PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρσενικα και θηλυκά

admin_old
30-11-07, 12:07
Καλημερα σε ολους τους φιλους

Ηθελα να ρωτησω σοβαρα χωρις ιχνος κοροιδιας εαν πιστευει καποιος οτι μπορει να κοντρολαρει κατα την διαρκεια της αναπαραγωγικης περιοδου πως να του βγαινουν περισσοτερα Αρσενικα παρα Θυλικα.

Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος τροπος που δουλευει καποιος και εχει αποτελεσματα ?

Φυσικα αυτο που γραφω ισχυει και για τα καναρινια αλλα και τους μουλους.

mpartsa
30-11-07, 23:30
Yπαρχει μια θεωρια που βασιζεται στους ΒΙΟΡΥΘΜΟΥΣ.
Συμφωνα με καποιο βιβλιο του συλλογου μου υπολογιζοντας ποτε γεννηθηκε ή μανα ή ο πατερας τα ζευγαρωνεις αναλογη περιοδο του μηνα για να παρεις ή πιο πολλα αρσενικα ή πιο πολλα θηλυκα!!!!
Για λεπτομερειες καποια αλλη στιγμη!

kyriakospap
30-11-07, 23:59
ΟΤΑΝ Ο ΚΑΝΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΚΑΝΑΡΑ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ 3 ΣΤΑ 4 ΑΡΣΕΝΙΚΑ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΚΑΝΑΡΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΝΑΡΟΣ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ 3 ΣΤΑ 4 ΘΥΛΗΚΑ.
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΛΙΑ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΗΚΕ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΤΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΙΣΑ-ΜΙΣΑ

kavourinio
01-12-07, 09:17
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ!!
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΙΛΟ ΤΟΝ ΘΕΟ!

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ DNA

Υ.Γ. ΣΤΟ ΣΟΙ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 26 ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ 1 ΚΟΡΙΤΣΙ!
Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΘΑ ΗΞΕΡΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ!

Pegasus
02-12-07, 10:46
kalimera se olous

Na po kai ego auto pou xero. Ipraxie tropos einai omos mono theorie. To Exo kai se Pdf alla einai germanika ama thelete na to kano upload. Alla auti i theoria einai mono se Kanarinia Xromatos kai pesi rollo ti me ti sevgaronis. Se lei ti xroma tha pesi kai i an einai arseniko i thiliko se %.

Pegasus
02-12-07, 10:49
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ!!
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΙΛΟ ΤΟΝ ΘΕΟ!

αχ παιδιά
και η φίλιε δεν λένε πάντα την αλήθεια

admin_old
02-12-07, 11:49
Γιωργο να το κανεις το περιμενουμε !!!!

Pegasus
02-12-07, 19:32
Γιωργο να το κανεις το περιμενουμε !!!!

με εφχαριστοσ

αμα μου λεσ ποσ το αrxio είναι μεγάλο 3 MB περίπου PDF. Και μονο 1.91 MB γίνετε να "αναβασες"

admin_old
03-12-07, 07:01
Εχω δοκιμασει με τον απλο τροπο αλλα μου παρουσιαζει καποια προβληματα .
Δοκιμαζω λοιπον με δευτερο τροπο και ελπιζω να μπορειτε να δειτε το αρχειο

Καντε κλικ εδω (http://www.canarybreeder.net/up/plugins/p13_download_manager/getfile.php?p13_fileid=46&p13_versionid=47&in_admin=1)

pao13
03-12-07, 09:15
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΒΑΣΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ – ΘΗΛΥΚΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ.
ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΣΕ ΚΥΚΛΟ ΔΥΟ ΓΕΝΝΩΝ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ 50 – 50.
ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟ ΕΞΗΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.
ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΗΛΥΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΦΩΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΩΣ ΚΑΙ 80% ΑΠΟΚΛΙΣΗ Η ΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.
ΠΗΡΑ ΦΩΛΙΑ ΜΕ 4 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 2η ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
ΑΡΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ.
ΙΣΩΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΟΧΗΣ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ.

TEO47
03-12-07, 12:42
ego nomizo oti o kyriakospap exi dikio
to ksero stin praksi

kyriakospap
03-12-07, 15:50
Καλησπερα τεο.το εχεις δοκιμασει?παιδια για δοκιμαστε το κ το οκτωβριο του 2008 γραψτε ποσα αρσενικα - θηλυκα αναλογως ηλικιας σας εδωσαν τα πουλια-γεννητορες σας.

admin_old
17-12-07, 10:20
Κυριακο παντως εγω προσωπικα σκοπευω να ( θυσιασω ) 3 ζευγαρια οπου η θυλικιες θα ειναι 2 και τριων χρονων οπουν θα μπουν με αρσενικα του 2007.

