήρου και όποιος δηλώνει ότι αυτό το χόμπι του αρέσει να θεωρείται εγκληματίας.Ειλικρεινά δεν το καταλαβαίνω.Ας βρεθεί κάποιος με σοβαρά επιχειρήματα να με πεισει ότι ο όλος συλλογισμός μου είναι λάθος...Και δεν ανοίγουμε καμμία πληγή. Πληγή είναι που κάποιοι εντελώς δογματικά δεν συζητάνε καθόλου το θέμα κι επικαλούνται απλά το νόμο.Λες και στην Ελλάδα το μόνο πράγμα που μας έμεινε για να πάμε μπροστά σαν κράτος είναι να τηρούμε ευλαβικά την εξ ολοκλήρου και άδικη απαγόρευση του πουλοπιασίματος ως χόμπι...

mortis
09-04-09, 23:11
Και φιλε morti ασε κατω το κυνηγι γιατι ειναι ενα απο τα δακτυλα του χεριου που εσυ πιπιλας!!!

Δεν το κατάλαβα ακριβώς αυτό;;Τι εννοείς;;

admin
09-04-09, 23:25
Καλησπερα σε ολους ,

Νομιζω ο Πανος ητανε ξεκαθαρος σε οτι εχει γραψει , και δεν χρειαζονται περισσοτερο εξηγησεις.

Κανεις δεν εχει απαγορευσει σε κανενα να μιλαει για αγρια και για πιασμενα , αλλα δεν θα δεχθουμε να το κανουμε και βιβλιο , πως πρεπει να κατεβαζουμε φωλιες.

Δεν νομιζω να σηκωνει για τον καθενα περισσοτερη εξηγηση.

Και εγω εχω στην κατοχη μου αγρια ,αλλα δεν το εχω κανει ποτε διαφημηση και ουτε το πενευτικα οσο και αν μου αρεσει.

Απλα Προσοχη στο τι λεμε και στο τι γραφουμε , νομιζω θα βρουμε την λυση .

toliasp
09-04-09, 23:30
H ηλικρινεια πανω απο ολα.."στην ζωη μου"και κατι ακομα οπως ειπε και ο γιωργος ας μην το κανουμε βιβλιο βρε παιδια....

kavourinio
09-04-09, 23:50
Συμφωνω με τον lancshire!!!!

GONOUSAS
10-04-09, 11:35

Aυτο που θελω να πω ειναι οτι το κυνηγι ,το ψαρεμα,η διατηρηση χλωριδας πανιδας,και οτι αλλο αφορα την ενασχοληση μας με την φυση ειναι εκφρασεις ενος ανθρωπου για να "ξεχασει" την καθημερινοτητα,να εκφρασει την εσωτερικη του ελξη προς την ιστορια του σαν ανθρωπος.
Και καθε μια απο αυτες τις δραστηριοτητες ειναι "δακτυλα"θαλεγα ,οπου ο καθενας εχει διαλεξει και απο ενα(η περισσοτερα οπως ο υποφαινομενος).Νασαι σιγουρος οτι αν σου κοψουν αυτο που "πιπιλας" καποια στιγμη θα στραφεις και σ αυτο που τωρα κατηγορεις,γιατι ειναι ιδια στην ουσια.
Γιαυτο μην βαζουμε τα χερακια μας να βγαλουμε τα ματακια μας.
Συμφωνω σ αυτα που λετε οπως και ολοι,ομως επειδη " τα γραπτα μενουν ", δεν μπορειτε να εκθετετε (το πουλοπιασιμο βασει νομου απαγορευεται μας αρεσει η οχι) μια ιστοσελιδα που μας φιλοξενει .
Γι αυτο ας κανει οκαθενας οτι τον προσταζει η συνειδηση του,χωρις να το διατυμπανιζει,χωρις να κατηγορει τις "δολοφονιες" των κυνηγων των ψαραδων,γιατι σε λιγο θα μας τα κοψουν ολα.
Αυτο που εχασαν οι πουλοπιστες ας γινει μαθημα και να βοηθεισουν τις αλλες ομαδες που βρισκονται υπο διωγμο(αν ενα κακο χτυπησει την πορτα του γειτονα σου,σε λιγο θα χτυπησει και την δικιασου!)enr

toliasp
10-04-09, 12:58
Όπως θα κατάλαβες φίλε Πάνο με αυτή την απάντηση δεν ήθελα να σε δουλέψω αλλά να κάνω την κουβέντα να σταματήσει. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα, πάλι αρπαχτήκαμε.

φιλε μου,ουτε και εγω πηγα να σε δουλεψω,απλος ετσι απλα και λιτα το "
πανω στα δεντρα"μου εφερε λιγο γελιο,και αφου το επισημανε ο αλλος φιλος μας ειπα και εγω να πω αυτο...δεν πυστευω να παρεξειγουμαστε με αυτα τωρα...απλος στο θεμα του αρπαγματος,εγω δεν ειχα-εχω καμια διαθεσει για αρπαγμα κτλ,εαν η ηλικρινεια σας πειραζει καλο θα ηταν για το φορουμ να μην διδονται απαντησεις σε τετοιου ειδους ερωτησεις εφοσον δεν το θελετε, για να μην υπαρχουν τα "αρπαγματα".ξερεις να απαντησης?απαντα δεν ξερεις η δεν θελεις?μην απαντας τοτε,απλα,ετσι λοιπον αποφευγονται ολλα..αλλοστε υπαρχουν και τα pm.........action 3

GONOUSAS
10-04-09, 13:41
[quote=toliasp;18452]απλος στο θεμα του αρπαγματος,εγω δεν ειχα-εχω καμια διαθεσει για αρπαγμα κτλ,εαν η ηλικρινεια σας πειραζει καλο θα ηταν για το φορουμ να μην διδονται απαντησεις σε τετοιου ειδους ερωτησεις εφοσον δεν το θελετε, για να μην υπαρχουν τα "αρπαγματα".

η ειλικρινια σας πληροφορω εδω ειναι πολυ κακο πραγμα.Εχω δει "Τροιες"να πεφτουν απο τετοιες διχονοιες και μετα αντε ξεμπερδευε!
Υπαρχουν πολλοι που θελουν αυτην την "γνωση"για να ερθουν μετα και να πουν "γραφεται στο internet αυτο",για αυτο λιγο προσοχη γιατι μας παρακολουθουν πολλοι που θελουν να αποδειξουν την υπαρξη τους

arismania3
10-04-09, 15:38
ρε παιδιά εγώ δεν καταλαβα τελικά η σκάλα πρέπει να είναι 3μετρη η 6μετρη ????enrenr:greece:greece

toliasp
10-04-09, 15:50
δισπαστη 5μετρη....χαχχαχα

lancashire
10-04-09, 15:56
http://www.smilys.net/smiley_comics/smiley2122.gif

ειπαμε Πανο ο Πανος θα το ξανασκεφτει
http://www.smilies.4-user.de/include/Draussen/smilie_out_079.gif

ΜΦΧ
Πανος

sakis syros
10-04-09, 17:05
GONOUSAS ακου φιλε,οταν εχεις πουλια απο την φηση θα πρπει να να εχεισ απο μικρα7-8 ημερων αλιοσ δεν κανεισ δουλια ,αμα μεγαλοσουν δεν θα σε θελουν για ταισμα και θα πεθενουν,οποτε μικρα,με μια συριγουλα αυγοτροφη με φριγανια και κανα φρουτο μιγμα..και το δινεισ καθε 3 ωρες,μετα σε κλουβακι θα μαθουν μονα να πινουν και νερο και απολα ,καλο θα ηταν να ειχεσ κανα καναρι μεσα να το βλεπουν ποσ πινει νερο κτλ να μαθενει,αυτα 1 ζευγαρακι να το αναπιασης ισα ισα και μετα κανεισ δικα σου...χωρισ να δεινεισ 200αρεσ σε καποιουσ ελεινους...αυτη η αποψη την μηραστικα διχοσ φοβο και ντροπη..απειδη με ρωτησες εδω σου απαντω εδω,εαν ηθελεσ μπορουσεσ να στηλεισ και pm...

Φίλε Πάνο, διαβάζω τόσες μέρες όλα τα πόστ που αναρτήθηκαν και θα ήθελα να σου απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου στα ερωτήματά σου, πέρα για πέρα φιλικά:

Καταρχήν το σενάριο που περιγράφεις παραπάνω, είναι πολύ θεωρητικό και λανθασμένο. Αν πάρεις μωρά από τη φύση και τα ταίσεις αυγοτροφή, φρυγανίτσα και φρουτομίγμα όπως λες, σου εγγυώμαι οτι δεν θα φτάσουν μέχρι την πρώτη τους πτερόρροια. Τα καρδερινάκια θέλουν διαφορετική διατροφή, αλεσμένους σπόρους, αυγοτροφή καρδερίνας, έντομα ή σκουλήκια , αυγά μυρμηγκιών, και εμπειρία που νομίζω δεν την έχεις. Κι όταν αιχμαλωτίζονται, ακόμα και σαν .... αυγά το στρές τα σκοτώνει πανεύκολλα, πολλαπλασιάζοντας τα κοκκίδιά τους

Είμαι πέρα για πέρα αντίθετος στο να κατεβάζουμε φωλιές, αλλά δεν είμαι και δυνάστης ούτε είναι δουλειά μου να το απαγορεύω στους άλλους. Απλά αν αποφασίσεις να το κάνεις, τουλάχιστον ενημερώσου.....

Και να θυμάσαι φιλε Πάνο, πως όταν ο Ηρακλής βρέθηκε στο περιβόητο σταυροδρόμι της ζωής του, διάλεξε το δύσκολο δρόμο.......

Όσον αφορά στο ερώτημα που έκανες "που κάνουν φωλιά οι καρδερίνες", σου απαντάω κάνουν παντού. Θα καταλάβεις όμως τι εστί καρδερίνα, όταν την καταφέρεις να κάνει φωλιά στην .... καρδιά σου.........

ΥΓ. Έχω φίλο που η καρδερίνα έκανε αυγό στο χέρι του!!!!!!!!!

