PDA

Επιστροφή στο Forum : Προληψη ανεπιθύμητων καταστασεων

Δημητριάδης Νίκος
24-01-12, 13:39
Κατα καιρους εμφανίζονται στα ματια των καναρινιων διαφορα προβληματα, και για διαφορους λογους.
Κατα την γνωμη μου ενας λογος ειναι και η ποιοτητα των σπορων.
Καποιος σπορος βασικος στο σιτηρέσιο των καναρινιων ειναι το κεχρι.
Αυτος ο σπορος εαν δεν ειναι καλα επεξεργασμενος φερει μαζυ του και ξενες υλες (το αγανο) που λεμε.
Οταν το καναρι λοιπον διαλεγη στην ταιστρα τον σπορο που θελει να φαΐ, αναδύεται το (αγανο)αυτο και παει στα ματια του,με αποτελεσμα καποια γνωστα προβληματα,το πλυσιμο της τροφης ειναι λυση αλλα πολυπλοκη.
Εγω προτείνω ενα κουταλακι του γλυκου λαδι, (κατα προτιμηση μουρουνελαιο που περιεχει και βιταμινη Α) ανα κιλο τροφης,ανακινουμαι καλα την σακουλα, και το λαδι κανει μια επαλείψη σε ολους τους σπορους,με αποτελεσμα να κολάι το (αγανο) στον σπορο και οχι στα ματια του πουλιου οταν κανει διαλογη των σπορων.

Zisis
25-01-12, 13:43
Δημήτρη θα το δοκιμάσω....

Mitsman
25-01-12, 15:13
Μπορουμε να μειωσουμε αυτη την σκονη???? εννοω να την βγαλουμε τελειως απο τα σπορια!

LEGGERIS
25-01-12, 17:25
Ναι Δημήτρη υπάρχει ,να αγοράζουμε καλής ποιότητας τροφές και σπόρους ,επειδή τελικά λυπόμαστε τα 20-30 λεπτά του ευρώ και τελικά πληρώνουμε την κάθε φαρμακοβιομηχανία.Εκτός αυτού δημιουργείται και η ανταγωνιστική νοοτροπία και βελτιώνονται όλοι τους.

Δημητριάδης Νίκος
25-01-12, 18:07
Ναι Δημήτρη υπάρχει ,να αγοράζουμε καλής ποιότητας τροφές και σπόρους ,επειδή τελικά λυπόμαστε τα 20-30 λεπτά του ευρώ και τελικά πληρώνουμε την κάθε φαρμακοβιομηχανία.Εκτός αυτού δημιουργείται και η ανταγωνιστική νοοτροπία και βελτιώνονται όλοι τους.

Σωστα, και οι καλης ποιοτητας σποροι θα πρεπει εκτος απο το ποσες ποικοιλιες σπορων περιεχει η συσκευασια ,(10-15-18?)να γραφουν και αναλυτικα το ποσο επι της % στον καθε σπορο,πχ ακούει καποιος σποροι του δασους, ααα!!! ακριβοι θα ειναι αυτοι,ενταξει, αλλα ποσο επι της εκατο%ειναι στο περιεχόμενο?,0,5%-2%-15%-50%, η κατα προσεγγιση? διοτη νομιζω οτι πλεον κανεις δεν πληρωνει κατα προσεγγιση.Και σιγουρα ο αγοραστης θα εχει και καποια στοιχεια παραπανω,για να συγκρίνει δυο προϊόντα, και δεν θα τον επηρεάζουν μονον οι φημες η το μεγεθος της επιχείρησης που τους πουλαει.
2)Θα πρεπει εφοσον προκειται για συσκευασμενους σπορους να αναγραφη και ποσο τοις εκατο ειναι οι ξενες υλες επι της συσκευασιας,εαν θελει να καμαρωνει οτι πουλαει σπορους ποιοτητος.(ΟΙ χατζηαβατες τελος οπως θα ελεγε και ο Δημητρης)

Δημητριάδης Νίκος
25-01-12, 18:17
Μπορουμε να μειωσουμε αυτη την σκονη???? εννοω να την βγαλουμε τελειως απο τα σπορια!

ΝΑΙ φιλε μου μπορούμε αλλα ειναι μια δουλεια που πληρωνουμε και υποτίθεται οτι πρεπει να την κανουν αλλοι για εμας.
Εμεις πρεπεινα απαιτήσουμε απο αυτους που πληρωνουμε να κανουν σωστα την δουλεια τους, για να δικαιωνουν την φημη τους εαν πράγματι εχουν.

jimi gats
25-01-12, 20:50
το να αγορασουμε χυμα τροφή μη νομιζετε οτι κοστίζει πιο φτηνα απο ενα τσουβαλι...

Δημητριάδης Νίκος
25-01-12, 21:16
το να αγορασουμε χυμα τροφή μη νομιζετε οτι κοστίζει πιο φτηνα απο ενα τσουβαλι...

