PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

Δημητριάδης Νίκος
29-12-11, 19:10
Σαν παλαιος παραγωγος βιταμινων,ανοιγω αυτο το θεμα για να σας δωσω μια ιδεα περι τινος προκειται, και για ποιο λογο υπάρχουν.
Θα ξεκινησω την περιγραφη μου απο το αυγο το οποιο ολοι ξερουμε οτι το λατρευουν τα καναρια,επειδη περιεχει εκτος των αλλων βιταμινη Α.Οσο λοιπον καλο τους κανει αλλο τοσο η και περισοτερο ειναι επικινδυνο,υπο καποιες συνθηκες.Δεν λεω να μην ταιζουμαι αυγο,λεω οτι εαν βαλουμαι μισο αυγο στην αυγοθηκη το καναρι θα παει κατ ευθειαν και θα αρχισει να το τρωει λαιμαργα, τελειωνει το φαγητο του και αποσυρουμαι το αυγο ,μεχρι εδω ολα καλα,ελα ομως που τα καναρια εχουν την συνηθεια αφου φανε κατι μαλακο να πανε να ξυσουν την μυτη τους στα συρματα του κλουβιου.Εδω αρχιζει το προβλημα,το ξυσμα που θα μεινει στο συρμα θα το επισκεφτουν μετα απο 2-3 ημερες και απο περιεργεια η παιχνιδι θα το φανε,εαν η θερμοκρασια του χωρου ειναι πανω απο 25 βαθμους καλωσηρθατε εντερικα,τουλαχιστον.[καθε μερα φρεσκα αυγα της βραζω, γιατη παρατησε την φωλια?] Γιατη ποναει.
Αυτος ηταν ο λογος που αρχισε η παραγωγη σκευασματων με βαση το αυγο, για αυτο υπαρχει και στην συσκευασια τους παντα μια αναφορα η φωτογραφια αυγου.
Η συνθεση τους ειναι αμυλουχα προϊόντα η υποπροιοντα λιπαρα αυγα σε σκονη η τριμενα μπισκοτα που περιεχουν ολα τα πιο πανω συν χρωστικη ισως και αρωμα εσανς.
Ποιοτητες υπαρχουν πολλες, και αλλοι τοσοι τροποι να τις ξεχωρισεις.

ROSSIGNOL
29-12-11, 23:37
Όοολαα αυτά είναι πολύ ωραία αλλα γιατί σταματάτε εδώ? Βαρεθήκατε να γράψετε και τα υπόλοιπα?

mapil
29-12-11, 23:57
Τι εννοείτε όταν λέτε παλιός παραγωγός βιταμινών;

Δημητριάδης Νίκος
30-12-11, 08:40
Όοολαα αυτά είναι πολύ ωραία αλλα γιατί σταματάτε εδώ? Βαρεθήκατε να γράψετε και τα υπόλοιπα?

Δεν βαρεθηκα να γραφω αυτη τη φορα,αλλα ειναι τοσα πολλα που νομιζω ειναι καλυτερα να κανετε τις δικες σας ερωτησεις.

Δημητριάδης Νίκος
30-12-11, 08:48
Τι εννοείτε όταν λέτε παλιός παραγωγός βιταμινών;

Παρηγαγα και συσκευαζα και πουλουσα βιταμινουχα σκευασματα για ωδικα πτηνα, σε επαγγελματιες του χωρου.

οδυσσέας
30-12-11, 17:26
Η συνθεση τους ειναι αμυλουχα προϊόντα η υποπροιοντα λιπαρα αυγα σε σκονη η τριμενα μπισκοτα που περιεχουν ολα τα πιο πανω συν χρωστικη ισως και αρωμα εσανς.

για πιο λογο τις ονομαζεις βιταμινες?
πια χρωστικη?
αυτο το αρωμα εσανς τι ειναι? και τι χρειαζετε στη διατροφη των πουλιων?

bpour77
30-12-11, 18:11
Νίκο βιταμίνες εννοείς τις κίτρινες - κόκκινες που πουλάνε χύμα τα μαγαζιά? Γιατί εγώ αυτές δεν τις θεωρώ βιταμίνες. Αν μιλάμε για αυγοτροφές, για μένα πολύ καλές είναι οι συσκευασμένες των μεγάλων εταιρειών. (ORLUX, RAFF, CEDE κλπ)

Δημητριάδης Νίκος
30-12-11, 18:13
Βιταμινουχα συμπληρωματα εν συντομια βιταμινες,χρωστικη κουρκουμας.ταρταζιν,κλπ.Εσανς ειναι, διαφορα αρωματα πορτοκαλι, λεμονι,μπισκοτο,κλπ και για να σε ησυχάσω ολα ειναι βρωσιμα και χρησιμοποιουνται και στην ζαχαροπλαστικη.
Τα πουλια δεν τα χρειαζωντε ολα, αλλα δεν αγοραζουν τα πουλια.

Δημητριάδης Νίκος
30-12-11, 18:23
Νίκο βιταμίνες εννοείς τις κίτρινες - κόκκινες που πουλάνε χύμα τα μαγαζιά? Γιατί εγώ αυτές δεν τις θεωρώ βιταμίνες. Αν μιλάμε για αυγοτροφές, για μένα πολύ καλές είναι οι συσκευασμένες των μεγάλων εταιρειών. (ORLUX, RAFF, CEDE κλπ)

Μικροι χομπυστες εξελιξαν τα καναρια,μεγαλοι εκτροφεις εκαναν την παραγωγη.
Τι θεωρεις εσυ αυγοτροφες? και ποτε αρχισαν να κυκλοφορουν? και εαν μια απο αυτες τις μεγαλες κατασκευαζωνταν στην ΕΛΛΑΔΑ θα την αγοραζες?

bpour77
30-12-11, 19:47
Μικροι χομπυστες εξελιξαν τα καναρια,μεγαλοι εκτροφεις εκαναν την παραγωγη.
Τι θεωρεις εσυ αυγοτροφες? και ποτε αρχισαν να κυκλοφορουν? και εαν μια απο αυτες τις μεγαλες κατασκευαζωνταν στην ΕΛΛΑΔΑ θα την αγοραζες?

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με την προέλευση του προϊοντος.Είτε ήταν ελληνικό, είτε από την Καμπότζη. Αρκεί να ήταν καλής ποιότητας.Ο εκτροφέας - χομπίστας που διατηρεί μικρό σχετικά κοπάδι ψάχνει κάτι καλό κι' ας είναι ακριβότερο. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ συσκευασμένες εδώ και μια 8ετία.

Δημητριάδης Νίκος
30-12-11, 20:17
xxxxxxxxxx off topic απάντηση σε off topic

Στο θεμα,οταν διαλεγες βιταμινες τις μυριζες α δεν μου μυριζει ωραια,εχεις αλλη?, α δεν εχει ωραιο χρωμα,εχεις αλλη?κλπ τι να κανει και ο καταστηματαρχης προσπαθουσε να πουληση κατι σωστω αλλα που, ματαια,νομιζες ο καθε εσυ πονηρος οτι προσπαθουσε να σου τα παρει,[συγνωμη οχι πονηρος, αδιαβαστος] και τι να κανει και αυτος, ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ.Και να η ομορφη σαβουρα εσπαγε ταμεια. Πηγαινες σε καποιον αλλο που ηταν και χομπιστας και προσπαθουσε να σε βαλει σε σωστο δρομο και δεν ακουγες ηθελες μονον να μιλας,και οταν καταλαβενες οτι ξερει περισοτερα απο εσενα ,αντι να τον σεβαστης και να κατσης να μαθεις εστω και με καποιο κοστος παραπανω,γιατη οι γνωσεις ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ,εφευγες δυσφημιζωνταστον οτι ειναι ακριβως.Η αμαθεια δημιουργησε,τις συνθηκες αυτες και η γνωση τις βελτιωνει.

Δημητριάδης Νίκος
30-12-11, 20:21
Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με την προέλευση του προϊοντος.Είτε ήταν ελληνικό, είτε από την Καμπότζη. Αρκεί να ήταν καλής ποιότητας.Ο εκτροφέας - χομπίστας που διατηρεί μικρό σχετικά κοπάδι ψάχνει κάτι καλό κι' ας είναι ακριβότερο. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ συσκευασμένες εδώ και μια 8ετία.

Εισαι ενα βημα μπροστα σε παραδεχομε διαβασε τι εγραψα πριν απο λιγο.

mapil
31-12-11, 00:01
Παρηγαγα και συσκευαζα και πουλουσα βιταμινουχα σκευασματα για ωδικα πτηνα, σε επαγγελματιες του χωρου.Με ποιο τρόπο, με τι υλικά και σε ποιούς επαγγελματίες του χώρου; Είστε χημικός, τεχνολόγος τροφίμων ή κάτι αντίστοιχο;

Δημητριάδης Νίκος
31-12-11, 01:06
Τα υλικα τα εχω αναφερει,χημικους τροφιμων,ειχα στη διαθεση μου,τωρα, με ποιο τροπο νομιζω δεν ειναι απαραιτητο.Εσεις εισται χημικος?

jk21
31-12-11, 10:23
Σαν παλαιος παραγωγος βιταμινων .........

κ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ σαν ο πλεων ειδικος θα μπορουσατε να μας πειτε γιατι αναφερετε σαν συνθεση τετοια προιοντα και οχι τις πρωτες υλες τους; συνηθως στην ευρωπαικη νομοθεσια οσο γνωριζω (σαν παραγωγος θα γνωριζετε την σωστη ,αν λεω κατι λαθος πειτε μας τι ακριβως ισχυει βασει καποιου κανονισμου συγκεκριμενου που εφαρμοζατε ) σε ενα προιον τα βασικα συστατικα γραφονται αναλυτικα με την σειρα περιεκτικοτητας στο προιον (εκτος καποιων που ειναι σε μηδαμινες ποσοτητες που μπορουν να αναφερθουν αν θελει ο παρασκευαστης σαν προσθετα ce ) .γιατι στις συστασεις των << βιταμινων>> και των αυγοτροφων δεν βλεπουμε στις περισσοτερες εταιριες τα συστατικα των λεγομενων αμυλουχων προιοντων ή υποπροιοντων ή των μπισκοτων που αναφερεται; εσεις τουλαχιστον την δινατε ; τα προιοντα αυτα τα ετοιμαζατε εσεις ή ηταν ετοιμα που τα παιρνατε απο αλλου;

Δημητριάδης Νίκος
31-12-11, 12:19
Πλεων ειδικος δεν ειμαι, υπαρχουν καλυτεροι απο εμενα.Η συσθεση του προιοντος ηταν υποχρεωτικη, η συνταγη οχι. Εξηγουμε, πχ εαν εβαζες αμυλο απο βρωμη,δεν ηταν υποχρεωτικο να γραψης την λεξη βρωμη διοτη ετσι εδινες την συνταγη κλπ .
Εξ αλου αυτα υποκιντω σε μια οδηγεια συμπληρωματων που προοριζοντε για ζωα η πτηνα που δεν θα καταναλωθουν απο ανθρωπους .Η αναλυση ειναι υποχρεωτικη και ανα παρτιδα,υπηρχαν δυο εταιρειες πολυεθνικες που εκαναν αυτες τις αναλυσις,φανταζωμε θα σας ειναι γνωστες,δεν νομιζω να υπαρχουν και αλλες.Ειχα χημικο τροφιμων που εφαρμοζε τις φορμουλες.Μπισκοτο χρωματιστο, ηταν ευρεσιτεχνια προσωπικα δικη μου και η παραγωγη του ξεκινησε περιπου το 1983 η συνθεση του ηταν αλευρι απο βρωμη, μαγια μπυρας, χρωματα ζαχαροπλαστικης βρωσιμα,προπιονικο ασβεστιο
λιπαρα σογιελαιο, και αντιοξειδωτικα αν θυμαμαι καλα,ασκορβικο η κιτρικο οξυ.η συσκευασια του λογο του οτι ηταν ευπαθει ηταν βαγγουμ [κενο οξυγονου]η αζωτου.

jk21
31-12-11, 16:21
αν και σε καθε συσκευασμενο προιον ισχυει οτι πρεπει να αναγραφονται τα συστατικα (η συνταγη ειναι πολλα πραγματα ,διαδικασια ,δοσολογιες κλπ ) η απαντηση ειναι σεβαστη και ευχαριστω !

Δημητριάδης Νίκος
31-12-11, 19:33
αν και σε καθε συσκευασμενο προιον ισχυει οτι πρεπει να αναγραφονται τα συστατικα (η συνταγη ειναι πολλα πραγματα ,διαδικασια ,δοσολογιες κλπ ) η απαντηση ειναι σεβαστη και ευχαριστω !

