PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνταγες για μειγματα αυγοτροφης

11panos04
17-06-11, 15:15
Ανοιγω αυτό το θεμα,για να γραψει,οποιος θελει,τη συνταγη της αυγοτροφης που χρησιμοποιει.Πιστευω θα είναι καλο ιδιως για τους νεους στο χωρο,που τωρα ξεκινουν και η αυγοτροφη είναι ένα βασικο βημα-κομματι της εκτροφης,ακομη κι αν εχεις ένα ζευγαρακι.

Με την πενιχρη εμπειρια μου στο θεμα,ολοψυχα καταθετω τη δικη μου διαδικασια παρασκευης του τελικου μειγματος.Το παρακατω αφορα σε αυγοτροφη για ιθαγενη.

Υλικα: 1) νερο βραστο
2) ρασκ
3) αυγοτροφη για ιθαγενη, εχω χρησιμοποιησει μόνο την king bird dolce forno golden spinus με πολύ μεγαλη προτιμηση απ τα πουλια κι ευχαριστημενος απ αυτά που περιεχει.
Προαιτερικα: 4) λιγες σταφιδες ξανθιες
5) σουσαμι ωμο
6) Βιταμινη Ε με Σεληνιο
7) Υγρο ασβεστιο
8) Μειγμα βοτανων που φτιαχνω εγω(μια σκελιδα σκορδο,1 κουταλια ριγανη,1 κουταλια θυμαρι, 1 κουταλια βασιλικο, 1 κουταλια χαμομηλι, 1 κουταλια τσουκνιδα, 1 κουταλια δυοσμο, 1 κουταλια ταραξακο, 1 κουταλια γαιδουραγκαθο,χτυπημενα όλα στο μπλεντερ)

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/DSC02688.jpg

Σε ένα μπρικι βραζω μισο λιτρο νερο σε σημειο που κοχλαζει.Ριχνω μεσα σ αυτό ο τι βιταμινες θελω,εδώ τη βιταμινη Ε και το Σεληνιο, και το ασβεστιο στις αναλογιες των κατασκευαστων.Ο λογος που χρησιμοποιω μισο λιτρο για αρχη,είναι γιατι σε τοσο νερο είναι ευκολο να προσθεσω τις αναλογιες σε βιταμινες κλπ που βαζω.Το νερο που βαζω στην αυγοτροφη είναι πολύ λιγοτερο,και θα ηταν δυσκολο να κρατηθει η αναλογια τοτε.Απ το μπρικι ριχνω περιπου 100 γραμμαρια νερου σε ένα ταπερ.Το υπολοιπο φυλασσεται σε μπουκαλι και προστιιθεται στο νερο των πουλιων για ενισχυση.Προσθετω ένα και κατι ποτηρι ρασκ και περιμενω να ρουφηξει λιγο το νερο.Η αναλογια νερου/ρασκ είναι,για μενα, 1/1,5-2,κι εξαρταται απ το πόσο ξηρο ή μαλακο θελεις να κανεις το μειγμα.Για παραδειγμα,στην περιοδο που ειχα νεοσσους που ετρωγαν μονοι,απ τις 20 περιπου μερες μεχρι τις 30,εφτιαχνα μειγμα πιο αφρατο,ενώ μετα το μηνα αυξανεται η αυγοτροφη,χωρις όμως το μειγμα να βγαινει στεγνο.

Αφου ρουφηξει το ρασκ το νερο,μ ένα κουταλι,πιρουνι ή καλυτερα αν μπορειτε να το κανετε στο multi,ανακατευω,ώστε να ‘’σπασει’’Προσθετω 1-1,5 ποτηρι αυγοτροφη κι ανακατευω ξανα.Στα 200 γραμμαρια του μεχρι τωρα μειγματος,χρησιμοποιω από κει και περα μεζουρα 5 γραμμαριων ως μετρο για τα προσθετα. Ριχνω 5 γραμμαρια μειγμα βοτανων,5 γραμμαριια σουσαμι,5 γραμμαρια περιπου σταφιδες,άλλες κομμενες κι άλλες ολοκληρες,δεν ειναι προβλημα αυτό,και φυσικα ένα ακομη καλο ανακατεμα.Το τελικο μειγμα είναι αφρατο,στεκεται στο κουταλι και διαλυεται ευκολα,χωρις να είναι λαπάς ή πετρα. Στην περιοδο αναπαραγωγης ή και μετα,εγω προσωπικα όποτε μπορω θα προσθετω,στην αυγοτροφη μικρη ποσοτητα μικρων mealworms,βρισκονται σε διαδικασια αναπαραγωγης προς το παρον.Τα μειγματα φυλασσονται σε βαζα στο ψυγειο και αντεχουν πανω από μια βδομαδα.

Αυτά τα ολιγα απο εμενα,καλη επιτυχια σε οσους το δοκιμασουν,εμενα με ικανοποιησε παντως και τα πουλια μου πιο πολύ.http://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon7.png

http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/IMG_0558.jpg
http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/IMG_0559.jpg
http://i847.photobucket.com/albums/ab36/11panos04/IMG_0560.jpg

Φιλικα

antoninio
17-06-11, 17:49
..εγω Πανο για τις καρδερινες μου βαζω

1) 2 ειδη καθαρης αυγοτροφης χωρις αρωματα και μπισκοτακια...ideal carduelidi και wimo spinus
2)σπιρουλινα
3)προβιοτικο
4)win mix bird (ειναι ενα μειγμα σε σκονη που κραταει τα πουλια σε φορμα)
5)πικραλιδα και τσουκνιδα (πολυ καλα διουρητικα)
6)cultuuvorgel plus (πρωτεινικος ολοκληρωτης)
7)βλαστωμενους σπορους (ειδικα την ανοιξη)
8)και φυσικα κατεψυγμενο σκουληκι..το οποιο δεν λειπει ποτε..

11panos04
17-06-11, 21:55
Αντων,η πικραλιδα που λες ειναι ο ταραξακος που λεω εγω,βαλε φιλε και γαιδουραγκαθο ή αγκαθι μαριας για το συκωτι.

Η αυγοτροφη που βαζω εχει ηδη γαριδακια και αυγα μυρμηγκιων.

Φιλικα

nautikos52
20-06-11, 21:25
Na κάνω μια αφελή ερώτηση? Οι βιταμίνες και τα λοιπά ενισχυτικά δεν καταστρέφονται πέφτοντας σε νερό που κοχλάζει?

11panos04
20-06-11, 21:43
Δεν ειναι αφελης,θα ηθελαν αμαθω κι εγω.Νεροπου κοχλαζει κατα βασιν ειπα γιατι εβαζα χρωστικη και θελει πολυ ζεστο νερο,για να διαλυθει,κι αμεσως μετα μεσα οι βιταμινη ε μετο σεληνιο.Δεν ξερω αν κατστρεφεται,να πω παντως οτι με τη βιταμινη Ε που εβαλα ειδα αποτελεσματα και γρηγορα.

