PDA

Επιστροφή στο Forum : διαγωνισμοι στην Ελλαδα

yannisleros
26-12-09, 03:30
Εγώ θα μιλήσω γενικά και ειδικά για τους διαγωνισμούς και τους συλλόγους
Πρώτον έχουμε ένα σωρό τοπικούς διαγωνισμούς και καλός τους έχουμε
Αλλά τι γίνετε με τις βαθμολογίες και τις κρίσεις?
Γιατί τα πουλιά αλλιώς βαθμολογούνται στα τοπικά αλλιώς στα πανελλήνια και αλλιώς στα παγκόσμια?
Ένας φίλος που είχε πάρει διακρίσεις σε κάποιο τοπικό τα ίδια πουλιά στο πανελλήνιο πατώσανε μιλώντας μαζί του μου είπε μου τα ρήμαξαν τα πουλιά στη μεταφορά μου τα έκαναν μου τα έραναν ..
Κι εγώ που είχα δει τα πουλιά του λέω όχι φίλε τα πουλιά σου δεν ήταν καλά
Λογικά όμως σκέφτηκε αυτό ο νέος εκτροφέας έτσι
Γιατί ο κριτής στην τοπική έκθεση έβαλε 90 σ ένα πουλί που ήταν για 88 ?
Έχουμε ένα πουλί που παίρνει 92 στο τοπικό γιατί στο πανελλήνιο παίρνει 89 και 88 ?
Γιατί ένα πουλί που παίρνει 93 στο πανελλήνιο στο παγκόσμιο θα πάρει 89 ?
Μήπως θα πρέπει να παροτρύνουμε τους κριτές και οποίους άλλους υπεύθυνους να έχουμε μια ενιαία κοινή κρίση και βαθμολόγηση στα πουλιά κι ας μην πάρει ποτέ και κανένας βραβείο αν δεν το αξίζει
Μήπως θα ήταν όμως καλύτερο για όλους για να ξέρουμε που ακριβώς είναι τα πουλιά μας ώστε να ξέρουμε να οργανωθούμε για το πραγματικά καλύτερο
Πολλοί φίλοι μου είπαν … οι κριτές τα έσφαξαν τα πουλιά κι εγώ πάντοτε απαντούσα
Λάθος δεν έσφαξαν οι κριτές τα πουλιά …. Εμείς δεν έχουμε καλά πουλιά …

Πείτε μου εσείς όλοι οι εκτροφείς που είστε γραμμένοι σε κάποιο σύλλογο
Λογικά είστε εντάξει στις υποχρεώσεις σας συνδρομές συμμετοχή πουλιών
Όλα πληρωμένα
Έχετε αναλογισθεί ποτέ ποια είναι η παροχή των συλλογών σε εσάς ?
Είστε ικανοποιημένοι?
Γιατί δεν διαμαρτυρόμαστε ?
Εγώ κάποτε που διαμαρτυρήθηκα πρώτον δεν ήθελε να με ακούσει κανείς
Δεύτερον δεν αναγνώρισε ποτέ κανένας κανένα λάθος
Και τρίτον θεώρησαν γραπτή μου διαμαρτυρία ως μανιφέστο
(ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΥΣΙΝΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ)
Θέλετε κοινό πανελλήνιο ?
Ωραία κι εγώ το θέλω
Σκεφτείτε όμως γιατί άραγε δεν γίνετε ?
Λέτε να είναι τόσο απλό ?
Κάποιος πρέπει να αναλάβει ένα τόσο μεγάλο έργο έτσι?
Το κόστος λογικά θα είναι αρκετά μεγάλο για να μην πω πολύ μεγάλο σωστά?
Ποιος θα το πληρώσει ?
Λογικά όλοι σωστά?
Εγώ λοιπόν θα σας πω το εξής πιστεύω ότι κοινό ενιαίο πανελλήνιο θα γίνει μόνο αν επωμιστούμε εμείς οι εκτροφείς ολααα τα έξοδα
Πιστεύετε ότι θα δεχτούν πολλοί να πληρώσουν τόσα χρήματα?
Και αν ναι σε ποιον θα αναθέσουν την διαχείριση τους ?
Και μη μου πείτε για σπόνσορες και σαχλαμάρες γιατί αν δεν το ξέρετε να το μάθετε ότι σχεδόν όλοι οι σπόνσορες μπαίνουν δωρεάν η σχεδόν δωρεάν στις εκθέσεις μας
Σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση χρειάζονται και πολλά κλουβιά σωστά ?
Πια κλουβιά ?
Που είναι τα κλουβιά που πληρώνουμε όλοι εμείς οεο ?????????
Σε σπίτια ?
Σε αποθήκες?
Κλεμμένα?
Πουλημένα ?
Αν δεν μπει μια τάξη σε όλα αυτά
Σε οργάνωση σε διαχείριση σε σωστή βάση και σκέψη μην περιμένετε πολλά πράγματα
Τα ίδια πράγματα θα βλέπετε κάθε χρόνο
Έναν σχετικά οργανωμένο σε γενικές γραμμές διαγωνισμό του αλοπ μιας και οι ίδιοι άνθρωποι το κάνουν κάθε χρόνο και στον ίδιο χώρο
Και έναν μεγαλύτερο σχετικά διαγωνισμό τις εοο με μεγαλύτερα η λιγότερα προβλήματα ανάλογα με τον φορέα που το οργανώνει
Προσωπικά φέτος είναι η τρίτη χρονιά που παίρνω μέρος δε διαγωνισμούς και είμαι παρόν καθημερινά στους χώρους των εκθέσεων δεν έχω δει ακόμα έναν τέλεια οργανωμένο διαγωνισμό
Ας καταφέρουμε να κάνουμε αυτά και μετά ας κάνουμε και ένα κοινό πανελλήνιο
Ας καταφέρουμε να μην ξεκατινιάζονται οι διοικούντες συλλόγους και ομοσπονδίες σε σελίδες και φόρουμ και μετά βλέπουμε και για τα άλλα

tsikos
26-12-09, 16:00
Αν δεν υπήρχαν οι περιορισμοί στο φόρουμ, για την γαλήνη στην σχέση ανάμεσα στους χρήστες και την αναφορά σε συλλόγους, ομοσπονδίες και άλλα συναφή που προφανώς δεν ενδιαφέρουν όσους ασχολούμαστε με το χόμπι της εκτροφής, ίσως να είχες κάποια απάντηση. Τώρα το πιο πιθανό είναι να "φας" επίπληξη.

Έπειτα η αναφορά σου είναι επιφανειακή, προβάλλοντας μόνο προβλήματα και ίσως να μην έχεις σκεφτεί καν κάποια λύση στα προβλήματα που είδες ή νομίζεις πως είδες ή που μπορεί να είσαι μέρος τους ή να δημιούργησες ή.... ή....

Όπως και να έχει το θέμα, δεν μπορεί να συζητηθεί στο παρών φόρουμ.

Καλή χρονιά να έχουμε με περισσότερη αυτοκριτική, λιγότερη γκρίνια και μεγαλύτερη προσπάθεια.

"Μην αναρωτιέστε τι κάνει η πατρίδα για εσάς, άλλα τι κάνετε εσείς για την πατρίδα"
Φ. Ρούζβελτ (νομίζω)

pantokrator
26-12-09, 16:42
Αχ πονε που με ποναγες και με πονας με πονο!!!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!

lancashire
26-12-09, 16:49
Χρονια πολλα σε ολους

αν νομιζετε οτι το θεμα μπορει να συζητηθει με σεβασμο πρωτα απο ολα σε ολα τα μελη που παρακολουθουν το φορουμ και χωρις να καταληξει σε προσωπικες η συλλογικοομοσπονδιακες κοντρες και επιθεσεις ας το συνεχισουμε.

Στο πλαισιο αυτο ομως αποσυρονται οι μομφες σε συλλογο
που αφηνει στο αρχικο του μυνημα ο Γιαννης

ΜΦΧ
Πανος

yannisleros
26-12-09, 19:19
Εγώ πάλι θεωρώ έλλειψη σεβασμού στο πρόσωπο μου λογοκρισία σε κείμενο μου που ούτε προσβάλει ούτε περιέχει βρισιές
Με τέτοιες αντιδημοκρατικές διαδικασίες περιμένετε εσείς να γίνει εποικοδομητικός διάλογος ε?
Δεν γίνετε έτσι φίλε Πάνο Γιώργο κτλ
Γράφω επώνυμα αναλαμβάνοντας έτσι πλήρως την εύθηνη των όσων λέω
Αν ο καθένας από εσάς έρχεται και παρεμβαίνει σε κάθε μου λέξη χωρίς καν να με ενημέρωση η ρωτήσει τότε λειτουργεί παράτυπα και αυταρχικά
Και αν θες κόψε το και αυτό κάνε μου μπαν η ότι άλλο νομίζεις
Αν δεν ακούγονται με σωστό τρόπο οι αλήθειες τότε δεν κάνουμε τίποτα
Αν λογοκρίνετε αλήθειες τότε δεν εξυπηρετείται την πρόοδο αλλά τη στασιμότητα

lancashire
26-12-09, 19:41
Φιλε Γιαννη χρονια πολλα

κατα αρχην ελειψη σεβασμου ειναι αυτο που κανεις κατ επαναληψη
με το να παραβιαζεις τους ορους του φορουμ σχεδον σε καθε ποστ σου.

Εχει σελιδα ο πρωην συλλογος σου εαν θελεις πηγαινε εκει και κανε την καταγγελια σου για τα περυσινα.

Εαν θελεις να ποσταρεις εδω πρεπει να σεβαστεις την επιθυμια του Γιωργου και τους κανονες που εχει θεσει και εχουμε κληθει ολοι να αποδεκτουμε
σαν μελη.

Δήλωση Περιορισμού Ευθύνης του Canarybreeder και τον Οδηγό Συμπεριφοράς στους Χώρους του Forum

7. Απαγορεύονται οι δημοσιεύσεις μηνυμάτων που αφορούν τη λειτουργία ή τα προβλήματα Συλλόγων Πτηνών Συντροφιάς και Ομοσπονδιών

Το ποστ το συγκεκριμενο παραβιαζει αυτους του κανονες και θα επρεπε κανονικα να διαγραφει ολοκληρο.
Υπαρχει καποιος λογος που οι αλλοι πρεπει να πρατουν συμφωνα με τους κανονες και εσυ οχι?

Οι κανονες ειναι αυτοι και η επιλογη καθαρα δικη σου.

ΜΦΧ
Πανος

Papadakis
26-12-09, 20:20
Αγαπητοί φίλοι, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Η ιστοσελίδα έχει ιδιοκτήτη και κανόνες λειτουργίας, τους οποίους πρέπει να σεβόμαστε. Ο ιδιοκτήτης έχει εκφράσει τη θέση του, με την οποία δηλώνει οτι δεν θέλει να γίνονται σχόλια σχετικά με συλλόγους και ομοσπονδίες. Δεκτό.