Τελος του επομενου χρονου θα ξεορυμε και θα ξαναμηλησουμε αν η τακτικη αυτη ειναι σωστη.

SAKIS
17-12-07, 11:33
ΟΤΑΝ Ο ΚΑΝΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΚΑΝΑΡΑ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ 3 ΣΤΑ 4 ΑΡΣΕΝΙΚΑ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΚΑΝΑΡΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΝΑΡΟΣ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ 3 ΣΤΑ 4 ΘΥΛΗΚΑ.
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΛΙΑ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΗΚΕ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΤΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΙΣΑ-ΜΙΣΑ

Εγώ μάλλον είμαι η εξαίρεση στον κανόνα!!! Από δύο ζευγάρια(αρσεν 1 χρονών και θηλυκό 2 και 3 χρονών)πήρα μόνο θηλυκά!!!! Δεν μου έκατσε βέβαια άσχημα γιατί ήθελα θηλυκά!!!

admin_old
17-12-07, 11:39
Κυριακο κανε μας μια διευκρηνηση γιατι εγω νομιζα οτι η θυλικια πρεπει να ειναι η πιο παλια για να βγουνε τα θυλικα τα πουλια εκτος και να κανω λαθος.

Σακη παντως σου βγηκε για καλο και οχι για κακο !!!!

Σακη περιμενω κατι...............

lancashire
17-12-07, 17:15
Μια καλη ευκαιρια να κανουμε ένα δικό μας project τοτε
Προτεινω ο Γιωργος να φτιαξει μια φορμουλα και οταν ερθει ο καιρος
να καταγραψουμε ολοι τα αποτελεσματα μας

Πιστευω ολο και κατι ενδιαφερον θα βγει καθως θα ειμαστε ενα σχετικα πολυ ανομοιο μειγμα

ΜΦΧ
Πανος

kyriakospap
20-06-08, 14:39
:cool:ΧΑΙΡΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΥΛΗΚΑ.ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ-ΘΥΛΗΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ Κ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΩΣΤΗ.ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ.ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (-)

xoisnic
20-06-08, 15:36
se kotopoula me klosomixani, an exeis thermokrasia 37 pernis pio pola arsenika
an ine pano apo 37,7 pernis thilika.to idio ginete kai me amfivia (px korkodilo)
tora me kanarinia ti na po. krione ligo ti kanara na paris agoria

xoisnic
20-06-08, 15:38
Εγώ μάλλον είμαι η εξαίρεση στον κανόνα!!! Από δύο ζευγάρια(αρσεν 1 χρονών και θηλυκό 2 και 3 χρονών)πήρα μόνο θηλυκά!!!! Δεν μου έκατσε βέβαια άσχημα γιατί ήθελα θηλυκά!!!

ta nea thilika zestenoun apo apiria ta ayga pio poli ke etsi exis pio pola thilika.an i thermokrasia ekolapsis ine ligo pio mikri pernis agoria

astrapogiannos
20-06-08, 16:06
συμφωνω με τον νικο ,η θερμοκρασια παιζει τον πρωτο ρολο στα ωοτοκα ζωα,ετσι γινεται ΚΑΙ με τα φιδια ΚΑΙ με τους χαμαιλεοντες,

Guest2
20-06-08, 20:53
Θα συμφωνήσω για τα ερπετά και θα συμφωνήσω και πάλι για τα πτηνά με όποιον αποδείξει πως τα πτηνά εξελίχθησαν από τα ερπετά. Τα ερπετά δεν κλωσούν σε αντίθεση με τα πτηνά.

astrapogiannos
21-06-08, 03:38
μιχαλη τα ερπετα ειναι ψυχροαιμα που σημαινει ΔΕΝ παραγουν θερμοτητα μονα τους οπως τα πτηνα,τωρα βρες μια φωτογραφια ενος εμβρυου 4 εβδομαδων ανθρωπινου,ενος νεοσσου πτηνου 1 ημερας κα ιενος αυγου ερπετου 1 μηνος ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ολα θα ειναι ιδια.που σημ,αινει ολα τα ζωα στην γη εχουν κοινο προγονο,ποιον??δεν ξερω ουτε εγω ουτε κανεις

xoisnic
23-06-08, 07:31
εγω παντως, πριν χρονια εκανα δοκιμη με πολλα ειδη πουλιων σε κλωσσομηχανη(απο περιστερια μεχρι χηνοπαπιες) . σε ολα επεζε ρολλο η θερμοκρασια.