Φιλικα

RetziosG
20-06-11, 23:53
Και εγω εχω την ιδια απορια,σχετικα με το βραστο νερο και τις βιταμινες ή αλλα στοιχεια στο νερο, καλυτερο θα ηταν καποιος γνώστης αυτων των διεργασιων να μας απαντουσε.

kostasr
22-06-11, 01:20
Δεν ειναι αφελης,θα ηθελαν αμαθω κι εγω.Νεροπου κοχλαζει κατα βασιν ειπα γιατι εβαζα χρωστικη και θελει πολυ ζεστο νερο,για να διαλυθει,κι αμεσως μετα μεσα οι βιταμινη ε μετο σεληνιο.Δεν ξερω αν κατστρεφεται,να πω παντως οτι με τη βιταμινη Ε που εβαλα ειδα αποτελεσματα και γρηγορα.

Φιλικα

Πάνο, το καυτό νερό εννοείτε ότι σκοτώνει ότι βρει στο διάβα του. Μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως κορυφαίο απολυμαντικό ή μάλλον αποστειρωτικό, λες να λυπηθεί κάποιες ουσίες που εσύ θέλεις να δώσεις στα πουλιά? Ούτε σελήνιο, ούτε μαρουλίνιο θα μείνει στο πέρσμα του του, η χρωστική μάλλον αντιστέκεται (όσο αντιστέκεται) γιατί είναι χημικό προιόν άγνωστης, για μένα, αντοχής και σύστασης. Για ευκολία στην αραίωση προτίμησε ελαφρώς ζεστό νερό και αραιώνει και δεν σκοτώνει.

Με χρώματος δεν ασχολούμαι αλλά από αυτά που ακούω και βλέπω από τους εκτροφείς χρώματος είναι ότι η οικονομικότερη κι ευκολότερη λύση χορήγησης είναι το ανακάτεμα μικρής ποσότητας χρωστικής μέσα σε φρουκτόζη (νομίζω ολιγοσακχαρίτες ή κάπως έτσι το ονομάζουν οι σπουδαγμέμοι της πουλολογίας). Την εφαρμόζουν κυρίως μετά την πτερόροια για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ότι υπάρχει χρωστική στο κλουβί συνέχεια και δεν θα εμφανιστεί κανένα φτερό άβαφο. Κάποια διαστήματα τάισα κι εγώ μ αυτο τον τροπο πουλιά φίλων, λόγω διακοπών και μπορώ να πω ότι τα πουλιά βάφτηκαν μια χαρά (από τα αποτελέσματα στους διαγ#@$#@).

Ο επόμενος, πιό νωπός τρόπος, είναι ανακατεμένη μέσα στην αυγοτροφή αλλά σε μεγαλύτερες ποσότητες. Σαφώς το μείγμα κοκκινίζει, κατά το ανακάτεμα, απλά και μόνο από την υγρασία της αυγοτροφής. Άρα το επιχείρημα ότι θέλει καυτό νερό για να διαλυθεί αρχίζει να "εξατμίζεταιι" κι ακόμη δεν φτάσαμε στο νερό !!
Έχω δει παρασκευή αυγοτροφής κατά την οποία ανακάτευε μικρή ποσότητα ξερής αυγοτροφής με ελάχιστη χρωστική, ζυμώνοντας το ξερό μείγμα με δύναμη μέχρι να κοκκινίσει ("πορτοκαλίσει" για την ακρίβεια ..... νόριτς είχε) και αφού το χρωμάτιζε όλο (δίχως σταγόνα νερού) το ανακάτευε με μεγαλύτερη ποσότητα ξερής αυγοτροφής που τελικά θα χρησιμοποιούσε.

Στο νερό, τώρα, την χρησιμοποιούν με το καθημερινό νερό της βρύσης και σε θερμοκρασία που προσφέρει η τοπική εταρία ύδρευσης, αναλόγως εποχής. Απ ότι ακούω είναι κι ένας τρόπος χορήγησης που τείνει προς εξαφάνιση, λόγω κόστους και ακαλαισθησίας με τα πάντα βαμμένα μέσα και γύρω από το κλουβί.

Για την βιταμίνη Ε, που είδες αποτελέσματα, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος αν το καυτό νερό βοήθησε την βιταμίνη να δράσει ή την κατέστρεψε ή απλά και μόνο η οποιαδήποτε χορήγηση, οποιουδήποτε σκευάσματος δεν είναι απλά και μόνο μια ομοιοπαθητική ενέργεια για την ψυχική ηρεμία του εκτροφέα, ενώ τα πουλιά τραβάνε τον δικό τους δρόμο. Αν υποθέσουμε ότι μια ασφαλής εξαγωγή συμπερασμάτων απαιτεί στατιστικό δείγμα όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αλλά και συνέχεια της ενέργειας για επαλήθευση του αποτελέσματος με αποτέλεσμα από ένα ζευγάρι είναι σαν να έριξες τα ζάρια κι έφερες ........ εφτάρες !!

Για να σου δώσω τροφή για σκέψη, πέρυσι 30 αρσενικά κατάπιαν βιταμίνη Ε και σελήνιο (σε νερό βρύσης) και άρχισαν την αναπαραγωγή όταν πλέον απειλούσαν ακόμη και μένα με βιασμό μονο και μόνο επειδή περνούσα δίπλα τους. Αποτέλεσμα? Πρώτη γέννα πάνω από 80% άσπορα, ένοιωσα σαν να μην είχα αρχίσει την αναπαραγωγή. Το 90% των ίδιων αρσενικών, φέτος ζευγάρωσαν με το 70% των παλιών θυληκών (το υπόλοιπο μέχρι το 100 ήταν πουλιά του 2010), στον ίδιο χώρο με πέρυσι, δίχως να δουν ίχνος βιταμίνης Ε. Αποτέλεσμα? ελάχιστα άσπορα, πολύ πιό ήρεμα πουλιά και καλύτερη ανατροφή των μικρών. Κι όμως δεν τολμώ να πω αν είναι σωστή ή όχι η χορήγηση αυτού ή κάποιου άλλου σκευάσματος γιατί είμαι σίγουρος ότι κάποιος άλλος κάπου αλλού είδε άλλα αποτελέσματα.

Συμπέρασμα ............ δεν βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα !!

11panos04
22-06-11, 11:00
Εχετε παντως έναν ιδιαιτερο τροπο να γραφετε…Από περιεργεια,θα ηθελα να μιλησουμε και μια φορα,να δω αν ετσι μιλατε κιολας,φιλικα ετσι;;;

Κατ αρχας,δεν παρθηκε κατι σα δεδομενο,ότι δε χρησιμοποιουμε ολοι τα ιδια σκευασματα.Δεν ξερω αν πχ ηη βιτΕ με Σεληνιο της backs είναι το ιδιο με τη βιτΕ κ Σεληνιο του Ivasept,που χρησιμοποιησα εγω κ προοριζεται για μεγαλυτερα ζωα.Να πω παντως,ότι εστω απ τα δυο ζευγαρια που εβαλα,οι αρσενικοι καβαλουσαν οποτε μπορουσαν,και μαλιστα ο αχατης,που τον ειχα πιο πολύ καιρο στη ‘’δοσολογια’’,γιατι ο κιτρινος ηρθε αργοτερα,στις 3 απ τις 4 φορες βιαζε τη θηλυκια.Απ ττα 4 αυγα το ένα ηταν ασπορο στις γεννες,κι αν εν εκανα καποιες βλακειες,όπως το να σπασω 1-2 αυγα κατά τη μεταφορα ή να ννομιζω ότι δε ζευγαρωνουν,να βγαζω φωλιες και να τα γεννουν στον πατο,πιστευω θα χα περισσοτερα πουλια.Τα πουλια, δεν ξερω αν είναι θεμα γονιδιων ή διατροφης,αποδειχθηκαν υποδειγματα γονιων,και ιδιως οι αρρσενικοι ταιζαν τους παντες και τα παντα.Τον αχατη συγκεκριμενα πολλες φορες τον βρηκα να καθεται και αυγα και μικρα.