Προσωπικά με έχει στεναχωρήσει η συγκεκριμένη απόφαση, γιατί μου στερεί τη δυνατότητα να εκφραστώ οπως θέλω. Καλώς ή κακώς, έχω κάποια θέση τόσο στην ΕΟΟ οσο και στη COM Hellas. Το να προσπαθήσω να εκφράσω αυτό που θέλω, πρέπει αναγκαστικά να αναφερθώ σε συλλόγους και ομοσπονδίες, πράγμα που δεν μπορώ να κάνω και απέχω απο το forum.

Απο τη στιγμή ομως που υπάρχει αυτή η απόφαση, τότε δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει στα στοιχεία του κάθε χρήστη η επιλογή, Σύλλογος και Αριθμός δακτυλιδιού. Τι χρειάζονται απο τη στιγμή που δεν θέλουμε να μιλάμε για συλλόγους? Κατα συνθήκη αναφορές δεν νομίζω οτι κάνουν καλό.

Το θέμα που θείγει ο Γιάννης, πιστεύω οτι είναι άξιο λόγου και είναι ενα απο τα σοβαρότερα θέματα που χρήζουν λύσης. Ο πολύς κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει τη λύση γιατί βλέπει τα πράγματα επιφανειακά. Οχι γιατί δεν καταλαβαίνει αλλά γιατί δεν γνωρίζει τις παραμέτρους (μερικές εκ των οποίων θείγει ο Γιάννης).

Η λύση είναι μία, απαιτεί ξεκαθαρίσματα, οργάνωση, ανοικτό μυαλό, ειλικρίνια, συναίνεση, πυγμή. Εχει ηδη δρομολογηθεί εδώ και ενάμισυ χρόνο αλλά δεν περπατάει μονομερώς. Ο προβληματισμός είναι γιατί δεν περπατάει. Η απάντηση είναι γνωστή σε εμένα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να την εκφράσω εδώ, με τους περιορισμούς που υπάρχουν.

lancashire
26-12-09, 21:14
Φυσικα και ειναι αξιο λογου το θεμα που θιγει ο Γιαννης
μονο που εχει ενα συνηθειο να μην δινει σημασια στους κανονες.
Ο λογος που μπηκαν οι συγκεκριμενοι κανονες ειναι για να μην γινεται αρενα εδω μεσα.
Ειστε ολοι παλια μελη και βετερανοι των φορουμ και ξερετε καλα τι γινετε αλλου και τι γινοταν κι εδω.
Γιαυτο και τα περι λογοκρισιας κλπ ειναι τουλαχιστον αδικο να ακουγονται
απο τη στιγμη που ολοι εχουμε αποδεκτει τους ορους της σελιδας .
Ειμαστε κι εμεις μελη συλλογων και αντιμετωπιζουμε κοινα προβληματα
αλλα επειδη αυτα τα θεματα οδηγουν μαθηματικα σε μη πολιτισμενη αντιπαραθεση γιαυτο και δεν εχουν θεση εδω. Εχω την εντυπωση - παρ ολη την δυσαρεσκεια ορισμενων - οτι εχουμε ηρεμησει λιγο
Τι να πω εγω δηλαδη που ο Γιαννης στις καλες εκθεσεις ξεχασε να αναφερει τον ΕΛΚΕ? Να αρχισω να αναλυω και να γινουμε μπιλιες?
Ο Γιαννης μιλαγε για τον ΑΛΟΠ και ηδη πηρε απαντηση σε αλλο φορουμ ευτυχως πολιτισμενα, θα μπορουσε να μην ειναι κι ετσι. Ηδη πεταει αιχμες σοβαρες για τα εκθεσιακα κλουβια ,οποτε ειναι αναμενομενη και η απαντηση εαν δωθει απο καποιους. Ε λυπουμαστε αλλα κατι τετειο δεν το χρειαζομαστε εδω μεσα.
Στο χερι ολων ειναι να κανουμε μια πολιτισμενη συζητηση οπως εγινε με το καυτο θεμα καρδερινες και Δασαρχειο, εαν δεν μπορουμε, ακολουθουμε αυστηρα τον κανονα και το κλεινουμε εδω

ΜΦΧ
Πανος

ladis
26-12-09, 22:35
ριξε στο γυαλι φαρμακι

http://www.youtube.com/watch?v=VOR3ZPtcNHM

pantokrator
27-12-09, 00:00
Kυριε Παπαδακη σας παρακαλω προσωπικα να μου εξηγησετε σε προσωπικο σας μηνυμα τι συμφωνησατε με ποιους και γιατι δεν προχωραει το θεμα του κοινου και πραγματικου πανελληνιου διαγωνισμου.Θελω να ξερω.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

tsikos
27-12-09, 00:47
http://www.fogr.gr/modules.php?name=Forums

εδω υπάρχει φόρουμ, με εγγεγραμμένους χρήστες οι oποίοι δεν έχουν στείλει ούτε ένα πόστ!!. Καιρός ν ανοίξει κάποιο μέλος ένα πόστ, ώστε να συζητηθούν κάποια πράγματα από τους ενδιαφερόμενους.

http://www.alop.gr/forum/ (http://www.fogr.gr/modules.php?name=Forums)

εδώ υπάρχει κι άλλο φόρουμ, όπου τουλάχιστον τα μέλη γράφουν και κάτι.

Και τα δύο συντηρούνται οικονομικά από τις συνδρομές των μελών, των αντίστοιχων συλλόγων – ομοσπονδιών, αλλά τα μέλη και οι διοικούντες θέλουν να λύσουν τα προβλήματα τους σε «ουδέτερο» γήπεδο.

Είναι απλό ρε παιδιά, κάντε χρήση των προπληρωμένων υπηρεσιών που έχετε, κάτι σαν τον δωρεάν χρόνο ομιλίας στα κινητά. Γιατί στρέφεστε στην "ιδιωτική πρωτοβουλία" και όχι στην "δημόσια", όπου πληρώνετε συνδρομή? (http://www.fogr.gr/modules.php?name=Forums)

Και όπως ξαναέγραψα «Καλή χρονιά να έχουμε με περισσότερη αυτοκριτική, λιγότερη γκρίνια και μεγαλύτερη προσπάθεια.»
(http://www.fogr.gr/modules.php?name=Forums)

yannisleros
27-12-09, 02:27
Από τη στιγμή που γράφω επώνυμα οφείλω απλά να σεβαστό τους ανθρώπους και τους νόμους της χώρας
Τα υπόλοιπα είναι απλά παιχνίδια λογοκρισίας και φόβος για την αλήθεια
Θα μπορούσατε να βάλετε αυτό ως κανόνα και θα ήταν απόλυτα κατανοιτο
Δημοσιεύματα ανώνυμα προς επώνυμους προσβλητικά και υβριστικά δεν θα δημοσιεύονται
Ακόμα και η λέξη απαγορεύετε είναι αδόκιμη και παραπέμπει στο αποφασίζομε και διατάσομε
Και πως περιμένετε να βοηθήσετε την ανάπτυξη της ορνιθοκουλτουρας κύριοι?
Κατ αρχήν το πρόβλημα μου γιατί μάλλον δεν το καταλάβατε δεν είναι ο αλοπ
Άλλωστε είμαι πλέον μέλος του ποκ και δεν έχω κανένα πρόβλημα για την ώρα
Το πρόβλημα μου είναι τα λάθη που γίνονται και οι λάθος τακτικές νοοτροπίες
Πετάω αιχμές για τα εκθεσιακά κλουβιά?
Είναι μυστικό μήπως ότι γενικά με το θέμα εκθεσιακά γινόταν ένα απίστευτο μπάχαλο ?
Είναι ψέματα ?
Τέτοιες αλήθειες δεν θέλετε εδώ μέσα ?
Τότε τι αλήθειες θέλετε ?

Δεν μιλάω για τον αλοπ μιλάω για όλους
Κάτι είπες Πάνο για καλές εκθέσεις
Είδες εσύ να γίνετε καμία φοβερή έκθεση και να έγιναν όλα τέλεια ?
Αν η έκθεση του ελκε ήταν άψογη δεν το ξέρω δεν ήμουν εκεί

Φίλε τσικο τα φόρουμ τα ξέρω πάρα πολύ καλά
Να πω για το πρώτο και πολύ χρήσιμο φόρουμ του ποκ?
Για το φόρουμ παπαδακη
Για το φόρουμ αυτό εδώ που το ήξερα πολύ καιρό πριν ανοίξει και ήμουν από τους πρώτους πρώτους που έγραφα ?
Για το φόρουμ του αλοπ που ήμουν ιδρυτικό μέλος ?
Άρα νομίζω ότι δικαιούμαι να γράφω όπου θέλω και όπως θέλω
Ναι μεν τα φόρουμ αυτά όπως λες στηρίζονται και στις συνδρομές των μελών
Αλλά και τα ιδιωτικά φόρουμ καλέ μου φίλε να ξέρεις ότι στηρίζονται στους εκτροφείς και όχι στους άσχετους
Χωρίς την παρουσία των εκτροφέων με κάποια πείρα και γνώση δεν θα έμπαινε κανένας σε ένα τέτοιο φόρουμ γιατί θα του ήταν και άχρηστο άλλωστε βιβλιογραφία υπάρχει αρκετή και μάλιστα σε προσιτές τιμές σε όλα τα βιβλιοπωλεία

Κάποιος φίλος μου είπε τι θες και τα ανακατεύεις ?
Τίποτα
Ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι αλλά δεν έχουν αρχίσει ακόμα τα ζευγαρώματα και έχω χρόνο οπότε λέω ας πούμε τίποτα να ξεβαριομαστε
:russian

lancashire
27-12-09, 03:09
Γιαννη οπως ειπα και πριν οι οροι ειναι για ολους χωρις εξαιρεση, παλιους και νεους,
τωρα το πως νομιζεις οτι δικαιουσαι να γραφεις ειναι δικο σου θεμα.Οπως ξαναειπα ειναι δικη σου επιλογη.
Ο Γιωργος εχει επιλεξει εδω και καιρο ο χωρος αυτος να μην ειναι πια το βημα των αποθημενων κανενος .
Τωρα για εκτροφεις και ασχετους δεν θα σου κανω εγω μαθημα ,ο κοσμος διαβαζει και κρινει.
Και γνωσεις εχεις και μερακι κανε κι εσυ ενα φορουμ στις προδιαγραφες που θελεις
αναπτυξε την ορνιθοκουλτουρα και ασε τους ασχετους σε εμας.
Κοροιδευαμε τους παλιους που στο κατω κατω δεν ειχαν και την πληροφορηση που εχουμε εμεις ,
μην πηγαινουμε πισω στο χρονο σε νοοτροπια.

Ας το πουμε αλλη μια φορα για οποιον δυσκολευεται να το καταλαβει.
Το φορουμ εχει κανονες βασισμενους στον σεβασμο σε ολους και δεν
διαχωριζει τα μελη του, μαλλον καποια μελη διαχωριζουν τους εαυτους τους.

