PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακαρεα στα ποδια?

THODORIS1982
29-05-10, 16:05
Παρατηρησα οτι δυο καναρινια μου εχουν λευκα λεπια στα ποδια τους.
Τα πουλια ηταν ζευγαρι που δεν μου εδωσε τιποτε τελικα.Λοιπον το αρσενικο εχει μικροραγαδες στις πατουσες του και στο υπολοιπο ποδι εχει λεπια λευκα.Παρατηρησα οτι ειναι μαλακα.Σε πρωτη φαση καθαρισα πολυ καλα το κλουβι του και ψεκασα τις πατηθρες με ψειροκτωνο.Επειτα του εβαλα μια σταγονα pulmasan στη ραχη του και εβαλα αλοιφη στα ποδια της vitacraft.
Στο θυληκο ενω οι πατουσες ειναι καθαρες και στα δυο ποδια υπαρχουν 2 λευκες γραμμες παραλληλες με το καλαμι (ποδι) τους σαν εξογκωμα και ειναι σκληρα.Και σε αυτο το κλουβι εγινε εντατικος καθαρισμος και pulmasan και αλοιφη.
η ερωτηση μου ειναι αν αυτα τα εξογκωματα ειναι ακαρεα των ποδιων και αν ναι μπορω να κανω κατι ακομα εκτος απο αυτα που εκανα? Το pulmasan ή το vetermec καταπολεμουν τα ακαρεα των ποδιων?
Αν καποιος εχει προμυθευτει το scatt του ειναι ευκολο να διαβασει στις οδηγιες αν καταπολεμει τα ακαρεα των ποδιων?

irini
29-05-10, 16:14
το scatt βοηθαει και στα ακαρεα των ποδιων αλλα καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις αν επαλειφεις και με ωαζελινη τα ποδια των πουλιων αλλωστε ειναι ο πιο σιγουρος τροπος εξοντωσης των ακαρεων και των αυγων τους γιατι δεν οξυγονωνονται

THODORIS1982
29-05-10, 16:25
ωαζελινη
Βαζελινη εννοεις? Να αφηνω να την απορροφουν τα ποδια ή να τους τα βουταω για καλα μεσα στη βαζελινη?
Πρεπει να βαζω και στα καλαμακια των κλουβιων?
Μπανια θα βαζω οσο διαρκει η τυχον θεραπεια?
Υπαρχει περιπτωση αυτου του ειδου τα ακαρεα να επεκταθουν και σε αυτο που λεμε ακαρι της τραχειας?δηλαδη να δημιουργησουν προβλημα στο αναπνευστικο των πουλιων?
Να δωσω καποιο αλλο φαρμακο ταυτοχρονα?
Sorry για της πολλες ερωτησεις αλλα ο αρσενικος ειναι δωρο απο στενο οικογενειακο περιβαλλον (και το αγορασε δυστυχως αρκετα ακριβα) και δε θελω να τον χασω απο τετοιο προβλημα.
το παραξενο ειναι οτι δεν ειναι στην ιδια φαση το θυληκο.Εχει μεν εξογωματα αλλα διαφορετικου τυπου.

nikosael26
29-05-10, 16:29
τισ πατιθρες μπορεις να τις καθαρισεις με μπεταντιν κ την βαζελινη μπορεις να την αρεοσεις με λιγο μπεταντιν κ να βαλεις στα ποδια.

nikosael26
29-05-10, 16:40
αλλα προσεχε ειναι η εσχατη λυσυ φιλε να βαλεις μπεταντιν με βαζελινη,δοκημασε 1τα φαρμακο

THODORIS1982
29-05-10, 16:42
ποιο φαρμακο λες?

nikosael26
29-05-10, 16:44
εμενα μου πρωτιναν καποια ατομα που εχουν χρισημοποιησει το bogena epithol-en wondzalf της beaphar

THODORIS1982
29-05-10, 16:45
Το θεμα ειναι το πιο ειναι πιο αποτελεσματικο και ταυτοχρονα ακινδυνο

irini
29-05-10, 16:46
δεν βαζουμε betadin στην βαζελινη δεν υπαρχει εγκαυμα ουτε πληγη
αλοιφουμε μια πλουσια δοση στα ποδια ετσι ωστε να καλυφθουν τα κενα μερη κατω απο τα λεπια δεν χρειαζεται να προσθεσεις κατι αλλο στην βαζελινη γιατι ειναι για χρηση 7 ημερων
αν θες κατι πιο εξιδικευμενο και και με φαρμακευτικη δραση τοτε να παρεις την epithol
τις πατηθρες της πλενεις καθημερινα με καυτο νερο και χλωρινη η topine
μπορεις να εχεις διπλα τα εξαρτηματα για ευκολια
το ιδιο και οι ταιστρες και οι ποτιστρες
ναι τα ακαρεα στα ποδια ευθυνονται και για τα ακαρεα της τραχειας
αν δεν εχεις συμπτωματα το scatt η pulmosan σε καλυπτουν

nautikos52
29-05-10, 16:46
Θοδωρή καλησπέρα! Όσον αφορά στο scatt το παραλαμβάνω τη Δευτέρα οπότε θα σου πώ! Πάντως σύμφωνα με αυτά που λέει η εταιρεία κάνει για όλα τα είδη ακάρεων. Για τα πόδια παντως μήπως είναι καλύτερα να βάλεις epithol?