Αυτο που παρατηρησα και αν θελω να ειμαι αντικειμενικος,πρεπει να το πω,ειναι οτι,αφου εκανα ο τι εκανα και μετα αποθηκευα το νερο με τη βιτΕ κ το Σεληνιο που περισσευε στο μπουκαλακι,για να το βαλω μετα στα πουλια,το μειγμα μυριζε ενοχλητικα,καπως σα διαρροη υγραεριου.Δεν ξερω αν ετσι κι αλλιως πρεπει να συμβει,αν ειναι φυσικο ή οχι,αλλα αν το χει παρατηρησει αλλος με το Ivasept,ας το πει.

Φιλικα

THODORIS1982
22-06-11, 12:48
Το σκεύσμα της backs είναι για περιστέρια κάνει και για καναρίνια
Το Ivasept επίσης είναι για κλοσσόπουλα και χοίρους μπορείς να το δώσεις και σε καναρίνια.Εμένα δε μου μύριζε. Και τα δύο είναι της ίδιας λογικής προσεκτική δοσολογία όχι παραπάνω.Η περιεκτικότητα σε βιταμίνη Ε και σελήνιο είναι η μοναδική διαφορά τους

11panos04
22-06-11, 13:30
Εμενα μου μυριζει πολυ,οχι στο σακουλακι,αλλα αφου το διαλυσω στο νερο σε αναλογια 1γρ/1 λιτρο νερου,με την παραπανω διαδικασια.Το βαζω στο μπουκαλι και μετα απο κανα 10λεπτο ηδη μυριζει.

Φιλικα

11panos04
22-06-11, 14:45
Επ ευκαιριαν του θεματος που ανοιξε μεσα στο θεμα,θα ηθελα να ζητησω απ τη διαχειριστικη ομαδα,αν γινεται,να μεταφερει τις ερωτησεις για τις βιταμινες σε νεο θεμε.Το θεμα το ανοιξα,οπως λεω εξ αρχης,προκειμενου οσοι θελουμε,να γραψουμε τις συνταγες μας για την παρασκευη της αυγοτροφης που δινουμε,και φυσικα αποριες σχετικα με την ιδια τη συνταγη.Το αν τελικα η βιταμινες καιγονται,οξειδωνονται,αν μυριζουν(που κι εγω εγραψα),πιστευω μπορει να αποτελεσει αντικειμενο αλλου θεματος για βιταμινες και συμπληρωματα σε σχεση με ψηλες θερμοκρασιες και βραστο νερο.Θα ηθελα αυτο το θεμα να ναι κατι σαν τσελεμεντές,να μπορει οποιος εχει απορια πώς φτιαχνεται μια αυγοτροφη,να μπαινει και να βλεπει τί κανουν οι αλλοι,και πολυ καλα οποιος βαζει συνταγη,να βαζει και φωτογραφια,για να ξερεις τί περιμενεις.

Φιλικα

11panos04
23-06-11, 22:01
Πάνο, από κοντά είμαι χειρότερος. Βρίζω ασύστολα, τα παίρνω όλα στην πλάκα και όσο με πιό κοντινό μου άνθρωπο μου μιλώ φτάνω να χειρονομώ ....... μέχρι και να χειροδικώ. Ίσως να κάνεις καλά που τόσο καιρό, που ασχολείσαι με πουλιά, αν και κατοικείς τόσο κοντά ....... κάθεσαι τόσο μακρυά, διατηρώντας την ψυχική σου υγεία ισσοροπημένη.

Και να φανταστειτε οτι, οταν αρχη-αρχη ψαχνομουν με ποια ρατσα καναρινιων ηθελα να ασχοληθω,ηθελα να παρω συμβουλες κι απο σας,γιατι σε εκθεση ειδα τα πουλακια σας και πραγματικα μου αρεσαν,σας εστειλα και μηνυμα στο κινητο,αν θυμαστε.Aς το παρω ως απειλη,γιατι μόνο ετσι μπορω να το εκλαβω.Αν εννοειτε αλλα,που χανονται μεσω του γραπτου λογου,ευχαριστως να μου τα πειτε με πμ(εχω ενεργοποιημενα τα πμ κ τα μηνυματα προφιλ,για να με βρισκουν παντα,οποιοι θελουν...).Απ τη μια εσεις,απ την αλλη εγω,σιγουρα θα τη ρημαζαμε τη γειτονια,να στε σιγουρος.Μόνο που εγω τουλαχιστον τιθασευω το θυμικο,τουλαχιστον οταν προκειται για καναρινια.Μισω κι απεχθανομαι τους ανθρωπους,που για κατι τοσο ευγενες,θα μπορουσαν να βγαλουν και μαχαιρια.Πιστευω αυτη ειναι και μια ιδιοτητα που μας διαχωριζει απ τα ζωα,να ελεγχουμε τα αισθηματα μας.Σε παλιοτερο θεμα,που χε γινει ενας καυγας με τα των συλλογων,ειχατε πει,επειδη αμφισβητηθηκε,οτι ειχατε παρευρεθει σε ενα συγκεκριμενο event,νομιζω καποια εκθεση,κι ειπατε οτι ουτε κρυβοσασταν,μαλιστα ειπατε και πόση ωρα ησασταν εκει κι αν ηθελε να σας βρει κανεις,θα σας εβρισκε,αν τα λεω καλα.....Αν σας εβρισκε δηλαδη,θα πιανοσασταν στα χερια;;;;Αν ερχομουν εγω,θα το καναμε σαλουν το χωρο;;;;Τί να πω;;;;Δεν ξερω αν εχειι να κανει γενικα με τη νοοτροπια του ελληνα,αλλα επειδη εχω αλλου μιλησει και με ξενους εκτροφεις,με καποια αλλη νοοτροπια,να σας πω ειλικρινα,και συγγνωμη Γιωργο αλλα το τραβαει το κλιμα,μου δειξαν τοση ζεστασια και καταδεκτικοτητα,λες και ημουν σπιτι τους.Και με τα πουλια,παπαγαλακια κυριως,με βοηθησαν πιο πολυ κι απο πολυ,και σε φορουμ που δεν ξεσπαγε το παραμικρο.Ακομη και να μου στειλουν πουλια,σε τιμες....τί να σας πω.Ακομη και να με φιλοξενησουν,αν βρεθω ποτέ Αγγλια,να δω απο κοντα τους χωρους τους.Η νοοτροπια του Ελληνα δυστυχως κανει μπαμ,κριμα...