ΜΦΧ
Πανος

Efthimios Kyprianides
27-12-09, 08:15
Κατ,αρχην Χρονια πολλα σε ολους,οσον για το θεμα που καποια πουλια περνουν σε τοπικους 90 βαθμους και σε πανελληνιους 89,88 καποτε και πιο χαμηλα,η γνωμη μου ειναι οτι ενα πουλι δεν μπορη να αποδιδη καθε μερα για αρκετο καιρο το ιδιο.Αν προσθεσης και την ταλαιπορια τους μεταφορες κλπ.......ομως ενα ποιοτικο πουλι φωνης καπου εκει κοντα θα ειναι.Υπαρχει φυσικα και ο παραγοντας τυχης.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΤΣΙΡΙΟΠΟΥΛΟΣ
27-12-09, 09:59
Εγω θα πω με την σειρα μου,οσον αφορα τις κρισεις(βαθμολογιες) να μαθουμε να χανουμε καποιες φορες,δεν μπορει να κερδιζουμε παντα. Εκτος αυτου εχω ματια και βλεπω πραγμα που σημαινει οτι εχω πλεον την εμπειρια να κρινω τα πουλια μου σε σχεση με τους υπολοιπους εκτροφεις και να βλεπω τις διαφορες που υπαρχουν...Απο τη στιγμη που ο ιδιος βλεπω οτι ο αλλος ειναι ενα βημα μπροστα τι να κανω !!! να κανω επανασταση !!! ελεος ....Επισης σημαντικο ρολο παιζει και η "καταγωγη" των κριτων,αλλη σχολη ειναι οι Ιταλοι,αλλοι οι Ολλανδοι,αλλοι οι Βελγοι κτλ...Εν τελοι απο τους αγωνες εγω προσωπικα φευγω σοφοτερος πανω σε πολλα θεματα,αυτο με κανει να ξεκιναω την καινουργια σαιζον με κεφι,σωστη δουλεια και ενα πνευμα "ευ αγωνιζεσθαι".... :pano:pano:pano

Efthimios Kyprianides
27-12-09, 11:56
Συμφωνω Απολυτα !:greece

pantokrator
27-12-09, 14:52
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση περι διαγωνισμων και να μου απαντησετε.Ειμαι ενα χρονο ενεργο μελος σε εναν συλλογο και αναρωτιεμαι.Ο εκτροφικος κοσμος στην Ελλαδα στον χωρο των πτηνων συντροφιας ειναι τοσο μεγαλος αριθμητικα ωστε να υπαρχουν 2 ομοσπονδιες και ανεξαρτητοι συλλογοι να γινονται 2-3 πανελληνια πρωταθληματα και να μην σκεφτονται καποιοι οτι με την ενωση σε ενα κοινο πραγματικο πανελληνιο διαγωνισμο αναπτυσεται μεγαλυτερη δυναμικη στο χωρο?Εσεις θα πηγαινατε να ασχοληθειτε με ενα χομπυ στο οποιο οταν εισερχεσθε βλεπετε οτι ειναι κατακερματισμενο σε 5-10 κομματια που δεν εχουν διαθεση να γινουν 1?
Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το οτι ειμαι φιλος με τον Πανο lancashire με τον kyriakospap με τον Thanmar και με πολλα αλλα παιδια και ανηκουμε σε αλλους συλλογους με διαφορετικες προσεγγισεις που ο ενας δεν αναγνωριζει τον αλλον και αλλα τετοια.Αυτο πρεπει να σταματησει δεν το καταλαβαινετε?

Papadakis
27-12-09, 18:38
Λάθος προσέγγιση έχεις και πολύ απλοϊκή. Το να είμαστε φίλοι και τα βρίσκουμε, δεν σημαίνει οτι και οι σύλλογοι που ανήκουμε τα βρίσκουνε. Αυτό που πρέπει να σε πρoβληματίσει είναι γιατί δεν τα βρίσκουν οι σύλλογοι και οι ομοσπονδίες. Τη κριτική μας πρέπει να την ασκούμε στις Γενικές Συνελεύσεις του συλλόγου μας εαν ανήκουμε σε σύλλογο, ή στη Γενική συνέλευση της ομοσπονδίας μας εαν εκπροσωπούμε σύλλογο. Οχι στα forums. Κάποιος που ρωτάει στα forums απλά και μόνο δεν γνωρίζει, για αυτό το λόγο άλλωστε ρωτάει.

Το ερώτημα λοιπόν που γεννάται είναι το εξής: Αυτοί που σχολιάζουν στα forums, έχουν παρευρεθεί έστω και μία φορά σε Γενική Συνέλευση? Εχουν συμμετάσχει ενεργά εστω και μία φορά στη διοργάνωση ενός διαγωνισμού? Οχι σαν εκθέτες αλλά σαν διοργανωτές!!! Εχουν στερήσει ποτέ την οικογένειά τους απο τις καλοκαιρινές της διακοπές, γιατί έπρεπε να έχουν άδεια τις ημέρες των εκθέσεων? Εχει τρέξει ποτέ κανείς απο αυτούς που σχολιάζουν, να αναζητήσει αίθουσα, να βρεί κριτές, να βρεί κλουβιά, να κανονίσει τα ξενοδοχεία, να βρεί χορηγούς, να βρεί άτομα για να βοηθήσουν ενεργά στην έκθεση? Εχει αφήσει ποτέ κανείς απο αυτούς την εκτροφή του για όλα τα παραπάνω?

Το να κάθεσαι στο καναπέ, με το φραπέ στο χέρι και να σκοτώνεις την ώρα σου, είναι πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να συμμετάσχεις!!! Και λυπάμαι που το λέω, αλλά συμμετέχοντες δεν υπάρχουν πολλοί. Οταν λοιπόν υπάρξουν πολλοί συμμετέχοντες τότε μπορούν να ασκήσουν κριτική.

Η λογική μου είναι πολύ απλή και κατανοητή (ελπίζω). Η κεφαλή δημιουργεί τις συνθήκες και δίνει το ρυθμό και αυτή είναι που τον ελέγχει. Αυτή ορίζει τις συνθήκες και τους κανόνες. Οποιος τα δέχεται ακολουθεί, όποιος δεν τα δέχεται δεν ακολουθεί, δεν πρέπει ομως να βάζει και εμπόδια. Η Ομοσπονδία είναι υπεύθυνη για τους συλλόγους και οι σύλλογοι για τους εκτροφείς της. Οι εποχές που η ομοσπονδία είχε ανάγκη τους συλλόγους και οι σύλλογοι τους εκτροφείς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Οι εκτροφείς έχουν ανάγκη τους συλλόγους και οι σύλλογοι την ομοσπονδία. Η εποχή του όποιος θέλει κάνει οτι θέλει ανήκει στο παρελθόν.

Πρέπει όλοι να αντιληφθούν, οτι σαν εκτροφείς πρώτα απ'όλα έχουμε υποχρεώσεις απέναντι στο σύλλογό μας και μετά έχουμε απαιτήσεις. Πρώτα απ'όλα έχουμε υποχρεώσεις σαν σύλλογος και μετά απαιτήσεις. Το να δίνω 40 ευρώ για τη συμμετοχή μου σε ενα σύλλογο δεν σημαίνει οτι θα ανέβω στο κεφάλι του ΔΣ και θα το κάνω ανω κάτω. Πρώτα πρέπει να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου και μετά να ασκώ κριτική. Να πληρώνω τη συνδρομή μου, να παίρνω δακτυλίδια, να συμμετέχω στις εκθέσεις τόσο σαν εκτροφέας όσο και σαν βοηθός στην έκθεση. Ρωτάω λοιπόν πόσοι απο εμάς το κάνουμε αυτό? Υπάρχει έστω και ενα μέλος ΔΣ συλλόγου που να πληρώνεται για τη συμμετοχή του στο σύλλογο? Πως λοιπόν ενας εκτροφέας που πληρώνει 40 ευρώ συνδρομή και δεν συμμετέχει πουθενά, πάει να ασκήσει κριτική σε εναν που τρέχει και δεν φτάνει για το σύλλογο? Ακόμη και λάθος να έχει κάνει δεν μπορεί να του ασκήσει κριτική στα forums. Ας πάει στη Γενική Συνέλευση να μάθει τι πήγε στραβά. Και τότε θα αντιληφθεί οτι ο πρώτος φταίχτης είναι αυτός. Οταν λοιπόν μπούμε σε αυτή τη λογική, τότε πολλά πράγματα μπορούν να διορθωθούν.

Χάρης Πετρίδης
27-12-09, 20:27
Μάλλον το θέμα εκτρέπεται φαινομενικά από το αρχικό ερώτημα του Γιάννη, αλλά δυστυχώς παραμένει σχετικό όσον αφορά το ...αλαλούμ που επικρατεί στο χώρο σε όλα τα επίπεδα.
Εφόσον υπάρχουν μέλη συλλόγων με φραπέ στο χέρι, σίγουρα υπάρχουν Δ.Σ. & προέδροι αντίστοιχοι αφού & προέρχοντε & εκλέγοντε άμεσα (διά της ψήφου) ή έμμεσα (δια της αποχής) από αυτό το εκλογικό...ανύπαρκτο σώμα.
Διότι για να εγγραφείς σε ένα σύλλογο δεν σε ρωτάει κανένας εάν κατ' αρχήν έχεις πουλιά, πολύ δε περισσότερο εάν θέλεις να δραστηριοποιηθείς & με πoιο τρόπο στο χώρο.
Όταν πριν 2 χρόνια έκανα επαφές με 4-5 από τους γνωστότερους συλλόγους για να εγγραφώ, η μόνη απάντηση περιείχε τον ...αριθμό λογαριασμού για την εγγραφή & ετήσια συνδρομή.
Ασφαλώς δε γνωρίζω εάν αφορά όλους τους συλλόγους,
αλλά εάν δούμε αριθμό συμμετεχόντων σε διαγωνισμούς σε σχέση με τα μέλη
μπορούμε να καταλάβουμε την πραγματική δυναμικότητα του κάθε συλλόγου.
Γιατί λοιπόν τα ΔΣ με τον φραπέ στο χέρι δεν οργανώνουν συλλόγους χωρίς το 90% των μελών που κάθοντε με φραπέ στο χέρι;
Μήπως διότι με το εναπομείναν 10% δεν θα υφίσταντε ...σύλλογοι ούτε κατά νόμον;
Μήπως διότι χωρίς το 90% θα ήτανε σύλλογοι χωρίς ταμείο άρα & δυνατότητες;
Μήπως χωρίς αυτό το 90% δεν θα υπήρχανε "ανύπαρκτα" μέλη αλλά & "ανύπαρκτα" ΔΣ & Προέδροι;

Papadakis
27-12-09, 21:55
Σε λάθος άνθρωπο τα γράφετε αυτά που γράφετε.
Ημουν αυτός, που εκπροσωπώντας το 2007 το σύλλογό μου στη Γεν.Συνέλευση της Ομοσπονδίας που ανήκουμε, απαίτησα οι δηλωμένοι εκτροφείς να έχουν μια βασική προϋπόθεση. Να έχουν πουλιά!!!
Οσοι δεν έχουν πουλιά δεν μπορούν να εκλέγουν το ΔΣ. Είναι απλά τα πράγματα. Ορισμένοι αντέδρασαν. Αυτή τη στιγμή δεν ανήκουν στη δύναμή μας αλλά αλλού. Αντιδράσαμε όμως και εμείς. Εμπλακήκαμε στα κοινά.