Οπου βαλεις βρωμη το καναρι τρωει,αν βαλεις σταρι δεν τρωει, καταλαβαινεις μπορη να ειναι ιδιο το προιον σε εμφανιση αλλα το καναρι θα φαει την μια,παντως το πλεον δυσκολο ειναι να αντιγραψεις,μπορει να γινει καλυτερο το προιον αλλα η εμφανιση πουλαει.

adreas
31-12-11, 20:27
Κύριε Δημήτρη χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Δεν κατάλαβα καλά το τελευταίο σας μήνυμα αλλά μην ξεχνάτε ότι δίνουμε και φύτρα σιταριού και τα τσακίζουν φτιάχνω δικιά μου αυγοτροφή με αλεύρι σίτου ολικής και αυτό το τρώνε. Και κάτι άλλο όσο αφορά το πρώτο σας μήνυμα για το αυγό που θα κάτσει στο ξυλάκι, αυτό στην ουσία αφυδατώνετε και δεν νομίζω να τα πειράζει. Εγώ έβαζα αυγοτροφή με αυγό σε μεγάλα και ρηχά πιατάκια και κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω αυτά τα μικρά στρογγυλά που έχουν μια βάση και πιάνουν στα σύρματα του κλουβιού, και τότε είχα πρόβλημα αφού δεν περνούσε αέρας και στο τέλος της ημέρας είχε βγάλει μούχλα, κάτι που δεν το είχα όταν έβαζα σε μεγάλο και ρηχό πιατάκι και έμενε σε όλη την διάρκεια της ημέρας χωρίς να χαλάσει. Στα πουλάκια πάω από τις 5 και 45 το πρωί και μέχρι το βράδυ τα επισκέπτομαι τουλάχιστον 5 με 6 φορές.

Δημητριάδης Νίκος
01-01-12, 10:17
Κύριε Δημήτρη χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Δεν κατάλαβα καλά το τελευταίο σας μήνυμα αλλά μην ξεχνάτε ότι δίνουμε και φύτρα σιταριού και τα τσακίζουν φτιάχνω δικιά μου αυγοτροφή με αλεύρι σίτου ολικής και αυτό το τρώνε. Και κάτι άλλο όσο αφορά το πρώτο σας μήνυμα για το αυγό που θα κάτσει στο ξυλάκι, αυτό στην ουσία αφυδατώνετε και δεν νομίζω να τα πειράζει. Εγώ έβαζα αυγοτροφή με αυγό σε μεγάλα και ρηχά πιατάκια και κάποια στιγμή αποφάσισα να αγοράσω αυτά τα μικρά στρογγυλά που έχουν μια βάση και πιάνουν στα σύρματα του κλουβιού, και τότε είχα πρόβλημα αφού δεν περνούσε αέρας και στο τέλος της ημέρας είχε βγάλει μούχλα, κάτι που δεν το είχα όταν έβαζα σε μεγάλο και ρηχό πιατάκι και έμενε σε όλη την διάρκεια της ημέρας χωρίς να χαλάσει. Στα πουλάκια πάω από τις 5 και 45 το πρωί και μέχρι το βράδυ τα επισκέπτομαι τουλάχιστον 5 με 6 φορές.

Kυριε ανδρεα καλημερα και καλη χρονια,σας ευχωμαι.
Ο κυκλος βακτηριδιων για να λειτουργησει χρειαζεται 3 στοιχεια.ΟΞΥΓΟΝΟ-ΥΓΡΑΣΙΑ-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ εαν παυση ενα απο αυτα αναβαλλεται,για αυτο μειγματα [ζωντανα], φαγητα, αυγα κλπ διατηρουνται σε χαμηλες θερμοκρασιες,ψυγειο.
Το μειγμα σου με αλευρι απο σιταρι το τρωνε κατ αναγκη λογο του οτι θελουν να φανε το αυγο,εαν τους δωσεις σκετο αλευρι δεν θα το φανε.Το κουακερ το τρωνε,και εχει καλυτερη συνθεση απο το αλευρι, εγω εκανα οτι κανεις και εσυ αλλα με κουακερ,το φυλαγα στο ψυγειο,αδειζα και ξεπλενα τις αυγοθηκες οταν τελειωναν τα πουλια και εκανα και συχνες απολυμανσεις.Αυτοι πιστευω ειναι οι κανονες εαν θελεις να ταιζεις φρεσκο αυγο.
Στην αυγοθηκη περνουσε ο αερας ενγκλοβιζωνταν και αρχιζε ο κυκλος των βακτηριδιων .ειδες ποσο συντομα εμφανιζονταν η[μουχλα],υπαρχουν και αλοιωσεις ομως που δεν ειναι ορατες.

THODORIS1982
01-01-12, 11:25
Χρόνια πολλά Δημήτρη.
Αυτό που λες δε γίνεται πάντα. Μόνο στα συσκευασμένα αλλά και πάλι σου βάζουν τα Ε100 ,Ε45 και ένα κάρο Ε. Και να θες να το ψάξεις ,πρέπει να δουλεύεις στο χημείο του κράτους.'Αλλωστε η συνταγή πάντα είναι μυστική. Μη ξεχνάς την κοκα κόλα δε την αντέγραψαν ακριβώς ποτέ ,η καθε μπύρα έχει άλλη γεύση .Ακόμα και οι χυμοι είναι διαφορετικοί.Οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να βάζουν τη σύσταση αλλά σε καμία περίπτωση δε θα σου δώσουν τη συνταγή στο πιάτο.Είναι σαν να σου δίνουν τη δουλειά τους δωρεάν.
Δηλαδή στα πριόντα που τρως εσύ γνωρίζεις 100% τη σύσταση τους.Στο πιο αθώο που είναι το τοστ που τρώνε όλα τα παιδάκια ,ξέρεις από κρατά η σκούφια του κάθε αλλαντικού; Θεωρώ ότι δε χρειάζεται να είμαστε υπερβολικοί.Θα χάσουμε το τρένο της εκτροφής ......

Δημητριάδης Νίκος
01-01-12, 14:39
Eαν θελει καποιος να μαθει τι ειναι καποιο Ε.....ειμαι στην διάθεσή του.

ROSSIGNOL
01-01-12, 15:39
Πρόσθετη E100 - κουρκουμίνη

Dιαβαστai εδώ

http://translate.google.fr/translate?sl=fr&tl=el&js=n&prev=_t&hl=fr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.les-additifs-alimentaires.com%2FE100.php&act=url

E450 - μεταλλικά άλατα του πυροφωσφορικά άλατα

Dιαβαστai εδώ

http://translate.google.fr/translate?sl=fr&tl=el&js=n&prev=_t&hl=fr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.les-additifs-alimentaires.com%2FE450.php&act=url

Όταν θέλουμε να μάθουμε κάτι είναι πολλοί εύκολο να το μάθουμε αρκεί να ρωτήσουμε τον καλητερομας φίλο τον GOOGLE ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ enr

jk21
01-01-12, 16:12
ΘΟΔΩΡΗ αν και δεν θεωρω οτι η αναφορα στην αρχη εκτος απο προιοντων και υποπροιοντων καλυφθηκε πληρως (κατι επρεπε να θυμαται και για αυτα ο κ Νικος αφου τα εφτιαχνε ) συνεχιζω και λεω με σαφηνεια .κανεις δεν ζητησε ποσοστα υλικων και συνταγη παρασκευης .κανεις δεν ζητησε ακριβη αναφορα υλικων πχ στα φυτικα ελαια ο κανονισμος στα προιοντα δεν σε υποχρεωνει να λες ποια ειναι (αρα να ενας τροπος η συνταγη να μενει κρυφη ... ειδικα αν δεν δινεις και ποσοτητα ή ποσοστοση αν ειναι ποικιλια που δινει εντελως διαφορετικο προιον σε καθε περιπτωση πχ ξηρη ή πατε ) .ακομα και να μην γινοταν ακριβης αναφορα στο ποια αλευρα (ειδη και ποσοστα ) ,ειναι υποχρεωμενοι αν τα αλευρα ηταν οι πρωτες υλες της οποιας αυγοτροφης ,να τα αναφερουν στη συσταση σαν << αλευρα δημητριακων >> ή εστω αλευρα σκετο (γιατι η σογια ειναι οσπριο ) .εκτος αν η πρωτη ειναι ετοιμη υλη αγορασμενη απο αλλου πχ μπισκοτα (ανθρωπινης καταναλωσης; ποια; μη ανθρωπινου προορισμου; γιατι να μην τα φτιαχνουν οι ιδιοι; αν τα φτιαχνουν γιατι δεν αναγραφονται σαν πρωτες υλες και αναγραφονται σαν προιοντα και <<υποπροιοντα >> αρτοποιας; προιοντα και << υποπροιοντα>> αυγων; τι σημαινει τελος παντων αυτο το υποπροιοντα;

δεν ζητω μικροσυστατικα και Ε .ζητω αναφορα των βασικων συστατικων (οχι απο τον κ νικο απο τις εταιριες)

νομιζω καθε νοημων ανθρωπος και οχι πεισμων στην εθελοτυφλια καταλαβαινει τις αποριες μου ...

κ ΝΙΚΟ η βρωμη πραγματι εχει παρα πολλα θετικα αλλα αλληλοσυμπληρωνεται σε καποια πραγματα διατροφικα με το σιταρι και ειναι και τα δυο αναγκαια .η βρωμη υπερεχει σε ποιοτητα αμινοξεων οπου σε καποια πολυ σημαντικα εχει υψηλοτερη περιεκτικοτητα ενω το σιταρι πλεονεκτει σε βιταμινες β και Ε .Επισης στην βρωμη το ω6 ειναι πολυ υψηλοτερο σε σχεση με το ω3 λιπαρο οξυ κατι που δεν ειναι τοσο καλο αφου εχετε γνωσεις ιατρικης .

το αν επιλεγανε ενα σπορο ή εστω τις νιφαδες του ενος σε σχεση με το αλλο αν τους διναμε και τους δυο εξαρταται απο διαφορα πχ απο την υφη τους (μαλακος ή σκληρος ) ή την γευση τους (οσο εστω αυτη γινεται αντιληπτη απο τα πουλια )

Δημητριάδης Νίκος
01-01-12, 18:01
Πρόσθετη E100 - κουρκουμίνη

Dιαβαστai εδώ

http://translate.google.fr/translate?sl=fr&tl=el&js=n&prev=_t&hl=fr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.les-additifs-alimentaires.com%2FE100.php&act=url

E450 - μεταλλικά άλατα του πυροφωσφορικά άλατα

Dιαβαστai εδώ

http://translate.google.fr/translate?sl=fr&tl=el&js=n&prev=_t&hl=fr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.les-additifs-alimentaires.com%2FE450.php&act=url

Όταν θέλουμε να μάθουμε κάτι είναι πολλοί εύκολο να το μάθουμε αρκεί να ρωτήσουμε τον καλητερομας φίλο τον GOOGLE ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ enr

Kυριε Τακη μου πήρατε την δοξαthanks-action 3

Δημητριάδης Νίκος
01-01-12, 19:08
Δημητρη για να βαλουμαι μια τάξη,σε προηγουμενη απαντηση μου ουτε λιγο οτε πολυ δινω μια συνταγη{φορμουλα} για φρεσκια σπιτικη αυγοτροφη,εαν της εκανα μια χημικη αναλυση θα αποτελεσμα Α. Θα την εβαζα στο ξυγειο και θα την καταναλωνα σε 3-4 ημερες.
Εαν πριν την τελειωσω εκανα παλι μια αναλυση το αποτελεσμα θα ηταν Α-Β.
Εαν ηθελα να την πουλησω οπως ειναι, θα εβαζα Ε.... συντηρητικά Ε....γαλακτοποιητες Ε..κλπ-κλπ θα εκανα μια αναλυση και μελετη, και αναλογα με τα συστατικα γενικα και την συσκευασια ,που ειχα προθεση να χρησιμοποιησω θα εβγαζα την ημερομηνια λήξης.Η αναλυση θα ηταν πλεον Α-Β-Γ.
Για να δυσκολευσω τον ανταγωνισμο θα εβαζα και μικρες ποσοτητες αλλων δημητριακων [και οσπριων η υποπροιοντων στην φορμουλα αν το επετρεπε η το επεβαλε η επιθυμητή ποιοτητα ].Η αναλυση θα ηταν πλεον Α-Β-Γ-Δ.
Η περιγραφη θα ηταν πρωτων υλων Α-Β-Γ-Δ .
ΤΟΝΙΖΩ Π.Χ.