Οσο για τα υπολοιπα που εχουν να κανουν με πμ,πιστευω ειναι ασχετα με το θεμα.Παλι θα βγει το θεμα offtopic;;;Γιατι,πειτε μου γιατι;;;Ο ανθρωπος ξεκινησα ενα θεμα πιστευω πολυ χρησιμο.Δεν ειπα σε κανεναν κανε αυτο που κανω,εγραψα τί κανω εγω.Με αφορμη,για να γραψουν κι αλλοι συνταγες τους,οχι μόνο για ιθαγενη(γι αυτο και,αν θυμαμαι καλα,ειχα γραψει το θεμα σε αλλη πιο γενικη ενοτητα,αν θυμαμαι καλα,ενα μυαλο ειναι αυτο,συγγνωμη αν κανω λαθος).Τουλαχιστον 4 ατομα,και φιλοι απο εδω μεσα,με ρωτησαν γιαα το πώς φτιαχνεταιι μια βασικη αυγοτροφη,και να μη σας πω πόσοι αλλοι εκτος φορουμ δεν ηξεραν καν τί ειναι αυγοτροφη.....Ας μην παρεκλινουμε παρακαλω,το θεμα,κι ας μην του φαινεταιhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.png,παρουσιαζει ενδιαφερον.Αντε ρε παιδια,πού ειναι οι πιο παλιοι;;;;Εγω περιμενα να χουμε τουλαχιστον 4 σελιδες με οδηγιες αποο πολλους.

Φιλικα

kostasr
24-06-11, 00:21
Και να φανταστειτε οτι, οταν αρχη-αρχη ψαχνομουν με ποια ρατσα καναρινιων ηθελα να ασχοληθω,ηθελα να παρω συμβουλες κι απο σας,γιατι σε εκθεση ειδα τα πουλακια σας και πραγματικα μου αρεσαν,σας εστειλα και μηνυμα στο κινητο,αν θυμαστε.Aς το παρω ως απειλη,γιατι μόνο ετσι μπορω να το εκλαβω.Αν εννοειτε αλλα,που χανονται μεσω του γραπτου λογου,ευχαριστως να μου τα πειτε με πμ(εχω ενεργοποιημενα τα πμ κ τα μηνυματα προφιλ,για να με βρισκουν παντα,οποιοι θελουν...).Απ τη μια εσεις,απ την αλλη εγω,σιγουρα θα τη ρημαζαμε τη γειτονια,να στε σιγουρος.Μόνο που εγω τουλαχιστον τιθασευω το θυμικο,τουλαχιστον οταν προκειται για καναρινια.Μισω κι απεχθανομαι τους ανθρωπους,που για κατι τοσο ευγενες,θα μπορουσαν να βγαλουν και μαχαιρια.Πιστευω αυτη ειναι και μια ιδιοτητα που μας διαχωριζει απ τα ζωα,να ελεγχουμε τα αισθηματα μας.Σε παλιοτερο θεμα,που χε γινει ενας καυγας με τα των συλλογων,ειχατε πει,επειδη αμφισβητηθηκε,οτι ειχατε παρευρεθει σε ενα συγκεκριμενο event,νομιζω καποια εκθεση,κι ειπατε οτι ουτε κρυβοσασταν,μαλιστα ειπατε και πόση ωρα ησασταν εκει κι αν ηθελε να σας βρει κανεις,θα σας εβρισκε,αν τα λεω καλα.....Αν σας εβρισκε δηλαδη,θα πιανοσασταν στα χερια;;;;Αν ερχομουν εγω,θα το καναμε σαλουν το χωρο;;;;Τί να πω;;;;Δεν ξερω αν εχειι να κανει γενικα με τη νοοτροπια του ελληνα,αλλα επειδη εχω αλλου μιλησει και με ξενους εκτροφεις,με καποια αλλη νοοτροπια,να σας πω ειλικρινα,και συγγνωμη Γιωργο αλλα το τραβαει το κλιμα,μου δειξαν τοση ζεστασια και καταδεκτικοτητα,λες και ημουν σπιτι τους.Και με τα πουλια,παπαγαλακια κυριως,με βοηθησαν πιο πολυ κι απο πολυ,και σε φορουμ που δεν ξεσπαγε το παραμικρο.Ακομη και να μου στειλουν πουλια,σε τιμες....τί να σας πω.Ακομη και να με φιλοξενησουν,αν βρεθω ποτέ Αγγλια,να δω απο κοντα τους χωρους τους.Η νοοτροπια του Ελληνα δυστυχως κανει μπαμ,κριμα...

Οσο για τα υπολοιπα που εχουν να κανουν με πμ,πιστευω ειναι ασχετα με το θεμα.Παλι θα βγει το θεμα offtopic;;;Γιατι,πειτε μου γιατι;;;Ο ανθρωπος ξεκινησα ενα θεμα πιστευω πολυ χρησιμο.Δεν ειπα σε κανεναν κανε αυτο που κανω,εγραψα τί κανω εγω.Με αφορμη,για να γραψουν κι αλλοι συνταγες τους,οχι μόνο για ιθαγενη(γι αυτο και,αν θυμαμαι καλα,ειχα γραψει το θεμα σε αλλη πιο γενικη ενοτητα,αν θυμαμαι καλα,ενα μυαλο ειναι αυτο,συγγνωμη αν κανω λαθος).Τουλαχιστον 4 ατομα,και φιλοι απο εδω μεσα,με ρωτησαν γιαα το πώς φτιαχνεταιι μια βασικη αυγοτροφη,και να μη σας πω πόσοι αλλοι εκτος φορουμ δεν ηξεραν καν τί ειναι αυγοτροφη.....Ας μην παρεκλινουμε παρακαλω,το θεμα,κι ας μην του φαινεταιhttp://www.canarybreeder.net/up/forum/images/icons/icon10.png,παρουσιαζει ενδιαφερον.Αντε ρε παιδια,πού ειναι οι πιο παλιοι;;;;Εγω περιμενα να χουμε τουλαχιστον 4 σελιδες με οδηγιες αποο πολλους.

Φιλικα

Πάνο έχεις δίκιο, το μήνυμα ήταν προσωπικό κι εκτός θέματος κι ας παραμείνει έτσι ....... το έσβησα. Η απάντηση σου θα μείνει ασχολίαστη, δεν κατάλαβες ούτε γιατί το έγραψα αλλά ούτε και τι έγραψα και μάλλον θα τις γεμίσουμε τις 4 σελίδες που θες με εξηγήσεις. Δεν έχω πιαστεί στην ζωή μου στα χέρια με κάποιον, δεν θ αρχίσω στα γεράματα και μάλιστα για το χόμπι μου, λάθος συμπέρασμα έβγαλες πάλι, βιάζεσαι.
Καλύτερα ας συνεχίσουμε το θέμα της αυγοτροφής.

http://i1102.photobucket.com/albums/g452/kostasro/DSC00789.jpg http://i1102.photobucket.com/albums/g452/kostasro/DSC00790.jpg

irini
25-06-11, 22:51
Αντε ρε παιδια,πού ειναι οι πιο παλιοι;;;;Εγω περιμενα να χουμε τουλαχιστον 4 σελιδες με οδηγιες αποο πολλους.