Το αποτέλεσμα φαίνεται απο το παρακάτω πίνακα. Αναφέρεται η δύναμη κάθε συλλόγου όπως αυτή εμφανίζεται στο ΟΜΕ αυτή τη στιγμή. Κάθε ενα μέλος έχει μοναδικό ΟΜΕ και προσμετράται μόνο στη δύναμη του συλλόγου του, απο τον οποίο και παίρνει δακτυλίδια. Οχι μόνο δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα, αλλά με χαρά μας το παρουσιάζουμε.

http://www.fogr.gr/images/club.gif
Το ποσοστό εκτροφέων το 2009 είναι 82,91%. Το 2010 θα είναι ακόμη μεγαλύτερο, στα πλαίσια του 92-96%. Αυτό που θα προσπαθήσουμε να επιτύχουμε εφέτος είναι να ανεβάσουμε το ποσοστό συμμετοχής στις εκθέσεις απο 29,50% το 2009 σε 35-40% το 2010.

Βλέπετε λοιπόν οτι προχωράμε βήμα βήμα. Βάζουμε στόχους και τους κατακτούμε. Είδαμε τα λάθη και προσπαθούμε να τα διορθώσουμε. Προσπαθούμε να αλλάξουμε τη νοοτροπία των εκτροφέων για τους διαγωνισμούς. Νοιώθω πολύ χαρούμενος ακόμη και εαν δώ εναν εκτροφέα να βλέπει διαφορετικά τα πράγματα. Για εμένα τα παρακάτω γραφόμενα
Εν τελοι απο τους αγωνες εγω προσωπικα φευγω σοφοτερος πανω σε πολλα θεματα,αυτο με κανει να ξεκιναω την καινουργια σαιζον με κεφι,σωστη δουλεια και ενα πνευμα "ευ αγωνιζεσθαι".... είναι το καλύτερο δώρο Χριστουγέννων.

kost
27-12-09, 22:12
Eιμαι ενας ερασιτεχνης του ειδους.Σε εκθεση πηγα μια φορα και μου αρεσε το ολο σκηνικο.Για να πετυχει κατι τετοιο καποιοι ετρεξαν,κοποιασαν και αφιερωσαν προσωπικο χρονο γι'αυτο.
Πιστευετε οτι για να διοργανωθει μια πανελληνια εκθεση ενιαια απο ολους τους συλλογους ειναι οικονομικο θεμα?
Δηλαδη να υπαρξει μια ιδιωτικη "εταιρια" να αναλαβει ολα τα διαδικαστικα θεματα(χωροι εκθεσεων,προσωπικο,εξοπλισμο ιδιοι κριτες) για ολες τις εκθεσεις (τοπικες συλλογων και πανελληνια) μεσω χορηγων για να μην "ματωνουν" οικονομικα τα μελη θα λυνοταν το προβλημα?
Εγω πιστευω πως οχι.
Ειναι στο πετσι του Ελληνα η αμφισβητηση, οι πελατιακες σχεσεις εξαρτησης ακομα και σ'αυτο το επιπεδο η γκρινια κτλ..
Η λυση πιστευω ειναι η παιδεια που οφειλουμε να εχουμε ολοι πανω στο εκαστοτε αντικειμενο και ο εθελοντισμος απο ολους.Η πληρωμη της συνδρομης δεν υποκαθιστα σε καμια περιπτωση την μη συμμετοχη σε εκθεσεις με παραλληλη προσωπικη εργασια.
Αν ο σκοπος καποιων με την εγγραφη σε συλλογο ειναι μονο η παραλαβη δαχτυλιδιων και οχι η συμετοχη στα κοινα αφιλοκερδως να μην το πραξει...

pantokrator
27-12-09, 23:48
Τη κριτική μας πρέπει να την ασκούμε στις Γενικές Συνελεύσεις του συλλόγου μας εαν ανήκουμε σε σύλλογο, ή στη Γενική συνέλευση της ομοσπονδίας μας εαν εκπροσωπούμε σύλλογο. Οχι στα forums.
Κάποιος που ρωτάει στα forums απλά και μόνο δεν γνωρίζει, για αυτό το λόγο άλλωστε ρωτάει.

Εχω ρωτησει και μου εχουνε πει τι φταιει περιμενω την δικη σας αποψη.

Το ερώτημα λοιπόν που γεννάται είναι το εξής: Αυτοί που σχολιάζουν στα forums, έχουν παρευρεθεί έστω και μία φορά σε Γενική Συνέλευση? Εχουν συμμετάσχει ενεργά εστω και μία φορά στη διοργάνωση ενός διαγωνισμού? Οχι σαν εκθέτες αλλά σαν διοργανωτές!!! Εχουν στερήσει ποτέ την οικογένειά τους απο τις καλοκαιρινές της διακοπές, γιατί έπρεπε να έχουν άδεια τις ημέρες των εκθέσεων?

Ναι προλαβα και εκανα αυτα και μερικα ακομα απο αυτα που αναφερετε στην επομενη σας προταση.

Οι εποχές που η ομοσπονδία είχε ανάγκη τους συλλόγους και οι σύλλογοι τους εκτροφείς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Οι εκτροφείς έχουν ανάγκη τους συλλόγους και οι σύλλογοι την ομοσπονδία.

Ολοι τους εχουν αναγκη ολους.Λεγεται αμφιδρομη αλληλεπιδραση δεν ειναι καθολου πολυπλοκη λειτουργει με δημοκρατικες διαδικασιες και παραγει το καλυτερο αποτελεσμα.

Απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε και το λεω με διαθεση ευθυμη και καθολου επικριτικη.Εαν επιθυμειτε να μου απαντησετε σε αυτο που σας ρωταω εχει καλως διαφορετικα μην το κανετε ειναι σεβαστο.
Το μεσον δεν φταιει οι ανθρωποι φταινε.
Οπως λοιπον βγαινω σε ενα φορουμ και σας ρωτω κατι μην μου λετε φταιει το φορουμ που δεν σου απαντω.
Συγχωρηστε με παλι ανα κανω λαθος στο συμπερασμα μου.

Κακως που δεν εχουν την ιδια προσεγγιση οι συλλογοι οπως εχω εγω με τους φιλους μου συνεκτροφεις.
Το ιδιο ισχυει και για τις ομοσπονδιες.
Αλλα καποιοι πρεπει να σκεφτουνε οτι οι συλλογοι και οι ομοσπονδιες επισημως ειναι κατι ''μεγαλο''
και οταν ερχονται οι διαγωνισμοι ''μικραινουν'' ξαφνικα βλεπεις 10 ανθρωπους να τρεχουνε και να συμμετεχουν ενεργα
και να μην μπαινουν νεοι ανθρωποι στο χωρο.
Αλλαξτε λοιπον την αντιμετωπιση ''οι συλλογοι δεν εχουν αναγκη τους εκτροφεις'' γυριστε το στο ''ολοι εχουμε αναγκη ολους''
βρειτε τα μεταξυ σας γιατι σε καμια δεκαρια χρονια οι ενεργοι εκτροφεις εκθεσεων και τρεξιματος δεν θα γεμιζουνε ουτε ταξι! ;)

lancashire
28-12-09, 00:34
Πιστευετε οτι για να διοργανωθει μια πανελληνια εκθεση ενιαια απο ολους τους συλλογους ειναι οικονομικο θεμα?
Δηλαδη να υπαρξει μια ιδιωτικη "εταιρια" να αναλαβει ολα τα διαδικαστικα θεματα(χωροι εκθεσεων,προσωπικο,εξοπλισμο ιδιοι κριτες)
για ολες τις εκθεσεις (τοπικες συλλογων και πανελληνια) μεσω χορηγων για να μην "ματωνουν" οικονομικα τα μελη θα λυνοταν το προβλημα
?

Να απαντησω στο κομματι αυτο που το κατεχω ελαφρα καθως εχω περασει απο εταιρια διοργανωσης.
Το κοστος ειναι μεγαλο, σαφως χρειαζεται να μπει το χερι στην τσεπη και η μονη πιθανοτητα να ερθει μια η αλλη , η και να βγαλει κερδος (χλωμο)
ειναι η χορηγια και η πωληση εκθεσιακου και διαφημιστικου χωρου (πχ περιπτερα,τραπεζια, διαφημiσεις στο προγραμμα,στα διαλειμματα καφε κλπ).

Σε αλλους χωρους οπου το ενδιαφερον για πωλησεις ειναι τεραστιο και τα προιοντα προωθησης αποφερουν τεραστια κερδη ειναι πολυ ευκολο
να βρεις χορηγους οι οποιο μαλιστα σκοτωνονται κι ολας μεταξυ τους για τα καλυτερα κομματια χορηγιας. Δεν γνωριζω το ενδιαφερον των
εταιριων στο χωρο μας αλλα πιστευω οτι εαν ο Πανελληνιος, Πανεθνικος , Πανμεγιστος οπως και εαν τον ονομασουμε γινει σε κεντρικο ξανοδοχειο
με ανετη προσβαση χωρις να χρειαζεται χαρτη τοτε το κοστος θα ειναι πιο μεγαλο αλλα και οι χορηγοι θα το δουνε αλλιως γιατι υπολογιζουνε
την προσελευση του κοινου. Με ΚΑΛΗ διαφημιση και καλυψη απο τα ΜΜΕ η προσελευση κοσμου μεγαλωνει.

Γινεται μια επιτροπη παει στην εταιρια (με αμοιβη παντα) και λεει εγω θελω να κανω αυτο και αυτο την ταδε ημερομηνια για 1.000 ατομα , καντε μου προτασεις.
Η εταιρια το ψαχνει και κανει την προταση της με ενδεικτικα κοστολογια. Η επιτροπη αυτη ομως πρεπει να εχει βρει ηδη τους χορηγους,
αν οχι πρεπει να εχει πολυ βαθια τσεπη

Η εκθεση/ διαγωνισμος, μπορει να εχει και σεμιναρια στις αιθουσες του ξενοδοχειου με ξενους και εγχωριους προσκεκλημενους ομιλητες οργανωμενα
και με τυπωμενο προγραμμα (οχι σαν τους συλλογους που εαν φυγει ο κριτης παει και το σεμιναριο του ποδαριου). Αυτο διασφαλιζει και την προσελευση
κοσμου ειδικα με ενα ενδιαφερον προγραμμα που μπορει να φτιαξει η αρμοδια επιτροπη.Εκει μπορει να παιξει και ενα συμβολικο αντιτιμο για να βγουν καποια εξοδα.

