PDA

Επιστροφή στο Forum : Colombine Carot-Corn

admin
30-08-11, 17:48
Εδω και αρκετα χρονια χρησημοποιο στο μειγμνα αυγοτροφης μου το Ρασκ.
Εδω και λιγους μηνες στην Κυπρο ειναι ελληψη το προιον αυτο ετσι σε ψαξημο που εκανα σε διαφορα πετ μου προτυναν το εξης προιον

Colombine Carot-Corn

Μηπως καποιος φιλος το γνωριζει αυτο το προιον, οντως ειναι κατι αντιστιχο με το Ρασκ. Εχω αγοαρσει 1 κιλο στην τιμη των 2 ευρω δηλαδη το 1/4 της τιμης του ρασκ. Εχει βαση το καρροτο αν διαβασα καλα, και ειναι μικροι κυβοι σε χρωμα πορτοκαλι.
Αυτο αυτοματα σημαινει οτι δεν κανει για ολα τα ειδη καναρινιων αλλα μονο στα χρωμτος.

Θα παρακαλουσα αν καποιος φιλος το γνωριζει να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.

http://www.versela.sk/versela/eshop/1-1-Holuby/5-2-Colombine-Corn-Imunita-Concept/5/35-Colombine-Carot-Corn-I-C-2kg

Σας ευχαριστω και περιμενω νεα σας.

LEGGERIS
30-08-11, 20:42
κ. Γιώργο δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά απ΄ότι λέει περιέχει ένα σωρό πράγματα και δεν θα θες πολλά πρόσθετα που θα έβαζες στο ρασκ.Η γνώμη μου είναι όμως ότι είναι μόνο για καναρίνια χρώματος -κόκκινα.

Giorgos M
31-08-11, 02:24
Γιώργο σου το μετέφρασα στα αγγλικά για να σε τυραννήσω………

Κοίταξε τα όσα περιέχει και βγάλε εσύ το συμπέρασμα αν και πως θα το χρησιμοποιήσεις.

Πάντως είναι συμπλήρωμα για τα περιστέρια και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με καναρίνια χρώματος.
Από την στιγμή που είναι συμπλήρωμα τροφής περιστεριών δεν θα μπορούσε να περιέχει χρωστική, διότι
από όσα γνωρίζω τα περιστέρια δεν βάφονται.

Σε λογικές ποσότητες θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε όλα τα πουλιά, αλλά με σιτηρέσιο που είναι
βασισμένο σε σπόρους. Είναι πρόσθετο για εποχή που δεν ταΐζονται τα πουλιά με αυγά, γύρη, σπιρουλίνα,
σκουλήκι, φύτρα κλπ ώστε να αποτελέσει συμπλήρωμα των σπόρων που στερούνται πολλών βασικών
ουσιών. Το συγκεκριμένο διαιτητικό συμπλήρωμα είναι παρασκευασμένο από αφυδατωμένο καρότο και είναι
εμπλουτισμένο για να συμπληρώνει συγκεκριμένα το καλαμπόκι με ότι απαραίτητο του λείπει.

Carot-Corn is an easily digestible extruded pigeon pellet, rich in carrots, to be served as a
supplement to the grain mixtures. This natural purging diet product helps to keep your pigeons fit.

Indicative nutrition values

Ακατέργαστη πρωτεΐνη 9% Ακατέργαστες λιπαρές ουσίες 4% ολική τέφρα 3%
Ακατέργαστες ινώδεις 3% Ασβέστιο Φώσφορος 1,2%, 0,8%, Βιταμίνη Α 15.000 IU / kg,
Βιταμίνη D3 3.000 IU / kg, Βιταμίνη Ε 25 mg / kg, Βιταμίνη Κ3 1,5 mg / kg, βιταμίνη Β1 2 mg / kg,
βιταμίνη Β2 8 mg / kg, βιταμίνηΒ3 15,7 mg / kg, βιταμίνη Β12 15 μg / kg βιταμίνη C 30 mg / kg,
βιταμίνη PP 40 mg / kg φολικό οξύ 0,5mg/kg Βιοτίνη 30 μg / kg χλωριούχο χολίνη 700 mg / kg

Giorgos M

mgerom
31-08-11, 08:29
Κάτι γίνεται με το ράσκ και χάνεται για κάποια διαστήματα.Σαν εναλλακτική,γιατί δεν δοκιμάζεις το κους - κους.
Η απορροφητικότητα του είναι 1/1 με νερό αλλά μπορεί άνετα να πάει και 1/1,5.
Εχεις την δυνατότητα δηλαδή να φτιάξεις και "ελαφρά" μείγματα αυγοτροφής. Εδώ το βρίσκω στα ράφια της μεγάλης αλυσίδας ΚΑΡΦΟΥΡ(προϊόν ετικέτας) σε σκληρό κουτί
του 1/2 κιλού με την ένδειξη "couscous grain moyen" και κάνει 1,3 ευρώ. Αν το διαχειριστείς όπως έχεις συνηθίσει να διαχειρίζεσαι το ράσκ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι, οτι πρέπει να το αφήσεις να "τραβήξει" τουλάχιστον 15-20 λεπτά αν βάλεις νερό απο την βρύση(όχι ζεστό). Δεν χάνεις τίποτα για μια δοκιμή.!

admin
31-08-11, 09:43
Γιωργο σε ευχαριστω πολυ για την μεταφρραση !

