PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαραγωγη Βudgie

Σελίδες : [1] 2

Tweety
08-02-11, 09:33
Καλημερα φιλοι μου!Ξεκιναω νεο θεμα σχετικα με την αναπαραγωγη με νεα διαθεση γιατι ειχα εκνευριστει με την προηγουμενη κατασταση.Αναρωτιομουν και σεις μαζι μου αν το ασπρο παπαγαλακι μου ειναι θηλυκο και σαν να μην εφτανε αυτο εχασα και το μοναδικο θηλυκο που ειχα...
Τωρα θα παρουμε το συγκεκριμενο παπαγαλακι ως θηλυκο και μαζι θα περιμενουμε απογονους απο τον κιτρινο που ειναι μαζι της στο κλουβι.Οριστε και μια κοντινη φωτο απο την θηλυκια για να μου πειτε την γνωμη σας.Ειναι θηλυκο?????
2788
Βεβαια θα εχω κι ακομη ενα ζευγαρι απο το οποιο θα σας στειλω φωτο συντομα.

11panos04
08-02-11, 09:42
Βασει αυτων που εμαθα πριν λιγο καιρο,για να αγορασω αλμπινο,θα ελεγα οτι ειναι αρσενικο μικρο.Sorry...

Φιλικα

Tweety
08-02-11, 10:49
Ποσο μικρο ρε συ Πανο!Το εχω ηδη ενα χρονο και κατι, τι περιμενει για να εκδηλωσει το φυλο του?Ειναι το "θηλυκο" που δεν ξεραμε τι ηταν,στο προηγουμενο θεμα,καταλαβες?
Μηπως να παω στο καταστημα που το πηρα να το ανταλλαξω?Να τελειωνουμε?

11panos04
08-02-11, 11:01
Ειναι αυτο με το μπλε στη ραχη;;;Εγω επιμενω αρσενικο,εστειλα τη φωτο και στο φιλο μου.Εγω στη θεση σου,ηδη θα το ειχα καπως ανταλλαξει.

Φιλικα

11panos04
08-02-11, 11:05
Ο φιλος μου το λεει θηλυκο,αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι...περιμενω την αιτιολογηση του,και θα σας πω.

Φιλικα

nikosael26
08-02-11, 11:15
βαλτό μόνο του με ενα αρσενικό που ξέρεις οτι είναι σίγουρα αρσενικό κ παρακολούθησε πως θα συμπεριφέρονται τα πουλάκια...

11panos04
08-02-11, 11:55
a males cere is purple , this hens cere is turning whitish to tan

Δηλαδη,αν τα λεω καλα,τα ρουθουνια αρσενικου ειναι μωβ,αυτου του θηλυκου τεινουν αποο λευκα σε σκουρα....Τελος παντων,δεξου την αποψη του.Στο κατω-κατω,αφου το χεις τοσο καιρο,θα χε γινει τελειως μπλε η μυτη.

Φιλικα

nikosael26
08-02-11, 12:11
κανε αυτό που σου ειπα.ειναι απλο κ εύκολο.. δοκίμασε λίγες μέρες κ πες μας.

Tweety
08-02-11, 12:12
βαλτό μόνο του με ενα αρσενικό που ξέρεις οτι είναι σίγουρα αρσενικό κ παρακολούθησε πως θα συμπεριφέρονται τα πουλάκια...
Το εχω ηδη με ενα κιτρινο αρσενικο που εχω και τα πανε καλα.Φιλιουνται,ταιζονται και ευτυχως δεν μαλωνουν οπως εκανε με ενα ασπρο μπλε που εχω αναφερει παλιοτερα.Ο κιτρινος προχθες ειδα οτι μπηκε στην φωλια και "αυτη" πηγε απο εξω και τιτιβιζε.Προφανως να εψαχναν την ασπρη που πεθανε προσφατα...
Σκοπευω να παρω σημερα αλλη μια θηλυκια στην θεση αυτης που εχασα.Ελπιζω να σταθω τυχερος αυτη την φορα...

11panos04
08-02-11, 12:34
Αυτη τη φορα μην το παιξεις τοσο κορωνα-γραμματα.Παρε ενα καραμπινατο θηλυκο.

Φιλικα

Tweety
08-02-11, 12:43
Δηλαδη,αν τα λεω καλα,τα ρουθουνια αρσενικου ειναι μωβ,αυτου του θηλυκου τεινουν αποο λευκα σε σκουρα....Τελος παντων,δεξου την αποψη του.Στο κατω-κατω,αφου το χεις τοσο καιρο,θα χε γινει τελειως μπλε η μυτη.
Οποτε το δεχομαστε ως θηλυκο,αν και θα παω στο καταστημα που το πηρα για να ρωτησω αν γινεται ανταλλαγη.Δεν νομιζω να μου το παρει γιατι εχει περασει καιρος αλλα θα το επιχειρησω...
Παντως και η προταση του Νικου ειναι καλη αν και υπαρχει κινδυνος να χασω τον χρονο μου αν οντως ειναι δυο αρσενικα...Τωρα που το θυμαμαι περσι τετοιον καιρο τα ειχα παλι ολα μαζι σε μια κλουβα.Η τοτε μπλε θηλυκια μου ετοιμαζοταν για αναπαραγωγη μπαινοντας στη φωλια και μαλωνανε μεχρι που ειχα δει και αιμα στις πατηθρες.Φετος παλι μαλωνε εντονα με το ασπρο αρσενικο.Βγαζετε ακρη?Ισως να μην σημαινει και τιποτα το γεγονος αυτο αλλα πανω στον εκνευρισμο μου σκεφτομαι διαφορα.
Τελοσπαντων...Οπως προανεφερα το δεχομαστε ως θηλυκο και περιμενουμε αντιδρασεις και αποτελεσματα.

Tweety
08-02-11, 21:45
2792279127902789
Νικο αυτες τις φωτο τις αφιερωνω σε σενα αφενος γιατι με συμβουλεψες να την βαλω με ενα αρσενικο και να περιμενω να δω τι θα κανουν και αφετερου για να δεις και συ ο ιδιος.Θα περιμενω λοιπον οσο χρειαστει.Εχω πραγματικα πεισμωσει με την ολη κατασταση.Γιατι θα σας πω καποια αλλη στιγμη.Εχει σχεση με το καταστημα απο οπου το πηρα...
Φαινονται καλα οι μυτουλες τους, οπως βλεπετε,ως προς την αναγνωριση του φυλου.Σαφως περιμενω τα σχολια σας.

Tweety
08-02-11, 21:49
27942793
Αυτος ειναι ο αλλος αρσενικος που εχω και εχει μεινει μοναχουλης και λυπημενος τωρα...Οχι για πολυ ομως!!!
Πειτε μου δεν ειναι πολυ ομορφο πουλακι?

Tweety
08-02-11, 22:06
Αυτη τη φορα μην το παιξεις τοσο κορωνα-γραμματα.Παρε ενα καραμπινατο θηλυκο.

Πανο εχω ηδη απο το απογευμα παρει, μια μαλλον μικρη σε ηλικια, παπαγαλινα.Εσυ σαν πιο ειδικος σε αυτα τα θεματα θα μας πεις...
Πηγα λοιπον σε ενα αλλο μαγαζι του Κιλκις το απογευμα και το πηρα μονο 15 ευρω αναμεσα σε μια τεραστια ποικιλια χρωματων.Θα ηθελα μπλε αλλα δεν ειχε κατι τοσο ξεκαθαρο οσο αυτο.Τα πιο πυρωμενα θηλυκα δεν μου αρεσαν γιατι ηταν τα κλασσικα πρασινα παπαγαλακια της Αυστραλιας.Θα μπορουσα να παρω δυο γιατι ηταν ενταξει απο αποψη τιμης αλλα ειπα καλυτερα ενα, ουτωσωστε να περιορισω τον κινδυνο λαθους για δευτερη φορα.
Δειτε και πειτε την γνωμη σας.
279627952797

http://www.canarybreeder.net/up/forum/images/misc/pencil.png

11panos04
08-02-11, 22:41
Tweety,ειναι θηλυκο οντως.Οσο για το προηγουμενο,θα συμφωνησω τελικα οτι εναι θηλυκο,κυριως απ το οτι σε ενα χρονο θα χε γινει μπλε η μυτη.Και γρηγορα με αυγουλακια!!!

Φιλικα

Picard
08-02-11, 23:13
27942793
Αυτος ειναι ο αλλος αρσενικος που εχω και εχει μεινει μοναχουλης και λυπημενος τωρα...Οχι για πολυ ομως!!!

Φιλε εχω το ιδιο πουλι σε θηλυκο το οποιο το εχω βαλει μαζι με αρσενικο μπλε ανοιχτο(δες τις φωτογραφιες στο profil μου),γενικα ειχα βγαλει τρια μικρα αυτου του τυπου,2 θηλυκα και 1 αρσενικο δυστυχως το ενα θηλυκο το εχασα.......

Picard
08-02-11, 23:16
Πανο εχω ηδη απο το απογευμα παρει, μια μαλλον μικρη σε ηλικια, παπαγαλινα.Εσυ σαν πιο ειδικος σε αυτα τα θεματα θα μας πεις...
Πηγα λοιπον σε ενα αλλο μαγαζι του Κιλκις το απογευμα και το πηρα μονο 15 ευρω αναμεσα σε μια τεραστια ποικιλια χρωματων.Θα ηθελα μπλε αλλα δεν ειχε κατι τοσο ξεκαθαρο οσο αυτο.Τα πιο πυρωμενα θηλυκα δεν μου αρεσαν γιατι ηταν τα κλασσικα πρασινα παπαγαλακια της Αυστραλιας.Θα μπορουσα να παρω δυο γιατι ηταν ενταξει απο αποψη τιμης αλλα ειπα καλυτερα ενα, ουτωσωστε να περιορισω τον κινδυνο λαθους για δευτερη φορα.
Δειτε και πειτε την γνωμη σας.
279627952797

http://www.canarybreeder.net/up/forum/images/misc/pencil.png
Καλο πουλι φαινεται αλλα απ'οτι βλεπω δεν ειναι λουτινο,μπορει να εχει κιτρινο χρωμα αλλα εχει λιγο καφε αποχρωση στα φτερα και λιγο μωβ στο λαιμο,τα ματια ειναι μαυρα ετσι? εαν ηταν λουτινο επρεπε να ηταν κιτρινο καθαρο με αποχρωση λιγο ασπρου στο λαιμο και κοκκινα ματια.......εγω θα το εβαζα με πρασινοκιτρινο αρσενικο........

11panos04
08-02-11, 23:30
Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι λουτινο.Πρεπει να ναι απο κιτρινοπρασινο παπαγαλακι σαν το αγριο με ενα κιτρινοπρασινο ή λουτινο.

Φιλικα

Picard
08-02-11, 23:53
Ψαχνω albino θηλυκο και θελω να το ζευγαρωσω με αυτο το μπλε που εχω στο avatar μου

Tweety
09-02-11, 00:02
Φιλε εχω το ιδιο πουλι σε θηλυκο το οποιο το εχω βαλει μαζι με αρσενικο μπλε ανοιχτο(δες τις φωτογραφιες στο profil μου),γενικα ειχα βγαλει τρια μικρα αυτου του τυπου,2 θηλυκα και 1 αρσενικο δυστυχως το ενα θηλυκο το εχασα.......
Τοτε μολις σου βγαλουν αυτη την φορα θα μου κρατησεις ενα θηλυκο για να το κανουμε ζευγαρι.Εχω δει φωτο σου αλλα δεν καταλαβα ποια εννοεις.Αυτη με τα μικρουλια στη φωλια?
Τι απεγιναν τα αλλα δυο?Αν δεν κανω λαθος εχεις δυο ζευγαρια και συ.Το αλλο ζευγαρι τι χρωμα εχει?Αν ειναι αυτα που ανεβασες χθες ειναι πολυ ομορφα!Με το καλο να δεις αυγουλακια.

Tweety
09-02-11, 00:06
Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι λουτινο.Πρεπει να ναι απο κιτρινοπρασινο παπαγαλακι σαν το αγριο με ενα κιτρινοπρασινο ή λουτινο.
Το θεμα μου ειναι να ειναι αυτη την φορα θηλυκο και να μπει σε αναπαραγωγικη φαση γρηγορα ολα τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα.Η αληθεια ειναι οτι θα ταιριαζε πιο καλα με τον κιτρινο αρσενικο αλλα ειναι δεσμευμενος τωρα και δεν μπορω να τον χωρισω απο την θηλυκια του. {?}

Tweety
09-02-11, 16:18
Στη φυση τα παπαγαλακια αυτα ζουν ανα σμηνη.Ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι διατηρουμε δυο ζευγαρια τουλαχιστον,ωστε να παροτρυνονται μεταξυ τους για να αναπαραγουν?Ισχυει κατι τετοιο?
Παντως τα δικα μου αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι δεν πανε στην φωλια,βλεποντας τα νομιζεις οτι ειναι ετοιμα.Χθες ταϊζονταν μεταξυ τους και μετα ειδα τον κιτρινο που πηγε και εκτονωθηκε στην ταγιστρα,τριβωντας τον πισινο του πανω της.[?] Απο αυτα τα πουλια,ολα θα τα δω!!!Πλακα εχουν!!!

11panos04
09-02-11, 16:58
Τελευταια φορ απου χα τεσσερα παπαγαλακια,γιατι για ζευγαρια δε μπορουμε να μιλαμε αν δεν εχουν ζευγαρωσει,ηταν το καλοκαιρι,κι αυτο κατ αναγκην.Αν η προσβαση στο εξοχικο ηταν ευκολοτερη και συντομοτερη,θα ξανοιγομουν περισσοτερο.Οι κλουβες ετοιμες ειναι και προφυλαγμενες για τα αρπακτικα,εκτος του γνωστου διποδου.Αν τα πουλακια ταιριαξουν,θα τρωνε και μαζι.Εμενα το ζευγαρι ετρωγαν μαζι καί ταδυο σε μια ταιστρα,στριμωχνονταν κι ετρωγαν.

Φιλικα

Tweety
12-02-11, 22:43
27942793

Γεια σου Παπαγαλακι μου!Θα σε θυμαμαι παντα!!!

Tweety
12-02-11, 22:53
Σημερα εκει που χαρηκα που ειδα το ασπρο θηλυκο μου να μπαινει στην φωλια,πηρα την μεγαλυτερη απογοητευση μιας και εχασα το ασπρο αρσενικο μου που βλεπετε στις παραπανω φωτος.Στεναχωρηθηκα παρα πολυ!Ελπιζω ολα να πανε καλα με το ζευγαρι που εχω τωρα.
Αυτα ταϊζονται και φιλιουνται.Οπως προανεφερα σημερα ειδα την ασπρη να μπαινει για λιγα λεπτα στην φωλια.Καλο σημαδι,ε?Για να δουμε τι θα κανουν?
Εχουν διαθεσιμη αυγοτροφη και νερο με πολυβιταμινη.Κοιταω να μην τα ενοχλω μετακινωντας το κλουβι τους αλλα ουτε και με την παρουσια μου.Τα καθαρισα,τους γεμισα τις ταγιστρες και τις ποτιστρες και τα τοποθετησα στον τοπο τους.Τι λετε θα δω πουλακια φετος, ή ματαια ελπιζω?

11panos04
13-02-11, 00:01
Ειναι θεμα χρονου πλεον Tweety(χρονου,οχι χρονιας,χαχα).

Φιλικα

Tweety
13-02-11, 12:41
Αυτην την στιγμη τα βλεπω απο το παραθυρο.Ειναι και τα τρια μαζι.Η ασπρη θηλυκια εχει ριμαξει το σουπιοκοκκαλο.Δεν ξερω αν το τρωει ή απλα το καταστρεφει...Η νεοφερμενη κανει αποπειρες να μπει στην φωλια.Εχει πλακα.Βαζει μεσα το κεφαλι της αλλα δεν τολμαει να μπει.Δεν εχει ουτε 24 ωρες σε αυτο το κλουβι.Την βλεπω να γενναει πρωτη.Να δουμε τι θα κανει ο αρσενικος?Μπορει να παει και με τις δυο?Αυτος παλι πολυ μ...ς μου φαινεται...παει και το "κανει" με την ταγιστρα.Τριβει τον πισινο του πανω της.Ειναι η τριτη φορα οσο τα παρατηρω σημερα.Μαλλον ειναι πυρωμενος στο φουλ.Τωρα τρωει αυγοτροφη.Παλιοτερα ουτε που την πλησιαζαν!Να βρασω λετε κανενα αυγο ή παλι θα παει χαμενο?

Tweety
17-02-11, 15:45
Θελω για αλλη μια φορα τα φωτα σας...Χθες γυρνωντας απο την δουλεια εβαλα στα παπαγαλακια να φανε.Καποια στιγμη αφου τα εβαλα και νερο παρατηρησα την πρασινωπη θηλυκια να ξερναει απο το ραμφος της την τροφη.Πρωτη φορα ειδα τετοιο πραγμα.Εχω δει σκυλο και γατα να ξερνανε αλλα πουλακι,ποτε.Ειχε κρεμασει το κεφαλακι του και με σπασμους εβγαζε τροφη απο το στομα.Εσεις εχετε δει κατι παρομοιο?Γιατι μπορει να το εκανε?Τι σημαινει αυτο?
Σημερα το πρωι ηταν μια χαρα...τουλαχιστον ετσι φαινοταν!
Τα αλλα δυο συνεχως ταϊζονται.Πολυ ερωτευμενα!Μετα παει η ασπρη θηλυκια και ταϊζει την πρασινωπη.Πολυ πλακα εχουν.

nautikos52
17-02-11, 19:31
Sorry, αν θυμάμαι καλά επειδή είχα παλιά παπαγαλάκια, αυτό δεν το κάνουν για να στρώσουν φωλιά?

Picard
18-02-11, 00:26
Θελω για αλλη μια φορα τα φωτα σας...Χθες γυρνωντας απο την δουλεια εβαλα στα παπαγαλακια να φανε.Καποια στιγμη αφου τα εβαλα και νερο παρατηρησα την πρασινωπη θηλυκια να ξερναει απο το ραμφος της την τροφη.Πρωτη φορα ειδα τετοιο πραγμα.Εχω δει σκυλο και γατα να ξερνανε αλλα πουλακι,ποτε.Ειχε κρεμασει το κεφαλακι του και με σπασμους εβγαζε τροφη απο το στομα.Εσεις εχετε δει κατι παρομοιο?Γιατι μπορει να το εκανε?Τι σημαινει αυτο?
Σημερα το πρωι ηταν μια χαρα...τουλαχιστον ετσι φαινοταν!
Τα αλλα δυο συνεχως ταϊζονται.Πολυ ερωτευμενα!Μετα παει η ασπρη θηλυκια και ταϊζει την πρασινωπη.Πολυ πλακα εχουν.

Δε μου χει τυχει ποτε τετοια περιπτωση......

Παλιοτερα ειχα ενα ζευγαρακι δεν αφηναν τιποτα μεσα στη φωλια,τωρα που εχω δυο μικρα εχει βρωμισει απο περιτωματα,δεν ασχολουνται καθολου με την υγειηνη του χωρου,ισως επειδη τα εχω μεσα και ο φωτισμος ειναι πιο περιορισμενος,εκει το αποδιδω.....

Πανο που χαθηκες??? πηρα κι αλλη θηλυκια γιατι η Αλμπινο που με δωσε παρουσιαζει καποιο προβλημα γυρω απο το ραμφος,θα προσπαθησω να τη θεραπευσω,λενε οτι με χρηση βαζελινης περναει....

11panos04
18-02-11, 02:01
Εδω κι εκει.Περαστικα της Δημητρη,εγω αλλη σου ειχα προτεινει,δεν πειραζει,ολα τυχερα ειναι.Μπορει και να μην ειναιι τιποτα σοβαρο.Παρακολουθω το θεμα,αλλα δεν ειπα τιποτα,γιατι δε γνωριζω και τιποτα γι αυτο.Ξερω οτι την τροφη την ξερνανν για να ταισουν μικρα.Επισης λενε οτι οταν βλεπουν τον εαυτο τους στον καθρεφτη την ξερναν,γιατι νομιζουν οτι ειναι αλλο παπαλαγακι,και θελουν να το ταισουν,κι αυτο ειναι κακο,γιατι μπορει να προκαλεσει μολυνση στην τραχεια,αν το λεω και καλα.Αν το κανει,για να ταισει αλλο παπαγαλακι,ειναι καλα,αλλιως δεν ξερω αλλη περιπτωση που να το κανουν.Πού θα παει;;;Τοσα παπαγαλακια εχουν περασει απ τα χερια μας,καποια θα ''μας κατσουν''.

Φιλικα

Picard
18-02-11, 03:03
Ενταξει ειναι τυχερο να βρεις καλα πουλια,εχω παρει π.χ πουλι που μιλουσε αλλα το χασα απο χαζομαρα,η μαγεια των μπατζι ειναι αυτη οτι αμα τα εκπαιδευσεις απο μικρα μπορουν να μιμηθουν καποιες λεξεις και φρασεις,βεβαια ορισμενοι εκτροφεις καρδερινων,καναρινιων ακομη και εξοτικων πτηνων τα υποτιμουν αλλα εγω τα αγαπαω γιατι ειναι πολυ κοινωνικα.......

Tweety
18-02-11, 12:47
Ενταξει ειναι τυχερο να βρεις καλα πουλια,εχω παρει π.χ πουλι που μιλουσε αλλα το χασα απο χαζομαρα,η μαγεια των μπατζι ειναι αυτη οτι αμα τα εκπαιδευσεις απο μικρα μπορουν να μιμηθουν καποιες λεξεις και φρασεις,βεβαια ορισμενοι εκτροφεις καρδερινων,καναρινιων ακομη και εξοτικων πτηνων τα υποτιμουν αλλα εγω τα αγαπαω γιατι ειναι πολυ κοινωνικα.......

Οντως πολυ ομορφα πουλια τα μπατζι και υπαρχει ποικιλια απο αποψη χρωματων.thanks
Το ερωτημα μου ομως ειναι πως μπορουμε να τα εκπαιδευσουμε να μιλανε?Μηπως ξερει καποιος?Δημητρη το μπατζι που ειχες το εκπαιδευσες εσυ ή ηταν εκπαιδευμενο?Οταν μιλουσε τι ακριβως ελεγε?Αληθεια πως το εχασες?

11panos04
18-02-11, 13:02
τα υποτιμουν

Δημητρη,ας τους να λενε.Εγω ειχα απ ολα οσα αναφερεις,και ποτέ δεν ξεχωρισα ή υποτιμησα καποιο.Το χομπυ σου εσυ κι αυτοι το χομπυ τους.Κι αν σου πει καποιος''καλα,τα παπαγαλακια σιγα-σιγα θα τα δωσεις,να παρουν δρομο''για να παρεις καναρινια ή ο τι αλλο,μην του πολυμιλας,εκτος κι αν κανει πλακα,οποτε παω πασο.Εχουν ολα τη γλύκα τους,ιδιως τα παπαγαλακια που μπορουν νασου χαρισουν πολλες φορες το χρονο τη χαρα του να δεις νεοσσους.

Φιλικα

Tweety
18-02-11, 16:03
Τα παπαγαλακια που μπορουν να σου χαρισουν πολλες φορες το χρονο τη χαρα του να δεις νεοσσους.

Τι εννοεις?Γεννανε ολο το χρονο,δηλαδη?Δεν μπορω να τα φανταστω να γεννανε μεσ'το χειμωνα!Λογικα θα γινεται αν τα εχεις σε εσωτερικο χωρο.Μακαρι να ταιριαξουν τα παπαγαλακια μας και να δουμε μικρα και φετος.

Tweety
19-02-11, 20:20
Παιδια δειτε αυτο το βιντεακι.Το κιτρινο ειναι αρσενικο λουτινο?Η μυτη του δεν ειναι μπλε!!!
http://www.youtube.com/watch?v=i5ANPdpaR7Q&feature=related
Μηπως και το δικο μου ασπρο ειναι τετοιο?Δηλαδη αρσενικο με ροζ μυτη?
Σημερα το πρωι το ειδα που μπηκε στην φωλια.Μαλιστα χαρηκα οταν διαπιστωσα πως ειχαν περασει 20 λεπτα που ηταν μεσα.Δηλαδη δε μπηκε και βγηκε.Κατα την διαρκεια της ημερας ειδα και το πρασινωπο θηλυκο που εμπεινε και εβγαινε.Ο κιτρινος αρσενικος ειδα να ταϊζει πολλες φορες την ασπρη και πηγαινε οπως παντα και εκτονωνοταν στην ταγιστρα.Η ασπρη μετα πηγαινε και ταϊζε την πρασινωπη.
Καποια στιγμη το απογευμα ακουσα να μαλωνουν.Δεν εδωσα σημασια αλλα οταν πηγα κοντα,για να τα βαλω βλαστωμενους σπορους, ειδα την ασπρη να εχει λιγο αιμα στα φτερα της.Μαλωσε με ενα απο τα δυο και υποπτευομαι το αρσενικο,γιατι ειχε αιμα στο ραμφος του.
Θα με παλαβωσουν αυτα τα πουλια.Οσο σκεφτομαι οτι περσι αν και πρωταρης δεν τα εδωσα σημασια καμια και ολα πηγαν μια χαρα...

Tweety
22-02-11, 09:38
Τελικα αποκαλυφθηκαν!Ολα τα παραπανω αναιρουνται καθως και ολα οσα ειπαμε παλαιοτερα.Για να καταλαβεις τι φυλο ειναι τα παπαγαλακια σου πλεον ενας τροπος υπαρχει...Βαζεις ενα οντως θηλυκο αναμεσα τους.Παλιοτερα ειχα ενα θηλυκο(το ασπρο) και 3 αρσενικα(τον κιτρινο,τον μπλε που τον εχασα και το υποτιθεμενο θηλυκο).Τωρα εχω δυο αρσενικα και ενα θηλυκο που πηρα προσφατα.Ασχετα απο το χρωμα στα ρουθουνια,το ασπρο ειναι αρσενικο.
Οριστε απο που το συμπεραινω:Χθες εκανα αυτο που μου ειπε ο φιλος μου ο Πανος...Τους εβαλα τροφη και βλαστωμενους σπορους και εκατσα σε μια καρεκλα παρατηρωντας τα.Να μην τα πολυλογω καποια στιγμη το ασπρο παπαγαλακι αρχισε να ταϊζει το πρασινωπο.Αφου ταϊζονταν το ασπρο επιχειρησε να ανεβει στο πρασινωπο βαζοντας το ενα ποδαρακι πανω του.Φυσικα το θηλυκο δεν το αφησε γιατι μαλλον δεν ειναι ετοιμο ακομη.
Τωρα εξηγειται:

γιατι δεν εμπαινε παλιοτερα στην φωλια.
γιατι μαλωνε και με τον μπλε παλιοτερα και με τον κιτρινο τωρα και καθολου παραξενο περσι που μαλωνε και με την μπλε θηλυκια να το εκανε γιατι ηθελε να την ζευγαρωσει και αυτη δεν του καθοταν λογω του οτι ειχε βρει το ταιρι της.
Παντως το παραπανω βιντεο φαινεται να ειναι ακριβως στην περιπτωση μας.Το παπαγαλακι μου ειναι αρσενικο με ροζ μυτουλα.
Εχει κανεις αμφιβολια πλεον μετα απο αυτο???

11panos04
22-02-11, 16:53
http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/th_Clip-MOV023921.jpg (http://s847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/?action=view&current=Clip-MOV023921.mp4)

Το φλερτ ειναι αναποσπαστο στοιχειο του ζευγαρωματος,και δειχνει οτι ειμαστε σε καλο δρομο.Πατατε πανω στην εικονα κι ανοιγει νεο παραθυρο,για να παιξει το βιντεο.

Φιλικαaction 3

11panos04
06-03-11, 14:07
Παιδια,εμενα η γκαντεμια συνεχιζει να με χτυπά.Το θηλλυκο που βλεπετε ειιναι 99% προβληματικο,με μεγαλο προβλημα.Μαλλον τρωει τ αυγα του....Ο αρσενικος ειναι δοκιμασμενος απο προηγουμενο ζευγαρι,ειναι ενταξει,αυτη πιθανως εχει προβλημα...Τα χωρισα,για να το εξακριβωσω,αυριο-μεθαυριο,θα φανει,και να δω τί θα κανω.Αν ειναι περαστικο,ενταξει,αλλιως πρεπει να παρει δρομο γρηγορα.

Φιλικα

Tweety
07-03-11, 01:41
Δηλαδη μολις τα γεννησει, τα τρωει τα αυγα της?Εχεις ενδειξεις οτι αρχισε να γενναει και το λες αυτο?Αν οντως τα τρωει τοτε καποια βιταμινη ή ιχνοστοιχειο του λειπει...Τι να πω?Φετος δεν ειναι η χρονια τους!

11panos04
07-03-11, 11:47
Απο ουσιες,τα χει και με το παραπανω της.Χθες βρηκα κομματια τσοφλιου στη φωλια,κι ετσι το συμπερανα...