Με φιλικούς χαιρετισμούςaction 3

toliasp
10-04-09, 17:44
λες πως πρεπει φιλε να ενημερωθω αν το κανω.....το βλεπεις ευκολο?????γιατι εγω.......action 3τελος παντον ξερεις ποιο πολλα απο εμενα για ζυγαρδελια(καρδερινεσ)οπως καταλάβενω ,παντος ενας γνωστος εχει απο κοτσιφια μεχρι καρδερινες και τα ταιζε με κυμα και τοματα μιγμα με καλαμακι και ειναι 7 χρονων σημερα μια χαρα........

sakis syros
10-04-09, 18:00
Και αν πάρουμε Πάνο , δέκα ανθρώπους, τους κλείσουμε σε ένα δωμάτιο και τους ταίζουμε κάθε μέρα σκέτο βούτυρο(ας πούμε) κάποιος από τους δέκα θα ζήσει εφτά χρόνια. Οι άλλοι θα τα ...τινάξουνε.

Δεν θα μπορούμε όμως σαν επιχείρημα , να λέμε οτι οι άνθρωποι τρώνε ..βούτυρο και είναι μιά χαρά.......

Να ξέρεις οτι για να φτάσει μία καρδερίνα άγρια στα χέρια μας, έχουνε πεθάνει τουλάχιστον 10 γιαβριά. Θα με θυμηθείς;)

toliasp
10-04-09, 19:17
ωραια μονο που δεν ειπα αυτο που λες εσυ........δεν σου πα οτι θα τα ταιζω μια ζωη το μιγμα αυτο.........

lancashire
10-04-09, 20:38
γιατι νομιζω οτι αλλοι εχουν βρει τη λυση στο αιωνιο ερωτημα μας και δεν χρησιμοποιουν σκαλες??
ποιος μπορει να ριξει μια βοηθεια στη μεταφραση?
καταλαβαινω οτι αφορα το νομο και τους εκτροφεις αγριων

γαλλικο
http://www.eleveur-de-carduelines.com/index.php?dest=article&ref=fiche&choice=11

η προσπαθεια μου στα αγγλικα
http://www.appliedlanguage.com/translation_resources/web_translation.aspx?

κατι διαβαζω για 6 speciments και να τα κρατουν και
για μαρκαρισμα μεσα σε 8 ημερες
λετε να βρηκαν καμια λυση? η καταλαβαινω αυτα που θα ηθελα να δω κι εδω? χαχαχα

νομιζω οτι εχει ζουμι και για μας
μπορει και οχι

τα φωτα σας παρακαλω

ΜΦΧ
Πανος

mortis
10-04-09, 23:59
Καλό θα ήταν να τα μεταφράζαμε αυτά.Μου μοιάζει ενδιαφέρον.Μακάρι να βρέθηκε λύση που θα αφηνε τους πάντες ευχαριστημένους...

lancashire
13-04-09, 21:23
http://www.british-birds-in-aviculture.info/
αυτο το σαιτ με οδηγησε εδω
και ερωτω
μηπως οι εγγλεζοι ειναι πιο οργανωμενοι?
The British Bird Council (http://www.britishbirdcouncil.com/) founded in 1970. Essentially the Council exists to promote and further the hobby of keeping, breeding and exhibiting British birds in all its aspects, and to represent the Fancy at meetings with governmental agencies such as the Department for Environment, Food & Rural Affairs (DEFRA)
http://www.britishbirdcouncil.com/

ιδρυθηκε το 1970 και προωθει το χομπυ της διατηρησης εκτροφης και εκθεσης Ιθαγενων πτηνων

επισης εχει συμβουλες για νομικα θεματα οπως
ADVICE (GENERAL)
Keep within the law and be able to prove it. Keep accurate records of your birds, their breeding and descriptions. Keep photographs with descriptions, names and dates marked upon the reverse side of the photograph. Remember other people who can support you if you find yourself accused of committing and offence in relation to your keeping of birds.

http://www.britishbirdcouncil.com/index.htm

βεβαια εκει
Breeding programmes are co-ordinated by the BBC to establish viable captive-bred strains of British birds. The most notable involved Scottish Crossbills with several hundred being bred. In 1998, a Redwing Breeding Programme was set-up with a licence from the DEFRA to take 60 birds from the wild. Initial registration fees and DNA testing will be paid for by the BBC.

η εκτροφη γινεται με καθοδηγηση για να εξασφαλισει επιβιωσιμες γενημμενες σε αιχμαλωσια σειρες πουλιων εαν μεταφραζω καλα.Το 1998 ενα Redwing προγραμμα αναπαραγωγης εγινε με αδεια να παρθουν 60 πουλια απο τη φυση.Το κοστος εγγραφης και τα τεστ DNA πληρωθηκαν απο το BBC

Μηπως εδω οχι δεν μπορουμε αλλα δεν θελουμε?

ΜΦΧ
Πανος

mortis
14-04-09, 00:17
Μηπως εδω οχι δεν μπορουμε αλλα δεν θελουμε?

ΜΦΧ
Πανος

Ακριβώς φίλε μου.Αποκαλούμε εγκληματίες απλούς χομπίστες που πιάνουν 5 πουλάκια το χρόνο επειδή υπάρχει ανικανότητα εφαρμογης ενός νομικού πλαισίου που θα επιτρέπει με αυστηρούς όρους και ποινές για τους παραβάτες, αυτόύ το είδους χόμπι - κυνηγιού.Γιατί για κυνηγι πρόκειται.Και ο νόμος που υπάρχει το μόνο που κάνει είναι να ισοδεπώνει τα πάντα να μη υπάρχει κανένας έλεγχος.Να παρεχει άτυπη και χωρίς καμμία ουσία κατοχύρωση με την εγγραφή σ έναν σύλλογο.Και να αφήνει ν αλωνίζουν έμποροι στη φύση που πιάνουν εκατοντάδες πουλιά το χρόνο με σκοπό το εμπόριο και το κέρδος.Βλ. παζάρι στο Σχιστό βλ.κάποιους δήθεν "εκτροφείς" με εκατοντάδες πουλιά και μεταλλάξεις στην κατοχή τους χωρίς ποτέ να εξηγούν πως κι από που προέκυψαν αυτά."Εκτροφείς" η οποίοι διατηρούν και μαγαζιά και πουλάνε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.Μη μου πει κανείς ότι δεν υπάρχουν αυτοί οι κύριοι κι εδώ κι αλλού και παντού.Το ανθρώπινο μυαλό είναι τόσο προχωρημένο που αποκλείεται να μην έχει σκεφτεί νομικο πλαίσιο με όρους και κανόνες.Αλλά στην Ελλάδα πονάει κεφάλι -κόβεις κεφάλι....Και στην τελική ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει......

constantinos antoniou
14-04-09, 14:23
αυτο που λεει το πιο πανω ποστ ειναι οτι με αδεια της DEFRA, πιθανον κατι σαν την θυρα την δικη μας, αιχμαλωτηστηκε περιοριμενος αριθμος κοκκινιτσιχλων (redwing) -60 συγκεκριμενα- o οποις προοριζετε καθαρα και μονο για αναπαραγωγη κατω απο ελεγχωμενες συθηκες σε προγραμμα το οποιο θα επιβλεπετε.. αυτο μαλιστα ειναι μια πρακτικη λυση.. με αυτο τον τροπο μειωνεται το ποσοστο θανατων και αυξανεται το ποσοστο αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια..

τετοια εξελιγμενα προγραμματα ομως δεν βλεπω να γινονται επι Ελληνικου και Κυπριακου εδαφους στο προσεχης μελλον..

σε θεματα αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια και επαναφορας στο φυσικο περιβαλλον (ειδων υπο εξεφανιση) ειμαστε γενικα πολυ πισω, ποσο μαλλον για εμπορικους σκοπους.. enr

lancashire
14-04-09, 16:27
http://geocities.com/nbbandmc/rules.htm

THE OBJECTS of the Society are to promote and foster the keeping, breeding, rearing, exhibiting and study of Native and European species of birds, and their
hybrids in cage and aviary.

υπαρχουν ομως και συλλογοι για την διατηρηση , αναπαραγωγη
και εκθεση αλλα και μελετη των Ιθαγενων και Ευρωπαικων ειδων και των υβριδιων τους σε κλουβια και ειδικους χωρους.

Το θεμα ειναι οτι οι ανθρωποι βαζουν ΚΑΝΟΝΕΣ και τους ακολουθουν.
Ειμαι σιγουρος οτι και 3 πουλια να σε αφηναν με αδεια να πιασεις και να εκτρεφεις εδω παλι το δαιμονιο της φυλης θα εβρισκε τροπο να τα κανει 303 με μια αδεια για 3

ΜΦΧ
Πανος

astrapogiannos
14-04-09, 22:41
το πιο αυτονοητο πραγμα για την ελλαδα ειπες φιλε πανο.....

mortis
15-04-09, 00:00
http://geocities.com/nbbandmc/rules.htm

THE OBJECTS of the Society are to promote and foster the keeping, breeding, rearing, exhibiting and study of Native and European species of birds, and their
hybrids in cage and aviary.

υπαρχουν ομως και συλλογοι για την διατηρηση , αναπαραγωγη
και εκθεση αλλα και μελετη των Ιθαγενων και Ευρωπαικων ειδων και των υβριδιων τους σε κλουβια και ειδικους χωρους.