Μακη , εδω και χρονια ακουω για το κους κους αλλα δεν το εχω βρει πουθενα.
Θα ξανακανω μια προσπαθεια ακομα αφου η τελευταια φορα που εχω ψαξει ηταν πριν απο 1 χρονο και παλι στο καρφουρ.

ROSSIGNOL
31-08-11, 10:27
Γιώργο το κους κους θα το βρείς διπλα στα μακαρόνια η εκεί που έχουν τα ρύζια, αν δεν το βρίσκεις ο τραχανάς από την θεσσαλία νομίζω ότι είναι το ίδιο με το κους κους για κηταξετο να δής τα συστατικά που παράγεται.

Η "κολομβινε" δεν έχει χρωστική όπως αυτήν που δίνουμε στα καναρίνια χρώματος, αλλα έχει όπως λες τα καρότα και αυτά βοηθάνε τα κίτρινα χρώματα όπως και το roupsen να το προσέξετε όση έχετε άσπρα καναρίνια.

Tasrek
31-08-11, 12:09
Συμφωνώ με τον Μάκη, το κους κους είναι γενικά εύκολο να το βρεις και εγώ το χρησιμοποιώ σε αναλογία με νερό 1/1,5. Πιστεύω πως σηκώνει και επιπλέον νερό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Γενικα είμαι ικανοποιημένος μιας και είναι φθηνό υλικό, ελάχιστα επεξεργασμένο αλλά τουλάχιστον για εμάς στην Αθήνα εύκολα διαθέσιμο. Εγώ τουλάχιστον το προμηθεύομαι από σούπερ μάρκετ.

Άν δεν το βρίσκεις σε σούπερ μάρκετ δοκίμασε και σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα.

jk21
31-08-11, 12:19
αν δεν το βρεις στον παγκο των ζυμαρικων
http://3.bp.blogspot.com/-W-k0ZAO8WB8/TZU60HJ36SI/AAAAAAAADno/g98WGehPz40/s1600/Couscous.jpg

,πηγαινε στον παγκο οπου εχουν οριενταλ προιοντα διατροφης (μεξικανικα ,κινεζικα ,αραβικα κλπ ) .εκει εχει σιγουρα και αυτο αλλα και αλλα ακριβοτερα.τον τελευατιο καιρο υπαρχει και αλλη συσκευασια bio στον παγκο των βιολογικων προιοντων του με 1.8 ευρω αν θυμαμαι και την ιδια καλη απορροφητικοητα (δεν την βρισκω σε φωτο αλλα εχει μπεζ σκουρο με λιγο καφε χρωμα ).αν και παλι δεν το βρεις παρε καποιο απο καταστημα βιολογικων για να εισαι σιγουρος οτι ειναι γνησιο κουσκους γιατι στα μαρκετ οι ελληνικες μαρκες που αναφερουν κουσκουσακι κλπ δεν ειναι πραγματικο κουσκους και θελει βρασιμο

11panos04
31-08-11, 12:29
Νομιζα οτι δεν κανει να δινουμε γαλακτοκομικα προιοντα στα πουλια,γιατι δεν εχουν το ενζυμο λακταση που χρειαζεται για τη διασπαση της λακτοζης που βρισκεται στο γαλα.

Φιλικα

jk21
31-08-11, 12:46
πανο αν εννοεις για το κουσκους δεν εχει γαλα .για τον τραχανα αν και δεν τον προτεινω αντι κουσκους ,να ξερεις οτι συνηθως γινεται με ξυνισμενο γαλα που εχει ηδη υποστει ζυμωση απο γαλακτοβακιλλους και μειωση της λακτοζης (τουλαχιστον ο κρητικος ο ξυνοχοντρος ) και γενικα η χρηση γαλακτος οχι αποτομα και σε ποσοστο οχι μεγαλυτερο του 5 % του ημερησιου σιτηρεσιου ενος πουλιου ,επιτρεπεται .εγω ομως δεν θα εκανα ποτε χρηση γαλακτοκομικου που δεν εχει υποστει ζυμωση (σιγουρα) και δεν ειμαι σιγουρος οτι γινεται και στο γλυκο τραχανα της θεσσαλιας .ακομα και τοτε παντοτε κατω του 5% .για το μονο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι οτι σε τετοια μικρα ποσοστα εχω κανει χρηση μονο κεφιρ .

11panos04
31-08-11, 13:04
Το κουσκους δεν ειναι αυτα τα μικρα στρογγυλα(δεν τρωω,δεν τα ξερω);;;Πώς πετυχαινεται ομογενοποιηση του μειγματος,ιδιως αμα ριξεις αλλα πραγματα σε σκονη;;;Το ιδιο ισχυει καί για το προιον που λεει ο Γιωργος,για να μη θεωρηθει οτι βγαινω εκτος θεματος.