Φιλικα

Tweety
08-03-11, 09:30
Δεν μπορω να πω τιποτα για να σε βοηθησω, ισως να εχεις δικιο, το παπαγαλακι ειναι ακαταλληλο για αναπαραγωγη.Μα ειναι δυνατον να τρωει τα αυγα της?Αυτην τωρα τι μπορεις να την κανεις?Αν της εβαζες ψευτικα για να την ξεγελασεις,θα καθοταν να να τα κλωσσησει?
Παλιοτερα ειχα μια καναρα που ετρωγε τα αυγα της και εκανα κατι παρομοιο.Αφου την αφησα και τα κλωσσησε για 14 μερες, της τα πηρα (τα ψευτικα)και μετα μπηκε ξανα σε νεο αναπαραγωγικο κυκλο.Την επομενη φορα που γεννησε δεν τα αγγιξε τα αυγα της και εβγαλε πουλακια.Κανε μια προσπαθεια.Δεν ξερεις καμια φορα...action 3

11panos04
08-03-11, 13:11
Αυτο δοκιμασα τωρα Tweety,να δουμε.

Τhank you

Tweety
08-03-11, 14:56
Ωραια!Τι κανει καθεται τα κλωσσαει?Αν ναι,τοτε ειναι καλο σημαδι.Εισαι σε καλο δρομο.

Tweety
08-03-11, 15:14
Επισης μην τα ενοχλεις και απο δω και περα αστα στην ησυχια τους.Παιζει και αυτο ρολο...τελικα.
Ενας φιλος με νουθετησε να μην τα ενοχλω καθημερινα με την παρουσια μου και τελικα βλεπω οτι εχω προοδο.Αφου αφησα στο κλουβι που τα ειχα, μονο ενα ζευγαρι και τα κρεμασα σε ενα σταθερο σημειο(χωρις να τα μετακινω απο κει),πηγαινω μονο για να τα αλλαξω νερο και να τους βαλω τροφη.Η ασπρη μπαινει στην φωλια και μενει μεσα για μεγαλο χρονικο διαστημα.Αν συνεχισει ετσι,μαλλον σε λιγοτερο απο οτι περιμενα, θα δω και αυγουλακια.Ελπιζω...

Tweety
17-03-11, 17:52
Γεια σας παιδια.Εχουν περασει σχεδον 10μερες απο το τελευταιο μου ποστ και καμια αλλαγη ή νεο ακομη.Περιμενα η θηλυκια μου να κανει αυγο αλλα δεν ηρθε ακομη αυτη η μεγαλη ωρα.Δεν λεω...μπαινει και καθεται μεσα στην φωλια και την σκαλιζει,αλλα ουτε αυγα εχει κανει ,ουτε καν εχει αλλαξει χρωμα η μυτουλα της,σημαδι οτι εχει πυρωσει.Υπομονη τι αλλο μπορω να πω.
Τα καναρινια που ειναι πιο δυσκολα απο αποψη αναπαραγωγης, οσο να πεις,εχουν ηδη πυρωσει.Μια καναρινα μου, αν και τα εχω εξω, κουβαλαει χαρτακια παρολο που δεν της εχω βαλει φωλια.
Απο διατροφη ειναι ενταξει.Αυγοτροφη,βλαστωμενοι σποροι,πολυβιταμινες απο ολα.Τι φταιει δεν ξερω...!Οσο σκεφτομαι οτι περσι ειχαν ηδη γεννησει τετοιο καιρο,το ζευγαρι που ειχα τοτε...

11panos04
17-03-11, 19:55
Φτερωτε ηρωα κινουμενων σχεδιων με κιτρινο χρωμα και μεγαλο κεφαλι,πιστευω ειναι φυσικο.Ο Μαρτιος,οπως αποδεικνυεται,ειναι γδαρτης,βγαλτης και παλουκοκαφτης.Πριν δυο μερες που εκανε για δυο μερες ηλιοφανεια,ξεγελαστηκα κι εγω απ τα πουλια,και τωρα που εκανε παλι συννεφιες,κρυα και βροχη,αλλαξαν παλι.Αφου η θηλυκια μπαινει και σκαλιζει,εισαι σε καλο δρομο,κι οσο για το χρωμα της μυτης,μη σε πολυενοχλει αυτο.

Φιλικα

Tweety
21-03-11, 03:29
Ωραιες σκηνες...Οχι δεν ειναι τα δικα μου παπαγαλακια αλλα πολυ θα ηθελα να ηταν!!!
http://www.youtube.com/watch?v=3BBVG4RD-Mo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=VWdZkEp1vrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=dAIGcy7RFDw&feature=related

11panos04
21-03-11, 13:15
Ωραιο το λουτινακι.Καποια στιγμη φιλε μου θα ανεβασεις εσυ τετοια βιντεο,μη ανησυχεις.Τα παπαγαλακια δενειναι ουτε καρδερινες ουτε καναρινια.Αν παρουσιασουν καποιες δυσκολιες στην αρχη,οφειλονται κυριως σε μας,οπως αναγνωριση φυλου.Μετα,και με σκετουςς σπορους θα κανουν αυγα.

Φιλικα

11panos04
03-04-11, 20:13
Αφιερωμενο στο Tweety.Μακαρι να τα τραβουσα απο αλλη γωνια,αλλα καταλαβαινετε τί ειναι...

Φιλικα

Tweety
05-04-11, 00:42
Καταλαβαμε...καταλαβαμε...
Χαχαχαχα!

11panos04
10-04-11, 12:46
Παιδια,βιαστηκα να χαρω μαλλον.Η παπαγαλινα εκανε ενα αυγο και μετα τιποτα.Εχει μια κοιλια σα να εγκυμονει διδυμα.Εχω ξενερωσει πολυ...τετοια δεν ειχα απ ολα τα παπαγαλακια που ειχα μεχρι τωρα...Αν καποιος απο Θεσσαλονικη εχει καποιο θηλυκο ππαγαλακι και το δινει,με οποιον τροπο,ας μου πει επειγοντως.

Φιλικα

Picard
19-04-11, 06:20
Καλησπερα,εχω 4 μικρα μεσα στη φωλια,το περιεργο ειναι οτι το ενα μικρο διαφερει οχι μονο απο τα υπολοιπα αλλα κι απο τους γονεις,ειναι ασπρο και εχει καφε φτερουγες,σαν σατινε κατι,γαματο μικρο,αυριο θα βαλω φωτογραφιες με τα μικρα.......

11panos04
22-04-11, 21:21
Με το καλο Δημητρη,περιμενουμε φωτογραφιες.Κι εγω τα δωσα δρομο,με την καλη εννοια παντα.Πηρα ενα ζευγαρι μπλε απο εκτροφεα,μου εγγυηθηκε,πιστευω δε με δουλεψε,θα δουμε.Μπλε με μασκα φιλε,αν βγαλω κανενα,να κανουμε ανταλλαγη,χαχα!!!

Φιλικα

Picard
26-04-11, 04:16
3100

Αυτα ειναι τα νεα Μπατζακια μου,Πανο το αριστερο στην ακρη πουλι εχει καφε ριγες αντι για μαυρες,σημερα τα εβγαλα απο τη φωλια και μαλιστα εκεινο που σου λεω το βρηκα εξω απο τη φωλια κατω στον πατο,4 πουλια διαφορετικα μεταξυ τους,τα δυο δε μιαζουν καθολου τους γονεις,ολα ειναι ομως αδερφακια,για το φιλο τους ακομη δε μπορω να καταλαβω καλα,επισης η Μανα τους προσφατα μου κανε νεα αυγα,εχω δυο και τα αντικατεστησα με ψευτικα για να εχω καλυτερα αποτελεσματα......

11panos04
26-04-11, 11:48
Μπραβο φιλε Δημητρη,και εις περισσοτερα.Θηλυκο πρεπει να ναι το ακριανο που λες,αλλα σε λιγο καιρο θα καταλαβουμε.Αν δεν κανω λαθος,ξεκινωντας απο δεξια,εχεις ενα βιολετι ασπροκεφαλο οπαλ,ενα μπλε κοβαλτιο κανονικο με ασπρη μασκα,ενα μωβ ή βιολετι επισης κανονικο με ασπρη μασκα και το αριστερο που λες ειναι violet cinnamon opaline,δηλαδη βιολετι,κανελι οπαλ.Βασει οσων εχω μαθει ως τωρα δηλαδη,πολυ ομορφα πουλια,φτου φτου.

Φιλικα

Picard
27-04-11, 04:23
To συγκεκριμενο ζευγαρι πρεπει να το προσεξω γιατι μου βγαζει εντελως διαφορετικα πουλια,δε ξερω τι διασταυρωση ειναι αλλα φαινεται πολυ πετυχημενη,καποια στιγμη μπορει να βγαλω φωτο αλλα πιστευω οτι λογω της θηλυκιας βγαινουν απιστευτα πουλια,παντως τα μικρα ειναι και πολυ ηρεμα,καθονται στο χερι μου.....υποψην μου κανε 7 αυγα ολα σποριασμενα κι αν εσπαναν ολα τα αυγα ταυτοχρονα θα ειχα αλλα 3 πουλακια τωρα....δεν τα εχασα μονο απο τη μεγαλη διαφορα ημερων αλλα επειδη μολις βγηκε ο τεταρτος νεοσσος η θηλυκια σταματησε να κλωσσαει....μου δινει καλυτερα πουλια απο το προηγουμενο ζευγαρι που ειχα,Πανο στοχος μου ειναι να βγαλω γυρω στα 15 μικρα απο καθε ζευγαρι,το αλλο ζευγαρι που εχω αν και το βαζω αυγοτροφη καθε μερα δε λεει να ζευγαρωσει,η θηλυκια ενω ειναι δραστηρια δεν πρεπει να ειναι πυρωμενη(δε μπαινει στη φωλια) κι αυτο με ανησυχει......

11panos04
27-04-11, 13:16
Αν θελεις,βαλε μια φωτογραφια κι απ τα δυο ζευγαρια.Πιο πιθανο,αν η θηλυκια σου ειναι pied,δηλαδη παρδαλη χρωματος μπλε κυριως,να ναι φορεας αλλων χρωματων.

Τ αυγα απ αυτα τα μικρα τα αντικατεστησες με ψευτικα;;;

Θ ανεβασω κι εγω φωτογραφιες απ το ζευγαρι μου σε λιγο.Τα εχω στο χωρο τους απο Μ.Πεμπτη,αλλα ακομη δε μπηκαν στη φωλια,το ξερω σιγουρα,γιατι βαζω ροκανιδι μεσα ως υποστρωμα,οπως μου πε κι ο εκτροφεας που τα χε,κι ηταν αθικτο.Χαμουρευονται ομως κι ευελπιστω να κανουν κατι.5 μηνες εξαλλου θα τα χω εκει,μπορει περισσσοτερο.Με 5 μερες που ναι εκει,ειναι νωρις πιστευω.

Φιλικα

11panos04
27-04-11, 13:42
Σας παρουσιαζω το Φορτ Νοξ,χαχαχα,και το νεοαποκτηθεν ζευγαρι.

Φιλικα

Picard
28-04-11, 09:26
πολυ καλο Πανο,η φωλια ειναι απο μεσα ομως??? τα πουλια καλα φαινονται,καλη αρχη......

11panos04
28-04-11, 12:05
Ναι Δημητρη,απο μεσα.Εχει αρκετο χωρο,ειναι σε μερος προστατευμενο.Απο εξω την εβαζα πολυ παλια,αλλα μετα απο κατι επιθεσεις κ...γατων χρειαστηκε κι εβαλα δευτερο πλαισιο και πλεγμα,οποτε την εβαλα μεσα.Ασε που οποτε την εβαζα τοτε εξω επρεπε να βαζω και σακουλες απο πανω,μηπως και βραχει απ τα νερα της βροχης.

Φιλικα

Picard
06-05-11, 20:55
Πανο εχω 3 θηλυκα κι ενα αρσενικο,το αρσενικο ειναι αυτο που ειναι στην ακρη δεξια της φωτογραφιας-ασπροκεφαλο,επισης εχω 7 αυγα μεσα στη φωλια,αυτη η θηλυκια ειναι ασταματητη,το μονο που με προβληματιζει η διαφορα ημερων των αυγων συνεπαγεται των νεοσσων,η μεθοδος αντικαταστασης δεν πιανει γιατι τα αυγα χωρις εκολαψη διαρκουν 7 μερες και το πουλι γενναει ανα δυο μερες,ετσι αναγκαστηκα τα δυο πρωτα που αντικατεστησα τα εβαλα πισω στο τριτο αυγο κι οτι γινει,εγω ειμαι σιγουρος οτι ακομη μια φορα και τα 7 ειναι σποριασμενα κι αυτο οφειλεται στην αυγοτροφη CEDE κατα ενα μεγαλο βαθμο...........σκεψου λιγο εναν τροπο για να βγαλεις νεοσσους ταυτοχρονα η τουλαχιστον με οσο το δυνατον λιγοτερες ημερες διαφορα ετσι ωστε να αναπτυχθουν και τα 7 πουλια.....

11panos04
06-05-11, 21:40
Θα σου πω κατι που εμαθα,συζητωντας με εκτροφεις του εξωτερικου που εχουν παρει ζεστα το θεμα με τα παπαγαλακια,οπως εμεις,.Την αντικατασταση των αυγων στα παπαγαλακια δεν την κανουν,κι οσους ρωτησα μου ειπαν οχι,κοντεψα να φαω και βρισιδι,σοβαρα.Και μιλαμε για ατομα που παιρνουν μερος σε εκθεσεις,με πολυπληθη εκτροφη.Εγω αναγκαστηκα να τα αντικαθιστω,γιατι ειχα το προβληματικο το θηλυκο,που γεννουσε οποτε ηθελε,και γιατι ο αρσενικος τα εσπαγε.Κι εγω στο 3-4 αυγο τα εβαζα,αναπτυσσονται κανονικα.Προτιμαται να τ αφηνουν να τα μεγαλωσουν κανονικα,κι οσα ζησουν,εζησαν.Επισης δεν ταιζουν τα μικρα με συριγγα,κι οταν τους ρωτησα σχετικα,προκειμενου να μπορω να κανω ενα παπαγαλακι να με συνηθισει,εκει ηταν που εφαγα βρισια καραμπινάτη.Το ταισμα ειναι γι αυτους αναγκαια λυση,οταν για καποιο λογο δεν ταιζονται τα μικρα ή τα παρατησουν.Επισης,γι αυτους παπαγαλακια=εκθεσιακα παπαγαλακια.Καποιοι προθυμοποιηθηκαν μαλιστα να με προμηθευσουν με καποια ζευγαρακια,αλλα μας χωριζουν χιλιαδες μιλια...

Φιλικα

Picard
07-05-11, 06:33
Θα σου πω κατι που εμαθα,συζητωντας με εκτροφεις του εξωτερικου που εχουν παρει ζεστα το θεμα με τα παπαγαλακια,οπως εμεις,.Την αντικατασταση των αυγων στα παπαγαλακια δεν την κανουν,κι οσους ρωτησα μου ειπαν οχι,κοντεψα να φαω και βρισιδι,σοβαρα.Και μιλαμε για ατομα που παιρνουν μερος σε εκθεσεις,με πολυπληθη εκτροφη.Εγω αναγκαστηκα να τα αντικαθιστω,γιατι ειχα το προβληματικο το θηλυκο,που γεννουσε οποτε ηθελε,και γιατι ο αρσενικος τα εσπαγε.Κι εγω στο 3-4 αυγο τα εβαζα,αναπτυσσονται κανονικα.Προτιμαται να τ αφηνουν να τα μεγαλωσουν κανονικα,κι οσα ζησουν,εζησαν.Επισης δεν ταιζουν τα μικρα με συριγγα,κι οταν τους ρωτησα σχετικα,προκειμενου να μπορω να κανω ενα παπαγαλακι να με συνηθισει,εκει ηταν που εφαγα βρισια καραμπινάτη.Το ταισμα ειναι γι αυτους αναγκαια λυση,οταν για καποιο λογο δεν ταιζονται τα μικρα ή τα παρατησουν.Επισης,γι αυτους παπαγαλακια=εκθεσιακα παπαγαλακια.Καποιοι προθυμοποιηθηκαν μαλιστα να με προμηθευσουν με καποια ζευγαρακια,αλλα μας χωριζουν χιλιαδες μιλια...

Φιλικα

Ασε τα Εγγλεζακια γιατι ειναι πιο ευαισθητα,εκτος εαν ενδιαφερεσαι να γραφτεις σε συλλογο και να τρεχεις σε εκθεσεις αργοτερα,συλλογος αυτη τη στιγμη μονο ενας στην Αθηνα δυστυχως..........για τη συριγγα θελει μεγαλη εμπειρια,πολυ προσοχη και θα πρεπει να διαβασεις μερικα πραγματα πανω σε αυτη τη μεθοδο πριν ξεκινησεις να το κανεις,διαφορετικα θα χεις ασχημα αποτελεσματα,δε βαζεις μονο νερο και κρεμα πρεπει να διατηρησεις το μειγμα σε σταθερη θερμοκρασια για να το δωσεις στα μικρα,δεν ειναι απλη υποθεση.............αυτα που εβγαλα τα 4 με εχουν συνηθισει,ερχονται και καθονται πανω στα χερια μου,τα χαιδευω και δε με φοβουνται,εχουν δεθει απο την αρχη μαζι μου,ολα εξαρτωνται απο τους γονεις,ειχα βγαλει κι αλλα μικρα παλιοτερα τα οποια δεν μπορεσαν να εξοικιωθουν μαζι μου.............δηλαδη οσο αναφορα τη μεθοδο της αντικαταστασης δε σου δωσαν σαφη απαντηση,ειναι δυσκολο Πανο γιατι γενναει καθε δυο μερες...........Για να μιλησουν τα παπαγαλακια πρεπει να τα ταιζεις εσυ ο ιδιος με συριγγα και να ασχολεισαι συνεχεια μαζι τους,μιλανε μονο τα αρσενικα απότι ξερω............τωρα σχετικα με γεννετικη δε γνωριζω αλλα αυτο που ειπες για τα πρασινα παπαγαλακια ειναι γεγονως,τα αρχεγονα στην Αυστραλια ειναι ολα πρασινοκιτρινα,τα μπλε ειναι μεταλλαξεις και στη φυση δεν υπαρχουν...........παντως δεν παιζει να ασχοληθω με πρασινα.

Picard
11-05-11, 04:07
Πανο τελικα 9 ειναι τα αυγα και παιζει να ναι ολα σποριασμενα,μακαρι να επιβιωσουν ολα πραγμα λιγο δυσκολο ετσι αλλα εαν η θηλυκια θελει ολα τα μπορει,εαν την κοψει θα τα μεγαλωσει ολα αν και ο χωρος στη φωλια ειναι περιορισμενος ελπιζω για το καλυτερο.......

11panos04
11-05-11, 04:20
Στο ευχομαι Δημητρη ολοψυχα.Αν βοηθησει κιι ο αρσενικος,οι πιθανοτητες αυξανονται.

Φιλικα

Picard
15-05-11, 06:59
Μπατζι για παντα κι οσοι υποτιμουν αυτα τα πουλια ας μας αδειασουν τη γωνια,λοιπον με αυτη την κριση που παιρναμε δεν μπορεσα να κανω και πολλα,ηθελα να φτιαξω πολλες κλουβες και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το κανω,δυστυχως καποιοι προσπαθουν να μας χαλασουν τα σχεδια αλλα οχι για πολυ,εγω το χομπυ μου θα το συνεχισω οτι και να γινει.....

11panos04
15-05-11, 10:42
Δημητρη,ολα θα γινουν.Αν το θελεις πολυ,θα τα ''οικομονησει'' ο Θεος τα πραγματα,ωστε να γινουν.

Φιλικα

11panos04
15-05-11, 15:37
Δημητρη,βαλε καμια φωτογραφια απο μικρα αν εχεις,εχει καιρο να δω και κοντευω να ξεχασω,χαχα.

Εμενα τωρα ξεκινησαν να ζαχαρωνουν κι η θηλυκια μπαινοβγαινει στη φωλια.Εβαλα υλικο μεσα,και περιμενω...

Φιλικα

Picard
18-05-11, 02:23
31753176317731783179

Πανο στη πεμπτη φωτογραφια εχω το ζευγαρι που ακομη περιμενω να ζευγαρωσει,ο αρσενικος ειναι δικος μου ενω η θηλυκια αγορασμενη,η θηλυκια δεν πυρωνει,δε μπαινει μεσα στη φωλια αλλα ειναι δραστηρια,εαν συνεχισει ετσι σκεφτομαι να αγορασω μια θηλυκια αλλα θα την αφησω λιγο ακομη μεσα,θα τη δωσω αλλη μια ευκαιρια,ισως να πυρωσει.....παντως εχει αλλαξει χρωμα ο χαλινος της απο σκουρο καφε σε ανοιχτο καφε και γυρω απο τα ρουθουνια ασπριζει λιγακι.....

Αυριο θα εχω νεες φωτο απο 3 νεοσσους που εκολαφθηκαν προσφατα,3/9 μεχρι στιγμης και συνεχιζουμε.....

11panos04
18-05-11, 04:36
Δημητρη,στην τεταρτη φωτογραφια,το παπαγαλακι που ειναι στην ταιστρα ειναι μπλε με πρασσινο το φτερο της ουρας;;;

Φιλικα

Picard
18-05-11, 15:45
Δημητρη,στην τεταρτη φωτογραφια,το παπαγαλακι που ειναι στην ταιστρα ειναι μπλε με πρασσινο το φτερο της ουρας;;;

Φιλικα

οχι ειναι μαυρες οι ριγες στην ουρα του,ολα εχουν μαυρες ριγες εκτος απο αυτο που καθεται στην πατιθρα εχει γαλαζιο ανοιχτο και καφε ριγες στα φτερα,βγηκε λιγο διαφορετικο απο τα αλλα και τους γονεις......

11panos04
18-05-11, 16:05
Αφου λες οτι ανοιγει το καφε κι ασπριζει γυρω απ τα ρρουθουνια,μαλλον ξεπυρωνει Δημητρη.Εγω,επειδη τα εχω εξω,καταλαβα οτια επηρεαζει πολυ ο καιρος.Τα εχω αρκετο καιρο εκει,κι ακομη μόνο φιλακια,ο αρσενικος πυρωμενος,η θηλυκια ειναι στο σταδιο ακριβως πριν πυρωσει.Δεχομαι ββεβαια πιεσεις απ τους γονεις μου,ξερεις τωρα,''αυτα δεν τα βλεπω να ζευγαρωσουν'',''τωρα θα πρεπε να χαν μικρα στο κλουβι'' κα,αλλα τα προσπερναω γιατι αν τα σκεφτω,θ αρχισω παλι τις τρέλες και τοτε τη βαψαμε,χαχαχα.Μπαινει κιολας στη φωλια.Εβαλα φυσικα αυγοτροφη,ξερη ομως,γιατι λειπω αρκετες μερες και δε μπορω να πηγαινω καθε μερα.Εβαλα και βιτΕ με σεληνιο στο νερο,και φυσικα φρεσκα λαχανικα απ τον κηπο μας,που ξερω και τί ποιοτητας ειναι.

Δημητρη,ισως δε βλεπω καλα,στη δευτερη φωτογραφια δειχνει για θηλυκο,και στην τριτη για αρσενικο,μικρα βεβαια,ολα πανεμορφα.

Picard
18-05-11, 16:26
ναι στη δευτερη ειναι θηλυκο και στη τριτη ειναι αρσενικο,εμενα παντως η παπαγαλινα που μου κανε αυτα τα πουλακια ειχε ολοασπρο χαλινο και τωρα βλεπω να καφετιζει σιγα σιγα ισως να βγαινει απο τη φαση αναπαραγωγης γιατι ειδα οτι εχει λιγη πτερορια,η αλλη θηλυκια μπορει να ερθει σε φαση αναπαραγωγης το φθινοπωρο,μου εχει τυχει δηλαδη κατι τετοιο με αλλα πουλια που ειχα,ειναι απροβλεπτα τα μπατζι,γι αυτο κανω υπομονη.....

Picard
22-05-11, 23:04
3182

Ελα πανο δες μια φωτο,5 μικρα και 4 αυγα εχω μεχρι στιγμης αλλα βλεπω οτι η θηλυκια δινει περισσοτερη σημασια στα μικρα παρα στα αυγα,ασε που τα μετακινουν συνεχεια και χρειαζεται εγω να τα βαζω μεσα στο βαθουλωμα για να μπορει να γινει η εκολαψη οταν καθεται,λιγοστευουν οι ελπιδες για τα υπολοιπα 4 και ειμαι σιγουρος οτι ειναι σποριασμενα αυγα,αν τα πιασεις στα χερια σου αισθανεσαι το εμβρυο.

11panos04
22-05-11, 23:26
Δημητρη,κι εγω για σποριασμενα τα βλεπω.Με το καλο στο κλαρι τα νεουδια.Αν ταιζει κι ο αρσενικος,μη φοβασαι.Παντα ελεγα,απ το να μου τα βγαλουν ολα κι ενα-ενα να ψοφαν ή να σκοτωνονται τα μικροτερα,καλυτερα 3-4 και να ζουν.Εχεις αλλη,να της τα βαλεις;;;

Να και μια φωτογραφια με τα δικα μου και τη ψιλοπυρωμενη θηλυκια.Στο χαμουρεμα ειναι πρωτα,αλλα φαινεται να χουν πιο πολλες πιθανοτητες τα οργανελλια μου παρα αυτα.Περιμενουμε.

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02579.jpg

Εσυ Δημητρη keep uploading φωτογραφιες.

Φιλικα

Picard
23-05-11, 06:28
Οχι δεν εχω δυστυχως και το σκεφτηκα αυτο, περιμενω την αλλη θηλυκια να πυρωσει αλλα τιποτα,ειναι κριμα να μη βγουν οι αλλοι νεοσσοι,δηλαδη οσα ηταν στα πρωτα αυγα ειναι τυχερα ενω τα υπολοιπα αδικουνται,δε μπορω να κανω κατι περισσοτερο αλλα ακομη κι αν βγουν,τα μεγαλυτερα πλεονεκτουν οταν τα ταιζουν οι γονεις,εδω φοβαμαι για τα αλλα δυο που ειναι πιο μικρα μηπως και δε ταιστουν καμια μερα δε προλαβουν και τα χασω,με την αγωνια ζωγραφισμενη στο προσωπο μου καθημερινα,εαν περασουν καποιες μερες και μεγαλωσουν λιγο τα μικρα μετα πιστευω οτι θα αναπτυχθουν ολα......η διαφορα των δυο ημερων τα πηγαινει πισω,εαν γεννουσαν καθε μερα οπως τα καναρινια θα ηταν πιο απλα τα πραγματα με τη μεθοδο της αντικαταστασης,εκτος και το ρισκαρεις σε καποια γεννα και τα αντικαταστησεις ολα,ομως εαν περασει μια βδομαδα χωρις να εκολαφθει καθολου το αυγο τοτε περιοριζονται οι πιθανοτητες αναπτυξης του εμβρυου,ετσι διαβασα καπου,εαν εχω λαθος να με διορθωσεις.....

Ωραια τα πουλια σου αλλα το χρωμα του χαλινου της θηλυκιας σου μιαζει με της δικιας μου που παραμενει απυρωτη,μπαινοβγαινει στη φωλια? καθεται μεσα αρκετη ωρα καμια φορα? ο αρσενικος την ταιζει?

Η θηλυκια η αλλη που παραμενει πυρωμενη και μου κανει μικρα ειχε ασπρο χαλινο,τωρα τελευταια στις ακρες αρχισε να καφετιζει,που σημαινει οτι το καφε χρωμα δε δηλωνει οτι το πουλι βρισκεται παντα σε αναπαραγωγικη φαση............

11panos04
23-05-11, 12:18
Ναι μπαινοβγαινει στη φωλια,κι ο αρσενικος την ταιζει,κουνα το κεφαλι πανω-κατω,την κορναρει,τα κλασικα.Στο κτημα τα χω,το πολυ δυο φορες τη βδομαδα τα βλεπω.

Αλλου,που ειχαν ανεβασει φωτογραφιες με ενα ζευγαρακι και ρωτουσαν αν ειναι πυρωμενα,εγω ειπα οτι δεν ειναι ουτε τ αρσενικο ουτε το θηλυκο,λογω του οτι η μυτη του αρσενικου ηταν ανοικτο μωβ και ου θηλυκου ροζε με ασπρο.Οι υπολοιποι ομως ειπαν οτι ηταν καί τα δυο,γιατι ηταν καποιου συγκεκριμενου χρωματικου συνδυασμου,νομιζω παρδαλα,κι αυτα οταν πυρωναν,οι μυτες τους γινονταν ετσι.Εγω τελικα νομιζω οοτι η μυτη δεν παιζει και τοσο ρολο.Αμα θελει...