Δημητριάδης Νίκος
01-01-12, 19:17
Κατι που ξεχασα, ρυζι=προιον, ρυζοφλοιος=υποπροιον σιταρι= προιον,φλοιος σιταριου=υποπροιον, μπισκοτα ανθρωπινης χρήσης=προιον,τριματα σπασμενα μπισκοτα κατα την παραγωγη=υποπροιον κλπ.κλπ

jk21
01-01-12, 20:37
καλυφθηκα κατα μεγαλο μερος για το τι ειναι υποπροιον γενικα (και πληρως απο σας κ Νικο ) ,δεν καλυφθηκα απο κανεναν (και κυριως απο το θοδωρη που περιμενα να παρει θεση σε οσα ανεφερα στο τελευταιο ποστ περι αναγραφης των βασικων και οχι δευτερευοντων συστατικων των προιοντων ) .αν και μιλω για συσκευασμενα προιοντα ,ακομα και αυτα που πωλουνται χυμα ,παραδιδονται στους εμπορους σε συσκευασιες bulk στις οποιες η συσταση πρεπει να υπαρχει .κανενα νομιμο προιον δεν υφιστανται χωρις συσταση

THODORIS1982
01-01-12, 22:27
Μου αρέσει η ορολογία (bulk) . Yποθέτω ότι είναι δανεική από το box ή bulk των ηλεκτρονικών ανταλλακτικών-εξαρτημάτων :o.
Δημήτρη ξέρεις πολύ καλά ότι σε εκτιμώ άσχετα αν η τύχη δε το έφερε να πιούμε έστω και έναν καφέ παρέα.
Σου είπα και σε άλλο ποστ ,ότι σε μερικά θέματα είσαι κάθετος. Πριν μερικά χρόνια ,όπως σου είπε και ο κύριος Νίκος πιο πάνω ,κάτι orlux ,κάτι cede και λοιπά ήταν άγνωστες λέξεις στην Ελλάδα. Οι εκτροφείς ταίζαν τη γνωστή κίτρινη ή κόκκινή ή πορτοκαλί αυγοτροφή - την λεγόμενη <,βιταμίνη> ,είχε ωραίο χρώμα ,ωραία μυρουδια (μπισκότο -φρουτόκρεμα).Τα καναρίνια τους μια χαρά ζούσανε ,ίσως και μακροβιότερα από τα σημερινά .Μια χαρά βγάζανε πουλάκια όπως και σήμερα.
Ξέρω ότι θέλεις να καταλήξεις τη συζήτηση ότι η αυγοτροφή η φτιαχτή είναι καλύτερη από την εμπορίου,ότι έχει φρέσκα υλικά ,ότι γνωρίζεις 100% τη σύσταση.Δεν διαφωνώ .
Αλλά αυτή τη διατροφή μπορείς να την κάνεις εσύ στα 5-6 καναρίνια σου.Ο εκτροφέας δε γίνεται να το κάνει.
Έτσι εμπιστεύονται τις εταιρίες του χώρου. Τις εμπιστεύονται γιατί εχουν ένα χ όνομα ,μια ψ ποιότητα ,έχουν ημερομηνία λήξης στα προιόντα τους και λοιπά.Καμία εταιρία δεν θέλει το κακό των καναρινιών μας.
Θα κάτσω να ψειρίσω ένα φάρμακο ,γιατί είναι φάρμακο γιατί θα το έκανα και στον εαυτό μου.Αλλά δε θα κάτσω να ψειρίσω αν η εκάστοτε εταιρία χρησιμοποιεί προϊοντα ή υποπροϊόντα ή αντιπροϊοντα.Αν χρησιμοποιεί βρώμη ή στάρι .Γιατί και εγώ σε αυτά που τρώω δε το ψειρίζω.Μου αρέσει ένα φαγητό ,θα το φάω ,δε μου αρέσει δε θα το φάω.
Έκατσες ποτέ να σκεφτείς γιατί ένα gloster πχ Ιταλίας είναι πιο ποιοτικό από ένα στην Ελλάδα.Τι τραγικό πράγμα κάνουν οι Ιταλοί ,που δε κάνουν οι Έλληνες; Απλούστατα αυτά τα προϊόντα που γίνανε γνωστά την τελευταία πενταετία (βιταμινούχα ,χρωστικές ,φάρμακα) στην Ελληνική κοινότητα ,οι ξένοι εκτροφέις τα χρησιμοποιούνε καμιά δεκαριά χρόνια τουλάχιστον πριν από εμάς.
Άλλο πράγμα κάνω πρωταθλητισμό ,άλλο πράγμα έχω στο μπαλκόνι μου δέκα καναρινάκια για να τα ακούω όσο πίνω τον καφέ μου.

Λιώσε στα γυμναστήρια ,φάε ένα κάρο βιολογικά προιόντα ,κάνε την καλύτερη ζωή χωρίς καταχρήσεις, κάνε ότι καταλαβαίνεις ,τον Αμερικάνο αθλητή στο κατοστάρι δε θα τον νικήσεις ποτέ.Ένας το έκανε στα 200 μέτρα και τον ονομάσαμε εγκληματία στην Ελλάδα.

Πάρε 5-10 ζευγάρια κόκκινα καναρίνια ,γκλόστερ ,νόριτς ....ότι αγαπάει η ψυχή σου.Τάισε αυτά που ψαχουλεύεις και άσε τους άλλους να ταίζουν τα προίοντα των κακών εταιριών.Αν τους κερδίσεις στο Πανελλήνιο εγώ πρώτος θα σου βγάλω το καπέλο.

Zευγαρώνω καναρίνια μια δεκαετία κοντά.Όσο το έκανα άπλα ,δίνοντας αυγό και ,αυγοτροφή εμπορίου δεν είχα κανένα πρόβλημα στην αναπαραγωγική περίοδο ακόμα και όταν έδινα εκείνα τα χρωματιστά μείγματα που σχεδόν όλοι κατακρίνουμε.Όσο το έψαχνα τόσο έπεφταν και τα νούμερα. Από τότε που την είδα μάγειρας και ακολουθώ συνταγές που βρίσκω στο διαδίκτυο ,έχω χορτάσει στα πουλιά εντερίτιδες , e-coli ,σαλμωνελώσεις.....κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου ή της πτερόριας. Κάθε χρόνο και ένα πρόβλημα.

Δημητριάδης Νίκος
01-01-12, 23:04
Σωστα τα λετε και οι δυο,εαν λαμβανετε μερος σε διαγωνισμο και οι δυο,καταλαβαινω, οτι παιζετε και ερασιτεχνικο και επαγγελματικο {ποδοσφαιρο},ο Ελληνας αθλητης των 200 μέτρων με επαγγελματικη προπονηση πηρε τον τιτλο.

kostas24
01-01-12, 23:12
Σωστα τα λετε και οι δυο,εαν λαμβανετε μερος σε διαγωνισμο και οι δυο,καταλαβαινω, οτι παιζετε και ερασιτεχνικο και επαγγελματικο {ποδοσφαιρο},ο Ελληνας αθλητης των 200 μέτρων με επαγγελματικη προπονηση πηρε τον τιτλο.

με επαγγελματική ντόπα.......

Δημητριάδης Νίκος
01-01-12, 23:24
με επαγγελματική ντόπα.......

Ακριβως οπως και ο Σωκρατης με το κώνειο.

kostas24
01-01-12, 23:33
του το επέβαλαν και αυτός δεν το αρνήθηκε. κάπως έτσι δηλαδή.

THODORIS1982
01-01-12, 23:54
Η μία ερμηνεία (αν και δεν είχε την επιλογή δε το πίνω).... η άλλη λέει ότι όσο δεν ενοχλούσε ήταν όλα καλά ,όταν οι τύραννοι αισθάνθηκαν απειλή όμως.....

Ο αθλητής μας ,όσο ήταν αφανής ήταν όλα καλα ,όλα μέλι γάλα. Όταν στο παγκόσμιο περνά τους Αμερικάνους καμιά δεκαριά βήματα όλοι είμασταν υπερήφανοι.
Όταν παει όμως με τον τίτλο του φαβορί στην Ολυμπιάδα με ολόκληρο το έθνος αγκαλιά , μπαίνοντας στη μύτη των αθλητικών εταιριών ή ακόμα και των γραφείων στοιχημάτων....ντοπιγκ κοντρολ
Τα διεθνή μέσα ενημέρωσης βγάλαν χολή για τη χώρα της Ολυμπιακής ιδέας. Η τέλεια δυσφήμιση.
Ο αθλητής έγινε κακούργος επειδή ανταγωνιστηκε με ίσους όρους τους υπολοίπους.

Ας επανέρθουμε στο θέμα όμως γιατί ξεφύγαμε.Μη κολλάμε στο παράδειγμα.

kostas24
01-01-12, 23:58
"Ο αθλητής έγινε κακούργος επειδή ανταγωνιστηκε με ίσους όρους με τους υπολοίπους."

αυτή η φράση τα λέει όλα.Θοδωρή συμφωνώ απολύτος μαζί σου.

mapil
02-01-12, 00:12
Ξέρω ότι θέλεις να καταλήξεις τη συζήτηση ότι η αυγοτροφή η φτιαχτή είναι καλύτερη από την εμπορίου,ότι έχει φρέσκα υλικά ,ότι γνωρίζεις 100% τη σύσταση.Δεν διαφωνώ .
Αλλά αυτή τη διατροφή μπορείς να την κάνεις εσύ στα 5-6 καναρίνια σου.Ο εκτροφέας δε γίνεται να το κάνει.
Έτσι εμπιστεύονται τις εταιρίες του χώρου. Τις εμπιστεύονται γιατί εχουν ένα χ όνομα ,μια ψ ποιότητα ,έχουν ημερομηνία λήξης στα προιόντα τους και λοιπά.Καμία εταιρία δεν θέλει το κακό των καναρινιών μας.
Θα κάτσω να ψειρίσω ένα φάρμακο ,γιατί είναι φάρμακο γιατί θα το έκανα και στον εαυτό μου.Αλλά δε θα κάτσω να ψειρίσω αν η εκάστοτε εταιρία χρησιμοποιεί προϊοντα ή υποπροϊόντα ή αντιπροϊοντα.Αν χρησιμοποιεί βρώμη ή στάρι .Γιατί και εγώ σε αυτά που τρώω δε το ψειρίζω.Μου αρέσει ένα φαγητό ,θα το φάω ,δε μου αρέσει δε θα το φάω.
Έκατσες ποτέ να σκεφτείς γιατί ένα gloster πχ Ιταλίας είναι πιο ποιοτικό από ένα στην Ελλάδα.Τι τραγικό πράγμα κάνουν οι Ιταλοί ,που δε κάνουν οι Έλληνες; Απλούστατα αυτά τα προϊόντα που γίνανε γνωστά την τελευταία πενταετία (βιταμινούχα ,χρωστικές ,φάρμακα) στην Ελληνική κοινότητα ,οι ξένοι εκτροφέις τα χρησιμοποιούνε καμιά δεκαριά χρόνια τουλάχιστον πριν από εμάς.
Άλλο πράγμα κάνω πρωταθλητισμό ,άλλο πράγμα έχω στο μπαλκόνι μου δέκα καναρινάκια για να τα ακούω όσο πίνω τον καφέ μου.

Λιώσε στα γυμναστήρια ,φάε ένα κάρο βιολογικά προιόντα ,κάνε την καλύτερη ζωή χωρίς καταχρήσεις, κάνε ότι καταλαβαίνεις ,τον Αμερικάνο αθλητή στο κατοστάρι δε θα τον νικήσεις ποτέ.Ένας το έκανε στα 200 μέτρα και τον ονομάσαμε εγκληματία στην Ελλάδα.

Πάρε 5-10 ζευγάρια κόκκινα καναρίνια ,γκλόστερ ,νόριτς ....ότι αγαπάει η ψυχή σου.Τάισε αυτά που ψαχουλεύεις και άσε τους άλλους να ταίζουν τα προίοντα των κακών εταιριών.Αν τους κερδίσεις στο Πανελλήνιο εγώ πρώτος θα σου βγάλω το καπέλο.

