PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφή καρδερίνας

tony
26-02-07, 22:41
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΤΚΤΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΙΣΟΡΟΠΙΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΜΟΥ.ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟΙΠΟΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

snassopoulos
27-02-07, 08:50
CARDUELINO PREMIUM
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΣΟΥΒΑΛΙ 20 ΚΙΛΑ 40 ΕΥΡΩ.
ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

20 ΚΙΛΑ , 40 ΕΥΡΩ.
ΑΛΛΑ...ΤΡΟΦΗ !
ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ...

ΕΝΤΟΜΟΤΡΟΦΗ 250 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ
ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ 250 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ
orlux patte ΕΝΤΟΜΟΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΓΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ 800 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.

ΓΙΑ ΝΕΟΣΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΙΓΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ 2 ΑΥΓΑ ΣΦΙΧΤΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΟΑΛΕΣΜΕΝΑ ΑΝΑ 200 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ .
ΙΣΩΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ.

tony
27-02-07, 23:00
σε ευχαριστω φιλε μου .Θα τοδοκιμασω .

snassopoulos
28-02-07, 10:11
ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ...
...ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ !

ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ....΄.

yannisleros
02-03-07, 11:41
KI AMA DEN TO EFARMOSEIS 8A SOU RIKSOUME POLU KSILO ,.....
ENTAKSI??????????

niktaoys
02-03-07, 15:16
Σιγά βρε Γιάννη, δεν άφησες κανέναν...

snassopoulos
02-03-07, 17:26
ΝΑΙ. ΘΑ ΤΟΥ ΡΙΞΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΙΣ ΤΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΚΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑΒΟΥΡΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΚΑΚΟΜΟΙΡΕΣ. :evil:

(ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ , ΕΤΣΙ?) :)
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΤΕ ΜΕ ΤΑ "ΛΗΓΜΕΝΑ" ΠΟΥ ΞΕΜΕΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΕΛΑΔΙΚΟ. :lol:
ΤΟ ΝΗΣΙ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠ ΕΞΩ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΤΟΥ... :wink:

niktaoys
02-03-07, 19:30
Ωραίο νησί ε? :roll:
Με βλέπω όταν κατέβω Αθήνα για μόνιμα κι αντί για διακοπές στη Λέρο με την κυρά, να κάτω περιήγηση στα εκτροφεία της Λέρου και ειδικά στου Γιάννη!
Διαζύγιο θα μου δώσει τότε η γυναίκα μου μάλλον...

yannisleros
03-03-07, 11:30
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΗΓΜΕΝΩΝ
Η ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΝΤΟΠΙΟΥΣ
ΑΠΟ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΨΕΙ ....
ΟΠΟΙΟΣ ΝΕΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΙΛΕΙ ΜΥΝΗΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΘΕΣΗ ....
ΣΠΥΡΟΟΟΟ Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΛΗΓΜΕΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΑΣΣΣΣ
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

ΚΙ ΕΓΩ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ
.... ΣΧΕΔΟΝ ...

snassopoulos
04-03-07, 10:35
ΝΑΙ , ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΛΗΞΕΩΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ.

ΚΑΠΟΤΕ ΕΔΩΣΑ 6 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΟ
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΛΗΞΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ.... :shock:

(ΓΑΙΝΝΗ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΝΕ ΣΤΟ "ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ" ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ.
ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ...)

yannisleros
05-03-07, 09:49
ΣΠΥΡΟ ΚΟΝΕ ΕΧΩ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΡΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ

DPARD
11-03-07, 23:28
ΔΩΡΕΑΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΣΤΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ.ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΑΣ.ΝIKTAOYS ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΑΠΟ ΛΕΡΟ.

sotiris
12-03-07, 12:38
Και πως μπορούμε να προμηθευτούμε την συγκεκριμένη τροφή παιδιά;

niktaoys
12-03-07, 15:39
Δημήτρη ευχαριστώ για την πρόσκληση φίλε... Το καλοκαιράκι που θα έρθω Σανι για μπανάκι μπορεί και να περάσω να σε δω επί το έργον...

katerina
02-10-07, 09:44
Kαλημερα!Σίγουρα το CARDUELINO ειναι της PREMIUM?Γιατί εγω το ζήτησα αλλα μου εφεραν ενα άλλο της premium που ειναι για ολα τ ααγριοπουλια,βέβαια από το πετ σοπ που το πήρα μου ειπαν οτι μονο αυτό εχει και δεν έχει για καρδερινες μονο, κι αν το βρω να τους πω για να εισηγηθουν στον αντιπτόσωπο της εταιριας.
ευχαριστω
κατερινα

cbadmin
02-10-07, 12:06
Καλημερα Κατερινα και καλωσορισες στην παρεα μας.

