PDA

Επιστροφή στο Forum : Νερο με οζον(μην γελατε)

teo24
14-03-10, 23:53
Οπως λεει κι ο τιτλος νερο με οζον κανει να δωσουμε στα πουλια?Αγορασε η μητερα μου το μηχανημα του τρελοεπιστημονα Φικιωρη.Να το δοκιμασω?enr

postman
15-03-10, 01:01
ο παλαβογιατρος το προτεινει για χρηση σε ανθρωπινο οργανισμο.

ακομη κ ετσι ομως σε μεγαλες ποσοτητες ειναι δηλητηριωδες! σκοτωνει δλδ.

ποσω μαλλον σε πουλια που καταλαβαινεις την αντιστοιχια σε αντοχες !
το οζον κανει καλο σε ορισμενες περιπτωσεις , οπως απολυμανση,
γιαυτο και χρησιμοποιειται κατα κορον σε θαλασσινα ενυδρεια οπου θελουμε νερο
οσο το δυνατον πιο < καθαρο > απο παθογονους οργανισμους!

σε μικρες ποσοτητες το χρησιμοποιουν οι ιονιστες για τον καθαρισμο του αερα.

εχοντας το χρησιμοποιησει σε ενυδρεια για πολλα χρονια,
εχω μια καποια πειρα πανω στο αντικειμενο για αυτο το λογο απανταω.

εγω παντως σε καμια περιπτωση δεν θα το εβαζα στο νερο των πουλιων μου ! ακομη και με εγγυησεις...

teo24
15-03-10, 01:08
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση,επειδη δεν γνωριζω καθολου το ολο θεμα γι αυτο ρωτησα.Να σου πω την αληθεια ουτε εγω θελω να το δοκιμασω,μυριζει πραγματικα ασχημα οταν κανει τη δουλεια του.enr

postman
15-03-10, 01:13
μυριζει ακριβως σαν ναχει πιασει βροχη...προσοχη στις διαρροες ! ειδικα αν στο σπιτι υπαρχουν παιδια μικρα !

mgerom
15-03-10, 12:52
Aντί Νερό με όζον, μπορείς όμως απο βραδύς να βάζεις σε κάποιο ανοικτό σκεύος το νερό που θα χρειαστείς την επόμενη ημέρα για τα πουλιά.Η παραμονή του εκεί, θα το απαλλάξει απο το χλώριο και κάποια άλλα πτητικά στοιχεία που περιέχει.Πίστεψέ με, η καθημερινή παροχή αυτού του νερού θα είναι μια μεγάλη προσφορά στις ζωές που περιποιήσε.

teo24
15-03-10, 14:26
καθε πρωι αλλαζω το νερο,το αφηνω ομως κανα 10λεπτο πριν το δωσω στα πουλια.

stav
15-03-10, 14:52
teo24
Με δεκα λεπτα δεν γινεται τιποτα,αφηνε το ολη την νυχτα.

postman
15-03-10, 20:09
για λιγοτερο χρονο αναμονης της εξατμισης του χλωριου βαζουμε κατι μεσα στο νερο που θα το ανακατευει.το χλωριο που ειναι πτητικο θα φυγει πολυ πιο γρηγορα.
(μενουν μονο οι χλωραμινες που κανουν λιγοτερο κακο αλλα δυσκολα φευγουν. μονο με ro.)

nautikos52
16-03-10, 16:23
Εγώ εφαρμόζω το εξής απλό. Έχω μια μεγάλη κανάτα η οποία κάθε πρωί ή κάθε 2 ημέρες που βάζω νερό στα πουλάκια επί τόπου την ξαναγεμίζω και την αφήνω για χρήση την επόμενη ημέρα

reifen
18-03-10, 17:50
Μια αντλία αέρα για μια ώρα θα απαλλάξει το νερό από το χλώριο.
υπάρχουν αντί χλώριο για ερπετά και φτηνά φίλτρα με ενεργό άνθρακα που θα κάνουν δουλειά

marvirus
22-04-10, 21:05
επειδη ασχολουμε χρονια με το οζον δεν κανει κακο στα πουλακια
ισα ισα, θα εχουνε καλη υγεια γιατι το οζον διασπα το χλωριο και καιει τα βαρεα μεταλλα ...

το οζον ειναι τοξικο συμφωνοι, αλλα σε μεγαλες ποσοτητες.
τα μηχανιματα που πουλανε στην αγορα παραγουν ελαχιστες ποσοτητες .
εγω χρονια βαζω νερο με οζον στα πουλακια και ποτε δεν ειχα κανενα αρρωστο απο τα 6 καναρινια.
επισης απολυμενεται το νερο πληρως και γινεται οξυγονουχο.
οταν βγαλης το ποτηρι απο το μηχανημα του οζοντος πρεπει να περασουνε 20 δευτερολεπτα για να διασπαστει το οζον
και απο οζον γινεται οξυγονο κατα τη διαρκεια των 20 δευτερολεπτων σκοτωνονται ολα τα μικροβια και μετατρεπεται σε οξυγονο
με αποτελεσμα το νερο να ειναι οξυγονουχο.
εχει οφελη σε ολο τον οργανισμο ,σε κατοικιδια και ανθρωπους.
εγω σου συνιστω να βαζεις οζον στα πουλακια σου με σιγουρια ,αλλα θα βαζης το νερο μονο για 1 ενα λεπτο στο μηχανημα.

