PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκροι νεοσσοι

admin
06-03-12, 16:49
Δηστυχως τα νεα μου ειναι ασχημα και δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο λογος. Εδω και λιγες μερες αρχισα να χανω αρκετα μικρα κυριως απο την 4 μερα της ζωης τους.

Η φωλια ειναι καθαρη , και οι νεοσσοι ταισμενοι κανονικα. Δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο.

Να αναφερω επισης οτι δεν υπαρχει ουτε μαυρη τελεια ( black spot )

Ανεβαζω και φωτογραφια απο το γεγονος αυτο, Παρακαλω πολυ αν καποιος γνωριζει τον πιθανο λογω γιατι τα πουλια να ψοφανε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

irini
06-03-12, 17:03
Γιωργο οι φωτο δεν ειναι καθαρες
παρολο αυτο το συκωτι φαινεται αν δεν κανω λαθος διογκωμενο και πιο σκουρο απο οτι επρεπε
και τα πουλια δεν εχουν το μεγεθος 4 ημερων αλλα και μικροτερα να ειναι ειναι εμφανως αδυνατα
εχεις παρατηρησει διαροια στα μικρα?
αλλαξες τροφη?η αυγοτροφη?
ξεκινα απο τις αλλαγες που εχεις κανει
πουλια νεα που εφερες
κουτσουλιες απο τους γονεις μηπως εκει διακρινεις κατι

admin
06-03-12, 17:07
Ειρηνη οι φωτογραφιες ειναι απο το κινητο , οπως επισης και τα μικρα ειχαν περασει καποιες ωρες νεκρα και τα βλεπεις ετσι. Τα συγκεκριμενα ειναι 3 ημερων και το πρωι ηταν γεματα ζωη και το μεσιμερα νεκρα οπως τα βλεπεις.

Δεν εχω αλαξει κατι στην τροφη η στην αυγοτροφη, οτι εδινα δινω. Οι κουτσολιες ειναι φυσιολογικες των νεοσσων αφου οι φωλιες ειναι καθαρες

kvstas
06-03-12, 17:16
Γιωργο δες λιγο προσεκτικα την φωλια αν ειναι βρεγμενες οι τριχες και αποροφισαν ,ταυτοχρονα στεγνωσαν και κοκαλωσαν (η καναρα Γιωργο μηπως ηταν ιδρωμενη????

admin
06-03-12, 17:21
Κωστα , οχι τιποτα απο αυτα, καθαρο νημα και η καναρα φυσιλολογικη χωρις να ιδρωνει....

THODORIS1982
06-03-12, 17:45
-τους βρίσκεις στη φωλιά ή τους βρίσκεις στο πάτωμα;

Σφάξε ένα, να δεις τη γούσα του και το στομάχι τι έχουν μέσα να αποκλείσεις σε πρώτη φάση νήμα , υπόστρωμα ,grit.

admin
06-03-12, 20:06
Στην φωλια τα βρησκω Θεοδορη ....

An.nicolaou
06-03-12, 20:23
Καλησπέρα Γιώργο,

Πολύ λυπητερό να έχειςνεκρούς νεοσσούς. Γιώργο τα καναρινιά είναι της ίδιας ράτσας ? οι γονείς είναιδικής σου παραγωγής?

Δημητριάδης Νίκος
06-03-12, 20:30
Πόσα ζωντανά -πόσα νεκρά στην φωλιά;
Χρησιμοποίησες πλαστικά αυγά;
Τα νεκρά πιο μικρά σε μέγεθος από τα ζωντανά, η αντίστροφα;
Τα αυγά γεννήθηκαν ανά 24 ώρες περίπου η με παύσεις ;
Η εκκόλαψη ήταν φουλ ημερών, η σύντομη;

nautikos52
06-03-12, 21:28
Οι αρσενικοί είναι μαζί ή τους έχεις αφαιρέσει από τις θηλυκές? Μήπως είναι πολυ πυρωμένοι και επιτίθενται στα μικρά?

THODORIS1982
06-03-12, 21:49
Στην φωλια τα βρησκω Θεοδορη ....
οι κανάρες που στο κάνουνε μήπως είναι πρωτάρες ....μήπως τους τσαλαπατάνε ....
τι είδους φωλιές χρησιμοποιείς; υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ βαθιές ή σε κακό σημείο τοποθετημένες με αποτέλεσμα να εμποδίζει τα θηλυκά να ταΐσουν σωστά;

