PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασπρο στα κοπρανα καναρινιου...

Mia_andrea
11-07-12, 15:25
Καμμια βοηθεια?

Thanasissin
11-07-12, 15:27
http://www.kiklos.info/kot-check.html

Thanasissin
11-07-12, 15:29
το ασπρο σκετο στα κοπρανα δεν σημαινει κατι... περιεγραψε λιγο τι πιστευεις οτι συμβαινει ή την κατασταση που σε ανησυχει

jk21
11-07-12, 16:50
το λευκο της κουτσουλιας ειναι ενα απο τα τρια μερη της και συγκεκριμενα το ουρικο οξυ που αποβαλλεται απο τα νεφρα και ειναι το προιον μεταβολισμου των πρωτεινων .αν υπαρχει αυξημενο τοτε πρεπει να τις μειωσεις .αν υπαρχει μονο αυτο τοτε δεν ειναι αυτο το προβλημα αλλα οτι δεν υπαρχει το κεντρικο στερεο τμημα που σημαινει οτι το πουλι δεν τρεφεται καθολου ή η τροφη δεν μπορει να φτασει μεχρι τελους του εντερου λογω φραγης ή λογω οτι στην πορεια φρασσεται απο ενδοπαρασιτα πχ τριχομοναδες ή και καταναλωνεται απο καποια απο αυτα πχ σκουληκια ή κατι αλλο ή ειναι τοσο αρρωστο απο καποια λοιμωξη που δεν εχει δυναμη πια ουτε να φαει

Mia_andrea
03-09-12, 23:12
Παιδια, ειμαι μπερδεμενη...εδω και μηνες το καναρινι μου εχει διαφορα συμπτωματα, δηλαδη, μεταβολες στις κενωσεις με αρκετο ασπρο, ακεφια, καθεται φουσκωμενο, σαν να γερνει το κεφαλι προς τα κατω η κανει κινησεις σαν να ραμφιζει στον αερα, εχει ασταθεια, υπνηλια, δεν πεταει παρα ελαχιστα, τεντωνει τα ποδια του κλπ...ο κτηνιατρος εκτος του οτι το βρηκε παχυ, προφανως αφου δεν πεταει πια, δεν βρηκε τιποτα αλλο...του εδωσα αντιβιωση, αντιστρες διαλυμα, βελτιωθηκε καπως, αλλα εξακολουθει να δειχνει αρρωστο..σκεφτηκα ουρικη αρθριτιδα, κοκκιδιωση, χρονια σαλμονελλωση...τελευταια του αφαιρεσα το κοκκαλο σουπιας, μηπως παιρνει πολυ ασβεστιο, και του εχω κοψει
τις βιταμινες εδω και μηνες....δεν ξερω πως να το βοηθησω !

LEGGERIS
04-09-12, 01:04
Μαρία ο γιατρός το βρήκε παχύ ,εσύ πως θα το έλεγες ; Τι ηλικία έχει το πουλί και τι το ταίζεις , εκτός από βιταμίνες που εάν είναι παχύ ήδη το φόρτωσες ; Συνήθως πάντως τα περισσότερο λευκά κόπρανα δείχνουν ένα πουλί με εντερικά προβλήματα σε συνδυασμό ότι είναι νωχελικό.

jk21
04-09-12, 09:38
ή περασε καποτε σαλμονελλωση και εχουν μεινει νευρολογικη φυσεως προβληματα (ή περνα ακομη την χρονια μορφη της ) ή το πουλι εχει μυκητες .ποια φαρμακα ακριβως ειχε παρει τοτε το πουλακι; μπορεις να μας βαλεις κουτσουλιες σε λευκο χαρτι και ενα βιντεακι με τις κινησεις του;

Mia_andrea
04-09-12, 10:10
Μαρία ο γιατρός το βρήκε παχύ ,εσύ πως θα το έλεγες ; Τι ηλικία έχει το πουλί και τι το ταίζεις , εκτός από βιταμίνες που εάν είναι παχύ ήδη το φόρτωσες ; Συνήθως πάντως τα περισσότερο λευκά κόπρανα δείχνουν ένα πουλί με εντερικά προβλήματα σε συνδυασμό ότι είναι νωχελικό.
Ειναι gloster 3 ετων....ειναι οντως παχυ, γιατι ο κτηνιατρος μου εδειξε το στηθος και την κοιλια του, ομως αυτο οφειλεται στο οτι εχει σταματησει να πεταει και τις περισσοτερες ωρες καθεται φουσκωμενο και νωθρο....τις βιταμινες τις εχω κοψει πολλους μηνες. Τα προβληματα του αρχισαν με την εμφανιση κυστης φτερου....καθοταν κατω και ειχε την ιδια ακεφια...εγινε αφαιρεση της κυστης κι ενω ηταν καλα και αρχισε να κελαηδαει, σταδιακα, εμφανισε ολα αυτα τα συμπτωματα...νευρολογικα, ανορεξια, δ/χες στις κενωσεις κλπ. Το ξαναπηγα, του αφαιρεσε μια μικρη κυστη που πηγαινε παλι να εμφανιστει στη θεση της παλιας (ματωσε κιολας !), αλλα δεν βρηκε εξηγηση για τα υπολοιπα...

Mia_andrea
04-09-12, 10:15
Τοτε του ειχα δωσει aviomycine και antistress...μου φανηκε οτι με το antistress βελτιωθηκε λιγο....για το βιντεακι, πως θα το ανεβασω, γιατι ειμαι ασχετη...να το παρω με το κινητο και μετα τι κανω?

Mia_andrea
04-09-12, 11:48
64926491Αυτες ειναι 3 κουτσουλιες του σημερα το πρωι....6490

Mia_andrea
04-09-12, 12:09
64956494Φωτογραφιες του.....οπως βλεπετε, καθεται κουκουβισμενο στο κλαδι....6493

11panos04
04-09-12, 12:22
Πρωτα πρωτα γραψε τί μειγμα τροφης τρωει,δλδ ποσους κ,αν γνωριζεις,τί σπορους εχει μεσα.Αν δινεις καποια προσθετα,οπως πχ φρουτα,αυγοτροφη κλπ,να το δουμε.Εαν το πουλακι ειναι σε πτερορροια,χρειαζεται πιο πολλους λιπαρους σπορους απ την περιοδο συντηρησης,κ η αυγοτροφη καθημερινα θα το βοηθησει.Πολυβιταμινες επισης πρεπει να τα δινουμε πχ 3 μερες σε μια περιοδο 2 εβδομαδων,για να καλυψουν τυχον απωλειες.Επειδη το θθεμα της διατροφης επηρεαζει αμεσα την εμφανιση της κουτσουλιας,το ξερω,το βιωσα κ το συζητησα με εκτροφεις,ξεκίνα απο εκει.Το θεμα της κυστεως το περνουν πολλα πουλια,χωρις να τα επηρεαζει στην καθημερινοτητα τους.,πιθανοτατα ειναι θεμα παραπλευρο κ ασχετο με την κουτσουλια,ενα-ενα ομως τα βηματα καθε φορά.

Φιλικα

Mia_andrea
04-09-12, 12:33
Πανο, εκανε επιλογη και προτιμουσε το καναβουρι και λιπαρους σπορους...προ ημερων, του αλλαξα την τροφη και πηρα συσκευασμενη Premium, που ειναι εμπλουτισμενη με βιταμινες...προηγουμενως του εδινα χυμα τροφη, επειδη δεν εβρισκα την συσκευασμενη...τις κιτρινες βιταμινες οπως ειπα τις εκοψα εδω και μηνες, λογω παχους....ολο το καλοκαιρι του εδινα μαρουλι, ή μηλο, ή αγγουρι καθημερινα...τωρα επειδη εχει και πτερορροια του βαζω στο νερο Tabernil σταγονες.

Thanasissin
04-09-12, 13:02
το μαρουλι και το αγγουρι καθημερινα προκαλούν διάρροια. Γενικά αποφευγονται. Τα φρούτα κι αυτα αν μεινουν πολύ εκτεθειμένα δημιουργούν μύκητες.

11panos04
04-09-12, 13:39
Τα φρουτα κ τα λαχανικα κοψτα,τουλαχιστον μεχρι να υπαρχει βελτιωση στην κουτσουλια του.Τυχον στοιχεια,βιταμινες απο αυτα,θα τα παρει με τις πολυβιταμινες κ την αυγοτροφη που,προσωπικα τουλαχιστον,τη θεωρω απαραιτητη καθημερινα καθ ολην την περιοδο της πτερορροιας.Βεβαια....ανα βλεπω καλα...το πουλακι δε φαινεται να κανει πτερορροια...Αρχισε να ριχνει πουπουλα;;;

Φιλικα

Mia_andrea
04-09-12, 15:09
το μαρουλι και το αγγουρι καθημερινα προκαλούν διάρροια. Γενικά αποφευγονται. Τα φρούτα κι αυτα αν μεινουν πολύ εκτεθειμένα δημιουργούν μύκητες.
Να του δινω μονο μηλο?....το αγγουρι τρελλαινεται, γιαυτο του το δινω....επισης οπως ειπα αυγο και βιταμινες δεν δινω, λογω του παχους.

Mia_andrea
04-09-12, 15:12
Πανο, ναι ριχνει πολλα πουπουλα...οι φωτογραφιες που εστειλα ειναι περιπου 2 μηνες πριν...

Thanasissin
04-09-12, 15:30
κοψε τα φρουτα και τα λαχανικά και δίνε αυγοτροφή/αυγό καθημερινά. Αστο να ειναι χοντρό. Οταν λες χοντρό εννοείς ότι έχει λίπος ή σου φαίνεται οπτικα χοντρό? Ειναι ρατσες που φαίνονται σαν μπάλλες αλλα χωρίς καθόλου λίπος (για να το πω με απλα λόγια)

Mia_andrea
04-09-12, 16:18
Ο κτηνιατρος οταν το πηγα, πριν 1 μηνα, μου εδειξε την κοιλια και το στηθος του, που ειχαν κιτρινο και μου ειπε οτι αυτο ειναι λιπος και δεν ειναι καλο...πριν μηνες το ειχα παει σε αλλον κτηνιατρο και μου ειπε το ιδιο...αλλα, οπως ειπα, πως να μην παχυνει, αφου πεταει ελαχιστα !....μου ειπε να μην του δινω καθολου αυγο ή βιταμινες...ετσι εκανα..του εκανα διαιτα με φρουτα....τωρα εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι ειναι καλο και τι οχι !

Thanasissin
04-09-12, 17:57
δεν ειναι ανθρωπος να κάνει ελαφρυτερη διατροφή με φρούτα. Τα πολλά φρουτα και λαχανικά προκαλούν κακό παρά καλό. Τα πουλιά που έχουν τάση να παχαίνουν, την έχουν ακομα και οταν τρώνε τους πιο υγιεινούς σπόρους (και οχι τους παχυντικούς).

Η λύση δεν βρίσκεται στην δίαιτα/διατροφή μόνο, αλλά κατα κύριο λόγο στο κλουβί. Οποιοδήποτε πουλί δεν πετάει στο κλουβί θα παχύνει. Ειναι προτιμότερο δηλ να του διαθεσεις ενα κλουβάκι αρκετά μεγάλο που να μπορέι να πετάξει και ταυτόχρονα να κρατήσεις μια ισοροπημένη διατροφή ώστε να ερθει σε μια ισορροπια.

