PDA

Επιστροφή στο Forum : εντομοαπωθητικα

nik
11-11-09, 18:26
θελω να ρωτησω το εξης.Υπαρχουν καπια ηλεκτρονικα εντομοαπωθητικα που ειναι με υπερηχους τα εχουμε δει ολοι πιστευω σε διαφημισεις
καπια λεν οτι εχουν βεληνικες εως 40 μετρα και τα χρησιμοποιουν σε εξωτερικους χωρους και οχι μονο.
Εαν πηραζουν τα καναρινια και τα αλα πουλια.
Αν γνωριζει καπιο μελος ας μας πει δυο λογια.

THODORIS1982
05-01-10, 22:24
http://www.clevermarket.gr/displayITM2.asp?ITMID=1129
http://www.multistore.gr/shop/index.php?cPath=44_339

νικος
05-01-10, 23:00
χρησιμοποιει κανεις κατι τετοιο?

nik
05-01-10, 23:13
oχι δεν χρισιμοποιω προς το παρον αλλα απο την ανοιξη εχω σκοπο να χρισιμοποιησω και επιδη εκτος απο το μπαλκονι εχω και μεσα στο σπιτι καπια καναρινια γι αυτο ρωταω.

νικος
06-01-10, 00:06
ηλεκτρονικα εντομοαποθητικα ηξερα οτι ειναι για τα μυρμηγκια. χωρις αποτελεσμα σε αλλα εντομα!! σε τι κατηγορια εντομων ανεφερεσαι που σχετιζονται με τα πουλια?

nik
06-01-10, 00:09
κουνουπια.............

fragos
06-01-10, 00:14
σε αυτα που εβαλε ο θοδωρης λενε οτι ειναι ακινδυνο για ζωα και ανθρωπους.
αυτο λεει οτι ειναι και για εντομα και για τρωκτικα http://multistore.gr/shop/product_info.php?cPath=44_339&products_id=2051

nautikos52
07-01-10, 18:37
Παιδιά για τα κουνούπια σε εξωτερικό χώρο βασιλικός. Είναι και κάποιο άλλο φυτό που τα διώχνει. Θα προσπαθήσω να το βρώ και επανέρχομαι.

nautikos52
07-01-10, 18:42
http://www.ftiaxno.gr/2008/06/blog-post.html

THODORIS1982
18-06-10, 20:06
Eπαναφερω λιγο το θεμα μιας και ειδα τυχαια σε γνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων συσκευων τη συσκευη αυτη.

Ειναι της telco κοστος 4,90euro

* Απώθηση εντόμων με υπέρηχους
*Ακτίνα κάλυψης 25 τ.μ
* Ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα
*Ενδεικτική λυχνία λειτουργίας
* Πιστοποίηση CE

Δε ξερω ακομα αν κανει δουλειά.Σκοπευω να το εχω σε μια μπριζα του μπαλκονιού μου τις απογευματινές ωρες.Κάνει έναν ήχο ισα που τον πίανει τον αύτι. Δε βλέπω αν ενοχλεί τα πουλιά.Δεν είδα καποια απότομη αλλαγή στη συμπεριφοράς τους.Το έχει χρησιμοποιήσει κανεις? Γνωριζει κανείς αν οι υπέρηχοι κανουν κακο στα πουλια?

11panos04
18-06-10, 21:58
Εχουμε αναλογο μηχανακι με ηπερηχους στο σπιτι στο κτημα,για εντομα και τρωκτικα.Καλυτερα δουλευουν σε κλειστο χωρο,κι αν τα χεις σε σπιτι δυσκολα εμποδιζουν κατι που θα ρθει εξω,πχ βεραντα.Τί να πω;;;Κανει δουλεια υποτιθεται.Ποντικι παντως ειδαμε στο σπιτι,τα συμπερασματα δικα σας.

Φιλικαaction 3

uli
18-06-10, 22:36
Δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω κάτι απτό για τις ακουστές συχνότητες των καναρινιών αλλά σίγουρα προκαλεί ενοχλήσεις σε άλλα ζώα όπως τα σκυλιά. Παλαιότερα είχα πάρει τέτοια μαραφέτια και ναι μεν αυτό για τα ποντίκια έκανε κάποια δουλειά, αυτό όμως με τα κουνούπια μου έσπαγε τα νεύρα με έναν χαμηλό οξύ ήχο που έκανε και ένα βράδυ είδα ένα κουνούπι να την έχει αράξει πάνω στο μηχάνημα.