Φιλικα

Tasrek
31-08-11, 13:55
Το κουσκούς είναι χοντρόκοκκο σιμιγδάλι το οποίο βρέχεται με νερό, κυλιέται σε αλεύρι και αφήνεται να στεγνώσει στον ήλιο. Στην συνέχεια κοσκινίζεται και φυλάσσεται.

Αν τα πρόσθετα σκόνης διαλύονται στο νερό, τότε τα διαλύεις πρώτα στο νερό και μετά προσθέτεις το κου κους. Αν πάλι δεν διαλύονται τότε πρώτα τα ανακατεύεις με το στεγνό κους κους και μετά προσθέτεις το νερό.

jimi gats
03-09-11, 17:35
παιδια εγω δε το ξέρω το ρασκ ...Χρησιμοποιω απο τα Lidl το κουτι με τη τριμμενη φρυγανια και αυτο βάζω στην αυγοτροφη για απορροφητικοτητα...δε ξερω αν κανω καλα...

Tasrek
03-09-11, 20:08
Καλά κάνεις, τον ίδιο σκοπό εξυπηρετούν. Απλά το ρασκ είναι πιο θρεπτικό από την φρυγανιά. Βέβαια και τα δύο δεν παύουν να είναι 2 προϊόντα ιδιαίτερα επεξεργασμένα.

Daminikos
04-09-11, 19:21
Καλησπέρα σας !!!
Αν χρησιμοποιήσουμε κους κους, σε τι αναλογίες το χρησιμοποιούμε ??? ... 1 ποτήρι νερό, 1,5 ποτήρι κους κους και 1,5 αυγοτροφή είναι καλά ???

mgerom
04-09-11, 20:35
Οχι τόσο πολύ βρε παιδί μου. Καλύτερα λιγότερο και πιο συχνά.
Εχω την γνώμη οτι θα είναι καλή η αναλογία που σου γράφω.
2 φλιτζανάκια του Ελληνικού καφέ - κους-κους
3 φλιτζανάκια νερό (εκεί μπορείς να διαλύσεις τα πρόσθετα)
Οταν ρήξεις το νερό στο κους-κούς, θα περιμένεις 1/2 ώρα να τραβήξει(έχει μεγάλη σημασία)
Μετά θα προσθέσεις 5 φλιτζανάκια ΞΗΡΗ αυγοτροφή(την αυγοτροφή που χρησιμοποιείς).Λίγο νίζερ(μισό φλυτζανάκι), καλό ανακάτεμα και έχεις ένα μείγμα
πολύ σπυρωτό-αφράτο-μαλακό και με όχι πολύ υψηλά ποσοστά υγρασίας, που του επιτρέπει να διατηρηθεί για αρκετές μέρες στο ψυγείο.
Το τελικό μείγμα είναι 5μέρη αυγοτροφή-5μέρη τα υπόλοιπα ,δηλαδή μια αναλογία 1/1 αυγοτροφή-κους.κους.
Είναι χρήσιμο να ξέρεις οτι η διατροφική αξία της αυγοτροφής μειώθηκε (χονδρικά) κατά το ήμισυ.

georgecy
04-09-11, 21:19
Είναι χρήσιμο να ξέρεις οτι η διατροφική αξία της αυγοτροφής μειώθηκε (χονδρικά) κατά το ήμισυ.

αρα κυριε Μακη βαζοντας φρυγανια αντι αυγοτροφη το μειγμα που παιρνουμε απο διατροφικης αξιας δεν ειανι το ιδιο.
Πεστε τα να ακουσουν καποιοι εδω μεσα που με δικες τους τεχνικες νομιζουν οτι γλυτωνουν και λεφτα αλλα και εχουν και το ιδο αποτελεσμα!

jimi gats
04-09-11, 22:30
Δεν αμφιβησβητω τη διατροφική αξια του προιον τος αυτου αλλά που ξερεις τι βάζει ο καθένας στην αυγοτροφή του?Μπορει να ειναι πλήρως καλυμμενος..Δε χρησιμοποιησα φρυγανια για καποιο ιδιατερο λόγο απλά επειδη ειχα ενα κουτι προχειρο στο σπιτι και μου εκανε τη δουλεια...

georgecy
04-09-11, 23:08
Δημητρη καμια σχεση. Δεν αναφερομαι σε σενα!!!!!!!!!!
Για αλλον το ειπα και αυτος καταλαβε. χαχα

jimi gats
05-09-11, 00:17
Δεν υπαρχει προβλημα..εγω χρησιμοποιησα φρυγανια γιατι δεν ηξερα τιποτε αλλο....:)

