PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυλο Καρδερινας

pg_nx_honda
28-05-11, 13:30
Για σας εχω μια καρδερινα εκτρωφης τα χρωματα της δηχνουν οτι ειναι θυληκια συμφωνα μαυτα που γραφει εδω στο σιτε αλλα τωρα που πηρε να πηρωνει αρχησε να μιαζει απο κατω οπως τα αρσενηκα τα καναρηνια και μαλωνει σηνεχεια με τον αρσενηκο τον καναρο που την εχω πως αλιως να συγουρευτω για το τι φυλο ειναι?

Αποστολης1
28-05-11, 20:07
Γιωργο βαλε μια φωτο για να σου πουμε τι φυλο ειναι

pg_nx_honda
28-05-11, 23:55
Μπενω απο κινητο και δεν μπορω να ανεβασω φωτο δυστηχως αλλα εαν δεις τα χρωματα ειναι ιδια με τη θυληκια που εχει εδω στο σιτε το κοκκινο χρωμα στη μασκα παει μεχρι στη μεση του ματιου τα φτερα ολα δηχνουν οτι ειναι θυληκια αλλα εχει τσουτσουνι και κελαειδαει οταν εχει κεφια.Υπαρχει αλος τροπος για να την ξεχωρησω?Ευχαριστω

11panos04
29-05-11, 00:23
Πολυ μ αρεσουν κατι τετοια θεματα.Βαλε φωτογραφια ν αρχισει η ''σφαγη''.

Φιλικα

pg_nx_honda
29-05-11, 11:51
Βρε εγω καιγομαι να μαθω τι φυλο ειναι και εσυ θες σφαγη χα χα χα ας μαθω το φυλο και μετα ας γινει και η σφαγη.Δεν μπορω να ανεβασω φωτο μπενω απο το κινητο και δεν ανεβαζει.Η καρδερινα ειναι ολοηδια απο θεμα χρωματων με τη θυληκια που εχει ως δηγμα στο σιτε

antoninio
29-05-11, 12:53
αφου το κοκκινο παει στη μεση του ματιου τοτε ειναι θηλυκη..και ειναι και πυρωμενη..και οι θυληκες κελαιδανε οταν ειναι πυρωμενες..που να ακουσεις της δικες μου..

11panos04
29-05-11, 13:37
Αν λες γι αυτη πανω-πανω μαζι με τα αλλα τρια,ειναι αρσενικη.Τί εννοεις μπαινεις απ τοο κινητο,με ιντερνετ μεσω κινητου;;Δοκιμασε να τη βαλεισ σε υπολογιστη και να την ανεβασει απο κει.

Φιλικα

kostas
29-05-11, 21:19
μην μπερδευεσαι με το απο κατω..δεν ισχυει αυτο τοσο ευκολα οπως στα καναρια...
κοιτα την μασκα...αν περναει το ματι ειναι αρσενικη,αν κοβει το ματι ειναι θυλικια...
και επισης τα μουστακια στα αρσενικα ειναι μαυρα ολα,ενω στα θυλικα υπαρχουν και μερικα καφε και ασπρα...
αλλα αν μπορεις ανεβασε φωτο να σου πουμε πιο σιγουρα....

pg_nx_honda
29-05-11, 23:33
Εχει δυο καρδερηνες στο αντιστοιχο αρθρο για το τι φυλο ειναι τα χρωματα της δικιας μου ειναι ιδια με τι θυληκια που εχει αλλα αν τη δεις απο κατω εχει τσουτσουνι οπως τα αρσενηκα τα καναρηνια αν ηταν θυληκια και πυρομενη δεν επρεπε να ειναι οπως τις θυληκες τις καναρηνες?Δεν εχω ιντερνετ στον υπολογιστη μου αλιως θα ανεβαζα πολες φωτο απο τα καναρηνια μου μονο στο κινητο εχω ιντερνετ και δεν μπορω να ανεβασω φωτο απο εδω λυπαμαι.

kostas
30-05-11, 21:25
στο ξαναλεω....μην κοιτας απο κατω δεν ισχυει οπως στα καναρια.....
κοιτα την μασκα!!!!!!!