Διαβαζοντας το ποστ σου εκανα ενα μικρο ελεγχο και βρηκα αυτο.Αποτι γραφει ειναι της πριμιουμ. Εδω στην κυπρο δεν το εχουμε , αυτο ειναι σιγουρο

http://i132.photobucket.com/albums/q24/goshalim/CARDELLINO.jpg

Τροφή για καρδερίνες(πρέμιουμ)

Νίζερ - κεχρί - καναβούρι - λινάρι χρυσό - σπόροι γρασιδιού - περίλλα - μαρουλόσπορος(λευκός & μαύρος) - ραδικόσπορος - ρούψεν(κόκκινο & μαύρο) - παπαρούνα μπλέ - μπέλλα ντι νόττε - κία - αγριομαρουλόσπορος - αγριόσπορους - ηλιόσπορο υβρίδιο.

katerina
02-10-07, 12:33
Ok σε ευχαριστω παρα πολυ,μαλλον εγινε το μπερδεμα αναμεσα στις εταιριες MANITOBA CARDELLINO PREMIUM και PREMIUM PRESTIGE... :oops:

cbadmin
02-10-07, 13:15
Ουτε λογος !!!!! :)

snassopoulos
02-10-07, 17:09
ΟΧΙ ΠΑΙΔΙΑ , ΛΑΘΟΣ...

Η ΤΡΟΦΗ ΛΕΓΕΤΑΙ "CARDELINO"
ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ "PREMIUM"
Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ Η "MANITOBA".

ikasa
02-10-07, 17:59
τέτοια τροφή για καρδερίνες που μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη

Γοάννης

xatzov
03-10-07, 00:06
mpes sto www.hallaspet.gr h pare thlefono sto 2810236483 einai sthn kriti o isagogeas.

kyriakospap
03-10-07, 15:28
www.hellaspet.gr οχι hallaspet.gr

Iced earth
04-10-07, 03:25
Γινεται σκοτωμος για μια τροφη,η οποια ειναι δυσευρετη,γυρισα τον κοσμο ολο και δεν τη βρηκα τελικα :?

παντα ελπιζουμε οτι καποια στιγμη τα αξιοθαυμαστα pet shops θα παρεχουν γνησια καρδερινοτροφη και οχι κελαηδινη για ολα τα ειδη :evil:

xatzov
04-10-07, 23:11
einai kali trofi kai oikonomiki (teleutea fora pira to maio tora den ksero poso exei.giro sta 40 euro itan tote ) tha dis apotelesmata kala sta poulia sou, nomizo thn fernoun sti thesaloniki mpes sto link grafi tilefono kai odo.
oso gia to filo apo to argos signomi tipografiko lathos.

ikasa
05-10-07, 08:13
τελικά βρήκα την τροφή στην Θεσσαλονίκη
ευχαριστώ για την βοήθεια
ΓΙΑΝΝΗΣ

Iced earth
06-10-07, 02:30
Nομιζω οτι υπαρχουν δυο τροφες για καρδερινες,η μια ειναι τροφη ενεργειας που τη δινουν κατα την περιοδο της αναπαραγωγης και αναπτυξης νεοσσων και η αλλη ειναι τροφη συντηρησης για ολη την υπολοιπη περιοδο,ποιος μπορει να μας διαφωτισει? :?