Φιλικα

Picard
25-05-11, 03:39
Χθες εσπασα ενα αυγο χωρις να θελω και ηταν σποριασμενο και αυτο,το εμβρυο δεν ειχε σχηματιστει καλα που σημαινει οτι ηθελε τουλαχιστον μια βδομαδα σταθερο κλωσημα για να βγει ο νεοσσος,τα χει παρατησει η θηλυκια,τα αυγα εχουνε γεμισει περιτωματα και τα μετακινουν μια εδω μια εκει,οι γονεις εχουν ριξει ολο το βαρος στην ανατροφη των μικρων,δεν ενδιαφερονται για τα αυγα,Πανο και τα αλλα τρια ειναι ενσπορα και θα τα χασω αδικα,σημερα τα επιασα στα χερια μου και οντως ακομη ειναι ζωντανα,εαν κατσει θα βγουν,πραγμα δυσκολο απ'οτι βλεπω,επισης ειδα σημαδια κοπωσης στη θηλυκια,ανασανε βαρια,θα την αφησω λιγο διαστημα χωρις φωλια οταν μεγαλωσουν τα μικρα για να παρει ανασες.......

11panos04
25-05-11, 03:57
Κανε αυτο,βαλε και πολυβιταμινες στο νερο,αυγουλακι βραστο κι αυγοτροφη,να καρδαμωσει,γιατι με τα μικρα,σχεδον ολη η αυγοτροφη παει σ αυτα.Οταν λες να μεγαλωσουν τα μικρα,εννοεις τα μικρα απ αυτην τη γεννα,που ηταν τυχερα να ειναι τα πρωτα αυγα,ε;;;Το καλο με τα παπαγαλακια ειναι οτι,με το που βγουν τα μικρα απ τη φωλια και δεις οτι περνουν εστω μια νυκτα εξω,μπορεις να βγαλεις τη φωλια χωρις φοβο και παθος,και μαλιστα η θηλυκια δε θα κανει αυγο,χωρις φωλια,το πολυ-πολυ να κανει 1-2 στον πατο,ενω στα καναρινια απ τη 13η μερα θελει αλλη φωλια για νεα γεννα.Μπορεις να κανεις και το αλλο,που κανουν αλλου.Οταν με το καλο τα μικρα αρχισουν να βγαινουν,βαλε στον πατο μεσα απ την αλλη μερια μια κρυψωνα γα νεοσσους(chick hide).Ενα ταπερ ειναι με ανοιγμα κι υποστρωμα για κουνελια.Θα πηγαινουν οι νεοσσοι και θα καθονται εκει,και θα γλιτωνουν απ το μαλωμα του μπαμπα οταν θα θελει να ....... τη μαμα.Ετσι θα μεινει κι η φωλια αδεια,οποτε τη βγαζεις ανετα.

Φιλικα

Picard
25-05-11, 20:12
31963197

Αυτα ειναι τα δυο ζευγαρια μου,στην πρωτη φωτογραφια ειναι αυτο που περιμενω να πυρωσει η θηλυκια,δεν μπαινει καθολου στη φωλια,ο αρσενικος ομως ειναι ολο τρελα και χαρα κανει μπαμ και στη φωτογραφια τιναζει τα φτερα του,στη δευτερη ειναι το ζευγαρι που παιρνω μικρα,οπως βλεπεις η θηλυκια ειναι ομορφουλα και μου δωσε εντελως διαφορετικα πουλια,περιμενω και τα αλλα 5 μικρα να μεγαλωσουν για να δω τα χρωματα τους.......σημερα μου σπασαν δυο αυγα,στο ενα ειχε νεοσσο που ειχε σχηματιστει,το πεταξε εξω απο τη φωλια κι αν καθοταν η θηλυκια λιγο ακομη θα βγαινε κι αυτο,ενω στο αλλο αυγο δεν ειδα τιποτα,ισως να ηταν σποριασμενο αλλα να μην ειχε σχηματιστει,τωρα μου μεινε ενα αυγο και προσπαθω να το βαζω κατω απο τα μικρα για να πηγαινει η θηλυκια να καθεται αλλα χλωμο το κοβω κι αυτο..........

11panos04
26-05-11, 00:37
Δημητρη,κατ αρχας ωραια εχεις ταιριαξει τα ζευγαρια σου,τα χρωματα ταιριαζουν.Η φωλια ειναι για κοκατιλ;;;Μεγαλη μου φαινεται η τρυπα.Στο παρελθον ειχα μπλε θηλυκα,κι αυτα οταν πυρωναν ειχαν σκουρη μυτη,οταν μεγαλωναν τα μικρα ασπριζε και μετα παλι σκουραινε.Ειναι πυρωμενη η θηλυκια σου,απλως λιγο στον κοσμο της,οπως η δικια μου.

Σκεφτομαι να τη δωσω τη θηλυκια,δε μου καθεται καλα ζευγαρι εδω και καιρο.Αντε να βρισκεις τωρα θηλυκια μπλε...Εχει σχεδον δυο μηνες,στην ησυχια,μακρια απο ανθρωπους,με ανεση,χωρο,μεσα στη φυση,κι η θηλυκια τελικα απλως ανεβαινει πανω στη φωλια και καθεται.Παλια με αλλα πουλια,θα ηταν στη δευτερη γέννα.Τα παπαγαλακια εχουν καταντησει πλεον κοτες,τα ταιζω για να θρεφονται.Δεν εχω την οικονομικη ανεση,αλλιως...

Φιλικα

Picard
26-05-11, 03:24
Κοιτα Πανο δε με νιαζει τι κανουν οι αλλοι και με τι ασχολουνται,ουτε τους ζηλευω ουτε προκειται να γινω ποτε σαν αυτους εκτος κι αλλαξω γνωμη και σκεπτικο,γνωρισα αρκετα ατομα σε αυτον τον χωρο και δε βρηκα ανθρωπους που νιαζονται για την μεταδοση αυτης της ασχολιας προς τους αλλους,ακομη και οι συλλογοι λιγα πραγματα,οταν ενας εκτροφεας εμπειρος που ασχολειται 25 χρονια με το χομπυ,με πρωταθληματα,κυπελα σε εκθεσεις,διαγωνισμους και σου δινει προβληματικα πουλια γιατι θελει καπου να τα ξεφορτωθει,αυτο σε ξενερωνει και σε απωθει,θελω κι εγω να ασχοληθω με καρδερινες αλλα ακομη κι αν ειχα τα απαραιτητα χρηματα δυσκολα θα τα εσκαγα οταν γυρω μου τα ατομα που ασχολουνται δεν με εμπνεουν εμπιστοσυνη,καταλαβες εγω ασχολουμαι με τα μπατζι γιατι τα βρισκω πιο συμπαθητικα,μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα και εχουν πιο απλη εκτροφη,οπως βλεπεις εδω και πολυ καιρο δεν ασχολουμαι με τα αλλα θεματα του φορουμ,μονο εδω περα γραφω........επισης δε με ενδιαφερει τι λενε για τα παπαγαλακια κι αν καποιοι καρδεριναδες,καναριναδες,φλωραδες κτλπ τα υποτιμανε.......

Οσο αναφορα τη θηλυκια δεν μπορω να καταλαβω τι συμπεριφορα της,σκεφτομαι μηπως πηρα μεγαλο πουλι και οχι μικρο,γιατι ηταν καφε ο χαλινος απο τη στιγμη που το πηρα,καμια φορα οι εκτροφεις πουλανε τα παλια ζευγαρια τους για να κανουν ανανεωση,εαν ειναι μεγαλο σε ηλικια πουλι π.χ 4 η 5 ετων μπορει να μην ερθει σε αναπαραγωγικη φαση ποτε,κανω υποθεσεις τωρα εγω δε ξερω....

Στα Μπατζι το μεγεθος της φωλιας δε παιζει κανενα ρολο,μπορεις να βαλεις μικρες και μεγαλες,οσο πιο μεγαλη ειναι τοσο το καλυτερο,εγω αυτη τη στιγμη τα εχω μικρες,εχω και μεγαλες αλλα δε χωρανε στα κλουβια.......Εαν ομως ασχοληθεις με κοκατιλ,λαβ η μπατζι εκθεσιακα σιγουρα θα πρεπει να βαλεις μεγαλες φωλιες.....οι μικρες κατασκευαζονται μονο για κοινα μπατζι....

11panos04
29-05-11, 13:41
Τελικα Δημητρη η θηλυκια μου ειναι ξεπυρωτη,οπως φαινεται απ τη φωτογραφια.Τα ροθουνια της εγιναν ροζ με μπλε χρωμα στη βαση.Θα περιμενω να πυρωσει ξανα,κι αν δε γινει παλι κατι,θα τη δωσω.

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02610.jpg

Φιλικα

Picard
31-05-11, 00:04
Περιμενε μεχρι το φθινοπωρο γιατι φαινεται καλη η θηλυκια σου αλλιως εχω ενα πουλι να σου δωσω αλλα ειναι απο αυτα που εβγαλα τωρα,του χρονου τον φεβρουαριο θα ειναι ετοιμο...

Tweety
04-06-11, 00:29
Καλησπερα μετα απο παρα πολυ καιρο!!!
Τι να πρωτοπω?Καταρχας να ευχαριστησω θερμα τους φιλους Δημητρη και Πανο που συνεχισαν το θεμα αυτο σχετικα με την αναπαραγωγη των μπατζι.Πραγματικα δεν εχω λογια...Μεσα απο την ανταλλαγη φωτογραφιων,αποψεων αλλα και εμπειριων πολλες φορες ταυτιστηκα μαζι σας...
Τα λογια ομως ειναι περιττα!Θα ηθελα πολυ να σας συναντησω και να τα πουμε απο κοντα.(Δημητρη με σενα ειναι πολυ πιο ευκολο.)
Τωρα οσων αφορα τα δικα μου παπαγαλακια εχω να πω οτι εκαναν μια τρυπα στο νερο.Εκει που πηγαιναν να στρωσουν τα πραγματα ο καιρος μας τα χαλουσε και παλι απο την αρχη.Φετος πολλες βροχες και πολυ κρυο μεχρι να μπει η ανοιξη!!!
Τελοσπαντων τωρα εχω δυο ζευγαρια,απο τα οποια μονο το ενα πιθανον να μου δωσει φετος μικρα...Το αλλο ζευγαρι ειναι ο αρσενικος που πηρα προσφατα και ενα μικρο ενδεχομενως θηλυκο που ανταλλαξα με την ασπρη θηλυκια που ειχα.Την εδωσα τελικα,δεν πηγαινε αλλο και απο τουδε και στο εξης ποτε ξανα ασπρο παπαγαλακι!!!
Θα ανεβασω συντομα φωτο για να μου πειτε την γνωμη σας.Ξερετε δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια απο αυτο ακριβως το πραγμα...Να μοιραζεσαι το ιδιο ενδιαφερον ή χομπι οπως συνηθιζεται να λεγεται με αλλους ανθρωπους.
Πραγματικα μου δωσατε μεγαλη χαρα!!!
:kiss

11panos04
04-06-11, 01:44
Tweety,τα παπαγαλακια ''παιζουν'' σε αλλη κατηγορια.Ισως ενας λογος ειναι οτι αναπαραγωγη μπορουν να σου κανουν οποιαδηποτε στιγμη της χρονιας βολεψει,θελουν,οποτε τα καπνισει...πολλα.Δε σας κρυβω παιδια οτι σκεφτομαι σοβαρα να ''το γυρισω'' στα παπαγαλακια οριστικα.Μετα το καλοκαιρι πρωτα ο Θεος θα γινουν πολλες ανακαταταξεις,θα απολυμανθουν κλουβιά,θα δοθουν πουλια,θα παρθουν αποφασεις.Ισως κρατησω κανενα ζευγαρακι ιθαγενη,που τα εχω σε αλλη κλαση ρε παιδι μου απ τα καναρινια,τα απολαμβανω διαφορετικα,κι απο κει και μετα να παρω κανενα ζευγαρι παπαγαλακια ακομη,μπλε παντα,Δημητρη μας ''κολλησες'',χαχαχα.Περιμενουμε φωτογραφιες Νεκταριε,αυτο το θεμα να το φταουμε αισιως στις 20 σελιδες!!!Να βαρεθει ο Γιωργος να εγκρινει μηνυματα με φωτογραφιεςhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.png!!!

Φιλικα

admin
04-06-11, 09:17
Να ρωτησω κατι ισως ασχετο.

Παναγιωτη το οτι ζευγαρωνεις 2 πουλια που πανω κατω τα χρωμματα ειναι τα ιδια , αυτο επιρεαζει καθολου γενετικα;;

11panos04
04-06-11, 22:51
Γιωργο,σ ευχαριστω που κανεις αυτην την ερωτηση,γιατι τυχαινει να γνωριζω την απαντηση!!!Η απαντηση ειναι οτι δε υπαρχει προβλημα κανενα.Και μαλιστα οχι μονο αν βαλεις sky blue με ασπρη μασκα και γαλαζιο,οπως εγω,αλλα και δυο ολοιδια.Οπως πχ δυο κοβαλτια μπλε,δυο μπλε κα.Μπορω να σου στειλω φωτογραφιες εκτροφφεα που ζευγαρωνει κατα κορρων λουτινο μόνο και αλμπινο.Αλλος που βαζει μονο μπλε.Οταν ηταν να παρω το ζευγαρακι,ρωτησα και τον εκτροφεα που μου τα εδωσε,και του ζητησα ιδιου χρωματος,αλλα μου ειπε να προτιμω παντα διαφορετικης εντασης χρωματος,γιατι μπορει να μου κανουν προβληματα στα φτερα...Αυτο ομως συμβαινει στα καναρινια κι εχει να κανει με τον τυπο και την ποιοτητα του πτερωματος,πχ εντονο με εντονο= ποσοστο θνησιμοτητας,ή μαλακοπτερο με μαλακοπτερο= πιθανοτητα κυστεων.Τελικα ψιλομετανιωσα που δεν επεμενα στο να μου στειλει δυο ιδια,αλλα ποτέ δεν ειναι αργα.Υπαρχει παντα το επομενο ζευγαρακι...

Φιλικα

11panos04
04-06-11, 23:27
Γιωργο,οριστε μια φωτογραφια ζευγαρι κοβαλτιο.Για τετοια πηγαινα,αλλα...

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/1_SDC10011.jpg

Οριστε και φωτο απ τη δικια μου,για να δειτε οτι καί τα θηλυκα εχουν μπλε στη μυτη,οταν δεν ειναι πυρωμενα.Αυτη παλι καλα ειναι και ξεχωριζει,γιατι εχει και ροζ.Αλλα θηλυκα εχουν περισσοτερο μπλε,με αποτελεσμα να τα ''παιρνουν''για αρσενικα.

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02645.jpg
http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02638.jpg
http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02636.jpg
http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02635.jpg

Εντος ολιγου ακολουθει βιντεο με τα παπαγαλακια να ξεσκιζουν δυοσμο,μιλαμε για τό πανδαιμονιο.

Δημητρη,με το καλο τα μικρα στο κλαδι.Εκτος απ την αυγοτροφη,βαζε κι ενα τεταρτο αυγο βραστο,παλια πριν μαθω για αυγοτροφες και τα σχετικα,το αυγο εκανε θαυματαhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon12.png.

Φιλικα

11panos04
05-06-11, 03:17
Οριστε και δυο βιντεακια χαλια οπτικες ποιοτητας,αλλα εξειρετου περιεχομενου.Ξεχασα παλι να παρω τη ψηφιακη μαζι...

Στο ενα η θηλυκια κανει μπανακι,στο αλλο ''το κυνηγι του δυοσμου''.

http://s847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/?action=view&current=MOV02640.mp4
http://s847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/?action=view&current=MOV02639.mp4

Υ.Γ.Ξεχασα να ρωτησω.Στο οτι ξεπυρωσε η θηλυκια,πιστευετε οτι εφταιγε που η φωλια ηταν της αλμπινο,που ειχα πριν;;;Η φωλια ειναι σαν καινουρια,δεν την εξυσε εσωτερικα,την ψεκασα κ με σπρευ για ψειρες.

Φιλικα

Picard
05-06-11, 07:06
http://www.trustpet.co.uk/images/products/medium/gm140.jpgΗ θηλυκια δεν πυρωνει απο την κατασταση της φωλιας,δεν παιζει ρολο αυτο ξεχνα το,καλο ειναι τα πουλια να τα παρεις απο μικρα πριν περασουν σε φαση αναπαραγωγης,εγω την πατησα με την αλλη θηλυκια,ειχε σκουρο καφε χαλινο απο την αρχη,με προβληματιζει,ενω το αρσενικο ειναι δικο μου πουλι και κανει μπαμ οτι ειναι πυρωμενο,εαν η θηλυκια ειναι 3 ετων και εχει κανει γεννες παιζει να μην ξαναπυρωσει ποτε,οι εκτροφεις οταν περασει καποιο χρονικο διαστημα ανανεωνουν τα ζευγαρια και τα παλια πουλια τα δινουν στο εμποριο,εαν επεσα σε τετοιο πουλι αντιο αναπαραγωγη.......

Πανο οι φωλιες καλο ειναι να μπαινουν εξωτερικα για να ελεγχεις εαν εχει κανει αυγα η εαν καποιο μικρο που θα βγει (χτυπα ξυλο) παθει κατι και ψωφησει,για τις ψειρες ψεκαζω με σπρεη εξωτερικα και μεσα ριχνω ψειροσκονη

Επισης κατι αλλο,ναι μεν μπορει να σου κανει το φθινοπωρο εαν τυχεις ομως σε ακραιες θερμοκρασιες ειναι λιγο επικινδυνα τα πραγματα για τα μικρα,εγω εχασα μικρα το Μαρτιο απο χαμηλες θερμοκρασιες και μαλιστα μεσα στην αποθηκη που τα εχω....το χειμωνα θελουν ζεστη για να επιβιωσουν,μεσα στο σπιτι οπωσδηποτε...

Εκτος απο το αυγο παιζει ρολο και το μειγμα σπορων καθως και η ποιοτητα τους,εγω φτιαχνω ενα μειγμα με τους εξης σπορους: παιρνω την τροφη της TRILL(500γρ 1,70€) που εχει μεσα ασπουρι,κεχρι κοκκινο,κιτρινο,λευκο,βρωμη αποφλοιομενη,αυτους τους σπορους περιεχει και προσθετω λιγο καναβουρι,νιζερ και λιναρι κιτρινο,δηλαδη το βασικο μειγμα για παπαγαλακια αποτελειται απο αυτους τους εξι σπορους,επισης παιζει ρολο και η ποιοτητα των σπορων,παντως της TRILL ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για τα παπαγαλακια,Πανο εαν ενδιαφερεσαι για TRILL και δεν εχει ο θοδωρης πανε στα quiko.......

11panos04
05-06-11, 11:40
Καλημερα Δημητρη.Το trill το φερνει,αν το πιστευεις,ο Βασιλοπουλος εδω διπλα.''Και του πουλιου το γαλα''που λενε;;;Αλλα ειναι ακριβο ρε συ...Αυτους τους σπορους θα δω μηπως τους βρω σε μειγμα για καναρινια,και θα βαζω απο εκει.

Αυτο ελεγα κι εγω στο Νικο χθες,που συζητουσαμε.Εκανα κακως που πηρα πουλακι πυρωμενο,γιατι οταν μου τα φερε ο ανθρωπος,ο χαλινος της ητο καφε σκουρο.Εχασε χρονο πολυ μεχρι να ξεπυρωσει και τωρα μεχρι να ξαναπυρωσει κι αν.Ο ανθρωπος μου ειπε οτι ειναι πουλια χρονιαρικα,φαινονται δηλαδη και τα ραμφη τους καθαρα,χωρις τριψιματα ή σπασιματα,τα ποδια λεια...Οπως και να το κανεις ομως ειναι ο λογος του κι ο λογος μου,κι αν εμαθα κατι ιδιως φετος με το τελος της αναπαραγωγης,ειναι οτι το λογο του αλλου τις περισσοτερες φορες μην τον παρεις πολυ υποψιν,ακομη κι αν ειναι ατομο εμπιστοσυνης.Ο τι κανεις,το κανεις με ρισκο,θες δε θες.Εχω συγκεκριμενο πραγμα στο μυαλο μου και στο λεω αυτο........

Ακου φαση.Επειδη στο κτημα εχω και δυο ζευγαρια ιθαγενη,τους ετοιμασα αυγοτροφη για αγρια.Επειδη βγηκε μεγαλη ποσοτητα ομως,εβαλα και στα παπαγαλακια.Λεω,τί να παθουν...Την εβαγαν κανονικα σε πληροφορω,εδω και δυο βδομαδες που τους βαζω και μαλιστα πιο καλα απ τη δικια τους για παπαγαλους.Αν αρχισουν να καρδερινιζουν τωρα...μακαρι,αλλα θα εχω προβλημα με τα δακτυλιδια,χαχαχα!!!

Φιλικα

11panos04
05-06-11, 14:07
Εγω χρησιμοποιω το βασικο μειγμα σπορων που βρισκω στο μαγαζι της γειτονιας,δηλαδη σκετο κεχρι λευκο.Θα πρεπε να το εμπλουτισω λιγο,ισως αν δε βρω οσα λες,εστω τα μισα.

Φιλικα

Picard
06-06-11, 06:23
3229322732303228

Πανο στις παραπανω φωτογραφιες σου παρουσιαζω καποιες φωλιες για παπαγαλακια,αυτη που δεν εχει σκονη υπαρχει λογος και δεν εχει,την εχω εμπλουτισει με πετρελαιο πριν 2 χρονια αλλα ακομη μυριζει λιγο....

η αριστερη και η μεσαια ειναι μεγαλες φωλιες,η διαφορα ειναι οτι η αριστερη ειναι πιο μεγαλη σε υψος ενω η μεσαια πιο μεγαλη σε πλατος και εχει πατηθρα(η οποια μπαινει κανονικα στο εξωτερικο μερος της φωλιας),η δεξια ειναι μικρη κανει μονο για μπατζι κοινα,οσο πιο μεγαλος ειναι ο χωρος τοσο το καλυτερο και για τα μικρα και για τους γονεις,ιδανικη για μενα η μεσαια,μας ενδιαφερει το πλατος κι οχι τοσο το υψος,θελω να φτιαξω κλουβες μεγαλες για να μπορω να βαζω μεγαλες φωλιες,δυστυχως αδυνατω να φτιαξω λογω οικονομικων,τωρα οσο αναφορα το πετρελαιο αν και εχω ριξει σε δυο μεγαλες φωλιες εχει αποτελεσμα κατα της ψειρας αλλα βρωμαει ασχημα και ισως να εχει αρνητικες επιπτωσεις στα πουλια,δεν το συνιστω καλυτερα με σκονη που μυριζει ωραια,μεχρι στιγμης δεν εχω δει ψειρες στις φωλιες αλλα τακτικα ψεκαζω,κανει δουλεια.

3231

Και τελος σου βαζω και ενα γαλιαντροκλουβο(πετρελαιομενο-εδω δε λεει να κανεις εφαρμογη ουτε με σκονη ουτε με σπρεη-μια φορα το παιρνας με πετρελαιο κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο) που δεν το εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης,σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω εαν βρω κανα καλο πουλι στην αγορα αλλα αυτο παει πακετο με μια καλη καρδερινα που να λεει γιατι παιρνει φωνες.

Το αφηνω σε δευτερη μοιρα γιατι προεχουν τα μπατζι.

11panos04
06-06-11, 10:46
Η αληθεια Δημητρη ειναι,οταν ειδα το μηννυμα,λεω''το γαλιαντροκλουβο τωρα τι δουλεια εχει εδω;;;''χαχαχα.Επομενως εσυ σα να λεμε προτιμας φωλιες σαν τη μεσαια.Εμενα μου χει ξεμεινει μια φωλια για κοκατιλ,εχει χωρο να παιξουν τ αυγα μπαλα,αλλα θα βαρυνει πολυ τα κλουβια και πιστευω τοσο μεγαλη θα ναι λιγο υπερβολη για παπαγαλακια κοινα.Αν ηταν εκθεσιακα,παιζεται.

Φιλικα

Picard
06-06-11, 23:18
3232

Πανο αυτη ειναι η δευτερη θηλυκια και δεν πυρωνει με τιποτα.....

11panos04
06-06-11, 23:29
Μα αυτη δειχνει φουλ πυρωμενη,καραπυρωμενη θα λεγα.Δοκιμασες να βαλεις αλλη φωλια.Μου πε αυτος που πηρα το ζευγαρακι,καλο ειναι οσα ζευγαρακια εχεις να χεις μια φωλια παραπανω,για να επιλεξουν.Αν δεν το χεις κανει,βαλε και μια αλλη φωλια σε αλλη πορτιτσα.Εγω σου λεω,απ το χαληνο μόνο φαινετα πυρωμενη πολυ.Τωρα,αν απο καποιο αλλο λογο,παθολογικο,ο χαληνος γινεται καφε,πραγμα που μπορει να σε μπερδεψει για πυρωμα,αυτο δε το ξερω,αλλα θα το ρωτησω.Ξερεις,μηπως καποια αρρωστια ή κατι αλλο Θεος φυλαξοι δημιουργει σκουρεμα της μυτης.

Φιλικα

Picard
07-06-11, 05:50
Μα αυτη δειχνει φουλ πυρωμενη,καραπυρωμενη θα λεγα.Δοκιμασες να βαλεις αλλη φωλια.Μου πε αυτος που πηρα το ζευγαρακι,καλο ειναι οσα ζευγαρακια εχεις να χεις μια φωλια παραπανω,για να επιλεξουν.Αν δεν το χεις κανει,βαλε και μια αλλη φωλια σε αλλη πορτιτσα.Εγω σου λεω,απ το χαληνο μόνο φαινετα πυρωμενη πολυ.Τωρα,αν απο καποιο αλλο λογο,παθολογικο,ο χαληνος γινεται καφε,πραγμα που μπορει να σε μπερδεψει για πυρωμα,αυτο δε το ξερω,αλλα θα το ρωτησω.Ξερεις,μηπως καποια αρρωστια ή κατι αλλο Θεος φυλαξοι δημιουργει σκουρεμα της μυτης.

Φιλικα

Πανο διαβασε λιγο να δεις τι απαντηση πηρα απο αλλο φορουμ,ενας απο Αθηνα που εκτρεφει εχει παπαγαλακια μου ειπε το εξης:

"Για ενα χρονο η δικια μου θυληκια ενω ηταν πυρωμενη κ καθοταν στον αρσενικο μεσα στη φωλια δεν εμπενε με τιποτα . Το επομενο ετος ειχα τη φωλια 3 μηνες και παλι τιποτα, μεχρι που την επιασα κ την εβαλα με το χερι στη φωλια κ μετα εμπενε συνεχως και μετα απο 17 ημερες περιπου ηρθε κ το 1ο αυγο. Ισως ετυχε δεν ξερω . Η δικια σ ισως ειναι αμαθη"

Παντως δεν ηξερα οτι ορισμενα πουλια γινονται κοιμησμενα και θελουν καθοδηγηση,παντως αυτο που μου ειπες να αλλαξω τη φωλια ειναι καλη σκεψη,θα βαλω τη μεγαλη αλλα θα πρεπει να αποσυρω εντελως δυο εξωτερικες ταιστρες,δεν πειραζει θα περασω μια εσωτερικη μεγαλη και τελειωνει η ιστορια,παντως θα επιδιωξω να κανω αυτο που ειπε ο φιλος.......

Το πουλι ειναι δραστηριο δε μου δειχνει τετοια σημαδια,τρωει κανονικα,δεν εχω παρατηρησει φουσκωμα καθολου,τωρα εαν το χρωμα χαλινου δειχνει καποια προσβολη αυτο δεν το ξερω,πρεπει να ρωτησεις εναν εμπειρο εκτροφεα,εαν μπορεις κανε εναν κοπο και ρωτα καποιον ξενο εκτροφεα με αυτους που επικοινωνεις ορισμενες φορες για να σου πει εαν παιζει τετοιο πραγμα,δειξ'του και τη φωτο αν και ειναι λιγο θωλη σε ζουμ,ισως να καταλαβει κατι.....

11panos04
07-06-11, 12:56
Δημητρη,μην βγαλεις αυτη που εχεις τωρα,ιδιως αν δε μετακινεις κρεμασε-ξεκρεμασε σαν κι εμενα το κλουβι.Απλως βαλε κ μια δευτερη σε πορτα απ το πλαι ομως θα την εβαζα εγω,οχι παλι μπροστα.Μπορει να κανει τη διαφορά.Οταν ειχα φερει τη γκρι απ το κτημα,πριν κατι μηνες,ωραιο πουλι,γεννουσε κανονικα,αλλα το σκασε απ τη φωλια ή κατι αλλο...τελος παντων δε θελω να τα θυμαμαι,της ειχα βαλει στη φωλια γυρω-γυρω πλαστικα φυλλα,γιατι δεν εμπαινε.Πριν ηταν σε εξωτερικη κλουβα,κατω απο δεντρο,κι ειπα μηπως τη βοηθησει να συνηθισει,κι ετσι εγινε.Την πρωτη γεννα της τα ειχα,τη δευτερη τα βγαλα και το πουλι ειχε συνηθισει και μπηκε κανονικα.
Αυτο που το πιασε πολυ ανορθοδοξο ειναι.....Πριν χρονια πολλα,τουλαχιστον 8,μου χαν παρει οι γονεις μου ενα ζευγαρακι ζεμπρακια.Αυτα,τα ειχα παρει τη φωλια που ναι σα σταγονα και δεν εμπαιναν.Μετα πηρα μια εξωτερικη ξυλινη,παλι τιποτα.Αρπαζω το θηλυκο και το βαζω εγω μεσα,με το ζορι.Πετιεται εξω αμεσως.Σε πληροφορω,ακομη κι οταν πηρα τη σωστη τη ψαθινη,εκαναν κατι μηνες για να μπουν,παρ οτι την εφτιαξαν σε δυο μερες.Ειναι επιφοβο,ρισκο που θα παρεις.
Εχω ηδη ρωτησει για το θεμα αυτο και περιμενω απαντηση,θα σου πω.Εσυ πες μου,τα ειδες παρ ολα αυτα να ζευγαρωνουν;;;Το πουλακι παει κοντα στη φωλια,εστω για να ξυσει το ξυλο ή καθολου;;;Μηπως αν δοκιμασεις αυτο με τα πλαστικα φυλλα,δε δινει μονο μια φυσικη αισθηση στο πουλι,αλλα και κρυβει οτι υπαρχει στο background,δημιουργωντας μια αισθηση ασφαλειας.