Το θεμα ειναι οτι οι ανθρωποι βαζουν ΚΑΝΟΝΕΣ και τους ακολουθουν.
Ειμαι σιγουρος οτι και 3 πουλια να σε αφηναν με αδεια να πιασεις και να εκτρεφεις εδω παλι το δαιμονιο της φυλης θα εβρισκε τροπο να τα κανει 303 με μια αδεια για 3

ΜΦΧ
Πανος

Δε νομίζω Πάνο να υπάρχουν κυνηγοί στην Ελλάδα που κατάφεραν να αποφύγουν τους κανονισμούς και σκότωσαν παραπάνω λαγούς από τον επιτρεπόμενο αριθμό ή αγριογούρουνα ή μπεκάτσες ή δεν ξέρω έγώ τι άλλο.Δε νομίζω να υπάρχουν πλέον κυνηγοί που βάζουν στις καραμπίνμες τους παραπάνω φυσσίγια από τα επιτρεπόμενα.Και δε νομίζω να υπάρχουν πλέον κυνηγοί που κυνηγάνε με τα φώτα ή τα ίχνη.Επίσης δεν νομίζω να υπάρχουν κυνηγοί που κυνηγάνε τις μη επιτρεπόμενες μερες μέσα στην περίοδο.Γιατί για κυνήγι εκτός περιόδου δεν τίθεται θέμα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.Και ξέρεις γιατί Πάνο δεν υπάρχουν πλέον;;Γιατί το νομικό πλαίσιο του κυνηγιού παέι καλά και στην Ελλάδα.Γιατί κάποιοι "μάγκες" έχασαν αυτοκινητα και πλήρωσαν τα μαλλιοκέφαλα τους σε πρόστιμα.Άλλοι πάλι κοιμηθήκαν στα αυτόφωρα και το άλλο πρωί πλήρωσαν εκατομμύρια(δρχ) γιατί σκότωσαν ζαρκάδι διότι υπήρχε ολοκληρωτική απαγόρευση στην περιοχή αλλά αυτοί νόμιζαν ότι είναι μάγκες.Γιατί οι θηροφύλακες τριγυρνάνε μονίμως.Γιατί το νομικό πλαίσιο λειτουργεί.Κανένα δαιμονιο και καμμιά εξυπνάδα ή μαγκιά δεν έχει η φυλή μας.Απλά έμαθε ως φυλή να λειτουργεί χρόνια ή με το βούρδουλα ή με την ατιμωρησία.Όταν είχε βούρδουλα δεινοπαθούσε κι όταν τελείωνε ο βούρδουλας νόμιζε ως φυλή, ότι ελευθερια σημαίνει κάνω ότι μου γουστάρει και δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν. Για να δούμε αν εφαρμοστεί και μία μέση λύση για όλα τα πράγματα δηλ. νόμοι, τσουχτερά πρόστιμα και ποινές πόσοι δαιμόνιοι και εξυπνάκηδες θα απομείνουν;;

GONOUSAS
15-04-09, 13:01
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mortis http://canarybreeder.net/up/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?p=18440#post18440)

Aυτο που θελω να πω ειναι οτι το κυνηγι ,το ψαρεμα,η διατηρηση χλωριδας πανιδας,και οτι αλλο αφορα την ενασχοληση μας με την φυση ειναι εκφρασεις ενος ανθρωπου για να "ξεχασει" την καθημερινοτητα,να εκφρασει την εσωτερικη του ελξη προς την ιστορια του σαν ανθρωπος.
Και καθε μια απο αυτες τις δραστηριοτητες ειναι "δακτυλα"θαλεγα ,οπου ο καθενας εχει διαλεξει και απο ενα(η περισσοτερα οπως ο υποφαινομενος).Νασαι σιγουρος οτι αν σου κοψουν αυτο που "πιπιλας" καποια στιγμη θα στραφεις και σ αυτο που τωρα κατηγορεις,γιατι ειναι ιδια στην ουσια.
Γιαυτο μην βαζουμε τα χερακια μας να βγαλουμε τα ματακια μας.
Συμφωνω σ αυτα που λετε οπως και ολοι,ομως επειδη " τα γραπτα μενουν ", δεν μπορειτε να εκθετετε (το πουλοπιασιμο βασει νομου απαγορευεται μας αρεσει η οχι) μια ιστοσελιδα που μας φιλοξενει .
Γι αυτο ας κανει οκαθενας οτι τον προσταζει η συνειδηση του,χωρις να το διατυμπανιζει,χωρις να κατηγορει τις "δολοφονιες" των κυνηγων των ψαραδων,γιατι σε λιγο θα μας τα κοψουν ολα.
Αυτο που εχασαν οι πουλοπιστες ας γινει μαθημα και να βοηθεισουν τις αλλες ομαδες που βρισκονται υπο διωγμο(αν ενα κακο χτυπησει την πορτα του γειτονα σου,σε λιγο θα χτυπησει και την δικιασου!)enr

Nα υποθεσω οτι σου ξεφυγε!!

mortis
15-04-09, 19:20
Φίλε Κώστα δεν νομίζω ότι έχει χτυπήσει την πόρτα του κυνηγιού στη χώρα μας κανένα κακό.Το κυνήγι δόξα το Θεό και φίλους πολλούς έχει και νομικό πλαίσιο που λειτουργεί πάρα πολύ καλά έχει και κανένας δεν τολμάει να κάνει την οποιαδήποτε παρανομία.Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα εναν νόμο(για το πουλοπιάσιμο ) εντελώς απαράδεκτο και ισοπεδωτικό που εμ'ένα ως λάτρη του χόμπι αυτού με καταπιέζει αυτή τη στιγμή βάναυσα που δεν μπορώ μέσα σ ένα σωστό νομικό πλαίσιο να το εξασκήσω. Η φράση σου παραπάνω "το πουλοπιπασιμο απαγορεύεται βάση νόμου μας αρέσει ή δεν μας αρέσει" δεν μπορώ να την κατανοήσω.Τον νόμο που υπάρχει τον σέβομαι και τον τηρώ.Αλλά έχω το κάθε δικαίωμα να τον κρίνω.Έχω το κάθε δικαίωμα να βγω και να φωνάξω ότι ένας τέτοιος νόμος καταπιέζει την επιθυμία μου να εξασκήσω το χόμπι μου.Όταν για άλλους χομπίστες ο νόμος έχει μεριμνήσει απαιτώ να μεριμνήσει και για το δικό μου χόμπι.Και την απαιτηση μου αυτή δε νομίζω ότι πρέπει να μου απαγορεύεται να την εκφράζω στο πεζοδρόμιο, σ΄ένα καφενείο, σε μια δημόσια συζήτηση ενός φόρουμ.Αρκεί να την εκφράζω με ευγενεια και ευπρέπεια.Δεν ζήτησε κανενας και ούτε κι εγώ εφ όσον απαγορεύεται το πουλοπιάσιμο να απαγορεύεται και το κυνήγι.Αν έχεις δει σε κάποιο δικό μου ποστ να γράφω κάτι τέτοιο να μου το δείξεις. Εφ όσον ομως οι νόμοι υπάρχουν για να μην υπάρχουν αδικίες και ανισότητες μεταξύ των ανθρωπων ζητάω (εγω ο απλός άνθρωπος) έναν νόμο για το δικό μου χόμπι που είναι το πουλοπιασιμο, να επιτρέπει να το εξασκήσω κι εγώ.Γιατί ο νόμος που υπάρχει με αδικεί έναντι άλλων χομπιστών.Αυτό είπα και αυτή είναι η θέση μου.Και μη φοβάσαι δεν πρόκειται ποτέ καμμία κυβερνηση στην Ελλάδα να καταργήσει το κυνήγι ή το ψάρεμα γιατί όποια τολμησει να τι κάνει θα επιβαρυνθεί με τεράστιο πολιτικό κόστος. Οι χομπίστες πουλοπιάστες όμως είμαστε τόσο λίγοι που κανέναν δεν ενδιαφέρει αν εξασκούμε ή όχι το χόμπι μας.Υπάρχει ένας νόμος που απαγορεύει εξ ολοκλήρου το πουλοπιάσιμο.Ελεγχους όμως δεν βλέπουμε πουθενά κι έτσι φτάνουμε σε γεγονότα τύπου παζάρι Σχιστού και πολλά άλλα.Οι χομπίστες πουλοπιάστες κάθονται σπίτια τους και τις καπατζούλες τους τις έχουν στο πατάρι.Τα αγριοπούλια όμως προστατεύονται;;Ή κάποιοι επιτήδειοι θησαυρίζουν από το ισχύων καθεστώς και το κακό στα αγριοπούλια μας είναι ανεκτίμητο;;;Πρωτού λοιπόν φίλε Κώστα πατάς το κουμπάκι "διαφωνία" καλό θα είναι να σκέφτεσαι λίγο πιο ώριμα και λίγο παραπέρα από το ότι "υπάρχει ένας νόμος που καλώς ή κακώς πρέπει να τον αποδεχόμαστε".Να τον τηρούμε ναι αλλά όχι και να τον αποδεχόμαστε αν είναι ελλιπής και ισοπεδωτικός.

arismania3
15-04-09, 20:59
Φίλε Κώστα δεν νομίζω ότι έχει χτυπήσει την πόρτα του κυνηγιού στη χώρα μας κανένα κακό.Το κυνήγι δόξα το Θεό και φίλους πολλούς έχει και νομικό πλαίσιο που λειτουργεί πάρα πολύ καλά έχει και κανένας δεν τολμάει να κάνει την οποιαδήποτε παρανομία....
θα συμφωνησω πανω κατω με την σκέψη σου για το νομο περι πουλοπιάσματος αλλά θα διαφωνίσω κάθετα στα κόκκινα γραμματα...πως βαρανε αδερφέ 500 ορτύκια η παρέα κάθε μερα στη Μάνη ? πως βαρανε τα παπια και τις μπαλιζες στο Κοτύχι ενω ειναι απαγορευμένο ???και πάρα πολλα αλλα...λαγούς το βραδυ με προβολέα και τα λοιπα...πήγε κανενας να πιάσει τον κάθε άσχετο που πέρνει ένα ψαροντούφεκο και βαράει χταπόδια 100 γραμμαρίων ???
ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΘΡΑΣΕΊΣ...

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ..ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΨΑΡΑΣ..

mortis
15-04-09, 21:38
Φίλε Πάνο πιστεύω ότι το 95% των κυνηγών τηρεί τον κανονισμό.Γιατί φοβάται τις τσουχτερες ποινές οι οποίες υπάρχουν και εφαρμόζονται για τους παραβάτες.Σίγουρα δεν υπάρχει ένας θηροφύλακας για κάθε κυνηγό για να τον ελέγχει όπως δεν υπάρχει και ένας τροχονόμος για κάθε οδηγό κ.λ.π. Τώρα αν υπάρχει κι ένα 5 % σε περιοχές που ακόμη νομίζουν ότι μαγκιά είναι να παρανομείς με τον τσαμπουκά του όπλου σου δεν είναι ικανό να θίξει το 95% των κυνηγών και ψαραδων.Αυτοί που λες κυνηγούν ανεξέλεγκτα γιατί δεν πηγαίνουν θηροφύλακες σε αυτές τις περιοχές.Αλλά δεν πάνε ούτε τουρίστες και οι άνθρωποι είναι πίσω από τον ήλιο ακόμη.Οι περιοχές αυτές είναι περιοχές που δεν έχουν να προσφέρουν πλέον τίποτε ούτε στους ίδιους αλλά ούτε σε κανέναν.Δε θα διαφωνήσω ότι πολλές φορές σε κυνήγι αλλά και ψάρεμα γίνεται χειρότερο έγκλημα.Κι όμως κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν ότι το πουλοπιάσιμο κατέστρεψε την αλυσίδα της χλωριδας και της πανίδας.Θυμάμαι τον παππού μου να μου διηγείται ιστορίες ότι μαζί με τον αδερφό του έπαιρναν 7-8 λαγούς σε κάθε έξοδο.Το κράτος όμως έπειτα από χρόνια έβαλε φραγμούς στο χόμπι (που εκείνα τα χρόνια δεν ήταν και τόσο χόμπι αλλά περίμεναν να φάνε οικογένειες ολόκληρες απ το κυνήγι του πατέρα).Το πουλοπιάσιμο ήρθαν μια ωραία πρωία και το απαγορεψαν εντελώς.Λες κι οι πουλοπιάστες δεν είναι άνθρωποι με δικαιώματα.Και δεν φτάνει αυτό φίλε αλλά ακούς και κάποιους να αποκαλούν ,όποιον δηλώνει ή αφήνει να εννοηθεί ότι του αρέσει το πουλοπιάσιμο σαν χόμπι, εγκληματία και άλλα τέτοια άστοχα.

GONOUSAS
15-04-09, 21:42
ι
Φίλε Κώστα δεν νομίζω ότι έχει χτυπήσει την πόρτα του κυνηγιού στη χώρα μας κανένα κακό.

νομιζεις,

Το κυνήγι δόξα το Θεό και φίλους πολλούς έχει και νομικό πλαίσιο που λειτουργεί πάρα πολύ καλά έχει και κανένας δεν τολμάει να κάνει την οποιαδήποτε παρανομία.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα εναν νόμο(για το πουλοπιάσιμο ) εντελώς απαράδεκτο και ισοπεδωτικό που εμ'ένα ως λάτρη του χόμπι αυτού με καταπιέζει αυτή τη στιγμή βάναυσα που δεν μπορώ μέσα σ ένα σωστό νομικό πλαίσιο να το εξασκήσω.

Λαθος καταλαβες,εχεις το δικαιωμα και την ελευθερια να αντιτιθεσαι σε ενα νομο(και κατα την δικη μου γνωμη )αδικο.

Η φράση σου παραπάνω "το πουλοπιπασιμο απαγορεύεται βάση νόμου μας αρέσει ή δεν μας αρέσει" δεν μπορώ να την κατανοήσω.

Με την εννοια οτι ηδη ισχυει,και δυσκολα παιρνεις πισω κατι απο τα "κεντρα αποφασεων".Και ποιος εχει το αναστημα να το ζητησει?

Και μη φοβάσαι δεν πρόκειται ποτέ καμμία κυβερνηση στην Ελλάδα να καταργήσει το κυνήγι ή το ψάρεμα γιατί όποια τολμησει να τι κάνει θα επιβαρυνθεί με τεράστιο πολιτικό κόστος.

Εδω φιλε μου επετρεψε μου να σου πω οτι γινεται πολεμος,απλως επειδη υπαρχει και μια μεγαλη οικονομια που το υποστηριζει κρατα σθεναρα,αλλιως..

Οι χομπίστες πουλοπιάστες όμως είμαστε τόσο λίγοι που κανέναν δεν ενδιαφέρει αν εξασκούμε ή όχι το χόμπι μας.

Ακριβως!

[quote]Πρωτού λοιπόν φίλε Κώστα πατάς το κουμπάκι "διαφωνία" καλό θα είναι να σκέφτεσαι λίγο πιο ώριμα και λίγο παραπέρα από το ότι "υπάρχει ένας νόμος που καλώς ή κακώς πρέπει να τον αποδεχόμαστε".Να τον τηρούμε ναι αλλά όχι και να τον αποδεχόμαστε αν είναι ελλιπής και ισοπεδωτικός.σε πληροφορω οτι τα εχω ,οχι σκεφθει αλλα αντιμετωπισει επι 27 χρονια ,και εχω αρκετη εμπειρια ν σου εκθεσω τις αποψεις μου επι ωρες.
Το θεμα ομως δεν ειναι μονο αυτο που αντιμετωπιζουμε,αλλα εχει βαθυτερο πολιτικο νοημα και για αυτο δεν καταλαβες το 47 μηνυμα.
Με λιγα λογια ,καθε τι "ελευθερο" πρεπει να σβησει,μα ,καθε τι!!!

pantokrator
16-04-09, 09:09
παιδια μισο λεπτο γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.νομος υπαρχει και ειναι σαφης.η τηρηση των νομων αφορα την θεσπιση ενος γενικοτερου κοινωνικου συμβολαιου στο οποιο και τα 2 μερη κοινωνια και νομοθετικη-εκτελεστικη εξουσια ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΗΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΥΝ (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ) ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ!εαν καποιος δεν μπορει να αποδεχθει το κοινωνικο συμβολαιο επιλεγει να απεχει απο αυτο με οτι αυτο συνεπαγεται.στην τελικη οσο αφορα το χομπυ μας ξεχασαμε τα παραλογα κερδη των εμπορων πετσοπ ξεχασαμε την υπαρξη πιασμενων αγριων πουλιων με σκοπο καθαρα το κερδος τα ξεχναμε ολα και μας πειραζει το οτι πρεπει να δαπανησουμε χρηματα για να παρουμε καρδερινες που αναπαραγωνται σε συνθηκες αιχμαλωσιας 500% επιτυχεστερα απο αλλες????ξεχασαμε την παντελη ελλειψη γνωσης ανθρωπων που σου λενε ''αυτο κανει 70 ευρω'' και οταν ρωτας ενα απλο γιατι, σου λενε ''ειναι κοκκινο'' ????στο κατω κατω και εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα να βρει καποιος αγρια πουλια γεννημενα και αναπαραγωμενα σε συνθηκες αιχμαλωσιας γιατι να χρειαστει να ξαναανακαλυψει τον κυκλο?ΝΑΙ φιλε μου να δωσεις 150-200 ευρω να παρεις ενα ζευγαρι καρδερινες να τις χαρεις οπως δινεις 1 ευρω και παιρνεις ενα κιλο μακαρονια και οπως δινεις 30 χιλιαδες ευρω και παιρνεις ενα jeep.εαν δεν εχεις δεν παιρνεις ετσι ξερω χωρις να θελω να σε προσβαλλω αλλα θελοντας να σε βαλω στον τροπο σκεψης μου.

ΥΓ DEFRA ειναι το δικο μας αντιστοιχο υπουργειο περιβαλλοντος στην Αγγλια στο οποιο υπαγονται ολα αυτα τα ζητηματα.

toliasp
16-04-09, 11:30
φιλε ακου,καλα ολα αυτα που λες με πολυ ομορφο και ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ εκφερεισ την γνωμη σου και σεβαστη απο εμενα

δευτερων...εγω δεν ξερω καταρχην αν οι καρδερινεσ της 200αρασ τι ειναι εκτροφης η ΑΓΡΙΑ ΠΙΑΣΜΕΝΑ???μολης χτες ανακαληψα μετα απο ψαξημο πως οι αγριες πουλιουνται 200 ευρω και η εχμαλωτες 10-15 ευρω ..τωρα κοιτα εγω δεν ξερω που θα καταληξω σαφος συμφερουν οι εχμαλωτες..
αλλα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν ξερετε ουτε εσεις ουτε εγω αυτη η καρδερινα που εχει το πετ σοπ της γειτωνια απο που εχει προσγειωθει σε κλουβι............
αφου δεν εχω αυτην την συγουρια δεν θα εδεινα καθολου μα καθολου ομως τα λεφτα μου ,οχι 200 αλλα ουτε 1 cent στους ελεινουσ αυτους που νωμιζουν πως μας κανουν οτι θελουν...........και εαν θα ποιασω ξερω και σωστο τροπο ωστε να μην καω κακο ουτε στα πουλακια αλλα ουτε στην φηση......καποιοι εδω μεσα νωμιζουν οτι θα βαλω καμια 500ΑΡΙΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΑΓΕΛΜΑ
...εως εκει παει το μυαλο τους....εγω εχω ναπω οτι εχω καλητερα να ποιασω παρα να παω να σκοτωσω .........οπως ειχε πει και ενα αλλο μελος απο εδω μεσα......η επιλογη ειναι στα χερια μου και θα κανω αυτο που θα με βολεψει....παντος η 200αρα δεν διναιτε για κανενα λογο και ας ειναι αγιασμενα απο τον ΠΑΠΑ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΟΣΩ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΙΧΗΣΟΥΝ.....

xoisnic
16-04-09, 12:39
θα συμφωνησω πανω κατω με την σκέψη σου για το νομο περι πουλοπιάσματος αλλά θα διαφωνίσω κάθετα στα κόκκινα γραμματα...πως βαρανε αδερφέ 500 ορτύκια η παρέα κάθε μερα στη Μάνη ? ....
μαλλον ονειρα βλεπεις η παραμυθιαζεσε ευκολα.500 ορτυκια δεν καναν φετος στον εβρο ολοι μαζι οσοι πηγαν

vag990
16-04-09, 13:09
Καλό θα είναι να μάθεις πρώτα τί κλουβιά χρειάζονται για να ζήσουν αξιοπρεπώς, πόσο κοστίζουν οι καλές τροφές, τι συμπληρώματα χρειάζονται,πόσο κάνουν οι καλές αυγοτροφές πλούσιες σε πρωτεϊνες, πόσα πουλιά κατά μέσο όρο θα πάρεις από ένα καλό ζευγάρι (για άγρια δεν το συζητάμε σχεδόν καθόλου), το κόστος εγγραφής σε έναν σύλλογο και πολλές άλλες παραμέτρους και μετά να κρίνεις αν 100€ είναι πολλά για μία αρσενική καρδερίνα εκτροφής.
Στο λέω εγώ που έχω μόνο ένα ζευγάρι και η συντήρησή του μου κοστίζει όσο περίπου 3 ζευγάρια καναρίνια.