xoisnic
28-10-08, 09:36
προχθες ειδα ενα ντοκιματερ που μιλουσε ακριβως για αυτο.
λαθος θυμωμουν θερμοκρασιες.εξηγουσε οτι σε μεγαλυτερη θερμοκρασια, 37,7 το εβρυο μεγαλωνει περισσοτερο μεσα στο αυγο και γινεται αρσενικο, σε μερικα ειδη.οταν ειναι πιο χαμηλη θερμοκρασια, ξοδευει ενεργεια για ζεσταμα και γινεται μικροτερο και θυληκο.αλλα παλι λεω οτι μιλουσε για μερικα ειδη. δεν εγινε μελετη σε ολα

xoisnic
29-10-08, 08:32
Το κάθε αβγό έχε μόνο ένα ωάριο και ένα σπερματοζωάριο όταν είναι γονιμοποιημένο; .
σιγουρα εχει απο 1. αλλιως γινονται διδυμα. ειτε 2 ωαρια γονιμοποιηθουν απο 2σπερματοζωαρια. ειτε ενα ωαριο απο 2 σπερματοζωαρια.
στα πουλια το ωαριο ειναι πολυ μεγαλο(ολο το αυγο) και αν γονιμοποιηθει απο δυο σπερματοζωαρια κανουν δυδιμα.υπαρχουν και αυγα δικροκα μερικες φορες που αν γονιμοποιηθουν και οι δυο κροκοι παλι δυδιμα εχουμε

admin
29-10-08, 09:13
Μια μικρη παρενθεση , μου ετυχε 2 φορες , την μια φορα ειχαν πεθανει μεσα στο αβγο πριν ολοκληροθουν και στην αλλη , βγηκαν κανονικα αλλα δεν εντεξαν 24 ωρες .

xoisnic
29-10-08, 11:32
ναι, ειναι δυσκολο, λογω περιορισμενου χωρου. σε κοτοπουλα μου ετυχε και μεγαλωσαν, αλλα σε καναρι ειναι πολυ δυσκολα. και η αναπτυξη να γινει κανονικα δε τα φτανει ο αερας του αεροσακου και παθαινουν προβλημα νε τον εγκεφαλο και ψοφαν σε λιγο

gripapata
29-10-08, 14:25
Έχουμε δύο περιπτώσεις διδύμων.
Τα μονοζυγωτικά δίδυμα, αυτά που προέρχονται από τη διαίρεση ενός μοναδικού ωαρίου το οποίο γονιμοποιήθηκε από ένα σπερματοζωάριο και τα διζυγωτικά δίδυμα, δηλαδή γεννημένα από δύο ωάρια γονιμοποιημένα από δύο σπερματοζωάρια.
Το ωάριο δεν είναι δυνατό να γονιμοποιηθεί ταυτόχρονα από δύο σπερματοζωάρια και να έχουμε ως αποτέλεσμα υγιή έμβρυα, καθώς η κεφαλή του σπερματοζωαρίου προσδένεται αρχικά στη διάφανη ζώνη του ωαρίου και στη συνέχεια ελευθερώνει μια σειρά ουσίες οι οποίες του επιτρέπουν να την αποικοδομήσει και να προσεγγίσει τη μεμβράνη του ωαρίου. Μετά τη σύντηξη των μεμβρανών των δύο κυττάρων και την είσοδο του πυρήνα του σπερματοζωαρίου στο ωάριο, αυτό αποκλείει την πιθανή σύντηξή του με άλλα σπερματοζωάρια μεταβάλλοντας τη διάφανη ζώνη.

xoisnic
29-10-08, 16:06
σωστος, με πιο επιστημονικους ορους. πιστευω να καταλαβε και ο ερωτων
κατα λαθος εγραψα ενα ωαριο απο δυο σπερματοζωαρια. απλως μετα τη πρωτη διαιρεση, για διαφορους λογους, το καθε κοματι αναπτυσεται σαν ξεχωριστο εμβρυο, ενω κανονικα τα δυο κοματια ξαναδιαιρουνται σαν ενα εμβρυο

orestis
30-10-08, 00:11
Και ο ροφος σε νεαρη ηλικια ειναι αρσενικος και οταν μεγαλωνει το ,,<γυριζει> σε.....θυληκο.....Μην το ψαχνεις .....της φυσης τα τερτιπια

astrapogiannos
30-10-08, 00:20
Και ο ροφος σε νεαρη ηλικια ειναι αρσενικος και οταν μεγαλωνει το ,,<γυριζει> σε.....θυληκο.....Μην το ψαχνεις .....της φυσης τα τερτιπια