Y.G. Επειδή έκανα εφαρμογή pulmosan 21/5 πότε μπορώ να κάνω εφαρμογή scatt το οποίο παραλαμβάνω οσονούπω ώστε να μην έχω κάποιο πρόβλημα με το πουλί?

irini
29-05-10, 16:48
Y.G. Επειδή έκανα εφαρμογή pulmosan 21/5 πότε μπορώ να κάνω εφαρμογή scatt το οποίο παραλαμβάνω οσονούπω ώστε να μην έχω κάποιο πρόβλημα με το πουλί?[/quote]

στις 2 βδομαδες

nikosael26
29-05-10, 16:49
εγω στον αρσενικο ειχα βαλει πριν αρκετο καιρο pulmosan αλλα ειδα πριν λιγες μερες τα ποδια του οπως ειδε ο θοδωρης κ πηρα το epithol.δεν εχω βαλει ακομα φυσικα επιδη ταιζει μικρα,οσο για το μπεταντιν κ την βαζελινη εχει χρισημοποιηθει απο ατομα που εχουν καναρινια κ μου το ειπαν.

irini
29-05-10, 16:51
οχι για ακαρεα Νικολα δεν ειναι σωστο το betadin για χρηση που υπερβαινει τις 3 μερες
το οτι καποιοι το χρησιμοποιησαν για καναρινια δεν σημαινει πως ειναι και η λυση για το συγκεκριμενο θεμα
το pulmosan δεν βοηθαει πολυ για τα ακαρεα στα ποδια το scatt ειναι πιο αποτελεσματικο χωρις εγγυησεις ομως

nikosael26
29-05-10, 16:53
οπως ειπα κ παραπανω ειναι η εσχατη λυση μεχρι να παρεις φαρμακο.οσο για μενα εχω παρει το epithol,ποτε μπορω να βαλω ειρηνη στον καναρινο μου?ακομα εχει μικρα φυσικα μεσα στο κλουβι μαζι του.

irini
29-05-10, 16:54
αφου βγουν τα μικρα απο το κλουβι

THODORIS1982
29-05-10, 16:58
αν δεν εχεις συμπτωματα το scatt η pulmosan σε καλυπτουν
Το αρσενικο δεν εμφανιζει καποιο αλλο συμπτωμα.Το θυληκο που και που κανει το σπασιμο σπορων οχι συχνα ομως.Περισσοτερο νευρικο ειναι.Κανει εκεινο το σπαστικο ηχο τσιουρ-τσιουρ σαν τα σπουργιτια.
Ειρηνη εχω απομονωσει ενα θυληκο ακομα το οποιο εχει βραχναδα αλλα δεν εχει τα συμπτωματα του ακαρεως.Ποδια καθαροτατα ,τρωει κανονικα, πεταει κανονικα δεν ανοιγει το στομα του.Μονο βραχναδα.Χθες του εβαλα μια σταγονα pulmasan στο σβερκο και ολο το απογευμα φταρνιζοταν και δεν ηταν σε ησυχια βαριανασαινε οταν κοιμοταν.Σημερα λες και ειναι αλλο πουλι.Εχει μονο την βραχναδα.Μαλλον εχω προβλημα....τζαμπα περιμενα να ζευγαρωσουν τα ερμα.Μαλλον πρεπει να παραγγειλω το scatt επειγωντος

THODORIS1982
29-05-10, 17:02
Μισο λεπτο λιγο.Το pulmasan ειναι δηλητηριο.Η αλοιφη η epithol εχει μεσα δηλητηριο?Μηπως με ταυτοχρονη χρηση σε τοσο μικρο διαστημα ψοφησουν τα πουλια?