jk21
05-09-11, 00:37
το κουσκους ,το ρασκ (στα ελληνικα σημαινει παξιμαδι ) ή η φρυγανια δεν μπαινουν στις αυγοτροφες για να τις αυξησουν σε ποσοτητα .εχουν συγκεκριμενο ρολο.τα δυο πρωτα ειναι ιδανικα για απορροφηση και ισοκατανομη των οποιων συμπληρωματων προσθετουμε στην αυγοτροφη μας .συνθετικων (πολυβιταμινες ,ασβεστιο,χρωςστικες κλπ ) ή φυσικων (σπιρουλινα ,γυρη ,σιτελαιο κλπ) .η καταλληλη προσθηκη σπιρουλινα ,γυρης και μαγιας στην αυγοτροφη που περιεχει και κουσκους και ετοιμη ξηρη ,μπορει ανετα να μην μειωσει την πρωτεινικη αξια του μιγματος που σαν ποσοστα απο τα αμυλουχα κουσκους και ρασκ δεν εχασε καθολου αφου στις ετοιμες αυγοτροφες το τελικο ποσοστο πρωτεινης ειναι αντιστοιχο της πρωτης υλης αυτων ,δηλαδη του σιταριου.σε ποιοτικη ,η οποια απωλεια σε ειδος αμινοξεων (αν και το σιταρι εχει πολυ καλη πρωτεινη) ανετα αναπληρωνεται απο τις προσθετες φυσικες πηγες πρωτεινης (σπιρουλινα ,μαγια ,γυρη ή καποιας εξ αυτων ) αλλα και αν δεν θελει καποιος να βαλει καμμια απο αυτες με λιγη ποσοτητα παραπανω κουσκους απο νερο σε ογκο (που θα το κανει λιγοτερο υδαρο ) μπορουμε μετα να προσθεσουμε ολοκληρο βραστο αυγο (ή με αναμιξη του με μικρη ποσοτητα φρυγανιας )που ανεβαζει την ποιοτητα της αυγοτροφης μας καθετα .το αφυδατωμενο αυγο των ετοιμων αυγοτροφων σιγουρα εχει αξια θρεπτικη σημαντικη αλλα σε πολλα υστερει του φρεσκου αφου η αφυδατωση (θερμικη επεξεργασια) δεν ειναι οτι πιο αθωο ως προς θρεπτικες ουσιες του.αλλα και για τους λατρεις του αφυδατωμενου υπαρχει ετοιμο σε σκονη (ειτε ασπραδι ,ειτε ολοκληρο ,ειτε κροκος ) σε μαγιαζια με ειδη ζαχαροπλαστικης ή καποια με βοτανα-μπαχαρικα αλευρα

off topic :
τελος για οποιον το φρεσκο αυγο ειναι ενα προβλημα γιατι δεν θελει καθε 3-4 μερες να φτιαχνει νεα φρεσκια αυγοτροφη ,υπαρχει και η δυνατοτητα δημιουργιας με ψωμοπαρασκευαστες και προετοιμασια της ταξης των 5-10 λεπτων σκευασματων αυγοψωμου (στυλ κεικ ) που διατηρειται πολυ περισσοτερο στο ψυγειο ή και στην καταψυξη ,τα αλευρα και τα αυγα του οποιου τα διαλεγουμε εμεις (καποια μαλιστα μπορει να ειναι και σπορων οπως βρωμης ή αμαρανθου ανωτερων ποιοτικα ως προς τα αμινοξεα τους ) και δεν ειναι αγνωστου προελευσεως << bakery products >> ή αγνωστου χρονου πριν την ημερομηνια ληξης αυγων προς αφυδατωση (ο τονισμος για να μην κατηγορηθω οτι μιλαω για ληγμενα ....)

Θοδωρής
10-09-11, 12:01
Aν η διατροφηκη αξια μειωνετε στο μισο γιατι το δινουμε και δεν δινουμε μονο ξηρη αυγοτροφη ?
Μηπως για να τους δοσουμε τις διαφορες βιταμηνες που διαλυουμε στο νερο ?

mgerom
11-09-11, 09:49
Εγώ, εξηγώ τους λόγους εδώ (http://mgerom.wordpress.com/2011/09/10/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE%CF%82/)

Πολλοί άλλοι ΔΕΝ χρησιμοποιούν καθόλου τα ράσκ ή το κουσκούς. Θέμα επιλογής !

jk21
11-09-11, 19:42
ΘΟΔΩΡΗ η ξερη αυγοτροφη και ειδικα αυτη που ειναι χυμα ή εχει ανοιχτει η συσκευασια της για καποιο διαστημα ,περα της οποιας αμφισβητισης τυγχανει απο εμενα της ποιοτητας των πρωτων υλων της (τουλαχιστον ελλειψης ελεγχου απο εμας της οποιας ,ισως και καλης ,ποιοτητας ) εχει μειωμενη θρεπτικη αξια απο μια αυγοτροφη στην οποια υπαρχει φρεσκο αυγο ,αρκει αυτη να μην ειναι στην τυχη φτιαγμενη ως προς τα υπολοιπα συστατικα της .εγω ακολουθω καποιες συνταγες στις οποιες οτι εχω μεσα αλλα και το ποσο εχω ,το εχω μελετησει .το κουσκους και το ρασκ λοιπον ειναι ενας απο τους τροπους να δημιουργησεις την αμυλουχα βαση για μια δικια σου αυγοτροφη και σου προσφερει επισης την δυνατοτητα ομοιογενους διαλυσης και καποιων προσθετων που μπορουν να ανεβασουν την ποιοτητα και την σκετης ξερης αυγοτροφης

jimi gats
11-09-11, 20:09
προσωπικα χρησιμοποιω ξηρη αυγοτροφή γνωστης εταιρειας...Στην περιοδο αναπραγωγης την ενισχυω με αυγο και οτι αλλο θελω προσθετο...την υπολοιπη περιοδο την δινω ως εχει βαζοντας και καποιους σπορους υγειας...Την αυγοτροφη που εχω φτιαξει την περιοδο της αναπραγωγης την φυλαω σε παγοθηκες στη καταψυξη(κραταει μεγαλο διαστημα) και δινω ενα "παγακι" καθε φορα...