Πιστευω οτι γινεται και χωρις να πας σε εταιρια απλα η εταιρια εγγυαται α καλυτερα απο εναν ιδιωτη στα κλεισιματα ξενοδοχειων η χωρων

Ολο αυτο ακουγετε ουτοπικο με τη φαγωμαρα που μας διακρινει γιατι οπως ειπαν ολοι πριν στις συλλογικες εκθεσεις υπαρχουν 2-3 που τρεχουνε και οι
αλλοι ειναι στο looking.Για να γινει κατι τετειο θελει χρημα και τρεξιμο , πολυ τρεξιμο παιδια
Υπαρχει παντα και η πιθανοτητα να μην παει καλα και να μπει μεσα χοντρα οποτε επειδη σε αυτα τα πραγματα υπαρχουν και συμβολαια τα πραγματα σκουραινουν.
Το θεμα ειναι να γινει η αρχη και να στηριχτει απο ολους ,φανταστειται κατι σαν τις εκθεσεις Hi-Fi , Tροφιμων και Ποτων κλπ. οπου ολοι εχουμε παει καποτε.
Εκει ειναι πιο μαγκες?

ΜΦΧ
Πανος

kost
28-12-09, 02:41
Επειδη οπως ανεφερα και παραπανω ειμαι "ερασιτεχνης" στο χωρο ηθελα να ρωτησω τους φιλους εκτροφεις΄
αφου ο χωρος οπως ειπατε δεν προσελκηει χορηγους και τα μελη δεν μπορουν να βοηθησουν οικονομικα η με προσωπικη εργασια ποιος ο σκοπος των εκθεσεων?
Δηλαδη ο εκαστοτε εκτροφεας τι αποσκοπει με ενα βαθμολογημενο πουλι?
Στο κερδος?(να το πουλησει ακριβοτερα?)Στην ηθικη καταξιωση αναμεσα στους συναδελφους του?Στον κοσμο γενικοτερα?
Εμεις οι υπολοιποι που δεν ανηκουμε σε καποιο συλλογο μεσα απο την δουλεια δεν μπορουμε να τυχουμε της αναγνωρησης ενος μικροτερου σιγουρα κοινωνικου συνολου?
Τα παραπανω δεν ειναι μομφη στην υπαρξη των συλλογων,ομοσπονδιων αλλα στην αναγκαιοτητα των εκθεσεων με οτι συνεπαγεται αυτων...
Ευχαριστω...

Papadakis
28-12-09, 10:55
Να σας δώσω κάποιο ενδεικτικό ποσό, για να καταλάβετε για ποιό κόστος μιλάμε. Απλά οταν το διαβάσετε να είστε καθιστοί!!!

Εφέτος η ΕΟΟ, στη προσπάθειά της να διοργανώσει το 2010, μια Διεθνή κατα COM έκθεση, εξέφρασε την επιθυμία, να ενοικιάσει το περίπτερο 1 της Διεθνούς Εκθεσης Θεσσαλονίκης για 10 ημέρες. Το κόστος ενοικίασης ανέρχεται σε 1 ευρώ ανα τετραγωνικό μέτρο ανα ημέρα, χωρίς θέρμανση.

Χρειάζονται 500 ευρώ για την αίτηση για διεξαγωγή του διεθνούς διαγωνισμού στη COM.

Απαιτούνται 80 διανυκτερεύσεις για τους κριτές, 40 για τους υπεύθυνους της COM και άλλες 50 (το λιγότερο) για τους Έλληνες συνοδούς. Σύνολο 170 διανυκτερεύσεις.

Απαιτούνται 15 αεροπορικά εισητήρια για όσους έχει ο σύλλογος υποχρέωση να φέρει (κριτές, COM).

Απαιτούνται το λιγότερο 2500 πουλιά απο 3 χώρες μέλη της COM. Χρειάζονται δηλαδή τουλάχιστον 1500 κλουβιά.

Ξεκινάμε για το κόστος
Αίθουσα 2800τμ*1*10=28.000 ευρώ
Θέρμανση 2.000 ευρώ
Αίτηση 500 ευρώ
Ξενοδοχεία 170*50=8.500 ευρώ
Αεροπορικά 15*300=4.500 ευρώ
Κλουβιά 1500*7=10.500 (χάρτινα)
Σύνολο 54.000 ευρώ (Να πώ 40.000 συνολικά)

Δεν μπαίνω στη διαδικασία περαιτέρω ανάλυσης (επαθλα, διατροφή, καθαριότητα, γιατροί, μετακινήσεις, διαφήμιση, φύλαξη χώρου κλπ).

Πιστεύει κανείς οτι αυτά τα λεφτά μπορούν να βγούν? Πιστεύετε οτι υπάρχει ενδεχόμενο να αναλάβει κανένα ΔΣ να το κάνει? Να το πάω σε επίπεδο εθνικό. Χρειάζονται περίπου 30.000 ευρώ. Αναλαμβάνει κανείς να το κάνει?

Το θέμα είναι οτι έχουμε λάθος νοοτροπία για τις εκθέσεις. Η έκθεση είναι τόπος συνάντησης των εκτροφέων και των οικογενειών τους. Είναι τόπος ανταλλαγής απόψεων. Είναι τόπος για να ξεσκάμε απο τα προβλήματά μας. Είναι τόπος για να δούμε τη ποιότητα των πουλιών μας. Δεν είναι αρένα, δεν είναι τόπος κρίσης των κριτών. Εαν αρχίσουμε να τα βλέπουμε κάπως έτσι, τότε αρκετά πράγματα θα αλλάξουν.

panopoulos andreas
28-12-09, 13:18
Αυτό που πραγματικά χρειάζεται είναι αλλαγή νοοτροπίας. Κι αυτό δεν θα γίνει ποτέ στον Ελλαδικό χώρο ή τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Όταν π.χ. το μέλος ενός συλλόγου που μπορεί να μην είναι καν εκτροφέας απαιτεί από τους διοργανωτές του εκάστοτε διαγωνισμού ή ψάχνει για αφορμές για γρίνιες και κάποιοι τον ανέχονται για 30-40- και 50 ευρώ που είναι η συνδρομή του τότε τι να πει κανείς.
Αυτοί που ασχολούνται με τα -κοινά- σοβαρά, ή τέλος πάντων κάνουν ότι μπορούν στο τέλος θα τα παρατήσουν γιατί η φθορά είναι μεγάλη και τελικά δεν αξίζει τον κόπο.
Πιστεύω πως τα μικρά κλάμπ ή οι καλές παρέες θα είναι η μόνη λύση για σωστή εκτροφή το επόμενο διάστημα. Ακόμα νομίζω πως οι περισσότεροι θέλουν υπηρέτες και δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένοι παρά μόνο με το να σχολιάζουν τους πάντες και τα πάντα. Αυτά βλέπουν οι χομπύστες πραγματικοί απλοί άνθρωποι που βρίσκονται και εδώ μέσα και φεύγουν μακριά από συλλόγους και ότι κι αν κάνει ο Κώστας ο Θανάσης ο Δημήτρης είναι μάταιο αν δεν αλλάξει η εκτροφική συνείδηση αλλά επειδή είναι ταυτόσημη με την Ελληνική νοοτροπία αυτό δεν θα γίνει ποτέ.
Δεν είμαι απαισιόδοξος απλά πραγματιστής. Επειδή είμαστε πολύ λίγοι δεν έχουμε την πολυτέλεια να μην είμαστε και σωστοί γιατί υπάρχει κίνδυνος εξαφάνισης ή ισοπέδωσης. Και κάτι άσχετο. Γιατί πολλοί όταν αγοράζουν πουλιά από χώρες εκτός Ελλάδας τα ¨χώνουν κανονικά¨ ενώ όταν αγοράζουν εντός λένε πως τους έγδαραν κανονικά ? Απάντηση δεν χρειάζεται είναι κι αυτό μέρος του φαγητού του κουτσομπολιού σε ένα μεγάλο καζάνι που βράζει με άλλα διάφορα υλικά όπως λόγια λόγια λόγια με λίγα έργα. Ένα φαγητό ανάλατο που προσπαθεί ο ένας να προσφέρει ευγενικά η επιτακτικά στον άλλο.

THODORIS1982
28-12-09, 15:41
Πρέπει όλοι να αντιληφθούν, οτι σαν εκτροφείς πρώτα απ'όλα έχουμε υποχρεώσεις απέναντι στο σύλλογό μας και μετά έχουμε απαιτήσεις. Πρώτα απ'όλα έχουμε υποχρεώσεις σαν σύλλογος και μετά απαιτήσεις. Το να δίνω 40 ευρώ για τη συμμετοχή μου σε ενα σύλλογο δεν σημαίνει οτι θα ανέβω στο κεφάλι του ΔΣ και θα το κάνω ανω κάτω. Πρώτα πρέπει να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου και μετά να ασκώ κριτική. Να πληρώνω τη συνδρομή μου, να παίρνω δακτυλίδια, να συμμετέχω στις εκθέσεις τόσο σαν εκτροφέας όσο και σαν βοηθός στην έκθεση. Ρωτάω λοιπόν πόσοι απο εμάς το κάνουμε αυτό? Υπάρχει έστω και ενα μέλος ΔΣ συλλόγου που να πληρώνεται για τη συμμετοχή του στο σύλλογο? Πως λοιπόν ενας εκτροφέας που πληρώνει 40 ευρώ συνδρομή και δεν συμμετέχει πουθενά, πάει να ασκήσει κριτική σε εναν που τρέχει και δεν φτάνει για το σύλλογο? Ακόμη και λάθος να έχει κάνει δεν μπορεί να του ασκήσει κριτική στα forums. Ας πάει στη Γενική Συνέλευση να μάθει τι πήγε στραβά. Και τότε θα αντιληφθεί οτι ο πρώτος φταίχτης είναι αυτός. Οταν λοιπόν μπούμε σε αυτή τη λογική, τότε πολλά πράγματα μπορούν να διορθωθούν.
Θa συμφωνησω μονο σε αυτα που δε κανω quote.
Oλα τα υπολοιπα ειναι παρολογα για μενα που καθομαι στον καναπε και πινω το φραπε μου.
Εγω γραφτηκα φετος σε ενα συλλογο για να παρω απλα τα δακτυλιδια.
Κατανοω αυτα που λετε αλλα δε καταλαβαινω αυτα που λετε για υποχρεωσεις.

Ρωτησε ποτε κανεις τους κυριους που πινουν τον καφε τι προβληματα εχουν?
Εγω δε θεωρω τον εαυτο μου εκτροφεα ουτε στεφανια δαφνης αναζητω.Θελω ομως τα δακτυλιδια για να τα περναω στα πουλια.
Γιαυτα τα κ@@δακτυλιδια γιατι πρεπει να πληρωσω 40 ευρω.
Δε μου το εχει εξηγησει κανεις απο χρυσαφι ειναι φτιαγμενα?
Δε γουσταρω να συμμετασχω ενεργα αυτο δε σημαινει οτι θα βλεπω το στραβο και το περναω στο ντουκου.

Κυριε Παπαδακη εγω εχω καναρινια φωνης.Αν υποθεσουμε οτι τη δω αλλιως καποια χρονια
και στερησω απο την οικογενεια μου ωρες ,μερες μηνες για την εκπαιδευση τους τι θα τα κανω τα πουλια?
Θα τα στειλω που?
Σε διαγωνισμο στην Αθηνα ή στη Θεσσαλονικη.
Θα τα βαλω στη διαδικασια της μεταφορας απο τη Λαρισα στην μεγαλουπολη και μετα θα συναγωνιστω επι ισους ορους με τους υπολοιπους?