Πανο οι παλαιοτεροι εδω μεσα εχουμε γραψει τις συνταγες μας ειναι στην αναλογη ενοτητα
για να μην νομιζεις πως αγνοουμε το θεμα σου ,ευκαιρια να γραψουν οι νεοτεροι και να ανταλλαξουμε αποψεις

11panos04
27-06-11, 11:13
Πού ειναι η αναλογη ενοτητα;;;Γιατι δεν εννοω μόνο για ιθαγενη,ο τι εχει να καταθεσει κανεις.

Κυριε Κωστα,ωραιες οι φωτογραφιες αλλα συστατικα και διαδικασια;;;Πώς θα το φτιαξει καποιος,αν θελει;;;

Φιλικα

admin
27-06-11, 11:42
Πού ειναι η αναλογη ενοτητα;;;Γιατι δεν εννοω μόνο για ιθαγενη,ο τι εχει να καταθεσει κανεις.

http://www.canarybreeder.net/up/forum/content.php?r=138-διατροφή

2 σελιδες διαβασμα αλλα οπως λεει και η Ειρηνη ετοιμα στο πιατο τα θελουμε.........( Πανο χωρις ιχνος κακιας παντα )

11panos04
27-06-11, 12:18
Ευχαριστω για ''το πιατο'',αλλα εινι μόνο δυο βλεπω για αυγοτροφες.Στο σαιτ ειναι εγγεγραμμενα 1277 μελη,μόνο 4 φτιαχνουν αυγοτροφη;;;Σ αυτο αναφερομαι.Και το ξαναλεω,το θεμα ειναι υγκεντρωτικο κι ενδιαφερον,οποιος θελει,θα μπορει σε ενα θεμα να δει τί κανουν και τί βαζουν μεσα οι εκτροφεις.

Φιλικα

irini
27-06-11, 14:04
δες εδω http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=649&highlight=%F3%F5%ED%F4%E1%E3%E5%F2+%E1%F5%E3%EF%F4 %F1%EF%F6%E7%F2

και εδω ειναι η δικη μου την οποια ειχα γραμμενη και στο φορουμ εδω αλλα δεν την βρισκω τωρα

http://www.exoticbirds.gr/forum/index.php?topic=56.0

11panos04
27-06-11, 15:46
Κραταω την πρωτη παραπομπη,ο συνδεσμος Ειρηνη δεν οφελει,αφου ζητά κωδικο και ονομα χρηστη.

Το ξαναλεω,συστατικα,οδηγιες-διαδικασια,αν μπορειτε να γραψετε,θα εκτιμηθει πολυ,και φωτογραφιες.Απλα.Οσοι μπορειτε να παραπεμψετε σ αυτα τα πραγματα,ενταξει,αλλιως παρακαλω συμπληρωστε τα,να ειναι ολοκληρωμενα.

Φιλικα

irini
27-06-11, 17:19
Η δικη μου αυγοτροφη

10 αυγα
5 κουτ. σουπας μπισκοτο τριμμενο (το φτιαχνω εγω αντι για ρασκ η φρυγανια )
3 κουτ. σουπας τριμα αμυγδαλο , καρυδι , φουντουκι ,σουσαμι,brazilian nut, αμυγδαλο,φιστικι,κουκουναρι
2 κουτ. σουπας chia
2 κουτ. σουπας καμελινα
2 κουτ.σουπας περιλλα
2 κουτ.σουπας φονιοσπορο ( οταν μπορω να βρω)
σπιρουλινα
ριγανη
θυμαρι
δενδρολιβανο

η παραπανω συνταγη ειναι για 50 πουλια στα οποια βαζω ενα κουταλακι του γλυκου στην ζευγαρωστρα την βαζω το πρωι και την αφαιρω το απογευμα και σε οσα εχουν μικρα βαζω καινουρια
το θυμαρι δεν το βαζω καθημερινα

το μπισκοτο το φτιαχνω εγω΄
(500γρ. αλευρι ολικης αλεσης
20 αυγα .μαυρη ζαχαρη βιολογικη)

το βαζω για να μην αφηνει το αυγο να υγρασιαζεται να ειναι πιο στερεη η τροφη να μην εχω διαροιες και να προσθετω εκει βιταμινες η υγρα προσθετα ( το οποιο κανω σπανια γιατι πιστευω ειναι καλυμενα με ολα τα υλικα )

τα αμυγδαλα ειναι πηγη
μονοακορεστων λιπαρων, βιταμινης Ε , βιταμινης Β

τα καρυδια ειναι πηγη
πολυφαινολης , Ω-3(σε συνδιασμο ειναι αντιοξειδωτικα)
βιταμινη Α (κατα των μολυνσεων)

τα φουντουκια εχουν
διαλυτες φυτικες ινες (βοηθουν το γαστρεντερικο συστημα)
μαγγανιο (αντιοξειδωτικο)
βιταμινη Β6(βοηθαει το νευρικο συστημα )

τα φιστικια εχουν

συμπλεγμα βιταμινων Β,νιασινης ,φιλλικου οξεως
φυτικες στερολες(αντιοξειδωτικες)
ειδικα το Brazil-nut ειναι πηγη σεληνιου
αναγκαιο στους νεοοσους τις πρωτες μερες της ζωης τους

το σουσαμι ειναι πηγη
ασβεστιου,καλλιου,σιδηρου,φωσφορου

chiasseed
εμποδιζει την αναπτυξη βλαβερων βακτηριδιων στο πεπτικο και γαστρεντερικο συστημα

καμελινα
βιταμινη Ε
λιπαρα οξεα Ω-3
η καταναλωση του ρυθμιζει την γλυκοζη στο αιμα
συντελει στην αυξηση του ασβεστιου στα οστα
στην καλη ποιοτητα οστων και γερων αυγων

περιλλα
πλουσιο σε λιπαρα οξεα ,πρωτεινες
δρα κατα της τοξικοτητας βοηθαει στο αναπνευστικο συστημα (ασμα, πνευμονες)

φονιοσπορος
δρα κατα των κοκκιδιων

σπιρουλινα
πανω απο 100 βιταμινες
πληρες σειρα βιταμινων(Α,Β1,Β2,Β6,Β12,Δ,Ε,Η,Κ)
μεγαλη πηγη Β καροτινης (προβιταμινη Α)
σιδηρο ,φωσφορο ,ασβεστιο ,μαγνησιο τα οποια εχουν ηδη υποστει την διαδικασια της πεψης απο το ιδιο το φυκι και ειναι ετοιμα προς αφομοιωση
GLA (Γαμμα λινολενικο οξυ)σπανιο λιπαρο οξυ της σειρας Ω-6
διεγειρη την ορμονικη ισσοροπια , την αναπτυξη, τον μεταβολισμο(ειναι καλη πγη ενζυμων βοηθαει την πεψη)
και το ανοσοποιητικο συστημα
εχει ανατιβακτηριδιακες ιδιοτητες
προστατευει τα νεφρα
αναπτυσει καλη αμυνα στην εντερικη χλωριδα
εναντια παθογονων οργανισμων(μυκητες,πρωτοζωα,παρασιτα, αμοιβαδες)
αυξανει τα επιπεδα γονιμοτητας

ριγανη
φυσικο αντιβιοτικο κατα της διαροιας και του κρυωματος

θυμαρι
καταπολεμαει τα εσωτερικα παρασιτα και μολυνσεις του πεπτικου αλλα δεν πρεπει να χορηγηται σε καθημερινη βαση προκαλει μεχρι και δηλητηριαση

δενδρολιβανο
φυσικο τονωτικο βοηθαει στην καλη αιματωση του οργανισμου

THODORIS1982
27-06-11, 19:00
Ευχαριστω για ''το πιατο'',αλλα εινι μόνο δυο βλεπω για αυγοτροφες.Στο σαιτ ειναι εγγεγραμμενα 1277 μελη,μόνο 4 φτιαχνουν αυγοτροφη;;;Σ αυτο αναφερομαι.Και το ξαναλεω,το θεμα ειναι υγκεντρωτικο κι ενδιαφερον,οποιος θελει,θα μπορει σε ενα θεμα να δει τί κανουν και τί βαζουν μεσα οι εκτροφεις.

