PDA

Επιστροφή στο Forum : ασθενειες περιστεριων

nik
10-11-09, 22:57
Οπως και τα καναρινια ετσι και τα περιστερια ειναι και αυτα ευβαλωτα σε ασθενειες,
ειναι ομως πιο ανθεκτικα με συγκριση τα καναρινια ολες οι ασθενειες που ταλαιπωρουν τα καναρινια ταλαιπωρουν και τα περιστερια σαρμονελα, ευλογια, ασθμα, σκουλικη κ.α.

Πανο κατο η θεραπεια ειναι σε φαρμακα σχεδον ιδια με τα καναρινια.
Οπως επισης πολλα φαρμακα που χορηγουμε στα περιστερια κανουν και για καναρινια, απλα σε πιο μικρη δοσολογια, οπως και πολλες βηταμινες κανουν και για καναρινια.
Δικη μου διαπιστωση ειναι οτι παλια δεν ειχαμε τοσες ασθενειες οπως σημερα, αναρωτιεμαι μηπως λεω ολες αυτες η εισαγωγες που γηναν απο τριτες χωρες, με αγνωστου προελευσης εκτρωφεις μας κουβαλισαν και περισοτερες ασθενειες.

Να πουμε οτι την δεκαετια του 80 ειχαμε στην χωρα μας μια εξαρση εισαγωγων περιστεριων κυριος απο γερμανια μας ειρθαν πανεμορφα περιστερια με συγκρηση τα δικα μας τα ελληνικα
αλλα πετουσαν σαν κοτες σε αντιθεση με τα δικα μας που ηταν κατσε καλα περιστερια αλλα ο κοσμος εφαγε ομορφια
αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να διασταυροθουν με τα δικα μας και σημερα να βρησκεις δυσκολα καθαρα ελληνικα περιστερια που ειναι φοβερα στο πεταγμα και φυσηκα μας ειρθαν και πολλες ασθενειες απο τοτε.
Παρολο που σημερα εχει τοσα φαρμακα τα περιστερια νοσουν πιο συχνα με συγκρηση το παρελθον, μηλαω με πολους φιλους περιστεραδες που εχω και συμφωνουν μαζι μου.

loot
11-11-09, 09:36
Φίλε μου θα μιλήσω σαν παλιός –πολύ παλιός περιστεράς για μένα τα ελληνικά περιστέρια είναι πολύ ανώτερα από τα εισαγωγής το από δικνιει το ότι την δεκ 80 που αναφέρθηκες τα βολιοτικα και τα κοζανιτικα ήταν ότι καλύτερο υπήρχε όπως και της πτολαιμαιδας α ρε χρόνια !!!

nik
11-11-09, 17:15
Τακη ετσι ειναι τωρα τα εχουν ολα υσοπεδοση στον βομο του χρηματος. Εδω θεσσαλονικη μονο απο εναν περιστερα παλιο βρηκα γαλατσια ελληνικα. Τα πεταξε για να δω μηλαμε επαθα πλακα τη σπασιαρικα τη γυρισματα κατσε καλα. Αν βαλω περιστερια με ειπε Νικο παρε 5 ζευγαρια. Και ευτηχως που υπαρχουν καπιοι παλιοι περιστεραδες και κραταν της ρατσες.

nik
20-11-09, 00:10
Μια ασθενεια που μας ηρθε μαζι με την εισαγωγη περιστεριων απο αλλες χωρες ειναι η ΤΡΕΛΑ.
Τη ακριβως συμβαινει το περιστερι που θα κολησει την ασθενεια. Εχει την εξεις συμπεριφορα:Στραβονη το κεφαλι του
δεν εχει ισοροπια του σωματος του
κουτουλαει οπου βρει, οταν πεταει παει οπου βρει δεν μπορει να ελεγχει το πεταγμα του.