Μετά πας στη τροφή ....φρούτα (φυτοφάρμακο) ....αυγό

Για μένα όμως σφάξε ένα αν έχεις κουράγιο ,δεν έχεις να χάσεις κάτι

THODORIS1982
06-03-12, 21:51
Οι αρσενικοί είναι μαζί ή τους έχεις αφαιρέσει από τις θηλυκές? Μήπως είναι πολυ πυρωμένοι και επιτίθενται στα μικρά?
τι σόι επίθεση να τους κάνουν δηλαδή;

jimi gats
06-03-12, 21:58
καλα λεει ο ναυτικςο υπαρχει παντα η πιθανοτητα ο αρσενικςο να ειναι πολυ πυρωμενςο και να τα κανει κακο..ελεγχο τη συμπεριφορα του αρσενικου..Επισης φετος ακουω τριγυρω μου για απωλειες τετοιου ειδους συνεχομενες χωρις λογο και ατια..δε ξερω...
Επισης μηπως να κοιταξεις για ψειρα?ειανι πολυ υπουλη

THODORIS1982
06-03-12, 22:34
βλέπεις στις φωτογραφίες πληγές στους νεοσσούς ;

dimchem
06-03-12, 23:01
Να πω κι εγώ μια άποψη που ίσως είναι και χαζή; Μήπως είναι παραταϊσμένα τα πουλιά; Μήπως δηλαδή ταΐζει και ο αρσενικός τα έσκασαν στο φαγητό; Φίλε μου, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου.

admin
07-03-12, 08:48
Καλησπέρα Γιώργο,

Πολύ λυπητερό να έχειςνεκρούς νεοσσούς. Γιώργο τα καναρινιά είναι της ίδιας ράτσας ? οι γονείς είναιδικής σου παραγωγής?

Τα πουλια σχεδον ολα ειναι δικης μου παραγωγης Αντρεα και εχουν επιρεαστει ολα σχεδον εκτος απο τα καναρινια χρωματος.

admin
07-03-12, 08:50
Πόσα ζωντανά -πόσα νεκρά στην φωλιά;
Χρησιμοποίησες πλαστικά αυγά;
Τα νεκρά πιο μικρά σε μέγεθος από τα ζωντανά, η αντίστροφα;
Τα αυγά γεννήθηκαν ανά 24 ώρες περίπου η με παύσεις ;
Η εκκόλαψη ήταν φουλ ημερών, η σύντομη;

Καλημερα Νικο,
Ναι βαζω παντα πλαστικα αυγα.
Βγαινουν ταυτοχρονα 4 η 5 μικρα στην φωλια. μεγαλωνουν κανονικα χωρις διαφορα μεγεθους. Ισως μετα να υπαρχει ελαχιστει διαφορα στο μεγεθος αλλα τα πουλια τρεφονται ολα απο τους γονους.

Ολα τα μικρα γεννηθηκα ταυτοχρονα,.

admin
07-03-12, 08:52

Τα αρσενικα ειναι μαζι με τα θυλικα , δεν εχω τετοια φαινομενα με τα αρσενικα ( τουλαχιστο οσο ειμαι εκει και τα βλεπω )

Δημητριάδης Νίκος
07-03-12, 09:19
Καλημερα Γιωργο,
Ειμαι σιγουρος οτι εχεις μεγαλη εμπειρια και τα εχεις κανει ολα σωστα, με τις μεχρη σημερα γνωσεις που υπαρχουν.
Ενα μου μενει να σκεφτω, εαν δεν εχουν ανανεωθει σωστα τα αιματα !!.
Παλαια αντιμετοπιζαμαι το προβλημα αυτο, της θνησιμοτητας των νεοσσων στις 8-10 πρωτες ημερες της ζωης τους, απο την προετοιμασια των ζευγαριων, ο τροπος αυτος ειχε ικανοποιητικα αποτελεσματα ως αναφορα τους νεοσσους, αλλα μακροπροθεσμα και αλυτα προβληματα στο συνολο της εκτροφης,
γιατη γινοταν αλογιστη χρηση.
Η εφαρμωζεις τον τροπο αυτο με απολυτη συνεση, και κατ εξερεση, απο την πρωτη ημερα εμφανησης των νεοσσων, εως την δεκατη, η δεχεσε το ποσοστο θνησιμοτητος.
Αυτη ειναι η γνωμη μου, και η τακτικη μου.