Φιλικα

1277 διαφορετικές συνταγές περίμενες? οντισιόν για to master chef θα δώσουμε ?

Το να βάλει και ο καθένας από μία συνταγή δε οφελεί και τίποτε.Καθώς ο καθένας έχει τα δικά του πουλιά και το κάθε είδος έχει διαφορετικές διατροφικές ανάγκες.

Αυγοτροφή 1 (jk21)
1)2 δάχτυλα από ποτήρι νερού κους κους του carefour (αυτό που δε θέλει βράσιμο)
2)2 δάχτυλα νερό στο ποτήρι νερού
3)μέσα στο νερό μπαίνει ότι πρόσθετο χρειαζόμαστε ( βιταμίνες- ασβέστιο-γύρη)
4)χτυπάς με μιξεράκι το φραπέ τα πρόσθετα με το νερό.Βάζεις σε ένα μπολ το κους κους και τον πολυ-χυμό και περιμένεις μέχρι να γίνει μάζα.
Τα πετάς μέσα στο μούλτι προσθέτεις ένα δάχτυλο του κάδου αυγοτροφή ξηρή + ένα δάχτυλο του κάδου φρυγανιά τριμμένη + 1 αυγό βρασμένο
Τα χτυπάς και έτοιμη η αυγοτροφή.Σε περίπτωση που βγει ελαφρώς λάσπη προσθέτεις αυγοτροφή ξηρή μέχρι να αποκτήσει τη υφή που θέλουμε.

Αυγοτροφή 2 του τεμπέλη (χωρίς πρόσθετα)
μια κούπα τριμμένη φρυγανιά ολικής αλέσεως - 1 αυγό βρασμένο ανακάτεμα στο μούλτι και έτοιμο

Αυγοτροφή 3 ( το μικρότερο ρίσκο)
Αυγοτροφή εμπορίου παττέ με καλό ποσοστό πρωτείνης και αυγό σκέτο στα κλουβιά.Προυποθέτει να είσαι στο σπίτι ώστε να ανανεώνεις το αυγό με φρέσκο

11panos04
27-06-11, 19:49
Θοδωρη,ευχαριστουμε για τη συνταγη του jk21,εφοσον ειναι αυτη που χρησιμοποιεις,γιατι δε βρισκω αλλο λογο να γραφθει δι αντιπροσωπου.Οσο γιαα τα μελη,πιστευω καταλαβατε τί ηθελα να πω,σε 1277 μελη,πιστευω 10-20 τουλαχιστον καατι κανουν και ειναι καλο να το καταθεσουν.Νομιζω...

Φιλικα

THODORIS1982
27-06-11, 19:54
Το αντιπροσώπου δε το έπιασα οπότε καλό είναι να είμαστε και λίγο πιο προσεχτικοί τι λέμε Πάνο
Εγώ αυτή φτιάχνω (τη διάβασα στο blog του ) και από τι στιγμή που δεν είναι δική μου οφείλω να αναφέρω πιανού συνταγή είναι.
Αν υπήρχε δυνατότητα να αλλάζω το αυγό στα ταίσματα των γονέων ,δε θα έφτιαχνα τίποτε .Οι έτοιμες αυγοτροφές είναι μια χαρά πλήρες για τα πουλιά.

11panos04
27-06-11, 20:25
Το δι αντιπροσωπου Θοδωρη ειναι να γραφεεις κατι εσυ που εγραψε καποιος αλλος,εδω την αυγοτροφη.Αφου ομως ειπες οτι ειναι αυτη που κανεις κι εσυ,τοτε ενταξει,οπως ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα μου.Συνεχιζετε ομως να μη βαζετε φωτογραφιες και αυτο με στενοχωρει...

Φιλικα

THODORIS1982
27-06-11, 20:57
το δι αντιπροσώπου φίλε Πάνο σημαίνει να μεταφέρεις λόγια άλλου.Δηλαδή να γράψεις αντί για αυτόν - να μεταφέρεις τα λόγια του.Γιαυτό σου είπα να είσαι προσεκτικός το τι λες

11panos04
27-06-11, 21:29
Kαι οιι συνταγες,λογια ειναι,απλως γραπτα,οχι προφορικα.Ας σταματησει παρακαλω εδω αυτη η διενεξη,αν νιωθεις οτι προσεβληθης,σου ζητω συγγνωμη,εχοντας απολυτο θαρρος της γνωμης μου και μη θελοντας,για μια ακομη φορα,να ξεφυγει το θεμα,που εμαι σιγουρος οτι θα γινοταν,,αφου δεν εχουμε αυτοσυγκρατηση πλεον.Για οποιαδηποτε συνεχεια ευχαριστως να τα πουμε μεσω πμ,δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να απαντησω.:focus:

Φιλικα

kostasr
27-06-11, 23:55

Κυριε Κωστα,ωραιες οι φωτογραφιες αλλα συστατικα και διαδικασια;;;Πώς θα το φτιαξει καποιος,αν θελει;;;

Φιλικα

Πάνο, τις φωτογραφίες τις είχα πρόχειρες και τις έβαλα γιατί ήταν σχετικές με το θέμα. Τις αναλογίες δεν τις έβαλα γιατί δεν έχω σταθερά συστατικά ή αναλογίες και μάλλον θα μπέρδευα παρά θα βοηθούσα, όσους ψάχνουν ακριβής δοσολογίες. Σίγουρα περιέχει ξηρή αυγοτροφή εμπορίου, βρασμένα αυγά, αρακά, conditioner seed.
Άλλα υλικά που πιθανόν να υπάρχουν είναι ρίγανη, σκόρδο/σκόνη και ελαιόλαδο (απ το χρώμα μάλλον δεν έχει η συγκεκριμένη). Οι αναλογίες είναι εμπειρικές και ανάλογες της υφής. Σε γενικές γραμμές κρατάω μια σταθερή βάση με αυγοτροφή ξηρή/βρασμενα αυγά, αρακά και conditioner seed (στις ταίστρες επικρατεί καναρινόσπορος κατά 90+ %) και αυτοσχεδιάζω προς τα υπόλοιπα. Δοσομετρητής, μίξερ και αισθητήρας υγρασίας είναι το χέρι μου.

Από δω και πέρα, που αραιώνω τα διαστήματα παροχής αυγοτροφής κι αρχίζει η πτερόροια, θα περιέχει και λίγη σπιρουλίνα, αν θυμηθώ ν αγοράσω !!