To scatt απο τα λιγα που εχω διαβασει στα διαφορα φορουμ για αυτο.Δεν αναφερει κανεις οτι προκειτε για δηλητηριο.Πως προκυπτει το δυο εβδομαδες μετα απο pulmasan?

irini
29-05-10, 17:05
Θοδωρη πιασε τα πουλια βρεξε τον λαιμο τους και δες με ενα φακο το λαιμο τους
τον φακο απο την κατω πλευρα του λαιμου του πουλιου ειχε ανεβασει μια φωτο ο Αλεξενδρος πριν λιγες μερες
δυστυχως ειναι πολυ ευκολο να μπερδεψουμε τα ακαρεα με την εποχικη αλλεργια η και την τριχομοναδωση στα πρωτα της σταδια (πιο σπανια μορφη αυτη ευτυχως )
λογω του καιρου δεν αποκλειεται η βραχναδα να εχει να κανει με αλλεργικο ασθμα
στην προκειμενη περιπτωση παρατηρησε τα το βραδυ που κουρνιασουν αν ακουσεις κατι σαν χουρχουρητο η σφυριγμα και να ανεβοκατεβαινει η ουρα εντονα

irini
29-05-10, 17:08
οταν εχεις επιβεβαιωσει οτι το πουλι εχει ακαρεα τοτε κανεις επαναληπτικη θεραπεια
στις 2 βδομαδες
οσο για το "δηλητηριο "δεν ειναι κατι το οποιο κινδυνευει το πουλι
στην συγκεκριμενη θεραπεια δηλητηριο θεωρειται μονο το vetermec
και να προσθεσω πως αν υπαρχει προβλημα με ακαρι στην τραχεια η μονη αποτελεσματικη θεραπεια ειναι το vetermec
μονο με αυτο ξενοιαζεις μια και εξω αλλα αυτο ειναι ισχυρο δηλητηριο και καλο ειναι να το δουλευουν μονο εμπειροι

THODORIS1982
29-05-10, 17:13
Eσπασα ολα τα ζευγαρια για καλο κακο εκτος απο ενα.Που δεν δειχνουν να εχουν κατι μη φυσιολογικο.Επισης δε πειραξα την καναρα με τα μικρα για να μην την στρεσαρω περισσοτερο.Τα μικρα της πρωτης γεννας ειναι ολα υγιεστατα.
Το κουνημα της ουρας εννοεις οταν κοιμουνται ή αν το κανουν τη μερα?

THODORIS1982
29-05-10, 17:17
To vetermec το ειδα σε ενα κτηνιατρειο περσι.Οταν με ρωτησε ο κτηνιατρος τι το θελω και του ειπα το θελω να το δωσω σε καποια καναρινια για ακαρι της τραχειας.
Μου ειπε οτι δε κανει, οτι ειναι ενεσιμο και οχι ποσιμο οπως του ελεγα.Και προοριζεται για κοτες οχι για καναρινια.Παρολου που επεμενα δε μου το πουλαγε και μου ελεγε οτι τετοια προβληματα με ακαρεα δεν εχουν τα ωδικα οτι του λεω μαλ.....ς

nautikos52
29-05-10, 17:26
Ειρήνη γιατί λες ότι το πιο αποτελεσματικό είναι το vetermec. Έχεις κάνει δοκιμή με το scatt και δεν είχες αποτέλεσμα? Πάντως στα διάφορα forum που μπήκα το θεωρούν ως τη λύση στο ακάρι. Και σύμφωνα με τις οδηγίες, σε περίπτωση προβλήματος, θέλει τρείς-τέσσερις εφαρμογές ανά 21 ημέρες μέχρι να εξαφανισθεί το ακάρι.

irini
29-05-10, 17:56
εχω gouldians εκτος απο καναρινια αυτα στρεσσαρονται οταν τα πιανεις
το scatt ειναι ακομη υποδοκιμη εχει πεσει πολυ διαφημιση αλλα δεν υπαρχουν ακομα εμπειριες ειναι πολυ λιγος ο χρονος που κυκλοφορει
στην Αυστραλια ειναι πολυ γνωστο και εχει λενε καλα αποτελεσματα
εγω λογω του οτι εχω μεγαλο αριθμο πουλιων και απο εμπειρια δικη μου ειναι πιο αποτελεσματικο
εγω το χρησιμοποιω καθε οκτωμβρη κανω δυο επαναληψεις συν το αντιβιοτικο τους
και ειμαι καλυμενη
οσο γιαυτο που σου ειπε οτι τα ωδικα δεν πιανουν ακαρεα εχει μια δοση αληθειας
αλλα πως?
εχει γινει πλεον ο φοβος και ο τρομος το ακαρι ολων μας και οτι συμπτωμα δουμε βγαζουμε το πορισμα οτι ειναι αυτο
ειναι πολυ ευκολο να το μπερδεψεις με αλλα προβληματα οπως αλλεργικο ασθμα
τριχομοναδωση κτλ
η αληθεια ειναι πως ειναι μεγαλη κουβεντα το θεμα ακαρι να ανοιξουμε νεο θεμα και να το αναπτυξουμε