jk21
08-03-12, 10:21
απο τις φωτο φαινονται τα πουλια ταισμενα .στο αριστερο πουλι υπαρχει μια λευκη μαζα στην κοιλια ενω και το συκωτι διακρινεται αριστερα διογκωμενο .στο δεξι πουλακι η κοιλια φαινεται μαυρη .πιστευω οτι υπαρχει καποια λοιμωξη και αν προκειται για προβλημα μονο στα εμφανισης και οχι στα χρωματος ,πιθανον κατι διαφορετικο που υπαρχει στο διαιτολογιο τους τα μολυνε .ειδικα απο τη στιγμη που δεν ειχες καποια εισαγωγη νεων πουλιων στην εκτροφη .πχ η πιθανοτατα διαφορετικη αυγοτροφη .να βαλεις αντι νερου σε ολα τα πουλια μισο κουταλι του γλυκου μηλοξυδο στο νερο μια ποτιστρας και στο διαλυμα αυτο να προσθεσεις orego stim που εχεται απο οτι ειχα διαβασει εκει στην κυπρο ,συμφωνα με την δοσολογια που αναγραφει (και λιγο παραπανω ειναι οκ .εχουν την ιδια δοσολογια με αντιστοιχο βελγικο σκευασμα και ενω αυτο εχει ριγανελαιο 5% εκεινο εχει 10 % .αρα βαλε και παραπανω )
σιγουρα παιζουν ρολο αν υπαρχουν ενδοζευγαρωματα για πανω απο μια γενια ,γιατι δημιουργουν πουλια που παρουσιαζουν το συνδρομο δυσαπορροφησης θρεπτικων ουσιων ,οπως μου ειχε πει ατομο καταρτιζμενο επιστημονικα για το θεμα

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΤΣΙΡΙΟΠΟΥΛΟΣ
08-03-12, 16:11
Γιωργο κανε ελεγχο τα προβιοτικα σου αν χρησιμοποιεις.....αν χρησιμοποιεις αλλαξε μαρκα δεν κανουν δουλεια....ειδικα τωρα που λειπει απο την αγορα το Cria της Τabernil...ενα καλο ειναι το Probyzyme,Livitherm σε συνδυασμο με το Livimum...και γενικα με σκευασματα που στρωνουν την εντερικη χλωριδα σε νεοσσους...

KKOSTAS
08-03-12, 18:38
Η εικονα των μικρων δεν ειναι καλη για 4 ημερων .... το πιο πιθανο ειναι να μεταφερουν καποιο βακτηριδιο απο το αυγο η απο τη καναρα .... περασε μια φουραζολιδονη 7 μερες το ζευγαρι

jk21
09-03-12, 00:23
αυτα που θα διαβασετε για τη φουραζολιδονη και γενικα τα φουρανια

http://www.medvoi365.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8293:2011-09-21-11-04-38&catid=43:2008-09-21-09-12-16&Itemid=62

καθως και ενα τεστ ευαισθησιας για e coli οπου η συγγενης ουσια nitrofurazone ειναι ανθεκτικη στο 90 % των e coli

νομιζω πρεπει επιτελους εν ετει 2012 να στειλει στο χρονοντουλαπο επικινδυνες ουσιες που εχουν απαγορευτει εδω και 17 χρονια σε παραγωγικα ζωα (στα αλλα δεν τους νοιαζει ... εμεις μην παθουμε τιποτα ) αλλα και ανικανες συγχρονως μετα την καταχρηση ολα αυτα τα χρονια .

http://www.ispub.com/journal/the-internet-journal-of-microbiology/volume-7-number-1/antibiotic-resistance-pattern-of-escherichia-coli-isolated-from-poultry-in-bangalore.article-g01.ns.jpg

Antibiogram of E coli isolates from Poultry

πηγη : http://www.ispub.com/journal/the-internet-journal-of-microbiology/volume-7-number-1/antibiotic-resistance-pattern-of-escherichia-coli-isolated-from-poultry-in-bangalore.html

jk21
09-03-12, 00:28
... στο ιδιο τεστ θα δειτε και αλλες .... δραστικοτατες ουσιες φαρμακων που μας πασαρουν τα πετσοπαδικα δια πασαν νοσον .... χλωροτετρακυκλινες ,οξυτετρακυκλινες κλπ .παρτε στα χερια σας το φαρμακο που εχεται σπιτι σας και θα τις ανακαλυψετε αν ψαξετε ποια ουσια περιεχει

Dogoulid
09-03-12, 00:41
Δημητρη αυτές οι ουσίες είναι αναποτελεσματικες για το e coli η γενικά για όπου χρησιμοποιούνται πρέπει να αποσυρθούν.;γιατί βλέπω ουσίες που είναι σχεδόν σε όλα τα φαρμακα για πτηνά.