Απ τα τέλη Σεπτέμβρη θα κάνουν μαύρα μάτια να την ξαναδούν κι εγώ θα ηρεμήσω απ την καθημερινή παρασκευή της.

Αυτά !!

οδυσσέας
28-06-11, 00:38
φέτος χρησιμοποιώ την μισή συνταγή του franco monopoli δηλαδή 5 αυγά 250γρ. φρυγανιά και το πήγμα από 1 λίτρο γάλα. Σε καναρίνια και ιθαγενή.
εδω ολοκληρη η συνταγή http://www.francomonopoli.it/pastoncino.htm

11panos04
28-06-11, 01:44
Πάνο, τις φωτογραφίες τις είχα πρόχειρες και τις έβαλα γιατί ήταν σχετικές με το θέμα. Τις αναλογίες δεν τις έβαλα γιατί δεν έχω σταθερά συστατικά ή αναλογίες και μάλλον θα μπέρδευα παρά θα βοηθούσα, όσους ψάχνουν ακριβής δοσολογίες. Σίγουρα περιέχει ξηρή αυγοτροφή εμπορίου, βρασμένα αυγά, αρακά, conditioner seed.
Άλλα υλικά που πιθανόν να υπάρχουν είναι ρίγανη, σκόρδο/σκόνη και ελαιόλαδο (απ το χρώμα μάλλον δεν έχει η συγκεκριμένη). Οι αναλογίες είναι εμπειρικές και ανάλογες της υφής. Σε γενικές γραμμές κρατάω μια σταθερή βάση με αυγοτροφή ξηρή/βρασμενα αυγά, αρακά και conditioner seed (στις ταίστρες επικρατεί καναρινόσπορος κατά 90+ %) και αυτοσχεδιάζω προς τα υπόλοιπα. Δοσομετρητής, μίξερ και αισθητήρας υγρασίας είναι το χέρι μου.

Από δω και πέρα, που αραιώνω τα διαστήματα παροχής αυγοτροφής κι αρχίζει η πτερόροια, θα περιέχει και λίγη σπιρουλίνα, αν θυμηθώ ν αγοράσω !!

Απ τα τέλη Σεπτέμβρη θα κάνουν μαύρα μάτια να την ξαναδούν κι εγώ θα ηρεμήσω απ την καθημερινή παρασκευή της.

Αυτά !

Εγινε,Αυτα ζηητουσα εξ αρχης,μια χαρα.

11panos04
28-06-11, 01:50
Οδυσσεα,σ ευχαριστουμε.Και ευκαιρια να γνωρισουμε κι εναν ξενο εκτροφεα,προσωπικα εχω τους Ιταλους σε μεγαλη υποληψη γγα τα ιθαγενη,παρ οτι μου ειπαν οτι Βελγοι,ΟΛΛΑΝΔΟΙ ΚΑΙ γΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΗς ΠΟΣΟΤΗΤΑς,ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ.Μπορει καποιος πιθανως ποτε να μην εβρισκε τη σελιδα του κυριου Monopoli,ειναι καλη ευκαιρια το μηνυμα του Odyssea.

Φιλικα

adreas
28-06-11, 17:44
Παρασκευή ξηρής αυγοτροφής !
Kon -Απο οτι έχω προσέξει σε πολλά forums και ιστοσελίδες για πουλιά ,αρκετά άτομα παρότι συμφωνούν στην ανωτερότητα σε ποιοτικά συστατικά μιας προσεγμένης συνταγής, σπιτικής αυγοτροφής, δεν προχωρούν στο να φτιάξουν και να κάνουν χρήση διότι το φρέσκο αυγό που προσθέτουμε την κάνει ικανή για χρήση λίγες μόνο ημέρες. Έτσι συνήθως χρησιμοποιούν έτοιμη ξηρή αυγοτροφή, στην οποία προσθέτουν φρέσκο αυγό στην ποσότητα που τους είναι απαραίτητη για 4-5 μέρες.
Ψάχνοντας στο internet ανακάλιψα αυτή τη συνταγή για ξηρή αυγοτροφή.
Η συνταγή που ακολουθεί έρχεται να καλύψει ποιοτικότερα και αυτή την ανάγκη. Είναι μια συνταγή παρασκευής αυγόψωμου που διατηρείται στο ψυγείο ή και στην κατάψυξη για μεγάλο διάστημα και που θρυμματίζεται εύκολα για να μετατραπεί σε μια πολύ καλή ξηρή αυγοτροφή, που μπορεί να αποτελέσει μια πολύ καλή βάση για συνταγές αυγοτροφής με βάση την ξηρη αυγοτροφή. Είτε όταν χορηγείται σκέτη με προσθήκη βραστού φρέσκου αυγού ...
Τι χρειαζόμαστε για την Παρασκευή της
* 500 ml αλεύρι ολικής άλεσης
* 3 αυγά
* 1 κουταλιά μέλι
* 70 ml λάδι (εγώ βάζω μίγμα σιτέλαιου και σησαμέλαιου για ποικιλία λιπαρών οξέων και βιταμίνη Ε)
* 2 κουταλιές baking powder
* 1 κουταλιά ρίγανη
Διαδικασία παρασκευής
* Ανακατεύουμε στο μούλτι το αλεύρι, τα τσόφλια των αυγών, τη ρίγανη και την baking powder και κρατάμε το μίγμα σε ένα μπόλ.
* Χτυπάμε στο μούλτι το εσωτερικό των αυγών, το μέλι και το λάδι.
* Ανακατεύουμε τα υλικά και τα ψήνουμε είτε σε μία φόρμα στο φούρνο, είτε τα τοποθετούμε εξ αρχής σε ψωμοπαρασκευαστή που κάνει εκείνος όλα τα υπόλοιπα.
Όταν το μίγμα ψηθεί (δε θέλει πάνω από 3/4 της ώρας) το αφήνουμε να κρυώσει. Στη συνέχεια κόβουμε όση ποσότητα θέλουμε και τη θρυμματίζουμε με τα χέρια μας. Η αυγοτροφή μας είναι έτοιμη και διατηρείται για αρκετό καιρό στο ψυγείο (πάνω από μήνα) ή και για μήνες στην κατάψυξη σε σακούλα τροφίμων

Αυτήν την αυγοτροφή έχω σαν βάση που είναι του Δημήτρη, και αν τα 3 αυγά είναι λίγα βάζω και γάλα, για το φούσκωμα τις ζύμης ( μπέικη) είναι 20 γραμμάρια Από εκεί και πέρα διαβάσετε και εμπεδώσετε τα γραφόμενα του Βασίλη Σελέκου και θα κρίνετε ανάλογα με την εποχή το τι θα κάνετε. Τώρα που θέλουμε να βάψουμε τα μικρά καρδερίνες θα βάλουμε αντί λάδι ελιάς γαιδουραγκαθέλαιο την αναπαραγωγή θα βάλουμε σιτέλαιο κλπ. Την οποία την τρώνε και έτσι η με την προσθήκη ενός βραστού αυγού στο μούλτι με 4- 5 κουταλιές από το αυγόψωμο. Να συμπληρώσω την σκόνη σκόρδο η σκορδέλαιο που βάζω πάντα. Το όλο μείγμα μόλις το ψήσω την άλλη μέρα το τρίβω στο μούλτι κρατάω μείγμα για 5 μέρες και το βάζω στην κατάψυξη αφού έχω γράψει την ημερομηνία παραγωγής. Το έχω κρατήσει έως και 40 μέρες χωρίς πρόβλημα.