pantokrator
16-04-09, 13:27
πιστευω πως μελημα μας πρεπει να ειναι τι πουλια θα παρουμε και οχι ποσα θα βγαλει ο εκτροφεας στη συγκεκριμενη περιπτωση.δεν ενδιαφερομαι να αγορασω καρδερινες με το σκεπτικο του οτι θα κανω μαγκα καποιον οπως δεν ενδιαφερομαι να αγορασω σαμπουαν με το σκεπτικο ποσα θα βγαλει ο ιδιοκτητης της πολυεθνικης που τα πουλαει.ειναι σαν να λεω οτι δεν θα αγορασω το συγκεκριμενο προιον γιατι κανω μαγκα μια πολυεθνικη.το βρισκω φτηνα? ναι. το βρισκω αποτελεσματικο σαν προιον? ναι.μπορω να το παω να το παρω η να μου το φερουνε? ναι. οταν πληρει αυτα που εχω θεσει σαν καταναλωτης το επιλεγω.στο συγκεκριμενο μας θεμα δηλαδη αν τα 200 ευρω ειναι το ζητουμενο και μονο αυτο ναι τοτε ισως για καποιον να ειναι πολλα.εκτος αυτου οταν εχεις να αντιπαραβαλλεις σε αυτα τα 200 ευρω, τσαμπα πουλακια η αυγα απο τη φυση τοτε το δελεαρ ειναι μεγαλο.αλλα φιλε μου δεν ειναι το ιδιο προιον.....οσο για την αξιοπιστια αυτου που θα σου πουλησει καποιες καρδερινες εκτροφης ειναι και στο χερι σουνα το ελεγξεις σαν καταναλωτης και δεν ειναι δικαιολογια το οτι καποιος μπορει να σε κοροιδεψει γιατι σαν καταναλωτες εχουμε κριτηρια και επιλεγουμε συμφωνα με αυτα...αυτος που δεν θα σε κοροιδεψει σιγουρα ειναι η φυση γιατι η φυση υπαγορευει στα πουλια αυτα σε ενα ποσοστο 80% να πεθανουν εαν επιλεξουμε να τα χειριστουμε ετσι...μακαρι να βρεις καποιον αξιοπιστο εκτροφεα να σου δωσει αυτο που επιθυμεις γιατι κι εγω εψαχνα για 2 ολοκληρους μηνες και δεν εβρισκα για καποια αλλα πουλια κατα αντιστοιχια με την περιπτωση σου.αναγκαστηκα να καταφυγω κι εγω σε ημιμετρα και δεν αξιζει....

lancashire
16-04-09, 13:36
Χωρις παρεξηγηση απο κανεναν και επειδη αυτο το θεμα αρχισε παλι
να γυριζει στα ιδια και στα ιδια (οπως ολες οι υπολοιπες συζητησεις που ανοιχτηκαν με αλλους τιτλους και καταληγουν στο ιδιο θεμα), αλλα πιο πολυ γιατι αρχισαν ηδη οι προσωπικου επιπεδου απαντησεις θα ηθελα να ποσταρουμε εαν εχουμε να προσθεσουμε κατι που δεν εχει ξαναειπωθει και κοσμια.
Πηγαμε στο κυνηγι στο ψαρεμα στα φυτοφαρμακα στους καλους τους κακους και τους ασχημους προσπαθωντας οι μεν να πεισουν τους δε και το αντιστροφο.
Η ουσια ειναι οτι στην χωρα μας και η νομοθεσια αυτη ειναι οσο ελειπης κι αν ειναι και οτι καρδερινες εκτροφης υπαρχουν και στον καιρο της τεχνολογιας οποιος πραγματικα θελει να ψαξει καρδερινα εκτροφης σε λογικες τιμες θα βρει και χωρις να πληρωσει μαιμουδιες.Μπορει να περιμενει λιγο αλλα θα βρει εαν θελει.Απο εκει και περα ειναι καθαρα επιλογη του καθενος πιο δρομο θα ακολουθησει.Καλως η κακως οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι πολυ μεγαλυτερες με πουλια εκτροφης και οσο περνανε τα χρονια τα ποσοστα τους θα αυξανονται αλλα εαν καποιος δεν θελει να το δει αυτο απλα δεν το βλεπει.
Μην ξεχναμε οτι κανουμε ενα χομπυ με ολα τα επακολουθα του γιαυτον αλλωστε το λογο ειμαστε εδω και ανταλλασουμε αποψεις.
Ολα αυτα εχουν ειπωθει κατα καιρους και εδω και αλλου οπου σχεδον τα ιδια ατομα ειχαν τις ιδιες αντιπαραθεσεις και το μονο που καταφεραν ηταν αναστατωση και κλειδωματα.
Εαν δεν υπαρχει κατι καινουργιο που να προσθετει κατι και να θελουμε να το αναλυσουμε με ευγενικο τροπο και σεβασμο σε οσους διαβαζουν ας το αφησουμε το θεμα Αγιες μερες που ειναι.http://www.smilys.net/ostersmilies/smiley3089.gif

ΜΦΧ
Πανος

toliasp
16-04-09, 13:53
πανο οπως μπωρεισ να διαπιστωσεις ειχα να ασχολειθω με το ποστ καποιεσ μερες για τους αυτονοητους λογους...αλλα δεν μπωρω να ανεχτω καποια ατομα-ατομο χωρις καν νε με γνωριζουν να μου λεν να παω να δω τα μουτρα μου στον καθρεφτη,και οτι και καλα θελω να κανω εμποριο,δλδ πραγμα που δεν ειποθηκε πουθενα......και να με αποκαλη ελεινο...λοιπον καλο θα ηταν 40 χρονων ανθρωπος να προσεχει λιγο τα λογια του διοτι σαν 20 που ειμαι απο την αρχη δεν εβρισα ουτε ηρωνευτικα κανενα μελος......εαν θελουμε να κοροιδεψουμε και να βρισουμε ξερουμε καλα και εμεις......αλλα εχουμε και ενα εππιπεδο που μεγαλητεροι μας δεν το εχουν...

arismania3
18-04-09, 00:01
μαλλον ονειρα βλεπεις η παραμυθιαζεσε ευκολα.500 ορτυκια δεν καναν φετος στον εβρο ολοι μαζι οσοι πηγαν
θες καμια φωτο απο ΧΙΟ μηπως ??η καμια φωτο απο ΒΑΣΙΛΙΤΣΙ ??

εγω δεν μιλησα για εβρο...

snassopoulos
18-04-09, 00:17
ΜΠΑ...
μηπωσ ξεχνασ αυτα που γραφεισ η δεβ ξερεισ ΤΙ γραφεισ ???
γιατι εγω ... τα δικα σου λογια χρησιμοποιησα !

και δεν χρειαζονται προσωπικα μυνηματα για να ρωτησεισ αν το εχω δει πολυ μαγκασ...

..βασικα το εχω δει πιο εξυπνοσ
και πανω απ ολα ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ !

toliasp
18-04-09, 00:56
πρως διαχειριστη.......συγνωμη για το τροπο που μηλησα στον ενημερωμενο ξερολα .. διεγραψεμαι...

Χάρης Πετρίδης
18-04-09, 03:21
Δημήτρη, σωστά κάνεις & υπερασπίζεσαι την σκέψη σου.
"Για να θυμούντε οι...παλιοί & να μαθαίνουν οι...νεότεροι"
το θέμα είχε τεθεί από μέρους σου & εδώ,
με αντίστοιχη παράθεση & της δικής μου σκέψης:
http://www.canarybreeder.net/up/forum/showpost.php?p=16209&postcount=29
χωρίς όπως καταγράφηκε, απάντηση.
Η "μη απάντηση" από μέρους σου να υποθέσω ότι σημαίνει
ότι θα έχουμε εντός τρεχούσης αναπαραγωγικής περιόδου
πρακτική απάντηση προς επιβεβαίωση των λεγομένων σου;

Picard
18-04-09, 04:29
Οταν λες πρακτικη, τι εννοεις? να σου αποδειξω οτι βγαζω καρδερινες ενω δεν εχω? εξηγησα οτι παρ' ολο που ειναι δυσκολη η εκτροφη της γιατι εσεις το λετε αυτο μπορει να κατεβει η τιμη της,μια καρδερινα τρωει ενα κουταλακι του γλυκου σπορους την ημερα,κατα ξοδευεσαι πραγματικα και τι πρεπει να γινει δηλαδη να φτασεις τουλαχιστον σε ισολογισμο για να εισαι οκ? Εκει που πρεπει να σταθει καποιος ειναι η διαδοση της εκτροφης της και οχι το ποσα θα βγαλει με την πωληση καποιον πουλιων.

και πες οτι μια σεζον δεν εβγαλες πουλια,τι θα κανεις? την επομενη σεζον που θα βγαλεις θα τις πουλας διπλη τιμη?

lancashire
18-04-09, 09:01
Προς τους παρεκτρεπομενους:

Οπως ξαναειπαμε σεβασμος σε ολους ,κατανταει βαρετο να το υπενθυμιζουμε συνεχεια.
Εαν δεν μπορειτε κοσμια αλλαξτε θεμα η στεκι παιδια και καντε χωρο σε αυτους που μπορουν.

ΜΦΧ
Πανος

RetziosG
18-04-09, 09:25
Χρονία πολλά ,αυτες τισ μερες κατεβηκα στο κεντρο και στην Αθηνάς ειδα οτι το ζευγάρι καρδερίνες πωλείται 600 ευρό , και μια μονο καρδερίνα 350 ευρό. Δεν ειμαι ούτε με αυτους που πουλανε σε τετοιες τιμές αλλα ουτε και με αυτούς που λένε οτι η εκτροφή ειναι ευκολή και φτηνει. καλό Πάσχα.