jk21
09-03-12, 07:51
η φουραζολιδονη δεν εχει καμμια θεση και πουθενα στα πουλια μας !!! οι τετρακυκλινες δινονται σε προβληματα του γαστρεντερικου μονο και τονιζω μονο! οταν εχει γινει αντιβιογραμμα και τυγχανει παροτι μικρα τα ποσοστα συνηθως επιτυχιας τους ,να ειναι αποδεδειγμενα δραστικες στο στελεχος το συγκεκριμενο ,ωστε να μην δοθει αλλο καλυτερο αντιβιοτικο και το συνηθιζουν σταδιακα και κεινο τα μικροβια .στο αναπνευστικο ειναι καπως πιο δραστικες αλλα και κει οχι οπως η νεας γενιας τετρακυκλινη που λεγεται δοξυκυκλινη (vibramysin το πιο γνωστο της σκευασμα ) ,οπως πχ η σπεκτικομυκινη ή η ερυθρομυσινη (που ειναι αχρηστη για γαστρεντερικο λογω κακης προτερης χρησης και αυτη ) και η ενροφλοξασινη (κινολονη ) που ειναι απο τις πλεον δραστικες.με ειδικευση στο μυκοπλασμα και οχι ευρυτερα ειναι και η τυλοσινη .η χλωραμφενικολη παραμενει δραστικοτατη σχεδον παντου ,αλλα δεν δινεται σε παραγωγικα ζωα για τον ιδιο λογο με την φουραζολιδονη γιατι δημιουργει καρκινογενεσεις (πιθανοτητα ισχυρη αλλα οχι παντα ) .δινεται σε μη παραγωγικα ζωα οταν αλλες ουσιες απο αντιβιογραμματα αν και συνηθως ισχυρες (πχ ενροφλοξασινη ) βρισκονται αναποτελεσματικες.

* καταστροφη της καλης χλωριδας και πανιδα απο αντιβιωσεις ,ειδικα σε νεανικη ηλικια που δεν ειναι ακομα ισχυρη ,σημαινει πεδιο δρασης ελευθερο στους μυκητες να αναπτυχθουν αφου μεχρι εκεινη τη στιγμη πολλα φιλικα βακτηρια ανταγωνιζοταν την αναπτυξη τους

απο αυτο αλλα και απο το ποσο συχνα γινεται καταχρηση αντιβιοτικων ,καταλαβαινουμε γιατι καθε τοσο και λιγακι το νυσταμισιν κρινεται απαραιτητο ...

jk21
09-03-12, 11:44
θα ηθελα επισης να πω οτι ειδικα για νεοσσους ακομα και αν πτηνιατρος κρινει οτι σε περιπτωση εκτεταμενου διαγνωσμενου προβληματος σε μια εκτροφη ( εχει γινει δηλαδη σχετικη καλλιεργεια και εχει διαγνωσθει συγκεκριμενο μικροβιο ) ,πρεπει να χορηγθει αναγκασθικα αγωγη ,αυτη δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να ειναι ειτε ειδος τετρακυκλινης ειτε φθοριοκινολονη γιατι αντιδρουν με το ασβεστιο και δημιουργουν προβλημα στην αναπτυξη τους .για τον ιδιο λογο δεν χορηγουνται σε αγωγες σε ενηλικα με αυτα τα φαρμακα ,παραλληλα σκευασματα ασβεστιου.

οταν λοιπον καλλιεργεια και μονο καλλιεργεια βρισκει συγκεκριμενο μικροβιο ,τοτε απο το αντιβιογραμμα επιλεγεται η λιγοτερο ευρεου φασματος αντιβιωση που ειναι ομως απο τα αποτελεσματα δραστικη ,για να επηρεασει το λιγοτερο δυνατον την εντερικη χλωριδα και πανιδα των πουλιων.

θα ηθελα να διευκρινισω οτι ευρεου φασματος δεν σημαινει απαραιτητα και δραστικη ουσια .σημαινει οτι εχει φτιαχτει για ευρυ φασμα μικροοργανισμων (πχ και τα καλα βακτηρια ... γαλακτοβακιλλοι κλπ ) αλλα ισως στην πορεια πολλοι απο αυτους εχουν πια ανθεκτικοτητα σε αυτες .οι τετρακυκλινες πχ ειναι ευρεου φασματος αλλα δυστυχως λογω της καταχρησης ,οχι πια ιδιαιτερα δραστικες σε αρκετα μικροβια .

επισης μπορει πχ μια αντιβιωση να εχει πιο στενο φασμα δρασης αλλα στα συγκεκριμενα μικροβια να ειναι πολυ πιο δραστικη απο αλλες που ειναι ευρεου φασματος

irini
09-03-12, 14:36
γνωμη μου ειναι Γιωργο να ρωτησεις σε κτηνιατρικο κεντρο και οχι μονο ποσο θα σου κοστισει να κανεις νεκροψια σε νεοσσο
αν τα κρουσματα σου ειναι σε μεγαλο ποσοστο πιστευω πως ειναι το πιο σωστο και αποτελεσματικο βημα

KKOSTAS
09-03-12, 16:26
η φουραζολιδονη δεν εχει καμμια θεση και πουθενα στα πουλια μας !!!