Εχω δει να χτυπανε σε τοιχους και να γυρναει σβουρες. θεραπεια δεν υπαρχη τουλαχιστων δεν ξερω εγω.
Εχουνε χαθη απο αυτη την ασθενεια χιλιαδες περιστερια στο παρελθον.
Ηταν ο χειροτερος εφιαλτης των περιστεραδων, πολη χανανε ολλα τα περιστερια τους σκετη καταστροφη.

Οτι και να εκανες δεν γλιτωνε με τιποτα. Ενα που ειδα εγω φιλου μου που γλιτωσε ειχε προβλημα του εμεινε στραβος ο λαιμος του.
Οι πιο πολη τα κανανε ευθανασια.
Παντος στα καναρινια δεν πρεπει να μεταδιδετε δεν ξερω αν νοσουν και τα καναρινια εγω δεν ειδα ποτε μπορη και να κανω λαθος.Μπορη καπιο μελος εμπιρο στα καναρινια να μας πει. Με δυο λογια η χειροτερη ασθενεια που ειδα για μενα ειναι η τρελα.

nik
25-04-10, 21:01
εδω θα δειτε μια σελιδα που λεει πολα πραγματα για περιστερια.δειτε και για της ασθενειες των περιστεριων. http://www.racing-pigeons.gr/

nik
21-08-10, 08:37
εδώ θα δείτε μια σελίδα που λέει πολλά πράγματα για περιστέρια.δείτε και για της ασθένειες των περιστεριών είναι έντεκα σελίδες που αυτές οι ασθενιες εμφανίζονται και στα καναρινιά. http://www.racing-pigeons.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=8&lang=en&phpMyAdmin=4d4fb0079cebd6299ffee68c2c3bd34f

ROSSIGNOL
21-08-10, 12:13
Μια ασθενεια που μας ηρθε μαζι με την εισαγωγη περιστεριων απο αλλες χωρες ειναι η ΤΡΕΛΑ.
Τη ακριβως συμβαινει το περιστερι που θα κολησει την ασθενεια. Εχει την εξεις συμπεριφορα:Στραβονη το κεφαλι του
δεν εχει ισοροπια του σωματος του
κουτουλαει οπου βρει, οταν πεταει παει οπου βρει δεν μπορει να ελεγχει το πεταγμα του.

Εχω δει να χτυπανε σε τοιχους και να γυρναει σβουρες. θεραπεια δεν υπαρχη τουλαχιστων δεν ξερω εγω.
Εχουνε χαθη απο αυτη την ασθενεια χιλιαδες περιστερια στο παρελθον.
Ηταν ο χειροτερος εφιαλτης των περιστεραδων, πολη χανανε ολλα τα περιστερια τους σκετη καταστροφη.

Οτι και να εκανες δεν γλιτωνε με τιποτα. Ενα που ειδα εγω φιλου μου που γλιτωσε ειχε προβλημα του εμεινε στραβος ο λαιμος του.
Οι πιο πολη τα κανανε ευθανασια.
Παντος στα καναρινια δεν πρεπει να μεταδιδετε δεν ξερω αν νοσουν και τα καναρινια εγω δεν ειδα ποτε μπορη και να κανω λαθος.Μπορη καπιο μελος εμπιρο στα καναρινια να μας πει. Με δυο λογια η χειροτερη ασθενεια που ειδα για μενα ειναι η τρελα.

Ο παππούς μου ήτανε περιστεράς και εγώ έγινα από το 1960 Αυτές η αρρώστιες που λέτε υπήρχαν από παλιά αλλα δεν της γνωρίζαμε ο λόγος εκείνη την εποχή ο κάθε περιστεράς ήταν μονος του και δεν υπήρχαν τα μέσα που υπάρχουν σήμερα για να αλλάξουν διαφορα σχόλια μετάξι περηστεραδον, πήγαινε εδώ να δής καλά φάρμακα για περιστέρια και για καναρίνια

http://www.oropharma.com/NUTRI/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=2&mkt=15662&fam=15670&ani=15987&ran=16901&pro=-1