PDA

Επιστροφή στο Forum : Θηλυκο παπαγαλακι

11panos04
05-12-09, 14:10
Φιλοι μου,μπορειτε να διακρινετε αν το παπγαλακι αυτο ειναι θηλυκο;;;
Καπου στην τηλεοραση ειδα οτι τελικα το μπλε του χαλινου δε σημαινει αμεσως οτι το παπαγαλακι ειναι αρσενικο.
Σας ρωταω,γιατι προσπαθω να βρω για ποιο λογο μπορει να μην ζευγαρωσσε ακομη με το αρσενικο μου.
Αλληλοταιζονται,δηλαδη πιο πολυ το αρσενικο την ταιζει,κ συνεχεια την πλησιαζει με σκοπο να τη ζευγαρωσει.
Δηλαδη,κουνα πανω-κατω το κεφαλι,
κανει φωνιτσες,βαζει κ το ποδι του πανω της για να ανεβει,οποτε του δοθει η ευκαιρια,αλλα αυτη δεν τον αφηνει
κ σηκωνεται ορθια για να μην ανεβει αυτος.
Στη φωλια μπαινει περισσοτερο ο αρσενικος κ επειτα ακολουθει το θηλυκο.Μαλιστα,δυο φορες ανεβηκε πανω της,
οταν ημουν εγω κοντα κ εμεινε ακινητη,αλλα τον κατεβασε γιατι δεν ηθελε να ζευγαρωσει
(ουτε κ εγω ηθελα να ζευγαρωσει με ζαβολια,επειδη εμεινε ακινητη απ την παρουσια μου κ βρηκε την ευκαιρια ο αρσενικος).

Γι αυτο σας ρωτω,υπαρχει περιπτωση να ναι αρσενικο κ αυτο;;;Ειναι 11 μηνων,σε θερμμοκρασια 18-20 βαθμων.
Θα επιχειρουσε ο αλλος αρσενικος να τον ζευγαρωσει αν ηταν ετσι;;;

Υ.Γ.Λογω οτι τραβαω φωτογραφιες μεε κινητο,παρακαλω δειξτε λιγη κατανοηση.Αν μου δοθει αυκαιρια,κ χρειαστειτε κ αλλες φωτο,θα δοκιμασω με διαφορετικο φωτισμο κ αλλη ωρα.

Φιλικαaction 3

THODORIS1982
05-12-09, 14:12
Aν δε κανω λαθος το φυλο στα γνωστα παπαγαλακια το καταλαβαινεις απο τον χρωματισμο του ραμφους-μυτης.Στα θυληκα ειναι ροζ και στα αρσενικα καφετιζει

11panos04
05-12-09, 14:22
Δεν κανεις λαθος,κ εγω ετσι νομιζα.Οτι αυτη ειναι απολυτη μεθοδος.Αλλα οπως ειδα,παλι θα το πω,στο Dr Harry κ σε βιντεο στο youtube,το μπλε μπορει να το χουν κ θηλυκα.Το παπαγαλακι που σας δειχνω,οταν ηταν 9 μηνων ειχε ροζ μυτη,μετα εγινε κεραμιδι κ τωρα ασπρισε κ,μπορω να πω,διακρινω λιγο μπλε στο σημειο πανω απ το ραμφος.Γι αυτο ανησυχω.

Φιλικαaction 3

Νικη
05-12-09, 14:28
Το πουλι ειναι θηλυκο...
Οντως και θηλυκα εχουν μπλε χαλινο,παιζει ρολο το χρωμα του φτερωματος!
Απλα οταν εχουν ορεξη για αναπαραγωγη γινεται καφε!
Ισως δεν της εχει ερθει ακομα...
Περιμενε λιγο!
Για ζευγαρι μου ακουγεται μεχρι στιγμης...

fotis_k
05-12-09, 19:39
Θηλυκο ειναι το πουλακι και πολυ ομορφο.Ειναι απο δικη σου αναπαραγωγη?

*αν κρινω απο τον χαλινο δεν φαινεται να βρισκεται σε αναπαραγωγικη φαση.

11panos04
05-12-09, 19:57
Το αγορασα,για συντροφια κ κατι παραπανω στον μπλε αρσενικο μου,ελπιζοντας να δω επιτελους κ μπλε μωρακια.Προτεινεις να βγαλω τη φωλια,κ αν γινει σκουρος ο χαλινος της,να την ξαναβαλω;;;

Ισως να ναι ασχετο αυτο που θα πω τωρα,αλλα στο κλουβι εχω κ μια κουνια με καθρεφτακι,οπου το θηλυκο καθεται επι ωρες,αλλα κ ο αρσενικος παει καπου-καπου απ την αλλη μερια κ μαλωνει με το ειδωλο του.Λετε να φταιει αυτο;;;

Φιλικαaction 3

Νικη
06-12-09, 13:11
100% την ζημια την κανει το καθρεφτακι!

Κανονικα πρεπει να απαγορευτουν τα καθρεφτακια απο τα πετ σοπ σαν αξεσουαρ για κλουβι!!!!

11panos04
06-12-09, 13:38
Δηλαδη,αυτη η κουνια μπορει να ευθυνεται που δεν ηρθε η θηλυκια σε γονιμη φαση;;;.Οταν τα πηγαινω στις μεγαλες κλουβες στο εξοχικο,τα παιχνιδια τους τους τα φτιαχνω εγω,κουνιες,σκαλες,μονοζυγα,κα,απο κλαδια.Τωρα που τα φερα εδω,βρηκα την κουνια που χε ξεμεινει απο καποτε κ την εβαλα.Αν ειναι να τη βγαλω.Τη φωλια να την αφησω ή να τη βγαλω;;;

Φιλικαaction 3

Νικη
06-12-09, 15:35
Οταν λες κουνια εννοεις οτι εχει και καθρεφτακι απανω;;;
Αν ειναι σκετη κουνια no problem!!!