Μηπως θα επρεπε να ψαξουμε για αλλο τροπο διαγωνισμου?
Μηπως θα επρεπε να γινονται μονο τοπικοι διαγωνισμοι και απο τον καθε συλλογο να περνουσε ο ιδιος κριτης?

Μηπως αντι για παννελληνιο που δε μπορω να καταλαβω γιατι εχουμε δυο να μεταφερονταν οι βαθμολογιες των τοπικων διαγωνισμων σε εναν υπολογιστη και απο αυτες τις βαθμολογιες να εβγαιναν οι νικητες σε Πανελληνιο επιπεδο?

Οσο για τα υπολοιπα επιχειρηματα δεν υποχρεωσε κανεις κανεναν να κανει αυτο που κανει με τις διοργανωσεις.
Αμα δε γουσταρει ή κουραζεται μπορει απλα να μην ξανακατεβει σε εκλογες.
Απο τη στιγμη που εκλεχθηκε ειναι υποχρεωμενο το καθε μελος του εκαστοτε συλλογου να κανει αυτο το κατι παραπανω
και οχι να επιχειρηματολογει και να κλαιγεται για τη δουλεια που κανει στο συλλογο στα διαφορα πουλοφορουμ.

Οσο για τους υπολοιπους που συνεχεια γκρινιαζουν οτι εχει γεμισει ο χωρος ασχετους, δεν ειδα και πολλους να γραφουν κατι εδω μεσα ή σε αλλο φορουμ κατι για τα πουλια ή για την εκροφη.
Αλλα ειναι πρωτοι στις αγγελιες,πρωτοι σε καυγαδες περι συλλογων
λες και μας ενδιαφερουν αυτα και γραφουν κατι μονο την εποχη των διαγωνισμων μονο για να εισπραξουν απο εμας ενα μπραβο.

lancashire
28-12-09, 15:52
Σχετικα με το κοστος κυριε Παπαδακη.
Εαν φυγετε απο το χωρο της εκθεσης και δοκιμασετε σε ενα Ξενοδοχειακο
χωρο οπου θα κλεισουν και ολα τα δωματια προσκεκλημενων αλλα και εκθετων ( το κανετε δηλαδη γκρουπ )
και εαν ο μηνας για παραδειγμα πω ειναι Δεκεμβριος η Ιανουαριος οπου ζητανε δουλειες η τιμη χωρου θα κατεβει αισθητα κατω.

ποσο κοστος μπορει να μοιραστει στους 1500 εκτροφεις/ εκθετες/πουλια?
Καντε μου εναν υπολογισμο ποσα θα μπορεσετε να ζητησετε ανα εκτροφεα/πουλι?
Αναποφεκτα παμε σε περιπτερα στην Εκθεση κα χορηγια στο προγραμμα και αλλου.Μπορει ο χωρος μας να βρει 10 χορηγους των 1.000 - 1.200 ευρω και αλλους μικροτερους με την παροχη αντιστοιχης διαφημισης?
Εχω την εντυπωση οτι εαν παρουσιασει καποιος κατι πολυ καλα οργανωμενο μπορει να παρει τετοιες χορηγιες. Το θεμα ειναι ποιος και πως.

ΜΦΧ
Πανος

Papadakis
28-12-09, 16:01
Μια απλή ερώτηση να σου κάνω? Γιατί γράφτηκες σε σύλλογο? Για να παίρνεις δακτυλίδια? Γιατί δεν πας σε ενα pet shop να τα πάρεις? Τα πουλάνε και φθηνότερα απο τους συλλόγους, μιας και δεν έχουν επάνω τους εκτροφική αρίθμιση αλλά μια απλή αρίθμιση και άλλη ποιότητα υλικού.

Τι είναι αυτό που σε έκανε να γραφτείς σε σύλλογο για να πάρεις δακτυλίδια?

THODORIS1982
28-12-09, 16:12
Υπαρχει μια διαφορα μεγαλη στα δακτυλιδια που λετε.
Τα συλλογικα εχουν ενα προτυπο.
Ειναι κλειστου τυπου,Χρωμα ,διασταση,χρονολογια,αριθμιση.
Τα δακτυλιδια του πετ, αν καταφερεις να βρεις κλειστου τυπου,
ειναι φυσικα απο το ιδιο υλικο φτιαγμενα αλλα δεν ειναι του ιδιου προτυπου.
Ο επομενος και σημαντικοτερος λογος που γραφτηκα,ηταν για να μπορω να βαλω νεο αιμα στο κοπαδι μου αναπασα στιγμη και μαλιστα οχι αμφιβολου ποιοτητας.
Μιας και εχω μαλινουακια γραφτηκα σε εναν συλλογο μαλινουα.
Μου τη δινει να πηγαινω σε πετ και να ζηταω μαλινουα να με κοιτανε σαν εξωγηινο και να μου λενε αυτα δε τα φερνουμε γιατι δεν εχουν ζητηση.
Αν πιστευετε οτι γραφτηκα για να πουλω πιο ευκολα κανετε λαθος γιατι δεν εχω πουλησει ποτε ως τωρα και ουτε πιστευω οτι με το δακτυλιδι θα τα πουλησω πιο ευκολα.
Kαι οπως εγω αγοραζοντας ή ανταλλασοντας με νοιαζει η ταυτοτητα του πουλιου το ιδιο θα απαιτει και αυτος που θα παρει απο μενα

Papadakis
28-12-09, 17:17
Πάνο, καταλαβαίνω οτι ο κόσμος δεν έχει αντιληφθεί το πραγματικό πρόβλημα των εκθέσεων. Υπάρχει πρόβλημα απο πλευράς συμμετοχής εκτροφέων σε επίπεδο οργανωτικής συμμετοχής πριν, κατά και μετά την έκθεση, υπάρχει πρόβλημα εύρεσης χώρων, υπάρχει πρόβλημα οικονομικό, υπάρχει πρόβλημα μετακίνησης των πουλιών. Αυτά κυρίως χρειάζονται λύση για να γίνει μια έκθεση.

Εαν πείς οτι πας για Πανελλήνιο, με την έννοια της συμμετοχής των ομοσπονδιών, εκεί τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται. Για να μη θεωρηθεί οτι θείγω κάποιον, οτι γράφω το γράφω βάσει επίσημα ανακοινωθέντων εγγράφων. Πιάνω μόνο το κομμάτι των εξόδων. Εστω οτι έχεις ενα προϋπολογισμένο κόστος 30.000 ευρώ. Εχεις λοιπόν 2 ομοσπονδίες που η μία ΕΟΟ δηλώνει 10 http://www.fogr.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=2 και η άλλη ΠΟΟ 11 συλλόγους http://www.alop.gr/poo/meli.htm. Πως μπορείς να μοιράσεις τα έξοδα?

Ηδη τα πουλιά φωνής άρχισαν και κάνουν ξεχωριστό διαγωνισμό απο τα πουλιά άλλων κατηγοριών, γιατί υπάρχουν ιδιαιτερότητες στη κρίση τους. Ουσιαστικά δηλαδή, εαν εξαιρέσουμε τα φωνής, έχει η ΕΟΟ 9 και η ΠΟΟ 6 συλλόγους. Τώρα μοιράζονται διαφορετικά τα έξοδα?

Εαν σου πώ, πως απο τους 6 συλλόγους της ΠΟΟ, οι 2 έχουν περιστέρια που δεν συμμετέχουν στην έκθεση και ενας σύλλογος δεν είναι σε πλήρη λειτουργία, άρα μένουν 3 σύλλογοι της ΠΟΟ, τότε και πάλι μοιράζονται διαφορετικά τα έξοδα?

Ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά στο τελευταίο διαγωνισμό της ΠΟΟ http://www.alop.gr/apotelesmata/apotelesmata2009.pdf (http://www.alop.gr/apotelesmata/apotelesmata2009.pdf), και πές μου πόσοι εκτροφείς συμμετείχαν απο αυτούς τους 3 συλλόγους στο διαγωνισμό της ομοσπονδία τους. Συμμετείχαν 3 εκτροφείς απο τον ένα με 12 πουλιά (ένας εκ των οποίων είναι και μέλος της ΕΟΟ), απο τον δεύτερο 1 εκτροφέας με 7 πουλιά και απο το διοργανωτή 34 εκτροφείς, 10 εκ των οποίων κατέβασαν 480 πουλιά, δηλαδή το 69,36% της συμμετοχής. Επίσης συμμετείχε και 1 εκτροφέας της ΕΟΟ με 24 πουλιά.

Πιστεύετε οτι κάτω απο αυτές τις συνθήκες μπορεί να γίνει κατανομή των εξόδων? Τη στιγμή μάλιστα που η μια ομοσπονδία δεν διαθέτει ταμείο?

Papadakis
28-12-09, 17:22
Αρα Θόδωρε κάτι κερδίζεις απο τους συλλόγους, δεν έρχεσαι απλά να πάρεις δακτυλίδια. Δακτυλίδια κλειστου τυπου, χρωμα, διασταση, χρονολογια, αριθμιση υπάρχουν και στο εμπόριο. Επομένως δεν γράφτηκες απλά για να πάρεις δακτυλίδια, αλλά να εκμεταλλευτείς το πρότυπο των δακτυλιδιών. Να εκμεταλλευτείς δηλαδή το σύλλογο.

THODORIS1982
28-12-09, 17:40
Δε το κρυβω οτι κερδισα κατι.
Αμα δε μου αρεσει κατι θα παρω τα μπογαλακια μου και θα παω σε αλλη παραλια.Αυτη τη στιγμη βρηκα εναν συλλογο ο οποιος μου προσφερει αυτο που ζηταω δινοντας 0 ευρω πληρωνοντας το κοστος των δακτυλιδιων και μονο.
Αν οι απαιτησεις μου αλλαξουν τοτε ευχαριστως θα δωσω τη συνδρομη μου δεν ειμαι αχαριστος.
Αν παλι κρινω οτι αυτα που θα δωσω πανε στραφι η πορτα της εξοδου ειναι ανοιχτη.Δε κραταει κανενας καπου με το ζορι.