Θοδωρής
11-09-11, 20:34
Εχω παρει κουσ κουσ και το συντομοτερο θα φτιαξω και εγω καποια μαλακη αυγοτροφη και λεω να προσθεσω
φυτρομενους σπορους .
Στον νερο θα διαλυσω ivasept και compivit (αν το γραφω καλα γιατι δεν θυμαμε ακριβως πως γραφετε) αλλιος
αντι για νερο σκεφτικα να στηψω ενα πορτοκαλι και με το χυμο του να φουσκοσω το κουσκους .
Εγω για αυγοτροφη χρισιμοποιηω την king bird golden spinoys αλλα θα την αντικαταστισω με την cede αυτο που
θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι αν η συγκεκριμενη αυγοτρωφη βγαινει και σε συσκευασια των 500 gr ?
Το ρωτω αυτο γιατι εχω ενα φλοροκαναρο και ενα φανετοκαναρο τα οποια τρωνε ελαχιστη αυγοτρωφη ,
ενα καναρινι το οποιο τρωει λιγο ποιο πολυ (του δινω αυγοτροφη για καναρινια) και δυο καρδερινες οι οποιες σε χρονο
μηδεν εχουν φαει ολη την αυγοτροφη πετοντας και μπολικη αυγοτροφη στο πατομα .
απλα θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να βρω σε λιγοτερη ποσοτητα γιατι δεν τρωνε και πολυ και θελω να την διατηρω
οσο ποιο φρεσκια γινετε γιατι με ενα κιλο μου φτανει πολους μηνες .
Αν δεν υπαρχει μκπορω την αυγοτρωφη της cede να την διατηρω στο ψυγειο για να ειναι οσο ποιο φρεσκια γινετε ?

jk21
12-09-11, 00:00
Το ivasept ειναι για την προετοιμασια της αναπαραγωγης (βιταμινη ε και σεληνιο) .το combivit ειναι πολυβιταμινη και με αμινοξεα αλλα θελει μεγαλη προσοχη στη δοσολογια γιατι ειναι κυριως για μεγαλυτερα ζωα.να το χρησιμοποιησεις μονο αν την δοσολογια σου την εχει δοση οχι απλο πετ σοπ αλλα μαγαζι με κτηνιατρικα (απο ζωοτεχνολογο αν οχι απο κτηνιατρο )

11panos04
12-09-11, 10:14
Θοδωρη,το ιβασεπτ θελεις να το βαλεις για καποιο συγκεκριμενο λογο;;;Ξερουμε οτι η βιτΕ βοηθα στη σωστη κυτταρικη λειτουργια και το σεληνιο στη σωστη απορροφηση της βιτΕ,αλλα το ιβασεπτ αν το βαλεις πχ σε δοσολογια 1γρ/1λτρ νερου,θα πυρωσει τα πουλια.Η αυγοτροφη εχει ηδη βιτΕ.Αν θελεις να βαλεις καί το ιβασεπτ,βαλε μικροτερη ποσσοτητα.

Φιλικα

Θοδωρής
12-09-11, 17:04
Εγώ βασικά έψαχνα να βρω ivavet αλλά σε τρία κτηνιατρικά που πήγα δεν το είχαν και μου πρότειναν και τα τρία κτηνιατρικά το comdivit και μου είπαν οι γιατροί ότι είναι πολύ καλό και γι αυτό το πηρά..
Η δοσολογία που μου είπαν είναι ένα κοφτό κουταλάκι του γλυκού σε τέσσερα λίτρα νερό .
Το ίδιο μου είπαν και για το ivasept και εγώ το υπολόγισα και μου βγήκε 1 gr σε ένα λίτρο νερό .
Για το ivasept το ξέρω ότι είναι για το πύρωμα απλά βάζω λιγότερη ποσότητα (ίσως μισό γραμμάριο σε ένα λίτρο νερό) και το δίνω μόνο τώρα στην πτεροροια μαζί με το compivit για να βοηθήσω λίγο τα πουλιά μου .
Το δίνω και τα δυο μαζί (1gr compivit και ½ gr ivasept σε ένα λίτρο νερό) μια με δυο φορές την εβδομάδα το πολύ
Αργότερα (μετά την πτεροροια) είχα στο μυαλό μου να δίνω μόνο το compivit μια φορά την εβδομάδα ως πολυβιταμινουχο συμπλήρωμα .
Τώρα ότι άλλο είναι να μου προτείνετε και να με συμβουλέψετε πείτε μου γιατί δεν θέλω να κάνω καμία βλακεία κατά λάθος μου και να την πληρώσουν τα πουλιά μου νομίζοντας ότι τους κάνω καλό.
Αν γνωρίζετε πείτε μου και ποιο θεωρείτε καλύτερο το compivit ή το ivavet ?