τι ειναι αυτα που λες ????

εγω και καμια 30αρια εκτροφεις που ξερω χρησιμοποιουμε φουραζολιδονη εδω και 10 χρονια χωρις προβληματα !!!!

Η εταιρεια CEVITA ειναι απο τις πιο αξιολογες στο χορο..... τι ειναι αυτα που λες ???????

και η πιο δραστικη σε σαλμονελα και ε-κολι και αυτα που λεω τα στηριζω μεσα απο 15 ετη συνεχη εκτροφη σε καναρινια

δεν καταλαβαινω γιατι τα εχεις γραψει ολα αυτα ?????

Δημητριάδης Νίκος
09-03-12, 18:21
Γιώργο (admin) με τι είχες απολυμάνει τις ζευγαρωστρες;
Σφηνώνεις μήλο στα σύρματα;

jk21
09-03-12, 23:56
τι ειναι αυτα που λες ????

εγω και καμια 30αρια εκτροφεις που ξερω χρησιμοποιουμε φουραζολιδονη εδω και 10 χρονια χωρις προβληματα !!!!

Η εταιρεια CEVITA ειναι απο τις πιο αξιολογες στο χορο..... τι ειναι αυτα που λες ???????

και η πιο δραστικη σε σαλμονελα και ε-κολι και αυτα που λεω τα στηριζω μεσα απο 15 ετη συνεχη εκτροφη σε καναρινια

δεν καταλαβαινω γιατι τα εχεις γραψει ολα αυτα ?????

http://www.virbac.gr/p-virbacgrpubgr/pdf/4AntimicroviakaN.pdf

Διαβασε το τελος της σελιδας 121 και την αρχη της 122 .αν και οι συνδεσμοι που ηδ παρεπεμψα τα λενε ολα . ειναι δεδομενο οτι η ουσια αυτη ακομα και δραστικη να ειναι και το τεστ ευασθησιας στην ερευνα που παρεπεμψα να ειναι μια εξαιρεση ( που δινει βεβαια 90% ανθεκτικα e coli σε συγγενες νιτροφουρανιο με ιδιο φασμα και τροπο δρασης ),ειναι σιγουρα επικινδυνη .

τo τι κανουν οι εκτροφεις δεν μου λεει κατι .ακομα και να ισχυει το οτι λες (αν και φοβαμαι οτι μονο σαν προληψη την δινανε ωστε να δουνε αποτελεσματα σε τυχον προβλημα .... που μπορει και να υπηρχαν ,δεν αμφιβαλλω ) ,ποσοι απο αυτους μαθανε μετα απο 2 ή 3 χρονια τι επιπτωσεις μπορει να ειχε η ουσια αυτη οταν τα πουλια ειχαν πουληθει ,οπως συνηθως συμβαινει;

στις σελιδες που σας παραπεμπω μιλαει ξεκαθαρα για καρκινογενεσεις ,νευρικες διαταραχες ,προβλημα στη σπερματογενεση .... ο καθενας κανει τις επιλογες του.η chevita αυνςχιζει να την διαθετει γιατι δεν την προωριζει για πουλια που τρωνε ανθρωποι.δυστυχως τα κρατικα οργανα ανα τον κοσμο ,μονο το προβλημα που θα μεταδοθει στους ανθρωπους τα ενδιαφερει .γνωριζεις αν τα φαρμακα αυτα κυκλοφορουν με εγκριση εοφ; οσα δεν ειναι για παραγωγικα οργανα δυστυχως εισαγονται και πουλιουνται χωρις απαραιτητα κρατικο ελεγχο ....

KKOSTAS
10-03-12, 09:36
τo τι κανουν οι εκτροφεις δεν μου λεει κατι .ακομα και να ισχυει το οτι λες (αν και φοβαμαι οτι μονο σαν προληψη την δινανε ωστε να δουνε αποτελεσματα σε τυχον προβλημα .... που μπορει και να υπηρχαν ,δεν αμφιβαλλω ) ,ποσοι απο αυτους μαθανε μετα απο 2 ή 3 χρονια τι επιπτωσεις μπορει να ειχε η ουσια αυτη οταν τα πουλια ειχαν πουληθει ,οπως συνηθως συμβαινει;

Αγαπητε φιλε η σελλιδα του Γιωργου απευθυνεται σε εκτροφεις ........ αρα ειναι αστοχη η εκφραση δεν μου λεει κατι ...................

οταν περνουμε θεση στο foroym καλο ειναι αυτα που γραφουμε να ειναι τσεκαρισμενα απο προσωπικη εμπειρια

Δεν μπορω να διανοηθω οτι υπαρχουν ακομα εν ετη 2012 ζωντανοι οργανισμοι που παιρνουν προληπτικα αντιβιωσεις ??????