Αγαπητοί εκτροφείς

Χαίρομαι που υπάρχουν εκτροφείς που ψάχνονται και προβληματίζονται. Το θέμα της μαλακής τροφής με έχει απασχολήσει και εμένα αρκετά χρόνια και έχω καταλήξει και εγώ στην παρασκευή κέικ.
Η βασική φιλοσοφία είναι να παρασκευαστεί μια υγιεινή, θρεπτική και αφομοιώσιμη μαλακή τροφή για τα πτηνά μας, η οποία θα διατηρείται χωρίς να αλλοιώνεται στις συνθήκες του περιβάλλοντος κατά το διάστημα της ημέρας και θα μπορεί να αποθηκευτεί στο ψυγείο για ένα σχετικά ικανοποιητικό χρονικό διάστημα. Γνωρίζουμε από την μαγειρική ότι μια τροφή σε μορφή κέικ πληρεί τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε μεγάλο βαθμό. Είναι όμως δυνατή η χρησιμοποίησή της για τα πτηνά? Μετά από αρκετούς πειραματισμούς, έχω διαπιστώσει πως αυτό είναι εφικτό και έχω καταλήξει σε ένα βασικό τρόπο παρασκευής που τροποποιώ ανάλογα το είδος των πτηνών, την ηλικία και την εποχή. Έχω χωρίσει τα υλικά σε αυτά που μπορούν να θερμανθούν (ψηθούν), για να γίνουν πιο αφομοιώσιμα και να μπορέσουν να διατηρηθούν (αυγά, δημητριακά ολικής άλεσης κλπ.), χωρίς να καταστραφούν τα θρεπτικά τους συστατικά και σε αυτά που μπορούν να διατηρηθούν χωρίς ψήσιμο (ξηροί καρποί, σπόροι, αποξηραμένα φρούτα κλπ.), προσφέροντας τα πλεονεκτήματα της διατήρησης των θρεπτικών τους ιδιοτήτων ανέπαφα. Τα δεύτερα αφού τα αλέσω καλά για να αποκτήσουν αλευρώδη μορφή τα ανακατεύω με τα πρώτα αφού έχουν ψηθεί (κέικ), για να τραβήξουν την υγρασία και να γίνει το μείγμα μαλακό χωρίς να κολλάει.
Υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την Παρασκευή αυγοτροφής σε μορφή κέικ:
Αυγά, δημητριακά ολικής άλεσης (αλεύρι σιταριού, σίκαλης, βρώμης, καλαμποκιού κλπ.), ξηροί καρποί (καρύδια, αμύγδαλα, φυστίκια κλπ.), φρέσκα ή αποξηραμένα φρούτα (μήλο, αχλάδι, σταφύλι, χουρμάδες, δαμάσκηνα, σταφίδες κλπ.), σπόροι (ηλιόσπορο, κολοκυθόσπορο, σουσαμόσπορο κλπ.), φύτρες σπόρων, λαχανικά (καρότα, μπρόκολα κλπ.), ελαιόλαδο, βότανα (βασιλικό, ρίγανη, σκόρδο, κλπ.), υπερτροφές (γύρη, σπιρουλίνα κλπ.), διάφορα συμληρώματα (μαγιά μπύρας, προβιοτικά κλπ.), γλυκαντικές ουσίες (μαύρη μελάσα, μέλι).
Τρόπος παρασκευής:
1. Ρίχνω τα αυγά σε ένα μεγάλο μπόλ και τα ανακατεύω με το αλεύρι ολικής άλεσης.

2. Προσθέτω το μέλι ή την μελάσα και τα αποξηραμένα βότανα (βασιλικό, ρίγανη, σκόρδο). Ανακατεύω τα υλικά καλά με μια ξύλινη κουτάλα. Αν το μείγμα είναι πολύ στεγνό προσθέτω, αναλόγως την ηλικία των πτηνών και την εποχή, λίγο αγελαδινό γάλα ή ρόφημα (γάλα) σόγιας ή ψιλοκομμένα στο μπλέντερ φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνω εκτός των άλλων, να αυξήσω ή να αφήσω στα ίδια επίπεδα το ποσοστό της πρωτεινης στο κέικ.

3. Τοποθετώ το μείγμα σε ένα μεγάλο αλλά ρηχό ταψί (για να ψηθεί καλύτερα και να μην γίνει πολύ υγρό) και το αφήνω στον φούρνο για 45 περίπου λεπτά στους 170ο C.

4. Αλέθω στο μπλέντερ τους ξηρούς καρπούς και τους σπόρους, μέχρι να αποκτήσουν αλευρώδη μορφή. Συνήθως προτιμώ να αλέσω μούσλι, το οποίο περιέχει εκτός από τους παραπάνω σπόρους (ηλιόσπορο, κολοκυθόσπορο) και δημητριακά ολικής άλεσης, αποξηραμένα φρούτα, σταφίδες κλπ.

5. Αφού βγάλω το κέικ από το φούρνο και κρυώσει, θρυμματίζω καλά μερικά κομμάτια με τα χέρια μου σε ένα μεγάλο μπολ. Επειδή το κέικ είναι λίγο υγρό, προσθέτω μια ορισμένη ποσότητα από το παραπάνω αλεσμένο καλά μούσλι (αλεύρι), ή λίγο αλεσμένο επίσης Ράσκ (Rusk). Προσθέτω επίσης λίγο φρέσκο ελαιόλαδο, φύτρες σπόρων, χυμό λεμονιού, λίγο chia ή παπαρουνόσπορο, αναλόγως την ηλικία των πτηνών και την εποχή. Επίσης λίγη σπιρουλίνα ή γύρη ή μαγιά ή προβιοτικά με αμινοξέα και βιταμίνες σε μορφή σκόνης. Συνήθως τα συμπληρώματα αυτά τα προσθέτω μεμονωμένα και όχι όλα μαζί, ανάλογα με την περίοδο (ανάπτυξη, πτερόρροια, αναπαραγωγή), την ηλικία και το είδος του πτηνού. Στα Finches την περίοδο του ταίσματος των νεοσσών, προσθέτω και αυγά μυρμηγκιών.

6. Ανακατεύω, θρυμματίζοντας παράλληλα καλά, μέχρι να απορροφηθούν τα υγρά και να γίνει ένα μαλακό ψιλοκομμένο μείγμα που δεν κολλάει στα χέρια.

7. Τοποθετώ το μείγμα σε σακουλάκια τροφίμων και τα τοποθετώ στο ψυγείο.
Το μείγμα αυτό μπορεί να παραμένει εκτός ψυγείου περίπου μία εβδομάδα, στην ψύξη για 10 περίπου ημέρες και στην κατάψυξη για ένα τουλάχιστον μήνα. Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζω μια φρέσκια και αφομοιώσιμη μαλακή τροφή, που δεν χαλάει στην ταίστρα.

Βασίλης Σελέκος
http://www.greeksinger.gr (http://www.greeksinger.gr/)