Τελικά λεπτή σίτα είναι η λύση. Μακάρι να είχε βρεθεί λύση για τα κουνούπια αλλά μάλλον αυτές οι συσκευές δεν κάνουν δουλειά ή κάνουν σε συγκεκριμένα είδη όπως και οι απωθητές σκύλων που δουλεύουν σε κάποιες ράτσες μόνο. Στην Αφρική που πολλύς κόσμος πεθαίνει από μαλλάρια αντί για τέτοια μαραφέτια, καταστευάζουν υπερσύγχρονα laser που θα εντοπίζουν και θα σκοτώνουν τα κουνούπια καθώς εξαπλώνουν την ασθένεια! Αν βγει κάτι τέτοιο, το θέλω κι εγώ.

By the way, αν κάποιος έχει μια καλή λύση ενάντια στις κατσαρίδες ας μου πει κι εμένα γιατί ρίχνω μέρα παρά μέρα εντομοαπωθητικό.

amarillia
19-06-10, 00:17
nik εγω εχω την κλασσικη μπλε λαμπα που εχουν στα μαγαζια και οταν κλεινουν τα φωτα,οτι πετουμενο παει εκει και κανει τζιζ...αυτο με τους ηχους ξερω οτι ειναι για ποντικια και τετοιου ειδους ζωα,δεν γνωριζω αν ειναι και για κατι αλλο~

amarillia
19-06-10, 00:21
uli απολυμανση και μπαιγκον σκονη γυρω γυρω στις γωνιες...δυστυχως ειναι απ'τα μοναδικα ειδη που επιζησανε ακομα και απ΄την βομβα της Χιροσιμα~αυτο λεει πολλα!!!

antoninio
19-06-10, 08:30
καλημερα..σαν εντομωαπωθητικο χρησιμοποιω αυτο
http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=188

..απο πολυ μικρος ξερω οτι αν καρφωσεις σε ενα συρματακι μια κοκκινη μικρη πιπερια και την βαλεις διπλα απο την λαμπα της αυλης..οχι να ακουμπαει..να ζεσταινεται μονο..τοτε βγαζει μια μυρωδια που δεν καταλαβαινει ο ανθρωπος και δεν πλησιαζει τιποτα...αναψτε λαμπα,αφηστε μαμουνακια,κουνουπακια να μαζευτουνκαι μετα βαλτε την πιπερια...τελος ολα..ειναι εκπληκτικο..

THODORIS1982
19-06-10, 09:55
uli
η μονη λυση ηταν κατι που ειχα δει σε ενα ντοκυματερ παλιοτερα.Ειχαν βρει τροπο να πειραξουν κατι στο DNA των κουνουπιων.Τα "πειραγμενα" κουνουπια οταν διασταυρωνονταν με τα καθαρα γεννιοντουσαν στειρα κουνουπια .Απλα το ολο εγχειρημα ειναι δυσκολο να γινει καθως ο πλυθισμος των κουνουπιων ειναι τεραστιος και για να πετυχει κατι τετοιο επρεπε να πειραχτουν εκατομυρια κουνουπια.

Οσο για τις κατσαριδες ακου τι θα κανεις αντιμετωπιζα μεγαλο προβλημα στην Καλαματα οταν εμενα στο κεντρο.Πριν 4-5 χρονακια που εκανε τους απανατους σεισμους βγηκαν τσαρκα κατι κατσαριδες ξανθιες σκετα γαιδουρια.Πρωτη φορα ειχα δει κατσαριδες που πεταγαν.Το κακο ηταν οτι ερχοταν απο τα μπαλκονια και οχι απο συφωνια της πολυκατοικιας.Θα πας σε ενα μαγαζι με γεωργικα φαρμακα και θα ζητησεις μυοκτονικο για κατσαριδες.Ειναι ενα ασπρο μπουκαλακι αοσμο.Το ανακατευεις με νερο σε ενα ψεκαστηρι και ψεκαζεις ολο το σπιτι σε ολες τις γωνιες,σιφωνια ,εισοδους,μπαλκονια,ντουλαπια κουζινας.Ψεκαζεις 2 φορες ανα 15 μερες.Δε προκειτε να δεις ξανα κατσαριδα ή μαλλον θα τις βρισκεις ανασκελα.Καθε Μαιο ψεκαζα και δε ξαναειδαμε κατσαριδα.Ταυτοχρονα συνενοησου με το διαχειριστη και σκορπιστε πετρελαιο στο υπογειο και στις αποθηκες στο πατωμα.Ειναι το καλυτερο κατσαριδοαπωθητικο.
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΦΩΛΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΘΑ ΤΑΙΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΤΟΥ ΤΕΡΤΡΑΓΩΝΟΥ