PDA

Επιστροφή στο Forum : μπεταντιν στα καναρινια.

Leik82
01-04-11, 17:37
σήμερα παρατήρησα το σημείο που η καναρά μου την ενοχλεί στο πόδι τις και έχει γίνει κανονική πληγή με αίμα σαν ξέρω φαίνεται και συνεχεια το σκαλίζει με το στόμα τις και κάθεται στο ένα πόδι σαν τους πελαργός μάλλον από τον πόνο της και έτσι πήγα πήρα betadine solution και τις έβαλα λίγο θα κάνει δουλειά η τις έκανα κακό με το betadine , βοηθήστε με παρακαλώ
Φιλικά Ακης

11panos04
01-04-11, 18:34
Καλα εκανες Ακη,αν και για τα ποδια πιο πολυ εγω χρησιμοποιω μπεταντιν που εναι για πλυσιμο,κανει αφρο.Διαλυεις λιγο σε χλιαρο νερο σε ενα φλυτζανακι και βουτας μεσα το ποδι.Το βαμμα ιωδιου το βαζω σε πληγες στα νυχια ή στα φτερα.Τα προιοντα αυτα να ξερεις οτι δεν ειναι μόνο για τα πουλια,και πολυ περισσοτερο ειναι χρησιμα για εμας και χρειαζονται καποια στιγμη στο σπιτι,καλο ειναι να υπαρχουν.

Φιλικα

Leik82
01-04-11, 19:20
αν λες που κάνει αφρό έχω και από αυτό απλά δεν ήξερα ότι κάνει και μόλις τα χώρισα τα πουλια τα έβαλα χώρισμα στη ""ζευγαρωστρα"" γιατί η θηλυκιά είναι πληγωμένη στο πόδι τις και φέτος δεν βλέπω να ζευγαρώνει παρα τη θέληση που είχα. :(

11panos04
01-04-11, 21:16
Ναι φιλε μου,αυτο.Θα πιανεις τα ποδια ξεχωριστα,θα τα βουτας μεσα και θα τα κρατας 2-3 λεπτα,μετα τα βγαζεις και τα ξεβγαζεις.Αν δεις οτι επιμενει η αιμορραγια,βαλε βαμμα ιωδιου,δυο φορες τη μερα.

Φιλικα

Valnatpetro
01-04-11, 22:36
το μπεταντιν πρεπει να χρησιμοποιουμε διαλυμενο σε νερο αλλιως κανει εγκαυματα

Valnatpetro
01-04-11, 22:38
μαζι με νερο αλλιως το μπεταντιν κανει εγκαυματα

Leik82
02-04-11, 11:22
τόσο δυνατό είναι και θέλει διάλυμα με νερό? έχει γίνει πληγή γιατί συνεχεια το σκαλίζει δεν το αφήνει να κλείσει.και πρέπει να είναι και ο λόγος που δεν ζευγαρώνει ακόμα

irini
02-04-11, 12:08
πιθανον να εχει μολυνθει και να χρειαζεται επιπλεον καποια αλοιφη για μολυνσεις η μυκητες

Tasrek
02-04-11, 12:33
Προσπάθησε τότε να φτιάξεις έναν επίδεσμο με βαμβάκι και λευκοπλάστ για να το καλύψεις. Έτσι θα αποφύγεις να το σκαλίζει κάθε λίγο και λιγάκι και να το ματώνει. Δεν λέω πως είναι εύκολο να το κάνεις, αλλά είναι μια λύση αρκεί να είναι σε σημείο που να μπορεί να σταθεί στο πόδι. Θα χρειαστεί βέβαια να το ανανεώνεις κα να του βάζεις betadine ή κάποιο παρεμφερές σκεύασμα για να προστατέυσεις την πληγή από το να γίνει εστία μικροβίων.

Μήπως το σημείο που είναι η πληγή είναι στο πόδι που έχει το δαχτυλίδι; Πολλές φορές τα δαχτυλίδια τα ενοχλούν και με το συνεχές σκάλισμα μπορούν να πληγιάσουν το σημείο.

Ότι και να διαλέξεις να κάνεις να το κάνεις με προσοχή και ήπιες κινήσεις, γιατί τα πόδια των πουλιών μας είναι εξαιρετικά ευαίσθητα και λεπτά και μια απρόσεκτη ή βεβιασμένη κίνηση μπορεί να τους προκαλέσει ζημιά ανεπανόρθωτη (πχ σπάσιμο).

Leik82
02-04-11, 14:28
μόλις τις πήρα και την έβαλα βαμμα ιωδιου δεν ξέρω τι άλλο να βάλω αλλα φαίνεται καλο φάρμακο γιατί μου το είπε και η φαρμακοποιός λέει θα σε κάνει δουλειά για να δούμε τι θα κάνει και αυτό

mgerom
02-04-11, 15:57
Καλόν είναι να κρατήσεις το πουλάκι, μόνο του, σε ξεχωριστό κλουβάκι.
Αν υπάρχει κάποιος φίλος με εμπειρία ίσως μπορεί να καταλάβει αν πρόκειται για δερματική ευλογιά.
Η περιγραφή σου, αυτό μου θυμίζει. Το Μπεταντίν είναι το καλύτερο και μάλιστα αραιωμένο 1/5 με γλυκερίνη, απο το φαρμακείο της γειτονιάς.
Το βάμα είναι υπερβολή γιατι θα χρειαστεί καθημερινή επάλειψη και στα δυό πόδια για 3-4 μέρες.
Καλόν είναι η εφαρμογή να γίνεται το βράδυ λίγο πριν τον ύπνο για ευνόητους λόγους.

Leik82
02-04-11, 20:46
αυτό έκανα την απομόνωσα την θηλύκια τώρα και πήρα και ένα ακόμα φάρμακο από μαγαζί με πουλια που είναι για πληγές και ερεθισμένα πόδια και λέπια αυτό λέει το έβαλα και περιμένω να δω αντιδράσεις το πρωί την έβαλα μπεταντίν και τώρα την έβαλα nama ιωδίου θέλω να γίνει καλά η μικρή μου και στεναχωριέμαι που το βλέπω έτσι μακάρι να μπορούσε να μου μιλούσε αλλα δυστυχώς δεν γίνετε. (παντα φιλικα ακης)