snassopoulos
07-10-07, 17:13
η premium ειναι η τροφη συντηρησησ

pao13
08-10-07, 08:32
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΤΟ Σ.Κ. ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΜΟ ΣΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΗ.
ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΕ ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΧΩΡΙΟ, ΣΤΟ ΒΕΡΒΕΝΤΟ ΚΟΖΑΝΗΣ.
ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΛΟΞΑΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΠΟΥ ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΤΕΡΩΤΟΥΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΕΡΒΕΝΤΟ.
ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗ.
Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ.
ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΜΕ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΛΑΤΑ, ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΑ ΝΕΡΑ ΠΑΝΤΟΥ.
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΙΟΥΔΑΚΙ, ΕΙΔΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟ ΚΤΙΡΙΟ ΚΑΠΟΙΑ ΞΥΛΙΝΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΑ.
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΖΕΨΩ ΛΙΓΟ.
ΜΕΣΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΓΡΙΟΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΧΑΛΑΓΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΥΔΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΚΑΝΩ.
ΕΝΩ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ, ΝΑΣΟΥ ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΛΟΥΒΑΚΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.
ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ, ΙΣΑ ΙΣΑ , ΗΤΑΝ ΨΥΧΡΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ.
ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.
ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΕ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΧΩΡΙΟ, Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΑΡΔΗΝ.
ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΡΑΚΙ ΓΙΑ ΚΕΡΑΣΜΑ.
ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΥΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ.
ΛΟΙΠΟΝ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΓΡΙΟΠΟΥΛΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ.
ΤΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΟΚΑΝΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ.
ΑΛΛΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΜΕ ΤΟΥΡΛΙ, Η ΑΛΛΙΩΣ ΤΡΥΠΗΤΗΡΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕ.
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΟΥΣ ΕΙΧΕ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ.
ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΡΕΜΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΖΗΛΕΨΑ.
ΟΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΑΝ.
Α, ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΑΝΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΠΟΔΟΜΗ, ΦΥΣΙΚΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ.
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΝΑΝ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΞΥΛΙΝΑ ΚΛΟΥΒΙΑ, ΜΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΡΟΦΗΣ ΜΗΔΕΝ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΓΟ ΣΑΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΑΠΟΣΚΟΠΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΠΟΙΟ, ΤΟΥ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΟΝ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ.
ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΛΙΓΕΣ.
ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΕΚΤΡΕΦΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΛΙΝΟΥΑ.
ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΩΣ ΡΑΤΣΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΣ.
ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΑ ΘΗΛΥΚΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΞΕΡΗ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ.
ΝΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΛΕΥΚΟ ΣΚΟΥΦΑΤΟ. ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΥΦΑΤΟ ΜΑΛΙΝΟΥΑ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΛΕΥΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΚ.
ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΕΤΣΙ ΑΥΡΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΕ 2 ΘΗΛΥΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΑΚΙ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΠΟΥΛΙΑ.
ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΧΕΡΙΑ.
ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ.
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ, ΠΟΣΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.
ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΟΠΑΔΙΟΥ ΜΑΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥΛΙΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΑΓΡΙΩΝ, ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΣΑ ΘΕΛΟΥΝ.
ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΙ.

xatzov
08-10-07, 10:09
kanonika se tetoies periptosis exeis panta fotografiki mixani mazi sou gia na ta fotografisis kai na ta doume kai emeis pou imaste apo makria. exo di kai ego mia paromia katastasi apo tin apopsi tis frontidas alla me kanarinia, enas papous se ena xoro 150 tetragonikon to miso me zeugarostres kai to allo miso me kloubes ptisis, taisma kelaidini, radikia kai auga, sta kloubia oi patoi den fenontousan apo ta sporia kai tis akatharsies kai sti kloubes eixe mexri kai psofia kato kai poulouse mazika poulia sta pet shop. pisteuo omos oti emeis den oimaste san kai autous kai theloume na dixnoume kapoio seuasmo sta poulia pou diaxirizomaste apo ti stigmi pou briskontai stin katoxi mas. signomi an sas kourasa.

Iced earth
08-10-07, 14:27
pao13 πως ειναι δυνατον να ζευγαρωνε ενας ανθρωπος χωρις γνωσεις πανω στη διατροφη των πουλιων και τις συνηθειες τους και μαλιστα σε κλουβακια μικρα ξυλινα? ταιζε μονο με κελαηδινη καρδερινες και εβγαζε νεοσσους? αφου τα μικρα θελουν εντομοτροφη για την αναπτυξη τους και οσο αναφορα το ζευγαρωμα απο κλουβες του μετρου και πανω

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΚΤΡΕΦΕΙ Η ΠΙΑΝΕΙ ΜΕ ΠΑΓΙΔΕΣ ΜΙΚΡΑ?