Μεγαλο κλουβι λοιπον, αυγοτροφή 2 φορές την εβδομάδα, μειγμα χωρίς μπισκότα κλπ και μια φορά την εβδομάδα μηλο αν θές. Το αγγούρι και το μαρούλι εγω δεν τα δίνω καθόλου στα πουλιά. Υπάρχουν κι άλλα χορταρικά να δώσεις που ειναι διασημα για τις αντιοξειδοτικες τους ιδιοτητες, τις βιταμίνες και τα αμινοξέα ποτε ομως σε υπερβολή. Υπάρχουν υπέρμαχοι των χορταρικών που θα σε βοηθήσουν γιατί εγώ δεν ειμαι απο αυτους.

Mia_andrea
04-09-12, 20:21
Μα δεν πεταει, οχι λογω μικρου κλουβιου, αλλα γιατι οπως ειπα πασχει απο κατι...τα συμπτωματα σας τα περιεγραψα..αλλωστε κι απο τις φωτογραφιες φαινεται πως καθεται κουκουβισμενο.....ειναι χρονια σαλμονελλωση, ειναι ουρικη αρθριτιδα, και γω δεν ξερω, ειμαι γιατρος οχι κτηνιατρος ....ο κτηνιατρος δεν με διαφωτισε, γι αυτο απευθυνομαι σε σας, μηπως βγαλω ακρη...

jk21
04-09-12, 23:27
Μαρια δεν εισαι κτηνιατρος αλλα αν εισαι γιατρος θα βοηθησει .ελεγχεις το πουλι οπως το κοιτας απο κατω αν εχει ακομα το κιτρινο λιπος στην κοιλια .ελεγχεις το κοκκαλο στο στηθος αν πετα εντονα .αυτο δειχνει οτι το πουλι ειναι αδυνατο και κατι εχει .ελεγχεις αν στην κοιλιακη χωρα υπαρχουν ανωμαλα πρηξιματα που σημαινουν διεσταλμεννα εντερα .κατω απο το θωρακα στα ορια με την κοιλια και αριστερα οπως το κοιτας απο κατω ,ειναι το συκωτι .θελω να μου πεις αν διακρινεται σαν μελανη επιφανεια εσωτερικα .αν ολα αυτα φαινονται σε φωτο αν φυσηξεις τα πουπουλα στα αντιστοιχα μερη ,ειναι το ιδανικο . το πουλι τρεφεται κανονικα; οταν το πουλι γινει καλα (τωρα κοψε τα χορταρικα ) θα δινεις καθε μερα ή γλυστριδα (εχει η λαικη και ειναι φουλ σε ω3 http://www.iad.gr/assets/media/PDF/O/88.pdf ή πιπερια κατα προτιμηση κοκκινη και οταν ξεκινησουν τα μπροκολα ,η τσουκνιδα ,το παζι (σεσκουλο ) ,τα πικρα ραδικια και οι ζωχοι (καλα να ειναι τοτε το πουλακι ) θα τους εναλλασεις απο αυτα και ασε τα αγγουρια και τα μαρουλια στην ακρη με τα υπολοιματα φυτοφαρμακων πανω τους στο μεγιστο ... ειτε ειναι παχουλο ειτε οχι σταματας το μιγμα που δινεις και δινεις κεχρι με βρωμη σε ενα μιγμα 80% 20% αντιστοιχα .ρωτα σε πετ σοπ θα εχουν και μεμονωμενα .παρε ποσοτητα για καμμια 20αρια μερες .οχι πολυ .τα λιπαρα οπως θα ξερεις και απο τους ανθρωπους οσο καποιος ειναι αρρωστος ειτε απο παχος ,ειτε απο διαρροια ,πρεπει να ειναι στο ελαχιστο .εχεις δωσει καποιο φαρμακο στο πουλι; αν το πουλι ειναι παχουλο ή εχει προβλημα με το συκωτι και το μιγμα σου εχει εναν στρογγυλο μαυρο σπορο που λεγεται rape seed
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Canola.jpg/220px-Canola.jpg πρεπει να το αλλαξεις αμεσα ! οταν με το καλο το πουλι ξεφυγει απο την αιτια που μενει ακινητο ,θα δωσεις βαση σε αυτο που σου λεει ο θανασης (αν το πουλι ειναι και παχουλο ) για μεγαλυτερο κλουβι στο οποιο θα κινειται

παρε απο το φαρμακειο ενα bactrimel σιροπι και ενα nystamysin και μια συρριγκα του 1 ml .θα δουμε φωτο απο κατω του πουλιου και αν γινεται ακομη μια φορα τις κουτσουλιες και θα σου πω αν δωσεις καποιο ή και τα δυο

LEGGERIS
04-09-12, 23:48
Μαρία τα συμπτώματα του πουλιού ιδιαίτερα η ακεφιά, η δυσκινησία του πουλιού σε συνδυασμό τα νευρολογικά ξεσπάσματα που κάνει ,την πτώση και την αστάθεια του κεφαλιού του παραπέμπουν σε σαλμονέλωση που όπως είπε και ο Δημήτρης , είναι ξεκάθαρα συμπτώματα της. Εμένα όμως με μπερδεύει η μεγάλη διάρκεια των συμπτωμάτων χωρίς ραγδαία επιδείνωση , αλλά και ότι ο γιατρός δεν το προσδιορίζει και όχι μόνο ένας αλλά δύο γιατροί . Συνήθως όμως παράλληλα με τα παραπάνω τα πουλιά συνήθως στην εξέλιξη της ασθένειας εμφανίζουν ανορεξία και αδυνατίζουν, καταβάλλονται οργανικά ενώ το δικό σου παχαίνει . Εάν καταλήξεις μετά από όσα σου είπε ο Δημήτρης (σε μεγάλο μέρος συμφωνώ και εγώ με όσα όσα σου είπα πως με προβληματίζουν) σε σαλμονέλα τότε θέλει ισχυρή αντιβίωση εάν όμως πειστείς ότι πρέπει παράλληλα να του κάνεις διατροφή άφησε τα συσκευασμένα με βιταμίνες δίνε του ένα φτωχό μείγμα με πολύ ασπρούρι και πολύ λίγους διαφορετικούς σπόρους με παράλληλα αρκετά πράσινα (όχι πολύ αγγούρι ) . Τέλος το πουλί από την αρχή ,χωρίς να το έχω δει έτσι , είναι παραγωγή κακής - λάθους εκτροφής για την συγκεκριμένη ράτσα γι΄αυτό τον λόγο και κάνει συχνά κύστες και άλλα.

Mia_andrea
05-09-12, 13:01
Δημητρη, ντρεπομαι που θα το πω, αλλα δεν τολμω να το πιασω...φοβαμαι...χαχαχα....και η ειρωνεια ειναι οτι αυτο δεν με φοβαται και με αφηνει να το χαιδευω, με το δαχτυλο μου, οταν στεκεται στην ακρη του κλαδιου...ετσι, δεν μπορω να ελεγξω ολα αυτα που λες...σου στελνω ομως φωτογραφιες σημερινες, μηπως σε βοηθησουν σε αυτα που ρωτας....επισης και φωτογραφιες απο τους σπορους...εχουν αυτο το μαυρο σπορο, αλλα νομιζω δεν τον τρωει συνηθως....σημερα του εβαλα και λιγες κιτρινες βιταμινες, 6502που του ειχα κοψει εδω και μηνες, μηπως εχει παθει αβιταμινωση....κι επειδη ειναι και σε περιοδο πτερορροιας κι εχει αυξημενες αναγκες...για την υποθεσ6501η σαλμονελλας, νομιζω δεν μπορει να αποκλειστει....πριν 1,5 μηνα, ηταν πολυ χειροτερα, δεν ετρωγε παρα ελαχιστες, οι κουτσουλιες του ειχαν μικρυνει σε 6500ποσοτητα και μεγεθος υπερβολικα και γι αυτο, σε συνδυασμο με τα αλλα συμπτωματα τον πηγα στον κτηνιατρο (********** λεγεται και ειναι πτηνιατρος)6499..ομως οπως ειπα, εκτος του οτι του αφαιρεσε μια νεοσχηματιζομενη κυστη στη θεση της προηγουμενης, δεν το βρηκε αδυνατο...αντιθετα το βρηκε παχυ...δεν σκεφτηκα να του ζητησω να παρει δειγμα απο τις κουτσουλιες του για ελεγχο

Mia_andrea
05-09-12, 13:15
Γιαννη, και μενα με μπερδευει η εικονα του, γιατι οπως λες, θα επρεπε να πηγαινει απο το κακο στο χειροτερο...οπως εγραψα και στο post του Δημητρη, αυτο πριν 1,5 μηνα ηταν πολυ πιο επιβαρυμενο, με ανορεξια, μειωση κενωνεων, υπνηλια κλπ, αλλα του εδωσα αντιστρες και βελτιωθηκε λιγο...τωρα τρωει σχεδον κανονικα νομιζω, οι κενωσεις του ειναι κανονικες σε αριθμο και στη οψη σημερα αν δεις τις φωτογραφιες εμενα καλες μου φαινονται...ομως εξακολουθει να καθεται ακινητο, ακεφο, με ελαφρα υπνηλια και επισης τα ποδια του εχουν αρκετα λεπια και μοιαζει να τον ενοχλουν....ξεχασα να πω οτι εδω και μηνες, ισως το πρωτο συμπτωμα που ειχα δει ηταν οτι κουνουσε την ουρα του περα δωθε, οταν τον ξυπνουσα το πρωι...και τεντωνε και τα ποδια του, σαν να τον πονανε...δες και συ τις φωτογραφιες, μηπως βγαλεις καμμια ακρη, αν και εξ αποστασεως ειναι δυσκολο...

LEGGERIS
05-09-12, 13:37
Εντάξει τα πόδια Μαρία, όλα τα πουλιά λίγο ή πολύ τα τεντώνουν το πρωί ,όταν ξυπνάνε αυτό μόνο σύμπτωμα κακής υγείας δεν είναι αλλά το αντίθετο .Τώρα μην το πλακώνεις στις βιταμίνες και περισσότερο αυτές τις κίτρινες που αναφέρεις . Πολλά πουλιά τις λατρεύουν από την ζάχαρη που έχουν ,ξεχνάν τα υπόλοιπα τρόφιμα και στο τέλος καταντάν πάχυνσης . Τώρα για τα πόδια πάρε μία επιθόλ ή πομάντα και τέρμα . Δεν ξέρω αλλά το Μπακτριμέλ που αναφέρει ο Δημήτρης προληπτικά να το προμηθευτείς ,αλλά πιστεύω στην συνέχεια θα σου πει σίγουρα να το χρησιμοποιήσεις για να ησυχάσεις τόσο από μικροβιακές λοιμώξεις αλλά περισσότερο να κάνεις μια σωστή αντιβιοτική θεραπεία ώστε να αποκλείσει και το κούνημα τις ουράς δηλαδή εάν είναι από τις κενώσεις ή από αναπνευστικά θέματα.

Thanasissin
05-09-12, 13:43
Γενικά οι παθήσεις των ποδιών, ποδάγρα/ακάρεα μου δίνουν την αίσθηση οτι τα πονάνε στα πόδια τους. Αν είναι αυτό τότε ειναι δικαιολογημένη η εικόνα του να μην πηδάει απο κλαρί σε κλαρί λόγω την ενόχλησης απο πόνο και να κάθεται στην κοιλιά του για να παιρνει εκείνη το φορτίο/βάρος.

Ισχύει δεν ισχύει αν εχεις λέπια θα πρέπει να δώσεις και κάποιο φάρμακο σε μορφή αλοιφής (tabernil pomada, taffarm podagrine, bogena epithol - και τα τρία ειναι για το ίδιο πράγμα). Απλώνεις την κρέμα και κάνεις μαλάξεις στα πόδια ( θα ΠΡΕΠΕΙ να το πιασεις αλλιώς δεν γίνεται) σε συχνότητα αναλόγως με τις οδηγίες του σκευασματος. Τα αποτελέσματα και η ανακούφιση ειναι σχετικά άμεσα, δηλ μεσα στην πρώτη εβδομαδα θα πρεπει να δεις διαφορά.