τελος παντων επειδη ειμαστε εκτος θεματος σε προσκαλω στο σπιτι μου που εχω 40 ζευγαρια καναρινια και ενα γερικο αρσενικο που ειναι 6 ετων στο ζευγαρι του με μικρα .. εχει πιει τοσα χρονια οταν χρειασθηκε αρκετη φουραζολιδονη οπως θα δεις εχω πουλια εφτα και οχτω ετων τοτε ισως να αναθεωρησεις .

jk21
10-03-12, 09:52
η εκφραση δεν μου λεει κατι σημαινει οτι δεν μπορει να υπαρχει αλλαγη θεσης μου για ενα θεμα που ειναι δεδομενο παγκοσμιως (η απαγορεψη της φουραζολιδονης στα παραγωγικα ζωα λογω καρκινογεννεσεων και γενετικων μεταλλαξεων )οταν ενας αριθμος μερικων δεκαδων εκτροφεων εχει αντιθετη γνωμη.η αποφαση της διεθνης κοινοτητας ,που ειναι δεδομενη ,οπως και οι παρενεργειες του φαρμακου αυτου ,ειναι δεδομενες με διασταυρωμενες ερευνες .ο καθενας μπορει να κανει τις επιλογες του.ουτε η θεση του καθε jk ουτε του καθε kkostas εχει σημασια ,αλλα των ανθρωπων που μπορουν υπευθυνα να μιλησουν για το θεμα .στο φετεινο διαγωνισμο του ελκε υπηρχε καποιος πτηνιατρος εποπτευων .θα ειχε μεγαλη σημασια αν μπορουσες να τον αναζητησεις και να εχεις την γνωμη του

THODORIS1982
10-03-12, 12:49
Αν και το θέμα μας ήταν άλλο ,μάθαμε και για τη φουραζολιδονη έστω και εγκυκλοπεδικά.
Από εκεί και πέρα δε μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για φάρμακα από τη στιγμή που δε ξέρουμε το τι πραγματικά συμβαίνει.

Για μένα ο Γιώργος πρέπει πρώτα να αποκλείσει όλα τα υπόλοιπα που μπορεί να συμβαίνουν προτού καταλήξει στο χ ,ψ φάρμακο ,δηλαδή προτού καταλήξει ότι το αίτιο είναι κάποιο μικρόβιο.
Αν το αίτιο είναι παθολογικό εκεί έχουμε ( 4 πράγματα που έρχονται στο μυαλό γρήγορα γρήγορα) πολλές περιπτώσεις που θα χρειάζεται άλλο φάρμακο

1)μαύρη τελεία
2)νόσος των νεαρών πτηνών
3)μικρόβιο των γονέων πχ e-coli που το μεταφέρουν στους νεοσσούς με το τάισμα
4)νωχελικό τάισμα ............. τριχομονάδα

Δυστυχώς η ευρέως αντιβίωση που συζητάτε πιο πάνω ,δε καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.....

Όσον αναφορά τα φάρμακα ,είναι ,μεγάλη ιστορία αν και σε λίγο καιρό θα γίνουμε όλοι εξπέρ με τις ουσίες λόγω των γεννόσημων φαρμάκων .... είναι όμως επικίνδυνο ,καθώς η πολύ γνώση ίσως γυρίσει μπούμεραγκ .Δε ξέρω τι γίνεται στην Κύπρο ,αλλά στην Ελλάδα τουλάχιστον λίγοι κτηνίατροι κατέχουν το ωδικό .Τις περισσότερες φορές βασίζονται πάνω σε εμπειρίες τους αν πέσουμε σε κανέναν που εκτρέφει ωδικά ή στις γνώσεις που έχουν πάνω σε πουλιά που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση. Έτσι με το να πάμε και να το παίξουμε γνώστες των φαρμάκων ,θα βγάλουμε το χ κτηνίατρο από τον κόπο να μας βοηθήσει.Από κτηνίατρο ,τον μετατρέπουμε σε φαρμακοποιό.