Το που ειναι γραμμενος ενας συλλογος ειναι το τελευταιο που με νοιαζει.
Θα γραφομουνα στο συλλογο της πολης μου ευχαριστως αν εκρινα οτι με ικανοποιουσε ανεξαρτητα αν ηταν στην ΕΟΟ η στη ΠΟΟ.
Αλλα προς το παρων δε βλεπω εκτροφεις μαλινουα εγραμμενος εκει αρα δεν εχει προς το παρων κατι να μου προσφερει.
Θα πληρωσω συνδρομη μονο αν ο εκαστωτε συλλογος κανει σεμιναρια εκτροφης.
Αν μου παρεχει κτηνιατρο ειδικευμενο σε πουλια οταν το χρειαστω
Αν μπορει αναπασα στιγμη να με βοηθισει να βρω νεο αιμα.
Αν φροντιζει να περνουμε καλυτερες τιμες απο καποια πετ ή αν αγοραζει αυτος αντι εμου.
Τοτε θα δωσω τη συνδρομη μου και οχι μονο για να γινονται τα διαφορα πανυγηρακια και τιποτε αλλο

. δεν γράφτηκες απλά για να πάρεις δακτυλίδια, αλλά να εκμεταλλευτείς το πρότυπο των δακτυλιδιών. Να εκμεταλλευτείς δηλαδή το σύλλογο.
Αυτο που μου λετε ειναι σαν την ατομικη ταυτοτητα.Υπαρχουν ενα καρο αλλα επισημα χαρτια αλλα η ταυτοτητα ειναι ταυτοτητα.
Η αστυνομια ειναι η εκδοτικη αρχη γιατι τις κοινες ταυτοτητες,το ΓΕΣ,ΓΕΑ,ΓΕΝ για τις υπηρησιακες.Το οτι εκδιδουν την ταυτοτητα αυτο σημαινει οτι εγω εκμεταλευομαι την εκαστωτε εκδοτικη αρχη?

Papadakis
28-12-09, 17:51
Απ'ότι αντιλαμβάνομαι στα λόγια του Ανδρέα του Πανόπουλου έρχεσαι.
Ακόμα νομίζω πως οι περισσότεροι θέλουν υπηρέτες και δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένοι παρά μόνο με το να σχολιάζουν τους πάντες και τα πάντα.Και προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου μα καθόλου που ο Ανδρέας ανήκει στη ΠΟΟ.

Δεν εκμεταλεύεσαι την αρχή αυτή καθ'εαυτή αλλά το κύρος της αρχής.

lancashire
28-12-09, 17:54
Αρα λοιπον και βλεπωντας και την κατασταση απο κοντα καθως φετος ηταν η τριτη μου Εκθεση μετα απο μια δεκαετια που πρωτοξεκινησα, ξεχναμε την Μεγαλη ιδεα
και μενουμε στους συλλογους μας η το γυρναμε οπως εχουν κανει καποια παιδια ηδη με το Gloster Show και το Γερμανικο Σκουφατο club. Δηλαδη η τρελλα και το μερακι μερικων παλι καταφερνει να βαλει τα γυαλια στις ομοσπονδιες. Ασχολουμαστε με τις ρατσες μας τις δουλευουμε με τους φιλους μας ανεξαρτητως συλλογου και απο εδω παν κι αλλοι.
Φυσικα και τι να το κανω που ο συλλογος μου ειναι δυνατος στα Γιορκ για παραδειγμα
και εκει οντως πρεπει να μοχθησω για να ανεβω και ευκολα καταλαβαινω που βρισκομαι εκτροφικα, αλλα στα φαιφ φανσυ λεω παραδειγμα τα νικητηρια πουλια δεν πιανουν μια μπροστα στων φιλων μου απο αλλο συλλογο. Δηλαδη πως να καταλαβω που στεκομαι οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω αφου ετσι κι αλλιως σε εναν μεγαλο διαγωνισμο για χιλιους λογους δεν θα κατεβουν ποτε ολοι οι εκτροφεις μαζι?

Στο φιναλε που να παμε να κανουμε μεγαλο κατα COM διαγωνισμο με τα χαλια μας οταν ο Γερμανος κριτης μας βλεπωντας κατι γκλοστεροκλουβα με μπιχλα μου λεει:
Η εκθεση ειναι ενας διαγωνισμος ομορφιας, το μεγαλυτερο γεγονος σε ολη τη χρονια του εκτροφεα, αμα βλεπεις λοιπον αυτο το κλουβι καταλαβαινεις και τι ειναι ο εκτροφεας .Σας το λεω εγω που ο ιδιος πηγα τα πουλια μου χωρις τις σωστες πατηθρες και ποτιστρες και ετρεχα μεχρι τελευταια στιγμη

ΜΦΧ
Πανος

THODORIS1982
28-12-09, 18:08
Με την παραθεση σας δεν εχετε δικιο.

Δε ψαχνει κανεις υπηρετες με τον ετυμηγορικο ορο της λεξης υπηρετης.

Αυτο δε συμμενει οτι δεν εχουμε δικαιωμα να κρινουμε τα διαφορα γραφομενα.Αφου κρινομαι και εγω απο αυτα που γραφω ετσι μπορω και εγω να κρινω αυτα που γραφονται.
Με την μονη διαφορα οτι εγω και αλλοι σαν και μενα συμμετεχουν ενεργα σε αυτο το χωρο βοηθωντας του ασχετους αλλα και ζητωντας την βοηθεια σαν ασχετοι απο αλλους.Γιαυτο υπαρχουν τα περισσοτερα φορουμ πουλιων.Αν κανουν περα οι ασχετοι θα γεμισει ο τοπος αραχνες και τα μονο που θα γραφεται θα ειναι καυγαδες συλλογων.
Ποσα ποστ που γραψατε εχουν σχεση με τη φροντιδα των πουλιων και ποσα εχουν σχεση με συλλογους,ομοσπονδιες,com Hellas.Aν τα βαλουμε σε μια παλντζα θα ψαχνουμε βαριδια για να την ισσοροπισουμε

georgekouk
28-12-09, 20:34
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.
Όλοι μας ανεξαρτήτως ομοσπονδίας στην οποία ανήκουμε ενδιαφερόμαστε για την πρόοδο της ορνιθοκουλτούρας στην Ελλάδα μας.
Όσοι από εμάς θέλουμε και πιστεύουμε στις εκθέσεις - διαγωνισμούς, θεωρώ ότι το κάνουμε πρωτίστως για να δούμε, μέσω της κρίσης, την πρόοδό μας ώς εκτροφείς, και την αποκομμιδή περαιτέρω γνώσεως μέσω των σεμιναρίων (που δυστυχώς είναι πολύ λίγα ), και της συναναστροφής μας με τους υπόλοιπους φίλους.
Το τελευταίο γίνεται και μέσω προσωπικής επαφής μεταξύ μας, με κάποιους και πάλι λίγους, ή μέσω των πουλοφόρουμ και παραμένει κι αυτό ελλιπές.

Όσοι όπως ο κύριος Παπαδάκης και όλοι οι υπόλοιποι, επίσης λίγοι, εκτίθενται με τα διοικητικά - διαδικαστικά, είναι αποδέκτες και των επιφημιών αλλά και των διαφωνιών - λάσπης, κλπ.

Αν και διαφωνούσα και συνεχίζω να διαφωνώ με τον αριθμό ή καλύτερα των περιορισμό της ποσότητας των πουλιών που πρέπει να κατεβάζει ένας εκτροφέας σε μία έκθεση, άποψή μου είναι ότι πρέπει να είναι ανοικτός ο αριθμός αυτός, θεωρώ ότι με σωστή οργάνωση και προϋπολογισμό εξόδων, καμμία έκθεση δεν μπαίνει μέσα.
Ίσα ίσα που άν επιτρέπεται, να κατεβάσουν οι εκτροφείς μεγάλο αριθμό πουλιών, να επωμίζονται και το αναλογούν κόστος συμμετοχής τους.

Το σίγουρο είναι ότι για να γίνει μία κατηγορία ή υποκατηγορία ράτσας ή/και φύλου, πρέπει να συμμετάσχουν το λιγότερο 5 άτομα - πουλιά.

Τώρα όμως, αν στον έναν διαγωνισμό συλλόγου ή στον άλλον δεν έχει αρκετές συμμετοχές από τα μέλη του και δεν υπάρχει επάρκεια, ή την ελάχιστη των συμμετοχών, έτσι ώστε να έρθει και να καλύψει τα έξοδα, τότε ρε παιδιά να μην γίνει. Ή εάν γίνει να καλυφθούν τα έξοδα από τους συμμετέχοντες, εν γνώσι τους στο κάτω κάτω, και με ενημέρωσή τους, εκ των προτέρων.
Κι εδώ χωράει πολύ κουβέντα, βασικά για την αναγκαιότητα ή μή και τη διατήρηση ή μή ενός συλλόγου ο οποίος, καθαρά λόγω ανεπάρκειας διοίκησης - διαχείρισης, ή ατονίας των μελών του, δεν μαζεύει ούτε τις συνδρομές από τα ενεργά μέλη του. (Ενεργό είναι ένα μέλος όταν έχει αποδεκτεί το καταστατικό του συλλόγου και την υποχρέωση καταβολής συνδρομής σε αυτόν, αλλά δεν έχει υποβάλει εγγράφως την επιθυμία του για αποχώρηση από αυτόν, και διαγραφή του).
Το σπουδαιότερο εδώ, είναι να επαναδραστηριοποιήσει τα ανενεργά μέλη του με δείγματα έργου και αποδείξεις αυτού του του έργου, και όχι να διατηρείται μόνο και μόνο για να υπάρχουν καρέκλες. Κι αν τα έξοδα αυτά πέφτουν κάτω του λογικού και πραγματικού κόστους διατήρησης ενός συλλόγου σε λειτουργία, τότε μπορεί και να μήν υφίσταται πλέον (ο σύλλογος) και ας στραφούν οι ενεργοί εκτροφείς του, σε άλλους συλλόγους.
Αλλά ας επανέλθω στα των διαγωνισμών. Όλοι μας θέλουμε, λέμε, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ! Και σίγουρα το εννοούμε!
Η λύση είναι και πάλι απλή. Ο χώρος θα βρεθεί αναλόγως των συμμετοχών που θα πρέπει να δηλωθούν και να προπληρωθούν οι συμμετοχές ένα-δύο μήνες πρίν, το λιγότερο, της έναρξης του διαγωνισμού.
Βασικό. Τέλος οι κατα τόπους συλλογικοί διαγωνισμοί και μεταφορά του κόστους των στον ένα και μοναδικό Πανελλήνιο.
Αιτιολογία. Δεν λέει τίποτα και σε κανένα μας να τρέχει μόνος του και να βγαίνει πρώτος, όσον αφορά τα βραβεία, κύπελλα κλπ. Η διαφοροποίηση μου όμως είναι, στό οτι παίζει ρόλο, η κάθε μία καρτέλα κρίσης του καθενός πουλιού.
Πόσα πουλιά άλλωστε κατέβηκαν σε διαγωνισμούς εδώ κι εκεί; 1000, 2000 ; Δεν αναφέρομαι σε πουλιά φωνής - που κι εκεί πρέπει να γίνει ένας διαγωνισμός - αλλά σε τύπου, εμφάνισης και χρώματος.

Και δεν νομίζω ότι δεν υπάρχουν και εταιρείες του χώρου και όχι μόνο, που ενδιαφέρονται για χορηγίες και παράλληλη έκθεση προϊόντων.

Συμφωνώ να αναλάβουν το κόστος συμμετοχής οι εκθέτες ώς πρός το κόστος των εκθεσιακών κλουβιών - χάρτινων, και να χρεωθούν τις προσόψεις κλπ, οι ίδιοι με την υποχρέωση την επόμενη να τα έχουν σε πρώτη ζήτηση διαθέσιμα, ως χρησηδάνειο. Ή την χορηγική συμμετοχή εταιρειών του χώρου, με απόδοση στους εκθέτες εκθεσιακών κλουβιών στο κόστος!