Το καθρεφτακι για τα πουλια αντιπροσωπευει ενα αλλο πουλι..Οποτε ειναι σαν εχει ςκαι ενα τριτο πουλι μεσα στο ζευγαρι!Πολλες φορες δεν εχουν προβλημα,αλλα γιατι να τους εχεις;;
Δοκιμασε να τον βγαλεις!
Στην φωλια βαλε πριονιδι μεσα(αν δεν το εχει ςηδη κανει)και αστην εκει..και βλεπουμε!

11panos04
06-12-09, 16:13
Αυτη ειναι η κουνια με το καθρεφτακι.Την εβγαλα ηδη.Οσο για το ροκανιδι,ποτέ δεν εβαλα σε φωλια για παπαγαλακια.Δεν ηξερα οτι θελουν κ τα μικρα παπαγαλακια υλικο στη φωλια.Το χα διαβασει κ σε βιβλιο,οτι,αντιθετα απο ολα τα παπαγαλοειδη,τα budgies δε θελουν υλικο στη φωλια.Κ στο παρελθον που ζευγαρωναν αλλα ζευγαρακια,αν ηθελαν,εξυναν την ιδια τη φωλια.Αν πιστευεις οτι χρειαζεται,πού μπορω να βρω;;;Δεν υπαρχει φοβος για μυκητες κ παρασιτα,αν κουτσουλισουν το πριονιδι;;;

Φιλικαaction 3

Νικη
08-12-09, 00:42
Πριονιδι ειναι αυτο που βαζουν στα τρωκτικα κατοικιδια!
Εγω το βαζω για να μην τους τσουλανε τα αυγα και για εξτρα ζεστασια!
Δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με μυκητες κι εγω προσωπικα δεν την καθαριζω την φωλια,οπως εχω δει που κανουν αλλα παιδια!Δεν το θεωρω κακο αλλα δεν το κανω...!Μεχρι στιγμης ποτε δν ειχα προβλημα!

kanarakis
08-12-09, 01:15
Νίκη δεν έχεις πρόβλημα με τις κουτσουλιές στην φωλιά? Εγώ όταν πρωτοέβγαλα budgies τους είχα βάλει βαμβάκι (έτσι μου είχαν πει) και δεν τα ειχα καθαρίσει ποτέ με αποτέλεσμα να γεμίσουν τα ποδαράκια απ' τα μικρά κουτσουλιές! Είχαν πιάσει κάτι μπαλάκια σαν πέτρα και έπιανα μετά ένα ένα τα μικρά, τους έβρεχα τα πόδια να μαλακώσουν και τα καθάριζα. Μετά όμως έμαθα για το πριονίδι και μόλις λέρωνε λίγο η φωλιά τα καθάριζα και έτσι δεν είχα πρόβλημα. Δεν σου έχει συμβεί ποτέ?

Νικη
08-12-09, 15:54
Μαλλον παιζει ρολο η θηλυκια τελικα ποσο "νοικοκυρα" ειναι...

Και λαβ που μου εχουν γεννησει τα μωρα βγηκαν πεντακαθαρα!Χωρις υπερβολες...
Εχει τυχει ας πουμε καναρα και ν αμην καθαριζει καθολου!

Γι αυτο λεω να δοκιμασει και βλεπει τι βολευει τα πουλια του!
Αφου τ αξερεις τωρα ακη τα πουλια!Το καθενα εχει την "λοξα" του...γι αυτο και τα λατρευουμε αλλωστε...

*το βαμβακι δεν το εχω ξανακουσει...

11panos04
08-12-09, 17:03
Το κακο με το βαμβακι ειναι οτι,αν βραχει με κουτσουλιες,σαχλιαζει κ γινεται σαν κολλωδης μαζα,κ ειναι πολυ επικινδυνο αν κολλησει στα ποδαρακια των μικρων.Στα καναρινια,εδινα λιγο αμβακι κ το θηλυκο το εστρωνε στον πατο της φωλιας κ μετα της εδινα νημα,που το τυλιγε γυρω-γυρω κ η φωλια εδειχνε σκετο ποιημα.Ακη,παντα απορουσα πώς κανουν αυτους τους ασπρους σβωλους στη φωλια.Λογικα,πρεπει να ναι μιγμα κουτσουλιων-τριμματος ξυλου,αλλα γιατι να τα κανουν ετσι;;;

Φιλικαaction 3

kanarakis
09-12-09, 20:41
Παναγιώτη μάλλον αυτοί οι σβόλοι γίνονται μόνοι τους όπως ανακατεύεται η κουτσουλιά με το ξύλο και τη σκόνη. Δε νομίζω να τους κάνουν τα παπαγαλάκια.
Όσο για το βαμβάκι πιστεύω ότι είναι απ τα χειρότερα υλικά που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αλλά λόγο απειρίας...
Ίσως και αυτό που κόλλαγαν οι κουτσουλιές στα πόδια των μικρών να φταίει το βαμβάκι... Όπως και να έχει όμως, από 'δω και πέρα μόνο πριονίδι! Δοκιμασμένο και αποτελεσματικό!