PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευες

Sporos
12-11-10, 20:19
σας παρουσιαζω και γω με τη σειρα μου τις κατασκευες που εκανα τον τευλευταιο καιρο για τα πουλια μου....ειναι μια μεταλικη ντουλαπα που την μετετρεψα σε 4 μερη για να βαλω τα ζευγαρια μου και μια βαλιτστα μεταφορας που εφτιαξα απο κοντρα πλακε θαλασσης...157715821580157915811578

Αλέξανδρος
13-11-10, 01:55
πολυ καλο..μπραβο.

nikosael26
13-11-10, 16:08
μπραβο,ειναι ολα πολυ ωραια

Sporos
17-11-10, 16:55
την ντουλαπα την εχω σε σημειο που την βλεπει ο ηλιος μεχρι το μεσημερι κατω απο την προστασια της σκεπης φυσικα...αυτο πιστευω οτι ειναι καλο για τα πουλια τωρα το χειμωνα...το προβλημα ειναι ομως οτι ισως το καλοκαιρι θα αναπτυσεται μεγαλη θερμοκρασια...σκεφτηκα να την μονωσω εσωτερικα με φελιζολ...θα κανει λετε δουλεια?καθε γνωμη και αποψη ειναι δεκτη,ευχαριστω...

antoninio
17-11-10, 16:58
..αφου εχεις οικοπεδο μπροστα σου..φυτεψε 2 δεντρακια..αμυγδαλιες ας πουμε...θα κανουν φυσικη σκια και δεν θα ανησυχεις..λεμε τωρα..

Juliapan
18-11-10, 16:15
Για σκιά το καλοκαίρι και ήλιο το χειμώνα οπωσδήποτε να βάλεις φυλλοβόλλο δέντρο και να βρεις γρήγορης ανάπτυξης. Καλή είναι η κατάλπη αν μπορείς να βρεις. έχει πολύ φαρδύ φύλλο και θα σου κάνει καλή σκιά. Απλώς θα πρέπει να υποστείς την πτώση των φύλλων και το καθάρισμα το φθινόπωρο.

http://www.gardensandplants.com/gr/plant.aspx?plant_id=262

adreas
18-11-10, 21:47
Βλέπω στο μέρος μου και εδώ και 7-8 χρόνια ορισμένοι άνθρωποι που είχαν κοτέτσια στη εξοχή με κότες η κουνέλια βάζουν το φενιζόλ το μπλε δεν θυμάμαι πως το λένε κανονικά, πάνω από την λαμαρίνα και για να μην το πάρει ο αέρας πάνω από αυτό βάζουν πλέγμα σαν αυτό που βάζουν στις οικοδομές και το στερεώνουν. Έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και δεν έχεις πρόβλημα ούτε με ζέστη ούτε με κρύο. Θα σου κρατήσει χρόνια & δεν θα περιμένεις τουλάχιστον 3-4 χρόνια να μεγαλώσει το δέντρο σου να κάνει κάλυψη στους φτερωτούς σου φίλους.

Sporos
18-11-10, 21:49
πιαδια ωραια ολα αυτα,και φυσικα το οικοπεδο ειναι γεματο ελιες και εκει που εχω τα πουλια εχω μια μηλια γυρω στο εναμησι μετρο....και βεβαια δεν θα εχω για παντα εκει τα πουλια γιατι σκεφτομαι αργοτερα να φτιαξω δωματιο-εκτροφειο χτιστο....το θεμα μου ειναι τωρα με την ντουλαπα αν θα ειναι καλα να βαλω φελιζολ απο μεσα για μονωση και για σκια το καλοκαιρι κατι θα σκεφτω...με προβληματιζει η θερμοκρασια που μπορει να ανεβει μεσα στην ντουλαπα....για πεστε καμια ιδεα...

Sporos
18-11-10, 21:54
αντρεα τωρα βγηκε το μηνυμα σου...ευχαριστω για την ιδεα....

ladis
19-11-10, 09:22
μπραβο:greece

ektoras
20-11-10, 22:30
Επειδή τό μέταλο αποροροφά τίς θερμοκρασίες υπάρχει περίπτωση νά εναλάσονται αυτές πολύ γρήγορα μέ αποτέλεσμα οι ένοικοι νά στρεσάρωναται.Δές τό κόστος από τό μονωτικό καί ρώτα καί γιά τό κόντρα πλακέ θαλάσσης , νομίζω πώς τό ξύλο είναι καταλληλότερο.
Συνηστώ τίς ΜΟΥΡΙΕΣ δίνουν σκιά τό καλοκαίρι καί ήλιο τό χειμώνα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ

Βασίλης
21-11-10, 03:08
Υπάρχει στα οικοδομικά υλικά φελιζόλ θερμομωνοτικό, αυτό να ζητήσεις. Είναι λευκό και αρκετά παχύ. Το χρησιμοποιήσα το καλοκαίρι που μας πέρασε με αρκετά καλά αποτελέσματα. Εγώ το είχα εσωτερικά του κουμασιού και κάλυτε τα πάντα (μεταλική κατασκευή και η δική μου). Πιστεύω ότι εσωτερικά είναι καλύτερα γιατί δεν αφήνει το μέταλο να έρθει κοντά στα πουλιά και να τα ζεστάνει (ακόη και να μην το βλέπει ο ήλιος το μέταλλο ζεσταίνεται αρκετά. Για σκίαση υπάρχει ειδικό δίκτυ σκίασης πράσινο (το χρησιμοποιούν οι αγρότες) το οποίο νομίζω φτάνει μέχρι και 70% απορρόφηση ακτινοβολίας. Ο συνδιασμός των δύο μάλλον θα κάνει τις θερμοκρασίες ανεκτές από τα πουλιά.

Sporos
21-11-10, 17:41
βασιλη κι γω αυτο λεω να κανω,φελιζολ απο μεσα και απο μπροστα διχτυ και πιστευω να μην εχω προβλημα...παντως σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες σας...και αν θελει κανεις καμια κατασκευαστικη συμβουλη εδω ειμαστε!!!

adreas
21-11-10, 22:19
Και εγώ από μέσα το έχω λέω τώρα εγώ….αν όμως βγάλουνε ψείρες θα σου βάλω τώρα την κόκκινη ψείρα αν πάει μέσα να κρυφτή θα το βγάζεις και θα το βάζεις να ψεκάζεις με τα πουλιά μέσα; Αν δεν τα είχα κάψει γιατί το έκανα στυλ ραμποτέ θα το έβαζα πάνω από τις λαμαρίνες ακριβώς όπως περιέγραψα. Το καλύτερο είναι το μπλε φενιζόλ νομίζω νταουν το λένε διαλέγεις πόσους πόντους το πάχος θέλεις και παίρνεις. Το άσπρο μαδάει αρκετα……

Εάν είχα ευχέρεια οικονομική θα έβαζα πάνελ. Και μη λέτε πως είναι ανθυγιεινό με την λαμαρίνα πάνω κάτω δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Βασίλης
22-11-10, 00:39
Αντρέα η ψείρα αν θέλει να κρυφτεί θα κρυφτεί ακόμη και στο ντουβάρι. Στο δικό μου κουμάσι πάντως για αυτό το λόγο σκέφτομαι το ασβέστωμα πριν την αναπαραγωγή. Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ σπρέυ σε όλο το χώρο όπου υπάρχουν σχισμές και ύποπτα μέρη.

Sporos
22-11-10, 21:30
ψειρα...αλλο παλι και αυτο το προβλημα...βασιλη που λες να ασβεστωσεις μεσα στην κατασκευη σου?(μεταλικη δεν ειναι?)εγω παλι πριν να βαλω τα πουλια στην ντουλαπα την ψεκασα με σεμπασιλ την αφησα 2 μερες να αεριστει καλα και τωρα μια φορα την εβδομαδα πλυσιμο απο μεσα με χλωρινη και ο θεος βοηθος....τελικα αν δεν φτιαξω το χτιστο εκτροφειο δεν θα ησυχασω ποτε....

panoskonkon
23-11-10, 13:08
Ντάουν λέγεται το φινιζόλ και θα το βάλεις 10 πόντους κάτω απο τη λαμαρίνα,την λαμαρίνα που έχεις τώρα είναι ανάποδα και πρέπει να τη γυρίσεις με τα λούκια πρός τα κάτω αλλιώς θα σου βάλει νερό.

Sporos
23-11-10, 19:05
λαμαρινα λες την σκεπη ετσι?δεν ειναι ακριβως λαμαρινα ειναι ενα αλλο υλικο σαν πολυαστερικο....παντως και ετσι που ειναι η σκεπη τις προαλλες που εριξε "καρεκλες΄΄ δεν εβαλε σταγονα....

Timbrado
14-07-11, 10:26
πολυ καλο..μπραβο.

ΣΚΟΥΦΟΣ
17-07-11, 12:17
ωραια δουλεια!!!!για σκια απο δεντρα μπορεις να φυτεψεις πασχαλιες και μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και το καλοκαιρι ειναι παντα πρασινες και γεματες φυλλα ενω το χειμωνα πεφτουν τα φυλλα και θα μπορει ο ηλιος να βλεπει τα πουλια σου και να τα κραταει ζεστα.