Φιλικα

11panos04
07-06-11, 13:22
Δημητρη,πηρα απαντησεις δυο,αλλα καμμια δεν ειναι ενθαρρυντικη.Τον ρωτησα σε ποιες περιπτωσεις μπορει να παρει τετοιο χρωμα ο χαληνος.Η μια απαντηση ειναι ''οταν αρσενικο εχει καρκινο των ορχεων'',οπως βλεπεις και στη φωτογραφια: http://www.officialbarrieshuttbudgerigars.com/testicularcancer.htm κατω-κατω,που λεει οτι εμφανιζει στο αρσενικο τετοιο χρωμα,και η αλλη ''να ειναι θηλυκο με ορμονικες διαταραχες,ποιες ακριβως,δε μου πε,θα τον ρωτησω.Εσυ εισαι σιγουρος οτι ειναι θηλυκο;;;Αν ολον αυτον τον καιρο που την εχεις,η μυτη της εχει αυτο το χρωμα...δεν ξερω...

Φιλικα

Picard
07-06-11, 14:54
Δημητρη,μην βγαλεις αυτη που εχεις τωρα,ιδιως αν δε μετακινεις κρεμασε-ξεκρεμασε σαν κι εμενα το κλουβι.Απλως βαλε κ μια δευτερη σε πορτα απ το πλαι ομως θα την εβαζα εγω,οχι παλι μπροστα.Μπορει να κανει τη διαφορά.Οταν ειχα φερει τη γκρι απ το κτημα,πριν κατι μηνες,ωραιο πουλι,γεννουσε κανονικα,αλλα το σκασε απ τη φωλια ή κατι αλλο...τελος παντων δε θελω να τα θυμαμαι,της ειχα βαλει στη φωλια γυρω-γυρω πλαστικα φυλλα,γιατι δεν εμπαινε.Πριν ηταν σε εξωτερικη κλουβα,κατω απο δεντρο,κι ειπα μηπως τη βοηθησει να συνηθισει,κι ετσι εγινε.Την πρωτη γεννα της τα ειχα,τη δευτερη τα βγαλα και το πουλι ειχε συνηθισει και μπηκε κανονικα.
Αυτο που το πιασε πολυ ανορθοδοξο ειναι.....Πριν χρονια πολλα,τουλαχιστον 8,μου χαν παρει οι γονεις μου ενα ζευγαρακι ζεμπρακια.Αυτα,τα ειχα παρει τη φωλια που ναι σα σταγονα και δεν εμπαιναν.Μετα πηρα μια εξωτερικη ξυλινη,παλι τιποτα.Αρπαζω το θηλυκο και το βαζω εγω μεσα,με το ζορι.Πετιεται εξω αμεσως.Σε πληροφορω,ακομη κι οταν πηρα τη σωστη τη ψαθινη,εκαναν κατι μηνες για να μπουν,παρ οτι την εφτιαξαν σε δυο μερες.Ειναι επιφοβο,ρισκο που θα παρεις.
Εχω ηδη ρωτησει για το θεμα αυτο και περιμενω απαντηση,θα σου πω.Εσυ πες μου,τα ειδες παρ ολα αυτα να ζευγαρωνουν;;;Το πουλακι παει κοντα στη φωλια,εστω για να ξυσει το ξυλο ή καθολου;;;Μηπως αν δοκιμασεις αυτο με τα πλαστικα φυλλα,δε δινει μονο μια φυσικη αισθηση στο πουλι,αλλα και κρυβει οτι υπαρχει στο background,δημιουργωντας μια αισθηση ασφαλειας.

Φιλικα

Οχι στη φωλια δε μπαινει ουτε δειχνει ενδιαφερον για να δει μεσα πως ειναι,τιποτα απο αυτα που ρωτας....

Δημητρη,πηρα απαντησεις δυο,αλλα καμμια δεν ειναι ενθαρρυντικη.Τον ρωτησα σε ποιες περιπτωσεις μπορει να παρει τετοιο χρωμα ο χαληνος.Η μια απαντηση ειναι ''οταν αρσενικο εχει καρκινο των ορχεων'',οπως βλεπεις και στη φωτογραφια: http://www.officialbarrieshuttbudgerigars.com/testicularcancer.htm κατω-κατω,που λεει οτι εμφανιζει στο αρσενικο τετοιο χρωμα,και η αλλη ''να ειναι θηλυκο με ορμονικες διαταραχες,ποιες ακριβως,δε μου πε,θα τον ρωτησω.Εσυ εισαι σιγουρος οτι ειναι θηλυκο;;;Αν ολον αυτον τον καιρο που την εχεις,η μυτη της εχει αυτο το χρωμα...δεν ξερω...

Φιλικα

πολυ φοβαμαι οτι εχει προβλημα και απο οτι ειδα ο χαλινος της μιαζει με το πουλι στο συγκεκριμενο site που μου δινεις,μαλλον το ιδιο χρωμα εχουν,αρα παιζει να ειναι αρσενικο με προβλημα,μαλιστα γιατι δε μου φαινοταν φυσιολογικο να μην εχει πυρωσει τοσο καιρο,θα το βγαλω το πουλι,ειδες την εφαγα την κοροιδια παλι,το πιο κουφο ειναι οτι ο τυπος απο τον οποιο το πηρα ηταν κτηνιατρος και οταν το πηρα μου ειπε οτι θα μου κανει μικρα,ο χαλινος δεν αλλαξε χρωμα ηταν ακριβως ιδιος απο τοτε που το πηρα,δεν πειραζει ρε Πανο τι να κανουμε,ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι,εγω σου ειπα κατι πιο πανω και γνωριζω τι παιζετε,ειτε αυτος ειναι εκτροφεας,ειτε ειναι απλος καταστηματαρχης ειτε εχει και καποια ιδιοτητα σχετικη με τα πουλια οπως ειναι αυτη του κτηνιατρου,αυτη τη φορα θα κατεβω στα quiko να παρω δυο πουλια οταν θα χω φραγκα.......

Αν νομιζουν καποιοι οτι ειναι εξυπναδα να πουλας προβληματικα πουλια σε ανυποψιαστους πελατες ειναι πολυ γελασμενοι..

11panos04
07-06-11, 15:44
Δημητρη,δεν ξερω αν ισχυει αυτο που βλεπουμε στα λαβμπερντς,τα κοκκαλακια δηλαδη αριστερα και δεξια απ την αμαρα,που στα θηλυκα ειναι ανοιγμενα προς τα ποδια ενω στα αρσενικο συγκλινουν προς την αμαρα.Δημητρη,εγω συο ειπα εξαρχης οτι ειναι πολυ πυρωμενο θηλυκο,αλλα τωρα που το καλοκοιταω τοσο σκουρο χαληνο δεν εχω δει,ακομα και σε πυρωμενο θηλυκο...Αν μαλιστα ολον τον καιρο που το χεις ειναι ετσι,ειναι αφυσικο.Πόσον καιρο το χεις Δημητρη;;;

Οταν με το καλο ερθεις,παρε τηλεφωνο να πιουμε καφεδακι απεναντι διπλα στο ΙΚΕΑ,και μετα παμε να διαλεξουμε παπαγαλακια αν ειναι.

Φιλικα

11panos04
07-06-11, 17:27
Φιλε Δημητρη,την εψαξα την περιπτωση σου,δυστυχως,ειτε ειναι αρσενικο ειιτε θηλυκο,ειναι κατι αφυσικο.Για καρκινο των ορχεων,δες εδω,εχει και φωτογραφια,νομιζω μοιαζει πολυ: http://www.birds-online.de/allgemein/geschlecht_en.htm

Αν ειναι Ορμονικη διαταραχη,βρηκα αυτη τη σελιδα:

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/1-3.jpg

οπου λεει: Καφε υπερτροφία του χαληνού: αυτο ειναι μια ορμονικη ανισορροπια των μεγαλυτερων θηλυκων budgie,οποτε ειτε ειναι αρρωστο αρσενικο ειτε μεγαλο θηλυκο.οπως και να χει,καλα θα κανεις και θα το βγαλεις.Δεν ειναι κατι κολλητικο,αλλα το θεμα πλεον θα ναι κληρονομικο,αν υπαρχει ιστορικο καρκινωματος,θα ανησυχεις και για τα μικρα.

Βρηκα κι ενα αρθρακι που εχει συνοπτικα πληροφοριες για τα παπαγαλακια μας.

Φιλικα

Picard
08-06-11, 02:12
Δημητρη,δεν ξερω αν ισχυει αυτο που βλεπουμε στα λαβμπερντς,τα κοκκαλακια δηλαδη αριστερα και δεξια απ την αμαρα,που στα θηλυκα ειναι ανοιγμενα προς τα ποδια ενω στα αρσενικο συγκλινουν προς την αμαρα.Δημητρη,εγω συο ειπα εξαρχης οτι ειναι πολυ πυρωμενο θηλυκο,αλλα τωρα που το καλοκοιταω τοσο σκουρο χαληνο δεν εχω δει,ακομα και σε πυρωμενο θηλυκο...Αν μαλιστα ολον τον καιρο που το χεις ειναι ετσι,ειναι αφυσικο.Πόσον καιρο το χεις Δημητρη;;;

Οταν με το καλο ερθεις,παρε τηλεφωνο να πιουμε καφεδακι απεναντι διπλα στο ΙΚΕΑ,και μετα παμε να διαλεξουμε παπαγαλακια αν ειναι..

Φιλικα

5 μηνες περιπου,ενα θηλυκο θα παρω,αυτη τη φορα θελω νεαρο κι ας εχω ενηλικο αρσενικο δικο μου,θα περιμενω 5-6 μηνες το πολυ και θα χω πουλια..οταν θα χω λεφτα και χρονο θα σε παρω τηλεφωνο να παμε,

Φιλε Δημητρη,την εψαξα την περιπτωση σου,δυστυχως,ειτε ειναι αρσενικο ειιτε θηλυκο,ειναι κατι αφυσικο.Για καρκινο των ορχεων,δες εδω,εχει και φωτογραφια,νομιζω μοιαζει πολυ: http://www.birds-online.de/allgemein/geschlecht_en.htm

Αν ειναι Ορμονικη διαταραχη,βρηκα αυτη τη σελιδα:

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/1-3.jpg

οπου λεει: Καφε υπερτροφία του χαληνού: αυτο ειναι μια ορμονικη ανισορροπια των μεγαλυτερων θηλυκων budgie,οποτε ειτε ειναι αρρωστο αρσενικο ειτε μεγαλο θηλυκο.οπως και να χει,καλα θα κανεις και θα το βγαλεις.Δεν ειναι κατι κολλητικο,αλλα το θεμα πλεον θα ναι κληρονομικο,αν υπαρχει ιστορικο καρκινωματος,θα ανησυχεις και για τα μικρα.

Βρηκα κι ενα αρθρακι που εχει συνοπτικα πληροφοριες για τα παπαγαλακια μας.

Φιλικα

Το πουλι το εβγαλα,αφησα το αρσενικο μονο του,τωρα με ενδιαφερει και δινω πολυ σημασια στα μικρα που εχω στη φωλια,σημερα τα εβαλα και αυγο εκτος απο την αυγοτροφη,το καθαρισανε για τα καλα το αυγο,δεν βρηκα τιποτα το απογευμα,σκεφτομαι πανο δυο εκδοχες,η πρωτη ειναι να παρω ενα νεο θηλυκο και η δευτερη να αγορασω αλλα 2-3 πουλια πιο μετα και να φτιαξω νεα ζευγαρια με τα μικρα που εβγαλα,συμπεριλαμβανομενου και του αρσενικου που εμεινε μονο του,φτιαχνω 4 νεα ζευγαρια και τα αλλα τα δινω,παιζει κι αυτο να το κανω,βεβαια θα πρεπει να δωσω παραπανω λεφτα και θα πρεπει να βρω καλα πουλια,το πρωτο παντως εχει περισσοτερες πιθανοτητες να το κανω με μια θηλυκια,δε μπορω να φτιαξω πολλα ζευγαρια γιατι δεν εχω πολλες κλουβες δυστυχως και τα οικονομικα μου δεν πανε καλα,στο μελλον θελω να δουλευω με 25-30 πουλια το πολυ παραπανω δε με παιρνει....

Τα μπατζι δε ξερω εαν το παρατηρησες τρωνε τριπλασια ποσοτητα τροφης απο τα καναρινια,εχουν περισσοτερες αναγκες σε ενεργεια....γι αυτο δε λεει να εχεις πολλα πουλια λιγα και καλα κι οτι σου περισσευει το δινεις...

11panos04
08-06-11, 17:55
Tweety,πού εισαι φιλε μου;;;Τί κανουν τα πουλια;;;Πού ειναι οι φωτογραφιες που μας εταξες;;;

Φιλικα

Picard
11-06-11, 14:16
Ελα Πανο περασα σημερα απο ενα μαγαζι και πηρα ενα παπαγαλακι μικρο,μου το εδωσε σε καλη τιμη 15€ γι αυτο το πηρα...

3252

Αυτη ειναι η ομορφουλα,μικρο ειναι θα κανω υπομονη κανα 6μηνο αλλα ειναι καλο πουλι,χρωμα γκρι με σταχτη-καφε ριγες στα φτερα,με το μπλε ανοιχτο αρσενικο θα μου δωσουν αρκετα εμφανισιμα μικρα..

Παρ'ολα αυτα για τον καφε που λεγαμε και την επισκεψη στο quiko δεν το αναβαλουμε,καποια στιγμη σκεφτομαι να παω απο νωρις για να εξευρενησω ολο το καταστημα και να δω πραγματα για τα πουλια μας,οποτε θα σε παρω τηλ εαν θελεις να ερθεις.

11panos04
11-06-11, 23:23
Με το καλο Δημητρη,το νεουδι να το δεις με αυγα!!!Πώς ομως και δεν πηρες μπλε;;Νομιζα οτι εμεις οι δυο ειχαμε κολλημα με το χρωμα αυτοhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.png!!!Οποτε θελεις,ευχαριστως.Κι εγω εξαλλου προς το παρον ετοιμζομαι ψυχολογικα για αγορα ενος ακομα ζευγαριου παπαγαλων,απλως αμφιταλαντευομαι στο αν θα ειναι εκθεσιακα ή κοινα...Μου βαλαν κι αυτοι στο αλλο θεμα φωτια στον κ....

Τα δικα μου σημερα που τα ειδα συνεχιζουν ως ειχαν,απυρωσιά κι Αγιος ο Θεος!!!Σημειωτεον,δοθηκε ονομα στη θηλυκια,ΧΑΡΑ,ωραιο;;;

Φιλικα

Picard
12-06-11, 12:50
Με το καλο Δημητρη,το νεουδι να το δεις με αυγα!!!Πώς ομως και δεν πηρες μπλε;;Νομιζα οτι εμεις οι δυο ειχαμε κολλημα με το χρωμα αυτοhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.png!!!Οποτε θελεις,ευχαριστως.Κι εγω εξαλλου προς το παρον ετοιμζομαι ψυχολογικα για αγορα ενος ακομα ζευγαριου παπαγαλων,απλως αμφιταλαντευομαι στο αν θα ειναι εκθεσιακα ή κοινα...Μου βαλαν κι αυτοι στο αλλο θεμα φωτια στον κ....

Τα δικα μου σημερα που τα ειδα συνεχιζουν ως ειχαν,απυρωσιά κι Αγιος ο Θεος!!!Σημειωτεον,δοθηκε ονομα στη θηλυκια,ΧΑΡΑ,ωραιο;;;

Φιλικα

Το γκρι παπαγαλακι συμπεριλαμβανεται στην ομαδα των μπλε,ενω υπαρχει το πρασινογκρι που συμπεριλαμβανεται στην ομαδα των πρασινων,οποτε δεν υπαρχει προβλημα,εμενα ειναι γκρι και μαζι με μπλε σκοπος μου ειναι να παρω διαφορα πουλια με αυτη την διασταυρωση,παρε οτι θελεις,εσυ θα αποφασισεις..ωραιο το ονομα της.

11panos04
12-06-11, 13:01
Ναι,αλλα δεν ειναι τυχαιο το ονομα.Μαντεψτε,αν παει ο νους σας,γιατι της το εδωσα.

Φιλικα

Picard
12-06-11, 20:41
3353

Να και μια φωτογραφια με το ζευγαρι μου.

11panos04
12-06-11, 21:02
Ιδια αρσενικα εχουμε Δημητρη,με το καλο.Και 8αμηνη να ναι μπορει να σου κανει αυγα.

Φιλικα

Tweety
12-06-11, 21:29
Καλησπερα και απο μενα!Πανο μου δεν το ξεχασα απλα λιγο το αμελησα λογω φορτου εργασιας...Επεσε πολυ δουλεια τωρα τελευταια!
Οριστε οι φωτο απο την μικρουλα που πηρα...Πειτε μου σας αρεσει?
Την εχω βαλει ηδη με τον μπλε αρσενικο και ταϊζονται.Τα πανε περιφημα...Η μονη μου σκεψη τωρα ειναι να μην μου βγει αρσενικο.Τι θα το κανω?
Το αλλο μου ζευγαρι δεν εκανε ακομη τιποτα παρολο που η θηλυκια μπαινει στην φωλια που και που.Φιλιουνται ,ταϊζονται αλλα απο αυγα,τιποτα!!!

Tweety
12-06-11, 22:25
3353

Να και μια φωτογραφια με το ζευγαρι μου.

Πολυ ωραιο ζευγαρι, Δημητρη! Αν σου περισσευει κανενα μικρο θηλυκο θα ηθελα ενα... Πραγματικα, τα μπλε παπαγαλακια ειναι αξιολατρευτα!

11panos04
13-06-11, 01:48
Νεκταριε,δε θα σου βγει αρσενικο,απλως θελει θα χρειαστει χρονο για να πυρωσει.Ωραιο πουλακι,με το καλο να ζευγαρωσουν!!!

Φιλικα

Tweety
13-06-11, 12:19
Ναι Πάνο το ξέρω ότι είναι μικρούλι ακόμη για αναπαραγωγή...Το έβαλα όμως μαζί με το αρσενικό για να συνηθίζουν σιγά σιγά το ένα το άλλο.Το ευχάριστο στην όλη υπόθεση είναι ότι ταιριάξανε και δεν μαλώνουν... γιατί με την άσπρη μάλωναν συνέχεια ο μπλε αρσενικός.
Αυτός που μου έκανε την ανταλλαγή έχει πετ σοπ και μου είπε να τους βάλω φωλιά γιατί σε δυο μήνες θα είναι έτοιμη για αναπαραγωγή.Να βάλω φωλιά ή είναι καλύτερα να περιμένω για του χρόνου? Ξέρω ότι είναι μικρο ακόμη για αναπαραγωγή.
Επίσης παρατήρησα πολλά, παρά πολλά πούπουλα και φτερά στην περιοχή γύρω και μέσα στο κλουβί, καθώς και στην φωλιά. Είναι εποχή της πτερόρροιας τώρα? Αυτός από το πετ μου είπε το κάνουν λίγο πριν γεννήσουν,η πτερόρροια είναι το φθινόπωρο και μου έδωσε ένα σκεύασμα για να τους βάζω στο νερό.Ferti-vit θαρρώ το λένε...
Δεν ξέρω αν και κατά ποσό είναι αλήθεια,πάντως για να πουλήσουν λένε το οτιδήποτε...

11panos04
13-06-11, 13:08
Το φερτιβιτ δεν στο δωσε για την πτερορροια,αλλα για προετοιμασια πριν τη γέννα...Οσο για το αν ειναι περιοδος πτερορροιας,δεν ξερω πότε την περναν,καθως δεν ειναι σαν των καναρινιων,αλλα και νομιζω ποτέ δεν παρατηρησα τα δικα μου ναα εχουν...ισως ετυχε να μην ειμαι εκει...Εσυ δωσε το φερτιβιτ με τη δοσολογια που λεει,δωσε αυγοτροφη αν εχεις ή φτιαχνεις,αλλιως βραστο αυγο,λιγο καροτακι,θα το τιμησουν.Ενα ματσακι δυοσμο χλωρο αν εχεις φυτο στην αυλη,θα το τιμησουν περισσοτερο...τοτ μειγμα τροφης τους και σε δυο βδομαδες βαλε φωλια και περιμενε.

Φιλικα

Tweety
13-06-11, 15:55
Σε ευχαριστώ Πάνο! Θα κάνω όπως είπες αλλά στο άλλο, το ζευγάρι. Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό και που έχω λίγες γνώσεις όσων αφορά την αναπαραγωγή των πτηνών. Διαφορετικά αν έκανα ότι μου είπε αυτός, θα περίμενα από τα μικρά σε ηλικία πουλάκια να μου γεννήσουν και θα στεναχωριόμουν σε περίπτωση που δεν πετύχαινε...Αν άκουγα τον κάθε ένα που έχει μεν πετ σοπ αλλά είναι παντελώς άσχετος θα την πατούσα στα σίγουρα!
Τελικά έχει ή δεν έχει σχέση το ότι ρίχνουν τα φτερά τους με την αναπαραγωγή? Ακόμη θέλω να σε ρωτήσω αν είναι ακίνδυνος ο δυόσμος. Ξέρω ότι ο μαϊντανός είναι επικίνδυνος, οπότε το ίδιο θα ισχύει και για τον δυόσμο... Πάντως τα παπαγαλάκια μου δεν ενθουσιάζονται ούτε με το μήλο, ούτε με το μαρούλι, ούτε με το αυγό, ούτε καν με τους βλαστισμένους σπόρους όπως άλλα πουλάκια.

11panos04
13-06-11, 16:26
Φιλε μου,ο δυοσμος ειναι ακινδυνος,απλως σαν ολα που δινεις,να το δινεις με μετρο.Εγω το αζωω σαν ξερο τριμμενο στο μειγμα βοτανων της αυγοτροφης,αλλα επειδη εχουμε καί στο κτηημα φυτα,κοβω ενα ματσακι,το πλενω και το βαζω στο κλουβι,δινουν πραγματικη παρασταση.Το παιρνει το ενα κι αρχιζει να τρεχει στο κλουβι και το λλο απο πισω να το κυνηγαει,το τσακιζουν.Δε μενει ουτε κοτσανι.Και μεντα μπορεις να δωσεις,αλλα δεν την τρωνε το ιδιο.

Ξερω δε φαινεται καλα,αλλα θα καταλαβεις:
http://s847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/?action=view&current=MOV02639.mp4

Σφηνωσε μια φετα καροτο στα καγκελα και μετα απο λιγο πες μου αν το εφαγαν.

Φιλικα

Tweety
13-06-11, 18:15
Τίποτα φίλε μου!Δεν το τρώνε ούτε τα μεν, ούτε τα δε!Τα καναρίνια όμως το τσίμπησαν λιγάκι.
Το βιντεακι, με τα δικά σου το'χω ξαναδεί. Πραγματικά δεν αφήνουν τίποτα!!!

11panos04
13-06-11, 19:00
Θα σου στειλω μερικες πολυ χρησιμες διευθυνσεις.
http://www.officialbarrieshuttbudgerigars.com/naturesmedications.htm
http://www.officialbarrieshuttbudgerigars.com/plants.htm
http://www.officialbarrieshuttbudgerigars.com/cookerybook.htm
Ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθηθεις,γιατι ο Barrie κανει πολυ καλη δουλεια.Δοκιμασε οσα μπορεις,καποιο θα θελουν.

Φιλικα

Picard
15-06-11, 01:04
Πολυ ωραιο ζευγαρι, Δημητρη! Αν σου περισσευει κανενα μικρο θηλυκο θα ηθελα ενα... Πραγματικα, τα μπλε παπαγαλακια ειναι αξιολατρευτα!

Νεκταριε αυτη τη στιγμη δεν εχω πολλα πουλια,εχω 9 μικρα αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη ποια θα κρατησω,ισως να τα κρατησω ολα ισως τα μισα δε ξερω ακομη,τωρα αρχιζω να δημιουργω το κοπαδι μου,νεος εκτροφεας ειμαι,απο το φθινοπωρο ομως βλεπουμε,ασε που τωρα τα πουλια ειναι σε φαση πτεροριας και δεν ειναι οτι καλυτερο για αγορα,εγω αγορασα τη γκρι θηλυκια γιατι ακομη το πουλι δεν ειχε μπει σε πτερορια,ειναι μικρο,σε κανα μηνα το πολυ θα μπει κι αυτο,εκτος απ'αυτο σκεφτομαι να σταματησω και την αναπαραγωγη αυτη την περιοδο,για κανα διμηνο να ξεκουραστουν και μετα βλεπουμε,μολις απογαλακτιστουν τα μικρα θα την παρω τη φωλια,εκανε συνολικα απο το δεκεμβριο μεχρι σημερα 4 γεννες και πηρα 10 πουλια,το ενα μικρο το εχασα γιατι βγηκε εξω απο την αποθηκη και πεταξε μεσα στο δασακι,βγηκαν αρκετοι νεοσσοι μεσα στο χειμωνα αλλα δεν αντεξαν λογω χαμηλων θερμοκρασιων,κανονικα μετα απο δυο γεννες πρεπει να τη σταματας τη θηλυκια.

Επισης Πανο κατι που δε σου ειπα ρε φιλε,παλιοτερα σε ενα ζευγαρι που ειχα που μου εβγαζε πουλια,εβλεπα μεσα την φωλια παντα καθαρη που σημαινει οτι οι γονεις εβγαζαν και πετουσαν τα περιτωματα των μικρων εξω απο τη φωλια,κατι το οποιο δεν το βλεπω σε αυτο το ζευγαρι τωρα,δηλαδη παρατηρεις οτι το καθε πουλι εχει τη δικη του συμπεριφορα,ειναι ενας ξεχωριστος χαρακτηρας.

Ενα δευτερο προσοχη με τα περιτωματα που κολλανε πανω στα ποδια των μικρων η ακομη και της θηλυκιας,τα οποια μπορει να ξεραθουν πανω στα ποδια τους,επειδη ολα τα μικρα ειχαν τετοια προβληματα θελει προσοχη οταν πας να τα ξεκολλησεις γιατι μπορει να τραβηχτει η να σπασει κανα νυχι η ακομη και το ιδιο το δαχτυλο να αποκοπει εντελως απο το ακρο.

Επειδη μου ετυχε κατι τετοιο με τη θυληκια μου προσπαθησα μια μερα να την καθαρισω και βγηκε ολο το νυχι της,με αποτελεσμα να αιμοραγει το πουλι,τελικα σταματησε η αιμοραγια μετα απο καποια λεπτα αλλα δημιουργθηκε πληγη,ημουνα με το αγχος εαν εχει πειραχτει η αρτηρια και δε φυτρωσει ξανα το νυχι της,τελικα μετα απο δυο εβδομαδες ειδα χθες οτι ξαναβγαινει,με ανακουφισε καπως,γιατι ειναι καλη η θηλυκια.

Η μεθοδος η δικια μου ειναι η εξης,βαζω τα ποδια κατω απο τη βρυση με νερο(προσοχη να μη βραχει ολο το σωμα τους) για να μαλακωσουν τα περιτωματα και μετα σιγα σιγα τα βγαζω προσεχτικα χωρις να πειραχτει το νυχι η το δαχτυλο των πουλιων,οταν ειναι μεγαλο συμπαγες και ξεραθει πανω στο δαχτυλο μπορει να τραβηχτει το νυχι αν το κανεις αποτομα,ελπιζω να μη σας τυχει ποτε....

Καλα ειναι οταν μεγαλωσουν λιγο οι νεοσσοι να τους βγαζουμε για 10 λεπτα απο τη φωλια,να ξεκολλαμε με μια σπατουλα τα περιτωματα μεσα και να τα παιρνουμε με μια σκουπα ηλεκτρικη,εγω ετσι κανω,εχω ηλεκτρικη σκουπα μονο για τα πουλια μου.(δυο φορες την εβδομαδα καλο ειναι να την καθαριζουμε).