Τώρα όσον αφορά για την αυγοτροφη μπορώ να την διατηρώ στο ψυγείο ? για να μην χάνει τα διάφορα στοιχειά της γιατί όπως σας είπα με ένα κιλό αυγοτροφη περνώ αρκετούς μήνες

11panos04 ειδα στο youtube την
παρασκευη της δικιας σου αυγοτροφης και θα την φτιάξω αύριο απλά θα ήταν υπερβολή αντί για νερό να χρησιμοποιήσω χυμό από πορτοκαλί ?

11panos04
12-09-11, 17:29
11panos04 ειδα στο youtube την
παρασκευη της δικιας σου αυγοτροφης και θα την φτιάξω αύριο απλά θα ήταν υπερβολή αντί για νερό να χρησιμοποιήσω χυμό από πορτοκαλί ?

Για να μη σε παρω στο λαιμο μου,δε θα σου απαντησω,δεν ξερω στα σιγουρρα.Εχω ακουστα ομως οτι αλλοι,πουκανουν αυγοτροφη σαν αυγοψωμο βαζουν μεσα χυμο.Αν μπορει να γινει με την ετοιμη αυγοτροφφη,χωρις να βαλεις καθολου νερο,δεν το γνωριζω,ας μας πουν οι πιο εμπειροι.

Δες κι εδω: http://panos-my-pictures.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

κι εδω: http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=7070&highlight=%F3%F5%ED%F4%E1%E3%E5%F2

Φιλικα

Θοδωρής
12-09-11, 17:49
τα εχω δει και το blog σου και το θεμα του φορουμ .
πολυ καλα και τα δυο απλα στο youtube μου αρεσε που το εδειχνες πολυ αναλυτικα και θα το δοκιμασω .
την ετοιμη , ξηρη αυγοτροφη της cede που την διατηρεις για να μην χανει τα θρεπτικα στοιχεια της ?
Και κατι αλλο το κουταλακι απο το fertivit ειναι σε δοσολογια 1 gr σοστα ?

11panos04
12-09-11, 19:50
Με την αυγοτροφη δεν κανω κατι ιδιαιτερο,οχι γιατι ξερω κατι παραπανω απο τους υπολοιπους,αλλα επειδη ο χωρος μου ειναι μικρος κ οι δυνατοτητες λιγες,εχω τις αυγοτροφες στις σακουλες τους κλεισμενες σε μερος που να μην τις χτυπα ηλιος.Οσο για το κοταλακι του φερτιβιτ,δεν το εχω κ δεν το γνωριζω...

Φιλικα

jk21
12-09-11, 22:10
σε συνταγη αυγοτροφης που ψηνεται οπως οι συνταγες αυγοψωμου μπορει να μπει χυμος αντι νερου .ομως αφου ψηθει ,ειτε στην ετοιμη ,ο ωμος χυμος συντομα ξυνιζει και ειναι αιτια να χαλασει η αυγοτροφη !

το combivit (παντα με τις επιφυλαξεις για εγκριμενη απο ειδικο δοσολογια ) ειναι ενα πληρες πολυβιταμινουχο οπως ξαναειπα με θειουχα αμινοξεα (απαραιτητα για τη δημιουργια του φτερωματος ) αρα καταλληλο και για πτεροροια .το ιβασεπτ ειναι για επιπλεον βιτ ε και σεληνιο κατα την προετοιμασια της αναπαραγωγης .αλλα επειεδη το combivit εχει και αυτο καποια ποσα ,πρεπει να δοθει μαζι με αυτο σε μικροτερη ποσοτητα (το ιβασεπτ ) απο την αναγραφομενη και μονο πριν το ζευγαρωμα

admin
14-09-11, 10:52
Οχι τόσο πολύ βρε παιδί μου. Καλύτερα λιγότερο και πιο συχνά.
Εχω την γνώμη οτι θα είναι καλή η αναλογία που σου γράφω.
2 φλιτζανάκια του Ελληνικού καφέ - κους-κους
3 φλιτζανάκια νερό (εκεί μπορείς να διαλύσεις τα πρόσθετα)
Οταν ρήξεις το νερό στο κους-κούς, θα περιμένεις 1/2 ώρα να τραβήξει(έχει μεγάλη σημασία)
Μετά θα προσθέσεις 5 φλιτζανάκια ΞΗΡΗ αυγοτροφή(την αυγοτροφή που χρησιμοποιείς).Λίγο νίζερ(μισό φλυτζανάκι), καλό ανακάτεμα και έχεις ένα μείγμα
πολύ σπυρωτό-αφράτο-μαλακό και με όχι πολύ υψηλά ποσοστά υγρασίας, που του επιτρέπει να διατηρηθεί για αρκετές μέρες στο ψυγείο.
Το τελικό μείγμα είναι 5μέρη αυγοτροφή-5μέρη τα υπόλοιπα ,δηλαδή μια αναλογία 1/1 αυγοτροφή-κους.κους.