Zευγαρώνω καναρίνια μια δεκαετία κοντά.Όσο το έκανα άπλα ,δίνοντας αυγό και ,αυγοτροφή εμπορίου δεν είχα κανένα πρόβλημα στην αναπαραγωγική περίοδο ακόμα και όταν έδινα εκείνα τα χρωματιστά μείγματα που σχεδόν όλοι κατακρίνουμε.Όσο το έψαχνα τόσο έπεφταν και τα νούμερα. Από τότε που την είδα μάγειρας και ακολουθώ συνταγές που βρίσκω στο διαδίκτυο ,έχω χορτάσει στα πουλιά εντερίτιδες , e-coli ,σαλμωνελώσεις.....κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου ή της πτερόριας. Κάθε χρόνο και ένα πρόβλημα.Πήγα χθες σε ένα γνωστό μου μεγαλοεκτροφέα με πολλά βραβεία σε διαγωνισμούς , τον οποίο κατά τα άλλα εκτιμώ και παραδέχομαι ότι έχει αρκετές γνώσεις στο αντικείμενο. Είναι κι αυτός θερμός οπαδός των διαφόρων προϊόντων που κυκλοφορούν στην αγορά, από αυγοτροφές μέχρι φάρμακα κλπ. Παρ' όλες τις φροντίδες του, όμως, εγώ είδα αρκετά πουλιά νωχελικά, κάποια άρρωστα στο πάτωμα (είναι τεμπέλικα εκ γενετής μου είπε:wall) και κάποια άλλα να κάνουν περίεργες κινήσεις χτυπώντας το κεφάλι τους στα κλαράκια (έτσι κάνει αυτή η ράτσα μου είπε, λες κι εγώ κατέβηκα από σπηλιά). Βέβαια, αν του μιλήσεις για τη δική μου διατροφή (των καναρινιών εννοώ) γελάει. Εγώ όμως, κι όχι μόνο φέτος, σπάνια μπορεί να χάσω πουλί από αρρώστια, ενώ μέσα στο εκτροφείο μου γίνεται ένας χαμός από κελαηδήσματα, περίπου 2 και 3 φορές περισσότερο απ' ότι στου φίλου μου κι ας διαθέτει τετραπλάσιο και αριθμό καναρινιών από εμένα. Αγαπητοί φίλοι δεν θέλω να τα ισοπεδώσω όλα, αλλά δεν δέχομαι ότι για παράδειγμα μια αυγοτροφή έχει καλύτερη θρεπτική αξία από ένα φρεσκοβρασμένο αυγό! Με τη λογική αυτή ας πάψουμε να τρώμε φρούτα κι ας πλακωσουμε τα χαπάκια με τις βιταμίνες. Σχετικά με το θέμα της υγιεινής δεν διαφωνώ, αλλά ας μην είμαστε υπερβολικοί: άλλωστε και οι παιδίατροι λένε να αφήνουμε τα παιδιά να έρχονται σε επαφή με μικρόβια για να αναπτύξουνε ανοσοποιητικό σύστημα. Και σας μιλάει ένας άνθρωπος που τα έχει δοκιμάσει όλα αυτά στο παρελθόν. Και δεν τα ξαναδίνω στα πουλιά μου. Μόνο σπόρους, αυγό, μπόλικη πρασινάδα και κάποια άλλα βιολογικά παρασκευάσματα (τα μυστικά της δουλειάς). Και πέρσι, που αρκετοί εκτροφείς είχαν προβλήματα στις γέννες, είχα κατά μέσο όρο 4 πουλιά στη γέννα κι όλα σχεδόν μεγάλωναν υγιέστατα. Τώρα τα σχετικά με τα πρωταθλήματα και τους εκτροφείς του εξωτερικού, θα πω ότι φυσιολογικό όταν κάνεις πρωταθλητισμό να είσαι ''σούπερ''. Για πόσο όμως; Το θέμα είναι τι θέλουμε: καλά καναρίνια για μια ζωή ή φοβερά καναρίνια για λίγο; Γιατί ο πρωταθλητισμός έχει κι αυτός το τίμημά του, αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Κλείνοντας, θα 'θελα να αναφέρω και τούτο (δεν θυμάμαι την πηγή για να βάλω link): έχουν αυξηθεί κατακόρυφα οι καρκίνοι στις γάτες και τους σκύλους και πολλοί το αποδίδουν στις ζωοτροφές. Αυτά τα ολίγα ήθελα να αναφέρω χωρίς να θέλω να κρίνω ή να κατακρίνω κανένα (ειδικά τον THODORIS1982 τον οποίο, απ' τα γραφόμενά του γενικά, θεωρώ αξιόλογο) και χωρίς φυσικά να επικαλούμαι το αλάθητο. Καλή Χρονιά σε όλους!!!

Δημητριάδης Νίκος
02-01-12, 00:18
Δικαιουμαι και εγω να πω τελειώνοντας,οτι εστω και απο διαφορετικούς δρομους συναντιόμαστε στο ιδιο συμπερασμα,σαν επαγγελματιας διεκδικης βραβειο απο επαγγελματιες

THODORIS1982
02-01-12, 00:45
Μάριε παν μέτρον άριστον λέγανε οι Αρχαίοι.
Το χόμπυ μας κάνουμε όλοι. Τα καναρίνια είναι αγχολυτικά και αποφορτίζουν την καθημερινότητα μας.
Δεν είμαι ούτε της άποψης αγοράζω ότι κυκλοφορεί από σκεύασμα γιατί έτσι πρέπει ,αλλά και ούτε θα μπω στο κυνήγι.... του ξεψειρίζω τη μαϊμού , βιολογικά προϊόντα και λοιπά επειδή θεωρώ ότι έτσι τα καναρίνια θα ζήσουν περισσότερο.Οι απώλειες μου σε καναρίνια είναι στα φυσιολογικά επίπεδα (ίσως και λίγο παραπάνω ,καθώς το καλοκαίρι έχω να αντιμετωπίσω και 40 βαθμούς Κελσίου).
Θα δώσω και το αυγό και την έτοιμη αυγοτροφή.Θα δώσω και τη βιταμίνη και το φρούτο.

Την ιστορία με το σκύλο που έτρωγε κρεμμύδια την ξέρεις; Οι καρκίνοι αυξήθηκαν στα σκυλιά και τα γατιά γιατί κανείς πλέον δε τους πετά τα αποφάγια. Ανοίγουμε την κονσέρβα ή δίνουμε την κροκέτα και τίποτε άλλο.
Και πριν την ανάπτυξη της ζωοτροφο-βιομηχανίας τα σκυλιά και τα γατιά ψοφάγαν για τους ίδιους λόγους απλά δε ξέραμε το γιατί

Δημητριάδης Νίκος
02-01-12, 00:52
Συμφωνώ απολυτα μαζι σου,χωρις αλλο σχόλιο.
Με προβληματίζει η θεση του γνωστου σου μεγαλοεκτροφεα.Γνωσεις στο αντικειμενο εχει, αποδεικνύεται και επειδη το λες , και απο τα βραβεια,σου ειπε αυτα που σου ειπε για δικαιολογια χωρις βεβαια να σε πειση.Τι δεν σου ειπε.???????????
Οτι βαρεθηκε , οτι κουράστηκε , η λογω των συγκερειων αναθεωρει τις προτεραιότητες του.Εγω πιστευω οτι συμβαινει το τελευταιο.

jk21
02-01-12, 01:55
θοδωρη δεν εχουμε πιει καφε ,τα λεμε παντως συχνα .... αλλα ποτε δεν με καταλαβες και φαινεται απο αυτο που μου απαντησες .οχι δεν περιμενω να ακουσω οτι η σπιτικη αυγοτροφη ειναι η καλυτερη αλλα περιμενω να ξυπνησουν χομπιστες και εκτροφεις στο να ψαχνουν τι δινουν στα πουλια τους .οπως εχεις πει και αλλου ,οταν αυτο γινει ,υπαρχουν ματια διαδικτυακα των εταιριων και των αντιπροσωπων τους και το βλεπουν οπως βλεπουν και τις πωλησεις τους να περνουν την κατιουσα και οι νομοι της αγορας οδηγουν στην πορεια ,σε βελτιωση του προιοντος ή εστω στην παρουσιαση με αποδειξεις της υπαρχουσας ( στο βαθμο που υπαρχει ) ποιοτητας του .αν αναζηταμε τα συστατικα και αρχισουμε να το ψαχνουμε ,να εισαι σιγουρος οτι ειτε θα τα εμφανισουνε (και ισως ταρακουνηθουμε ) ή ισως τα βελτιωσουνε πρωτα (το πιθανοτερο ) και μετα θα τα δουμε και σαν πρωτες υλες ... ετσι κι αλλιως τοτε κανενας δεν θα κοιταξει τι ποιοτητας αλευρι θα ειναι αλλα θα αρκεσθει οτι εστω ειναι σιγουρα αλευρι και οχι πρωτη υλη απο προιον που καποτε και για καποιο λογο ειχε γινει απο αλευρι ή το περισσευμα του ,αν ηταν για ανθρωπινη πχ χρηση ( -> υποπροιον οπως ειπε και ο κ νικος ) μαζευτηκε για να παει για χρηση για τροφη πουλιων .

να πιεσω για τη βελτιωση των ετοιμων προιοντων θελω θοδωρη αλλα οσο θα φερομαστε σαν τους πολιτικους μας απεναντι στου ξενους σαν χατζηαβατηδες ,εμενα δεν προκειται να μου δωσει κανενας σημασια ,αφου καποια στιγμη θα παω και γω στο χρονοντουλαπο σαν ενας ακομα γραφικος .....

την υγεια των πουλιων να μην την κοιτας οταν ειναι ακομα στο εκτροφειο η στους διαγωνισμους .να την κοιτας 1-2 χρονια μετα .σιγουρα η << ενισχυση >> φερνει και επιδοσεις αλλα επιδοσεις ειχανε και καποιοι παικτες της ομαδας σου που πηρανε 2-3 χρονακια πριν το τελος τους προωρη συνταξη για νεφρα και καρδιες ...

α... και οι διαφορες <<βιταμινης >> και ετοιμης αυγοτροφης ειναι λιγο παραπανω χρωμα στην πρωτη και σκονη αυγο στις δευτερες .

εχεις επισης εξηγηση γιατι οι καρδερινες που ερχονται απο το εξωτερικο υγειεστατες σε λιγο καιρο εχουν προβληματα; με πιο κοινο την φουσκωμενη αλλα μη μελανη κοιλια και χωρις εντερο μελανο; ξερεις τι σημαινουν αερια ζυμωσης ; τι οργανισμοι τα παραγουν και πως βρισκουν αυτοι γονιμο περιβαλλον να αναπτυχθουν ; οι ξενοι μεγαλοεκτροφεις ξερουν αλλα δεν τους πειραζει .μεχρι να φυγουν απο εκει τους δινουν οτι χρειαζεται (οσο το αντεχουν ) και μετα ας βγαλουμε εμεις τα καστανα απο τη φουφου ...

αν και τωρα δεν καταλαβες αδυνατω ....

Δημητριάδης Νίκος
02-01-12, 13:25
οχι δεν περιμενω να ακουσω οτι η σπιτικη αυγοτροφη ειναι η καλυτερη αλλα περιμενω να ξυπνησουν χομπιστες και εκτροφεις στο να ψαχνουν τι δινουν στα πουλια τους .οπως εχεις πει και αλλου ,οταν αυτο γινει ,υπαρχουν ματια διαδικτυακα των εταιριων και των αντιπροσωπων τους και το βλεπουν οπως βλεπουν και τις πωλησεις τους να περνουν την κατιουσα και οι νομοι της αγορας οδηγουν στην πορεια ,σε βελτιωση του προιοντος ή εστω στην παρουσιαση με αποδειξεις της υπαρχουσας ( στο βαθμο που υπαρχει ) ποιοτητας του .αν αναζηταμε τα συστατικα και αρχισουμε να το ψαχνουμε ,να εισαι σιγουρος οτι ειτε θα τα εμφανισουνε (και ισως ταρακουνηθουμε ) ή ισως τα βελτιωσουνε πρωτα (το πιθανοτερο ) και μετα θα τα δουμε και σαν πρωτες υλες ..
να πιεσω για τη βελτιωση των ετοιμων προιοντων θελω θοδωρη αλλα οσο θα φερομαστε σαν τους πολιτικους μας απεναντι στου ξενους σαν χατζηαβατηδες ,εμενα δεν προκειται να μου δωσει κανενας σημασια ,αφου καποια στιγμη θα παω και γω στο χρονοντουλαπο σαν ενας ακομα γραφικος .....

Σε προηγουμενο ποστ ειχα πει μην φερεστε στους επαγγελματιες σαν πελατες, φερθειτε σαν χομπυστες θα ωφεληθείτε και οι δυο.Και οσο περισσότερο προχωρημένοι ειστε το μήνυμα που θα περασει σε αυτους και τους προμηθευτες τους ειναι οτι εδω δεν παιζουμε,δεν εχουμε να κανουμε με (χατζηαβατες).
Καστανα απο την φουφου βεβαια ενοητε την αντιντοπινκ προσαρμογη .Και ποιος εχει την εμπειρια να το ρισκαρι?,που ειναι οι οδηγειες του εκτροφεα,για το πως θα συντηρηθούν αυτα τα πουλια στην ειδη υπαρχουσα κατασταση?,ποιος τα εχει απαιτηση αυτα στο παρελθον απο μονος του,
εστω και καποιος να το εχει κανει, αυτος τωρα ειναι στο χρονοντουλαπο,αλλα το χρονοντουλαπο εναν τον χωραει πολλους ομως δυσκολα.
Πρεπει εσυ πρωτα να σεβαστης αυτο που κανεις , και μετα να απαιτησης να το σεβαστουν και οι αλλοι.

mapil
02-01-12, 14:12
εχεις επισης εξηγηση γιατι οι καρδερινες που ερχονται απο το εξωτερικο υγειεστατες σε λιγο καιρο εχουν προβληματα; με πιο κοινο την φουσκωμενη αλλα μη μελανη κοιλια και χωρις εντερο μελανο; ξερεις τι σημαινουν αερια ζυμωσης ; τι οργανισμοι τα παραγουν και πως βρισκουν αυτοι γονιμο περιβαλλον να αναπτυχθουν ; οι ξενοι μεγαλοεκτροφεις ξερουν αλλα δεν τους πειραζει .μεχρι να φυγουν απο εκει τους δινουν οτι χρειαζεται (οσο το αντεχουν ) και μετα ας βγαλουμε εμεις τα καστανα απο τη φουφου ...