THODORIS1982
29-05-10, 18:08
Το κακο ειναι οτι ολα αυτα εχουν πανω κατω τα ιδια συμπτωματα και γενικα δεν ειναι καθολου ευκολο να καταλαβεις απο τι πασχει ενα πουλι οταν εχει αναπνευστικο προβλημα.
Εδω με τα εντερικα και τα μικροβια της σαλμωνελας αντε εμπειρικα μπορει να βγαλεις ακρη.Αντε να πεσεις σε κανεναν κτηνιατρο και να το καταλαβει.Εχουμε και τις κουτσουλιες να δουμε για να καταλαβουμε.Στα αναπνευστικα ειναι προβλημα.Δεν νομιζω και οι κτηνιατροι να καταλαβαινουν τοσο ευκολα τη διαφορα.
Αλλεργικου ασματος-τριχομοναδωσης- ακαρεως και βακτηριδιων.
Συνηθως λογω του πανικου παμε στο πρωτο που μας περνα το μυαλο που ειναι το ακαρι και εκει εχουμε ευτυχως το pulmasan για αρχαριους και δε μπαινουμε στο ρισκο να δωσουμε καποιο φαρμακο πολυ μαλιστα αν δε απευθυνεται σε ωδικα.

-Μια γενικη αντιβιωση οπως το avimicine της tafarm σε καλυπτει απο τριχομοναδες και αλλα βακτηρια του αναπνευστικου ή πρεπει να καταφυγουμε σε κατι πιο δραστικο?
-Θεραπεια με βαζελινη μια εβδομαδα πρεπει να κανω?

irini
29-05-10, 19:11
Ετσι ειναι Θοδωρη οπως τα λες και ειδικα απο εδω μεσα ολα με επιφυλαξη λεγονται
δεν μπορει να γινει διαγνωση απο εδω

την βαζελινη ναι την βαζεις για μια βδομαδα

nautikos52
29-05-10, 19:30
Πάντως όσο αφορά τα ακάρεα της τραχείας αλλά και γενικότερα, ο τύπος που διαφημίζει το scatt μιλά για οριστική απαλλαγή.
Επίσης ο Αντρέας ο Πανόπουλος καθώς και άλλα μέλη του ΟΕΜ ησύχασαν όπως λένε από το ακάρι με το scatt και μάλιστα είχαν και πλήρη ίαση σε πουλιά που είχαν χάσει τη φωνή τους.

irini
29-05-10, 21:38
μακαρι να ειναι ετσι τουλαχιστον τα καναρινια να μην χρειαζεται να επιβαρυνονται με διαφορα αλλα χωρις αποτελεσμα

TAKISDASK
30-05-10, 14:04
Γεια σας παιδιά.Να σας απασχολήσω και εγώ με μια απορία.Έχω μια μεγάλη σχετικά κλούβα (3χ1.5χ1.5) με καναρίνια.Μου παρουσίασαν και εμένα λοιπόν τα ακάρεα στα πόδια.Ήταν δύο πουλιά τα οποία και τα απομόνωσα και τους ξεκίνησα θεραπεία με epithol.Όντως σε 5-6 μέρες καθημερινής θεραπείας,τα πόδια τους καθάρισαν.Αποφάσισα λοιπόν να τα ξαναβάλω στο μεγάλο κλουβί πτήσης.Όμως!! ενώ φαίνονται υγιέστατα και ζωηρότατα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ.Ούτε φουσκώνουν ούτε κάποια άλλη ένδειξη που να καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.Ήδη έχασα ένα πουλί και πιστεύω πως θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα. Τι κάνω λάθος βρε παιδιά;Καμιά ιδέα; Συγνώμη αν σας κούρασα.Ευχαριστώ :sos

THODORIS1982
30-05-10, 23:13
Μηπως τα καναρινια δε σιτιζονται καλα? μου φαινεται πολυ μεγαλη η κλουβα σου.

Θανασης Λυτ
30-05-10, 23:45
τακη τα κοιταξες μηπως εχουν κανει καρινα απο κατω εμενα μου παρουσιασαν προβλημα στο πεταγμα τα δυο τελευταια που ειχαν καρινα

TAKISDASK
31-05-10, 09:59
Καλημέρα παιδιά.Όσο αφορά την σίτιση δεν νομίζω γιατί τα ταϊζω -πιστεύω-καλά.Δηλαδή και την συνηθισμένη τροφή (ανάμικτη) και αυγοτροφές και αγριόχορτα-ελεγμένα,χωρίς φυτοφάρμακα-και τώρα δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό.Πάντως αν νομίζετε πως στο θέμα τροφής χρειάζονται κάτι άλλο δεν έχετε παρά να μου το προτείνετε.Τώρα στο θέμα της καρίνας,παιδιά δεν έχουν καρίνα.Είναι ζωηρά πουλιά που τώρα π.χ.που τα έχω σε ζευγαρώστρα (σαν μέγεθος κλουβιού το αναφέρω),δεν το καταλαβαίνεις αν δεν το ξέρεις.Τους ξεκίνησα πολυβιταμίνες και βλέπουμε!!Σας ευχαριστώ.

