PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στα νυχια καρδερίνας

Lefteris750
01-12-10, 23:27
Πριν απο τρεις μερες διαπιστωσα οτι σε μια απο τις καρδερινες μου οτι το ενα της νυχι ελειπε και τα αλλα δυο ηταν μαυρισμενα.Το μονο που σκεφτηκα να κανω ηταν να τα καθαριζω σχολαστικα και να τους βαζω betadine...Αυτο μαλλον δεν βοηθησε αφου σημερα διαπιστωσα οτι ελειπε και το δευτερο...Αν μπορει κανεις να με συμβουλευσει θα το εκτιμουσα πολυ

Χάρης Πετρίδης
01-12-10, 23:36
Από το ίντερνετ δε γίνοντε "διαγνώσεις" & χωρίς έστω να έχουμε οπτική επαφή μέσω φωτογραφιών ακόμα & οι εικασίες είναι επισφαλείς.
Για κάποιο λόγο δεν αιματώνοντε τα άκρα.
(Εάν το πουλί είναι θηλυκό & εάν ήμασταν σε αναπαραγωγική περίοδο
θα μπορούσαν να μπλεχτούν νήματα στα πόδια...)
Βάλε ευκρινή φωτογραφία, ίσως υπάρξει από κάποιον περισσότερη βοήθεια...

Lefteris750
01-12-10, 23:43
η καρδερινα ειναι αρσενικια,αυριο με το φως της ημερας θα βγαλω και θα σας στειλω

11panos04
02-12-10, 00:56
Αυτο που λες Λευτερη μου φαινεται πολυ σοβαρο,το ακουω για πρωτη φορά.Βλεπεις κι αιμα στο δακτυλο και το ραμφος του πουλιου ή απλως πεφτει;;;

Φιλικα

Lefteris750
02-12-10, 19:54
219621952194

Lefteris750
02-12-10, 19:56
αιμα στο ραμφος δεν εχει αλλα ουτε στο ποδι

adreas
02-12-10, 21:03
Λευτέρη κάπου στο 1998 έβαλα δεν θυμάμαι το όνομα του πάντως περιείχε κορτιζόνη μέσα, σε σωληνάριο μου είπαν ότι είναι για τα ακάρεα των ποδιών των πουλιών σκεύασμα για ανθρώπους. Το αποτέλεσμα δεν έβαλα και εγώ σε ένα να δω τι θα γίνει αλλά έβαλα σε αρκετά πουλιά. Τα καναρίνια ποιο γερά αλλά στις καρδερίνες άρχισαν μετά από λίγο διάστημα να πέφτουν τα δάκτυλα και να μένη μόνο το καλάμι που λέμε. Περίπου κάτι παρόμοιο βλέπω σε αυτό το πουλί σίγουρα δεν του έβαλες κάτι άλλο; Τα δάκτυλα βλέπω ότι έχουν αρχίσει και σαπίζουν, δεν ξέρω……

Η ξηρή μορφή ευλογιάς τι συμπτώματα έχει; Αν είναι αυτό θέλει ιώδιο.

11panos04
02-12-10, 21:04
Αν βλεπω καλα,το νυχι ειναι σπασμενο,οχι πεσμενο.Ισως το σπαει το ιδιο το πουλι,αν εχει ελλειψη ασβεστιου.Του παρεχεις σουπιοκοκκαλο;;;

Φιλικα

adreas
02-12-10, 21:25
Ναι στην μεσαία φωτογραφία νόμιζα ότι έλειπε το δάκτυλο έχεις δίκιο.

Lefteris750
02-12-10, 22:39
..Του παρεχεις σουπιοκοκκαλο;;;ναι τους εχω βαλει σουπιοκοκκαλο

Βαγγέλης
03-12-10, 19:50
Τα νύχια τα έκοψες πριν εμφανιστεί το πρόβλημα ή μετά.Γιατί νομίζω τα έχεις κόψει πολύ πάνω και ίσως αυτό να δημιούργησε το πρόβλημα.

11panos04
03-12-10, 23:11
Λευτερη,επειδη ''παιζει'' κι αυτο που λεει ο Βαγγελης,σου επισυναπτω αρχειο πώς κρινω εγω πότε πρεπει να κοψω νυχια.Κατ αρχας,αν βλεπεις οτι το πουλι παει να πεταξει και κρεμιεται ή ανοιγοκλεινει συνεχεια το ποδι για να γραπωσει,τοτε μαλλον θελει κοψιμο.

Λοιπον,αυτο που κανω ειναι,αν το νυχι ειναι μεγαλο σε ευθεια,τοτε υπολογιζω οτι το αιμοφορο αγγειο στο εσωτερικο ειναι περιπου 2 χιλιοστα,αρα κοψτο λιγο παραπανω,και λιγο παραπανω,δε χαλασε ο κοσμος.Αν ειναι μεγαλο με κυρτωση,τοτε,ισιωνω το δακτυλο και κοβω το νυχι,ωστε ο αξονας που περνα απ το νυχι στο κοψιμο να τεμνει περιπου καθετα τον αξονα που περνα απ το δακτυλο.Ξερω,μπορει να ακουγονται λιγο ''καπως'',αλλα ειναι ο τροπος μου κι αποδιδει.Αν,οπως λεει ο Βαγγελης,εκοψες πολυ κοντα το νυχι,και το αιμοφορο αγγειο,μπορει το πουλι να το ερεθισε με το ραμφος,γλειφοντας το αιμα(γιατι βλεπω το ενα δακτυλο σκουρο στη ακρη).

Φιλικαaction 3

Lefteris750
04-12-10, 00:36
μαλλον τα εκοψα κοντα!!!!!!τωρα τι μπορω να κανω μηπως και σωσω την καρασταση....ειναι και το μονο αρσενικο που εχω

11panos04
04-12-10, 00:50
Εσυ πλεον,αν δεις και ξανανοιξε πληγη,ριξε μια σταγονα μπεταντιν,αν υπαρχει νυχι,ή μια σταγονα το πρωι και μια το βραδυ,αν το εχει βγαλει απ τη ριζα(το απευχομαι),και δοκιμασε να δινεις μια φετουλα μηλο,δυο φορες τη βδομαδα,γιατι εχει καπως γλυφη γευσση,οπως το αιμα,μηπως κι η προσοχη της στραφει εκει.Επισης καθαρα κλαδακια θα βοηθουσαν,αν αυτα που εχει ηδη ειναι λερωμενα,καθως σε ανοικτη πληγη αυξαανονται οι πιθανοτητες μολυνσεων.Αν το βγαλει το πουλι το νυχι,θα περασει αρκετος καιρος,μεχρι να ξαναβγει.Εμενα που μου ετυχε πριν το καλοκαιρι,μολις τωρα εφτασε το νυχι το μισο εκατοστο.

Φιλικα