αν και τωρα δεν καταλαβες αδυνατω ....Για κάνε την ''επεξήγηση'' φίλε μου για να μαθαίνουμε κι εμείς.

jk21
02-01-12, 19:44
στο εξωτερικο αρκετοι επαγγελματιες μεγαλοι εκτροφεις ( το ειχα ακουσει σαν φημη ,το ειχα διαβασει σε ξενα φορουμ ,το υπεθετα αφου το ιδιο γινοταν δεκαετιες και στην παραγωγικη κτηνοτροφια αλλα το εμαθα και προσφατα απο αυτοπτη μαρτυρα ) εχουν σε διαρκη (σχεδον ) χορηγηση κοκκιδιοστατικα (κυριως esb3 ) και σε τακτικη βαση αντιβιοτικα στις ποτιστρες των πουλιων .σε συγκεκριμενο τουλαχιστον εκτροφεα ειδε παραλληλα με αυτα να δινει ποτε ποτε και καποιο φυτικο εκχυλισμα (παλι καλα ) το οποιο προφανως ειναι ριγανελαιο (αιθεριο ελαιο ριγανης οriganum bulgare σε διαλυτη γλυκερινη ή γλυκολη ) ,γιατι ειχε ακριβως την ιδια μυρωδια με σκευασμα της belgavet.be το oregano bvp
4799

που κυκλοφορει στην ελλαδα και τον πηγα καπου και ψωνισαμε
υπαρχει επισης και το orego stim 4800 επισης πολυ καλο αλλα ερχεται μονο στην κυπρο προς το παρον

(θοδωρη επειδη λεω καλα λογια ,και τα πιστευω ,ελπιζω να μην κλειδωσεις και αυτο το θεμα σαν το αλλο προιον που λανσαρει η ιδια εταιρια ,που εκανα κριτικη στα συστατικα του )

μετα απο ενα τετοιο προγραμμα τα πουλια τους πρωτους μηνες της ζωης τους φευγουν εξωτερικα υγειη αλλα ο οργανισμος τους δεν εχει αναπτυξει κανενα ανοσοποιητικο ,τυχον μικροβια που θα τους τυχουν στο μελλον εχουν στα συγκεκριμενα αντιβιοτικα δεν ειναι ευασθητα (και στους ανθρωπους αν χρειασθουν αντιβιωσεις οι παθολογοι δεν δινουν το δυνατον την ιδια σε μη μακρινα διαστηματα αν τυχει κατι ) και το εδαφος του οργανισμου των πουλιων εχει πληρως προετοιμασθει για να βρουν χωρο αναπτυξης οι μυκητιασεις .ειδικα σε πουλια οπως τα ιθαγενη εκτροφης (οταν οι γονεις εγκαταλειπουν ,κατι συνηθες ) και οι παπαγαλοι που ταιζονται στο στομα με κρεμα σαν νεοσσοι το προβλημα ειναι πιο εντονο απο την κακη χρηση παροχης της κρεμας (λιγοι κρατουν την θερμοκρασια της απο 38-40 και ειτε πιο χαμηλες θερμοκρασιες δημιουργουν το προβλημα sour crop στον προλοβο και γεμιζει μυκητες απο την ξυνισμενη τροφη που δεν φευγει ) ,ειτε καιγεται ο προλοβος σε υψηλοτερες και αν το πουλι δεν χασει την ζωη του ,γινεται εστια υποβοσκουσων μολυνσεων .παραλληλα τα ιθαγενη που ταιζονται απο παραμανες δεν δεχονται με το σαλιο τους τα οικεια στο ειδος αντισωματα .

οι μυκητες τρεφονται ως γνωστον με την τροφη σε αποσυνθεση και με νεκρα κυτταρα ενω συγχρονως απλωνονται οι εσωτερικες αποικιες τους .απο τη διαδικασια αυτη παραγουν αερια ζυμωσεων

οπως θα δειτε αυτα ειτε διογκωνουν σα μπαλονι τον προλοβο οπως εδω (δεν ειναι τροφη ,ειναι φουσκα )
http://www.birds-online.de/gesundheit/gesinfektion/candidiasis_en.htm

ειτε την κοιλιακη χωρα αν εχουν επεκταθει στο γαστρεντερικο (και ειδικα αν υπαρχει και καμμια ψιλοστενωση σε καποιο εντερο ) . το προβλημα καποιες φορες μοιαζει και με πρηξιμο απο κοκκιδια αλλα εκει εχουμε συνηθως μελανιασμα ή εντερο ξεχωρο που φαινεται σαν πρησμενο ....... βεβαια στα φορουμ ακους κατευθειαν να δοκιμαζουν κοκτεηλ του ισχυροτερου αντιβιοτικου με το ισχυροτερο κοκκιδιοκτονο επειδη καποιος jk ( και ο καθε jk) του καπνισε καποια στιγμη να το προτεινει ( εννοειται εδω αστειευομαι και δεν συμφωνω καθολου με ενα τετοιο κοκτεηλ ειτε γιατι χωρις γιατρο δεν δινουμε για πλακα τα ισχυροτερα φαρμακα ,ειτε γιατι τα συγκεκριμενα που εννοω δεν αναμιγνυονται λογω φαρμακοκινητικης σε ποτιστρα και οποτε δινονται το ιδιο διαστημα πρεπει να δινονται ξεχωρα ... δεν ειναι δικα μου αυτα ... )

βεβαια οι μυκητες αν ποτισουμε το πουλακι αντιβιωση ,ξεκινουν μεγαλυτερο παρτυ που δεν ειναι μεχρι πρωιας αλλα μεχρι να γυρισει ξανα το καημενο στο Δημιουργο του ....

τα πουλια που εχουν υποστει τετοια ηλιθια προγραμματα στο εξωτερικο ,πρεπει να μπαινουν σε ειδικο προγραμμα σταδιακης αποτοξινωσης που συστηνει μονο κτηνιατρος που πρεπει να γνωριζει τι ακριβως και ποσο περνανε πριν ερθουν .αλλιως δεν εχει νοημα .το προγραμμα αυτο σαφως δεν πρεπει να κρατα για σημαντικο διαστημα .και μια προσευχη κανει παντα καλο ....http://www.canarybreeder.net/up/forum/images/styles/xmas/misc/pencil.png

THODORIS1982
02-01-12, 20:40
(θοδωρη επειδη λεω καλα λογια ,και τα πιστευω ,ελπιζω να μην κλειδωσεις και αυτο το θεμα σαν το αλλο προιον που λανσαρει η ιδια εταιρια ,που εκανα κριτικη στα συστατικα του )

Διαθέτεις blog και είσαι διαχειριστής σε φόρουμ.
Γνωρίζεις πολύ καλά τι πρέπει να γράφονται και τι όχι.
Την τζάμπα διαφήμιση αγάπησαν πολλοί ....την δυσφήμιση όχι.Είναι ποινικό αδίκημα.

:focus: το θέμα μας είναι οι αυγοτροφές - ''βιταμίνες"

Δημητριάδης Νίκος
02-01-12, 21:35
4799

4800

τα πουλια που εχουν υποστει τετοια ηλιθια προγραμματα στο εξωτερικο ,πρεπει να μπαινουν σε ειδικο προγραμμα σταδιακης αποτοξινωσης που συστηνει μονο κτηνιατρος που πρεπει να γνωριζει τι ακριβως και ποσο περνανε πριν ερθουν .αλλιως δεν εχει νοημα .το προγραμμα αυτο σαφως δεν πρεπει να κρατα για σημαντικο διαστημα .και μια προσευχη κανει παντα καλο ....http://www.canarybreeder.net/up/forum/images/styles/xmas/misc/pencil.png

Eιδομεν το φως το αληθινον, και καπως ετσι ανοιγει το χρονοντουλαπο και μαθαινουμε καποια πραγματα σωστα, που δεν τα ειχαμε φανταστει καποιοι.Τωρα με ποιο τροπο ο (πετσοπας) πρεπει να σκεφθει για να συντηρη ,υγιη πληθυσμους καναρινιων προς πωληση,εαν σεβεται τον εαυτον του, το καταλαβαμε.Ο χομπιστας,προχωρημενος,εκτροφεας, να χρηματοδοτει τις εκτροφες του εξ ιδιων κεφαλαιων ειναι και αδικο και αντιαναπτυξιακό.
Και ολοκληρωνοντας εαν ο εκτροφεας προχωρησει ενα βημα παραπανω και γινει επαγγελματιας,και θα χρηματοδοτει επιστημονικα την εκτροφη του,ο (πετσοπας) θα βρισκει Ελληνικα εγκλιματισμένα,και οι φυσιολατρες δεν θα εχουν καμια αντιρηση.

jk21
02-01-12, 22:03
θοδωρη δεν δεχομαι σε καμμια περιπτωση οτι δυσφημησα καποιο προιον αναφεροντας τα συστατικα του και σχολιαζοντας τι ισχυει διεθνως για αυτα .το σε τι περιεκτικοτητα βρισκονται σε ενα προιον και αν ειναι σε συγκεντρωσεις που το καθιστουν επιζημιο δεν το ξερω ωστε να το κατηγορησω οτι κανει κακο και να το δυσφημησω .αν καπου αναφερθηκα στο προιον εκεινο που λεμε και ειπα οτι το συγκεκριμενο κανει κακο ,να ανοιχτει ξανα το θεμα και να μου το παραθεσεις .αναρωτιεμαι αν τεθει ενα ερωτημα απο καποιο μελος ποια βιταμινη (μια που μιλαμε για <<βιταμινες >> ) να διαλεξει αναμεσα σε multivit bogena και mutavit orlux και αναφερω οτι η δευτερη εχει αμινοξεα ενω η πρωτη οχι ,τοτε την δυσφημω και θα κλεισει το θεμα; ειμαι ετοιμος αν μου παραθεσεις φραση δυσφημησης να την ανακαλεσω αλλιως να ανακαλεσεις εσυ οτι δυσφημησα καποιο προιον ...... οποτε (ασχετα αν δεν με απασχολει ανα ξεκλειδωθει το θεμα που λεμε) δεν θα εχεις λογο να συνεχιζεις να το εχεις κλειδωμενο

το τι κανουν οι αλλοι ειναι δικο τους θεμα και δεν μου πεφτει λογος αν το κανουν νομιμα .ο πετσοπας κ ΝΙΚΟ ειναι νομιμος επιχειρηματιας και οφειλει να εμπορευεται νομιμο εμπορευμα .ντοπιο λοιπον ,επειδη δεν υπαρχει περιπτωση λοιπον να μπορει να το αγορασει με αποδειξη (ακομα και εκτροφης να ειναι αφου δεν υπαρχει νομιμη εκτροφη ακομα ) ,δεν δυναται ουτε να πουλησει .βεβαια ακομα και αυτα που πουλα ,δεν ειμαι σιγουρος οτι γινεται με τον λογιστικα σωστο τροπο .. (μιλαω για ευρωπαικα finches )

ας επανελθουμε στο θεμα <<βιταμινες >> γιατι πραγματι ξεφυγαμε

THODORIS1982
02-01-12, 22:19
Λάθος κατάλαβες Δημήτρη . Δεν είπα ότι δυσφήμισες εσύ ,συγκεκριμένα κάποιο προιόν ,απλά στο επίμαχο προιόν το θέμα για το οποιο μου κάνεις παρατήρηση πήγαινε σε λάθος βάση ,με αποτέλεσμα να κλειδωθεί.

Αν συγκρίνεις δύο πολυβιταμίνες και πεις η μία έχει αυτό ,αλλά η άλλη αυτό δε τρέχει τίποτα. Αν πεις όμως ότι σε κάποιο προϊόν επώνυμης εταιρίας ,ένα από τα συστατικά είναι επικίνδυνο ή βλαβερό για τα πουλιά ,εκεί υπάρχει πρόβλημα. Καταλαβαίνεις από μόνος σου πιστεύω ότι σε μια τέτοια συζήτηση πρέπει κάποιος να βάλει ένα stop ,να γίνει ο κακός.Έτυχε να ήμουν εγώ.

Στα δε φάρμακα τα πράγματα είναι ακόμα πιο επικίνδυνα καθώς εκεί ,τα βάζεις με φαρμακοβιομηχανίες.
Το κακό δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ότι τα φάρμακα ο καταναλωτής για τα πουλιά τα βρίσκει εύκολα και δυστυχώς χωρίς συνταγή γιατρού ,πράγμα που δε γίνεται στο εξωτερικό.