Τωρα αυτη την περιοδο δεινουμε αυγοτροφη αβερτα λογω και της πτεροριας,ασε που τα παπαγαλακια δεν παχαινουν ευκολα,αφου σχεδον ολο το μειγμα σπορων αποτελειται απο αμυλουχους σπορους,πιο πολυ τρωνε κεχρι και ασπουρι,αυτα τα δυο φευγουν.

Tweety
16-06-11, 21:51
Νεκταριε αυτη τη στιγμη δεν εχω πολλα πουλια,εχω 9 μικρα αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη ποια θα κρατησω,ισως να τα κρατησω ολα ισως τα μισα δε ξερω ακομη,τωρα αρχιζω να δημιουργω το κοπαδι μου,νεος εκτροφεας ειμαι,απο το φθινοπωρο ομως βλεπουμε,ασε που τωρα τα πουλια ειναι σε φαση πτεροριας και δεν ειναι οτι καλυτερο για αγορα,εγω αγορασα τη γκρι θηλυκια γιατι ακομη το πουλι δεν ειχε μπει σε πτερορια,ειναι μικρο,σε κανα μηνα το πολυ θα μπει κι αυτο,εκτος απ'αυτο σκεφτομαι να σταματησω και την αναπαραγωγη αυτη την περιοδο,για κανα διμηνο να ξεκουραστουν και μετα βλεπουμε,μολις απογαλακτιστουν τα μικρα θα την παρω τη φωλια,εκανε συνολικα απο το δεκεμβριο μεχρι σημερα 4 γεννες και πηρα 10 πουλια,το ενα μικρο το εχασα γιατι βγηκε εξω απο την αποθηκη και πεταξε μεσα στο δασακι,βγηκαν αρκετοι νεοσσοι μεσα στο χειμωνα αλλα δεν αντεξαν λογω χαμηλων θερμοκρασιων,κανονικα μετα απο δυο γεννες πρεπει να τη σταματας τη θηλυκια..

Δημητρη μην στεναχωριεσαι καθολου.Δεν ειπα αυριο κιολας να μου δωσεις...Δες τι ειναι το καθενα,αφου μεγαλωσουν λιγακι,τι θα κρατησεις και αργοτερα, αν θες να μου δωσεις, το κανονιζουμε.Υγεια να υπαρχει!!!Να δω και εγω τι θα μου βγει το πρασινο,γιατι αρχισε να μπλεδιζει η μυτουλα του.
Καλα ειναι να μην τα αφησεις να κανουν αλλη αναπαραγωγη.Αρκετα κουραστηκαν!Απο του χρονου παλι...Αρκετα δεν εβγαλες?Μην ειμαστε και πλεονεκτες!!!

arpetr
16-06-11, 22:07
Aν είναι πάνω από ένα χρόνο το παπαγαλάκι τις φωτογραφίας πιστεύω οτι είναι θηλυκό.δες ένα ενήλικο αρσενικό αλμπίνο εδώ www.lb.vg/P2euB (http://www.lb.vg/P2euB). ο χαλινός στα αρσενικά αλμπίνο χρωματίζεται παρόλο που λείπει το γονίδιο του χρωματισμού στο φτέρωμα του.

Picard
17-06-11, 05:24
Δημητρη μην στεναχωριεσαι καθολου.Δεν ειπα αυριο κιολας να μου δωσεις...Δες τι ειναι το καθενα,αφου μεγαλωσουν λιγακι,τι θα κρατησεις και αργοτερα, αν θες να μου δωσεις, το κανονιζουμε.Υγεια να υπαρχει!!!Να δω και εγω τι θα μου βγει το πρασινο,γιατι αρχισε να μπλεδιζει η μυτουλα του.
Καλα ειναι να μην τα αφησεις να κανουν αλλη αναπαραγωγη.Αρκετα κουραστηκαν!Απο του χρονου παλι...Αρκετα δεν εβγαλες?Μην ειμαστε και πλεονεκτες!!!

Eαν δε βιαζεσαι αργοτερα μπορω να σου δωσω και τον Πανο τον ειπα.........κουραστηκαν?????? κι εγω ετσι νομιζα χθες το απογευμα βρηκα αυγο μεσα,προχθες εβγαλα τα 4 μικρα απο τα 5,τα τοποθετησα σε μια κλουβα μονα τουςτο αλλο το αφησα μεσα γιατι δεν ηταν ετοιμο,τωρα τι να κανω δηλαδη? να βγαλω τη φωλια και να μου τα κανει στον πατο? αφου συνεχιζει εχω τη φωλια πανω,ρε αφου σας εχω πει εαν αρχισει να γενναει δεν σταματαει ευκολα,το ξερω οτι θα μου κανει κι αλλα αυγα....

Aν είναι πάνω από ένα χρόνο το παπαγαλάκι τις φωτογραφίας πιστεύω οτι είναι θηλυκό.δες ένα ενήλικο αρσενικό αλμπίνο εδώ www.lb.vg/P2euB (http://www.lb.vg/P2euB). ο χαλινός στα αρσενικά αλμπίνο χρωματίζεται παρόλο που λείπει το γονίδιο του χρωματισμού στο φτέρωμα του.

Συνηθως τα αρσενικα αλμπινο διατηρουν το χρωμα του χαλινου τους σε ολη τους τη ζωη,οποτε δε μπορεις να διακρινεις σε τι φαση βρισκεται το πουλι καθως και την ηλικια του,αυτο δεν ισχυει παντα καθως εχουν βρεθει αρσενικα αλμπινο που εχει αλλαξει ο χαλινος απο ροζ σε μπλε,στα θηλυκα δεν υπαρχει κατι τετοιο

Tweety
19-06-11, 03:43
Φυσικά και δεν βιάζομαι... Άλλωστε το έχω πάρει απόφαση, μικρά φέτος δεν θα δω!!! Μάλλον γκαντέμης μας έκανε ποδαρικό!!!
Όποτε, είναι και έχεις διαθέσιμο μικρό θηλυκό πες μου.Θα το βάλω με τον δικό μου τον μπλε, γιατί κάτι μου λέει πως το πράσινο θα βγει αρσενικό...(Δείτε τις φώτο παρακάτω και πέστε μου)
Δημήτρη, μην τα αφήσεις όμως για άλλη αναπαραγωγή, γιατί αρκετά κουράστηκε η θηλύκια σου. Αυτή να είναι η τελευταία για φέτος... Ένα καλό θηλυκό έχεις και συ,μην το χάσεις από εξάντληση... Κρίμα είναι!!!

Picard
19-06-11, 08:28
Νεκταριε απο οτι βλεπω εχεις 2 ζευγαρια,3 κιτρινα κι ενα μπλε,1 η 2 πρεπει να ειναι λουτινο,το αρσενικο με μπλε χαλινο παιζει να ειναι γιατι βλεπω κοκκινα ματια εαν δεν απατομαι,λοιπον στη τριτη εικονα εχεις ενα ζευγαρι το δεξι αρσενικο το αριστερο θηλυκο,σεξουαλικως ωριμα πουλια αλλα δεν ειναι σε φαση αναπαραγωγης,το αλλο το ζευγαρι το μπλε ειναι αρσενικο και το αλλο θηλυκο κι αυτα το ιδιο,περιμενε μεχρι τελη Νοεμβριου,πιστευω οτι θα χεις αυγα τοτε,συνηθως το αρσενικο οταν μπει σε φαση αναπαραγωγης η κορη των ματιων του μικραινει και τα πουπουλα στην κεφαλη του ειναι ανασηκωμενα,υπομονη να εχεις και εισαι σε καλο δρομο..

Οταν μεγαλωσουν τα μικρα μαλλον θα δωσω καποια οποτε θα σου πω..

11panos04
20-06-11, 00:26
Νεκταριε,ρωτησα για την περιπτωση σου.Ενα παρδαλο με κοκκινα ματια δεν ειναιι απλως παρδαλο(pied),αλλα μπορει να ναι fallow pied,δηλαδη κιτρινωπο παρδαλο,ή lacewing pied,δηλαδη δαντελωτο παρδαλο.Θα ηθελα μόνο να το κοιταξεις σιγουρα,να μας πεις αν τα ματια τουυ ειναι κοκκινα,αν εχει ασπρο δακτυλιδι γυρω απ το ματι,αν τα μαυραδια του εναι σκουρα καφε.

Φιλικα

11panos04
20-06-11, 22:50
http://s847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/?action=view&current=e966fb99.mp4

Μαχη για το δυοσμο.Οσοι δεν το βλεπετε,σας λειπουν καποιου κωδικοποιητες.

Φιλικα

Picard
16-07-11, 01:39
εχω 7 αυγα 3 μικρα μεσα στη φωλια,αυτο το ζευγαρακι μου εχει δωσει πολυ καλα μικρα,εχω 9 μικρα στις κλουβες,αλλο ενα ζευγαρακι το προετοιμαζω για το χειμωνα κι ενα ενηλικο προβληματικο πουλι το χω ξεχωριστα μονο του σε ενα κλουβακι,συνολο 17 μπατζι μεχρι στιγμης και περιμενω κι αλλα....μπατζι και τα μυαλα στα καγκελα,οταν βαζω το χερι μου μεσα ολα θελουν να παιξουν μαζι μου...κολλας με αυτα τα πουλια.

11panos04
18-07-11, 22:13
Παιδες,ημουν διακοπες τις ημερες αυτές,χορτασα να τα βλεπω τα πουλια.Εφηρμοσα άλλο συστημα,εβγαλα τη φωλια,κολλησα ένα σκαλοπατακι στην εισοδο,γιατι το δικο της το κρατσανισαν ολο,και με πολλη μαεστρία και παγαποντιά τη στερεωσα από εξω,ώστε μόνο η τρυπα να ναι ανοικτη προς το κλουβι.Η θηλυκια παιρνει παλι να πυρωνει,μια ψιλοπτερορροια που εκαναν,την περασαν εδώ και βδομαδες.Αν δεν κανει κ τωρα τιποτα,μαλλον θα μας αφησει η κυρά…..Να πω ότι σ αυτην την κλουβα περασαν πουλια κ πουλια,κι ο τι σχεδον εχω βγαλει από παπαγαλακια,ηταν σ αυτην την κλουβα.Αν εντελει είναι παλι παραξενια του πουλιου,τη γκαντεμια μου εσα,εγω δεν εχω την υπομονη να την υπομεινω.Ο αρσενικος περιττο να σας πω ότι κανει σαν τρελος για ζευγαρωμα,ολη ωρα περα-δωθε,την φερνει ετσι,τη φεερνει αλλιως,ολο ταισματα…θα σκασει από ….να μην το πω.

Φιλικα

Picard
21-07-11, 00:44
Πανο καλη τυχη και να χεις υπομονη,ετυχε να μπω σε μια ξενη σελιδα για μπατζι και να διαβασω περι γεννετικης,απ'οτι ειδα το γκρι χρωμα ειναι κυριαρχο,εαν διασταυρωθει με ανοιχτο γαλαζιο τα πουλια που θα παρω θα ειναι σκουρα http://www.budgieplace.com/gen_grey.html

Μια πολυ καλη σελιδα για τα μπατζι μας

http://www.budgieplace.com/index.html
(http://www.budgieplace.com/index.html)

Efthimios Kyprianides
25-07-11, 15:11
[QUOTE=11panos04;54784]Αυτη τη φορα μην το παιξεις τοσο κορωνα-γραμματα.Παρε ενα καραμπινατο θηλυκο.

ειναι θυλικο !action 3

Picard
26-07-11, 17:27
Συνολο 11 αυγα(6 ασπορα-ενα εμβρυο νεκρο μεσα στο αυγο) απο τα οποια πηρα 4 νεοσσους και χθες η θηλυκια το πιο μικρο απο τα 4 το ειχε αταιστο(εβγαλα και τον αρσενικο για να μην πανε σε αλλη γεννα) και το βρηκα ψωφιο στην ακρη της φωλιας,το χα δει που ηταν αταιστο προχθες για μια στιγμη ειπα να το παρω να το κανω εγω με συριγγα,ητανε ρισκο για μενα γιατι δεν εχω εμπειρια και μετα ειπα οτι θα το ταισει που θα παει δε θα το αφησει ετσι,τα αλλα ταισμενα μια χαρα μονο αυτο ηταν ατυχο,επρεπε να το ταισω λιγο με συριγγα αλλα ειχα την κρεμα σπιτι μεσα στο ψυγειο,επρεπε να το παρω μαζι μου αλλα ηταν πολυ μικρο περιπου μιας εβδομαδας γι αυτο λιγο εκανα πισω και ο προλοβος αδειος εντελως.....γι αυτο θελει προσοχη οταν ενα μικρο εχει διαφορα 3-4 ημερων απο τα αλλα...

11panos04
27-07-11, 11:48
Να πω τί παρατηρηα τις 4 μερες που ημουν κοντα στα πουλακια.Τη φωλια,οπως σας ειπα,την τοποθετησα απο εξω.Η θηλυκια εχει χαληνο καφε,οχι σκουρο,αλλα ακομα δεν εκδηλωνει ενδιαφερον για ζευγαρωμα.Παει στη φωλια καποιες φορες,τις περισσοτερες απο εξω ξυνει την τρυπα.Ο αλλος εχει τρελαθει που δεν τον αφηνει να κανει το καθηκον του......Ειδα καποια πουπουλακια μεσα στη φωλια,και θα ηθελα να σας ρωτησω:

1)Σιγουρα δεν παιζει ρολο που η φωλια πριν τη βαλω ηταν αλλης παπαγαλινας;;;
2)Σκεφτηκα να ριξω λιγο ροκανιδι στη φωλια,σαν υποστρωμα,μηπως και...Κι ο εκτροφεας που τα πηρα μου χε πει να βαλω,και λεω,μηπως γεννηθηκε σε τετοια φωλια και τωρα το θελει κι αυτη...

Φιλικα

arpetr
28-07-11, 19:09
Παναγιώτη πόσες μέρες έχεις που έβαλες την φωλιά και πόσο χρονών είναι η θηλυκιά; σε μια δική μου παρόμοια κατάσταση (μεταχειρισμένη φωλιά, χωρίς ροκανίδι) η θηλυκιά είναι 11 μηνών τώρα, είχα βάλει την φωλιά απο αρχές Ιουλίου και πριν λίγες μέρες μου έκανε τα αυγά.περιμένω να σκάσει το πρώτο την 1 Αυγούστου. Και αυτή έτσι έκανε μπαινόβγαινε στην φωλιά σα να την έβλεπε σαν παιχνίδι, αλλά στο τέλος έγινε το επιθυμητό. Πιστεύω θέλει υπομονή.

11panos04
28-07-11, 19:47
Καί τα δυο ειναι χρονιαρικα,συμφωνα με τα λεγομενα του εκτροφεα.Κι οταν μου τα φερε,ειχε σκουρο καφε χαληνο,μετα ξεπυρωσε κ τωρα δειχνει να ξαναπαιρνει.Τη φωλια την εβαλα απ εξω εδω και μια βδομαδα,μιαμισι,καπου εκει.Πριν την ιχα μεσσα στο κλουβι κρεμασμενη για 2 μηνες σιγουρα.

Οταν λεω οτι την ειχε αλλη θηλυκια,εννοω γεννησε μια φορα μεσα.ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΥΤΟ,Η ΦΩΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕς ΤΩΡΡΑ,ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΞΥΣΕ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΝΟΙΚΟς.

Φιλικα

Picard
31-07-11, 03:06
Καί τα δυο ειναι χρονιαρικα,συμφωνα με τα λεγομενα του εκτροφεα.Κι οταν μου τα φερε,ειχε σκουρο καφε χαληνο,μετα ξεπυρωσε κ τωρα δειχνει να ξαναπαιρνει.Τη φωλια την εβαλα απ εξω εδω και μια βδομαδα,μιαμισι,καπου εκει.Πριν την ιχα μεσσα στο κλουβι κρεμασμενη για 2 μηνες σιγουρα.

Οταν λεω οτι την ειχε αλλη θηλυκια,εννοω γεννησε μια φορα μεσα.ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΥΤΟ,Η ΦΩΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕς ΤΩΡΡΑ,ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΞΥΣΕ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΝΟΙΚΟς.

Φιλικα

Πανο η φωλια που θα ειναι και πως θα ειναι δεν παιζει ρολο,δεν χρειαζεται να βαλεις τιποτα μεσα,θα στα πεταξει μαλλον,υπομονη χρειαζεται και κατι αλλο εαν η θηλυκια σου εχει χαλινο χρωματος καφε ανοιχτο μπορει να μην ειναι πυρωμενη,η δικια μου εχει κατασπρο και μου βγαζει πουλακια,αυτο σου το ξαναειπα.....

11panos04
01-08-11, 23:08
Οριστε κι ενα γκριζο νορμαλ για διαγωνισμους καραμπινατο.

Φιλικα

Picard
03-08-11, 06:02
Οριστε κι ενα γκριζο νορμαλ για διαγωνισμους καραμπινατο.

Φιλικα

Ωραιο πουλι,πανεμορφο αγγλακι ειναι,που το βρηκες??? εγω εχω καθαρη γκριζα θηλυκια και θα τη ζευγαρωσω με γαλαζιο του ουρανου που λενε,να δουμε τι πουλακια θα βγαλω.........

11panos04
03-08-11, 11:56
Χαχα,αν το εβρισκα για να το παρω Δημητρη,εκτος του οτι πιστευω θα κανε το λιγοτερο κανα 100αρι,γιατι φαινεται το πουλι εχει παει σε διαγωνισμο(το καταλαβαινεις απ τις μαυρες βουλες στο πηγουνι,βασει προτυπων και προετοιμασιας πρεπει να υπαρχουν 6 μαυρες βουλες.Τα εγγλεζικα ειναι γεματτα μαυραδια,οποτε ειναι καθηκον του εκτροφεα με τσιμπιδακι να βγαλει πουπουλα,για να παρει αυτην τη μορφη,το γνωστο spotting out),δεν ειναι δικου μας εκτροφεα.Το βρηκα στο facebook κ το βαλα,γιατι πραγματικα μου εκανε εντυπωση.

Με το καλο Δημητρη!!!

Φιλικα

11panos04
09-08-11, 00:58
Παιδια,η θηλυκια στον κοσμο της,ακαθεκτη.Ο άλλος εχει τρελαθει που δεν του ‘’καθεται’’,πανω-κατω.Αυτη καθεται στην ακρη σα να μη γινεται τιποτα,εδώ και τοσους μηνες.Σκοπευω να προβώ σε αγορά,κ θα ηθελα να μου πειτε.Καλυτερα να παρω ένα αρσενικο κι ένα θηλυκο κ να τα βαλω στην ιδια κλουβα,να δω πώς θα ταιριαξουν;;;Ή να παρω ακομα ένα θηλυκο,λιγο μεγαλυτερο απ αυτό,κ να το βαλω μαζι με τα αλλα,μηπως κ ταιριαξει ο αρσενικος μ αυτην;;;Προσωπικα κλεινω προς αυτην την αποψη,λογω οικονομικου(άλλο ν αγορασεις ένα πουλι κι άλλο δυο) κυριως.

Φιλικα

11panos04
18-08-11, 22:26
Παιδια,τα παπαγαλακια σας τρων κεχρι Σενεγαλης;;;Ολως παραδοξως,τα πουλια που εχω τωρα,το αρσενικο που πυρωσε,μια θηλυκια ξενερωτη και μια θηλυκια μπαλαντερ που πηρα προσφατως και θα αποκτησει συντομα συζυγο(αυτα ειναι τα νεα,δε σας τα ειπαhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon12.png) δεν το αγγιζουν.Οι καρδερινες αφηνουν μόνο το κοτσανι.Περιμενα οτι οι παπαγαλοι θα καναν τσιμπούσι,παραξενο...

Φιλικα

arpetr
22-08-11, 17:30
παλιά που έβρισκα και αγόραζα "τρώγανε" ακόμα και το κοτσάνι. έχω πολύ καιρό να αγοράσω. σε ποια μαγαζιά το βρίσκεις;;

11panos04
24-08-11, 00:49
Σε πετ Πετρο.Τελικα τα τρωνε,αλλα οταν δεν ειμαι εκει και μεσολαβει μεγαλο διαστημα.Εχω και νεα....δυσαρεστα...Την Παρασκευη που πηγα,αγορασα καινουριο αρσενικο,να το βαλω με τη νεα θηλυκια....και βρηκα ψοφιο το παλιο αρσενικο,το μπλε,της θηλυκιας που δεν του καθοταν...πίκρα...Το κοιταξα κατω,καθαρος,κι ουτε καρινες ή σπυρια ή αλλα...Το παραξενο,που παρατηρησα δευτερη φορα συνεχομενα με αρσενικο παπαγαλακι,ειναι οτι,για να πεθανει,μπηκε μεσα στη φωλια,παρ οτι η θηλυκια δεν εμπαινε.Το δευτερο αρσενικο που πεθαινει ετσι.Εξηγηση;;;

Φιλικα

Picard
25-08-11, 08:11
Εγω ξεφορτωθηκα 7 μικρα σε ενα καταστημα απο κει και περα οταν του ειπα οτι εχω ενα ζευγαρι με γκρι θηλυκια αρα θα παρω γκρι απογονους μου ειπε χαρακτηριστικα οτι τα γκρι δεν τα παιρνει ο κοσμος,δηλαδη το αγοραστικο κοινο αγοραζει μονο μπλε και πρασινα,μας ειπε ο ανθρωπος αυτος οτι τα γκρι δεν ειναι εμπορευσιμα πουλια,εγω παντως θα βγαλω πουλακια γκρι γιατι μ'αρεσουν κι αυτος ας μην τα αγορασει ποτε αφου ειναι στον κοσμο του,ισα ισα που το γκρι ειναι ενα ξεχωριστο χρωμα,πηγαινει με αγγλικα μπατζι στις εκθεσεις και αποτελει εμπορευσιμη ποικιλια αλλα καποιοι ανθρωποι εχουν κολληματα,τι να κανουμε??? συνολο 10 πουλια αυτη τη στιγμη,2 ζευγαρια και 6 μικρα,σταματησα την αναπαραγωγη,ξεκουραζω τα πουλια και προετοιμαζω κυριως το αλλο ζευγαρι με τη γκρι θηλυκια η οποια ειναι ακομη μικρουλα,ετσι ωστε του χρονου να φτιαξω 4 νεα ζευγαρια,αυτος ειναι ο στοχος μου απο δω και περα....

11panos04
25-08-11, 12:17
Παω να παρω,πριν δυο βδομαδες,δευτερο θηλυκο,μηπως ταιριαζε με το τοτε ζωντανο αρσενικο,επειδη η θηλυκια του δεν του καθοταν...Παω στο μαγαζι,ξερεις ποιο λεω Δημητρη,το μεγαλο...,λεω θα παω εκει,γιατι εχει πολλα κ καποιο θα βρω στο χρωμα που θελω.Παω...κοιταω καμποση ωρα...θηλυκα μπλε πολυ λιγα...Παρα πολλα αρσενικα μπλε με ασπρη μασκα παρακαλω.Τελος παντων,πηρα ενα μωβ θηλυκο,καλο μπορω να πω.Τη βαζω με τ αλλα,δεν την καναν παρεα.Λεω,καταδικασμενο το αλλο ζευγαρι,παρε ενα αρσενικο γι αυτη.Ετοιμαζω μια κλουβα,την καθαριζω.Παμε πριν μια βδομαδα,παω στο ιδιο μαγαζι…μπλε αρσενικο ή μωβ δεν ειχε,ειχε όμως μπλε θηλυκιες,δηλαδη…πόσο γκαντεμης να ναι κανεις!Τελος παντων,λεω δε θα τα χω για παντα ετσι κι αλλιως,παιρνω ένα γκρι αρσενικο,παω στο κτημα,βλεπω αφαντο το αρσενικο,ψοφιο μεσα στη φωλια ηταν…Βαζω το νέο με τη νεα,καπως πιο δραστηρια αυτή…εβγαλα τη χηρα,την εχω τωρα εδώ μαζι μου για δοσιμο…Γκρι με μωβ,να δω παλι τί θα βγαλουν.Να βαλω παντως δυο μπλε με ασπρη μασκα,ιδια δε μου κατσε ακομα.Παντως,στο παρελθον,από πρασινο σερνικο με γκρ θηλυκια πηρα μπλε κοβαλτιο μικρο,ελπιζω τωρα με μωβ θηλυκια και γκρι αρσενικο να παρω παλι.

Το αστειο,να γελασετε με τη ξερολίαση καποιων ανθρωπων,όταν πηγα να παρω τη θηλυκια,πιανει αυτος από κει μια,ωραιο χρωμα,παει να μου τη βαλει στο κουτι.Του λεω στοπ,γυρνα τη να τη ψαξω.Ελεγε αυτος τα δικα του,εγω ψιλαφιζα,επιανα.Ειχε παιδια μια πετρα κουτσουλια στην αμαρα της…Τοσο μεγαλη που αν καθεται ξεχωριζει.Του λεω ας τη,πιασε άλλη,κι εκει είναι το αστειο,μου λεει’’δεν ξερεις τιποτα από παπαγαλακια’’,χαχαχα.Υπο άλλες συνθηκες στην καλυτερη θα κανα παραπονα στον υπευθυνο,γιατι εχει ξαναπει τετοιες μ….ες,στη χειροτερη του κατεβαζα τα μουτρα,γιατι δεν ηταν η πρωτη φορά,σου σπαει τα νευρα.Αντιθετως του ειπα’’ναι,δεν ξερω τιποτα,ασχετος ειμαι’’,δεν του πα ότι βγαζω παπαγαλακια εδώ κ 15 χρονια.Ηταν κι η μητερα μου μαζι,κρατηθηκε μη βαλει τα γελια.Πιανει την πετρα,της βγαζει κ πουπουλα,την πεταει κ μου λεει’’καλα είναι το πουλακι,αν δε το βγαζα αυτό θα παθαινε αποφραξη σε λιγο χρονο,τωρα είναι ενταξει’’.Ηθελα να του πω αφενος ‘’συγχαρητηρια που εχεις το θρασος κ το παραδεχεσαι κιολας’’(ξερετε πόσα πουλια ‘’συγχωρουνται’’ από απροσεξια τους;;;) αφετερου’’σε μια τετοια κλουβα,με χωρο κ υψος,θα πρεπε ,όπως κ εμενα,να σ ανησυχει γιατι οι κουτσουλιες της εμειναν πανω στα πουπουλα’’αλλα δεν το συνεχισα.Επιασε τη μωβ,μου φανηκε καλη,την πηρα.Ο γκρι αρσενικος που πηρα,για γκρι,εχει πολύ καλυτερα χαρακτηριστικα,σωστη κατανομη χρωματος,ασπρη καθαρη μασκα,6 βουλες στο πηγουνι,όπως αυτά που ετοιμαζουν για εκθεση.Στεκεται πιο στητά στο κλαδι,θα δουμε τι θα κανουν…

Φιλικα

11panos04
28-08-11, 00:17
Να το νέο αρσενικο,και διπλα η θηλυκια.Απο βδομαδα θα τα φερω εδω,ελπιζω να ταιριαξουν.

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02927.jpg

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02926.jpg

Φιλικα

Tweety
28-08-11, 11:35
Πολύ όμορφα πουλάκια και ταιριάζουν σαν χρώματα. Εύχομαι να ταιριάξουν και ως ζευγάρι. Σύντομα και με αυγά....
:)

Tweety
28-08-11, 11:39
Αναρωτιέμαι ποιο ήταν το κατάστημα αυτό που πήγες. Τόσο αντι-επαγγελματίες! Άκου λέει "δεν ξέρεις τίποτα από παπαγαλάκια"?

11panos04
29-08-11, 23:11
Δε θελω να πω ονοματα...Αλλα επειδη πλεον βαρεθηκαμε να μιλαμε ανωνυμα στην Ελλαδα και να συνεχιζουν ανετοι την πορεια τους,θα το περιγραψω....Οδηγωντας απο Φοινικα,πηγαινοντας για Περαία.Λιγο μετα το ΙΚΕΑ και πριν τη διασταυρωση Γεωργικης Σχολης,στα Δεξια...Οποιος καταλαβε,καταλαβε.Συνεχομενα μου το χει κανει ο συγκεκριμενος,ορεξη να χεις να μαλωνεις.

Φιλικη συμβουλη,οταν πατε ξανα σε πετ,παιξτε το ασχετοι,οτι δεν ξερετε τιποτα...Θα γελασετε πολυ.Ειναι κι ενας τροπος να δειτε τί γνωριζει κι ο μαγαζατορας γι αυτα που πουλαει κι αν τα γνωριζει καλα,κι αν κατ επεκτασιν πρεπει να τον εμπιστευεστε για συμβουλες κα.

Φιλικα

arpetr
03-09-11, 13:35
και εγώ συμφωνώ με τον παναγιώτη,όταν πάμε σε pet shop πρέπει να το παίζουμε άσχετοι,είναι ένας τρόπος να δεις αν αξίζει ο μαγαζάτορας να τον εμπιστευτείς.

11panos04
03-09-11, 22:52
http://s847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/?action=view&current=MVI_0742_WMVV9.mp4

Να κι ενα βιντεο με τα παπαγαλακια,αρτι αφηχθεντα στην πολη.