Mia_andrea
05-09-12, 21:21
Παιδια, δεν μου ειπατε, αν ειδατε τις φωτογραφιες του καναρινιου και των κοπρανων του και πως σας φαινονται....εγω πριν λιγο πηρα τον κτηνιατρο, λεγοντας του τα συμπτωματα και τη σκεψη μου για σαλμονελλωση...τον ρωτησα αν μπορω να του δωσω προληπτικα αντιβιωση..συμφωνησε μαλλον απροθυμα, γιατι ηθελε να του τον παω, λεγοντας μπορει να ειναι νεφρα, διαβητης, οτιδηποτε....μου ειπε, να του δωσω aviomycine σταγονες ή baytril στο στομα 1 σταγονα πρωι και βραδυ για 6 ημερες...παρεπιπτοντως, του εχω δωσει αλλες 2 φορες, η τελευταια πριν 2 μηνες περιπου....εσεις τι λετε?

11panos04
06-09-12, 00:38
Baytril η πιο δυνατη πιθανως αντιβιωση για πτηνα.Αμα δεν κανει δουλεια αυτο,τιποτα δε θα κανει.Δε λεω οτι αυτο πρεπει να δωσεις,αλλο αυτο,απλως εχω ακουσει πολλα για το Baytril και δεν ηταν ολα καλα...

Φιλικα

Δημητριάδης Νίκος
06-09-12, 02:15
baytril σταγόνες στο στόμα έχετε δώσει άλλες 2 φορές;
αν ναι είδατε βελτίωση έστω πρόσκαιρη;
Σκέτους αμυλούχους σπόρους ξεκινήσατε να δίνεται, η θεωρείται την κίτρινη βιταμίνη πιο αναγκαία.
Οι κουτσουλιές δεν είναι καλές κατά την δική μου γνώμη,αν είδατε έστω πρόσκαιρη βελτίωση μετά το baytril και πρόκειται για σαλμονέλα που εκδηλώνετε με κάποιες μορφές,
θέλει παρακολούθηση για να βρεθεί η κατάλληλη αγωγή.(αντιβιόγραμμα)
Ίσως θα πρέπει να ακολουθήσετε κάποιες οδηγίες, από την αρχή χωρίς προσωπικές παρεμβάσεις.

jk21
06-09-12, 02:55
η κουτσουλια με ανησυχει λιγοτερο απο οτι αυτες που ειχε πριν καιρο το πουλι με το πολυ λευκο ...εκει ισως επρεπε να ανησυχουμε για νεφρα περισσοτερο.τωρα το χρωμα στα υγρα της πρωτης ειναι καπως ... σιγουρα ενας γιατρος (δεν ξερω πως αλλα αν θελει μπορει να το ψαξει με εξετασεις αιματος ) μπορει να δει και αλλες περιπτωσεις οπως νεφρα ,διαβητη .. δεν ξερω .εμενα μου μυριζει ειτε σαλμονελλωση που ειναι χρονιας μορφης και απλα εχει χτυπηθει χωρις να εχει εξαφανισθει ,ενω παραλληλα εχει αφησει μη αναστρεψιμα νευρολογικα προβληματα ,ειτε μυκητες (ειδικα αυτο με το κουνημα της ουρας που παραπεμπει σε αναπνευστικο με πονηρευει και για αυτους ,αλλα και η σταδιακη πτωση του πουλιου ...) . ή και τα δυο μαζι ... αν ειχες δωσει baytril δυο φορες τωρα θα δωσεις bactrimel (ειναι παρομοιο αλλα πιο εγκυρο απο το aviomysin ) σε δοσολογια που θα σου στειλω με πμ αν χρειαστει ή aviosan της chevita (για κανεναν υποπτο στρεπτοκοκκο ή σταφυλοκοκκο που η ενροφλοξασινη του baytril δεν πιανει παντα ... λογως της σπεκτινομυκινης που εχει ) .αν ειχες δωσει δυο φορες aviomysin τοτε θα δωσεις τωρα baytril που σου ειπε ο γιατρος .ολα για 6ημερο .θα ελεγα σε ολες τις περιπτωσεις και σιγουρα αν δωσεις baytril ,να δωσεις παραλληλα και nystamysin 0.075 ml το πρωι και αλλο τοσο το απογευμα αδιαλυτο στο στομα απευθειας με συρριγγα του 1 ml (ειναι κατω απο το 1/10 της συρριγγας αυτης ) για 10 μερες .αν πας απο κοντα στο γιατρο και κανει εξετασεις ,να κανεις οτι σου πει ασχετα αν εχεις ακουσει αλλα απο ολους μας

κρινω πολυ κρισιμο να δεις το πουλι απο κατω .ειτε για καρινα ειτε για πρησμενα εντερα ή συκωτι .δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ακομα παχυ .οτι ειναι με φουσκωτο φτερωμα αυτη τη στιγμη δεν σημαινει οτι ειναι και παχυ ! οσο για το ρουπσεν ακομα μια φορα τα πουλια αποδικνυουν οτι ειναι εξυπνοτερα απο μας ...

11panos04
06-09-12, 11:39
offtopicΛεω κι εγω,δε θα πει τιποτα για νισταμισιν...:focus:

Φιλικα...

Mia_andrea
06-09-12, 11:45
Νικο, τις προηγουμενες 2 φορες του ειχα δωσει aviomycine....την πρωτη φορα, οταν τον ειχα παι σε κτηνιατρο γιατι ξυνοταν πολυ και καθοταν κατω... πιστευα οτι εχει ψειρες...τοτε μου ειχα δωσει aviomycine, και κατι για το αναπνευστικο.....το βρηκε παχυ, και μου ειπε να του κοψω τις βιταμινες...συνηλθε, αλλα λιγους μηνες μετα εμφανισε κυστη φτερου.....τον ξαναπηγα, μου ειπε να του κανω επαλλειψεις με antiseptine για να ωριμασει, αλλα για να μην τα πολυλογω, επειδη ειχαν περασει 2 βδομαδες η κυστη μεγαλωνε και δεν ελεγε να του την αφαιρεσει, τον πηγα στον γιατρό, που του την εσπασε αμεσως...ηταν καλα για 2-3 βδομαδες, οταν σταδιακα εμφανισε υπνηλια, ασταθεια, ανορεξια, μειωση κενωσεων, μετα υδαρεις κενωσεις κλπ...τον ξαναπηγα, του αφαιρει μια μικροτερη κυστη που εβγαλε και αιμα γιατι δεν ηταν ωριμη , αλλα εκτος του παχους δεν μου εδωσε εξηγηση για τα υπολοιπα συμπτωματα....οι κενωσεις του εχουν περασει απο ολα τα πιθανα σταδια, υδαρεις, πρασινες, με πολυ λευκο, μειωμενες κοκ....επισης μου φαινεται οτι εχει πολουρια και πινει πολυ νερο, κατι υποπτο και για διαβητη.....οποτε δεν μπορω πια να βγαλω συμπερασμα..μαλλον επαιξε ρολο και η τροφη που του εδινα, αλλα και ολο το στρες που εχει περασει το πουλι τοσους μηνες τωρα...εγω πια εχω μπερδευτει και συμφωνω οτι οσο περισσοτερα διαβαζω, ακουω και ρωταω, τοσο μπερδευομαι...

Mia_andrea
06-09-12, 11:55
Δημητρη και γω κλινω προς χρονια σαλμονελλωση, ή διαβητη....για το bAYTRIL, 0,5 %, ο Ακριβος, μου ειπε 1 σταγονα πρωι και 1 απογευμα στο στομα για 6 ημερες...ευκολο ειναι να του δωσω την σταγονα στο στομα?...δεν νομιζω....οσο για το μυκητοκτονο, δεν συμφωνω μαζι σου, να του το δωσω στα τυφλα....δεν νομιζω οτι εχει μυκητες....για κοκκιδιωση, θεωρητικα θα μπορουσε, αλλα δεν ξερω...νομιζω οτι το πουλι, απο τις πολλες θεραπειες θα καταληξει...ειναι που λενε ¨η εγχειρηση πετευχε, αλλα ο ασθενης απεθανε...και δεν θελω ουτε να το σκεφτω...θα μου κοστισει αφανταστα
να τον χασω !!

jk21
06-09-12, 19:09
ΜΑΡΙΑ αλλα και ΠΑΝΟ ,το πουλι αν δεν εχει χρονια μορφη σαλμονελλωσης ,και με τα συμπτωματα που εχει τοσο καιρο αλλα και με ενα σωρο αντιβιωσεις που εχει παρει ,λιγο δυσκολο και να μην ειχε ,να μην εχει αποκτησει μυκητες .ειδικα αν δωσεις baytril που ειναι ιδιαιτερα ισχυρο για την χλωριδα και την πανιδα ,για μενα εστω και προφυλακτικα ,πρεπει να δοθει nystamysin .αλλα και αυτη τη χρηση δεν την προτεινω αυθαιρετα .εχω πολυ πιο επισημη αναφορα απο την παρακατω αλλα δεν την βρισκω αυτη τη στιγμη .

http://www.acstiels.com/articles/Health/sourcrop.htm
The problem with this, in addition to not knowing if the antibiotic will be effective, is that treatment with antibiotic will sometimes encourage the growth of yeast. For this reason, vets often give Nystatin at the same time they give an antibiotic to unweaned chicks.

ασχετα αν πιστευω και το εχω διαπιστωσει οχι μονο σε δημοσια διαδικτυακα προβληματα ,αλλα και προσωπικες επαφες μου (ουτε εγω το πιστευα ) οτι μεγαλο μερος των αναπνευστικων και οχι μονο προβληματων ,ειδικα αυτων που νομιζαμε οτι προερχονται απο ακαρεα ,δεν ειναι ουτε εξαιτιας αυτων ,ουτε μικροβιακες (πρωτογενεις ) λοιμωξεις αλλα μυκητισιακες ειτε candida ειτε ισως και ασπεργιλλου και μαλλον η αιτια βρισκεται στους κακοσυντηρημενους σπορους ,στις γεματες ζαχαρες τροφες των πουλιων (λεγομενες βιταμινες ,αυγοτροφες κλπ ) και στην καταχρηση αντιβιωσεων .αυτο με εχεις οδηγησει στο να λαμβανομαι συχνα ως γραφικος και καποιοι να ... αστειευονται και λιγο περι αυτου ... ισως και να ειμαι .κοκκιδια μην ψαχνεις σε πουλια που ζουνε σε σωστες συνθηκες υγιεινης και δεν εχουν επαφη με πιασμενα πουλια της ελληνικης φυσης ...
στην περιπτωση σου αν το aviomysin 2 φορες δεν εκανε τιποτα ,δεν πιστευω να κανει και το bactrimel που ειναι σαφως πιο εγκριτο αλλα παρομοιας συστασης με διαφορά (θεωρητικα ως προς την συσταση και οχι την πραγματικη δραση ) στο ειδος της σουλφοναμιδης ,αφου τριμεθοπριμη εχουν και τα δυο

θα σου ελεγα να δωσεις baytril και nystamysine στο στομα (το baytril αν θες και στο νερο .ειναι ελαχιστη διαλυση 1 ml /100 ml νερου το baytril 0.5% )

η εναλλακτικη λυση ειναι πτηνιατρος ή οποια αλλη εχεις στηριγμενη με επιχειρηματα εδω μεσα .