Καλύτερα όμως να περιοριστούμε στο θέμα ,ξεφεύγουμε πάρα πολύ.
Αν θέλεις οποιαδήποτε διευκρίνηση σε παρακαλώ σε πμ

jimi gats
02-01-12, 22:31
Για ενα κοπάδι δυνατό ,με καλη υγεια και γονιμότητα τι προτεινετε να ακολουθησουμε???
Πραγματικα και γω βρισκομαι σε διλλημα...Βομβαρδίζομαι καθημερινα απ οενα σωρο σκευασματα ,αυγοτροφες ,βιταμινες κτλ και δε μπορω να τα φιλτραρω σωστα...
Αυτη τη στιγμη δινω επωνυμη αυγοτροφη και ακολουθω ενα σταθερο προγραμμα γνωστης εταιρειας με τα σκευασματα της...
προς το παρον δεν εχω προβλημετα αντιμετωπισει στην εκτροφη μου και βλεπω ολτα τα πουλια δυνατα.Πιστεύω ομως οτι τα προβληματα δε φαινοτανι τωρα αλαλ αργοτερα στο μελλον και υστερα απο μακροχρονια εφαρμογή...
Ειναι καλυτερα να γυρισομε στο αυγο,στα φρουτα που διναμε παλια?και στα απλα πραγματα η ολα αυτα τα συνθετα που εχουν μπει μεσα στον κυβερνοχωρο τεινουν να δημιουργησουν ντοπαρισμενα πουλια????Ας μου πει καποιος....
Απο την αλλη νοιωθω μια ασφαλεια με αυτο το προγραμμα γιατι με εχει βαλει σε μια σειρα σε ολες τις φάσεις τις ζωης του κοπαδου μου..Επισης νοιωθω ψυχολογια καλα οτι τα προσφερω ολα.Πραγμτικα ειμα ιμπερδεμενος.

jk21
02-01-12, 23:26
ΔΗΜΗΤΡΗ δινεις προιοντα τα οποια μελετας τι εχουν ωστε να μην κανεις επικαλυψεις .δινεις προιοντα τα οποια εξοφθαλμα δεν σου κοινουν ανησυχιες .δινεις το μεγιστο των φυσικων πηγων θρεπτικων στοιχειων που μπορεις να δωσεις για το κοπαδι που εχεις , με τις καταλληλες αλλαγες ή αφαιρεσεις πριν την αλλοιωση τους ωστε να δινουν τα μεγιστα και με ασφαλεια .οι φυσικες πηγες ειναι η βαση και με γνωμονα την παροχη μια τετοιας διατροφης καθοριζεις τον αριθμο των πουλιων σου .τα συμπληρωματα οπως το λεει και η λεξη συμπληρωνουν τη φυσικη διατροφη .δεν την αντικαθιστουν .αν δεν μπορεις να δινεις καθε μερα αυγο δινεις ετοιμη αυγοτροφη που να το περιεχει . αν σου αρεσει να δοκιμαζεις ,κανεις και μια αυγοτροφη που θα βρεις και θα ακους οτι ειναι δοκιμασμενη και απο αλλους και οχι μονο απο αυτον που εχει δωσει τη συνταγη ,για αρκετους μηνες .ομως τοτε θα φροντιζεις να την αλλαζεις καθε μερα για να δινει αυτο που μπορει να δωσει μια φρεσκια αυγοτροφη και να μην δωσει το αντιθετο ....
χορταρικα ...σταδιακα συντομα καθε μερα χορταρικα με ποικιλοτητα και χωρις φοβο .φυσικα συμπληρωματα γιατι απορροφουνται καλυτερα απο τα συνθετικα .μαγια μπυρας , γυρη ,σπιρουλινα ,σιτελαιο για βιτ ε ,brazil nuts για σεληνιο ,φυτρα σιταριου ή ολικης αλεσης σιταρενιο αλευρι σαν ενα απο αυτα συνταγης αυγοψωμου για την βιτ ε αλλα και την αργινινη του (το αμινοξυ <<φυσικο βιαγκρα >>)

και αν εχεις ενα προγραμμα πολυβιταμινουχων συνεχισε το .βραλε 2 χρονια συμπερασματα και αν θελεις παλι με προγραμμα ξεκινα καποιο αλλο ή αλλαξε 1 απο τα προιοντα του με αλλο αλλης μαρκας αλλα ιδιας συστασης πανω κατω ωστε να μπορεις να συγκρινεις ομοια πραγματα (ονομαστικα )

και κυριως πραγματικη προληψη -> καθαριοτητα ,καθαριοτητα ,καθαριοτητα ,φρεσκοι σποροι ,φυσικα υλικα προληψης οπως μηλοξυδο 10 συνεχομενες (οσες και το φαρμακο για την ιδια περιπτωση οταν νοσει ενα πουλι )μερες καθε μηνα 1/2 κουταλακι ρηχο σε 100 ml νερο για να κρατας χαμηλα καθε υποψια μυκητα .μονιμα ριγανη στην αυγοτροφη του και συχνα κλαδακια στα καγκελα αν εχει φρεσκια .εκχυλισμα της στο νερο 5-6 μερες (οχι τις ιδιες με μηλοξυδο ) .εγω φτιαχνω το δικο μου αλλα υπαρχουν και ετοιμα (οροσεξε οχι origanum marjoram - μαντζουρανα ,ειναι για χωνεψη εκεινη οχι αντιβακτηριακη ) . ή εκχυλισμα (που θα ζητησεις επιεβαιωση με στοιχεια οτι δεν ειναι αλκοολουχο αλλα σε γλυκερινη ή γλυκολη ) προπολης ( ισως πολυ καλυτερο για προληψη ασθενειων ακομα και απο τη ριγανη )

Δημητριάδης Νίκος
02-01-12, 23:26
Για ενα κοπάδι δυνατό ,με καλη υγεια και γονιμότητα τι προτεινετε να ακολουθησουμε???
Πραγματικα και γω βρισκομαι σε διλλημα...Βομβαρδίζομαι καθημερινα απ οενα σωρο σκευασματα ,αυγοτροφες ,βιταμινες κτλ και δε μπορω να τα φιλτραρω σωστα...
Αυτη τη στιγμη δινω επωνυμη αυγοτροφη και ακολουθω ενα σταθερο προγραμμα γνωστης εταιρειας με τα σκευασματα της...
προς το παρον δεν εχω προβλημετα αντιμετωπισει στην εκτροφη μου και βλεπω ολτα τα πουλια δυνατα.Πιστεύω ομως οτι τα προβληματα δε φαινοτανι τωρα αλαλ αργοτερα στο μελλον και υστερα απο μακροχρονια εφαρμογή...
Ειναι καλυτερα να γυρισομε στο αυγο,στα φρουτα που διναμε παλια?και στα απλα πραγματα η ολα αυτα τα συνθετα που εχουν μπει μεσα στον κυβερνοχωρο τεινουν να δημιουργησουν ντοπαρισμενα πουλια????Ας μου πει καποιος....
Απο την αλλη νοιωθω μια ασφαλεια με αυτο το προγραμμα γιατι με εχει βαλει σε μια σειρα σε ολες τις φάσεις τις ζωης του κοπαδου μου..Επισης νοιωθω ψυχολογια καλα οτι τα προσφερω ολα.Πραγμτικα ειμα ιμπερδεμενος.

φιλε μου μην μπερδεύεσαι αφου το κοπαδι σου παει καλα συνεχισε ετσι,ολες οι συζητήσεις γίνονται για να προσεγγίσουμε στοχους που εσυ εχεις πετύχει.

Δημητριάδης Νίκος
03-01-12, 15:16
αν σου αρεσει να δοκιμαζεις ,κανεις και μια αυγοτροφη που θα βρεις και θα ακους οτι ειναι δοκιμασμενη και απο αλλους και οχι μονο απο αυτον που εχει δωσει τη συνταγη ,για αρκετους μηνες .ομως τοτε θα φροντιζεις να την αλλαζεις καθε μερα για να δινει αυτο που μπορει να δωσει μια φρεσκια αυγοτροφη και να μην δωσει το αντιθετο ....
χορταρικα ...σταδιακα συντομα καθε μερα χορταρικα με ποικιλοτητα και χωρις φοβο .φυσικα συμπληρωματα γιατι απορροφουνται καλυτερα απο τα συνθετικα .μαγια μπυρας , γυρη ,σπιρουλινα ,σιτελαιο για βιτ ε ,brazil nuts για σεληνιο ,φυτρα σιταριου ή ολικης αλεσης σιταρενιο αλευρι σαν ενα απο αυτα συνταγης αυγοψωμου για την βιτ ε αλλα και την αργινινη του (το αμινοξυ <<φυσικο βιαγκρα >>)

Αμυνομενος θα πω, α) η συνταγη αυτη ειναι οτι πιο παλαιο υπαρχει στο θεμα διατροφη ωδικων πτηνων,εαν εχεις μεγαλωσει γιαβρακια που εμειναν ορφανα στη φωλια, μονον με αυτη τη συνταγη θα τα εχεις καταφερει.Εγω την εμαθα απο τον παππού μου.
β)Αν αντιλαμβανομαι σωστα αφηνεις να εννοηθεί οτι εχει καποιο βαθμό δυσκολιας η εφαρμογη της, που δεν με βρίσκει συμφωνο, παρακάτω προτείνεις χορταρικα( χωρις φοβο,) θελει λιγο συζητηση αυτο,και επιμενεις στο σιταρενιο αλευρι ,και μαλιστα ολικης αλεσης.

jk21
03-01-12, 17:31
οχι κ ΝΙΚΟ με παρεξηγησατε .μιλαω γενικα για τις συνταγες του διαδικτυου αρκετες εκ των οποιων ειναι δικες μου και στην ουσια σε αυτες ηθελα να αναφερθω οτι και αυτες για να ειναι οκ πρεπει να κρινονται ως προς την αποδοχη τους οχι μονο απο εμενα και οχι μονο για 1 ή 2 μηνες .

εδω ειναι μια απο τις συνταγες μου που εχω ανεβασει και στο παρον φορουμ .αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω στην ουσια την τροποποιηση της που αναφερω εκει με προσθηκη αλευρου βρωμης και αμαρανθου και καποιων αλλων αλλαγων που φαινονται στο ποστ 3 .επισης για καλυτερη αναλογια των λιπαρων οξεων ω3 προς ω6 (εδικα αν στα μιγματα σπορων εχουμε περισσοτερο νιζερ σε σχεση με περιλλα ) κρινω αναγκαια την αλλαγη μερους του ελαιολαδου και του καρθαμελαιου με λινελαιο .σε περιπτωση εισαγωγης συμπληρωματων αυτη μπορει να γινει με απορροφηση τους απο λιγο κουσκους και ανακατεμα του φουσκωμενου κουσκους με το υπολοιπο μιγμα τριμμενου αυγοψωμου και αποξηραμενων βοτανων που προσθετω τριμμενα σε σκονη σε αυτη

αυγοψωμο ξηρη- αυγοτροφη (http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=4393&page=1)

για τα χορταρικα τις θεσεις μου θα τις δειτε εδω αναλυτικα και θα καλυψουν πιστευω τους ενδοιασμους σας

Φρουτα και Λαχανικα (http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=1194&page=5)

* να διευκρινισω για οσους διαβασουν για πρωτη φορα το θεμα οτι τα διαγραμμενα ποστ του παναγιωτη lancashire ( του οποιου μαλιστα η παρουσια εδω ηταν το εναυσμα για να αρχισω να γραφω εδω ) και το δικο μου απλα ηταν ελαφρως εκτος θεματος και δεν ειχανε καποια διενεξη

ΣΚΟΥΦΟΣ
03-01-12, 18:59
τα φρουτα και λαχανικα που γραφεις δεν τα δειχνει μπορεις να το φτιαξεις?

Δημητριάδης Νίκος
03-01-12, 21:54
κ. Δημητρη ναι παρεξηγηση,μα ειμαι μολις 12 ημερες στην παρεα σας.Το αυγοψωμο το ειδα,ειναι παρα πολλυ καλο θα μπορουσε καλιστα να χαρακτηριστεί ως βιταμινη.Αξιος ανταγωνιστης
Η συνταγη που προτείνω εγω ειναι καθαρα φρεσκια αυγοτροφη, αυγο βραστο η ωμό για πιο προχωρημένους κουακερ ανακατεμα μεχρι να απορροφηθούν τα υγρα και ταισμα,( και επιμενω κουακερ οχι αλευρι απο σιταρι) φυλασετε εντος ψυγειου ,και τα σκευη αν βαριέσαι να τα πλυνηςμετα την χρηση.

Τα χορταρικα δεν τα βλεπω ουτε εγω.

jk21
04-01-12, 02:29
αν και το ειχα κανει ελεγχο και ανοιγε ,δεν ξερω τι εγινε .τα κανει αυτα το vbulletin ( γιωργο τι τραβαμε καθε μερα και οι δυο μας οι ταλαιπωροι με αυτο ; ... )

το διορθωσα και ελπιζω οπως τωρα να συνεχιζει να ανοιγει αλλιως επισυναπτω και εδω το εκει ποστ μου σε μικρη γραμματοσειρα

<< η διατροφη των σποροφαγων πουλιων στην φυση δεν περιεχει σπορους στην ξηρη μορφη που τους γνωριζουμε αλλα σε καπως λιγο προηγουμενη πιο χλωρη ή και πιο χλωρη αν τρωνε και τους ξερους .και δεν τρωνε μονο σπορους .σποροφαγα ειναι και τα σπουργιτια αλλα αν δουνε κηπο δεν αφηνουν τιποτα ,ενω σε οσους ασχολουνται λιγο παραπανω με τη ζωη των ιθαγενων στη φυση ειναι γνωστο οτι πολλα απο αυτα μεσα απο τροφες ,κυριως καρπους με καροτενοειδη (φυσικες χρωστικες ) παιρνουν τις ουσιες που τους χρωματιζουν .