Χάρης Πετρίδης
18-04-09, 11:23
Θα επαναληφθούμε, θέλω να πιστεύω ευχάριστα.

Οταν λες πρακτικη, τι εννοεις? να σου αποδειξω οτι βγαζω καρδερινες ενω δεν εχω? ?
Ακριβώς, αυτό θεωρώ "πρακτική".
Κατά σχεδόν στατιστικά απόλυτο αριθμό,
όποιοι κατά καιρούς μιλάνε για την ακρίβεια της καρδερίνας
δεν έχουνε...καρδερίνες ή δεν έχουν ασχοληθεί με την αναπαραγωγή τους!
Περίεργο...
Επιπλέον, εάν το καταλαβαίνω σωστά,
κάποιοι που πέρισυ είχανε την ίδια με σένα άποψη,
φέτος επειδή επιχειρούν αναπαραγωγή είναι μάλλον πιο...ελαστικοί...

μια καρδερινα τρωει ενα κουταλακι του γλυκου σπορους την ημερα,κατα ξοδευεσαι πραγματικα και τι πρεπει να γινει δηλαδη να φτασεις τουλαχιστον σε ισολογισμο για να εισαι οκ? ?
Θα θυμηθώ να το πω αυτό του χρόνου
που θα πάω εξωτερικό να αγοράσω...Σαττινέ Ασπροκέφαλο...
"Η Σαττινέ σου & η δικιά μου η Balcanica τρώνε από το ίδιο κουτάλι"
θα του πω σε άπταιστα Φλαμανδικά!
Δίνοντάς του 20 Ε, υποθέτω κάπου εκεί κατατάσσεται το τίμημα μιας
αρχέγονης εκτροφής...
Δεν ξέρω εάν ο βέλγος θα το...καταννοήσει...

Εκει που πρεπει να σταθει καποιος ειναι η διαδοση της εκτροφης της και οχι το ποσα θα βγαλει με την πωληση καποιον πουλιων. ?
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο...
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κάποιον που κάνει εμπόριο, εμπορική εκτροφή ή όπως αλλιώς λέγεται.
Δεν με απασχολούν οι προθέσεις του καθενός σε αυτή την φάση της κουβέντας,
άλλη υπόθεση & κουβέντα η ανάπτυξη της ελληνικής εκτροφής
άλλη το όποιο σχετιζόμενο οικονομικό όφελος.
Εξάλλου αυτοί που συγκρίνουν
το πουλί των 3Ε με το πουλί εκτροφής,
για λόγους τάξης & νοοτροπίας - όχι οικονομικούς -
δεν θα ενταχθούν ποτέ στους εκτροφείς.
Να είσαι σίγουρος, ότι αρκετοί από τους "κατόχους"
καρδερίνας θα δίνανε 200 Ε για ένα ζευγάρι.
Αλλά αυτός που 8 από τα 10 πουλιά που αγόρασε το Σεπτέμβριο
τα έχει "χάσει", δεν θα τα δώσει.
Όχι για να μην δώσει τα 200, αλλά για να μην τα χάσει.
Γιατί τα πουλιά εκτροφής εξακολουθούν να είναι καρδερίνες
& όχι κότες, άρα η ευαισθησία είναι απλά μειωμένη.
Άρα πρακτικά, το πρόβλημα δεν είναι στην τιμή αγοράς,
είναι αφενός νοοτροπίας( Βλ.Ζακό &...αφρικανοί!)
& θέμα γνώσεων ώστε κάποιος να μην χάνει τα πουλιά του.
Αυτή τη γνώση & χρόνια ίσως μελέτης μου πουλάει ο Βέλγος,
αλλιώς θα μου τις...ζύγιζε & θα τις έπερνα!

ειδα οτι το ζευγάρι καρδερίνες πωλείται 600 ευρό , και μια μονο καρδερίνα 350 ευρό.
Γιώργο, προφανώς είναι μεταλλαγμένες,
η όλη κουβέντα γίνεται για αρχέγονα πουλιά
οικονομικής τάξεως περίπου 200 Ε το ζευγάρι.
Με τις μεταλλαγμένες δεν έχει ακόμα εκφραστεί μεγάλη αντίρρηση,
πιθανολογώ διότι δεν..."φυτρώνουν" στα δέντρα των...αυλών μας...

vag990
18-04-09, 12:45
Για το εάν είναι χρήσιμη σήμερα, όσο ποτέ, η οικολογική συνείδηση θα πρότεινα στον φίλο που έγραψε ότι τη σιχαίνεται (η οικολογία ΔΕΝ διδάσκεται - είναι τρόπος αντίληψης των πραγμάτων αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) θα του πρότεινα να αφήσει ένα γράμμα με αυτή την παράγραφο, με παραλήπτη τα δισέγγονά ή τρισέγγονά του να την διαβάσουν και να δουν την σημερινή άποψη του προπάππου τους για τον πλανήτη. Θα είχε ενδιαφέρον ιστορικό ίσως να μαθαίναμε κάποτε την αντίδρασή τους.
Για τις καρδερίνες και το κόστος τους είπα την άποψή μου. Θεωρώ ότι είναι ακριβούτσικες, όμως αν σκεφτείς ότι ένα καναρίνι φωνής κοστίζει από 50 έως 70€ το λιγότερο στα μαγαζιά, τότε λογικά οι καρδερίνες είναι ακριβότερες.
Αν θέλεις να αγοράσεις πιασμένες ή φωλιάρες κάνε το. Μην προσπαθείς όμως να μας πείσεις ότι είναι καλύτερο και το κυριότερο μην το διαφημίζεις - υποστηρίζεις μόνο και μόνο για το κόστος. Απλά θα απογοητευτείς σύντομα από την κατάληξη των πουλιών, κατά πάσα πιθανότητα.
Και εγώ θα ήθελα ένα ακριβό αυτοκίνητο αλλά επειδή η τσέπη μου δεν φτάνει δεν κατηγορώ την porsche για αυτό, ούτε σκέφτομαι να κλέψω από κάποιον που έχει.

vag990
18-04-09, 12:47
Και για να μην είμαστε συνέχεια of topic , δεν γνωρίζω που κάνουν φωλιές οι καρδερίνες :) μου αρκεί να εξακολουθούν να υπάρχουν.

admin
18-04-09, 18:21
Δηστυχως καποια ατομα , δεν καταλαβαινουν καποια πραγματα εστω και αν τα εχουμε πολλες φορες.

Αγιες οι ημερες αλλα και η δουλεια δουλεια .

Ετσι και εμεις για αυτους που δεν καταλαβαινουν και παρεκτρεπονται προχωραμε σε πραξεις σε αυτα που εχουμε δηλωση απο την αρχη .

Σε οποιον δεν αρεσει να παει καπου αλλου , αφου η ανοχη μας εχει εξαντληθει.

arismania3
18-04-09, 22:00
αχ αυτες οι καρδερινες...μια ζωη στο επικεντρο...
απο τη μια μερια οι υπερευαισθητοι λατρες της φυσης και απο την αλλη οι πουλοπιαστες...και στη μεση οι κακομοιροι οι ουδετεροι που θελουν να ασχολειθουν με την εκτροφη καρδερινας και δεν ξερουν ποιον να πιστεψουν....

αντε καλη ανασταση σε ολους με υγεια και ευτυχια...

lancashire
18-04-09, 22:04
Καλη Ανασταση και σε σενα
για διδαξε μας λιγο πως να κραταμε το επιπεδο
snassopoulos (http://www.canarybreeder.net/up/forum/member.php?u=108) http://www.canarybreeder.net/up/forum/images/statusicon/user_online.gif

κι εσυ μ αυτο το πλευρο να κοιμασαι....
ποιος ηλιθιος τσολιας σου ειπε οτι οι καρδερινες ειναι σαν τις κοτες στην αυλη σου για να τις ταισεις "ψιλοκομμενο κοτοπουλο" ???????????????????

.εχεις κοιταχτει στον καθρεφτη τελευταιως ?????
μηπως θα βγαλεις μικρα για να μπεις κι εσυ στον κυκλο των ¨"ελεεινων" ???

Picard
19-04-09, 04:21
Χαρη Πετριδη δεν εχω λεφτα για πεταμα για να αρχισω εκτροφη καρδερινας,ασε που για να αρχισεις σκεψου με 2 ζευγαρια δε βγαινει δε κανεις τιποτα,θελεις σιγουρα 4 ζευγαρια χ 200 = 800 νατα τα λεφτα,τρελος δεν ειμαι,οποιος τις αγοραζει μπραβο του ειναι μαγκας εγω δεν προκειται να αρχισω υπο αυτες τις συνθηκες οπως δεν προκειται να κανουν κατι τετοιο αρκετοι εκτροφεις που ασχολουνται με καναρινια.

ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΟΠΙΑΣΤΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟ.

Και οσο αναφορα τα καναρινια,απ'οτι ξερω τα χρωματος κοκκινα και καποια τυπου ειναι τα πιο ακριβα,τωρα τα καναρινια φωνης δεν πανε τοσα ακριβα,ακου 70,μηπως ο τυπος τα παιρνει απο το κολωνακι της Αθηνας? τελος παντων τα καναρινια το ανωτερο 50 πανε απο κει και περα διαλεγεις και περνεις,οι τιμες δεν ειναι στανταρ εγω τα κοκκινα τα πηρα 70 το ζευγαρι απο σαλονικα.