και οι τσιπουρες επισης.και τα αλογακια της θαλασσας ειναι ερμαφροδιτα,δεν εχουν αναγκη κανεναν γονιμοποιουνται μονα τους και γεναννε μονα τους απλα πραματα

astrapogiannos
30-10-08, 00:20
και οι τσιπουρες επισης.και τα αλογακια της θαλασσας ειναι ερμαφροδιτα,δεν εχουν αναγκη κανεναν γονιμοποιουνται μονα τους και γεναννε μονα τους απλα πραματα

και δεν κανω πλακα

orestis
30-10-08, 00:30
Μεγα λαθος .. 1 ολα τα ερμαφροδειτα εχουν αναγκη καποιο αλλο που θα παιξει τον αντιθετο <ρολο>και δεν αυτογονιμοποιουνται....... και2 τα αλογακια ειναι ζευγαρι κανονικο και μαλιστα ο πατερας τα προσεχει και τα καταπινει στο στομα του οταν υπαρχει κινδυνος και ειναι μικρα.

astrapogiannos
30-10-08, 00:33
Μεγα λαθος .. 1 ολα τα ερμαφροδειτα εχουν αναγκη καποιο αλλο που θα παιξει τον αντιθετο <ρολο>και δεν αυτογονιμοποιουνται....... και2 τα αλογακια ειναι ζευγαρι κανονικο και μαλιστα ο πατερας τα προσεχει και τα καταπινει στο στομα του οταν υπαρχει κινδυνος και ειναι μικρα.

θα το ψαξω κα ιθα σου πω,μεχρι τωρα ηξερα ειναι ερμαφροδιτα κα ιδε νεχουν αναγκη κανεναν,τελος παντων θα δουμε
ο καιρος γαρ εγγυς και εσσεται ημαρ

GALANISNIKOS
30-10-08, 02:09
το φυλο το καθοριζουν τα χρωμοσωματα.
Η υψηλότερη θερμοκρασια βοηθαει στην αναπτυξη των Υ χρωμοσωματων οπωτε εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να παρουμε περισοτερα αρσενικα χωρις βεβαια να ειναι απολυτο.

Οι ιπποκαμποι δεν ειναι ερμαφροδιτοι.Ζευγαρωνουν κανονικα και τι θυληκο εναποθετει τα αυγα του στο ''μαρσιπο ''του αρσενικου για την επωαση.

xoisnic
30-10-08, 08:32
Οι ιπποκαμποι δεν ειναι ερμαφροδιτοι.Ζευγαρωνουν κανονικα και τι θυληκο εναποθετει τα αυγα του στο ''μαρσιπο ''του αρσενικου για την επωαση.
ετσι ειναι λευτερη.
υπαρχουν και καποια ειδη που κανουν παρθενογενηση αλλα δεν θυμαμε ονοματα.

aTomGR
30-10-08, 15:27
Άσε τα ιατρικά και μιας που ξανοίγεσαι στις θάλασσες φέρε μας από ένα δείγμα να δοκιμάσουμε και να σου πούμε offtopic

nakis
30-10-08, 17:15
Μια καλη ευκαιρια να κανουμε ένα δικό μας project τοτε
Προτεινω ο Γιωργος να φτιαξει μια φορμουλα και οταν ερθει ο καιρος
να καταγραψουμε ολοι τα αποτελεσματα μας

Πιστευω ολο και κατι ενδιαφερον θα βγει καθως θα ειμαστε ενα σχετικα πολυ ανομοιο μειγμα

ΜΦΧ
Πανος

πανο θελω να μου πεις εισαι στον ελκε το συλλογο.

Θωμάς
15-11-08, 11:50
[quote=GALANISNIKOS;12599]το φυλο το καθοριζουν τα χρωμοσωματα.
Η υψηλότερη θερμοκρασια βοηθαει στην αναπτυξη των Υ χρωμοσωματων οπωτε εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να παρουμε περισοτερα αρσενικα χωρις βεβαια να ειναι απολυτο.