LEGGERIS
06-09-12, 20:16
Δημήτρη μήπως στην παρούσα στιγμή να το αφήσει λίγες μέρες , χωρίς κάτι φαρμακευτικό αλλά να το ρυθμίσει διατροφικά με βοήθεια από προβιοτικό - βιταμίνες να συνέλθει λίγο και μετά να επανέλθει με το Μπαιτρίλ .

jk21
06-09-12, 20:37
αν δεν φαινεται να χειροτερευει αποτομα ας το κανει .αλλα για προβιοτικο μονο κεφιρ με ultra levure στο νερο εμπιστευομαι για <<ζωντανα >> .ας διαλυσει 5 ml κεφιρ απο σουπερμαρκετ (εχει ολυμπο και μεβγαλ ) και το περιεχομενο μισης ταμπλετας ultralevure απο φαρμακειο για 4-5 μερες .να ανακινει στη διαρκεια της ημερας και να μην εχει το κλουβι στον ηλιο

LEGGERIS
06-09-12, 21:08
Κατάλαβες ότι το λέω για να ηρεμήσει λίγο το πουλί και να συνέλθει λίγο η εντερική πανίδα του από τα τόσα σκευάσματα ...

Mia_andrea
06-09-12, 21:47
Δημητρη, τηλεφωνησα στον πρωτο πτηνιατρο που το εχα παει και θα ερθει το Σαββατο στο σπιτι να το δει....ομως απο τα συμπτωματα που του ειπα, δεν συμφωνει για σαλμονελλα, γιατι μου ειπε οτι θα ειχε λερωμενη αμαρα και αιμορραγικη...κλινει προς αβιταμινωση τυπου Β και μου ειπε να του ξεκινησω απο σημερα το αντιστρες κατι που το εκανα...παρατηρησα με εκπληξη οτι ηπιε πολυ νερο...4-5 φορες μονομιας και μετα ξαναπηγε και ηπιε παλι ξανα και ξανα....περιττο να πω οτι οταν εκανε κουτσουλια, περισσοτερο ηταν σαν να ουρουσε...αυτα ειναι συμπτωματα διαβητη....τελος παντων, θα περιμενω να ρθει να το δει και θα σας ενημερωσω...ευχαριστω παντως και σενα και ολους....

Mia_andrea
06-09-12, 21:52
Γιαννη, οπως εγραψα και στο Δημητρη, θα φερω πτηνιατρο να το δει το Σαββατο, γιατι οπως και συ και γω θεωρησα καλυτερο να το δει καποιος απο κοντα, αντι να του δωσω ξανα αντιβιωση, χωρις να ειμαι σιγουρη τι εχει....οποτε, ειδωμεν....ελπιζω να τον φωτισει ο Θεος και να βρει τι εχει ο Αχιλλεας μου, γιατι εχω παθει καταθλιψη να τον βλεπω αρρωστο τοσο καιρο...

jk21
06-09-12, 22:31
ΓΙΑΝΝΗ φυσικα καταλαβα και συμφωνω αν η κοπελα εκρινε απο κοντα οτι δεν υπαρχει εμφανης επιδεινωση .μην σου πω οτι κρινω πως τα ζωντανα προβιοτικα ...τονιζω το ζωντανα ... ελαφρυ προβλημα με μυκητες που δεν εχουν κατακλυσει τα παντα ,μπορει καλλιστα να το αντιμετωπισει .ισως και πιο μονιμα ... αλλα αν ελεγα δωστε κεφιρ ποιος θα ακουγε ; το εχω πει απο καιρο και ελαχιστοι δωσανε σημασια .. τα φαρμακα κεντριζουν το ενδιαφερον .οπως και οτι ειπα πιο προσφατα για την αλοη ... παρεθεσα επισημες ερευνες για δραση της ισαξια αν οχι ανωτερη κοκκιδιοστατικα σε σχεση με το esb (στα ενηλικα κοκκιδια ιση ,στις ωοκυστες ειναι ακομα πιο δραστικη) και απο τοτε ,ξερω που σου το λεω ,εχω γινει ανεκδοτο ... τωρα να δουμε πως θα το αλλαξουν το ανεκδοτο που θα δουν οτι αλοη συστηνει για το ελκος στο γαστρεντερικο απο το στρες στα ιθαγενη και ο γνωστος Monopoli ...

Μαρια ο πτηνιατρος ειναι παντα η ενδεδειγμενη λυση ,και η πιο ουσιαστικη αν συνοδευτει απο ουσιαστικη εξεταση .για τον διαβητη υπαρχουν εξετασεις αιματος και για μικροβια μυκητες εξετασεις στις κουτσουλιες ....

δεν μιλησα για ενεργη σαλμονελλωση .τοτε θα ειχε τα λερωματα στην αμαρα ... δεν εχω δει πως συμπεριφερεται το πουλι αλλα οτι ειπα ειναι βασει των νευρολογικης φυσης συμπτωματα που ανεφερες .ετσι κι αλλιως εμενα το μυαλο μου μαλλον αλλου παει και στο ειπα .ειδικα αν αποκλειει τη σαλμονελλωση ο γιατρος και το πουλι εχει χρονιο προβλημα ειτε καποιο οργανο δεν λειτουργει σωστα ή υπαρχει προβλημα τυπου διαβητη ( το λεω σαν παραδειγμα )ή το πουλι εχει μηκητες .οταν το πουλι ειναι ερεθισμενο στον οισοφαγο απο μια τετοια μυκητισιακη φλεγμονη ή και πιο χαμηλα ,δεν εχει ορεξη να φαει παρα μαλακη τροφη και υγρα που δινουν ενεργεια .οι βιταμινες που εβαλες δεν ειναι μονο βιταμινες αλλα εχουν και εκδοχα και πιθανοτατα δεξτροζη ή αλλο σακχαρο .το πουλι θελει ευκολη ληψη ενεργειας αλλα και οι μυκητες φαγητο ....γλυκεια ζαχαριτσα

αποβιταμινωση β δημιουργειται για καποιες απο τις Β αν δινεις εντελως μπαγιατικους σπορους και για καποιες αλλες βιτ Β καθολου χορταρικα .μηπως ειπε αποβιταμινωση Α ; αυτη μπορει ... αλλα οσα πουλια εχουν χρονια αποβιταμινωση βιτ α ειναι εν δυναμει υποψηφια θυματα μυκητων με τεραστια πιθανοτητα

Δημητριάδης Νίκος
06-09-12, 22:48
Αν καταλαβαίνω καλά το πουλί έχει υποτροπιάσει 2 φορές,
ο χρόνος είναι πολύτιμος,και δεν φαίνεται να έχει δυνάμεις και για τρίτη υποτροπή,το να επιμένει κάποιος και ειδικά όταν δεν είναι πτηνίατρος-κτηνίατρος η γιατρός, έχει ρίσκα και καλύτερα να μην το κάνει.
Αν ήταν δικό μου, (χωρίς να είμαι γιατρός η τίποτε από όλα αυτά) θα ξεκινούσα άμεσα baytril και nystamysine από την αρχή τώρα που το πουλί έχει ακόμη κάποιες δυνάμεις,
Όποτε και μετά από αναβολές είχα χρησιμοποίηση baytril ώς έσχατη λύση γιατί φοβάμαι την χρήση αυτού του φαρμάκου στα πουλιά, είχα θλιβερά αποτελέσματα , και όχι σταγόνα στο στόμα, αλλά με αραίωση στα 100 ml νερού.

Δημητριάδης Νίκος
06-09-12, 23:05
δεν μιλησα για ενεργη σαλμονελλωση .τοτε θα ειχε τα λερωματα στην αμαρα ... δεν εχω δει πως συμπεριφερεται το πουλι αλλα οτι ειπα ειναι βασει των νευρολογικης φυσης συμπτωματα που ανεφερες .

Δημήτρη αυτό νομίζω έχει σημασία,το ότι δεν έχει λερωμένη αμάρα δεν σημαίνει ότι δεν έχει σαλμονέλωση, μπορεί να εκδηλωθεί η να επηρεάσει κάποια ζωτικά όργανα που είναι πιο εξασθενημένα .

LEGGERIS
07-09-12, 00:26
Μαρία σίγουρα ο γιατρός είναι ότι καλύτερο επειδή θα έχει άμεση εικόνα. Σε κάθε περίπτωση να μας ενημερώσεις ώστε να μάθουμε καλά νέα για τον Αχιλλέα . Βουρ λοιπόν για την ...πτέρνα του ...

jk21
07-09-12, 00:33
Νικο το οτι με ακουτε σπανια να συστηνω baytril ειναι γιατι συμφωνω οτι ειναι ισχυροτατο φαρμακο με οργανισμους που δεν το αντεχουν παντα ,ειδικα αν το γαστρεντερικο τους ειναι καταπονημενο και απο μυκητες .σκοτωνει βακτηρια αλλα δημιουργει και περιβαλλον για γιγαντωση μυκητιασεων .ανηκει στην κατηγορια των κινολονων που αντιστοιχα φαρμακα για ανθρωπους οπως η σιπροφλοξασινη και η νορφλοξασινη δεν δινονται απο τα φαρμακεια χωρις συνταγη γιατρου και μαλιστα δικαιολογημενη γιατι δινει αυτο και οχι καποιο λιγοτερο ισχυρο .αυτη την αναγκη προσπαθησα να καλυψω με προτιμησεις κυριως σε τριμεθοπριμη με σουλφομεθοξαζολη ή σουλφαχλωροπυριδαζινη (bactimel - cosumix plus ) για γαντρεντερικα και αναπνευστικα μη οφειλομενα σε μυκοπλασματα ή ορνιθωση και σε δοξυκυκλινη ή τυλοσινη (vibramysin -tylan ) για μυκοπλασματα και ορνιθωση .επεισης να ξερουμε οτι συχνα το baytril σε καποιους σταφυλοκοκκους οπως δυσκολα στελεχη του χρυσιζωντα και σε αιμοφιλικους στρεπτοκοκκους δεν ειναι παντα ισχυρο

πιστευω οτι αν ειχε ενεργη σαλμονελωση μη χρονιας αλλα επιθετικης μορφης ,θα ειχε << φυγει >> σε ελαχιστες μερες ....

Mia_andrea
08-09-12, 19:56
Παιδια σας ενημερωνω για το τι βρηκε ο πτηνιατρος...και τι δεν βρηκε δηλαδη....ψειρες, ψωρα στα ποδια, ξηροφθαλμια στο 1 ματι, ελαφρα ερεθισμενο τουν ουροπηγικο αδενα, αβιταμινωση Β και Α...τα νευρολογικα συμπτωματα τα αποδιδει στην αβιταμινωση και στα ακαρεα....αποκλειει την σαλμονελλωση και τον διαβητη...η πολυδιψια και πολυουρια μπορει να οφειλονται στα νεφρα (αμυλοειδωση, λογω παχους, ή καποα λοιμωξη?\)...μου εδωσε ενα καταλογο με φαρμακα. Pinex, Podagrine, Tobrex, Aviomycine, Antistress Ultra Levur....ελπιζω να εχει δικιο και να συνελθει ο Αχιλλεας μου...παντως για τις ψειρες το υποψιαμουνα...του ειχα κανει προ μηνων θεραπεια, αλλα εβλεπα στο χαρτι σαν πυτιριδα και κατι αλλα που δεν μου αρεσαν....θα σας στειλω φωτογραφια

Mia_andrea
08-09-12, 22:40
Να η φωτογραφια, οπου φαινεται στον πατο σκονη σαν πιτυριδα..6531

11panos04
09-09-12, 00:17
Η ψειρα φαινεται,αλλα ειναι πολυ μικρη,υπαρχει κ ενας τροπος να ελεγχεις,αμα εχεις στα κλουβια σου.Επειδη ειναι αιμομυζητικα ζωα,βγαινουν το βραδυ για φαγοποτι,οποτε διπλωνεις μια χαρτοπετσετα πολλες φορες,τη βρεχεις λιγο κ τη σφηνωνεις στα καγκελα,κοντα την ποτιστρα ή σε καποια πατηθρα.Υγρασια καα σστενα μερη ειναι λουκουμι για τη ψειρα,το πρωι θα τη βρεις στη χαρτοπετσετα,αρα πραττεις αναλογα.Οσο για το Πινεξ....διατηρω επιφυλαξεις...παλια το χρησιμοποιουσα κ εγω,αλλα μαρτυριες φιλων που το χρησιμοποιουσαν κ η ψειρα περπατουσε κανονικα,ιδιως πανω στη σκονη πινεξ,με εκαναν να το αλλαξω κ να χρησιμοποιησω το πιο δυνατο αρνταπ.Παντως,το συγκεκριμενο γιατρο,αυτον τον τελευταιο,κρατα τον απο κοντα,με φανηκε γνωστης της υποθεσης,το εξετασε πιο εξονυχιστικα το πουλι.