THODORIS1982
31-05-10, 18:50
Τακη συγνωμη αν ειπα κατι που σε προσβαλε.Οταν εννοω αν συτιζονται καλα δε στο λεω επειδη νομιζω οτι δε προσφερεις οτι μπορεις καλυτερο για αυτα.Αλλα λογω του οτι η κλουβα σου ειναι μεγαλη τα καναρινια σου σιγουρα σπαταλουν περισσοτερη ενεργεια απο οτι ενα καναρινι σε ενα κλουβι αλλα θελει περισσοτερο φαι.Παρατηρησε αν τρωνε ολα τα πουλια σου

irini
31-05-10, 19:42
καλο ειναι οταν εχουμε πολλα πουλια σε μια κλουβα να παρατηρουμε διακριτικα χωρις να το ξερουν τα πουλια γιατι εχουν την ταση να βαζουν στο περιθωριο καποια με αποτελεσμα να μην τρωνε σωστα η απο τις επιθεσεις να εχουν διαφορα προβληματα

TAKISDASK
31-05-10, 23:14
Τακη συγνωμη αν ειπα κατι που σε προσβαλε.Οταν εννοω αν συτιζονται καλα δε στο λεω επειδη νομιζω οτι δε προσφερεις οτι μπορεις καλυτερο για αυτα.Αλλα λογω του οτι η κλουβα σου ειναι μεγαλη τα καναρινια σου σιγουρα σπαταλουν περισσοτερη ενεργεια απο οτι ενα καναρινι σε ενα κλουβι αλλα θελει περισσοτερο φαι.Παρατηρησε αν τρωνε ολα τα πουλια σου
ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ πως με πρόσβαλες.Ίσα ίσα εγώ είμαι υπόχρεος για τον χρόνο σας.enr

Sporos
01-06-10, 01:08
και γω ειχα μια καναρα την περασμενη χρονια με προβλημα στα ποδια και με μεγαλες φουσκαλες μαλιστα,της ειχα βαλει pomada της tabernil(αλοιφη)και εγινε μια χαρα...

nautikos52
01-06-10, 22:18
Το pomada το χρησιμοποίησα και εγώ πέρυσι με πολύ καλά αποτελέσματα πλην του στρεσαρίσματος που προκαλείται στο πουλί. Για το λόγο αυτό το έβαζα βράδυ στο σκοτάδι.

THODORIS1982
04-06-10, 19:41
Τα ποδια των περισσοτερων καναρινιων εχουν αρχισει να συνερχονται.Σε δυο αρσενικα μαλιστα εχουν ροζισει λες και ειναι νεοσσοι.
Εχει σταματησει η φαγουρα σχεδον σε ολα τα πουλια.Η κλουβα πλυθηκε με χλωρινη και ψεκαστηκε στα δυσκολα σημεια με repelli.
Στην αρχη της εβδομαδας ολα τα πουλια ψεκαστηκαν με repelli.To σκευος αναγραφει οτι ο ψεκασμος να επαληθευεται καθε 15 μερες.
Σε ολα τα ενηλικα πτηνα εγινε χορηγηση μυλοξυδου γαι τρεις μερες και σημερα βιταμινη Α και το απογευμα εγινε εφαρμογη scatt.Tωρα βεβαια νομιζω για καποιες μερες πρεπει να σταματησουν τα μπανια.(προσοχη σε οσους το αγορασαν ο Δημητρης jk21 σε site με gouldians βρηκε οτι δε κανει να ψεκαστουν με scatt πουλια κατω των 6 μηνων.
Απο αυριο αρχιζει παραλληλη χορηγηση baytril.
Στο πουλακι που ειχα σοβαρο τραυματισμο στο ποδι(υπαρχει κινδυνος να το χασει) βλεπω οτι προσπαθει να το κουνησει.Το πουλακι μπηκε σε πολυ μικρο κλουβακι ωστε να αποφευγονται οι ασκοπες μετακινησεις του.Γινονται καθημερινες πλησεις με ιωδιο ενω του χορηγειτε ηδη baytril εδω και 2 μερες.Σε αυτο το πουλι στο αλλο ποδι εγινε η εφαρμογη scatt.Δε βλεπω ακομα τεραστια διαφορα αλλα εχει σταματησει ο βρασμος που εκανε.
Εννοειτε οτι καθε προσπαθεια αναπαραγωγης εχει σταματησει εδω και πολλες μερες.Αρκουμε στα 5 μικρα που εβγαλα(τα 4 λευκα).Ενω ηδη εχει αρχισει η αναζητηση σωστων ανθρωπων για να τα υοθετησουν τα ενηλικα αρρωστα μετα τη θεραπεια.Μετα το φετινο χουνερι μου εγινε ενα μεγαλο μαθημα.Το λιγα και ποιοτικα πουλια.Exω απευθυνθει σε 2-3 εκτροφεις για ευρεση 2-3 ποιοτικων μαλινουα ωστε να μπερδευτει το αιμα με τα 5-6 καλα δικα μου που θα κρατησω.