jk21
10-03-12, 15:02
θοδωρη οταν εχουμε την επιβλεψη πτηνιατρου ,ακουμε τον πτηνιατρο . οταν δεν εχουμε ,κοιταμε να μαθαινουμε τι ειναι αυτα που καλως ή κακως δινουμε .απο πτηνιατρο εχω ακουσει οτι για ενα ακομη επικινδυνο φαρμακο ,την χλωραμφενικολη ,που ειναι και πιο δραστικη σαφως απο τη φουραζολιδονη ,οταν ο οποιος γιατρος κρινει οτι τα αλλα φαρμακα που εχουν δοθει δεν εχουν δραστικοτητα ή δεν δειχνουν δραστικα στα τεστ ευαισθησιας , τοτε σαν εσχατο οπλο σαφως την χρησιμοποιει.δεν ξερω την κατασταση οσο αφορα τους πτηνιατρους στην κυπρο αλλα αν υπαρχει η δυνατοτητα να απευθυνθει ο Γιωργος σε καποιον ,η Ειρηνη ειπε το πιο σωστο .οταν το προβλημα δειχνει να εχει εκταση ειναι η επιβλημενη επιλογη

lee
10-03-12, 15:06
τον δημητρη jk21 να τον ακουτε προσεχτικα εδω ολοκληρος omj κριτης (Luis Gil Gonzales ) που τον φεραμε απο ακρη τοπου να μας ξεστραβωση σταματησε το σεμηναριο για να ακουσουμε πως πεφτουν και πως συκωνονται τα κοκκιδια στα πουλια
απο τον φιλο επισκεπτη του σεμηναριου δημητρηjk21

Spiros
10-03-12, 16:25
η φουραζολιδονη δεν εχει καμμια θεση και πουθενα στα πουλια μας !!!
Δημήτρη βιάζεσαι...
Πάντως στα δικά μου έχει (την χρησιμοποιώ βέβαια με σύνεση, φειδώ και όταν... ποτέ στο μήπως) πάνω απο 15 χρόνια μέχρι και σήμερα και πιστεύω ότι είναι μια καλή απόδειξη γι'αυτό που λές.
Συνήθως δεν αρέσκομαι να συζητώ τέτοιου είδους θέματα σε φόρουμ, αν και έχω κάποιες γνώσεις (που τις κρατώ για τον εαυτό μου και κάποιους φίλους εκτροφείς), αλλά εδώ νομίζω κάπου μπερδεύεσαι.
Η χορήγηση της φουραζολιδόνης είναι απαγορευμένη στα ζωα-πουλερικά που είναι προς κατανάλωση (και για τα παράγωγά τους), όχι για τα ίδια.
Δεν θέλω να μακρυγορήσω ρίξε μια ματια είναι εγκεκριμένη απο τον FDA Αμερικανικός οργ. φαρμάκων(ο αυστηρότερος) για ανθρώπινη κατανάλωση. Ξέρεις γιατί ??? γιατί τους ανθρώπους δεν τους τρώνε...
Στο site http://www.rxlist.com/furoxone-drug/side-effects-interactions.htm εάν κατέβεις λίγο θα δεις Furoxone FDA Approved Prescribing Information including Dosage (http://www.rxlist.com/furoxone-drug.htm)
Πάρε και μερικά σκευάσματα (απο τα δηθεν απογορευμένα) που κυκλοφορούν για ανθρώπινη χρηση http://www.healthsofa.com/medications/furazolidon
Φυσικά θέλω να τονίσω οτι ολα μα όλα τα φάρμακα έχουν και ανεπιθύμητες παρενέργειες.
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εάν δεν κάνω λάθος απο διάφορες αναφορές σου έχεις σε εκτίμηση το Baytril. Ξέρεις οτι απαγορέυτηκε στην Αμερική ? Και όμως το δίνεις.
Ξέρεις οτι το ESB3 απαγορευτηκε στην Ιταλία ??? και όμως είναι κτηνιατρικό σκεύασμα όχι για πετ σοπ. Δεν το προχωρώ
Τι θέλω να πω με αυτό μη βιάζεσαι να παρασυρθείς και να βγάλεις συμπεράσματα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Αυτά τα αναφέρω σχετικά με το συγκεκριμένο φάρμακο και όχι σαν θεραπεία για την περίπτωση του σεβαστού μας κυρίου Admin και σε καμμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να σου επιτεθώ, προς αποφυγη παρεξηγήσεων.
Γιώργη περαστικά.

jk21
10-03-12, 18:21
¨ειμαι σαφης : τα νιτροφουρανια και η φουραζολιδονη μεσα σε αυτα ,ειναι φαρμακο το οποιο εχει βρεθει οτι στις παρενεργειες του (που δεν ειναι απαραιτητο παντα να εκδηλωνονται ) ειναι και η καρκινογενεση και γενικα μεταλαξιογονα δραση .ειτε σε ανθρωπους ειτε σε ζωα .ειτε βρισκεται στο αιμα των ζωων ειτε μεσω του κρεατος βρεθει στο στομαχι μας και μετα στο αιμα μας .