ας παμε τωρα με τα χορταρικα στα πουλια σε αιχμαλωσια.την ελλειψη των χλωρων σπορων ερχονται να καλυψουν ειτε τα φυτρα ειτε τα χορταρικα και τα φρουτα.ποσοι απο σας δινετε καθε μερα χορταρικο και εχετε προβλημα με τα πουλια σας;μηπως μπερδευται το φαινομενο αυτο με διαρροια;

http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
Many people falsely conclude that feeding small birds (such as
budgies, lovebirds and some parrots) greens or fruits will cause
diarrhea. The higher water content in the fruits and vegetables
will cause a bird to urinate more, which is often mistaken for
diarrhea.

ειναι λογικο ενα πουλι που εχει τραφει με αρκετη τροφη που περιεχει εσωτερικα νερο ,να παρουσιαζει κατι τετοιο.πρεπει να συμβαινει συχνα; σαφως οχι γιατι μια συνεχομενη εστω ψευτοδιαρροια κουραζει το πουλι λογω κινητικοτητας του εντερου.ομως ειμαι σιγουρος οτι αν ρωτησετε το δημητρη ,σας το λεω και γω για τον εαυτο μου ,πως με σταδιακη εισαγωγη αυξανομενης ποσοτητας καθε βδομαδα ,κανενα τετοιο προβλημα δεν θα εχεται και αν υπαρξει θα ειναι προσωρινο .σημασια εχει η σταδιακη αυξηση της παροχης αν μεχρι τωρα η χορηγηση ηταν αραιη.ειναι λογικο για να συνηθισει το εντερο την κινητικοτητα που αναπτυσεται.εκει ερχεται και η απαντηση στο ΓΙΩΡΓΟ για τα στεγνωμενα λαχανικα και φρουτα.τα φρουτα καταρχην εχουν πολυ περισσοτερο νερο απο αρκετα χορταρικα και λιγοτερο συμπυκνωμενες θρεπτικες ουσιες απο εκεινα και χαλανε και πιο ευκολα .τα δινω πιο αραια .και αυτα πρεπει να ειναι στεγνα και μαλιστα σκουοπισμενα με χαρτι κουζινας ωστε μετα το πλυσιμο να φυγει και οτι υπολοιμα σκονης ή φαρμακου μενει πανω τους .ομως το στεγνωμα εχει και το ρολο της μειωσης της επιπλεον υγρασιας που δημιουργει εν μεσω ζεστης εστια βακτηριων .εξου και η οξειδωση των φρουτων πιο ευκολα απο τα χορταρικα .ομως και στα χορταρικα αν το νερο μεινει πανω τοτε το πουλι εκτος απο τις αυξημενες φυτικες τους ινες που δεν πεπτονται ,παιρνει και επιπλεον ποσοτητα απο αυτην που εχουν (αν δεν στεγνωσουν ) νερο.ως γνωστον οι φυτικες ινες οταν δεχθουν νερο στο στομαχι διογκωνονται σε μεγαλο βαθμο και δημιουργουν κινητικοτητα του εντερου.στους ανθρωπους αυτο ειναι βαλσαμο γιατι δεν εχουν δυσκοιλιοτητα με φυσικο τροπο και συγχρονως οι τοξινες διωχνονται απο το εντερο πιο γρηγορα.στα πουλια ομως η ακουσια επιπλεον ληψη νερου με φυτικες ινες οδηγει σε ανεπιθυμητη πιο γρηγορη λειτουργια του εντερου,αφου ειναι γνωστο πως ετσι κι αλλιως εχουν πιο γρηγορο μεταβολισμο απο τους ανθρωπους.

....... δωστε σταδιακα καθε μερα γλυστριδα αυτη την εποχη με την τεραστια ποσοτητα ω3 λιπαρων οξεων και τα φτερα των πουλιων σας .....θα το εκτιμησουν δεοντως .και οχι μονο για τα λιπαρα οξεα οπως θα δειτε παρακατω

http://www.vita.gr/html/ent/562/ent.6562.asp
http://www.iad.gr/assets/media/PDF/O/88.pdf
http://diatrofisimera.blogspot.com/2...blog-post.html (http://diatrofisimera.blogspot.com/2011/08/blog-post.html)

μαλιστα μια ουσια της στην καταλληλοτερη περιοδο ,θα ηρεμησει απο διαθεση ζευγαρωματος καποια πουλακια που δεν λενε να σταματησουν ....

καθε εποχη εχει το χορταρικο της .ρωτηστε τις καρδερινες γιατι χειμωνα και ανοιξη ανελλιπως επιτιθινται σε χωραφια με ζωχους και ταραξακο και θα καταλαβετε (αν και στην αιχμαλωσια τρωνε και το χορτο ,στη φυση τρελενονται για τον ημιωριμο γαλακτουχο σπορο αλλα και για τα πεταλα του ανθους που ειναι τεραστια πηγη λουτεινης για το κιτρινο χρωμα τους !!!

για το μπροκολο; για την τσουκνιδα; .... δωστε λοιπον και μη φοβαστε ! τα φαρμακα που δινεται αχρειαστα να φοβαστε ! >>

jk21
04-01-12, 02:41
Η συνταγη που προτείνω εγω ειναι καθαρα φρεσκια αυγοτροφη, αυγο βραστο η ωμό για πιο προχωρημένους κουακερ ανακατεμα μεχρι να απορροφηθούν τα υγρα και ταισμα,( και επιμενω κουακερ οχι αλευρι απο σιταρι) φυλασετε εντος ψυγειου ,και τα σκευη αν βαριέσαι να τα πλυνηςμετα την χρηση.

το φρεσκοΒΡΑΣΜΕΝΟ αυγο ειναι οτι καλυτερο !!! αρκει να ταιζετε γρηγορα γιατι ειναι πηγη μολυνσεων αν μεινει (και ξερετε οτι λιγοι ειναι πανω απο τα πουλια 2 φορες την ημερα ) .αν με την χρηση κουακερ απορροφαται μεγαλο μερος της υγρασιας του και η τροφη δεν ειναι πολυ υδαρη (αλλα παροτι την ξηροτητα της τα πουλια την θελουν ) τοτε ειναι τελειο να χορηγεις φρεσκο αυγο .για ωμο δεν το συζητω λογω κινδυνου τεραστιου σαλμονελλας .ειμαι πληρως συμφωνος για την ανωτεροτητα της βρωμης αλλα επιμενω και το ξαναεξηγησα οτι το σιταρι σε καποια σημεια την συμπληρωνει και ειναι απαραιτητο .οχι φυσικα ωμο αλευρι .ειτε σε συνταγη που ψηνεται οπως το αυγοψωμο ,ειτε αν βρισκει καποιος νιφαδες σιτου (εγω βρισκω και σε μαγαζι με βοτανα και μπαχαρικα που ψωνιζω για τα μαντζουνια μου και σε καταστηματα βιολογικων ) με αναμειξη νιφαδων βρωμης και σιτου .και για να σας προσεγγισω ας βαλουμε παραπανω βρωμη !!!
στη συγκεκριμενη συνταγη βεβαια τα αυγο να τριβεται με τις νιφαδες σε μουλτι και καλα ειναι να βαζουμε και λιγη ριγανη .για οσους θελουν και λιγα προσθετα αλλα δεν θελουν κουσκους και ρασκ για να τα διαλυσουν ή επιπλεον υγρασιες ,τοτε προσθετουν και λιγο ανθος ορυζης γιωτης που εχει μεσα βιταμινες και πρεβιοτικα (φρουκτολιγοζακχαριτες ) και η αυγοτροφουλα ειναι ετοιμη και οι <<κιτρινοκοκκινες βιταμινες >> για ανακυκλωση στον καδο

Δημητριάδης Νίκος
05-01-12, 23:11
το φρεσκοΒΡΑΣΜΕΝΟ αυγο ειναι οτι καλυτερο !!! αρκει να ταιζετε γρηγορα γιατι ειναι πηγη μολυνσεων αν μεινει (και ξερετε οτι λιγοι ειναι πανω απο τα πουλια 2 φορες την ημερα ) .αν με την χρηση κουακερ απορροφαται μεγαλο μερος της υγρασιας του και η τροφη δεν ειναι πολυ υδαρη (αλλα παροτι την ξηροτητα της τα πουλια την θελουν ) τοτε ειναι τελειο να χορηγεις φρεσκο αυγο .για ωμο δεν το συζητω λογω κινδυνου τεραστιου σαλμονελλας .ειμαι πληρως συμφωνος για την ανωτεροτητα της βρωμης αλλα επιμενω και το ξαναεξηγησα οτι το σιταρι σε καποια σημεια την συμπληρωνει και ειναι απαραιτητο .οχι φυσικα ωμο αλευρι .ειτε σε συνταγη που ψηνεται οπως το αυγοψωμο ,ειτε αν βρισκει καποιος νιφαδες σιτου (εγω βρισκω και σε μαγαζι με βοτανα και μπαχαρικα που ψωνιζω για τα μαντζουνια μου και σε καταστηματα βιολογικων ) με αναμειξη νιφαδων βρωμης και σιτου .και για να σας προσεγγισω ας βαλουμε παραπανω βρωμη !!!
στη συγκεκριμενη συνταγη βεβαια τα αυγο να τριβεται με τις νιφαδες σε μουλτι και καλα ειναι να βαζουμε και λιγη ριγανη .για οσους θελουν και λιγα προσθετα αλλα δεν θελουν κουσκους και ρασκ για να τα διαλυσουν ή επιπλεον υγρασιες ,τοτε προσθετουν και λιγο ανθος ορυζης γιωτης που εχει μεσα βιταμινες και πρεβιοτικα (φρουκτολιγοζακχαριτες ) και η αυγοτροφουλα ειναι ετοιμη και οι <<κιτρινοκοκκινες βιταμινες >> για ανακυκλωση στον καδο

Ειναι απλο , γιατί πρέπει να οδηγουμε καποιους σε κατανάλωση,τοσα χρονια τα πηγαίναμε θαυμασια στην ΕΛΛΑΔΑ με αυτες τις συνταγες και αλλες,το προβλημα ηταν και ειναι εισαγωμενο,και με τα πουλια που ηταν και ειναι (τουμπανο) και με τα διαφορα προϊόντα τα οποια τα θεωρούμε καλα μονον και μονον επειδη ειναι ευρωπαϊκά, η τα προβαλουν εντεχνα καποιοι εμποροι -εισαγωγης για δικο τους οφελος.Στην Ελλαδα και κατασκευαζαμε και κατασκευαζουν καποιοι σημερα παρα πολλή καλες βιταμινες,με χημικους τροφιμων με αναλυσεις και οτι προβλέπει η ΕU, και δεν ειναι,<<ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΙΚΚΙΝΗ>>οπως περιγραφετε απο καποιους υποτιμητικα,και δεν γινωνται απο μπισκοτα και γλυκόζη ετσι τοσο απλα.Κανενα απο τα δηθεν μεγαλα εργοστασια δεν χρησιμοποιη βρωμη για εναν απλο λογο,δεν ειναι προσιτη στην τιμη και κανεις δεν θελει να επενδυση στην παραγωγη αλευρων απο βρωμη.Που ειναι το μεγαλειο τους λοιπον,για το οποιο μας τους εκθειάζουν. Πολλούς τονους καταναλωνε και καταναλωνει η Ελληνικη αγορα απο βιταμινες Ελληνικες καθε χρονο, πολυ καλες, καλες, και οχι καλες, ευρωπαϊκές υπαρχουν μονον καλες νομίζεται? οχι βεβαια, αλλα καποιος ο οποιος δεν εχει σηκώσει τα μανικια για να κανει παραγωγη, αρκείται στην ευκολη εισαγωγη, και κοιτάει να πουλήσει την πραματια του δυσφημίζοντας τον ανταγωνισμό,χωρις πολλες φορες ο ιδιος να ειναι χομπιστας η ετροφεας,αρκει να ειναι καλος θεωρητικός η επιστημονας.Οι προσπαθειες ολων ηταν και ειναι μεσα απο την εμπειρια να βρεθη ενας τροπος να πετυχουμε λιγοτερες απώλειες κατα την προσαρμογη εισαγωμενων (τουμπανο) καναριων,εαν ευρισκες τροπο χαιρόσουν για δυο λογους,πρωτον ηθικη ικανοποιοηση -καταξιωση , δευτερον κερδος.Αποτελεσμα παντα και τωρα ολοι οσοι ξερουν προτιμουν Ελληνικα πουλια εγκλιματισμένα,αλλα για να προλαβω και καποιους, απο παραδοσιακούς εκτροφεις.
Και για να μην παρεξηγηθω παλι , δεν μιλαω για αυτους που πανε σε διαγωνισμους, ανταγωνίζονται πουλια πρωταθλητές τουμπανο και με αυτα τα σκευσματα πρεπει να ανταγωνιστουν,υπαρχει ομως και η πλειοψηφία που ασχολείται με πουλια συντροφιάς γιατί πρεπει να τους κανουμε υπερκαταναλωτικούς και αμηχανους, η μήπως πρέπει????