nautikos52
04-06-10, 20:06
Θοδωρή περαστικα στα πουλάκια σου και καλή επιτυχία με την προσπάθεια ανάρρωσής τους.

irini
04-06-10, 20:26
καλη συνεχεια σε οτι κανεις

TAKISDASK
20-06-10, 22:29
Καλησπέρα παιδιά.Επανέρχομαι για βοήθεια.Μετά τα προβλήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω,και μετά από θεραπείες για ακάρεα,σκουλήκια και άλλα λοιπά.είδα βελτίωση και μάλιστα ήδη δύο από τα πέντε πουλιά επανήλθαν στην μεγάλη κλούβα.Η διατροφή των πουλιών τις τελευταίες 10 ημέρες έχει βελτιωθεί πολύ.(κατά την γνώμη μου).Δηλαδή αυγοτροφή περισσότερη,ταϊστρες περισσότερες,τους έβαλα μπρόκολο,αυγό κλπ.Παρατηρώ όμως πως κάποια άλλα πουλάκια είναι ζωηρά αλλά κάποιες στιγμές φαίνονται να ζορίζονται στο μεγάλο κλουβί.Υπάρχει περίπτωση να φταίει η ζέστη των ημερών ή πτερόροια ή και γω δεν ξέρω τι;Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Galans
27-07-10, 17:34
Καλησπέρα σήμερα έκοψα τα νύχια του καναρινιού μου και παρατήρησα πως έχει στα πόδια σαν λέπια θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι ακάρεα στα πόδια ?
http://img840.imageshack.us/img840/4158/p7270249.th.jpg (http://img840.imageshack.us/i/p7270249.jpg/)

Galans
27-07-10, 17:35
Καλησπέρα σήμερα έκοψα τα νύχια του καναρινιού μου και παρατήρησα πως έχει στα πόδια σαν λέπια θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι ακάρεα στα πόδια ?
http://img840.imageshack.us/img840/4158/p7270249.th.jpg (http://img840.imageshack.us/i/p7270249.jpg/)

Galans
27-07-10, 17:42

(http://imagehosting.gr/show.php/1427748_p5060214.jpg.html)

Galans
27-07-10, 17:46
Παρακαλώ ένας admin να σβήσει τα διπλά post.
Ευχαριστώ

THODORIS1982
27-07-10, 20:41
Βαλε βαζελινη καμια εβδομαδα και θα στρωσουν τα ποδαρακια.Αν και εμενα για λεπια μου φαινονται και οχι για ακαρεα.Στις μπανιερες να χρησιμοποιεις αλατα μπανιου.Ετσι τα καναρινια θα εχουν συνεχως καθαρα ποδια

ROSSIGNOL
28-07-10, 00:25
Παιδιά με όλο το θάρρος, και με μια μεγάλη συγγνώμη, δεν μπορώ να μην πω τίποτε, γιατί εδώ ξεπεράσατε τα πάντα, πρώτη φορα βλέπω τόσους γνωστες για τα καναρίνια, αναρωτιέμαι γιατί η κτηνίατροι πάνε στο πανεπιστήμιο να σπουδάσουν? Για να με καταλάβετε θα πρέπει να ξαναδιαβάσετε από την αρχή όλα τα μηνύματα, για να δείτε τι γράφετε βάλε αυτό, όχι βάλε το άλλο, αυτό είναι καλο, όχι αυτό εδώ είναι πιο καλο, βρε παιδιά κάτι δεν πάει καλά νομίζω, να δώσετε μια συμβουλή είναι καλο, όλη το αναγνωρίζουμε, αλλα για να δώσουμε κάποια συμβουλή θα έπρεπε πρώτα από όλα να ξέρουμε τι έχουν τα πουλια, όχι άντε όπως να είναι και δεν πειράζει, για σκεφτείτε αν ήσασταν εσείς άρρωστη, θα σας άρεσε να μιλάνε η γιατροί όπως μιλάτε για τα πουλια, θα έχετε εμπιστοσύνη???