Mε εξυπνες ερωτησεις,(οχι βαρετες και επιμονες) τσεκαρισμα,ερευνα αγορας,ερευνα τιμης,ο καλος πωλητης σας εκτιμα, δεν σας ξεχνα,και στις ποσοτητες σιγουρα θα κανει παντα καλυτερη τιμη, αρκεί να εισαι διαβασμενος.Και αν οχι.. ευχαριστω και αλλου.

οδυσσέας
25-01-12, 22:57
αυτη η σκονη ειναι μονο απο το αγανο η μπορει να ειναι και κατι αλλο?
μπορει να προκαλεσει αλλα προβληματα οπως αναπνευστικα η κοιλιακα?

Δημητριάδης Νίκος
25-01-12, 23:34
Eαν εβλεπα την διαφανη σακουλα,θα μπορουσα να καταλαβω, και να ξεχωρισω το αγανο,η οτι αλλο υπαρχει.
Για αλλα προβληματα τι να πω, ειναι λιγο αοριστη η ερωτηση ,και η απαντηση εχει να κανει με το τι ειναι το (αλλο).
Δεν ξερω εαν σε βοηθησει αλλα εαν βαλεις το χερι σου μεσα στο κεχρι μεχρι τον αγγόνα, για μερικα δευτερολεπτα,μετα απο λιγο θα νοιωσεις μια φαγουρα, και εαν το ξυσης ισως εμφανιστουν και μερικα σπιθουρακια.
Ισως και αυτος να ειναι ο λογος του συμπτώματος στα ματια των πουλιων.

panos70
26-01-12, 09:10
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ (http://www.canarybreeder.net/up/forum/member.php?u=4882)
Εγω προτείνω ενα κουταλακι του γλυκου λαδι, (κατα προτιμηση μουρουνελαιο που περιεχει και βιταμινη Α) ανα κιλο τροφης,ανακινουμαι καλα την σακουλα, και το λαδι κανει μια επαλείψη σε ολους τους σπορους,με αποτελεσμα να κολάι το (αγανο) στον σπορο και οχι στα ματια του πουλιου οταν κανει διαλογη των σπορων. Με το μουρουνελαιο που λες οτι βαζουμε Νικο υπαρχει περιπτωση να μας παχυνει τα πουλια ;

Δημητριάδης Νίκος
26-01-12, 10:18
Πανο μου η δραση της βιταμινης Α ειναι λιγο - πολλή γνωστη,την χρησιμοποιεί ο καθενας κατα το δοκούν,εαν νομιζεις οτι την χ περιοδο δεν την χρειάζονται , χρησιμοποίησε αλλο λαδι.
Και εαν θελεις να φτιάξεις ποσοτητα μεγαλυτερη του κιλου,η αργήσεις να την καταναλωσης, προσθεσε 2-3 σταγόνες λεμονι στο λαδι,για να αποφύγεις την ταγγιλα του λαδιου, και την βαρεια μυρωδια της.(οχι οτι πειραζει σε τιποτα).

panos70
26-01-12, 13:46
Nαι το ερωτημα μου ειναι οτι την τροφη με το λαδι το χρησιμοποιουμε ολο το χρονο και συνεχεια η μια συγκεκριμενη περιοδο ,και οταν λες αλλο λαδι εννοεις ηλιελαιο η λαδι ελιας με βαση παντα να μην τα ΠΑΧΥΝΟΥΜΕ λογο λαδιου,και δεν υπαρχει περιπτωση να παθουν υπερβιταμινωση Α ;

Δημητριάδης Νίκος
26-01-12, 15:05
Nαι το ερωτημα μου ειναι οτι την τροφη με το λαδι το χρησιμοποιουμε ολο το χρονο και συνεχεια η μια συγκεκριμενη περιοδο ,και οταν λες αλλο λαδι εννοεις ηλιελαιο η λαδι ελιας με βαση παντα να μην τα ΠΑΧΥΝΟΥΜΕ λογο λαδιου,και δεν υπαρχει περιπτωση να παθουν υπερβιταμινωση Α ;

Πανο το μουρουνελαιο περιεχει περισσοτερη βιταμινη Α απο τα υπολοιπα λαδια,μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο λαδι θελεις,η δοσολογια ειναι τοσο μικρη που ακομη και να περαση απο τον φλοιο στην καρδια του σπορου,δεν ειναι δα και τοσο ικανη για να πουμε οτι κατι προσθεσε στην ήδη υπαρχουσα λιπαρωτητα του σπορου, συνεπώς δεν υπαρχει κινδυνος απο τοσο μικρες ποσοτητες για υπερβιταμινωση.
Το μουρουνελαιο εγω το βαζω και στην αυγοτροφη που φτιαχνω.
Εαν νομιζεις οτι η τροφη που ταιζεις εχει μηδενικα ποσοστα ξενων υλων, δεν χρειαζετε να μπεις στον κοπο, εξάλλου το προτείνω για προληψη καταστασεων οχι για θεραπεια.

panos70
27-01-12, 08:18
Nικο με καλυψαν οι απαντησεις σου να εισαι καλλα thanks