ΥΓ θα ηθελα να δω μια βιταμινη ευρωπης που να εχει αναλυση κατα παρτιδα, οπως προβλεπει η οδηγία,και να μου πει Ευρωπαίος πρακτικα γιατη δεν βαζει βρωμη,οχι επιστημονικα, γιατη εκει πολλές γνωμες και επιχειρήματα υπαρχουν.

jk21
06-01-12, 01:04
K NIKO καλα ολα αυτα που λετε ,που πιθανως να ειχανε και αντιλογο και απο την απεναντι πλευρα των εισαγωγεων .εγω θα σταθω ομως κριτικος απεναντι και στις δυο κατηγοριες προιοντων ντοπιων και εισαγωμενων και θα πω οτι δεν φτανει κατι να ειναι καλο ,πρεπει και να αποδικνυεται εστω με αναλυτικη περιγραφη των συστατικων .θα σταθω επισης κριτικα απεναντι σε καθε χυμα βιταμινη ή αυγοτροφη (δυστυχως οι ελληνικες παραγωγες μαλλον χυμα τελικα δινονται στο λιανεμποριο ..δεν εχει παρει το ματι μου ελληνικο τυποποημενο σκευασμα ) κατι που τις κανει ακομα και τις καλυτερες χημικες αναλυσεις να εχουν ,συντομα να χανουν μεγαλο μερος της θρεπτικης τους αξιας .οπως και οι συσκευασμενες αν ανοιχθουν .... οι βιταμινες α και ε ποσο μπορουν να διατηρηθουν σε προιον που ερχεται σε επαφη με αερα; ποσο μπορουν τα λιπαρα οξεα;

αναμενω με ανυπομονησια καποιοι ντοπιοι παραγωγοι επιτελους επισημα να μας δωσουν στοιχεια για την ανωτεροτητα των ντοπιων σκευασματων και αν το κανουν και ειναι οκ (και κανουν και καμμια τυποποιηση ...δεν βλαπτει ) ... ε τοτε θα με ακουν να γκρινιαζω μονο οι εισαγωγεις ... υπομονη να εχουν ....

Δημητριάδης Νίκος
06-01-12, 11:24
εγω θα σταθω ομως κριτικος απεναντι και στις δυο κατηγοριες προιοντων ντοπιων και εισαγωμενων και θα πω οτι δεν φτανει κατι να ειναι καλο ,πρεπει και να αποδικνυεται εστω με αναλυτικη περιγραφη των συστατικων .

κ Δημητρη η αναλυτικη περιγραφη των συστατικων ενος προϊόντος ειναι κατι που λιγοι το διαβαζουν και ακομη λιγοτεροι το καταλαβαινουν, ο χρονος και το αποτελεσμα ειναι αυτα που καθιερωνουν ενα προιον,πχ εσυ εκρτεφεις με στοχο τους διαγωνισμους και το βραβειο,ακολουθης την οδηγεια εκτροφης απο
καποιον που εμπιστευεσαι, τηρεις τους κανονες εκτροφης κατα γραμμα και οχι μονον ,προσθετης και κατι που εψαξες και κανει καλο,το διαδιδης και το ακολουθουν και αλλοι, ολλα καλα.Δεν ξερω εαν πετυχες τους στοχους σου στους διαγωνισμους,(ξερω αν και γιατί δεν πετυχες,τους λογους)ξερω επισης οτι στα αποτελεσματα αναπαραγωγης του 2011 υπηρχαν πολλες απώλειες νεοσσων που οι περισσότεροι απεδωσαν στην κακη χρονια .Πριν απο λιγες ημερες ενας εκτροφεας απο την Πατρα ειπε οτι με βραστο αυγουλακι φρουτα ,και λαχανικα, δηλαδη με τον απλο τροπο εκτροφης ειχε και το 2011 και τα προηγουμενα χρονια 100% επιτυχίας χωρις η με ελαχιστες απώλειες.Μηπως μεσα απο την ομορφια της απλοτητας η φυση μας δινει τις λυσεις???

Δημητριάδης Νίκος
06-01-12, 11:57
(δυστυχως οι ελληνικες παραγωγες μαλλον χυμα τελικα δινονται στο λιανεμποριο ..δεν εχει παρει το ματι μου ελληνικο τυποποημενο σκευασμα )

Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ειναι εφαρμοσμενη πολιτικη προωθησεις προιοντων,και αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του μαλλον στην ευστοχη παρατηρηση σου.Εισαγωμενο και αυτο.Ο ισχυροτερος ανταγωνιστης ενος Ελληνικου προιοντος ειναι η νοοτροπία που εχει δημιουργηθεί για την απαξιωση τους, με στοχο την προώθηση αλλων προιοντων και συμφερόντων,και με αποτελεσμα την γκρινια και την μιζέρια.

ΣΚΟΥΦΟΣ
06-01-12, 12:55
διαβαζοντας τις απαντησεις σας θα ηθελα να ρωτησω πριν απο 30-40 χρονια υπυρχαν αυτα τα σκευασματα βιταμινων?ηταν χειροτερα τοτε τα πουλια εννοω εμφανησιακα η φωνητικα?μηπως θα φτασουμε καποια στιγμη που θα ταιζουμε τα πουλια μας μονο με ετοιμα προιοντα για να αντεξουν στις προσδοκιες του καθε ιδιοκτητη?

jk21
06-01-12, 14:09
κ ΝΙΚΟ δεν ειμαι γραμμενος σε καποιο συλλογο και δεν θα γραφτω μεχρις οτου οι συλλογοι συνεχισουν να ανηκουν σε παραπανω απο μια ομοσπονδιες στην ελλαδα .οσο συμβαινει αυτο ,δεν θεωρω μειον να λειπω απο μελος μια τετοιας ομοσπονδιας .ειναι δικαιωμα τους (σεβαστο ) και δικο μου .παρακολουθω παντα βεβαια τις εκθεσεις που γινονται και δεν μειωνω την ατομικη προσπαθεια .εχω μια ελπιδα για βελτιωση στο μελλον (και ελπιζω να μην διαψευστω ) πανω σε ενα προσωπο που διαδραματιζει αυτη τη στιγμη ρολο σε μια απο αυτες και εχει υπαρξει και στις δυο .παντοτε σε ολα τα πραγματα μου αρεσε η ενοτητα

περιμενω και ας μην δωσουν αρκετοι σημασια ,εστω την συσταση σε πρωτες υλες ενος ελληνικου σκευασματος .εστω και απο συσκευασια χονδρικης αν δεν υπαρχει ατομικη λιανικης .αν υπαρχει αφου την αποκρυπτουν καποιοι για να παρουσιαζουν τα ξενα προιοντα περιμενω και αυτη τη συσκευασια

φιλε Γιωργο πιστευω οτι μια σωστη εκτροφη πρεπει να συνδιαζει τροφη ετοιμη (μιγματα σπορων , συμπληρωματα πολυβιταμινουχα για χορηγηση μονο οταν πρεπει (ουδεμια σχεση με τις λεγομενες <<βιταμινες >> και σπιτικη (χορταρικα ,σπιτικη σωστα φτιαγμενη αυγοτροφη ) .ο καθενας κανει τις επιλογες του .δεν ειμαι σιγουρος οτι τοτε τα πουλακια με μονοδιαστατα μιγματα σπορων και λιγο αγγουρι και μηλο που συντομα χαλουσε αλλα και αυγο που ξεχνουσανε να αλλαξουν ,ζουσαν με καλυτερη διατροφη ,ουτε θα ζουνε στο μελλον δινοντας σε αυτα πληθωρα ετοιμων σκευσματων χωρις να ελεγχουμε τι περιεχουν και γιατι και ποτε τα δινουμε

Δημητριάδης Νίκος
06-01-12, 15:28
διαβαζοντας τις απαντησεις σας θα ηθελα να ρωτησω πριν απο 30-40 χρονια υπυρχαν αυτα τα σκευασματα βιταμινων?ηταν χειροτερα τοτε τα πουλια εννοω εμφανησιακα η φωνητικα?μηπως θα φτασουμε καποια στιγμη που θα ταιζουμε τα πουλια μας μονο με ετοιμα προιοντα για να αντεξουν στις προσδοκιες του καθε ιδιοκτητη?

Tα χρονια της κατοχης απο πληροφορειες που ειχα απο παλαιοτερους υπηρχε καποιο (πουλιατζιδικο) του Κουτουπιδη στο κεντρο της αθηνας , που πωλουσε σπορους και βιταμινες για γαρδελια-φλωρους-οργανελια- και ισως καναρινια.Ημουν 8-10 ετων οταν πηγαίναμε, με το λεωφορείο τοτε,(1967) στην γουναρη ,στον πειραια κλουβια κατασκευης του πατερα μου,στο σημερινο μαγαζι του Ιωσηφ Δαρρα ,που ειναι ακομη εκει.

Δημητριάδης Νίκος
06-01-12, 16:22
κ ΝΙΚΟ δεν ειμαι γραμμενος σε καποιο συλλογο και δεν θα γραφτω μεχρις οτου οι συλλογοι συνεχισουν να ανηκουν σε παραπανω απο μια ομοσπονδιες στην ελλαδα .οσο συμβαινει αυτο ,δεν θεωρω μειον να λειπω απο μελος μια τετοιας ομοσπονδιας .ειναι δικαιωμα τους (σεβαστο ) και δικο μου .παρακολουθω παντα βεβαια τις εκθεσεις που γινονται και δεν μειωνω την ατομικη προσπαθεια .εχω μια ελπιδα για βελτιωση στο μελλον (και ελπιζω να μην διαψευστω ) πανω σε ενα προσωπο που διαδραματιζει αυτη τη στιγμη ρολο σε μια απο αυτες και εχει υπαρξει και στις δυο .παντοτε σε ολα τα πραγματα μου αρεσε η ενοτητα

περιμενω και ας μην δωσουν αρκετοι σημασια ,εστω την συσταση σε πρωτες υλες ενος ελληνικου σκευασματος .εστω και απο συσκευασια χονδρικης αν δεν υπαρχει ατομικη λιανικης .αν υπαρχει αφου την αποκρυπτουν καποιοι για να παρουσιαζουν τα ξενα προιοντα περιμενω και αυτη τη συσκευασια

φιλε Γιωργο πιστευω οτι μια σωστη εκτροφη πρεπει να συνδιαζει τροφη ετοιμη (μιγματα σπορων , συμπληρωματα πολυβιταμινουχα για χορηγηση μονο οταν πρεπει (ουδεμια σχεση με τις λεγομενες <<βιταμινες >> και σπιτικη (χορταρικα ,σπιτικη σωστα φτιαγμενη αυγοτροφη ) .ο καθενας κανει τις επιλογες του .δεν ειμαι σιγουρος οτι τοτε τα πουλακια με μονοδιαστατα μιγματα σπορων και λιγο αγγουρι και μηλο που συντομα χαλουσε αλλα και αυγο που ξεχνουσανε να αλλαξουν ,ζουσαν με καλυτερη διατροφη ,ουτε θα ζουνε στο μελλον δινοντας σε αυτα πληθωρα ετοιμων σκευσματων χωρις να ελεγχουμε τι περιεχουν και γιατι και ποτε τα δινουμε

Καταλαβαίνω οτι τα επιχειρήματα μου δεν επεισαν, ως αν αφορα την θεση σου για τις αναλυσεις, και ακομη δεν εισαι σιγουρος οτι τα πουλια μπορουν να ζησουν και να προοδευσουν με παραδοσιακούς τροπους , τελειώνοντας την προσπαθεια μου σε αυτο το θεμα θα σου θυμίσω οτι στις προηγμένες χωρες εχουν μειζον θεμα με την παχυσαρκεια,που βασιζεται ,στην ευμαρεια και την ευκολη προσβαση σε ολλα τα αγαθα, πραγμα που δεν συμβαίνει στις υποαναπτυκτες χωρες και τους πληθυσμούς τους ,εαν πρεπει να κατατάξουμε τα πουλια σε μια απο τις δυο κατηγορίες ποια θα ηταν η πιο φυσιολογικη?.
Κατα την γνωμη μου και επειδη και εγω ειμαι οπαδος της ενοτητας λεω να συμφωνήσουμε καπου στην μεση.

jk21
06-01-12, 17:04
θα ημουν ο πιο χαρουμενος ελληνας χομπιστας αν ειχα καποια χειροπιαστη αποδειξη οχι μονο να πιστεψω εγω (που αντε και πιστευω ) αλλα να δειξω και στους αλλους οτι τα ελληνικα παρασκευασματα υπερτερουν των ευρωπαικων .δεν ειμαι σιγουρος για την ποιοτητα και των δυο (οσο αφορα τα σκευασματα αυγοτροφων και συναφων μπισκοτοειδων !!! )

οδυσσέας
12-01-12, 21:02
Νικο πως μπορουμε να ξεχωρισουμε την καλη αυγοτροφη απο την σαβουρα?

Δημητριάδης Νίκος
14-01-12, 19:19
Νικο πως μπορουμε να ξεχωρισουμε την καλη αυγοτροφη απο την σαβουρα?

O πιο ασφαλής τροπος ειναι οταν την φτιαχνεις με τα χερακια σου ,και δεν κανεις εκπτωση στην αγαπη για το χομπυ σου.
Εγω προσωπικα τις δοκιμαζα και σπανια με ξεγελουσε ο ουρανισκος μου.(Δεν στο συνιστω βεβαια)