Καλημερα Μακη

Μετα απο ψαξιμο ενας πολυ καλος φιλος μου βρηκε το λεγομενο ΚΟΥΣ ΚΟΥΣ σε συσκευασια 500 γραμμαριων.

Εχω σημερα το πρωι βαλει 1 λιτρο νερου ( ισως και λιγο περισσοτερο ) και τα 500 γραμαρια κους κους. Εχει απορροφησει το νερο ολο μετα απο 30 λεπτα και μετα προσθεσα την φρυγανια την οποιο εχω ανακατεψει πολυ καλα με το κους κους. Εχω προσθεσει αυτα που βαζω επιπροσθετα και εχει δημιουργηθει ενα πολυ καλο μειγμα. Το εχω βαλειο σε σακουλακια του 1,5 κιλου ( εχω φτιαξει σχεδον 5 σακουλακια ) και τα εβαλα στην καταψυξη. Αφησα σκοπιμα εξω ενα σακουλι το οποιο εβαλα στο ψυγειο θελοντας να δω πως θα ειναι το μειγμα αυριο πρωι , ( αν εχει ξυνησει η παρουσιασει κατι το παραξενο )

mgerom
14-09-11, 12:39
Καλημέρα Γιώργο.
Αφού "τράβηξε" το νερό καλά όπως λές, την φρυγανιά δεν κατάλαβα, τί την ήθελες ;
Δεν έβαλες καθόλου ΞΗΡΗ αυγοτροφή ; Κάπου σε "χάνω" .

Υ.Γ -Στο ψυγείο(συντήρηση) διατηρείται 10 μέρες περίπου με τον τρόπο που την κάνω εγώ http://mgerom.wordpress.com/2011/09/10/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%AE-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE%CF%82/

Tasrek
14-09-11, 12:43
Πάντως η διατήρηση της αυγοτροφής στην κατάψυξη είναι η πιο πρακτική, αρκεί να μην υπάρχει περίσεια υγρασίας και γίνει το μείγμα μια παγωμένη μπάλα. Εγώ αυτή την μέθοδο ακολουθώ και είμαι ικανοποιημένος.

kyriakos
14-09-11, 12:46
oταν την βγαζετε απο τον καταψυκτη, σε ποση ωρα ειναι ετοιμη για να προσφερθει στα πουλια?

admin
14-09-11, 12:51
Μακη ο μοναδικος λογος που βαζω φρυγανια οπως και στην περιπτωση του Ρασκ ειναι οτι απλα δεν προσθετω αυγοτροφη εμποριου. Απλα τρηβω απο μονος μου αυγα στο μειγμα , νιζερ, ριγανι , και πολυβιταμινες και ασβεστειο.

Πολυ πιο οικονομικο απο την χρηση αυγοτροφης εμποριου. Αγοραζω καπου στα 10 ευρω 15 κιλα φρυγανια συν τα υπολοιπα.

admin
14-09-11, 12:54
oταν την βγαζετε απο τον καταψυκτη, σε ποση ωρα ειναι ετοιμη για να προσφερθει στα πουλια?

Κυριακο συνηθος την βγαζω απο την προηγουμενη βραδια , την βαζω στο ψυγειο και μεχρι το πρωι στις 6 που ειμαι στα πουλια ειναι μια χαρα.

Απλα σε αυτους που εχουν χρωματος διαλυω σε μισο ποτηρι νερο καροφυλλη και το ανακατευο με την αυγοτροφη μεχρι να γινει κατακοκκινη.

mgerom
14-09-11, 13:15
Μακη ο μοναδικος λογος που βαζω φρυγανια οπως και στην περιπτωση του Ρασκ ειναι οτι απλα δεν προσθετω αυγοτροφη εμποριου. Απλα τρηβω απο μονος μου αυγα στο μειγμα , νιζερ, ριγανι , και πολυβιταμινες και ασβεστειο.

Πολυ πιο οικονομικο απο την χρηση αυγοτροφης εμποριου. Αγοραζω καπου στα 10 ευρω 15 κιλα φρυγανια συν τα υπολοιπα.

Δεν αντιλέγω. Ο καθένας με τον τρόπο του ανάλογα με την τσέπη του. Εξ' άλλου εκ του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ κρίνονται οι επιλογές μας.
Αν βλέπεις οτι πάς καλά με την διατροφή και το βάψιμο των πουλιών.............!
Πάντως,για την κουβέντα, θα σου έλεγα οτι εάν μειώσεις κατά το ήμισυ το νερό στο κους-κούς,
θα μπορείς να ανακατέψεις τα τρυμένα αυγά
προσθέτοντας ελάχιστη έως καθόλου φρυγανιά η οποία δεν προσφέρει και πολλά στο μείγμα.
Γιατί το κουσκούς είναι σιμιγδάλι, βάζεις και φρυγανιά, στο τέλος γίνεται
"ψωμί με ψωμί".Η αυγοτροφή είναι πρωτεϊνικό κατα βάσην συμπλήρωμα.Αν μάλιστα την δίνεις και σε πουλιά χρώματος, που πρέπει να αφαιρείς τον κρόκο των αυγών,τότε μειώνεις ακόμα περισσότερο την πρωτείνη.