THODORIS1982
28-07-10, 01:16
Τακη εδω ειναι Ελλαδα οχι Γαλλια.Κτηνιατροι υπαρχουν πολλοι ΝΟΥΝΟΥ ομως ενα :biggrin:.
Here in Hellas οι κτηνιατροι ασχολουνται με αγελαδες,προβατα,γιδια,κοτοπουλα,παπια,γαλοπουλες. Οι πιο tredy κουρευουν σκυλους και γατες αντε κανουν και τα κλασσικα εμβολια στα συμπαθη τετραποδα.
Ακομα Hellas δεν ειναι μονο το Athens.Eιναι και η επαρχεια, φεταααααα.Γιατροι - κτηνιατροι με πτυχια υπαρχουν πολλοι αλλα οχι σε ολες τις γωνιες της χωρας αυτης.Εμενα προσωπικα οσα χρονια ασχολουμε με καναρινια δε θυμαμαι ποτε καποιον κτηνιατρο να μου εσωσε τα πουλια εκτος και αν προκειτε για εμφανη πραγματα οπως πληγες και τετοια που θα τα γιατρευε οποιοδηποτε γιατρος ακομα και γυναικολογος.Αντιθετα πολλες φορες γλυτωσα τα λιγοστα μου πουλια με τη βοηθεια καλων φιλων που γνωρισα εδω μεσα.
Σωστη η παρατηρηση σου αλλα μην ξεχνας οτι ο μεσος καναρινας ειναι χομπυστας και οχι εκτροφεας.Και μπαινει στα διαφορα πουλοφορουμ γιατι το καναρινακι του ειναι φουσκωμενο ,ειτε γιατι αγορασε ενα θυληκο απο πετ και θελει να ζευγαρωσει το φιλαρακο του που εχει στο μπαλκονι.
Ελπιζω να μην παρεξηγησεις το χιουμορ μου

ROSSIGNOL
28-07-10, 13:06
ΘΟΔΩΡΗ Να hse σίγουρος ότι δεν διαφωνώ με το να δόση ένας χομπίστας όπως λες μια συμβουλή σε κάποιον που ρόταoi, διάβασε όλα τα μηνύματα από την αρχή και θα καταλάβεις γιατί έγραψα αυτά τα λόγια, η πιο πόλη έχουν απάντηση χωρίς να έχουν καταλάβει αυτά που τους ρωτάς, και η πλακα είναι ότι είναι σίγουρη για αυτά που λένε kai παίζουν τον ρολο του γιατρού, αν είναι δυνατόν δεν το έχω ξαναδεί αυτό

THODORIS1982
28-07-10, 13:31
Tακη πολλες αποριες δικες μου ληθηκαν και τα πουλια ολα συνηρθαν με εξαιρεση ενα το οποιο μου ψοφισε αλλα οχι απο αναπνευστικο προβλημα αλλα απο εντερικο.Τα ποδια των πουλιων τα εχω επαναφερει στο φυσιολογικο.Ολα τα πουλια εχουν αναρωσει και εχω βρει για ολα θετους γονεις.Συγγενικα μου προσωπα που δεν τους νιαζει η αναπαραγωγη απλα ενα καλο κελαιδημα στο μπαλκονι τους.Τα ενοχα πουλια δωριστηκαν ωστε να κανω ξεκαθαρισμα της εκτροφης γιατι καταπασα πιθανοτητα θα μου πιαναν απλα χωρο και θα προσπαθουσα ματαια και του χρονου με αυτα καθως σπανια ενα πουλι με αναπνευστικο επανερχεται 100%.Ταυτοχρονα μπορω αναπασα στιγμη να τα παρακολουθω και να συνεχισω να προσφερω για αυτα μιας και τα εχουν συγγενικα μου προσωπα και οχι ξενοι ανθρωποι.
Το θεμα εχει πολυ καιρο και πολλα παιχτηκαν πισω στα παρασκηνια.Τα γνωστα pm.Δοξα το θεο πολλοι εκτροφεις με βοηθησαν και τους ευχαριστω και παλι.Απλα επειδη τα προβληματα με τα ποδια των καναρινιων και με τα αναπνευστικα ειναι συνηθες φαινομενο πολλα μελη χρησιμοποιησαν το θεμα μου για να λυσουν τις αποριες αντι να δημιουργησουν καποιο καινουριο.Δε το βλεπω κακο αυτο.

ROSSIGNOL
28-07-10, 13:32
Παρατηρησα οτι δυο καναρινια μου εχουν λευκα λεπια στα ποδια τους.
Τα πουλια ηταν ζευγαρι που δεν μου εδωσε τιποτε τελικα.Λοιπον το αρσενικο εχει μικροραγαδες στις πατουσες του και στο υπολοιπο ποδι εχει λεπια λευκα.Παρατηρησα οτι ειναι μαλακα.Σε πρωτη φαση καθαρισα πολυ καλα το κλουβι του και ψεκασα τις πατηθρες με ψειροκτωνο.Επειτα του εβαλα μια σταγονα pulmasan στη ραχη του και εβαλα αλοιφη στα ποδια της vitacraft.
Στο θυληκο ενω οι πατουσες ειναι καθαρες και στα δυο ποδια υπαρχουν 2 λευκες γραμμες παραλληλες με το καλαμι (ποδι) τους σαν εξογκωμα και ειναι σκληρα.Και σε αυτο το κλουβι εγινε εντατικος καθαρισμος και pulmasan και αλοιφη.