επαναλαμβανω μονο ενα λεπτο
και δε θα το δωσης αμεσως να το πιουν αλλα μετα απο 20 δευτερολεπτα για να γινη η διασπαση
ο πατερας μου ειναι γιατρος και ασχολητε με την οζονοθεραπεια οξυγονοθεραπεια γιαυτο στα λεω αυτα

uli
23-04-10, 01:39
Πολύ καλά τα λες. Έτσι είναι αλλά με ένα φίλτρο άνθρακα είσαι οk και δε χρειάζεται να μπεις σε τέτοια διαδικασία. Πάντως, δεν υπάρχουν επικίνδυνες ουσίες αλλά επικίνδυνες συγκεντρώσεις.

marvirus
23-04-10, 13:27
το κακο με τα φιλτρα ανθρακα ειναι οτι μπορει να φιλτραρει το νερο, αλλα παραλληλα πινουμε και μερος του ανθρακα
που με τα χρονια μπορει να γινη καρκινογονος μεσα μας
εγω χρησιμοποιω το aqua vie.δεν ξαναπαιρνω ανθρακα. το πρωι που θα ξυπνησης γεμισε ενα ποτηρι νερο απο το φιλτρο
χωρις να το αφησεις να τρεξει κατευθειαν στο ποτηρι και πηγαινε στο φως να δεις τα κατακαθια
ειναι τοσο μικρα που δεν τα βλεπουμε και τα πινουμε

uli
23-04-10, 14:14
Αν το φίλτρο είναι παλιό ισχύει...

marvirus
23-04-10, 15:10
κοιτα ,σε ολα τα φιλτρα ανθρακα φευγει μερος του ανθρακα και παει στο νερο
στα παλια πιο πολυ. στα καινουργια λιγοτερο
δεν ειναι απολυτα ασφαλες γιατι τι περιμενεις απο ενα φιλτρο με 40,50,80€?
οτι ειναι για την υγεια ας ειναι το καλυτερο
πχ το ιμπιριαλ μαξιμουμ με τα τρια φιλτρα κανει 600€ ,αλλα καθε χρονο αλλαζεις φιλτρα 100€

με το aqua vie το μηχανημα δε θελει φιλτρα και μιμειται τη διαδικασια της φυσης εξατμιζει το νερο με αποτελεσμα ολα τα βαρεα μεταλλα και οι ακαθαρσιες να μενουν στον πατο παραλληλα με το βρασιμο το νερο αποστειρωνεται και περναει απο μια πετρα που του δινη μεταλλικα αλατα
και ετσι ειναι αποδεδειγμενα καθαρο το νερο...
ξερεις οτι σε ερευνες που εχουνε κανει στην Ελλαδα, μονο το aqua vie ειναι αποδεδειγμενα το καλυτερο φιλτρο?
κραταει 100% των μολυντων που εχει το νερο,σε αντιστοιχα φιλτρα ανθρακα εχει αποδειχτει οτι μεγαλο μερος μολυντων περναει το φιλτρο

jimi gats
23-04-10, 19:43
η μητερα σου ειναι καλα???νοιωθει καλυτερα???
να το παρω και για τη δικια μου !χαχαχα

teo24
23-04-10, 20:38
Ναι,ναι αλλος ανθρωπος εγινε,ξαφνικα τις περασαν ολα.Οχι τιποτα αλλο αλλα με ζαλιζει να πιω κι εγω,ουτε την μυρωδια του δεν αντεχω.enr

uli
24-04-10, 00:35
marvirus

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, αλλά έτσι όπως τα γράφεις (#15) είναι σα να κάνεις διαφήμηση.

Και επειδή έχουν γίνει αρκετά postαρίσματα σχετικά με την ποιότητα του νερού που πίνουν τα πουλιά, έχω ξαναπεί ότι λόγω επαγγέλματος (Χημικός Μηχανικός) και λόγω εμπειρίας σε διυλιστήρια της ΕΥΔΑΠ, το νερό της Αθήνας είναι μακράν το καλύτερο της Ευρώπης και πολύ καλύτερο από όλα τα εμφιαλωμένα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα όσον αφορά την επεξεργασία και την καθαρότητα. Αν κάποιος προτιμά εμφιαλωμένο λόγω απουσίας οσμών και λόγω πρόσθετων μεταλλικών στοιχείων τότε οk ,αλλά έχω ξαναπεί ότι όλες σχεδόν οι εταιρείες δεν πληρούν τις απαραίτητες προδιαγραφές για την εμφιάλωση.