sotiris
08-10-07, 19:37
εγώ θα ήθελα να μάθω με ποιο τρόπο τα ηρεμούσε

pao13
09-10-07, 07:35
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ, ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΠΩΣ ΖΕΥΓΑΡΩΝΑΝ;
ΜΕ ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΜΑ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΤΕ.
ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΜΑΛΛΟΝ.
ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.
ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΑΙΖΕ ΜΟΝΟ ΚΑΝΝΑΒΟΥΡΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΤΑΙΖΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΠΟΥΛΙΑ.
ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΚΤΡΕΦΩ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ.
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ € ΠΟΥ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ, ΚΑΙ Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ, ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ, ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ Η ΚΩ……ΙΑ.

katerina
11-10-07, 10:34
Θεμη συμφωνω απόλυτα μαζί σου,η κω......ια παιζει πολυ μεγαλο ρόλο,σε μενα τουλαχιστον ετσι εγινε!!!!

stav
11-10-07, 11:14
Το αποτελεσμα δεν οφειλεται στην κω...ια αλλα στ' οτι δεν εχει αγχος για
το αποτελεσμα και στην εμπειρια του.

Iced earth
11-10-07, 12:55
Tα αγριοπουλια εχουν διαφορετικες απαιτησεις απο τα καναρινια,οσο αναφορα την αναπαραγωγη τους,με τα καναρινια ειναι πιο απλα τα πραγματα

niktaoys
11-10-07, 13:47
Καλά Κατερίνα εσύ είσαι για να πας να παίξεις τζοκερ αλλά τέλος πάντων... :lol:

riko
19-10-07, 17:41
να ρώτησω οσον αφορα την διατροφή.τι προτείνεται σε συσκευασμένη για μικρό αριθμό

πουλίων:της Manitoba βγαίνει μόνο σε 20κίλο:διατηρείται ή μηπως χαλάει με τον καιρό:

ευχαριστώ.

snassopoulos
21-10-07, 09:09
Εγω παιρνω 20κιλο.
Εχω 12 πουλια.
μου κραταει 4 μηνεσ τουλαχιστον.

Αν βγαλεισ τουσ σπορουσ και τουσ βαλεισ σε τενεκεδεσ πλαστικουσ (αυτουσ που εχουν τα χρωματοπωλεια και βαζουν τα χρωματα) των 7-10 κιλων περιπου οι οποιοι κλεινουν καλα δεν θα εχεισ προβλημα ουτε το καλοκαιρι.

Απλα τουσ εχεισ σε σκιερο μεροσ και κλειστουσ.

Τον χειμωνα δεν παθαινουν σιγουρα κατι αφου τα εντομα που θελουν να τουσ επισκεφθουν πεθαινουν απο το κρυο...

Guest2
21-10-07, 18:35
Σπύρο γεια σου

Νομίζω το ίδιο το μείγμα των σπόρων δημιουργεί τα έντομα.

snassopoulos
22-10-07, 08:56
οι σποροι απο μονοι τουσ δεν δημιουργουν τιποτα.
απλα οταν ειναι χυμα τα ζωυφια κανουν παρτυ και καταληγουμε να παιρνουμε σκαρτο προιον.

Guest2
23-10-07, 15:40
Tα έντομα και οι πεταλούδες δημιουργούνται μόνο από τους ιδίους τους σπόρους και όλα τα άλλα είναι παραμύθια της Xαλιμάς.

snassopoulos
23-10-07, 17:37
καλα ...
ισωσ ξερεισ κατι παραπανω...

leonidas
31-10-07, 13:53
ΠΟΣΑ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ?

Iced earth
03-11-07, 02:07
Tα έντομα και οι πεταλούδες δημιουργούνται μόνο από τους ιδίους τους σπόρους και όλα τα άλλα είναι παραμύθια της Xαλιμάς.

Τα εντομα ζουνε εξω στο περιβαλλον και τρεφονται με τους σπορους δεν υπαρχουν εντομα μεσα στους σπορους οι σποροι προσβαλονται απο εντομα οταν το επιτρεπουν οι συνθηκες αν εχεις ακουσει για τα εντομα αποθηκων θα ειχες αλλη αποψη οπως εγω που το κανα μαθημα στη σχολη μου