Η ερώτηση που έκανες είναι αυτή αν δεν κάνω λάθος

η ερωτηση μου ειναι αν αυτα τα εξογκωματα ειναι ακαρεα των ποδιων και αν ναι μπορω να κανω κατι ακομα εκτος απο αυτα που εκανα? Το pulmasan ή το vetermec καταπολεμουν τα ακαρεα των ποδιων?

Αν καποιος εχει προμυθευτει το scatt του ειναι ευκολο να διαβασει στις οδηγιες αν καταπολεμει τα ακαρεα των ποδιων?

η ερωτηση μου ειναι αν αυτα τα εξογκωματα ειναι ακαρεα των ποδιων

Η κανονική απάντηση είναι δεν είδαμε δεν ξέρουμε

Το pulmasan ή το vetermec καταπολεμουν τα ακαρεα των ποδιων?

Η κανονική απάντηση είναι oxi

THODORIS1982
28-07-10, 13:35
Καταλαβα τι θελεις να πεις.
Η δικια μου θεραπεια ηταν scatt- βαζελινη-baytril και βιταμινη Α.Τα πουλια συνηρθαν.

ROSSIGNOL
28-07-10, 13:47
Θοδωρή πέσμου λίγο παραπάνω, όχι τι θεραπεία έκανες, απλούστατα τι είχαν τα πόδια του καναρινιού, γιατί από ότι γνωρίζω εγώ τα λέπια που αναφέρατε μπορεί να ήτανε και λόγο ηλικίας του πουλιού, γιατί κανονικά ένα καναρίνι αν δεν έξη δαχτυλίδι και δεν μπορούμε να δούμε τι ηλικία έxη, to κοιτάζουμε sτα πόδια και sτα λέπια για να δούμε περίπου την ηλικία του πουλιού, δηλαδή με λίγα λόγια μπορεί το ρουλάκη να μην ήχε ακαρία στα πόδια του.

THODORIS1982
28-07-10, 14:00
Ολα τα πουλια εχουν πλεον ροζ ποδαρακι χωρις λεπια και φουσκαλες ή εξογκωματα.
Αν μιλας για το θυληκο με το προβλημα στα καλαμια,ακρη δεν εβγαλα.Αν και καλυτερεψαν τα ποδια αυτη η γραμμη υπαρχει ακομα οχι ομως τοσο εντονα.Αυτο το πουλι δεν εχει δακτυλιδι.Δε μπορω να στο εξηγησω ακριβως πως ειναι το ποδι της.Αλλα ουτε φαινεται σε φωτο.Πιστευω οτι το πουλι ειχε καποια στιγμη δακτυλιδι στο παρελθον και καποιος πριν καταληξει στα χερια μου προσπαθησε να το βγαλει με βιαιο τροπο για να το πουλησει στο πετ οπου και το αγορασα.Ισως της ειχε δημιουργησει γδαρσιματα και τα εξογκωματα αυτα να ειναι ιστος που δημιουργηθηκε οταν οι πληγες γιαναν και οχι λεπια ή ακαρεα

ROSSIGNOL
28-07-10, 15:41
OK πόλη ωραία Θοδωρή τώρα καταλαβαίνω ακόμη καλλίτερα

THODORIS1982
29-07-10, 20:19
Ποσο κοντα πιστευεις οτι εχω πεσει? Eχει βαση αυτο που πιστευω Τακη?
Αυτα ειναι τα χαλια μας στην Ελλαδα.Τετοιος κοσμος υπαρχει.Δε φταινε μονο τα πετ για αυτο το χαλι.Αυτοι στο κατω κατω εμποροι ειναι.Το μεροκαματο θελουν να βγαλουν να ταισουν τις οικογενειες τους.Ασχετα αμα πολλες φορες μας χορτενουν παπατζα.Αλλα βλεπεις λαμογια ειναι και καποιοι πελατες τους δυστυχως.
Γιαυτο επιμενω και τονιζω οτι αν ενα πουλι βρεθει στα χερια μας και δε μας κανει.Να μην γυριζει σε πετ γιατι πολυ απλα καποιος αλλος φουκαρας θα το φορτωθει.Κρατηστε το για σας η καντε το δωρο σε καποιο γειτωνα ή συγγενη που θελει απλα ενα πουλακι.

στελιος
29-07-10, 20:38
Θοδωρη εχεις απολυτο δικιο αλλα δυστηχως τα λαμογια ειναι πολλα