Θεωρώ ότι όλα αυτά είναι υπερβολές για τα πουλιά. Περισσότερη προσοχή χρειάζεται ο αέρας που αναπνέουν(και οι τροφές που τρώνε) που είναι γεμάτος καυσαέρια παρά το νερό, στη φύση που ζουν τα άγρια καναρίνια πίνουν νερό με όζον ή εμφιαλωμένο;
Το χλώριο που υπάρχει στο νερό δεν κάνει κανένα κακό παρά μόνο αν υπάρχει χρόνια συσσώρευση (μιλάμε για 70 χρόνια) στον οργανισμό και αν το νερό έχει ξεπεράσει τα επιτρεπτά όρια (που ποτέ δεν ξεπερνάει).
Και βαρέα μέταλλα το νερό της βρύσης δεν έχει, νερό από πηγές που περνάει από χίλια κόσκινα είναι, δεν είναι εργοστασιακά απόβλητα.

Οπότε, ή κάνετε αυτό με την κανάτα για να φύγει το χλώριο (που είναι περισσότερο θέμα οσμής) ή βάζετε ένα απλό φίλτρο άνθρακα και είστε υπερ-ασφαλείς. Και τέλος, τα διυλιστήρια σε μεγάλες πόλεις δε χρησιμοποιούν χλωραμίνες όπως αναφέρθηκε ούτε σχηματίζονται κατά την επεξεργασία και σε περιπτώσεις που έχουμε σχηματισμό τέτοιων ουσιών στον οργανισμό μας λόγω παράπλευρων αντιδράσεων, μικρή ζημιά κάνουν σε σχέση με όλα αυτά που τρώμε σήμερα (απλά καίνε διάφορες πρωτεΐνες). Τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι, έχουμε πολλά και καλά νερά σα χώρα.

Τέλος, το όζον είναι κάτι σαν την ομοιοπαθητική, είναι δίκοπο μαχαίρι. Μπορεί σε μερικούς να μειώσει ένα πρόβλημα αλλά σε κάποιους άλλους να το γιγαντώσει...

marvirus
24-04-10, 11:29
και να σε ρωτησω οσο καθαρο και να ειναι το νερο στη διαδρομη μετα το καθαρισμο νομιζης αμα ειναι 15 με 20 χρονων το σπιτι δε θα πινης διαφορα απο της σωληνωσης?στο ποτηρι σου δεν ερχετε 100% καθαρο οσο για τα φιλτρα ανθρακα προτημο να μη βαλω καθολου φιλτρο παρα να βαλω ανθρακα η πρωσοπικη μου αποψη

uli
24-04-10, 15:38
Για τα φίλτρα ok, είναι και ψυχολογικό στον καθένα
αλλά ο ενεργός άνθρακας δεν είναι κάρβουνο όπως μπορεί να το συνδυάζουμε στο μυαλό μας εξαιτίας της λέξης "άνθρακας"...

Από την άλλη, μπορεί οι σωληνώσεις σε ένα σπίτι να έχουν φθαρεί και ενδεχομένως να πίνει κάποιος μικροσκοπικά κομμάτια ακαθαρσιών τα οποία ουσιαστικά δεν προξενούν βλάβες στον οργανισμό μας καθώς ακόμα και να υπάρχει φθορά στο εσωτερικό των σωλήνων,
θα είναι κάποια άλατα του νερού και σπανίως σκουριά.
Σε ένα παλιό σπίτι όπως το δικό μου που είναι 25 χρόνων προνόησα και άλλαξα όλα τα υδραυλικά με πλαστικούς σωλήνες
όχι μόνο για την ποιότητα του νερού αλλά για την αποφυγή τυχόν διαρροών.
Είναι κάτι αναπόφευκτο που πρέπει να κάνει κάποιος όταν μένει σε σχετικά παλιό σπίτι οπότε έτσι θα είναι καλυμμένος...

marvirus
24-04-10, 16:18
εκανα δοκιμη και εβαλα λιγο βαμβακι μεσα στη βρυση και μετα βιδωσα τη σιτα μεσα σε 1 μερα το βαμβακι κιτρινισε γιαυτο το λεω
εχεις δικαιο σ'αυτο αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για να αλλαξεις ολο το υδρευτικο συστημα
εσενα ποσο σου κοστησε στο περιπου?

ο ενεργος ανθρακας ακουσα οτι φτιαχνετε απο πυριτιο ισχυη?

uli
24-04-10, 22:01
To βαμβάκι κιτρίνισε λόγω της κυταρρίνης που αποτελεί βασικό συστατικό του...

Το κόστος για τα υδραυλικά ήταν 1.600Ε, αρκετά καλή τιμή γιατί άλλαξα όλες τις σωληνώσεις με καινούριες χάλκινες και πλαστικές και έβαλα κι έναν πίνακα όπου υπάρχουν όλοι οι διακόπτες μαζί για να απομονώνεις άμεσα την κάθε διαρροή.

Ο ενεργός άνθρακας είναι βασικά μια μίξη κάρβουνου και φλοιού καρύδας. Υπάρχουν φίλτρα με πυριτική σκόνη αλλά είναι διαφορετικά από τον ενεργό άνθρακα...
Επίσης, ο ενεργός άνθρακας χορηγείται και σαν αντίδοτο σε δηλητηριάσεις καθώς προσροφά τις τοξικές ουσίες.