GREEN
03-11-07, 08:39
Οι τροφες για τα πουλια αποτελουνται απο πολλα ειδη σπορων φτανει πριν την συσκευασια (αεροστεγη η οχι) μερικα εντομα να αφησαν τα αυγα τους σε ενα ειδος σπορου.Με την καταλληλη θερμοκρασια και υγρασια αρχιζει η εκκολαψη και βγαινουν οι πρωτες προνυμφες και μετα εντομα.Ετσι οταν ανοιξουμε το σακι η το κουτι βρισκομαστε προ εκπληξεως...Μου εχει τυχει αυτο παλια οταν εκανα τον αντιπροσωπο σε ειδος διατροφης και με κατεστρεψε οικονομικα γιατι ανοιγοντας τα βαζακια με το προιον αυτο εβγαιναν συννεφο τα μυγακια και αυτο γιατι δεν ειχαν απολυμανθει σωστα η καθολου απο το εργοστασιο μερικα χορταρικα που περιειχε.Αυτο φανταζομαι εννοει ο Μιχαλης λεγοντας οτι δημιουργούνται από τους ιδίους τους σπόρους.

Φιλικα Γιαννης

Iced earth
03-11-07, 17:35
Οι τροφες για τα πουλια αποτελουνται απο πολλα ειδη σπορων φτανει πριν την συσκευασια (αεροστεγη η οχι) μερικα εντομα να αφησαν τα αυγα τους σε ενα ειδος σπορου.Με την καταλληλη θερμοκρασια και υγρασια αρχιζει η εκκολαψη και βγαινουν οι πρωτες προνυμφες και μετα εντομα.Ετσι οταν ανοιξουμε το σακι η το κουτι βρισκομαστε προ εκπληξεως...Μου εχει τυχει αυτο παλια οταν εκανα τον αντιπροσωπο σε ειδος διατροφης και με κατεστρεψε οικονομικα γιατι ανοιγοντας τα βαζακια με το προιον αυτο εβγαιναν συννεφο τα μυγακια και αυτο γιατι δεν ειχαν απολυμανθει σωστα η καθολου απο το εργοστασιο μερικα χορταρικα που περιειχε.Αυτο φανταζομαι εννοει ο Μιχαλης λεγοντας οτι δημιουργούνται από τους ιδίους τους σπόρους.

Φιλικα Γιαννης

Δεν χρειαζεται να εχουν προσβληθει πριν την τυποποιηση τουςτα εντομα τρυπανε το σακουλακι μπαινουν μεσα γεννανε αυγα και προκαλουν υποβαθμιση τοσο της ποσοτητας οσο και της ποιοτητας του προιοντος
Η συσκευασια δεν παιζει ρολοαπλα καποιοι καταστηματαρχες που βαζουν τα τσουβαλια τους στο υπογειο δεν εχουν λαβει μετρα απολυμανσης του χωρου και ετσι με την αυξηση της θερμοκρασιας κατα τους θερινους μηνες τα εντομα πολλαπλασιαζονται με γρηγορους ρυθμουςγι αυτο υπαρχουν εντονες προσβολες κυριως το καλοκαιριτο χειμωνα οχι τοσο παρ'ολα αυτα διαχειμαζουν μεσα στις αποθηκες

Guest2
04-11-07, 03:07
Δεν χρειαζεται να εχουν προσβληθει πριν την τυποποιηση τουςτα εντομα τρυπανε το σακουλακι μπαινουν μεσα γεννανε αυγα και προκαλουν υποβαθμιση τοσο της ποσοτητας οσο και της ποιοτητας του προιοντος
Η συσκευασια δεν παιζει ρολοαπλα καποιοι καταστηματαρχες που βαζουν τα τσουβαλια τους στο υπογειο δεν εχουν λαβει μετρα απολυμανσης του χωρου και ετσι με την αυξηση της θερμοκρασιας κατα τους θερινους μηνες τα εντομα πολλαπλασιαζονται με γρηγορους ρυθμουςγι αυτο υπαρχουν εντονες προσβολες κυριως το καλοκαιριτο χειμωνα οχι τοσο παρ'ολα αυτα διαχειμαζουν μεσα στις αποθηκες

Εγώ λέω. οι σπόροι τρυπούν το σακουλάκι ή το σφραγισμένο πλαστικό δοχείο όλες τις εποχές του χρόνου και από τις τρύπες που ανοίγουν οι σπόροι μπαίνουν μέσα τα έντομα στο σακουλάκι ή το σφραγισμένο πλαστικό δοχείο και δημιουργούν αυτά τα φαινόμενα που βλέπουμε.