Όλα στην αρχή θα είναι δύσκολα, αλλά σιγά σιγά, χρόνο με το χρόνο, θα αποκτάμε και ένα επίπεδο μεγαλύτερο. Αίγλη ως διαγωνισμός, με φυσικό επακόλουθο την επανεμφάνιση "αδρανών" εκτροφέων, στους πάγκους.

Τελειώνοντας, αγαπητέ Κώστα, δεν μας πέρνει ακόμα για διεθνή διαγωνισμό. Έτσι απλά. Ωραίος ώς στόχος και μπράβο, αλλά όλα γίνονται όταν ωριμάζουν οι συνθήκες, ή ελαχιστοποιούνται οι ανασταλτικοί παράγοντες.
Φιλικά,

Giorgos M
29-12-09, 01:29
Φίλοι σε ετούτη τη συζήτηση θα ήθελα να συμμετέχω και να αποδείξω ότι τα περισσότερα από όσα γράφονται για λογαριασμό της ΕΟΟ και των συλλόγων της, ως και την COM Ελλάς, απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

Λυπάμαι που αυτές οι αντιλήψεις γράφονται σ’ αυτήν την ιστοσελίδα από άτομο που έχει την υποχρέωση να προφυλάσσει την ΕΟΟ και να της προσδίδει πρωταγωνιστικό ρόλο μέσα από την συμμετοχή της και όχι μέσα από «επιβαλλόμενη μονοκρατορία».

Στην Ελλάδα μέλη της «Καναρινοκουλτούρας» είναι όλοι που εκτρέφουν καναρίνια κλπ και είναι πολύ περισσότεροι οι ανένταχτοι από τους οργανωμένους χωρίς να είμαστε μεταξύ μας εχθροί.

Οι σύλλογοι υποχρεούνται να τους σέβονται και να τους θεωρούν συνοδοιπόρους τους και ίσως και αυριανά μέλη τους.

Δεν κακίζω κανένα από όσους έχουν διαφορετικές απαιτήσεις από ότι μπορεί η ΕΟΟ να τους προσφέρει, αλλά θα τους προέτρεπα να προσπαθήσουν από μέσα να υλοποιήσουν τις απαιτήσεις τους.

Κακίζω όμως εκείνους που προσπαθούν να επιβάλουν την άποψη τους χωρίς να ακούν τους άλλους και μάλιστα αγνοώντας παντελώς την ιστορία της ΕΟΟ.

Πιστεύω ότι το φαινόμενο είναι παροδικό λόγω απουσίας προέδρου και ότι θα διορθωθεί στις επόμενες εκλογές.

Δεν θέλω να συνεχίσω διότι αναφέρεται στους όρους της ιστοσελίδας ότι δεν επιτρέπονται οι συζητήσεις για Συλλόγους και Ομοσπονδίες. Πήρα όμως αφορμή από την συμμετοχή στη συζήτηση ετούτη, των ατόμων που είναι εντεταλμένοι να «προστατεύουν την ιστοσελίδα» και δοκιμάζω να δω τις αντοχές και αν επιτραπεί η συζήτηση θα πω περισσότερα.

Υ/Γ Δεν αναφέρθηκα στην ΠΟΟ διότι δεν είμαι μέλος της

Giorgos M.

Papadakis
29-12-09, 01:46
Γιώργο, χαίρομαι ειλικρινά, γιατί έχεις πιάσει το νόημα για ενα πολύ μεγάλο κομμάτι που αφορά το χώρο γενικότερα. Εκεί που διαφωνώ είναι οτι θα πρέπει να ενισχύσουμε τους συλλόγους να κάνουν τοπικό διαγωνισμό και οχι να τους σταματήσουμε.

lancashire
29-12-09, 09:46
αγαπητοι φιλοι οπως ξαναειπα δειξτε οτι μπορουμε να συζητησουμε
κοσμια και με σεβασμο και το θεμα των διαγωνισμων και συζητηση εχετε ηδη.
Ας αποφυγουμε την προσωπικη αντιπαραθεση, μεχρι στιγμης τα καταφεραμε και φτασαμε 4η σελιδα, κριμα δεν ειναι?

Μπορει καποιος να προτεινει λυση και να μας διαφωτισει χωρις να τα ριξει στην ΕΟΟ την ΠΟΟ τον ΑΛΟΠ τον ΕΛΚΕ τον Γιωργο , τον Κωστα , την ιστοσελιδα και δεν ξερω εγω που αλλου?
να θυμηθουμε ολοι οτι υπαρχουν και οι ''ασχετοι'' και η νεα γενια εκολλαπτομενων εκτροφεων που σαφως εχουν πιο καλη προσβαση στην πληροφορηση απο οτι ειχαμε εμεις και δεν εχουν καμια ορεξη για τις γνωστες εριδες και διαμαχες που εχουν δει σε καθε μορφη τοσο καιρο μεσα κι εξω απο τα φορουμ.Καθε φορα αντι να τους κραταμε κανουμε οτι ειναι δυνατον να τους διωξουμε.Και καλα να φυγουν γελωντας με τα χαλια, το θεμα ειναι να μην φυγουν απο το χωρο αηδιασμενοι με αυτα που ακουν και βλεπουν
ΜΦΧ
Πανος

pao13
29-12-09, 10:04
καλημέρα

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω σαν να με έπιασε πονοκέφαλος.
Θα πω την προσωπική μου εμπειρία για τους διαγωνισμούς φέτος που επισκέφτηκα κατά την προσφιλή μου συνήθειας.
Να πω ότι εκτός των διαγωνισμών του συλλόγου μου ( που πάντα τα παιδιά προσπαθούν και καταφέρνουν να διοργανώσουν παρά πολύ καλούς διαγωνισμούς σε άριστες συνθήκες ) επισκέφτηκα σχεδόν όλους τους υπόλοιπους και πάλι είχα την χαρά να δω καλούς φίλους από κοντά.
Πήγα λοιπόν στον ΠΟΚ, στον ΑΣΚΕ, στον ΕΛΚΕ και στον Παν. της ΕΟΟ.
Όπως ήδη έχω αναφέρει, χάρηκα γιατί όντως το επίπεδο σε σχέση με προηγούμενες διοργανώσεις ήταν ανώτερο, και από θέμα διοργάνωσης, αλλά και από ποιότητας πουλιών.
Να πω εξ αρχής ότι είναι καθαρά προσωπικές απόψεις, μιας και είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν και αντίθετες.
Καταλήγοντας, να επαναλάβω ότι γενικά υπήρξε μια τάξη φέτος που δεν υπήρχε τα προηγούμενα χρόνια κατ εμέ, και σχεδόν σε όλους τους διαγωνισμούς έκριναν έλληνες κριτές, χωρίς να ακούσουμε σχόλια για την κρίση τους.
Είναι όπως λέμε εμείς οι ποδοσφαιρόφιλοι, ο διαιτητής πρέπει να μένει απαρατήρητος.
Το μονό που με στενοχώρησε, είναι ότι για μια φορά ακόμη, συνειδητοποίησα ότι δυστυχώς ράτσες οι οποίες μεσουρανούσαν έχουν εξαφανιστεί πλέον.

panopoulos andreas
29-12-09, 14:16
Κώστα απ’ ότι βλέπεις όλοι θέλουν να τους προσφέρουν δηλ. να παίρνουν όσα περισσότερα μπορούν. Εδώ ας σημειωθεί πως δεν παίρνουν ότι κι ότι. Οι υπηρεσίες πρέπει να είναι συγκεκριμένες για το κάθε μέλος του κάθε συλλόγου, κι αυτό έχει να κάνει με τις ειδικές του ανάγκες ήτοι : είδος εκτροφής – τόπος κατοικίας – οικονομική κατάσταση – ιδιοτροπία χαρακτήρα – οικογενειακή κατάσταση – κατάσταση χώρου εκτροφής- απαίτηση μεταφοράς και παραλαβής πουλιών στις εκθέσεις κ.α.. Ο σύλλογος λοιπόν δηλ. το ΔΣ του συλλόγου πρέπει να λύσει όλα αυτά τα προβλήματα, και ακόμα να βρει κριτές, αίθουσες, εισιτήρια, ξενοδοχεία, να φροντίσει για τα φαγητά, τα αποτελέσματα, τα site, την καθαριότητα, το τάισμα το πότισμα , την θέση πάρκινγκ. Ακόμα πρέπει να εξασφαλίσει κριτές για την επόμενη χρονιά που να είναι αρεστοί από όλους (ίσως ένα κριτή ανά εκτροφέα αν ήταν δυνατό).
Πρέπει να υπηρετήσουμε λοιπόν τα μέλη που υπάρχουν στους συλλόγους ακόμα και αυτούς που ποτέ δεν έχουν βρει τον ελάχιστο χρόνο να βοηθήσουν ή δεν έχουν έρθει σε συνέλευση, αλλά βρίσκουν χρόνο να λένε και να γράφουν 8άστηλα σε διάφορα φόρουμς ή να κάνουν υπερατλαντικά ταξίδια για να εξασφαλίσουν πουλιά – εδώ να δεις χρόνο που αφιερώνουν - πρέπει όλα αυτά που δίκαια απαιτούν να τους προσφέρονται για το υπέρογκο ποσό των 30-40-50 ευρώ ετησίως . Ούτε άχνα για τα πουλάκια που θα πουλήσουν με τα δακτυλίδια που έφερε ο σύλλογος (0,30 ανά πουλί υπέρογκο ποσό ). Για μερικούς ανένταχτους πιστεύω πως είναι ένα εμπόδιο όλα αυτά που γίνονται, και για άλλους ένα καλό άλλοθι γιατί πραγματικά δεν εκτρέφουν ή δεν θέλουν να το κάνουν. Είναι σαν κάποιους πολιτικά ανένταχτους που το μόνο που θέλουν είναι να μηδενίζουν τα πάντα δήθεν διαμαρτυρόμενοι για κάτι που στην ουσία δεν τους πολυνοιάζει.
Έτσι να περνάει η ώρα δηλαδή. Προτείνω πάντως σε όποιον νομίζει πως μπορεί να βοηθήσει ή να κάνει κάτι καλύτερο (από αυτά που γίνονται ή που προσπαθούν να γίνουν από ορισμένους ανθρώπους σε συλλόγους και ομοσπονδίες) να το κάνει γιατί με τα λόγια κι από την πολυθρόνα του υπολογιστή δεν μπορεί. Έχω να πω μπράβο και συγχαρητήρια σε όλο το υπηρετικό προσωπικό ανεξαρτήτως ΕΟΟ - ΠΟΟ κλπ που διοργάνωσαν ή βοήθησαν το ελάχιστο τους διαγωνισμούς. Αυτοί μιλάνε με έργα κι όχι με λόγια.

MIKE
01-01-10, 13:16
οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια ξερει