Φιλικα

Picard
04-09-11, 14:33
Γεια χαρα οσο αναφορα τα pet shop τους ειδαμε,τους ξερουμε,το χουμε ξαναπει,οι ανθρωποι εκτος απο το να σου αρπαξουν τα λεφτα δεν τους ενδιαφερει τιποτα αλλο,οποτε δεν πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη σε κανεναν,δε μπορεις φιλαρακο να μου πουλας το μπατζι πανω απο 15€ σε περιοδο κρισης για να βγαλεις τα λεφτα,δηλαδη αυτοι που καθοριζουν τις τιμες πως τις καθοριζουν??? με ποια κριτηρια??? υπαρχουν κριτηρια στην αγορα κι εγω δεν τα ξερω??? η ο καθενας τα δινει οσο θελει???? κι ομως η αξια ενος κοινου μπατζι δεν υπερβαινει τα 15€.....

Επισης οι περισσοτεροι που πουλανε πουλια δε γνωριζουν ουτε τα μισα,λιγοι ειναι αυτοι που εχουν ασχοληθει σοβαρα,γι αυτο κι οποτε ακουνε ρασκ σε κοιτανε σαν εξωγηινο.........

Πανο ωραιο το βιντεακι και η κατασκευη,τα πουλια φαινονται καλα...πες μου τα νεα σου,εκανες κατι με τα πουλια??? ποσα ζευγαρια εχεις και σε τι φαση βρισκονται τωρα???

11panos04
04-09-11, 16:04
Οταν αγοραζουν τα κοινα 5 κα τα πουλαν πχ 20,οπως στο κουικό,ειναι 400% κερδος,αν εκανα καλα τα μαθηματικα.400% κερδος.Ποσο λογικο μπορει να ναι αυτο,κυριως τωρα,εν μεσω κρισης,αλλα και παλια.Και τα παπαγαλακια ειναι απ τα πιο εμπορικα πουλια,συνεχεια ''φευγουν''...Τί να πω...Κατι θα ξερουν που δεν ξερουμε...

Δημητρη αυτο ειναι πλεον το μοναδικο μου ζευγαρι.Τα πουλια,εκτος του οτι ειναι σχετικα καινουρια,ηταν και στο κτημα,οποτε ειναι καπως αγριμια.Περιμενω τη Δευτερα τωρα,να παρω πολυβιταμινες να τους δωσω,γιατι το vitamix plus που εχω,παρ οτι δεν εληξε,μυριζει ασχημα,μια προληπτικη για κοκκιδια κι αυτα προς το παρον.Ηθελα να παρω και πουλμοσαν,για ακαρεα τραχειας,το ακαρισιν της ταφαρμ μααλλον ειναι ''ελαφρυ''.Τα πουλια τοσο καιρο ηταν σε εξωτερικες κλουβες κ δεν ξερω τί πιθανως μπορει να κρυβουν.Αλλα θα δω λιγο το ταμειον γι αυτο,γιατι κανα 10ευρο θα χει σιγουρα.

Φιλικα

Picard
04-09-11, 16:33
Οταν αγοραζουν τα κοινα 5 κα τα πουλαν πχ 20,οπως στο κουικό,ειναι 400% κερδος,αν εκανα καλα τα μαθηματικα.400% κερδος.Ποσο λογικο μπορει να ναι αυτο,κυριως τωρα,εν μεσω κρισης,αλλα και παλια.Και τα παπαγαλακια ειναι απ τα πιο εμπορικα πουλια,συνεχεια ''φευγουν''...Τί να πω...Κατι θα ξερουν που δεν ξερουμε...

Δημητρη αυτο ειναι πλεον το μοναδικο μου ζευγαρι.Τα πουλια,εκτος του οτι ειναι σχετικα καινουρια,ηταν και στο κτημα,οποτε ειναι καπως αγριμια.Περιμενω τη Δευτερα τωρα,να παρω πολυβιταμινες να τους δωσω,γιατι το vitamix plus που εχω,παρ οτι δεν εληξε,μυριζει ασχημα,μια προληπτικη για κοκκιδια κι αυτα προς το παρον.Ηθελα να παρω και πουλμοσαν,για ακαρεα τραχειας,το ακαρισιν της ταφαρμ μααλλον ειναι ''ελαφρυ''.Τα πουλια τοσο καιρο ηταν σε εξωτερικες κλουβες κ δεν ξερω τί πιθανως μπορει να κρυβουν.Αλλα θα δω λιγο το ταμειον γι αυτο,γιατι κανα 10ευρο θα χει σιγουρα.

Φιλικα

Εθιξα ενα θεμα παρα πολυ σημαντικο οσο αναφορα το εμποριο πουλιων,απο κει και περα δε βγαζεις ακρη,προτεινω να μην αγοραζουμε απο καταστηματα που εχουν αυξημενες κοστολογικες απαιτησεις,ειναι κριμα δηλαδη να εκμεταλευεσαι τον αλλον για ενα χομπυ....τελος παντων εγω τα χω μαζεμενα στο μυαλο μου γι αυτους αλλα πολυ ασχοληθηκαμε.......τελος με αυτο.

Πανο βρες ενα χωρο εσωτερικο καλυτερα η στο μπαλκονι σε μια γωνια ετσι ωστε να μην τα χτυπαει ο αερας,καλα ειναι τα πουλια,μην αλλαζεις συνεχεια πουλια,αστα μαζι και δινε οσα συμπληρωματα διατροφικα μπορεις,λαχανικα,φρουτα κτλπ,προσοχη με το μειγμα σπορων να το βλεπεις καθε μερα και καθε δυο μερες να διωχνεις τα τσοφλια απο τις ταιστρες,εγω τουλαχιστον δεν αφηνω να αδειασουν εντελως τις ταιστρες,υπαρχει κινδυνος με τα μπατζι να τα χασεις εαν μεινουν καποιες ωρες χωρις σπορια,οσα πουλια εχω χασει τα χω χασει ετσι απο ασυτια και πλεον συνεχεια προσθετω λιγη τροφη καθε μερα,ετσι ειμαι σιγουρος,βλεπω τα πουλια που ειναι δραστηρια συνεχεια....επισης τοποθετησα μια φωλια στο αλλο το ζευγαρι γιατι φαινεται ο χαλινος της γκρι θηλυκιας μου να γινεται ακομη πιο ασπρος,σιγα σιγα φαινεται να μπαινει σε αναπαραγωγικη φαση αλλα εγω εβαλα τη φωλια απο τωρα για να τη συνηθισουν,οποτε κι εσυ μπορεις να το κανεις,ασε τη φωλια συνεχεια πανω,οταν θα ειναι ετοιμη η θηλυκια θα μπαινοβγαινει συνεχεια και καποτε θα σου κανει αυγα δε θα βγαινει καθολου,θα μπαινει μεσα ο αρσενικος να την ταιζει,δειγμα οτι ολα πανε ρολοι......υπαρχει ομως κατι που πρεπει να το προσεξεις εαν σου κανουν μικρα αργοτερα,δηλαδη μετα τον οκτωβριο,οσο περνανε οι μερες και φτανουμε στο χειμωνα οι θερμοκρασιες αρχιζουν και πεφτουν οποτε υπαρχει κινδυνος να χανεις νεοσσους εαν τα εχεις εξω......

Οσο αναφορα αυτο που ειπες για τη συμπεριφορα τους ειναι λογικο πουλια του εμποριου να ειναι πιο στρεσαρισμενα,το ιδιο και σε μενα,τα 4 ενηλικα πουλια που εχω ειναι πιο στρεσαρισμενα αλλα την εξοικιωση τους μπορεις να την καλλιεργησεις σιγα σιγα ως ενα βαθμο,ειδικα οταν θα ζευγαρωσουν και θα χεις μικρα,θα δεις οτι θα ειναι πιο ηρεμα,ενω τα μικρα ειναι πιο ηρεμα και σε γνωριζουν απο μικρα,αν καθισεις να τα ταισεις οταν ειναι στη φωλια ακομη καλυτερα,μπορει να τα μαθεις να μιλανε τα αρσενικα αλλα θελει χρονο να ασχοληθεις,δυστυχως κι εγω τωρα τελευταια δεν καθομαι πολυ μαζι τους,παντως με τα μικρα παιζω,καθονται στο χερι μου και με τσιμπανε,φαση εχουν....καταλαβαινουν περισσοτερα πραγματα σε σχεση με αλλα ωδικα πτηνα εκτροφης....

11panos04
04-09-11, 17:09
Δεν τα εδωσα τ αλλα τα πουλια.Ειχε ψοφησει το ενα κ τ αλλο που εμεινε μονο το εδωσα.Τα πουλια ειναι μεσα,με σιτα στην πορτα,για να αεριζεται αφενος αλλα να μη μπαινουν αλλα ιπταμενα αφετερου,και προληπτικα λαμπα πυρακτωσεως για κουνουπια.Λες τη φωλια να τη βαλω τωρα;;;Το σκεφτηκα,αλλα ειπα οτι μολις τα φερα,να τ αφησω καμμια βδομαδα κ κατι χωρις,να τους κανω τις αγωγες κ μετα να βαλω.

Δημητρη κατι αλλο,εχω δυο φωλιες για παπαγαλακια,η μια με το ψιλο το ξυλο κ τη μικρη την τρυπα κι η αλλη με το αλλο το ξυλο,που ναι πεπιεσμενα κομματια ξυλου,και τη μεγαλη τρυπα,δηλαδη η εισοδος ειναι εμφανως πιο μεγαλη απ την αλλη.Ποια λες να βαλω;;;Καί τις δυο λιγο δυσκολο,γιατι θα βαρυνει πολυ το κλουβι κ δε θα μπορω να το καθαριζω.Εχω και μια βεργα ξυλινη,στρογγυλη,θα την κοψω να αντικαταστησω τις πατηθρες που ειναι πλαστικες.

Φιλικα

Picard
05-09-11, 01:48
Δεν τα εδωσα τ αλλα τα πουλια.Ειχε ψοφησει το ενα κ τ αλλο που εμεινε μονο το εδωσα.Τα πουλια ειναι μεσα,με σιτα στην πορτα,για να αεριζεται αφενος αλλα να μη μπαινουν αλλα ιπταμενα αφετερου,και προληπτικα λαμπα πυρακτωσεως για κουνουπια.Λες τη φωλια να τη βαλω τωρα;;;Το σκεφτηκα,αλλα ειπα οτι μολις τα φερα,να τ αφησω καμμια βδομαδα κ κατι χωρις,να τους κανω τις αγωγες κ μετα να βαλω.

Δημητρη κατι αλλο,εχω δυο φωλιες για παπαγαλακια,η μια με το ψιλο το ξυλο κ τη μικρη την τρυπα κι η αλλη με το αλλο το ξυλο,που ναι πεπιεσμενα κομματια ξυλου,και τη μεγαλη τρυπα,δηλαδη η εισοδος ειναι εμφανως πιο μεγαλη απ την αλλη.Ποια λες να βαλω;;;Καί τις δυο λιγο δυσκολο,γιατι θα βαρυνει πολυ το κλουβι κ δε θα μπορω να το καθαριζω.Εχω και μια βεργα ξυλινη,στρογγυλη,θα την κοψω να αντικαταστησω τις πατηθρες που ειναι πλαστικες.

Φιλικα

Ασχετα με το μεγεθος της τρυπας βαζεις σιγουρα την μεγαλυτερη για να εχουν διαθεσιμο χωρο τα μικρα οταν μεγαλωσουν,οταν ειναι μικρα δεν το καταλαβαινεις οταν μεγαλωσουν ομως ειναι πολλα καμια 5-6 και θελουν να ταιστουν θα παταει το ενα το αλλο για να φτασει στον γονεα που εχει την τροφη,οποτε βαζεις οσο το δυνατον πιο μεγαλη σε μεγεθος φωλια,τωρα για την τρυπα εαν ειναι μικρη και η θηλυκια δει οτι δυσκολευεται κατα την εισοδο μπορει να τη φαγωσει για να ανοιξει κι αλλο η τρυπα,αρα δεν εχει σημασια το μεγεθος της τρυπας,μη σε αγχονει αυτο,εχω τυχει της περιπτωσης γι αυτο σου λεω,εχω βαλει τετοια φωλια και δεν ειχαν προβλημα τα πουλια,βαλε τη φωλια πανω,να την εχεις μονιμα πανω και παρακολουθα τη συμπεριφορα της θηλυκιας,χθες το κανα στα δικα μου και ειδα οτι η γκρι θηλυκια μου την εξερευναει παρ'ολο που αρχιζει τωρα να μπαινει σε φαση γιατι ειναι λιγο μικρο το πουλι,αν αρχιζει και μπαινοβγαινει η θηλυκια η πηγαινει και βαζει το κεφαλι της μεσα βρισκεσαι σε καλο δρομο φιλε......

11panos04
05-09-11, 02:11
Θα το δοκιμασω.Βαλε φωτο απ τα δικα σου τωρα,αν μπορεις,κ τα μικρα.Κοντευω να ξεχασω πώς ειναι τα μικρα παπαγαλακια,χαχα

Φιλικα

Picard
05-09-11, 04:19
ερχονται συντομα νεες φωτο......

11panos04
05-09-11, 19:33
Να πώς τα χω,αλλα καθε φορα που ανοιγει η πορτα,πανε γυρω απ τη φωλια για να δουν πισω.Λες να πρεπει να τη βαλω σε πλαινη πορτα;;;

Φιλικα

Picard
09-09-11, 01:12
Να πώς τα χω,αλλα καθε φορα που ανοιγει η πορτα,πανε γυρω απ τη φωλια για να δουν πισω.Λες να πρεπει να τη βαλω σε πλαινη πορτα;;;

Φιλικα

Πανο ενταξει ειναι κι εγω ετσι τα χω.......αν δε σε εμποδιζει στην τοποθετηση της ταιστρας δεν εχει σημασια στα παπαγαλακια που θα βαλεις τη φωλια,δεν ειναι καρδερινες για να επιλεξουν,ειτε στο πλαι την εχεις ειτε μπροστα το ιδιο ειναι γι αυτα......κι οταν ειναι ετοιμα θα σου κανουν αυγα.....

Λοιπον σημερα πηγα να δω τα πουλια και στο ενα ζευγαρι ειδα αυγο σπασμενο στον πατο,η μπλε θηλυκια μου ειναι ασταματητη κι απο τη στιγμη που μου κανε αυγο κατω τοποθετησα τη φωλια πανω,ειπα να μην της χαλασω το χατηρι,συντομα θα χω νεα πουλακια παλι απο αυτο το ζευγαρι....

Αντιθετα στο αλλο ζευγαρι πρεπει να περιμενω μεχρι η θηλυκια να ερθει σε αναπαραγωγικη φαση,δεν ετοιμη ακομη αν και την παρενοχλει που και που ο αρσενικος,θα δειξει εδω σε κανα διμηνο....

Σορρυ μονο γιατι ξεχασα να βγαλω φωτογραφιες με το κινητο,γενικα ειμαι σε φαση τωρα που σκεφτομαι πολλα και δεν ειμαι αφοσοιωμενος εντελως με τα πουλια.....

11panos04
11-09-11, 16:48
Τελικα εβαλα τη φωλια σε πορτα στο πλαι,γιατι τοτε απο μπροστα τραβουσε ολο το κλουβι προς τα μπροστα.Ο τοιχος δεν ειναι πολυ....κ τα καρφια ευκολα κουνιουνται.Κυριολεκτικα τα δικα μου πηγαν απ την αλλη μερια.Τελος παντων,περιμενουμε,αν θελουν,ας κανουν,εχω ασχοληθει πολυ μαζι τους.Η θηλυκια ειναι απυρωτη,εντονο μπλε στ ακρα,καφε στο κεντρο.

Φιλικα

Picard
14-09-11, 03:34
Τελικα εβαλα τη φωλια σε πορτα στο πλαι,γιατι τοτε απο μπροστα τραβουσε ολο το κλουβι προς τα μπροστα.Ο τοιχος δεν ειναι πολυ....κ τα καρφια ευκολα κουνιουνται.Κυριολεκτικα τα δικα μου πηγαν απ την αλλη μερια.Τελος παντων,περιμενουμε,αν θελουν,ας κανουν,εχω ασχοληθει πολυ μαζι τους.Η θηλυκια ειναι απυρωτη,εντονο μπλε στ ακρα,καφε στο κεντρο.

Φιλικα

Πανο οταν τα πουλια ειναι μικρα οι πιθανοτητες να δεσει το ζευγαρι ειναι μεγαλυτερες,π.χ παιρνεις ενα θηλυκο με ασπρο χαλινο και υπολευκο γαλαζιο δηλαδη μικρο + ενα αρσενικο με ροζ η μωβ χαλινο,τοτε εισαι σιγουρος οτι τα πουλια ειναι μικρα,δεν εχουν ζευγαρωσει ποτε,δεν υπαρχει περιπτωση να σε ξεγελασει ο καταστηματαρχης,σε αντιθετη περιπτωση οταν αγοραζεις ενηλικο παπαγαλακι ειναι ρισκο,μπορει π.χ εαν ειναι θηλυκο και περασμενης ηλικιας να μη σου κανει αυγα ποτε,να μην μπαινει στη φωλια,ενω εαν ειναι αρσενικο να βρισκεται στον κοσμο του και να μην κηνυγα τη θηλυκια,το λεει και μεσα στο βιβλιο για τα μπατζι,παντα τα πουλια που αγοραζουμε να ειναι μικρα......

Εχω ηδη δυο αυγα και σημερα μολις ξημερωσει παω για το τριτο,τα πρωτα τρια τα αντικαθιστω με ψευτικα και θα τα βαλω μολις μου κανει το τεταρτο αυγο,το δευτερο ζευγαρι προετοιμαζεται για αναπαραγωγη,η γκρι θηλυκια μου μπαινει μεσα στη φωλια σε λιγο καιρο κι απο αυτην περιμενω αυγα.....

Tweety
18-09-11, 14:12
Γεια σε όλους και από μένα.
Πριν μια βδομάδα καθάρισα όλα τα κλουβιά και έβγαλα ότι θεωρούσα περιττό για την εποχή.Για παράδειγμα έβγαλα τις φωλιές. Άφησα μόνο τις φωλιές στο μεγάλο το ζευγάρι από τα παπαγαλάκια που έχω, αν και την θηλύκια δεν την βλέπω και πολύ πρόθυμη να μπει.(Έχω δυο φωλιές, λέτε να μην μπορεί να επιλέξει? Χαχαχα!)
Το μικρο, το ζευγάρι, το έχω χωρίς φωλιά. Παρόλα αυτά η θηλύκια, μου φαίνεται ότι αρχίζει να πυρώνει.Η μεμβράνη πάνω από την μυτούλα της είναι έντονο μπεζ. Τρώει συνέχεια και φιλιέται με το αρσενικό.Να τους βάλω φωλιά ή πάλι θα απογοητευτώ?Η θηλύκια είναι μικρή θεωρώ ακόμη...Τον Μάιο όταν την πήρα η μυτούλα της δεν ξεχώριζε τι ήταν?(Αρσενικό ή θηλυκό?)
Θα ανεβάσω και φώτο να τα δείτε.

11panos04
18-09-11, 14:35
Εχω δει οτι τα αρσενικα καλυτερα να ναι τουλαχιστονν 8-10 μηνων ενω τα θηλυκα να χουν κλεισει χρονο.Αν λες Μαιο...μπορει κ να ναι μικρη.Ξερεις πόσο ακριβως ηταν,οταν την πηρες;;;;Θα σου λεγα να βαλεις φωλια ετσι κι αλλιως,μην τους κανεις αλλαγες.Οσο για την αλλη,θα καταληξει σε μια.Εγω τους εχω πλαγια μια,μετα την εβγαλα,εβαλα αλλη,μετα την ξαναβγαλα κ εβαλα την πρωτη...Βλακεια μου.Την αφησα κι αν θελουν ας μπουν,αλλιως μη μπουν.Τα πουλια ειναι πιο αγρια κι απο καρδερινα σε κλουβι,τοσους μηνες στο εξοχικο,πρεπει να συνηθισουν τα βασικα,οπως οτι θα βαζω νερο,τροφη,αυγοτροφη,τετοια.

Φιιλικα

Picard
18-09-11, 16:36
Γεια σε όλους και από μένα.
Πριν μια βδομάδα καθάρισα όλα τα κλουβιά και έβγαλα ότι θεωρούσα περιττό για την εποχή.Για παράδειγμα έβγαλα τις φωλιές. Άφησα μόνο τις φωλιές στο μεγάλο το ζευγάρι από τα παπαγαλάκια που έχω, αν και την θηλύκια δεν την βλέπω και πολύ πρόθυμη να μπει.(Έχω δυο φωλιές, λέτε να μην μπορεί να επιλέξει? Χαχαχα!)
Το μικρο, το ζευγάρι, το έχω χωρίς φωλιά. Παρόλα αυτά η θηλύκια, μου φαίνεται ότι αρχίζει να πυρώνει.Η μεμβράνη πάνω από την μυτούλα της είναι έντονο μπεζ. Τρώει συνέχεια και φιλιέται με το αρσενικό.Να τους βάλω φωλιά ή πάλι θα απογοητευτώ?Η θηλύκια είναι μικρή θεωρώ ακόμη...Τον Μάιο όταν την πήρα η μυτούλα της δεν ξεχώριζε τι ήταν?(Αρσενικό ή θηλυκό?)
Θα ανεβάσω και φώτο να τα δείτε.

Βαλε μια φωλια πανω,δεν χρειαζεται να επιλεξουν,οταν θα ειναι ετοιμα θα το καταλαβεις γιατι η θηλυκια θα μπαινοβγαινει στην αρχη και το αρσενικο θα την ταιζει.....

Αυτη τη στιγμη εχω αυγα και απο τα δυο ζευγαρια,4 αυγα μου κανε η μπλε ενω η γκρι 3 μεχρι στιγμης......συνεχιζουμε......απο την μπλε παιρνω διαφορα πουλια τα οποια δε μιαζουν τους γονεις,για την γκρι ειμαι ανυπομονος να δω τι θα μου βγαλει....επειδη το χρωμα ειναι πιο δυνατο απο το μπλε πολυ πιθανον το 75% των μικρων να βγουν γκρι....

11panos04
19-09-11, 01:21
http://www.youtube.com/watch?v=4EkPYkguuBY&NR=1

Προσεξτε που η φωλια ειναι ψαθινη,σαν αυτες των καναρινιων,πιο ρηχη ισως.

http://www.youtube.com/watch?v=aGNUmo2W39o&feature=related

Αμφιβαλλω ααν ειναι εκθεσιακο παπαγαλακι,πρεπει να ναι κοινο.Θα δοκιμασω σε μια φωλια να βαλω κι εγω υλικο στον πατο.

Φιλικα

Tweety
20-09-11, 22:10
Αυτη τη στιγμη εχω αυγα και απο τα δυο ζευγαρια,4 αυγα μου κανε η μπλε ενω η γκρι 3 μεχρι στιγμης......συνεχιζουμε......απο την μπλε παιρνω διαφορα πουλια τα οποια δε μιαζουν τους γονεις,για την γκρι ειμαι ανυπομονος να δω τι θα μου βγαλει....επειδη το χρωμα ειναι πιο δυνατο απο το μπλε πολυ πιθανον το 75% των μικρων να βγουν γκρι....

Ευχαριστώ Δημήτρη για τις συμβουλές, Άλλωστε τι άλλο μπορώ να κάνω? Αυτή την στιγμή μόνο υπομονή μπας και τα πιάσει και ζευγαρώσουν φθινοπωριάτικα...
Πάντως η πρόταση που σου έκανα ισχύει...Αν μπορείς να μου δώσεις ένα μικρο ζευγαράκι από τα δικά σου πουλάκια. Ένα μικρο αρσενικό από το ένα ζευγάρι και ένα μικρο θηλυκό από το άλλο. Έτσι ώστε να ζευγαρώσουν αργότερα μεταξύ τους.
Το μόνο που θέλω να μου πεις είναι αν θες να κάνουμε ανταλλαγή ή να τα αγοράσω και πόσο.

Picard
21-09-11, 04:04
Ευχαριστώ Δημήτρη για τις συμβουλές, Άλλωστε τι άλλο μπορώ να κάνω? Αυτή την στιγμή μόνο υπομονή μπας και τα πιάσει και ζευγαρώσουν φθινοπωριάτικα...
Πάντως η πρόταση που σου έκανα ισχύει...Αν μπορείς να μου δώσεις ένα μικρο ζευγαράκι από τα δικά σου πουλάκια. Ένα μικρο αρσενικό από το ένα ζευγάρι και ένα μικρο θηλυκό από το άλλο. Έτσι ώστε να ζευγαρώσουν αργότερα μεταξύ τους.
Το μόνο που θέλω να μου πεις είναι αν θες να κάνουμε ανταλλαγή ή να τα αγοράσω και πόσο.

Εχω δυο θηλυκα μπλε σκουρα δικα μου αυτη τη στιγμη,ειναι μικρα 3 μηνων περιπου σε διαφορετικη περιπτωση εαν θελεις να φτιαξεις ζευγαρι θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να γεννηθουν τα μικρα απο τη γκρι,ανταλλαγες δε θελω γιατι εχω πουλια και σε λιγο θα χω νεα πουλια,εγω φιλε τα δινω μισοτιμης απ'οσο κοστιζουν εξω στα καταστηματα και με εγγυηση δικη μου,ολα τα πουλια ειναι καλα,οποτε σκεψου το και μου λες............................

Tweety
22-09-11, 17:26
Καλησπέρα σε όλους!
Όπως σας υποσχέθηκα ανέβασα φώτο από τα παπαγαλάκια μου. Συγγνώμη για την ποιότητα της εικόνας αλλά αφενός τα τράβηξα από πολύ κοντά και αφετέρου οι φώτο είναι από κινητό.Τα αρσενικά δεν φαίνονται καλά αλλά δεν έχει τόση σημασία όσο η κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα θηλυκά.Δεν λέω τίποτα άλλο, τα σχόλια δικά σας...
dont speak
Δημήτρη δεν έχω τίποτα άλλο να σκεφτώ.Τα παπαγαλάκια σου είναι πανέμορφα και φαίνονται υγιή.Θα περιμένω να βγούνε και τα μικρά από το άλλο ζευγαράκι και το κανονίζουμε.
thanks

11panos04
22-09-11, 18:09
Στην ιδια συνομοταξια ειμαστε Νεκταριε.Απολυτως απυρωτα!!!

Φιλικα

Tweety
22-09-11, 18:23
Φέτος καθόλου ρε συ Πάνο... Όλο το καλοκαίρι, ούτε μπήκε στην φωλιά. Μάλλον από την ζέστη. Λέω μήπως μπει τώρα η μεγάλη θηλυκιά που έπιασαν οι βροχές και δρόσισε λιγάκι.Για να δούμε.Δεν έχω διάθεση ούτε φρούτα ούτε βλαστωμένους σπόρους να τα δώσω. Έχω ψιλοαπογοητευτεί!

11panos04
22-09-11, 19:40
Μην ανησυχεις Νεκταριε.Τελικα τα πολλα-πολλα δεν τους κανουν καλο.Τοσα χρονια που τα ειχα με αυγο και πολυβιταμινες επαιρνα μικρα,τωρα με αυγοτροφες,αγωγες κα ακομα περιμενω,εχω ενα χρονο περιπου να δω μικρο.Βαζε τα ο τι τα βαζεις κι ασε τα στην ησυχια τους,μη σε νοιαζει και πολυ.Εμενα πρεπει να περασουν το βασικο σταδιο της προσαρμογης,χτυπιουνται πιο αγρια κι απο αγρια καρδερινα στο κλουβι.

Αυριο-μεθαυριο θα τα κανω προληπτικη αγωγη για αναπννευστικες κι εντερικες λοιμωξεις,γιατι σα να ακουω κατι σα σφυριγμα,σαν τιναγμα απ το αρσενικο μαλλον,ισως κι απ τα δυο,δεν το προσεξα.Μπορει να ναι και απο την ενοχληση,που ειμαι εκει,αλλα ας ειμααστε ησυχοι.

Φιλικα

Picard
22-09-11, 22:34
Προσεξτε λιγο το μειγμα σπορων που τους δινετε,εγω που δινω της TRILL προσθετοντας λιγο καναβουρι,λιναρι και νιζερ ειδα διαφορα,μην αγοραζετε οτι να ναι,καλο ειναι να μην εχει η τροφη μπισκοτο το οποιο δεν εχει καποια θρεπτικη αξια............................εχω παραγγηλει κατι αυγοτροφες της Lydias για να της δοκιμασω,η μια ειναι ξηρη εμπλουτισμενη με προβιοτικα,η αλλη ειναι πατε με αυγο-μελι-καροτο ετοιμη για να δοθει στα πουλια και η τριτη special mix πατε εμπλουτισμενη με ζωικες πρωτεινες την πηρα για το γαλιανδρακι μου.......

Επισης εχω δοκιμασει απο μειγμα σπορων αυτη http://www.toulias-eshop.gr/datafiles/1294.jpg η οποια ειναι καλης ποιοτητας,οτι καλυτερο υπαρχει και εχει απο pellets μεχρι σπορους κια μεσα αλλα ειναι λιγο τσιμπιμενη στη τιμη......αν και τα δικα μου δεν τρελενονται για pellets...