Χάρης Πετρίδης
19-04-09, 12:07
Δημήτρη (Picard), ο καθένας κάνει το χόμπυ του όπως αυτός νομίζει.
Δεν μπαίνει θέμα "όποιος τα σκάει είναι μάγκας, οι άλλοι όχι"...
Απλά επειδή το θέμα τις καρδερίνας κέντρίζει πολύ κόσμο γιατί
υπάρχει & οικολογική διάσταση,
πράγμα που οδηγεί στο να βλέπουμε να υπάρχει άποψη
από κόσμο που γνωρίζει ότι γνωρίζω εγώ για της φώκιες της Ανταρκτικής...
Αυτό οδηγεί, κατά την γνώμη μου, σε άγονο διάλογο.
Εάν μιλάμε για εκτροφή, εάν μιλάμε για οικολογία μπορούν
όλοι να έχουν επαρκέστερη (όχι επαρκή) άποψη.
Σε διαβεβαιώ, οι όποιοι εκτροφείς καρδερίνας
μόνο σε φιλολογικό επίπεδο έχουν λόγο να ασχοληθούν.
Διότι εάν κάποιος αύριο είχε 100 καρδερίνες Balcanica εκτροφής ,
θα τις διέθεται σε 2 μέρες με λίστα αναμονής...
Να σου τονίσω ότι είμαι υπέρ του να μπορούσε να διαμορφωθεί
νομικό πλαίσιο ώστε να μπορούν να κατέχουν
κάποιο αριθμό & αγρίων γεννητόρων όποιοι θέλουν επίσημα & σοβαρά
να ασχοληθούν με αναπαραγωγή ιθαγενών ελληνικής πανίδας.
Άρα δεν κάνω προπαγάνδα υπέρ των εκτροφέων καρδερίνων,
ώστε -κατά τα λεγόμενά σου- να πλουτίσουν.
Εξάλλου, δεν γεννιέται ικανός αριθμός νεοσσών
ούτε για πλουτισμό αλλά ούτε για να καλυφθεί η μεταξύ εκτροφέων ανάγκη αλλαγής αίματος...
Απλά λέω το εξής, πριν λίγο καιρό γινότανε στο φόρουμ μία κουβέντα για Gloster επωνύμων εκτροφέων.
Οι τιμές που αναφέρονταν ήτανε υπέρογκες
-αν θυμάμαι προσέγγιζαν καρδερίνες μεταλλαγμένες-
δεν θα διέθετα ποτέ τόσα λεφτά για Gloster.
Όχι όμως γιατί θεωρώ απατεώνα τον πωλητή & κορόϊδο τον αγοραστή,
ούτε γιατί στη πιάτσα μπορώ να βρω Gloster με 30-40 Ε.
Απλά γιατί δεν ασχολούμαι & δεν γνωρίζω από Gloster.
Σίγουρα οι εκτροφείς Gloster, κάτι ξέρουν & τα αγοράζουν...
Η διαφορά είναι η εξής (επαναλαμβάνομαι...):
Η δυσιδαιμονία της...καρδερίνας, είναι ότι έχουμε μάθει
να την αποκτούμε τσάμπα...

kostasr
20-04-09, 16:33
Χάρη, οι τιμές που είχες διαβάσει ήταν για Norwich και μόνο του συγκεκριμένου εκτροφέα (Goodall). Σαφώς και υπάρχουν φτηνότερα ή μάλλον δεν υπάρχουν ακριβότερα !!

Οι τιμές για τα gloster είναι πολύ κατώτερες αλλά μάλλον θα θεωρηθούν ακριβές απ όσα διαβάζω, οι δε εκτροφείς τους μάλλον θα θεωρηθούν … ελεεινοί και τρισάθλιοι. Το πλεονέκτημα τους κι αυτό που τα σώζει είναι ότι δεν ευδοκιμούν σε δέντρα και ρεματιές.

Ίσως οι άνθρωποι που ασχολήθηκαν και ασχολούνται με την δημιουργία και εξέλιξη κάποιας ράτσας ήταν και είναι κουτοί. Έχω δεί στις αυλές τους κάτι ηλίθιες παγίδες (καπάντζες) – ακολουθεί φωτογραφία- που αποκλείεται να πιάσουν κανένα πουλί.

Ίσως γι αυτό να στράφηκαν στην εκτροφή. Είναι πολύ πίσω οι άνθρωποι, δεν «κόβει» το μυαλό τους. Πιστεύουν ότι μέσω της εκτροφής (ανεξαρτήτως ράτσας και είδους) και μέσα από την επιμονή και υπομονή βγαίνει αποτέλεσμα, τελείως ηλίθιοι .

Ίσως επειδή δεν έχουν ιστορία, ήθη και έθιμα βαθιά σφηνωμένα μέσα στον εγκέφαλο τους, τα οποία να νοιώθουν υποχρέωση τους να διατηρήσουν και να μεταφέρουν στις επόμενες γενιές.

Αλήθεια σε πoιο νησί οι καρδερίνες και άλλα πουλάκια ακολουθούν το ούζο ως μεζές? Ψάχνω ένα μέρος για τις καλοκαιρινές μου διακοπές και θέλω να πάω κάπου με … μερακλήδες, δουλευταράδες, που τιμούν τις παραδόσεις του τόπου μας και φυσικά έχουν … ήθος . Βαρέθηκα να πηγαίνω σε μέρη με ελεεινούς και τρισάθλιους ανθρώπους , κυριολεκτικά κρυόκωλους και τεμπέληδες δίχως ίχνος κουλτούρας, παραδόσεων και φυσικά … ήθους.

Στον τομέα ελληνική εκτροφή πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον ένα ταξίδι με τίτλο «επιστροφή στις ρίζες», όμως κυριολεκτικά στις ρίζες … κάτω από το χώμα, εκεί που φροντίζουμε επιμελώς να την κρατάμε για χάρη της ιστορίας μας και της εργατικότητας μας.

Στα συνημμένα, φωτογραφίες της πιο ηλίθιας καπάντζας που έχω δεί. Την συναντάς σε άπειρους ευρωπαϊκούς κήπους ηλίθιων κουτόφραγκων.

mortis
22-04-09, 20:07
Η δυσιδαιμονία της...καρδερίνας, είναι ότι έχουμε μάθει
να την αποκτούμε τσάμπα...

Εγώ δε νομίζω ότι είναι θέμα δυσιδαιμονίας.Μήπως μωρέ Χάρη και τα καναρίνια πριν εξημερωθούν δεν τα έπιαναν συνέχεια;;Κι όταν εξημερώθηκε πλήρως το είδος "εξημερώθηκαν" και οι τιμές τους. Δυστυχώς σε κοινωνίες χωρίς καταναλωτική συνείδηση όπως η ελληνική, το εμπόριο στηρίζεται σε αρχές του τύπου " όσο μεγαλύτερη ζήτηση έχει ένα είδος και όσο μεγαλύτερη έλλειψη υπάρχει τόσο ακριβότερη είναι η τιμή του." Αυτό ισχύει και για την καρδερίνα.Όσο θα υπάρχει μικρή παραγωγή καρδερίνων εκτροφής και όσο η ζήτηση θα είναι μεγάλη η τιμή της θα παραμένει ακριβή άρα πολλοί θα στρέφονται στη φύση. Τι πιστέυεις δηλαδή ότι αν υπήρχε υπερπληθώρα καρδερίνων εκτροφής το ζευγάρι θα πουλιόταν παραπάνω από 50-60 ευρώ;;Όχι βέβαια.Αυτό θα γίνει πιστεύω σε 10 χρόνια από τώρα.

mortis
22-04-09, 20:25
Για το εάν είναι χρήσιμη σήμερα, όσο ποτέ, η οικολογική συνείδηση θα πρότεινα στον φίλο που έγραψε ότι τη σιχαίνεται (η οικολογία ΔΕΝ διδάσκεται - είναι τρόπος αντίληψης των πραγμάτων αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) θα του πρότεινα να αφήσει ένα γράμμα με αυτή την παράγραφο, με παραλήπτη τα δισέγγονά ή τρισέγγονά του να την διαβάσουν και να δουν την σημερινή άποψη του προπάππου τους για τον πλανήτη. Θα είχε ενδιαφέρον ιστορικό ίσως να μαθαίναμε κάποτε την αντίδρασή τους.
Για τις καρδερίνες και το κόστος τους είπα την άποψή μου. Θεωρώ ότι είναι ακριβούτσικες, όμως αν σκεφτείς ότι ένα καναρίνι φωνής κοστίζει από 50 έως 70€ το λιγότερο στα μαγαζιά, τότε λογικά οι καρδερίνες είναι ακριβότερες.
Αν θέλεις να αγοράσεις πιασμένες ή φωλιάρες κάνε το. Μην προσπαθείς όμως να μας πείσεις ότι είναι καλύτερο και το κυριότερο μην το διαφημίζεις - υποστηρίζεις μόνο και μόνο για το κόστος. Απλά θα απογοητευτείς σύντομα από την κατάληξη των πουλιών, κατά πάσα πιθανότητα.
Και εγώ θα ήθελα ένα ακριβό αυτοκίνητο αλλά επειδή η τσέπη μου δεν φτάνει δεν κατηγορώ την porsche για αυτό, ούτε σκέφτομαι να κλέψω από κάποιον που έχει.