admin
14-09-11, 13:38
Μακη την δινω και στα χρωματος φυσικα και δεν εχω δει καποιο προβλημα οσον αφορα το χρωμα των πουλιων. Εχω ακουσει και εγω για τον Κροκο αλλα π.χ Ενας πολυ μεγαλος Βελγος εκτροφεας κοκκινων μωσαικων δινει και αυτος χρονια αυγο με τον κροκο χωρις κανενα προβλημα.

mgerom
14-09-11, 14:02
Αφού έχεις μωσαικού τύπου πουλιά, τί αυγοτροφή δίνεις στους νεοσσούς τις πρώτες 40-50 μέρες τις ζωής τους ;
Αυγοτροφή με τον κρόκο ; Τότε για πιο λόγο υπάρχουν οι ουδέτερες αυγοτροφές ;
Με τον τρόπο αυτό, περνάς την όποια χρωστική υπάρχει στο κρόκο (τα μεγάλα πτηνοτροφεία ταίζουν σχεδόν πάντα χρωστική για να χρυσοκιτρινίσει ο κρόκος) στους οδηγούς,
στα πρωτεύοντα και την ουρά.(Αυτά δεν θα αλλάξουν στην πτερόρροια που θα ακολουθήσει).Εκεί δηλαδή που είναι ελάττωμα η εμφάνιση ακόμα και υποψίας χρώματος. Φαντάζομαι η γνώση που έχει περιέλθει σ' εμάς δεν είναι απο την πείρα των δικών μας εκτροφέων.Αυτή δεν πρέπει να περνά τα 15-20 χρόνια. Εχει προέλθει απο τις εμπειρίες των μεγάλων ξένων εκτροφέων ως επι το πλείστον.Απο τα γραπτά τους , τις επεξηγήσεις τους
και τις φιλικές τους συστάσεις σε κάποιους ΦΙΛΟΥΣ Ελληνες συνχομπύστες.

admin
14-09-11, 17:01
Καλησπερα και παλι . Το θεμα μας δεν ηταν τι δινω στους νεοσους αλλα τι αυγοτροφη δινω στα πουλια χρωματος γενικα .
Φυσικα και στα Κοκκινα Μωσαικα στις πρωτες 50 μερες δινω ασπρη αυγοτροφη εμποριου>
Μετα τις 50 μερες τοτε αρχιζω και δινω το μειγμα το οποιο εχω αναφερει πιο πανω . thanks

mgerom
14-09-11, 20:25
Ο.Κ
Θα σου δείξω μόνο τις τρείς κάρτες βαθμολογίας απο τρία μωσαϊκού που η μόνη διαφορά είναι
οτι ταίστηκαν με αυγοτροφή που έτρωγαν οι παραμάννες.(με ολόκληρο το αυγό δηλαδή)
Ασχετα απο την ποιότητα των πουλιών πρόσεξε την παρατήρηση του κριτή. http://mgerom.files.wordpress.com/2011/01/orange.jpg?w=800
Να σκεφθείς μάλιστα οτι μιλάμε για κίτρινα μωσαικού που διαφορά απόχρωσης είναι πολύ μικρή.Φαντάσου , τι θα είχε συμβεί αν επρόκειτο για κόκκινου παράγοντα.

jk21
14-09-11, 21:59
οι κοτες (απο την θητεια μου σαν καθηγητης καποτε στα μεγαρα ) ξερω οτι ταιζονται με συνθετικη καροτινη αλλα και σκονη καροτων .αυτο δινει την πορτοκαλι ανεπιθυμητη αποχρωση καθως και η μεγαλη ποσοτητα λουτεινης που απο την φυση του εχει ο κροκος του αυγου

Θοδωρής
15-09-11, 20:32
Αν στο νερο στο οποιο θα βαλουμε το κουσ κουσ εχουμε διαλυσει τις διαφορες βιταμινες και φτιαξουμε
την αυγοτροφη μας και οση δεν χρησιμοποιησουμε την φυλαξουμε στο ψυγειο στην συντηριση τοτε
δεν υπαρχει προβληαμα να χαλασουν οι βιταμινες ? (γιατι οταν τις προσθετουμε στο νερο διαρκουν
για μια μερα)

jk21
15-09-11, 21:11
καθε μερα που περνα ακομα και στο ψυγειο η θρεπτικη αξια των τροφιμων χανεται .στο ψυγειο σε σωστη θερμοκρασια σαφως σε πολυ πιο αργο ρυθμο .οταν βαζουμε βιταμινες στο νερο (σε πολυ πιο υδαρο περιβαλλον ) και σε εξωτερικο χωρο με θερμοκρασια πολυ μεγαλυτερη του ψυγειου ειναι λογικο η μια μερα να αρκει για αυτη την αλλιωση .μαλιστα το νερο δεν εχει μονο μειωμενης αξιας βιταμινες αλλα και πηγη βακτηριων .παντως στο ψυγειο καλα ειναι μια φρεσκια αυγοτροφη (με χρηση οχι αφυδατωμενου αυγου οπως οι ετοιμες ) να μενει 3 ο πολυ 4 μερες.