Φιλικα

Δημητριάδης Νίκος
09-09-12, 10:28
Εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά Μαρία..
Ιδιαίτερα τώρα που ξέρεις τι ακριβώς αντιμετωπίζει ο Αχιλλέας σου, αλλά αυτό το πουλάκι μετά από ότι έχει αντιμετωπίσει, μάλλον Οδυσσέα θα έπρεπε να το αποκαλείς.
Κράτα μας ενήμερους, έχει ενδιαφέρων η εξέλιξη της υγείας του.

Υ/Γ Και εγώ θα ήθελα το τηλέφωνο του πτηνιάτρου αυτού με πμ.

panos70
09-09-12, 11:03
Το πουλακι εχει ασταθεια σαν να ειναι ζαλισμενο; κι εκει που καθεται κανει μικρα τιναγματα σαν να το τσιμπανε ;

Mia_andrea
09-09-12, 11:12
Nαι Πανο....δεν το κανει συχνα, που και που ομως το εχω δει....σαν να υπαρχει μια αορατη τριχα ή κατι στον αερα και κανει κινησεις σαν να το ραμφιζει...γιατι ??

Mia_andrea
09-09-12, 11:16
Χαχαχα...ναι, Οδυσσεια πραγματικη....αλλα ειναι αγωνιστης...και οταν ηταν καλα, κελαηδουσε σαν τρελλο....οσο για τον κτηνιατρο, λεγεται ********* και το τηλ.**********

Mia_andrea
09-09-12, 11:26
Πανο, το προβλημα με τις ψειρες ειχα αρχισει σχεδον 1 χρονο πριν...αρχικα ειχα δοκιμασει ενα οικολογικο σπρευ, το ρεπελιν, αν θυμαμαι καλα χωρις αποτελεσμα, μετα κατι αλλο, που σχεδον πηγε να το σκοτωσει το πουλι, νομιζω το σπρει pINEX, και μετα το pinex spot on, κατ'εντολη του κτηνιατρου. Ομως, ποτε δεν πειστηκα οτι το πουλι θεραπευτηκε, γιατι συνεχιζα να το βλεπω να ξυνεται και να βλεπω κατω κατι περιεργα. Οταν τον πηγα ξανα στον δευτερο κτηνιατρο, για την αφαιρεση της κυστης φτερου, εκεινος πηρε δειγμα απο τον πατο και κοιταξε στο μικροσκοπιο τα σημαδακια που του εδειξα, αλλα μου ειπε οτι ειναι υπολειμματα τροφης και οχι ψειρες. Ομως και παλι δεν ησυχασα, γιατι και στα ποδια εβλεπα τις υπερκερατωσεις, που κατευθυναν σε ψωρα...γι αυτο και του ξεκινησα στα ποδια το pODAGRINE, και μαλλον ειχα δικιο..παντως συμφωνω, ο συγκεκριμενος πτηνιατρος ειναι λεπτολογος και προσεκτικος.

panos70
09-09-12, 11:34
Το μονο που θα σου πω ειναι οτι ευχομαι να γινει καλα και να το ξεπερασει ......... δες και τα δικα μου τα συμπτωματα εχασα 3 πουλια ετσι φυσικα μπορει να εχει κατι αλλο και να γιατρεφτει που σου το ευχομαι http://http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=7690

panos70
09-09-12, 11:35
http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=7690

jk21
09-09-12, 18:54
Παιδια σας ενημερωνω για το τι βρηκε ο πτηνιατρος...και τι δεν βρηκε δηλαδη....ψειρες, ψωρα στα ποδια, ξηροφθαλμια στο 1 ματι, ελαφρα ερεθισμενο τουν ουροπηγικο αδενα, αβιταμινωση Β και Α...τα νευρολογικα συμπτωματα τα αποδιδει στην αβιταμινωση και στα ακαρεα....αποκλειει την σαλμονελλωση και τον διαβητη...η πολυδιψια και πολυουρια μπορει να οφειλονται στα νεφρα (αμυλοειδωση, λογω παχους, ή καποα λοιμωξη?\)...μου εδωσε ενα καταλογο με φαρμακα. Pinex, Podagrine, Tobrex, Aviomycine, Antistress Ultra Levur....ελπιζω να εχει δικιο και να συνελθει ο Αχιλλεας μου...παντως για τις ψειρες το υποψιαμουνα...του ειχα κανει προ μηνων θεραπεια, αλλα εβλεπα στο χαρτι σαν πυτιριδα και κατι αλλα που δεν μου αρεσαν....θα σας στειλω φωτογραφια

δεν αντιλεγω οτι μπορει να βρηκε αυτα που λες ... ψειρες τοσο μεγαλο διαστημα με το πουλι ζωντανο ακομα ,χλωμο το βλεπω .εκτος αν ειναι προσφατες ...τις ειδες; η αντιβιωση aviomycine για πιο λογο δοθηκε; αποβιταμινωση σε βιτ Α ειναι πολυ πιθανη αν υπαρχουν οφθαλμικα προβληματα ,δερματολογικα που ειναι πιθανες ενδειξεις της .κοιταξε στο λαιμο να δει αν εχει λευκοκιτρινες επιφανιες; οταν υπαρχει αποβιταμινωση σε βιτ α,ετσι ειναι εσωτερικα ο λαιμος και μπορει καλλιστα να το μπερδεψει καποιος με μυκητες .αν και οταν υπαρχει για μηνες αποβιταμινωση σε βιτ α ειναι δεδομενη και η αναπτυξη τους στην πορεια ... η κουτσουλια ειναι χαλια .ειδικα τα υγρα της ... μακαρι να κανει κατι το αβιομισιν και να μην χρειαζεται κατι αλλο ...

Nikossamaras
09-09-12, 20:23
Εύχομαι και εγώ να γίνει καλά το πουλάκι αλλά μήπως ξέρει κάποιος πτηνιατρο και στην Θεσσαλονίκη να τον έχουμε στα υπόψιν

Mia_andrea
09-09-12, 20:46
Δημητρη, οσο κι αν σου φαινεται περιεργο, οι ψειρες τον ταλαιπωρουν σχεδον 1 χρονο...εχω δοκιμασει τα παντα, με κινδυνο να κανω κακο στον Αχιλλεα και δεν μπορω να τις εξαφανισω..του εβαλε Pinex spot on, και μου ειπε να του ξαναβαλω σε 15 μερες και μετα 2 μηνες, αλλα φοβαμαι οτι δεν θα τον πιασει παλι...επισης αυριο θα βαλω τον πατερα μου να τον πιασει για να του βαλω κολλυριο tOBREX στο ματακι του και αγχωνομαι...7 μερες πρεπει να τον πιανουμε..φοβαμαι οτι τον στρεσσαρουμε πολυ με τοσο συχνο πιασιμο..πρωτα με την κυστη στο φτερο, τωρα παλι.....θα επρεπε να μαθω να τον πιανω γιατι δεν με φοβαται, αλλα...φοβαμαι εγω αυτον...χαχαχα Και μια διορθωση φιλικα (ως γιατρος που ειμαι)...γραφεις αποβιταμινωση στα κειμενα σου...η σωστη ορολογια ειναι αβιταμινωση....

jk21
09-09-12, 21:13
αν σιγουρα εχει ψειρες απο οσο εχω ακουσει απο ατομα που εχουν προβλημα ,μονο με fipronil ελαχιστο ψεκασμα στον ουροπηγιακο ξεμπερδευεις (σκευασματα frontline ,effipro )

Δημητριάδης Νίκος
09-09-12, 21:30
Ένα χρόνο με ψείρα,(χωρίς αναιμία) δεν ξέρω για ακάρεα πόσο, με υποβιταμίνωση, και ίσως λοίμωξη στα νεφρά,
ούτε το Οδυσσέας του πάει , μάλλον Λάζαρος του ταιριάζει χαχα .

Mia_andrea
09-09-12, 23:42
Ειναι ηρωας ο Αχιλλεας μου...δεν το βαζει κατω...τι εχει κρεμαστει απο το κλαδι, τι κυστεις φτερου, τι ψειρες, τι νευρολογικα, τι διαρροιες, τι πολυουρια.....και απο κελαηδημα δεν σας λεω τιποτα...μονο τους τελευταιους μηνες το εκοψε, που ειναι τοσο αδυναμος....

Thanasissin
09-09-12, 23:55
...ριχνει κ φτερα....οφειλεται κι εκει η αφωνια...

LEGGERIS
10-09-12, 00:17
Μαρία για όλα ειπώθηκαν τα απαραίτητα εγώ θα σου πω μόνο για τις ψείρες να μην προσπαθήσεις τίποτα διαφορετικό εκτός από το σκεύασμα frontline ,μάλιστα ένας φίλος τώρα τελευταία είπε καλό είναι για πιο άμεσα αποτελέσματα , ένα μπανάκι με τρεις - τέσσερις σταγόνες μέσα διαλυμένες . Τώρα αυτά θα τα εκτιμήσεις εσύ επειδή έχεις και το πρόβλημα στα πόδια αλλά και αυτά στον πάτο εμένα μου φαίνεται σαν υπολείμματα κερατίνης .

Thanasissin
10-09-12, 01:14
Τα λευκα δεν ειναι ψειρα. Φροντλαιν
. αφοβα ενας πολυ μικρος ψεκασμος κατω απο τη φτερουγα κ καθαρισες.

jk21
10-09-12, 01:58
τα λευκα ειναι νεκρα κυτταρα απο δερματικο προβλημα σε καποιο σημειο του κορμιου (εκζεμα ) ,μαλλον απο αβιταμινωση σε βιτ Α .αυτη ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει ... οπως και οτι υπαρχει σαν επακολουθο οταν ηδη αυτη υπαρχει καιρο ...

Mia_andrea
10-09-12, 10:50
Παιδια, για το frontline εχω διαβασει οτι ειναι μεν αποτελεσματικο, αλλα πολυ δυνατο...ο πτηνιατρος σιγουρα δεν θα συμφωνουσε, αν του το ελεγα....εξαλλου ηδη του εβαλα σταγονα pinex και μου ειπε να την επαναλαβω μετα 15 ημερες, οποτε δεν θελω να κανω τα δικα μου....ομως θελω να σας ρωτησω, επειδη και το κλουβι πρεπει να απολυμαινεται, τι να βαλω που να ειναι αθωο για το καναρινι...οταν ειχε ξεκινησει το προβλημα, του αλλαξα κλουβι, επλυνα τα κλαδια κλπ, αλλα οι ψειρες προφανως επεζησαν !....τελικα δεν εχω καταλαβει φαινονται οι ψειρες δια γυμνου οφθαλμου ?....κατι πολυ πολυ μικρα μαυρακια σαν κουκιδες εγω τα θεωρω φειρες...κανω λαθος??