Βαγγέλη δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος ως μέλος της φύσης από την πρώτη στιγμή που εμφανιστηκε στη γη έπαιρνε από τη φύση είτε για να φάει είτε για να ντυθεί είτε για να διασκεδάσει κ,λ,π κ.λ.π. Αυτό με την οικολογία νομίζω ότι από πολλούς έχει παρερμηνευθεί.Οικολογία δεν σημαίνει δεν χρησιμοποιώ καθόλου τη φύση.Διότι αν σημαίνει αυτό ο άνθρωπος είναι αδύνατο να ζήσει αν δεν παρει από τη φύση.Το θέμα είναι ότι έγινε κακή χρήση.Και τώρα πρέπει να μπει φρένο.Οικολογία λοιπόν σημαίνει παίρνω από τη φύση λογικά χωρίς υπερβολές.Οικολογία σημαίνει χρησιμοποιώ και δαμάζω τη φύση όσο πρέπει για να κάνω απαραίτητα τη δουλειά μου.Αν για σένα Βαγγέλη οικολογία σημαίνει δεν πειράζω τίποτε από τη φύση τότε πρέπει να γκρεμίσουμε τα φράγματα πρέπει να ξεπατώσουμε τα δέντρα από τα χωράφια μας.Να σταματήσουμε να καίμε ξύλα για το τζάκι ή τη σόμπα μας και πολλά άλλα.Αν όμως φίλε μου προχωρήσουμε σε αυτό τότε θα πρέπει να ξαναφορέσουμε στα κορμιά μας τις προβιές.Οικολογία σημαίνει σωστή χρήση των αγαθών της φύσεως και παρέμβαση στο μέτρο του εφικτού με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος για το φυσικό περιβάλλον.Και η ολοκληρωτικές στάσεις τύπου δεν "πειράζω τίποτε" είναι ημίμετρο το οποίο δεν πρόκειται ποτε να λύσει το πρόβλημα και τη ζημιά που έχει γίνει μέχρι τώρα στο φυσικό περιβάλλον...

vag990
23-04-09, 01:11
Η συζήτηση για την οικολογία προέκυψε σε ένα θέμα με τίτλο "που κάνουν φωλιές οι καρδερίνες??" Πιστεύεις ότι είναι ο κατάλληλος χώρος για να αναπτυχθούν τοποθετήσεις του τύπου "σωστή χρήση των αγαθών της φύσεως και παρέμβαση στο μέτρο του εφικτού με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος για το φυσικό περιβάλλον" ?
Μπορείς εσύ να ορίσεις την ποσότητα των πουλιών που θα πιάσει-αγοράσει ο κάθε ένας από εμάς έτσι ώστε να μην υπάρξει κίνδυνος για το είδος? Ρωτάω εσένα γιατί δείχνεις άνθρωπος που έχει ένα υπόβαθρο, γιατί αν ρωτήσω τον πρώτο.... βράστα.
Με το σκεπτικό ότι θα πιάσεις 3-4 πουλάκια για το χόμπυ σου και δεν τρέχει τίποτα αφού θα επιβαρύνεις στο ελάχιστο τη φύση, τότε θέλω και εγώ 4-5. Θα θέλει και ο admin 3-4 αφού δεν θα τρέχει τίποτα. Όσοι έχουν καναρίνια τουλάχιστον, θα θέλουν. Σε λίγα χρόνια τα πιασμένα θα τα πουλάνε όσο σήμερα τα εκτροφής, αφού δεν θα υπάρχει αρκετό πλήθος πουλιών για να αναπαραχθεί. Οι καρδερίνες στη φύση ζουν 3 το πολύ χρόνια. Θα καταλήξει ένα είδος ακόμα από τα χιλιάδες που έχουν εξαφανιστεί μέχρι σήμερα από τον άνθρωπο.
Δεν θέλω να φανώ σαν ο κυριλέ κολλημένος οικολόγος, μιας και εγώ δεν είμαι αναμάρτητος.
Οταν ακούω όμως για αηδόνια και κοτσύφια και γαλιάντρες σε κλουβιά βασανιστήρια ε δεν μπορώ να το δεχθώ. Το θεωρώ μεγαλύτερο λάθος από τον κυνηγό που θα σκοτώσει το θήραμά του και θα το φάει. Τουλάχιστον δεν προκαλεί πόνο διαρκείας και καλύπτει και μια πρωτόγονη ανάγκη του ανθρώπου για επιβίωση - επιβεβαίωση. Η κλοπή πουλιών από φωλιά και "ανατροφή" τους με μείγματα από αυγό, κιμά και φρυγανιά και ότι άλλο άσχετο διαβάζουμε κατά καιρούς, τί ανάγκη καλύπτει?
Οσον αφορά τις παρατηρήσεις σου για την κοπή των δέντρων καλλιέργειας και το γκρέμισμα των φραγμάτων, πραγματικά είναι θέματα που δεν αφορούν το φόρουμ αυτό και δεν μπορώ να ακολουθήσω μια τέτοιου είδους κουβέντα. Οχι εγώ τουλάχιστον.
Τα λέω όλα αυτά χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης και η καλή μου πρόθεση ελπίζω να είναι προφανής.

mortis
23-04-09, 16:31
Σίγουρα κουβέντα στην κουβέντα κι από άποψη σε άποψη πολλές φορές σε πολλά ποστς βγαίνουμε offtopic.Εγώ Βαγγέλη δεν είμαι νομοθέτης για να ορίσω τους κανόνες οποιουδήποτε χόμπι που αφορά τη φύση.Μίλησα για 3-4 ας είναι 1 και μια φορά το χρόνο. Κι εμένα δεν μου αρέσει να βλέπω τεράστιες κλούβες με εκατοντάδες συνωστισμένα πουλιά έτοιμα για παρανομη πώληση. Αλλά είμαι σε θέση να αξιολογήσω μια κατασταση.Έχουμε λοιπόν εδώ και χρόνια έναν νόμο που απαγορεύει ολοκληρωτικά το πιάσιμο πουλιών.Και ρωτώ: Μετά από αυτη την απαγόρευση είδαμε καμμία αύξηση του πληθυσμού των άγριων πουλιών στη χωρα μας;;Εγώ λέω όχι γιατί συνεχίζω στην περιοχή μου να μην βλέπω και να μην ακούω καρδερίνες.Που πριν 20 και 30 χρόνια στην ίδια περιοχή έσφιζε ο τόπος.Ο νόμος είναι νόμος δεν αντιλέγω.Η πολιτεία λοιπον που θέσπισε αυτόν το νόμο έκανε κάτι όλα αυτά τα χρόνια παράλληλα με την ολοκληρωτική(κατ εμέ άδικη) απαγόρευση του πουλοπιασίματος;;όπως π.χ αφού μιλάμε για απαγόρευση, προστασία του είδους, απελευθέρωση κάθε χρόνο ενός ικανοποιητικού αριθμού πουλιών και προστασία σε περιοχές όπου τα πουλιά αυτα αναπαράγονται με κρέμασμα ταιστρών σε δέντρα, έτοιμων φωλιών κ.λ.π.Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ότι η μοναδική φιλοσοφια οικολογίας είναι η ολοκληρωτική απαγόρευση χωρίς τίποτε άλλο!!!!Απαγορευεται κάτι για κάποιο χρονικό διάστημα αλλά στο διάστημα αυτό γίνεται προσπάθεια ενίσχυσης του πληθυσμού του είδους κι όταν φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα τότε προχωρούμε στην άρση της απαγόρευσης αλλά με αυστηρούς κανόνες.Εμένα η οικολογική μου συνείδηση για όλα τα πράγματα κι όχι μόνο για τις καρδερίνες σε καμμία περίπτωση δεν συμφωνεί με ολοκληρωτικές απαγορεύσεις -ημίμετρα που στην ουσία εντείνουν το πρόβλημα παρά το λύνουν.Τα προβλήματα που υπα΄ρχουν στο οικοσύστημα δε λύνονται με ολοκληρωτικές απαγορεύσεις αλλά με βιώσιμα μέτρα που σκοπό θα έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.Τωρα γιατί προτιμούνται λύσεις καθολικών απαγορεύσεων αυτό σίγουρα είναι κάτι που θα πρεπει να το συζητήσουμε σε κάποιο φόρουμ πολιτκής και όχι εδώ...

Υ.Γ Εννοείται Βαγγέλη ότι συζητάμε και λέμα πάντα τις απόψεις μας με ευγένεια και ευπρέπεια.Όσο κι αν δε μας αρέσει η άποψη του άλλου.Κι αυτό νομίζω ότι το έχω αποδείξει πάρα πολλές φορές με τη στάση μου τις συζητήσεις.Άσχετα αν από μερικούς δεν βρήκα την άνάλογη ευγένεια και ευπρέπεια...

Χάρης Πετρίδης
23-04-09, 17:36
Τα παραπάνω, προϋποθέτουν...Κράτος...
Ως σοβαρό συνομιλητή & νομοθέτη.
Κατά πόσο μπορεί να πληρεί τις παραπάνω προϋπόθέσεις(το ...κράτος)
όταν τον κότσυφα που είναι στο κλουβί,
για την ώρα ισχύει & για τους...δαχτυλιδωμένους,
τον θεωρεί προιόν...εγκλήματος
ενώ εάν είναι...τουφεκισμένος από 15 Οκτώβρη εώς 15 Φλεβάρη
τον θεωρεί νόμιμο;action 2

xoisnic
23-04-09, 21:54
Η συζήτηση για την οικολογία προέκυψε σε ένα θέμα με τίτλο "που κάνουν φωλιές οι καρδερίνες??" Πιστεύεις ότι ....
....
....

η κουβεντα ξεφευγει. και τα καναρια καποτε ηταν ελευθερα. ισως μετα 100 χρονια να ειναι συνηθες να βλεπεις κοτσυφια στα κλουβια,με τη προυποθεση να ζεις μεχρι τοτε

GEAM
04-06-10, 12:35
είσαι και ανορθόγραφος… τι να κάνουμε !!!!!
action 3

nikosael26
04-06-10, 13:05
συγνωμη που επεμβενω αλλα εχω να πω κ εγω κατι σαν ανθρωπος που ειμαι.ειπα κ εγω να ασχοληθω με τις καρδερινες εδω κ κανα 7 μηνο σχεδον,πηγα αθηνα πηρα 1 ζευγαρι εκτροφης 100 ευρο..παραξενο,δεν ειχα ιδεα απο τετοια εγω..κ τι καταλαβα?τα δαχτυλιδια μετα που ρωτησα ατομα ειναι μεγαλα απο οσο βλεπω κ δεν λενε τι νουμερο ειναι.το ατομο αυτο αδειαζει φωλιες για να περνα η ωρα,ειχε καμια 30 πουλια σε ενα κλουβι που διαλεξα,απο 100 τα 2 βγαλε ποσα περνει απο εκει,ειναι κ σε συλογο τρομαρα του κ ο συλογος ξερει μαλιστα οτι πιανει,μπραβο ορε παιδια ωραιος συλογος κ μετα φτενε οι αλλοι...οι εκτροφεις δηλ που θελουν να μασ δωσουν τα καναρινακια που ειναι για πεταμα?ειναι σωστα?να δωσω 60-100 ευρο τα καναρινια κ να παρω σκουπιδια?τελεικα τι ειναι σωστο?τιποτα παιδια.ο καθενασ μονος κρινει κ προχορα απλα...τα πολλα λογια ειναι φτωχια...κ το ξερετε ολοιιιιιιιιιιιιι..μα ολοι καταβαθος..μιν κριβομαστα παιδια.ελεος...