Παντως πολυ σπανια δινω λαχανικα η φρουτα,καλο ειναι το καροτο τριμμενο μαζι με αυγο σφιχτο επισης τριμμενο σε μια ταιστρα,απο φρουτα μηλο κυριως η πορτοκαλι τωρα σε λιγο θα ειναι η εποχη τους......παρ'ολα αυτα τα πουλια τα βλεπω σε φορμα,ειναι δραστηρια,απο βιταμινες δινω μονο nekton S και σπιρουλινα της Backs,η σπιρουλινα με προσοχη ομως γιατι η υπερβολικη ποσοτητα μπορει να αποβει μοιραια ετσι,λιγο θελει πολυ λιγο,αυτα και χρησιμοποιω αυγοτροφη της cede για μπατζι......μονο προβιοτικα δεν εχω αυτη τη στιγμη και ειναι λιγο ακριβα γι αυτο δεν πηρα,καλα ειναι της orlux το oro-digest και το probizyme...

Tweety
22-09-11, 22:51
Δημήτρη, πιστεύεις ότι στην διατροφή οφείλεται το πρόβλημα?TRILL τα δίνω και εγώ.Το δίνω όμως σκέτο.Λες αν προσθέσω καναβουρι και νιζερ να δω αποτέλεσμα?Τους δίνω και κάτι pellets από φρούτα της Versele-Laga. Αυτά δεν ξέρω αν τα τρώνε αλλά κάτι θα τσιμπάνε.Την τροφή που μου προτείνεις την έχω δοκιμάσει από πέρσι. Όταν είχα το άλλο, το ζευγάρι... Πολύ καλή!!!
Αυτές τις αυγοτροφές που μπορώ να τις βρω?

Picard
22-09-11, 23:10
Δημήτρη, πιστεύεις ότι στην διατροφή οφείλεται το πρόβλημα?TRILL τα δίνω και εγώ.Το δίνω όμως σκέτο.Λες αν προσθέσω καναβουρι και νιζερ να δω αποτέλεσμα?Τους δίνω και κάτι pellets από φρούτα της Versele-Laga. Αυτά δεν ξέρω αν τα τρώνε αλλά κάτι θα τσιμπάνε.Την τροφή που μου προτείνεις την έχω δοκιμάσει από πέρσι. Όταν είχα το άλλο, το ζευγάρι... Πολύ καλή!!!
Αυτές τις αυγοτροφές που μπορώ να τις βρω?

Δε ξερω εαν οφειλεται στη διατροφη αλλα ειναι σημαντικος παραγοντας για να παρεις γονιμα αυγα και υγειη μικρα,ειναι σημαντικο οι σποροι για ολα τα πτηνα να ειναι καλης ποιοτητας,απο κει και περα υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες,εχω αγορασει αρκετα budgies αλλα μονο ορισμενα μου κανανε μικρα,συναντησα προβληματικα πουλια αλλα βρηκα και καλα πουλια,ορισμενες φορες μπορει να πεσεις στην περιπτωση του αταιριαστου ζευγαριου,ποτε δε ξερεις, εχω συναντησει θηλυκια που μαλωνε συνεχεια με αρσενικο κι οταν την εβαλα σε αλλο αρσενικο ταιριαξε και μου κανε μικρα.....βεβαια αυτο συμβαινει σπανια αλλα εαν τα πουλια τα πηγαινουν καλα αρχιζουν να ταιζονται και η θηλυκια μπαινοβγαινει στη φωλια,καποια στιγμη θα δεις αυγα....

νεκταριε σβησε μερικα μηνυματα prive γιατι δε μπορω να σου στειλω μηνυμα,μου βγαζει μηνυμα οτι ειναι γεματος ο χωρος σου....

Tweety
23-09-11, 22:07
Προσεξτε λιγο το μειγμα σπορων που τους δινετε,εγω που δινω της TRILL προσθετοντας λιγο καναβουρι,λιναρι και νιζερ ειδα διαφορα,μην αγοραζετε οτι να ναι,καλο ειναι να μην εχει η τροφη μπισκοτο το οποιο δεν εχει καποια θρεπτικη αξια.
Παντως πολυ σπανια δινω λαχανικα η φρουτα,καλο ειναι το καροτο τριμμενο μαζι με αυγο σφιχτο επισης τριμμενο σε μια ταιστρα,απο φρουτα μηλο κυριως η πορτοκαλι τωρα σε λιγο θα ειναι η εποχη τους.
Δημήτρη θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Προμηθεύτηκα τα απαραίτητα.Καναβούρι, λινάρι και νίζερ. Πόσο από το καθένα να προσθέσω στο Trill.
Δυστυχώς σε όλα τα πετ σοπ η χύμα τροφή τόσο για παπαγαλάκια όσο και για καναρίνια περιέχει μπισκότο.Αν και είμαι κατά στο να αγοράζουμε χύμα τροφή δεν το κρύβω ότι έχω πάρει και μάλιστα με δελέασε σε αυτό το ατόπημα η έντονη μυρωδιά από φρούτα που είχε. Πολύ πιθανόν να ευθύνεται το μπισκότο που είχε μέσα...
Φρούτα και λαχανικά εμένα δεν τρώνε όπως έχω ξαναπεί.Θα κάνω όμως την προσπάθεια και θα τα βάλω μήλο(ίσως η γλυκιά του γεύση τα δελεάσει ώστε να το φάνε,αν το δοκιμάσουν) και καρότο.Για πορτοκάλι δεν το επιχειρώ... Έχει όξινη γεύση και ίσως τους κάνει και κακό.
Επίσης θα προσθέσω και ένα σφικτά βρασμένο αυγό σε ειδική αυγοθήκη μέσα στο κλουβάκι και ας μην το φάνε...
Τέλος παρατήρησα ότι έχουν κατασπαράξει το κόκκαλο σουπιάς που τους έβαλα πριν από λίγες μέρες. Αυτό δεν είναι ένα καλό σημάδι?

Killeridis
24-09-11, 15:02
Παιδιά τα πράγματα στα δικά μου budgerigars δεν είναι και πολύ καλά.Η θηλυκιά είναι ο αρχηγός στο κλουβί.Με το αρσενικό μου μαλόνουν φιλιούνται,αλλά απο την θηλικιά δεν νομίζω ότι θα κάνει αυγουλάκια.Τιν έχω πολλά χρόνια κε νομιζω πωσ δεν θα κάνει αυγά επειδή έχει γεράσει.Η θηλυκία δεν με σιμπαθεί.Οταν βάζω το δαχτιλάκι μου ερχεται σιγά σιγά και χτιπάει.Απο τον αρσενικό δεν έχω προβλιμα.Οταν βάζω το δαχτιλακι μου έρχετε και το τσιβαμει μαλακά.Τι να κάνω για να με σιμπαθίσει ι θυλικιά.Οσο για την διατροφή τους βάζω βιταμίνι και μία τροφή που έχει μέσα διάφορα κομματάκια φρουτων κάτι τέτοιο.Μίπως να τουσ βάλω αυγοτροφή;

Φιλικά

Δημήτρης action 3

11panos04
24-09-11, 15:33
Οσο πιο μεγαλο το ζωο,τοσο πιο συσκολα θα ημερεψει.Θα σου ελεγα να μην περιμενεις πολλα πραγματα απο τη θηλυκια σου.Και που ερχεται οταν βαζεις το δακτυλο σου,ειναι πολυ.

Φιλικα

Picard
24-09-11, 21:07
Δημήτρη θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Προμηθεύτηκα τα απαραίτητα.Καναβούρι, λινάρι και νίζερ. Πόσο από το καθένα να προσθέσω στο Trill.
Δυστυχώς σε όλα τα πετ σοπ η χύμα τροφή τόσο για παπαγαλάκια όσο και για καναρίνια περιέχει μπισκότο.Αν και είμαι κατά στο να αγοράζουμε χύμα τροφή δεν το κρύβω ότι έχω πάρει και μάλιστα με δελέασε σε αυτό το ατόπημα η έντονη μυρωδιά από φρούτα που είχε. Πολύ πιθανόν να ευθύνεται το μπισκότο που είχε μέσα...
Φρούτα και λαχανικά εμένα δεν τρώνε όπως έχω ξαναπεί.Θα κάνω όμως την προσπάθεια και θα τα βάλω μήλο(ίσως η γλυκιά του γεύση τα δελεάσει ώστε να το φάνε,αν το δοκιμάσουν) και καρότο.Για πορτοκάλι δεν το επιχειρώ... Έχει όξινη γεύση και ίσως τους κάνει και κακό.
Επίσης θα προσθέσω και ένα σφικτά βρασμένο αυγό σε ειδική αυγοθήκη μέσα στο κλουβάκι και ας μην το φάνε...
Τέλος παρατήρησα ότι έχουν κατασπαράξει το κόκκαλο σουπιάς που τους έβαλα πριν από λίγες μέρες. Αυτό δεν είναι ένα καλό σημάδι?

Εγω παιρνω 3kg TRILL και προσθετω 50gr καναβουρι,50gr νιζερ και 50gr λιναρι.....

Picard
24-09-11, 21:12
Παιδιά τα πράγματα στα δικά μου budgerigars δεν είναι και πολύ καλά.Η θηλυκιά είναι ο αρχηγός στο κλουβί.Με το αρσενικό μου μαλόνουν φιλιούνται,αλλά απο την θηλικιά δεν νομίζω ότι θα κάνει αυγουλάκια.Τιν έχω πολλά χρόνια κε νομιζω πωσ δεν θα κάνει αυγά επειδή έχει γεράσει.Η θηλυκία δεν με σιμπαθεί.Οταν βάζω το δαχτιλάκι μου ερχεται σιγά σιγά και χτιπάει.Απο τον αρσενικό δεν έχω προβλιμα.Οταν βάζω το δαχτιλακι μου έρχετε και το τσιβαμει μαλακά.Τι να κάνω για να με σιμπαθίσει ι θυλικιά.Οσο για την διατροφή τους βάζω βιταμίνι και μία τροφή που έχει μέσα διάφορα κομματάκια φρουτων κάτι τέτοιο.Μίπως να τουσ βάλω αυγοτροφή;

Φιλικά

Δημήτρης action 3

Αυτο που τους δινεις δεν ειναι βιταμινη αλλα τριμμενο μπισκοτο σε διαφορα χρωματα,μπορει να το τρωνε τα πουλια αλλα δεν ειναι καποιας θρεπτικης αξιας,δινε ενα πληρες μειγμα σπορων και παραλληλα αυγοτροφη επωνυμη οπως cede,dolce forno η της witten mollen,αυτες οι τρεις ειναι οι καλυτερες.....

Λογικα για να εχει τετοια συμπεριφορα η θηλυκια σου ειναι πολυ στρεσαρισμενη και δευτερον αν την εχεις αρκετα χρονια δυσκολο να σου κανει αυγα...

11panos04
24-09-11, 21:27
Παιδια,το τριλ στα σουπερ το βρηκα.Πολυ ακριβο!!!Κοντα στο 1,5Ε,και οχι κιλο.

Φιλικα

Tweety
24-09-11, 21:54
Εγω παιρνω 3kg TRILL και προσθετω 50gr καναβουρι,50gr νιζερ και 50gr λιναρι.....
Από που το προμηθεύεσαι Δημήτρη? Σαφώς όχι από το σούπερ μάρκετ... Εκεί πουλάνε συσκευασία των 500gr 1,65 ευρώ. Λίγο ακριβούτσικη η τιμή αλλά χαλάλι. Πιθανόν από κάποιο πετ σοπ θα βρίσκεις συσκευασία των 3kg...
Σήμερα ανακάτεψα πέντε κουταλιές της σούπας καναβούρι, νίζερ και λινάρι και τα πρόσθεσα σε 1kg TRILL και τα ανακάτεψα όλα μαζί,έπειτα το έβαλα στις ταγιστρες των πουλιών.Τα είδα που πήγαν και τσιμπούσαν. Από ότι καταλαβαίνω τώρα είναι μεγαλύτερες ποσότητες από την αναλογία την οποία τα δίνεις εσύ στα δικά σου,λες να τα πειράξει? Τροφή είναι στο κάτω-κάτω.Τι μπορεί να επιφέρει?

Picard
24-09-11, 23:22
Παιδια,το τριλ στα σουπερ το βρηκα.Πολυ ακριβο!!!Κοντα στο 1,5Ε,και οχι κιλο.

Φιλικα
Απο σουπερ μαρκετ την παιρνω εδω στο Κιλκις,συνολο 1,70 ευρω τα 500γρ,δηλαδη το κιλο βγαινει 3,40€ αλλα καλο μειγμα κατω απο 3€ το κιλο δε βρισκεις και η χυμα των pet shop δεν ειναι τοσο καλη,καμια φορα μπορει να ειναι προσβεβλημενη απο εντομα,τα εχουν ανοιχτα τα τσουβαλια ολη μερα,γι αυτο κι οταν υπαρχει προσβολη χανει την ποιοτητα της,γινεται σκονη οταν την τρωνε τα εντομα......

Από που το προμηθεύεσαι Δημήτρη? Σαφώς όχι από το σούπερ μάρκετ... Εκεί πουλάνε συσκευασία των 500gr 1,65 ευρώ. Λίγο ακριβούτσικη η τιμή αλλά χαλάλι. Πιθανόν από κάποιο πετ σοπ θα βρίσκεις συσκευασία των 3kg...
Σήμερα ανακάτεψα πέντε κουταλιές της σούπας καναβούρι, νίζερ και λινάρι και τα πρόσθεσα σε 1kg TRILL και τα ανακάτεψα όλα μαζί,έπειτα το έβαλα στις ταγιστρες των πουλιών.Τα είδα που πήγαν και τσιμπούσαν. Από ότι καταλαβαίνω τώρα είναι μεγαλύτερες ποσότητες από την αναλογία την οποία τα δίνεις εσύ στα δικά σου,λες να τα πειράξει? Τροφή είναι στο κάτω-κάτω.Τι μπορεί να επιφέρει?

Η αναλογια ειναι οτι στο 100% του μειγματος πρεπει να περιεχει 1% Νιζερ 1%Καναβουρι και 1% λιναρι,εγω στο περιπου ριχνω και λιγο παραπανω δεν πειραζει αλλα μην το παρακανεις τα παπαγαλακια δεν χρειαζονται υψηλη ποσοτητα λιπαρων σπορων.....

Η TRILL απο θεμα ποιοτητας σπορων ειναι η καλυτερη που εχω βρει αλλα δεν ειναι η πιο ολοκληρωμενη τροφη που υπαρχει για τα μπατζι,λειπουν καποιοι σποροι γι αυτο και τους προσθετω.....

11panos04
25-09-11, 00:42
Na σας πω την αληθεια,απ αυτη που λες παιρνω,κι αυτος τις εχει εκει,μεσα σε δοχεια ανοικτα,οπως πχ τους ξηρους καρπους στα ξηροκαρπαδικα.Αλλα ειναι η πιο φθηνη απ ολες,και για μενα το εχω πει,κυριο κριτηριο ειναι τα λεφτα.Εχει μεσα κλασικα την παπαγαλινη,καθαρισμενη βρωμη,λιναρι κ κατι αλλα λεπτα κ στρογγυλα καφε,οχι κανναβαουρι,δεν ξερω πως τα λενε.

Οσο για την αξιοπιστια των κλειστων συσκευασιων,ας κραταμε μια ''πισινη''.Σας ειχα πει για τη dolce forno με τιι καμπιες;;;Καινουρια,μολις ανοιχθηκε;;;Υπαρχουν κι εξαιρεσεις,δε λεω.

Αυτα τα χρωματιστα κοκκινα,πραασινα κ κιτρινα στην τροφη δε νομιζω οτι ειναι μπισκοτο,θα λεγα οτι ειναι αποξηραμενα κομματια πιπεριας,αν δειτε,οταν τα βαζουνν μονα τους στο νερο της ποτιστρας,φουσκωνουν κ μετα τα πιπιλιζουν.

Για να μη βγαζω την ουρα μου απ εξω,την τριλλ την πηρα καποτε,βασικα η μητερα μου την πηρε,γιατι εμεινα χωρις τροφη κι αυτου του τελειωσε,οποτε μαζι με τα ψωνια,πηρε κι αυτην.Αν η τιμη ηταν χαμηλοτερη,φυσικα θα τη δοκιμαζα,εστω μια φορα.

Φιλικα

Picard
25-09-11, 02:03
Na σας πω την αληθεια,απ αυτη που λες παιρνω,κι αυτος τις εχει εκει,μεσα σε δοχεια ανοικτα,οπως πχ τους ξηρους καρπους στα ξηροκαρπαδικα.Αλλα ειναι η πιο φθηνη απ ολες,και για μενα το εχω πει,κυριο κριτηριο ειναι τα λεφτα.Εχει μεσα κλασικα την παπαγαλινη,καθαρισμενη βρωμη,λιναρι κ κατι αλλα λεπτα κ στρογγυλα καφε,οχι κανναβαουρι,δεν ξερω πως τα λενε.

Οσο για την αξιοπιστια των κλειστων συσκευασιων,ας κραταμε μια ''πισινη''.Σας ειχα πει για τη dolce forno με τιι καμπιες;;;Καινουρια,μολις ανοιχθηκε;;;Υπαρχουν κι εξαιρεσεις,δε λεω.

Αυτα τα χρωματιστα κοκκινα,πραασινα κ κιτρινα στην τροφη δε νομιζω οτι ειναι μπισκοτο,θα λεγα οτι ειναι αποξηραμενα κομματια πιπεριας,αν δειτε,οταν τα βαζουνν μονα τους στο νερο της ποτιστρας,φουσκωνουν κ μετα τα πιπιλιζουν.

Για να μη βγαζω την ουρα μου απ εξω,την τριλλ την πηρα καποτε,βασικα η μητερα μου την πηρε,γιατι εμεινα χωρις τροφη κι αυτου του τελειωσε,οποτε μαζι με τα ψωνια,πηρε κι αυτην.Αν η τιμη ηταν χαμηλοτερη,φυσικα θα τη δοκιμαζα,εστω μια φορα.

Φιλικα

Υπαρχουν εντομα που δεν καταλαβαινουν συσκευασιες απο κει και περα πρεπει να παιρνεις τα μετρα σου,τα σπορια τα βαζω παντα στον κουβα με αεροστεγη καπακι κι ετσι εχω το κεφαλι μου ησυχο.....οτι εχω παρει απο μαρκετ ολα ηταν καθαρα,απο ορισμενα καταστηματα ομως βρηκα το μπελα μου...συνηθως τα περισσοτερα pet shop εχουν αποθηκες οι οποιες ειναι σε κακο χαλι,εχω παει σε καταστημα οπου ολες οι τροφες του ειχαν προβλημα παρ'ολα αυτα τα πουλουσε......

11panos04
25-09-11, 02:12
συνηθως τα περισσοτερα pet shop εχουν αποθηκες οι οποιες ειναι σε κακο χαλι,εχω παει σε καταστημα οπου ολες οι τροφες του ειχαν προβλημα παρ'ολα αυτα τα πουλουσε......

Δε διαφωνω,αλλα οπως ειπα ο βραχνάς μου ηταν κ θα ναι η τιμη.Παλιοτερα αυτα που εκανα ηταν να παιρνω σκετη παπαγαλινη κ την εμπλουτιζα με λιγο απο το μειγμα για καναρινια που παιρνω,δλδ ασπουρι,καναβουρι,λιναρι,αυτα νομιζω....Ισως κανω το ιδιο αργοτερα παλι,αν ξαναβρεθω με καναρινια στα κλουβια.

Σπιρουλινα βαζετε στην αυγοτροφη;;;Αν ναι,πού τη βρισκετε κ σε τί τιμη κ ποσοτητα;;;

Φιλικα

Picard
25-09-11, 02:22
Δε διαφωνω,αλλα οπως ειπα ο βραχνάς μου ηταν κ θα ναι η τιμη.Παλιοτερα αυτα που εκανα ηταν να παιρνω σκετη παπαγαλινη κ την εμπλουτιζα με λιγο απο το μειγμα για καναρινια που παιρνω,δλδ ασπουρι,καναβουρι,λιναρι,αυτα νομιζω....Ισως κανω το ιδιο αργοτερα παλι,αν ξαναβρεθω με καναρινια στα κλουβια.

Σπιρουλινα βαζετε στην αυγοτροφη;;;Αν ναι,πού τη βρισκετε κ σε τί τιμη κ ποσοτητα;;;

Φιλικα

Για σπιρουλινα περισσοτερες πληροφοριες εδω ----> http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewDoc&docId=5 ναι ειναι καλη αλλα προσοχη στη δοσολογια,η υπερβολικη ποσοτητα μπορει να λειτουργησει αρνητικα για τα πουλια,μια φορα την εβδομαδα και πολυ ειναι,εχω μια σπιρουλινα της blattner εδω και 1 χρονο,παντως δεν ειναι απαραιτητη,περιπου 14 ευρω εχουν τα 100-150gr,για τα μπατζι πολυβιταμινες και προβιοτικα ειναι αρκετα,το nekton s,probizyme και orodigest,βαλε και λιγο καρβουνο η οστρακα σε μια ταιστρα για την πεψη και εισαι κομπλε.....

Tweety
25-09-11, 15:41
Έχω πιάσει πολύ ζεστά στο θέμα με τα παπαγαλάκια αυτό τον καιρό.Ας στοχεύσουμε λοιπόν στην καλή διατροφή, μήπως δούμε έτσι αποτέλεσμα και ζευγαρώσουν τα παπαγαλάκια μου.Αν και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα πουλιά, κατά γενική ομολογία, εμένα με δυσκολεύουν αρκετά...
Χθες τους έδωσα μήλο και σήμερα παρατήρησα πως και τα δυο ζευγάρια είχαν φάει αρκετά ποσότητα από το κομματάκι που τους έδωσα. Εντάξει, είμαι ευχαριστημένος! Άλλωστε δεν περίμενα να φάνε ούτε λίγο.Το να το έτρωγαν όλο θα ήταν από ανέλπιστα!!!
Έχω σκοπό να βράσω ένα αυγό,να το κόψω στην μέση και όπως είναι με το τσόφλι να τους το δώσω.Να δούμε θα το φάνε?
Πάντως το μεγάλο το ζευγάρι έχει κατασπαράξει το κόκκαλο της σουπιάς! Πρέπει να πάρω άλλο. Αυτό δεν είναι καλό σημάδι για την πορεία της αναπαραγωγής? Κάπου διάβασα ότι την περίοδο της αναπαραγωγής χρειάζεται ασβέστιο ο οργανισμός της θηλυκιας και γι'αυτό το λόγο της προσφέρουμε το σουπιοκοκκαλο.

11panos04
25-09-11, 16:14
Ναι Νεκταριε.Γενικα τα παπαγαλακια με το σουπιοκοκκαλο εχουν μια διαμαχη,δε σημαινει δλδ οτι επειδη το τρωνε οτι ειναι κ σε αναπαραγωγικη διαθεση.Ειναι γενικα καλο να υπαρχει,σαν ασβεστιο.Δινε αυγο φιλε,ναι,με το τσοφλι.Δε θα το φανε τη μια,θα το φανε την αλλη,μην ανησυχεις.Δυο μερες τη βδομαδα πολυβιταμινες,μην το παρακανουμε.

Φιλικα

Killeridis
25-09-11, 21:19
Αυτο που τους δινεις δεν ειναι βιταμινη αλλα τριμμενο μπισκοτο σε διαφορα χρωματα,μπορει να το τρωνε τα πουλια αλλα δεν ειναι καποιας θρεπτικης αξιας,δινε ενα πληρες μειγμα σπορων και παραλληλα αυγοτροφη επωνυμη οπως cede,dolce forno η της witten mollen,αυτες οι τρεις ειναι οι καλυτερες.....

Λογικα για να εχει τετοια συμπεριφορα η θηλυκια σου ειναι πολυ στρεσαρισμενη και δευτερον αν την εχεις αρκετα χρονια δυσκολο να σου κανει αυγα...

ρε σου λεω δεν ειναι τριμενο μπισκοτο σε διαφορα χρωματα.Η θηλυκια μου σημερα μου εγλιπσε τα δαχτιλα αλλα μετα εκανα βλακεια γιατι ανοιξα το καπακι απο τι ζευγαροστρα κε με τσιμπισε.Το αρσενικο σημερα καθαριζε το κεφαλακι τισ θηλυκιας,ρε παιδια το ζευγαρακι μου εχει στο κεφαλακι αγκαθακια κατι τετοιο.Τι να κανω;Picard πες λιγες πληρωφοριες :P

Φιλικα

Δημητρης action 3

Picard
25-09-11, 21:32
41034104410541064107410841094110411141124113411441 15411641174118411941204121

Οι φωτογραφιες ειναι λιγο θαμπες,το κινητο μου δεν ειναι για πολλα πολλα,τι να κανουμε??? αυτα ειναι τα πουλια μου,συνολο 10 πουλια και 13 αυγα,τα υπολοιπα αυγα δε μπορεσα να τα βγαλω για να μην τη στρεσαρω,6 εχει η μπλε και 7 η γκρι,μακαρι να πανε ολα καλα,επισης θελω να ανακοινωσω οτι λογω οικονομικων προβληματων ισως να πουλησω τα πουλια γιατι δε βγαινει,ακομη και με τα μπατζι δε μου φτανει για μενα χαρτζιλικι,εχω ενα γαλιανδρακι στο μπαλκονι,παιζει δηλαδη να τη βγαλω απο δω και περα με αυτο,παιδια δυστυχως δεν πανε καλα τα πραγματα και λεφτα δε μενουν,ωραιο το χομπυ αλλα καπως πολυεξοδο,εκανα πολλα ονειρα αλλα δε μπορω να ανταπεξελθω,αν βγαλω κι αλλα πουλια δεν εχω κλουβες,επισης για να βγαζω και να πουλαω πουλια λιγο δυσκολο με αυτο το παγωμα της αγορας,οι βιταμινες,τα συμπληρωματα και οι τροφες συνεχεια ανεβαινουν οι τιμες τους,τωρα ετσι οπως ειναι τα πραγματα δε λεει να ανοιχτεις,δεν ειναι για πολλα πολλα,παρε 1-2 πουλια βαλτα στο μπαλκονι τελος μεχρι εκει,αστα να πανε,να χαρω εγω το κρατος που εχουμε........

Killeridis
25-09-11, 21:37
τι να κανουμε;;;τελος παντον με εμενα τι θα γινει τελικα;

Picard
25-09-11, 21:44
4130

Πανο εδω ειναι η μπλε θηλυκια μου,πυρωμενη φουλ οπως βλεπεις εχει ασπρο-γκρι χαλινο κι οχι καφε......(περιμενε η θηλυκια να κλεισω το καπακι για να μπει μεσα,γι αυτο εκατσε εκει).....

Picard
25-09-11, 21:48
τι να κανουμε;;;τελος παντον με εμενα τι θα γινει τελικα;

Αγκαθακια,επειδη βρισκεται σε φαση πτεροριας ισως να εχουν απομεινει καποια τμηματα των φτερων που πεσανε,ακου αγκαθακια χαχαχα,τελος παντων μην ανησυχεις εαν της χαιδευει το κεφαλι εισαι σε καλο δρομο,μπαινει η θηλυκια μεσα στη φωλια???? αυτο εχει σημασια........μην την πειραζεις οταν ειναι μεσα στη φωλια,το στρεσαρεις το πουλι..........

11panos04
25-09-11, 21:51
Εχει αυγα Δημητρη;;;Πιστευω θα σκουρυνει ή θα γινει γκερι ή καφε σκουρο.

Φιλικα

Picard
25-09-11, 21:55
Εχει αυγα Δημητρη;;;Πιστευω θα σκουρυνει ή θα γινει γκερι ή καφε σκουρο.

Φιλικα

Εχει 6 αυγα,αυτα που εχω στη φωτο....

11panos04
25-09-11, 21:56
Το χει φαινεται το ειδος να μαζευει τους Δημητρηδες παντως,χαχα.Κιλλεριδη Δημητρη,κανε αυτο που σου ειπε ο αλλος ο Δημητρης.Αφου πηγε στη φωλια,εχουν παρει το δρομο τους.Κι αυτα στο κεφαλι,ειναι φυτρες για νεα πουπουλακια.Τα πουλια ειτε τελειωνουν πτερορροια ειτε θα βγαλουν λιγα κ θα τα δεις στη φωλια,ειναι φυσικο.

Φιλικα

11panos04
25-09-11, 21:57
Εχει 6 αυγα,αυτα που εχω στη φωτο

Πριν γεννησει παλι ετσι ηταν η μυτη;;;Γιατι εμενα οι θηλυκιες απο σκουρο καφε,οταν γεννουσαν ανοιγε το χρωμα,ακομη κ ενα ρουθουνι καφε κ τ αλλο ασπρο κ μετα παλι πυρωναν.