Να κάνω μια διόρθωση, στα περισσότερα πτηνά, και στα καναρίνια, τα φυλετικά χρωμοσώματα είναι αντίθετα από τον άνθρωπο. Δηλαδή, συνήθως, τα θυληκά πουλιά εχουν ένα ζεύγος ΧΥ χρωμοσωμάτων και τα αρσενικά ένα ζεύγος ΧΧ χρωμοσωμάτων. Και λέω συνήθως γιατί, όπως έχω ακούσει, το φύλο στα πτηνά καθορίζεται κάποιες φορές και μετά την γεννησή τους, ανεξάρτητα από τα φυλετικά χρωμοσώματα. Δε ξέρω πως ακριβώς συμβαίνει αυτό και πως επιρεάζει η θερμοκρασία τα αυγά.

THODORIS1982
15-11-08, 12:14
ετσι ειναι λευτερη.
υπαρχουν και καποια ειδη που κανουν παρθενογενηση αλλα δεν θυμαμε ονοματα.
H μελισσα με παρθενογεννεση βγαζει τις εργατριες και με γονιμοποιηση τις βασιλισσες

nakis
15-11-08, 17:09
H μελισσα με παρθενογεννεση βγαζει τις εργατριες και με γονιμοποιηση τις βασιλισσες

30-11-07, 21:30
mpartsa
Ευχαρίστησε: 0

Yπαρχει μια θεωρια που βασιζεται στους ΒΙΟΡΥΘΜΟΥΣ.
Συμφωνα με καποιο βιβλιο του συλλογου μου υπολογιζοντας ποτε γεννηθηκε ή μανα ή ο πατερας τα ζευγαρωνεις αναλογη περιοδο του μηνα για να παρεις ή πιο πολλα αρσενικα ή πιο πολλα θηλυκα!!!!
Για λεπτομερειες καποια αλλη στιγμη!

Ξανα βαζω εγω το ποστ που σας εγραψε ο δημητρης ο ανδρεου κ στο οποιο
ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ Η ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ [ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΗ
ΤΕΤΟΙΟΣ ΤΥΠΟΣ<<ΘΕΩΡΙΑΣ>>????????????

anthropos
22-02-09, 18:47

δεν ειναι σωστο αυτο που λες.στισ μελλισεσ οι γονοι που μενουν αγονοιμοποιητη γινονται κηφινες(αρσενικα) ενω αυτα π γονοιμοποιουντε γινονται εργατριες και μετα επιλεγουν μερικες αν χρειαστη και τις ταιζουν αποκλειστικα βασιλλικο πολτο για να βγει βασιλλισα.. το θεμα τωρα με τα καναρινια ειναι αλλο.. γιατι χωρις γονοιμοποιηση δεν βγαινει τιποτα.!!

THODORIS1982
22-02-09, 20:01
Αν και το θεμα ειναι παλιο και εγινε συζητηση για καποια ειδη που κανουν παρθενογεννεση
Λοιπον η μελισσα αναπαραγεται και με παρθενογεννεση και με γονιμοποιηση.
Η γονιμοποιηση περιγραφεται στο link http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1
H Παρθενογεννεση γινεται μονο αν χαθει η Βασιλισσα και βγαινουν μονο κηφινες
Με τη γονιμοποιηση βγαινουν και κιφηνες και εργατριες
Για να βγει η βασιλισα πρεπει το εμβρυο να ταιστει με βασιλικο πολτο οπως σωστα ειπε ο Αλεξανδρος.Οταν εκκολαφθει εφοσον υπαρχει βασιλισσα στη κυψελη δεν ταιζεται με βασιλικο πολτο
Η παρθενογεενεση γινεται λογω του οτι οι εργατριες ειναι στειρες και αν χαθει η βασιλισα πρεπει να δημιουργηθει καινουρια αλλιως επικρατει χαος
Οι πληροφοριες ειναι απο φιλο μελισσοκομο

anthropos
22-02-09, 21:08
παντως ελπιζω να μ βγουν μισα αρσενικα μισα θηλυκα... οσο για τις πληροφοριες για τις μελλισες εχω κανει διατριβη πανω στο θεμα και πειραμα στο ΑΤΕΙ ηρακλειου τεχνολογων γεωπονων δεν ειναι τωρα θεμα να μιλησουμε εδω.!!!
γερα καλα πουλακια να βγαζουμε και ας ειναι οτι να ειναι.!!