11panos04
10-09-12, 10:55
Δυο φαρμακα,που σε συνδυασμο δε θα ξαναδεις ψειρα ουτεε στο κλουβι ουτε στο πουλι,αλλα ειναι τα πιο δυνατα απ ολα.Για τα κλουβια κ γενικα για το χωρο πυο θες να μη ξαναδεις ψειρες ΙΝΣ-15 διαλυμα σε νερο κ ψεκασμα κ μετα μια μερα βαζεις τα πουλια στα κλουβια,και για τα πουλια φροντλαιν και ξεχνας τις ψειρες αππ τα πουλια.Πιθανως ο γιατρος σου να μην ηξερε για τη χρηση του στα πουλια ή επειδη το πουλακι ηταν αποδυναμωμενο,για καποιο λογο,να μην το προτεινε...τί να πω.Για το πινεξ σου ειπα την αποψη μου,αλλα αν θες αλλο,δοκιμασε το αρνταπ,αν το βρεις,ειναι πολυ καλο,κ νομιζω υπαρχει κ σε σταγονες,μηπως κανει κ για το πουλακι.

Φιλικα

panos70
10-09-12, 22:50
Mαλον σε μπερδεψαμε με ολα αυτα που λεμε κανε αυτο που σου ειπε ο πτηνιατρος και οπου βγει αφου το ανελαβε αυτος ειναι και ο ποιο αρμοδιος νομιζω

LEGGERIS
11-09-12, 14:34
Μαρία δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά προβληματίστηκα μετά από το πόστ 66 , μήπως δεν έχει το πουλί ψείρες ; Εάν δεν σου έδινε ο γιατρός φάρμακο ίσως να ήμουν πιο βέβαιος ... Τέλος εκείνα στον πάτο δεν είναι σε καμμία περίπτωση ψείρες ... είναι κεράτινα μέρη ή πιο απλά αυτό που σου γράφει ο Δημήτρης #65 .

Mia_andrea
11-09-12, 21:36
Γιαννη, πραγματι το ασπρα σαν πιτυριδα ειναι πολυ μεγαλα για αυγα απο ψειρες, οποτε ειναι οπως ειπατε και σεις υπολειμματα κερατινης, ισως λογω εντονης ξηροδερμιας απο αβιταμινωση Α...ομως για ψειρες ειμαι σιγουρη γιατι 1)το καναρινι μου εδω και πολλους μηνες ξυνοταν πολυ...τους τελευταιους μηνες σταματησε να ξυνεται το πρωι, ομως ξυνεται το απογευμα 2)βλεπω στον πατο κατι υποπτες μικρες μαυρες κουκιδες....προ μηνων εβλεπα και καπου καπου κατι κοκκινα, ιψως κοκκινο ακαρι?...τοτε ειχε αρχισει να κανει και κατι ηχους σαν σπασιμο σπορων για λιγες μερες, που ειναι κλασικο συμπτωμα για ακαρεα τραχειας, αλλα με τη θεραπεια εφυγε....3)σταδιακα αρχισαν τα ποδια να εχουν υπερκερατωσεις 4)και τους τελευταιους μηνες εχει ολα αυτα που ειπα...νομιζω σου διελυσα τωρα καθε αμφιβολια.....εγω δεν ξερω πως θα τις διαλυσω τις ψειρες που δεν λενε να φυγουν!!!

LEGGERIS
11-09-12, 23:20
ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ..... τέλος.-

jk21
12-09-12, 17:28
το καναρινι μου εδω και πολλους μηνες ξυνοταν πολυ...τους τελευταιους μηνες σταματησε να ξυνεται το πρωι, ομως ξυνεται το απογευμα 2)βλεπω στον πατο κατι υποπτες μικρες μαυρες κουκιδες....προ μηνων εβλεπα και καπου καπου κατι κοκκινα, ιψως κοκκινο ακαρι?...τοτε ειχε αρχισει να κανει και κατι ηχους σαν σπασιμο σπορων για λιγες μερες, που ειναι κλασικο συμπτωμα για ακαρεα τραχειας, αλλα με τη θεραπεια εφυγε....

μπορει και να ειναι ετσι ...

αλλα ... εγω οταν ακουω ξυσιμο αλλου παει το νου μου

http://images.e-shop.gr/images/BKS/BIG/BKS.0342126.jpg

Mia_andrea
12-09-12, 18:37
Που παει δηλαδη?

jk21
12-09-12, 20:15
ΜΑΡΙΑ εκει που προφανως του ανθρωπου που εχει σπουδασει και εξασκησει σαν επαγγελμα την κτηνιατρικη (αρα μου δινει το δικαιωμα μονο να εχω αποψη και οχι να επιμενω να αγνοησεις την δικια του,οπως θα εκανα ισως σε αλλες , αστηριχτες ομως , θεσεις που θα ακουγες απο αλλα σεβαστα μελη ,εδω μεσα ) .Αν ενα εμπειρο ματι γιατρου αποκλειει την υπαρξη σαλμονελλωσης στο παρελθον (πιστευω οτι οι περισσοτεροι γιατροι που ασχολουνται με πουλια ,αυτο τουλαχιστον μπορουν να το διακρινουν ) τοτε δεν μου μενει αλλη εξηγηση : για τις νευρικης φυσης αντιδρασεις του (ασταθεια κλπ ) ,το τσιμπημα των φτερων του και ειδικα στο λαιμο ,την υπαρκτη διαπιστωμενα απο το γιατρο ,αποβιταμινωση Α ,την κουτσουλια που δεν μου αρεσει ,τα ραμφισματα στον αερα ,τις αντιβιωσεις που εχει φαει (μεσα σε αυτες και το baytrl ) και οτι αυτες μπορει να προκαλεσουν λογω καταστροφης της χλωριδας και πανιδας που δημιουργουν ,συνδιαζομενο με τη ελλειψη βιταμινης Α ,ισως και αλλων σημειων που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη μια εξηγηση δινω και οχι γνωματευση ! μυκητιαση .δεν ξερω αν ειναι μονο candida ή κατι επιπλεον αλλα candida πρεπει να ειναι ... οταν η αγωγη του γιατρου φερει αποτελεσματα ,απλα θα ειμαι εκθετος ...

Mia_andrea
12-09-12, 21:51
Δημητρη, θα διαφωνησω μαζι σου...το εντονο προβλημα ξεκινησε περι τις αρχες Μαιου, 2-3 βδομαδες μετα την αφαιρεση της κυστης φτερου....σταδιακα, με τα νευρολογικα την μειωμενη κινητικοτητα, ανορεξια, μειωση κενωσεων κλπ...και πριν με την κυστη καθοταν στον πατο του κλουβιου, αλλα κελαηδουσε και δεν εβλεπα νευρολογικα περιεργα....για τις ψειρες, να μην το ξαναπω, αυτες προυπηρχαν, αλλα κελαηδουσε....τους τελευταιους 4 μηνες του εδωσα 2 φορες aviomycine....την διαταραχη της εντερικης χλωριδας απο την αντιβιωση δεν την αποκλειω, αλλα αυτη αν προεκυψε, προεκυψε τελευταια....εγω υποπτευομαι 1)προβλημα στο συκωτι, ισως απο τα φαρμακα για τις ψειρες, ισως απο την παχυσαρκια 2)ουρικη αρθριτιδα 3)Στρες κατα και μετα την αφαιρεση της κυστης, που εξασθενησε τον οργανισμο του...τωρα, αν σε αυτο προσθεσεις, αλλαγες στη διαιτα με αγγουρι καθε μερα για αυξηση των κενωσεων, αφαιρεση βιταμινων λογω παχυσαρκιας, καταλαβαινεις οτι εχουμε μπει σε φαυλο κυκλο...το ενα φερνει το αλλο....απορω και γω ο καυμενος ο Αχιλλεας μου, πως ζει ακομα....¨(

Mia_andrea
12-09-12, 21:54
Τελικα δεν εχω καταλαβει απο το τελευταιο μηνυμα σου...εννοεις οτι εισαι κτηνιατρος ?

jk21
13-09-12, 01:04
εννοω οτι δεν ειμαι κτηνιατρος ! σαφεστατα !!! αν ημουν θα σου λεγα δεν θα κανεις αυτο που σου ειπε ο ταδε αλλα αυτο που σου λεω εγω .θα ειχα το δικαιωμα .υπο τις παρουσες συνθηκες αν το κανω θα με αυτοχαρακτηρισω γραφικο .... στο ποστ 75 μου περιεγραψες καταστασεις που ισως δειχνουν και αλλα προβληματα στο πουλακι αλλα δειχνουν και αυτο που σαν γνωμη και οχι σαν γνωματευση σταθεροτατα συνεχιζω να εχω !

Mia_andrea
13-09-12, 20:28
Εντελως φιλικα, το να επιμενουμε και μαλιστα χωρις να ειμαστε ειδικοι, δεν ειναι και τοσο σοφο....ωστοσο εκτιμω το ενδιαφερον και το δικο σου και των αλλων

Thanasissin
13-09-12, 21:41
Εγω ακμα δεν εχω καταλαβει γιατι μας ρωτας...

panos70
13-09-12, 22:22
Και εγω που παρακολουθω διαβαζοντας τα ποστ βλεπω ενα ''αλαλουμ'' προβληματων στο καημενο το πουλακι....... ΕΛΠΙΖΩ να εχει δικιο ο πτηνιατρος και οχι εμεις και να ξεπερασει τα οποια προβληματα εχει

Mia_andrea
13-09-12, 23:21
Συγνωμη που ρωταω !...αν δεν θελεις μην απαντας !

11panos04
14-09-12, 00:29
Maria....Ο τι λεμε εδω ειναι εικασιες,ακομη και πτηνιατροι να ημασταν,που δεν ειμαστε,το τονιζω...Εχεις ενα μεγαλο πλεονεκτημα,που ειναι ο γιατρος πρωτον,και το οτι το ειδε απο κοντα δευτερον.Χειροτερα θα γινει;;;Καλυτερα θα γινει;;;Εγω θα ακολουθουσα τις οδηγιες του κατα γραμμα,οπως κ αυτο κανεις κ να συνεχισεις να κανεις.Ειναι σα να μουν αρρωστος εγω,σκεψου...ποιο θα ακουγα;;;Ενα φορουμ που θα μου προτειναν διάφορα ή το γιατρο που με εξετασε;;;Απλο.Πιστευω οτι ο ρολος του οποιουδηποτε στο θεμα εδω τελειωσε απ τη στιγμη που καλεσες πτηνιατρο.Για ο τιδηποτε αλλο προκυψει,που να μην προκυψει,αρκετα εχει ηδη το πουλακι,μετα απ αυτα,ειμαστε εδω να προτεινουμε λυσεις,οταν το ζητησεις.Ελπιζω να γινει καλα,γιατι περναει πολλα...

Φιλικα

jk21
14-09-12, 02:04
ΜΑΡΙΑ εχω δικαιωμα να εχω γνωμη και μαλιστα να ρισκαρω να την λεω εγκαιρα και οχι μετα εκ του ασφαλους ,ρισκαροντας να εκτεθω .δεν εχω δικαιωμα και δεν μπορω κιολας να την επιβαλλω .ειδικα οταν αρχη μου ειναι οτι οταν εχει λογο η επιστημη ,τοτε εκεινη αποφασιζει .αλλο να λες τη γνωμη σου και αλλο να θες να την ακολουθησει καποιος .εσυ πρεπει να ακολουθησεις οτι σου ειπε ο γιατρος .εγω σε ενα φορουμ με μελη που θελουν να εχουν πλουραλιστικη πληροφορηση ,εκτος της εγκριτης θεσης -ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ενος γιατρου ,πιστευω οτι πρεπει να παραθεσω και την ΑΠΛΗ ΓΝΩΜΗ ενος χομπιστα

Δημητριάδης Νίκος
14-09-12, 08:39
Προσωπικά δεν λέω εικασίες, ότι λέω είναι η γνώμη μου στηριγμένη σε επαγγελματική εμπειρία πολλών ετών γύρω από τα πουλιά, διασταυρωμένη με γνώμες και εμπειρίες τεκμηριωμένες άλλων, τους οποίους ευχαριστώ αποδέχομαι και σέβομαι απόλυτα .