Φιλικα

Killeridis
25-09-11, 21:58
μπενει μπεινει στη φωλια η θηλυκια(Βαρβαρα την λενε)τρ με τα ρουθουνακια κατι εγινε.στο ενα ρουθουνακι δεν εχει ανοιχτο καφε ενο στο αλλο εχει αλλα οχι πολυ.αγκαθακια χ0α0αχ0χα00χα

11panos04
25-09-11, 22:02
Δημητρη,ιδια φωλια εχω μια απ τις δυο πανω,με συρταρακι πανω.Αν δε θες φιλε να σου φυγει καμμια θηλυκια,γιατι εμενα ετσι μου την εκανε,κανε οπως εγω με λιγο συρμα κ ενα λαστιχακι,να την κραταει κλειστη,γιατι πηγα κ το βρηκα ακοιγμενο.Μεεσα σε πολυκατοικια διωροφη,δε νομιζω να μου το πρε κανεις,την ανοιξε η κυρα μονη της κ την εκανε.

Φιλικα

11panos04
25-09-11, 22:06
Δημητρη,βλεπω απο μπροστα τις εχεις τις φωλιες.Λες κι εγω ετσι αν τη βαλω,μπας κ μπει η ατιμη;;;Κατι ψιλα πηγε στην εισοδο στη μια απ τις δυο,με το ροκαννιδι κατω,αλλα δε μπηκε.Θα μου πεις,κ που το ξερεις εσυ ανθρωπε μου;;;Συνεχεια εκει εισαι;;;Οχι βεβαια,αλλα εγω δεν την ειδα να μπαινει παντως.

Φιλικα

Killeridis
25-09-11, 22:07
οχι ρε ενταξει εχει ενα ιδικο σιδερακι δεν φενεται στη φοτο.Αμα ι βαρβαρα μου ομως εχει σπανια χρωματα σινδιασμενα γιατι δεν εχο δει παρομοιω πουλακι σε πετσοπ

11panos04
25-09-11, 22:12
Το μονο σιδερο ειναι αυτο στη μεση,για να το κραταει κοντα στο κλουβι,απο πανω δε βλεπω τιποτα.Οι φωλιες αυτες,με το συρταρωτο καπακι,δεν εχουν το αλλο το βιδωτο που εχουν αυτες με το καπακι.Και φευγει το συρταρι παιδδια,ευκολα,λιγο ετσι γυρισα δοκιμαστικα τη φωλια,επεσε σα να χε βουτυρο ρε παιδια,τοσο ευκολα...

Φιλικα

Killeridis
25-09-11, 22:16
οχι ρε ενταηει εχει βιδοτο σιδερακη απλα δεν φενεται.τελικα για να μην με τσιμπαει η βαρβαρα τι να κανω;να μην ανοιγω το καπακι;οκ.πειτε και εσεις κατι

11panos04
25-09-11, 22:22
Να μη βαζεις το χερι σου Κιλλεριδη.Δεν ξερω τί κανει ο Δημητρης,προσωπικα δεν ασχολουμαι με την εξοικειωση των πουλιων μου,ωστε να βαζω πχ το δακτυλο κ να ρχονται να το γλειφουν ή να τα βγαζω απ το κλουβι.Το μονο που με ενδιαφερει σ αυτο το θεμα ειιναι να ναι σχετικα ηρεμα.Εξαλλου αν ειναι μεγγαλη σε ηλικια,μην περιμενεις να αλλαξει,εχει πλασσει χαρακτηρα.

Φιλικα

Killeridis
25-09-11, 22:25
αχ ρε βαρβαρα.........σχετικα με την τροφη τι να κανο;το βραδη να ειναι στο μπαλκονι η να τα βαζω μεσα γιατι φοβαμαι μη μου ψοφισουν απο το κρυο.πες πληροφοριες

11panos04
25-09-11, 22:30
Πoιο κρυο;;;;Αυτο ειναι το τελευταιο.Κινδυνοι ιπταμενοι(κουκουβαγιες,γερακια κλπ),τετραποδοι,αν εισαι χαμηλα κυριως(αρουραιοι,οταν ειδα τον αρουραιο να ενα ζωο να ανεβαινει ανετα στην κλουβα,να μου πηγε,γατες,αν μενεις κοντα το εδαφος) και φυσικα διποδοι(πολλες περιπτωσεις που τους αρπαζουν τακλουβια με κονταρια απο τα μπαλκονια κ τα πουλαν)Εκκτος αυτου,κουνουπια μπορει να ειναι φορεις ασθενειων,γιατι να το διακινδυνευσεις;;;Κι εγω που στα λεω,τα πρωτα παπαγαλακια που εβγαζα τα εβγαζα εξω,στο μπαλκονι,αλλα κ να συνεβαινε κατι,ημουν μια σταλια παιδι,δεν ηξερα κ δεν πηγαινε ο νους μου πουθενα.

Φιλικα

Killeridis
25-09-11, 22:33
για γατες και τετοια οχι ρε ενταξει μενο σε πολικατικια στον 3 οροφο αλλα εχο και ενα κουνελακι.δεν τουσ κανει τιποτα.οταν ερχετε κοντα τουσ απλα μιριζει και φευγει δεν κανει τιποτα.σχετικα με τροφη τι να κανο;το καπακι καθε ποτε να το ανοιγω;

Picard
25-09-11, 22:50
κιλεριδη ποσο χρονων εισαι εαν επιτρεπεται????

Killeridis
25-09-11, 22:51
13 χρονων ειμαι.

Picard
25-09-11, 22:56
Να μη βαζεις το χερι σου Κιλλεριδη.Δεν ξερω τί κανει ο Δημητρης,προσωπικα δεν ασχολουμαι με την εξοικειωση των πουλιων μου,ωστε να βαζω πχ το δακτυλο κ να ρχονται να το γλειφουν ή να τα βγαζω απ το κλουβι.Το μονο που με ενδιαφερει σ αυτο το θεμα ειιναι να ναι σχετικα ηρεμα.Εξαλλου αν ειναι μεγγαλη σε ηλικια,μην περιμενεις να αλλαξει,εχει πλασσει χαρακτηρα.

Φιλικα
Πανο η ολη φαση με τα μπατζι ειναι αυτη,δεν τα εχεις για να ακους τη φωνη τους αλλα για να σου κραταν συντροφια.............αλλα εγω σκεφτομαι να τα δωσω ολα......

13 χρονων ειμαι.

οκ

11panos04
25-09-11, 22:59
Βαλε ενα προγραμμα και πες '' εγω πχ θα ελεγχω τη φωλια μια φορα τη μερα,δυο το πολυ,μια το πρωι κ μια το βραδυ.Θ ανοιγω ισα-ισα να δω οτι ολα ειναι καλα,και την ξανακλεινω.Ουτε γουτσου-γουτσου με τη θηλυκια ουτε κολπακια με τ αυγα''.

Φιλικα

Killeridis
25-09-11, 23:00
παιδια δεν με λενε κιλλεριδη στο επονιμο το εβαλα ετσι επιδη ειμαι κιλλερ και ποντιος 0χα0α0α0αχ0αχ.σχετικα με τα μπατζι τωρα εκτοσ απο παπαγαλινη(που εχει μεσα ολα τα απαρετιτα οπως λιγο καναβουρι και τετοια,το εχο ελενξει)τι αλλο να τους δωσο εκτος και απο αυγοτροφη;αμα βαλω αλλο ενα θηλυκο θα μαλωνουν;

11panos04
25-09-11, 23:47
παιδια δεν με λενε κιλλεριδη στο επονιμο

Τωρα Δημητρη ειναι αργα.Σου βγηκε το παρατσουκλι,χαχα.

Φιλικα

arpetr
26-09-11, 12:03
τι αλλο να τους δωσο εκτος και απο αυγοτροφη;
θα τους βάλεις σουπιο-κόκαλο να τον ροκανίζουν αλλά και πέτρα,άσ' την να υπάρχει μέσα στο κλουβί να λιμάρουν το ράμφος τους που και που ,να τους βάζει που και που και λίγο βρασμένο αυγό μαζί με το τσόφλι, αγγουράκι και κάνα μηλαράκι.

αμα βαλω αλλο ενα θηλυκο θα μαλωνουν;
αφού τα έχεις ζευγαράκι γιατί να βάλεις και άλλο θηλυκό; σίγουρα θα υπάρχουν κόντρες και μαλώματα μέσα στο κλουβί άν το κάνεις.

Killeridis
27-09-11, 17:10
το αυγό να το βάλω ολόκληρο σε μία ταίστρα;

Δημήτρης

11panos04
27-09-11, 17:54
Βραζεις ενα αυγο για 15 λεπτα τουλαχιστον.Μετα,το στεγνωνεις με μια χαρτοπετσετα(υπαρχει λογος...) κι οπως ειναι με το τσοφλι το κοβεις σε σε τεσσερα κομματια,μαζι με το τσοφλι.Κρούτσου-κρούτσου,θα το σπασεις κ θα το κοψεις.Θα βαλεις ενα τεταρτο στην αυγοθηκη κ τα υπολοιπα τρια σε μια σακουλιτσα κ στο ψυγειο.Καθε μερα θα βαζεις ενα τεταρτο,πετωντας το παλιο,ειτε το εφαγαν ειτε οχι.Το σκουπισμα στην αρχη ηταν για να φυγει το νερο απο το τσοφλι κ να μην υπαρχει πολλη υγρασια στη σακουλα κ σαχλιασουν,τυχον,τα αυγα.

Φιλικα

Killeridis
27-09-11, 21:24
δηλαδη μετα θα το κωψω σε τεσερα κομμάτια μαζι με το τσοφλι και μετα να το ωαλω σε ταιστρα γιατι ι αυγοθηκη ποσ 8α κρατιεται ρε

Picard
27-09-11, 22:48
Τα μπατζι ισως ειναι τα μονα ωδικα πτηνα που μπορουν να σου δωσουν μικρα με φαινοτυπο εντελως διαφορετικο απο αυτο των γονεων,δε ξερεις τι μικρα θα παρεις,αν ζευγαρωσεις κιτρινα καναρινια θα παρεις μικρα κιτρινα καναρινια,αν ζευγαρωσεις κοκκινα καναρινια θα παρεις κοκκινα καναρινια,αν ζευγαρωσεις καρδερινες θα παρεις καρδερινες ιδιες με τους γονεις,αν ζευγαρωσεις μπατζι ομως τα μικρα που θα γεννηθουν ειναι ενα ερωτηματικο οσο αναφορα τον φαινοτυπο τους,αυτο σε κρατα σε αγωνια μεχρι τα μικρα να βγαλουν τα φτερα τους.....

Tweety
28-09-11, 00:41
4105

Πανέμορφα! Ειλικρινά δεν έχω λόγια... είναι αξιαγάπητα όλα! Εύχομαι από τα 13 αυγουλακια να βγουν και να μεγαλώσουν 13 πουλάκια.
Όλα είναι πολύ όμορφα... αλλά εμένα μου άρεσε ένα πάρα πολύ. Είναι στην τρίτη φώτο, αυτό το ανοικτό μπλε. Είναι αρσενικό ή θηλυκό?

Tweety
28-09-11, 00:56
Τα μπατζι ισως ειναι τα μονα ωδικα πτηνα που μπορουν να σου δωσουν μικρα με φαινοτυπο εντελως διαφορετικο απο αυτο των γονεων,δε ξερεις τι μικρα θα παρεις,αν ζευγαρωσεις κιτρινα καναρινια θα παρεις μικρα κιτρινα καναρινια,αν ζευγαρωσεις κοκκινα καναρινια θα παρεις κοκκινα καναρινια,αν ζευγαρωσεις καρδερινες θα παρεις καρδερινες ιδιες με τους γονεις,αν ζευγαρωσεις μπατζι ομως τα μικρα που θα γεννηθουν ειναι ενα ερωτηματικο οσο αναφορα τον φαινοτυπο τους,αυτο σε κρατα σε αγωνια μεχρι τα μικρα να βγαλουν τα φτερα τους.....

Δηλαδή μπορεί από ένα κίτρινο ζευγάρι για παράδειγμα να πετύχουμε μπλε μικρά Δημήτρη?

11panos04
28-09-11, 01:09
Πώς βαζεις παιδακι μου την αυγοθηκη στο κλουβι;;;Δεν τη σφηνωνεις στα καγκελα;;;Ε,μεσα σ αυτη θα βαλεις ενα τεταρτο του αυγου με το τσοφλι του.Την αλλη μερα θα βγαλεις την αυγοθηκη,θα πεταξεις το αυγο με το τσοφλι,με μια χαρτοπετσετα σκουπισε την καλα απο μεσα,βαλε ενα αλλο τεταρτο με το τσοφλι του κ την ξαναβαζεις στο κλουβι.

Φιλικα

Picard
28-09-11, 01:16
Πανέμορφα! Ειλικρινά δεν έχω λόγια... είναι αξιαγάπητα όλα! Εύχομαι από τα 13 αυγουλακια να βγουν και να μεγαλώσουν 13 πουλάκια.
Όλα είναι πολύ όμορφα... αλλά εμένα μου άρεσε ένα πάρα πολύ. Είναι στην τρίτη φώτο, αυτό το ανοικτό μπλε. Είναι αρσενικό ή θηλυκό?

θηλυκο ειναι

Δηλαδή μπορεί από ένα κίτρινο ζευγάρι για παράδειγμα να πετύχουμε μπλε μικρά Δημήτρη?

λιγο δυσκολο απο ζευγαρι λουτινο.....αλλα καμια φορα ποτε δε ξερεις...δεν το χω δοκιμασει κι ετσι δεν το παιρνω πανω μου,αν με ρωτουσες απο ζευγαρι γκρι θα σου λεγα με τιποτα γιατι ειναι δυνατο χρωμα και υπερισχυει του μπλε...

Picard
28-09-11, 01:19
το καλυτερο πουλι εμφανησιακα που εχω νομιζω ειναι αυτο 4150

και το μοναδικο που κρατησα απ'αυτη τη γεννα,τα αλλα τα δωσα,στη φωτο-αβαταρ μου το δεξι πουλι με το ασπρο κεφαλι,τα αλλα τρια πουληθηκαν αριστερα.....

Tweety
28-09-11, 01:22
Στην συγκεκριμένη φώτο και τα δυο θηλυκά είναι? Είναι πολύ όμορφα και τα δυο και κάνουν ωραίο ζευγάρι. Αλλά αν είναι θηλυκά, από τα δυο το ανοικτό μου αρέσει πιο πολύ...Αν δεν το έχεις τάξει κάπου αλλού θα το ήθελα!

Picard
28-09-11, 01:25
Στην συγκεκριμένη φώτο και τα δυο θηλυκά είναι? Είναι πολύ όμορφα και τα δυο και κάνουν ωραίο ζευγάρι. Αλλά αν είναι θηλυκά, από τα δυο το ανοικτό μου αρέσει πιο πολύ...Αν δεν το έχεις τάξει κάπου αλλού θα το ήθελα!

4151

Νεκταριε αυτα σου αρεσουν???

Killeridis
28-09-11, 19:29
παιδια σημερα πηγα πετσοπ και πηρα αυγοτροφη,σουπιοκοκκαλο και σακουλα για κλουβι.......το σουποιοκοκκαλο και την αυγοτροφη δεν την τρονε ακομα,η αυγοτροφη ειναι CEDE αλλα μου κοστισε λιγο ακριβα (5,30) οσο για το σουπιοκοκκαλο(1,60) και η σακουλα(1 ευρο)Τωρα ειμαι κομπλε ετσι δεν ειναι;

11panos04
28-09-11, 20:10
1,60 TO ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΚΑΛΟ??ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ,1,60 ΤΟ ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΚΑΛΟ;;;Τί το πηρες φιλε μου;;;Να το δωσεις επρεπε στον πετσοπα να το φαει να το χαιρεται.Ακουσ εκει...Αλλη φορα που θα παρετε στην οικογενεια να φατε σουπιες,αν τρωτε,πες στη μητερα σου να τις παρει ολοκληρες με το κοκκαλο,χωρις να τα πλυνει ή κατ,κ πες μου τοτε να σου πω τί να τα κανεις,να εχεις σουπιοκοκκαλα να βαζεις.Ακουσ εκει 1,60...

Φιλικα

Tweety
28-09-11, 20:14
4105

Όμορφα είναι και αυτά,δεν λέω αλλά εμένα μου άρεσε αυτό το ανοικτό μπλε σχεδόν οινοπνευματί της παραπάνω φώτο.

Picard
28-09-11, 21:13
1,60 TO ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΚΑΛΟ??ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ,1,60 ΤΟ ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΚΑΛΟ;;;Τί το πηρες φιλε μου;;;Να το δωσεις επρεπε στον πετσοπα να το φαει να το χαιρεται.Ακουσ εκει...Αλλη φορα που θα παρετε στην οικογενεια να φατε σουπιες,αν τρωτε,πες στη μητερα σου να τις παρει ολοκληρες με το κοκκαλο,χωρις να τα πλυνει ή κατ,κ πες μου τοτε να σου πω τί να τα κανεις,να εχεις σουπιοκοκκαλα να βαζεις.Ακουσ εκει 1,60...

Φιλικα

Εγω το παιρνω 0,70 € στο κιλκις,αλλοι το δινουν 1€,για μενα πανω απο 0,50€ δεν κοστιζει......και που το παιρνω 70 λεπτα ακριβο μου φαινεται.....

παιδια σημερα πηγα πετσοπ και πηρα αυγοτροφη,σουπιοκοκκαλο και σακουλα για κλουβι.......το σουποιοκοκκαλο και την αυγοτροφη δεν την τρονε ακομα,η αυγοτροφη ειναι CEDE αλλα μου κοστισε λιγο ακριβα (5,30) οσο για το σουπιοκοκκαλο(1,60) και η σακουλα(1 ευρο)Τωρα ειμαι κομπλε ετσι δεν ειναι;

Την αυγοτροφη καλα ειναι να την αναμειξεις με ρασκ αν και απ'οτι εχω δει την τρωνε σκετη,η cede πουλιεται μεχρι 5,80€ επισης ακριβη αλλα καλη.....πιθανον τα πουλια σου να μην ειναι μαθημενα στην αυγοτροφη,στα πετ σοπ τα κρατανε πολυ καιρο μονο με ενα μειγμα σπορων,δε φταινε αυτα.....

Όμορφα είναι και αυτά,δεν λέω αλλά εμένα μου άρεσε αυτό το ανοικτό μπλε σχεδόν οινοπνευματί της παραπάνω φώτο.

Θα δω ποσα πουλακια θα βγαλω και μπορει να σου δωσω αυτο,δε σου υποσχομαι τιποτα μεχρι στιγμης.....

Picard
28-09-11, 21:16
Πανο υπαρχει dolce forno για budgies,ειναι αυτη εδω http://www.culpret.gr/culpret/product.php?productid=5891&cat=75&page=1 θελω να τη βρω για να τη δοκιμασω στα πουλια,παιζει να ειναι καλη κι αν πουλιεται σε κουβαδακι θα την προτιμαω μονιμα......

11panos04
28-09-11, 23:46
Δημητρη,αυτην εχω.Αν θελεις να παρεις κι ερθεις κατα δω ή θελεις απο πριν να συνεννοηθεις,να πληροφορηθεις κ να μιλησεις με το μαγαζι,πες μου για να σου δωσω τηλεφωνο.

Φιλικα

Killeridis
29-09-11, 00:27
ρε παιδια το σουποιοκοκκαλο που πιρα ειναι απο τα μεγαλα οχι τα μικρα ελεος

Killeridis
29-09-11, 00:29
και με την αυγοτροφη τη θα γινει τσαμπα την πιρα;

11panos04
29-09-11, 00:41
Δεν την πηρες τσαμπα.Και για τα σουπιοκοκκαλα δεν τα διαχωριζουν σε μεγαλα ή οχι,σε μια κατηγορια ειναι.Απλως την πηρες διπλασια τιμη απ ο τι εδω.Εμενα Δημητρη προσωπικα ποσώς με ενδιαφερει,αφου εσυ το αγορασες.Τη επομενη φορά που θα παρεις θα μπορουσες να δεις και σ αλλα μαγαζια,ισως να χουν πιο φθηνα.

Φιλικα

Picard
29-09-11, 03:14
Δημητρη,αυτην εχω.Αν θελεις να παρεις κι ερθεις κατα δω ή θελεις απο πριν να συνεννοηθεις,να πληροφορηθεις κ να μιλησεις με το μαγαζι,πες μου για να σου δωσω τηλεφωνο.

Φιλικα

Δωσε μου το τηλεφωνο prive για να συννενοηθω μαζι του,σε κουβαδακι 1kg το πηρες η σε συσκευασια??? καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα η την αλλη θα κατεβω οταν θα χω λεφτα.....

Killeridis
29-09-11, 14:56
πως θα μαθουν να φανε αυγοτροφη τα δικα μου;Πανο αλλο πετσοπ δεν υπαρχει στιν γειτονια....θα πρεπει να παο πειραια

11panos04
29-09-11, 16:10
Την αυγοτροφη παλι στην αυγοθηκη τη βαζεις,με τη διαφορα οτι αν τη βαλεις ετσ οπως ειναι στη σακουλα,μπορεις να την αφησεις μεχρι να δεις οτι θα την τελειωσουν.

Αν θελεις,μπορεις να τη χρησιμοποιησεις για να κανεις ενα μειγμα αυγοτροφης με πολλα πραγματα.Δες αν θελεις εδω: http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=7070&highlight=%F3%F5%ED%F4%E1%E3%E7 ,αλλα τοτε η αυγοτροφη θα μενει το πολυ μια μερα στην αυγοθηκη.Το μειγμα φυλασσεται στο ψυγειο.

Φιλικα

Killeridis
29-09-11, 19:48
ρε πανο την αυγοτροφη δεν μπορεις να την βαλεις σε αυγοθηκη μι με τραιλενεις τωρα...σε ταιστρα τιν εβαλα

11panos04
29-09-11, 20:12
Δημητρη,καταλαβαινω.Εισαι μικρος ακομα κ προφανως τωρα ξεκινας με τα παπαγαλακια.Θα δεις σιγα-σιγα ομως οτι πολλα πραγματα δεν ειναι μόνο για μια χρηση.Η αυγοθηκη φερ ειπειν,δεν ειναι μονο για το αυγο.Ειναι και για αυγοτροφη,και για μειγμα βοτανων,αν δινεις,και για αμμο με οστρακα,για το πεπτικο,είναι για πολλα.Επιπλεον,όπως βλεπεις στη φωτογραφια,αν κανεις το μειγμα με ρασκ κ νερο,θελεις την επομενη μερα να καθαριζεται ευκολα.Με την κλειστη ταιστρα,αυτό είναι σχεδον αδυνατο,ενώ η αυγοθηκη είναι μια κουπα στην ουσια,που καθαριζεται ευκολα και γρηγορα.Αν θες εσυ,βαζε την στην ταιστρα,δε θα σου πει κανεις όχι.Ειναι πώς το αντιλαμβανεται κανεις.

Φιλικα

Killeridis
29-09-11, 22:55
Το ξερω οτι εχεις μεγαλυτερη πειρα απο εμενα στα πτινα.....ειδα και τα βιντεακια σου στο youtube.την αυγοτροφη θα την βαλω σε αυγοθηκη μπας και την φανε γιατι στιν ταιστρα δεν τρωνε καθολου.

Picard
29-09-11, 23:51
Το ξερω οτι εχεις μεγαλυτερη πειρα απο εμενα στα πτινα.....ειδα και τα βιντεακια σου στο youtube.την αυγοτροφη θα την βαλω σε αυγοθηκη μπας και την φανε γιατι στιν ταιστρα δεν τρωνε καθολου.

Οπου και να τη βαλεις το ιδιο ειναι,καποτε θα τη δουν,θα δοκιμασουν κι αμα τους αρεσει θα συνεχισουν να τρωνε,εγω ριχνω και λιγο μελι στο νερο για να γινει πιο γλυκια στη γευση........

11panos04
29-09-11, 23:53
Δεν το ειπα για να δειξωω αν εχω περισσοτερη πειρα ή οχι,συνεχεια μαθαινω,παρα τα 14 περιπου χρονια που εχω παπαγαλακια.Εδω με εναν εκτροφεα που μιλαω,εκτρεφει περιπου 48 χρονια,και πριν λιγο καιρο πουυτου ανεφερα τη σπιρουλινα εμαθε γι αυτην,δεν την ηξερε.Οσο ζω μαθαινω,μεγαλη κουβεντα.Για παραδειγμα,ποτιστρες μεγαλες τις χρησιμοποιουσα καποτε ως ταιστρες,εβαζα τους σπορους μεσα.Οπως το νερο,καθως παιρνουν τα σπορια κ τρωνε,κατεβαινουν τα αλλα.

Πολυ σημαντικο!!!Η αυγοτροφη εχει πολλα πραγματα μεσα,βιταινες κα πολλα,αλλα δεν πρεπει να αντικαταστησει το βραστο αυγο,γι αυτο,ακομη και να εχεις μπολικη αυγοτροφη,δινε πχ 4 μερες αυγο(να φαγωθουν και τα 4/4 που θα το χεις κοψει που λεγαμε),μετα 4 αυγοτροφη και ξανα το ιδιο.Αν τα εχεις σε κλουβα ζευυγαρωστρα ή πιο μεγαλο,μη φοβασαι για λιπος κ τετοια,δυσκολα θα παχυνουν.

Φιλικα

Picard
30-09-11, 01:12
Δεν το ειπα για να δειξωω αν εχω περισσοτερη πειρα ή οχι,συνεχεια μαθαινω,παρα τα 14 περιπου χρονια που εχω παπαγαλακια.Εδω με εναν εκτροφεα που μιλαω,εκτρεφει περιπου 48 χρονια,και πριν λιγο καιρο πουυτου ανεφερα τη σπιρουλινα εμαθε γι αυτην,δεν την ηξερε.Οσο ζω μαθαινω,μεγαλη κουβεντα.Για παραδειγμα,ποτιστρες μεγαλες τις χρησιμοποιουσα καποτε ως ταιστρες,εβαζα τους σπορους μεσα.Οπως το νερο,καθως παιρνουν τα σπορια κ τρωνε,κατεβαινουν τα αλλα.

Πολυ σημαντικο!!!Η αυγοτροφη εχει πολλα πραγματα μεσα,βιταινες κα πολλα,αλλα δεν πρεπει να αντικαταστησει το βραστο αυγο,γι αυτο,ακομη και να εχεις μπολικη αυγοτροφη,δινε πχ 4 μερες αυγο(να φαγωθουν και τα 4/4 που θα το χεις κοψει που λεγαμε),μετα 4 αυγοτροφη και ξανα το ιδιο.Αν τα εχεις σε κλουβα ζευυγαρωστρα ή πιο μεγαλο,μη φοβασαι για λιπος κ τετοια,δυσκολα θα παχυνουν.

Φιλικα

Οντως τα παπαγαλακια σπανια παχαινουν γιατι ειναι πολυ δραστηρια και το μειγμα τους περιεχει περιπου 3-4% λιπαρων σπορων,το 50% ειναι ασπουρι οπου συνισταται για διαιτες πουλιων,τα καναρινια π.χ πρεπει να δινεις διαφορετικες αναλογιες σπορων καθε εποχη γιατι μπορει να παχυνουν και παχαινουν πολυ ευκολα εαν δεν προσεξεις.......

Picard
30-09-11, 03:19
http://www.youtube.com/watch?v=wdzcgW2H7CI&feature=related

Αυτος ο ζακο ειναι αστερι,το εβαλα γιατι μ'αρεσε πολυ αυτο το πουλι και μιλαει καθαρα....

Tweety
30-09-11, 22:02
Ωραιος ο παπαγαλος!!!

Killeridis
30-09-11, 22:04
Πανο το ξερο οτι δεν το ειπες για αφτον τον λογο...απλα σου το λεο εγω

Picard
01-10-11, 05:37
Πανο επειδη μου ειπες για σπιρουλινα να ξερεις οτι βρωμαει ασχημα και τι ειναι??? σκονη απο φυκια,μια βλακεια και μιση,εγω που την πηρα το μετανιωσα,εχουν βγαλει ενα σωρο σκευασματα για να μας παιρνουν τα λεφτα,γιατι να μην παρεις το breedmax που βγαινει ποιο οικονομικο και εχει πολλα πραγματα μεσα οπως η σπιρουλινα???? απλα το ενα ειναι φτιαχτο ενω το αλλο ειναι φυσικο προιον.......παντως στους ανθρωπους βρεθηκε οτι η σπιρουλινα εχει καποιες παρενεργειες,οποτε μακρια......στα πουλια αν παρεις,πολυ λιγο στη δοση γιατι μπορει να τουμπαρουν.....

Η Αυγοτροφη της Witte molen με το πρασινο καπακι φαινεται αξιολογη αλλα βγαινει μονο σε κουβαδες των 5kg και 10kg,εχει μεσα προβιοτικα,βιταμινες και αμινοξεα,απ'οτι μου ειπε ο θοδωρης δεν ειναι πολυ ξηρη μπορει να δοθει αμεσως στα πουλια σε μια ταιστρα,το κοστος ειναι το προβλημα μου το 5κιλο εχει 38€........ενω της cede το 5κιλο εχει 26€