εδω το λεει καθαρα

http://en.wikipedia.org/wiki/Furazolidone

Furazolidone is a nitrofuran (http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrofuran) antibacterial (http://en.wikipedia.org/wiki/Antibacterial). It is marketed by Roberts Laboratories (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Roberts_Laboratories&action=edit&redlink=1) under the brand name Furoxone and by GlaxoSmithKline (http://en.wikipedia.org/wiki/GlaxoSmithKline) as Dependal-M.

Uses
It is used to treat diarrhoea (http://en.wikipedia.org/wiki/Diarrhoea) and enteritis (http://en.wikipedia.org/wiki/Enteritis) caused by bacteria (http://en.wikipedia.org/wiki/Bacteria) or protozoan (http://en.wikipedia.org/wiki/Protozoa) infections.
It has also been used in aquaculture (http://en.wikipedia.org/wiki/Aquaculture).[1] (http://en.wikipedia.org/wiki/Furazolidone#cite_note-pmid10694929-0)

(προσεξτε το χρονο: ειναι παρελθοντικος ... γιατι απλα

Side effects
Furazolidone is no longer available in the US. Though an effective antibiotic when all others fail, against extremely drug resistant infections, it has many side effects, and as with other nitrofurans (http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrofuran) generally, minimum inhibitory concentrations (http://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_inhibitory_concentration) also produce systemic toxicity (tremors, convulsions, peripheral neuritis, gastrointestinal disturbances, depression of spermatogenesis.) Nitrofurans are recognized by FDA as mutagens/carcinogens, and can no longer be used since 1991.[5] (http://en.wikipedia.org/wiki/Furazolidone#cite_note-4)

απο κει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του.μολις πριν απο λιγο επικοινωνησα διαδικτυακα με τον νικο απο λαρισα γιατι ορθα εκ των κανονισμων δεν μπορω να γραψω στο θεμα του για το baycox ,και του ανεφερα για τους κινδυνους απο την κακη συχνη χωρις λογο χρηση και του συγκρεκριμενου σκευασματος και του esb3 .δεν δινουμε φαρμακα για προληψη εκτος αν ειναι υποψην πτηνιατρων που ξερουν οτι η προληπτικη χρηση τους ,δεν δημιουργει αλλα προβληματα .

σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι οπαδος του baytril !!! δεν ειναι τυχαιο οτι σε οσους πρεπει να χορηγησουν αντιβιωση σε προβλημα και δεν θελουν να πανε σε γιατρο,συνιστω κατι διαφορετικο .μαλιστα σε νεοσσους ουτε να το σκεφτομαστε γιατι καταστελλει την αναπτυξη τους !!!! η μονη εξαιρεση που για μενα και οχι συμφωνα με το δικο μου μυαλο αλλα ακουσμα απο κτηνιατρους που συνεργαστηκαν στο παρελθον με οργανωση προστασιας αγριας πανιδας που περιεθλπτε χτυπημενα πουλια ,ειναι η χρηση της κινολονης αυτης σε εμφανες τραυμα μολυσμενο .εκει δεν εχουμε περιθωρια δοκιμων και δινουμε κινολονη (που ειναι γνωστο οτι ειναι οι πιο ισχυρες αντιβιωσεις με σαφως παρενεργειες να τις συνοδευουν ) που στην κτηνιατρικη η πιο γνωστη ειναι η baytril .το γραφω και εδω οτι οι κινολονες περα απο την κακη πανιδα ,χτυπουν με περισσοτερη δυναμη και την καλη πανιδα και δημιουργουν περιβαλλον για αναπτυξη μυκητιασεων

θα ηθελα να ευχαριστησω τον αποστολη (lee ) για τα καλα του λογια ,αλλα για τα κοκκιδια απλα ειπα αυτο ποπυ πολλοι ξερουν .αυτο που κανενας εκτροφεας δεν ηξερε και οι πιο εμπειροι δεν ηθελαν να πραδεχθουν ειναι ο μυθος για τον σπορο rape seed ,που καταριφθηκε τοσο απο τις αναφορες του κριτη για μη χρηση απο τον ιδιο ,οσο και απο τα αλλα που ειπε για την επικινδυνοτητα του ,που δεν θελω να αναφερω γιατι τα γραφω τοσο καιρο και η μονιμη επωδος που ακουγα ειναι οτι δεν μπορει να συστηνεται απο τους εκτροφεις καναρινιων για δεκαετιες και γω να λεω τα δικα μου ....

επισης σε τιποτα δεν ειμαι απολυτος αν δεν το εχω συζητησει με κτηνιατρο ή δεν υπαρχει σαφης αναφορα του σε κτηνιατρικες εγκυρες ιστοσελιδες

παραθετω και ενα αρθρακι απο το βημα

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=162484

ειναι κατατοπιστικο ...