Λειτουργώ εκ φύσεως από ένστικτο,και σπάνια ακολουθώ οδηγίες κατά γραμμα, ιδιαίτερα αν το ένστικτο μου υπαγορεύει άλλα, όταν εγώ είμαι άρρωστος φυσικά και πάω στον γιατρό για να γίνω καλά, άσχετα αν γεννήθηκα από μαμμή γιατί τότε οι μαιευτήρες ήταν σπάνιοι, έζησα όμως και αυτό έχει σημασία.

Οι ρόλοι είναι ρόλοι, και αλλάζουν και τελειώνουν,η αγάπη για τα πουλιά είναι δεδομένη και αποδεδειγμένη από τους περισσοτέρους εδώ, αυτό είναι ένα θαυμάσιο κίνητρο και απόδειξη για να τους εμπιστευτώ την υγεία των πουλιών μου, πράγμα που κάνω και δεν έχω απογοητευθεί ποτέ.

Θεωρώ ότι οφείλω να το υπερασπιστώ και αυτό κάνω, μέχρι να αποδειχθεί έμπρακτα και κατά κοινή ομολογία, ότι κάπου αλλού γίνεται καλύτερα, έχοντας και διατηρώντας και εγώ το δικαίωμα της γνώμης.

Επιστρέφοντας στο θέμα ,η υγεία του κλωστερ (Αχιλλέα) έχει παρουσιάσει βελτίωση την τελευταία εβδομάδα;

Mia_andrea
14-09-12, 14:43
Οχι Νικο...εξακολουθει να καθεται τις περισσοτερες ωρες στο κλαδι ή στον πατο του κλουβιου, οι κενωσεις στην αρχη της ημερας ειναι πιο υδαρεις, μετα καπως φτιαχνουν και βεβαια ξυνεται πολυ ακομα, κυριως τις απογευματινες ωρες....σ'ευχαριστω παντως που ρωτησες...

jk21
14-09-12, 15:47
για να εξαφανισεις ή να επιβεβαιωσεις το ενδεχομενο για ψειρες ,βαλε χαρτι καθαρο απορροφητικο την νυχτα στον πατο του κλουβιου.αν οι κουτσουλιες που θα βρεις το πουλι δεν θα ειναι συγκεντρωμενες στο ιδιο σημειο ,τοτε αυξανει η πιθανοτητα υπαρξης ,γιατι αυτο δειχνει οτι το πουλι την νυχτα ειναι ανησυχο και δεν διατηρει εντελως σταθερη θεση .αν ειναι συγκεντρωμενες ,ψαξε την φαγουρα σε αλλη αιτια

Mia_andrea
14-09-12, 18:29
Εξυπνο αυτο...δεν το ειχα σκεφτει..θα το κανω σημερα το βραδυ

panos70
14-09-12, 19:20
Εχει ψειρες που ειναι μικρες καφε κουκιδες και περπατανε στο σωμα του πουλιου και την ημερα κρυβονται στα παταρακια , εκει θα τις δεις με ενα μεγενθυντικο φακο φαινονται και με γυμνο ματι και ψειρες που βρισκονται μονιμα στα φτερα του πουλιου και ειναι σαν τις ανθρωπινες περιπου ,το δικο σου πρεπει να εχει απο τις πρωτες ... αν εχει τελικα

Mia_andrea
15-09-12, 10:45
Καλημερα....στελνω φωτογραφιες απο το χαρτι οπως μου ειπες....στο απορροφητικο χαρτι δεν υπαρχει αλλαγη στη θεση κενωσεων..ομως ε6593γω επιτηδες το παρακολουθησα στο σκοταδι και ειδα οτι στην αρχη, οταν πηγαινε να βαλει το κεφαλι του μεσα, για να κοιμηθει, ξυνοταν 2-3 φορες...αυτο το6592 ειχα παρατηρησει εδω και μηνες, δηλ. οτι ειχε ανησυχο υπνο....σημερα το πρωι, εβαλα αλλο χαρτι και φωτογραφισα τις κουκιδες που θεωρω οτι ειναι ψειρες6591

jk21
15-09-12, 11:31
οι κουτσουλιες συνεχιζουν να ειναι χαλια ,να μην αντιμετωπιζονται απο την οποια αγωγη και στην φωτο αυτη
http://www.canarybreeder.net/up/forum/attachment.php?attachmentid=6593&d=1347691500

φαινεται ξεκαθαρα οτι το πουλι ταιζεται με μιγμα που εχει και σπεσιαλ σπορους για ιθαγενη ...και μαλιστα καλο μιγμα γιατι κατω δεξια βλεπω και το πανακριβο teasel thistle (νεραγκαιο ,διπσακος ,cardo selvatico ) ......

Mia_andrea
15-09-12, 13:04
Διπλα σαυτον τον σπορο, υπαρχει μια μαυρη κουκιδα, που θεωρω οτι ειναι ψειρα....εσυ τι λες?..οσο για τις κουτσουλιες, τα πρωινα ειναι παντα πρασινες, νερουλες...αυτο δεν ειναι καλο, ετσι?...το aviomycine το σταματαει αυριο....

Mia_andrea
15-09-12, 13:05
Οσο για τον σπορο, πανακριβος μεν, δεν τον εφαγε δε...προτιμα καναβουρι..χαχαχα

jk21
15-09-12, 16:19
εγω ψειρα δεν βλεπω .ουτε πιστευω οτι εχει αυτη τη στιγμη το πουλακι .δεν αποκλειω να ειχε .το aviomysin αν εκανε κατι ή οχι θα το αξιολογησει ο γιατρος που πιστευω οτι ειναι καλα να ερθεις σε επικοινωνια .εγω προσωπικα θεωρω τις κουτσουλιες καπως χειροτερες απο πριν .αν μιλαμε για καναρινι την γνωμη μου που παει ο νους μου την εχω πει .αν μιλουσαμε για αγριοπουλο πχ μια που το εφερε η κουβεντα με το σπεσιαλ μιγμα για ιθαγενη που ταιζεις το καναρινακι ,δεν θα απεκλεια και παραλληλο (οχι αποκλειστικο ) προβλημα με κοκκιδια .αλλα για καναρινι και μαλιστα που δεν εχει επαφη με αλλα ιθαγενη δεν ειναι συχνη η κοκκιδιωση .

Mia_andrea
15-09-12, 18:27
Οι ψειρες περπατανε, φαινεται οτι ειναι ζωντανες ή οχι?...και τελικα δεν εχω καταλαβει αν φαινονται με το ματι....εχεις καμμια φωτογραφια να μου στειλεις?...κι αν δεν ειναι ψειρες-εγω επιμενω οτι ειναι-, τι προκαλει τοσο ξυσιμο??

Stavroskats
15-09-12, 21:06
κινουνται ναι αλλα μην φανταστεις οτι κανουν και 100αρι
...αν ψαξεις στις πατηθρες θα τις βρεις να συνναθροιζονται και να δημιουργουν μια μαζα απο κοκκους(ψειρες)!

panos70
15-09-12, 21:15
Σφηνωσε ενα κομματι χαρτοπετσετα λιγο βρεγμενη αναμεσα στο καγκελο και στην πατηθρα το απογευμα και δες το το πρωι ,πιστευω αν εχεις ψειρες θα ειναι και εκει μεσα

11panos04
15-09-12, 21:20
http://paul72.webs.com/healthandmaintance.htm κατέβα εκει που λεει lice,mites...,ειναι παρα πολυ μικρα,αλλα οταν τα αγγιζει,ναι,περπατουν,φαινονται με το ματι κυριως οταν ειναι πολλες μαζι κ βλεπεις κατι σα σκονη που περπατά.Προσωπικα,πιστευω οτι ειναι απο τα προβληματα που μπορει να αντιμετωπισει καποιο πουλι,το καλυτερο,ή εστω το λιγοτερο κακο,γιατι ο ''εχθρος'' ειναι εμφανης κι εξωτερικος.Καλο καθαρισμο,σπρευ και πιθανοτατα ξεμπερδεψες...Ολα τα αλλα σχεδον για να εισαι σιγουρη θελουν εργαστηριακα κλπ...

Φιλιικα

jk21
15-09-12, 22:00
το βιντεακι αυτο ειναι κατατοπιστικο πιστευω

http://www.youtube.com/watch?v=FE0CAlQ8fQg&feature=plcp

LEGGERIS
15-09-12, 22:18
Μαρία στις φωτογραφίες σου δεν υπάρχει ψείρα... δεν ξέρω για κάπου αλλού και ιδιαίτερα πάνω στον Αχιλλέα αλλά εκεί .... όχι.

Mia_andrea
15-09-12, 22:38
Ομολογω οτι ποτε δεν ειδα τιποτα να κινειται, στον πατο, ή αλλου..μονο αυτες τις μαυρες κουκιδες και σπανιοτερα κοκκινες...αν εχει ομως στα ποδια και ισως και στο ραμφος, και ξυνεται και μαλιστα απογευμα περισσοτερο....απλα επειδη ολους αυτους τους μηνες, του εριξα πρωτα σπρευ οικολογικο, μετα πουδρα και αργοτερα σε σταγονα το πινεξ, μαλλον ειναι υπο μερικο ελεγχο...δεν ξερω τι να πω...μυστηριο.....θα προσπαθησω να βρω κι αλλα βιντεο που να δειχνουν ψειρες κατω ή πανω σε καναρινια...βλεποντας αυτο το βιντεο, αρχισα να ξυνομαι κι εγω...χαχαχα

11panos04
16-09-12, 11:58
Ειχε στην αρχικη ο αντμιν ενα αρθρο για αντιμετωπιση της ψειρας,ππου εδειχνε μαυρη ψειρα πανω στο καναρινι,ψαξε στα αρθραα και θα το βρεις.

Υ.Γ.Το βρηκα εγω για σενα. http://www.canarybreeder.net/up/forum/content.php?r=59-Πρόληψη-από-τις-κόκκινες-ψείρες-και-τα-ενοχλητικά-έντομα-γενικά.

Καπου θυμαμαι ειχα δει κ ενα θεμα που ελεγε πώς τα ξεπλενουν με νρο κ σαπουνι,αλλα δε θυμαμαι πού...

Φιλικα

Mia_andrea
18-09-12, 23:29
Ακομα δεν μπορω να βγαλω ακρη...τελειωσε την αντιβιωση και το αντιστρες, αλλα οι κενωσεις του ειναι μη φυσιολογικες, με πολυ ασπρο και πολυουρια/πολυδιψια.....¨(

Mia_andrea
21-09-12, 15:12
Πηρα παλι τον κτηνιατρο, γιατι οι κουτσουλιες του ειναι σχεδον νερο....μου ειπε να του δωσω teniazine....ειπε οτι μονο αυτο εχει μεινει....απ'οτι καταλαβα παει στα τυφλα..ετσι το ξερω και γω !

Thanasissin
21-09-12, 15:16
απ'οτι καταλαβα παει στα τυφλα..ετσι το ξερω και γω !