11panos04
31-05-11, 12:10
Η αληθεια ειναι πως,καποια ομοιοτητα με τα καναρινια,οταν ειναι πυρωμενα,εχουν.Το ειχα δει πριν κανα μηνα σε βιντεο στο uoytube,ποου εξηγουσε διαφορες των δυο φυλων.Επειδη ομως ειναι πολυ μικρη διαφορά,η φωτογραφια ειναι παντα καλυτερη.Δεν εχει καποιος φιλος σου ιντερνετ,να τις ανεβασεις καποια στιγμη;;;

Τον Απριλιο περιπου ειχε ανεεβασει εναμελος φωτογρααφιες απ την καρδερινα του,που φαινοταν θηλυκια,αλλα απ την ενταση των χρωματων και τα σαφη ορια του ειχα πει οτι ειναι αρσενικια με προτυπα θηλυκου.πΡΙΝ ΛΙΓΕς ΜΕΡΕς ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΚΑΝΑΡΑ ΚΙ ΕΧΕΙ ΕΝΣΠΟΡΑ ΑΥΓΑ.εΙΔΕς;;;Ακομη κι αυτα που χεεις σα δεδομενα δεν ισχυουν παντα.Γι αυτο σου λεω,φωτογραφια.

Φιλικα

Αποστολης1
31-05-11, 14:10
ρε παιδια το σιγουρο ειναι η φτερουγα και οχι η μασκα υπαρχουν αρσενικες καρδερινες με μικρη μασκα εγω εχω μια αρσενικη που ειναι μικροσωμη και η μασκα δεν φτανει ουτε το τελος του ματιου και ο ποιο εμπυρος θα κοιταξει την φτερουγα

pg_nx_honda
01-06-11, 00:06
Δεν βλεπω να βγενει ακρη και απο θεμα μασκας και φυερουγα και μουστακια δηχνουν οτι ειναι θυληκια αλλα οπως ειπε και πιο πανω φιλος ειναι μικροσωμη και η μασκα δεν εχει κοκκινο κοκκινο χρωμα ειναι πορτοκαλι αν και ειναι εντεκα μηνων δεν πηρε χρωμα και δεν βλεπω να περνει παντως την εβαλα φωλεια νυμα το σκορπαει αλλα φωλεια και μικρα αν ειναι οντως θυληκια δεν θα δω φετως θα βγαλω φωτο και απο τα φετηνα μου καναρηνια και απο την καρδερηνα και με την πρωτη ευκαιρια θα τις ανεβασω.Παντως σας ευχαρηστω ολους

11panos04
01-06-11, 16:16
Ουτε το χρωμα της μασκας να κοιτας τοσο,ιδιως αν το πουλακι περασε τουλαχιστον μια πτερορροια και δεν πηρε χρωστικες για τη μασκα ή ηρθε σε επαφη με τον ηλιο.Συνηθως μετα την πτερορροια το κοκκινο αραιωνει καιι τελος γινεται πορτοκαλί,χωρις να σημαινει οτι αλλαξε φυλοhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.png!!!Κοιτα τη φτερουγα,οπως ειπε κι ο Αποστολης,αν και παλι υπαρχουν πουυλια με σπασμενοο χρωμα στοο σημειο εκεινο,πχ δεν ειναι καθαρο καφε ή γκρι ή εχει κι απ τα δυο...Τα μουστακια δες αν μπορεις,τις μικρες τριχες πανω απ τα ρουθουνια ακριβως.Αν ειναι μαυρα,ειναι αρσενικο,αν ειναι γκρι ή ασπρα ειναι θηλυκο.

Φιλικα

Thanasissin
01-06-11, 16:49
Ούτε μουστάκια ούτε μάσκες, το μόνο έγκυρο είναι η φτερούγα/πλατάρι. Αν είναι μαύρη είναι αρσενικό. Αν είναι καφέ θηλυκό

pg_nx_honda
01-06-11, 23:26
Δεν μπορω να βγαλω ακρη τεληκα ξερει κανεις τι να δω γνωρηζει κανεις κατι συγουρα ενα συγουρο σημειο η πρεπει να δω μασκα μουστακια πλαταρια ολα δλδ παντως μεχρι να μου πει καποιος συγουρα θα εχει
γενησει χα χα χα πιστευω εκει να βρουμε τι φιλο ειναι παντως οντως ειναι θυληκια εχει καφε μουστακια και καφε πλαταρια και μασκα μεχρι τη μεση του ματιου αλλα το βασικο αρχησε να πηρωνει και να πρηζετε σαν να εχει αυγουλακι.