PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο νωρις τα προβληματα!

DimitrisX
21-02-12, 20:50
Καλησπερα σας....οπως καταλαβατε εχω ηδη προβληματα με ενα απο τα ζευγαρια μου....
Επειδη οπως ολοι μας βιαζομαστε και ζηλευοντας καποιους απο εδω μεσα που ξεκινησαν να βγαζουν πουλακια.....ειπα και γω να ξεκινησω μ ενα απο τα ζευγαρια που εχω μεσα στο σπιτι....τα υπολοιπα(4)ζευγαρια και δυο επιπλεον θυληκες τα εχω σε δωματιο ξεχωριστο....χωρις θερμανση...πραγμα που με δυσκολευει να ξεκινησω απο τωρα εκει...και απλα κανω προετοιμασια σιγα.σιγα.......τεσπα να μην λεω κ πολλα....το ζευγαρη το εβαλα στο μπανιο πριν ενα μηνα....πρωτο λαθος αφου ανοιξε κλεισε τα φωτα....μονο καλο δεν τα κανω....τελωσπαντων.....πρωτη γεννα ολα καλα....5 αυγα ....αλλα τελικα ασπορα....εεε πρωταρα η καναρα σκευτηκα.....τα ωγαζω τα φινω δυο τρεισ μερες και ξανα απο την αρχη....ολα καλα φτιαχνει ξανα φωλια....κανει κ το 1ο αυγο και το δευτερο(αν και λιγο αργα γυρω στς 11 το πρωι) και μετα στοπ!
Δεν εκανε αλλο.....αφισα τα αυγα να τα κλοσσαει...κ τελικα αφου εκανα οωσκοπιση διαπιστωσα οτι το ενα δεν φαινοταν καλα και το αλλο ειχε παρει αερα....τελικα πειρα την αποφαση να τα πεταξω....τα αφησα 3-4 μερες κ σημερα ξαναεβαλα φωλια και τν ετοιμαζει.....ας δουμε τι θα γινει....
Τωρα αυτο με τα 2 αυγα....πρωτη φορα μου τυχαινει!¨
Να επισημανω οτι εχει γινει προετοιμασια ενος μηνος με πολληβιταμινη και πριν τα βαλω μαζι στην καναρα εβαλα για μια βδομαδα ασβεστιο στο νερο...
Τις προιγουμενες μερες που περιμενα...να τα ξαναβαλω μαζι....επειδη φοβηθικα τα"2" αυγα και το συνδεσα με ελειψη ασβεστιου εδωσα στην καναρα 3 μερες ασβεστιο στο νερο ξανα!

irini
22-02-12, 08:34
δεν ειναι ασυνηθιστο αυτο με τα δυο αυγα και ειναι αποτελεσμα συνηθως στρεσσαρισματος και αυτο δειχνουν καθαρα τα πουλια απο οτι περιγραφεις
χρειαζονται πιο σταθερο περιβαλλον ,φωτισμο και ηρεμια το μπανιο δεν ειναι χωρος για τα πουλια
εισαι τυχερος που μεχρι εκει εχουν φτασει τα δυσαρεστα
βαλτα καταρχην σε αλλο χωρο και φροντισε την ελλειψη ασβεστιου αν ειναι τελικα ελλειψη οχι μονο με ασβεστιο στο νερο αλλα και με βιτ.D3 το ασβεστιο απο μονο του δεν κανει τιποτα δεν το αποροφα ο οργανισμος

Δημητριάδης Νίκος
22-02-12, 08:39
Καλημέρα, άνοιξε-κλείσε το φως = ζεστά-κρύα αυγά, τα 5 τα ωοσκοπισες πριν τα πετάξεις???

DimitrisX
28-02-12, 10:09
Καλημερα..εκανα οτι μ ειπατε αλλαξα το μερος που τα ειχα αφου υπεθεσα το ανοιγμα κλεισιμο του φως καλο δεν τα εκανε!
Η καναρα εφτιαξε φωλια και εκανε παλι δυο αυγα τα οποια αλλαξα μ ενα ψευτικο....σημερα οταν πηγα ν δω για τριτο δν βρηκα τπτ...εντομεταξυ η καναρα μου φαανηκε λιγακι φουσκωμενη...τωρα πραγματικα δεν ξερω τ να κανω...προφανως δν οφειλεται μονο στο μερος π ηταν αλλα κ σ κατι αλλο προφανως σε καποια ελλειψη....!

DimitrisX
28-02-12, 11:09
Τελικα η καναρα γεννησε το αυγο...αναμεσα στς 10-11...ειναι φυσιολογικο?παρατηρηση οτι το πρωτο αυγο ειναι μεγαλητερο απο τ δευτερο και το δευτεεο μικροτερο απο το τριτο...δεν ξερω αν εχει κ σημασις απλα το προσεξα....ελλειψη ασβεστιου μηπως?

irini
28-02-12, 14:37
σιγουρα η καθυστερηση στην γεννα του αυγου και η διαφορα μεγεθους των αυγων δειχνουν οτι κατι δεν παει καλα
δωσε ασβεστιο και βιτ D3 απο εδω και στο εξης
αυριο λογικα θα κανει το τεταρτο και θα κατσει θα κανεις ωοσκοπηση την 7η μερα(για αυτην την εποχη αλλιως την 4η) για να δεις αν ειναι βατεμενα
αν ειναι αβατευτα θα την αφησεις λιγες μερες παραπανω και θα κανεις επαναληψη στο ασβεστιο και στην D3
ωστε να της δωσεις περιθωρια να ανακαμψει και να ξεκουραστει λιγο ο οργανισμος της ναναπληρωσει τις ελλειψεις

DimitrisX
28-02-12, 16:13
Δινω για ασβεστειο το ostex της tafarm...τωρα για d3
δν ξερω τη ακριβως,μπορω να δωσω..οωσκοπηση εγω κανω συνηθως 5η μερα αφου ξεκινηση να κλοσσαει....ποιος ο λογος να κανω την 7η αυτη τη φορα?

DimitrisX
29-02-12, 12:16
Καλημερα σημερα η καναρα δν εκανε αλλο αυγο κ ετσι αποφασησα να βαλω τα τρια π εχει κανει παλι πισω.....δν ξερω αν εκανα σωστα...η καναρα δεν τν ειδα μεχρι τωρα να καθεται στη φωλια...και οσο ειχα τ ψευτικο αυγο μεσα...παλι δν καθοταν...ισως κατσει αυριο...θ δουμε!

irini
29-02-12, 12:19
οταν εχουμε αυγα τον χειμωνα με τετοιες χαμηλες θερμοκρασιες η εκκολαψη πολλες φορες αργει να ξεκινησει γιατι και η καναρα δεν ρυθμιζει απο την πρωτη μερα την θερμοκρασια της
οποτε εχουμε αργοπορημενο ξεκινημα και επισης εκκολαψη και σκασιμο του αυγου
μπορει την 4η μερα να πεταξεις αυγα γιατι τα θεωρουσες αβατευτα ενω απλα καθυστερουσαν λογω χαμηλης θερμοκρασιας
οσο για τον αριθμο των αυγων ισως εκανε κενο και κανειτο 4ο αυριο

DimitrisX
29-02-12, 13:04
Εβαλα τα αυγα ξανα πισω...δν θα υπαρχει προβλημα αφου δν καθεται αν δν κανει ολα τ αυγα...επισης τα αυγα τα κοιτουσα πεμπτη μεραα...τα εσπαγα κ ειχαν μονο κροκο και ασπραδη....δν εβλεπα ουτε φλεβες.. Οποτε μαλλον ηταν ασπορα!