γιατρός ειναι...ακολούθησε τις οδηγίες του

jk21
21-09-12, 18:40
αφου λεει οτι μονο αυτο εχει μεινει ... εγω οτι ειχα να πω ,το εχω πει και ειναι λιγο αστειο να επαναλαμβανομαι .αλλα για ολα τα πραγματα καποτε ειναι και λιγο αργα

jk21
21-09-12, 18:42
πτηνιατρος που δινει teniazine για σκουληκια χωρις να δει τις κουτσουλιες στο μικροσκοπιο (ουτε καν καλλιεργεια δεν χρειαζεται ) ή αν τις ειδε και δεν υπηρχαν και τωρα πιστευει οτι υπηρξαν απο το πουθενα ... δεν ξερω .... εσυ σαν γιατρος ξερεις οτι τα παρασιτα και ειδικα τα σκουληκια μπορουν να ανιχνευθουν με εξεταση κοπρανων ... πως το εκτιμας;

Mia_andrea
21-09-12, 21:03
Φυσικα και δεν συμφωνω να δοθει κατι στα τυφλα, αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω...αλλωστε κι εσεις λετε τη γνωμη σας στα τυφλα, χωρις καν να το εχετε δει, ετσι δεν ειναι ?....αν εχεις κανεναν καλυτερο κτηνιατρο να μου συστησεις, ευχαριστως να τον δω κι αυτον...

Δημητριάδης Νίκος
21-09-12, 21:28
offtopic Για όσους ενδιαφέρονται για στατιστική το παρών θέμα έχει ρεκόρ 11 σελίδων,
ο μέσος ορός στο σύνολο των θεμάτων που αφορούν ασθένειες καναρινιών καταλαμβάνει 3-4 σελίδες για κάμποσα χρόνια.

Mia_andrea
21-09-12, 21:37
Δεν αντιλαμβανομαι το υπονουμενο περι στατιστικης...προφανως καποιοι εδω μεσα μιλανε μαλλον κακοπροαιρετα και οχι οπως θα οφειλαν..λυπαμαι...γι αυτο και το κλεινω εδω το θεμα !

Δημητριάδης Νίκος
21-09-12, 21:56
Εγώ αντιλαμβάνομαι το υπονοούμενο,αν και στατιστικώς δεν αποδεικνύεται, αλλά για να το λέτε κάτι θα ξέρετε.

panos70
21-09-12, 22:58
Εγω το μονο που εχω να πω ειναι κριμα στο πουλακι που οπως αντιλαμβανομαι εγεινε πειραματοζωο και φαρμακα χωρις αποτελεσμα :frown::frown::frown:

jk21
22-09-12, 00:02
Φυσικα και δεν συμφωνω να δοθει κατι στα τυφλα, αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω...αλλωστε κι εσεις λετε τη γνωμη σας στα τυφλα, χωρις καν να το εχετε δει, ετσι δεν ειναι ?....αν εχεις κανεναν καλυτερο κτηνιατρο να μου συστησεις, ευχαριστως να τον δω κι αυτον...

το teniazine ειναι οτι πιο ηπιο απο αλλα που εχουν ηδη δοθει στο πουλι.δεν ειπα να μην το δωσεις ,ειδικα απο τη στιγμη που ειναι οδηγια του γιατρου που παρακολουθει το πουλι .απλα ξεκαθαρα ειπα οτι (ειτε με δικη του ευθυνη ειτε με δικη σου ) κατι που θα μπορουσε απο μερες να εχει διαπιστωσει με εξεταση (αν ειναι σκουληκια ) δεν το εχει κανει .εμεις λεμε γνωμη στα τυφλα και αυτο μπορουμε να το κανουμε .αν καναμε γνωματευση στα τυφλα τοτε θα ημασταν λαθος .αν καποιος αλλος κανει γνωματευση στα τυφλα ... ισως να ειναι και κεινος λαθος ! γιατρο αν ησουν σε μικρη συγκεκριμενη επαρχιακη πολη ισως να ειχα το θαρρος να σου συστησω συγκεκριμενον γιατι εκεινον τον εμπιστευομαι ,αφου η αρχη του ειναι οτι ενα πουλι εξεταζεται απο κοντα ,οχι στην τυχη αλλα με τις απαραιτητες εξετασεις οπου απαιτειται και ποτε δεν παιρνει αντιβιωσεις προληπτικα .αρχες που με εκφραζανε πριν να εχω την τιμη καποια στιγμη να τον γνωρισω και απο κοντα .δυστυχως ειναι μακρια μας ...

στο ποστ 34 μου ειχες γραψει

<< Απάντηση: Ασπρο στα κοπρανα καναρινιου...
Δημητρη και γω κλινω προς χρονια σαλμονελλωση, ή διαβητη....για το bAYTRIL, 0,5 %, ο γιατρος, μου ειπε 1 σταγονα πρωι και 1 απογευμα στο στομα για 6 ημερες...ευκολο ειναι να του δωσω την σταγονα στο στομα?...δεν νομιζω....οσο για το μυκητοκτονο, δεν συμφωνω μαζι σου, να του το δωσω στα τυφλα....δεν νομιζω οτι εχει μυκητες....για κοκκιδιωση, θεωρητικα θα μπορουσε, αλλα δεν ξερω...νομιζω οτι το πουλι, απο τις πολλες θεραπειες θα καταληξει...ειναι που λενε ¨η εγχειρηση πετευχε, αλλα ο ασθενης απεθανε...και δεν θελω ουτε να το σκεφτω...θα μου κοστισει αφανταστα
να τον χασω !! >>

ο γιατρος λεγοντας οτι τα σκουληκια και το teniazine ειναι το τελευταιο που μενει ,με ποια εξεταση ειχε απορριψει την περιπτωση μυκητων; που καλλιστα μπορει να μην υπαρχουν αλλα πως διαπιστωθηκε οτι δεν υπαρχουν ; εγινε σχετικη εξεταση ; εψαξε ο γιατρος σε συγκεκριμενο σημειο του πουλιου που ισως εχει σημαδια (οχι παντα ) σε περιπτωση καντιντιασης εστω; προφανως δεν εμεινε στο δικο σου <<δεν νομιζω >> . ακομα και κεινος να μην το σκεφτηκε εσυ του το εθεσες να το ψαξει σαν πιθανοτητα ; αν οχι τοτε γιατι θελεις την γνωμη μας;

THODORIS1982
22-09-12, 00:15
offtopic Για όσους ενδιαφέρονται για στατιστική το παρών θέμα έχει ρεκόρ 11 σελίδων,
ο μέσος ορός στο σύνολο των θεμάτων που αφορούν ασθένειες καναρινιών καταλαμβάνει 3-4 σελίδες για κάμποσα χρόνια.
To ρεκόρ το κρατά σταθερά το καναρίνι του incorrect (άρρωστο καναρίνι). 27 σελίδες θέμα ,αλλά αν δε κάνω λάθος το καναρίνι αυτό συνήλθε και ο φίλος μας επιχείρησε να το ζευγαρώσει κιόλας.

Βέβαια σε εκείνη την ιστορία ο incorrect δε το πήγε σε γιατρό και πήρε το ρίσκο να μας εμπιστευτεί. Τώρα σε αυτό το θέμα που συζητιέται μέρες ..... δε μπορώ να καταλάβω που θα καταλήξει (το θέμα αλλα και το πουλί) .
Το πουλί το είδε γιατρός και κακώς αναφέρθηκε το όνομα του (τώρα το πρόσεξα) . Με τα ποστ μας είναι σαν αν κρίνουμε τη δουλειά του γιατρού.

jk21
22-09-12, 00:52
Το ονομα τωρα το προσεξα και γω Θοδωρη που το λες .ομως ανεξαρτητως ονοματος ,απο την δικια μου πλευρα παντως δεν εγινε κριτικη σε προσωπα αλλα σε ενεργειες .το αν το πουλι εξετασθηκε απο κοντα απο το γιατρο ,στο σπιτι της κοπελας ή στο ιατρειο , και αν οχι στο ιατρειο ,αν αυτο εγινε με ευθυνη του μελους μας ή του γιατρου ,ειναι παραμετροι σιγουρα που παιζουν ρολο στο αν το πουλακι εξετασθηκε επαρκως .οταν υπαρχει κλινικη εικονα συγκεχυμενη ,σιγουρα ασφαλη αποτελεσματα εχουμε περισσοτερη πιθανοτητα να εχουμε ,οταν η εξεταση γινεται εκει οπου ενας γιατρος ,εχει το μεγιστο των δυνατοτητων του .

η αποψη μου για το τι μπορει να συμβαινει στο πουλακι ειναι καθαρα γνωμη ,μεσα απο αυτα που ακουω και σε τιποτα δεν μπορει να μετρηθει με τη γνωματευση ενος επιστημονα και δεν μπορει να κρινει την γνωματευση ενος επιστημονα .

11panos04
22-09-12, 12:04
Μαρι,καλημερα....γνωμη μου,κανε κ το τενιαζιν(βαλε μια σταγονα παραπανω ομως,τα φαρμακακια της ταφαρμ ειναι αδυναμα,γι αυτο σε παιρνει να αυξησεις λιγ τη δοσολογια) κ ασε το πουλακι στην ησυχια του.Ιδιως αν του εχεις δωσει καί baytril,που για εμενα ειναι η τελευταια λυση...το θεωρω απ τα πλεον δυνατα κ επικινδυνα φαρμακα-αντιβιωσεις για τα πουλακια,που μονο στην υστατη περιπτωση πρεπει να δινεται,αν ολα τα αλλα εχουν αποτυχει,οι γνωμες που ακουσα γι αυτο αποο παιδια που εκτρεφουν καί ιθαγενη,και με συμβουλη κτηνιατρου παντα,δεν ειναι οι καλυτερες...Κανε και το τενιαζιν λοιπον,και ασ το στην ησυχια του,να ηρεμησει,γιατι οι απανωτες θεραπειες.δεν κανουν καλο,πιο πολυ το εξασθενουν...

Φιλικα

THODORIS1982
22-09-12, 12:41
H προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν επιλέγουμε να ακολουθησουμε τις συμβουλές κτηνιατρου ,τις ακολουθούμε κατά γράμμα. Κάνουμε ότι ακριβώς μας λέει αυτός και όχι το φόρουμ.

Αν θέλουμε να εμπιστευτούμε την εμπειρία μας ή την εμπειρία ανθρώπων του φόρουμ προσπαθούμε να τα βάλουμε σε μια σειρά. Δε δίνουμε ότι να ναι και όποτε να ναι .Στην περιπτωση βέβαια που έχουμε δεχτεί τις συμβουλές μελών ενός φόρουμ ,οφείλουμε να τους ενημερώνουμε για την εξέλιξη .

jk21
22-09-12, 16:53
εχω ακουσει συχνα εκτροφεις να λενε οτι εχουν δωσει baytril και αντι να καλυτερεψει το πουλακι ,χειροτερευει .πραγματι εχω οχι μονο διαδικτυακα ακουσει κατι τετοιο ,αλλα και απο παιδια με προσωπικη επαφη που εχω ,το εχω διασταυρωσει .ειτε γιατι μαθαινοντας τις περιπτωσεις των παιδιων το τι συμπτωματα ειχαν δωσει και πως εξελιχθηκε το προβλημα , ειτε γιατι γνωριζω πολυ καλα οτι ενα πολυ ισχυρο αντιβιοτικο που εχει μειον (οχι παντοτε δραστικο ) μονο σε gram + μικροβια (μια απο τις κατηγοριες μικροβιων πχ αιμοφιλικος στρεπτοκοκκος ) ,μονο θετικα μπορει να εχει σε μικροβια που ειναι στο φασμα δρασης του (δεν εχει καμμια τοξικη ουσια αν δοθει συμφωνα με τις οδηγιες του ) ,αν για καποιους το τελικο αποτελεσμα τους ξενιζει ,εμενα οχι .το μονο κακο που μπορει να κανει σε σχεση παντα με αλλα αντιμικροβιακα φαρμακα μια κινολονη (γιατι παρενεργειες εχουν ολα πχ η χλωραμφενικολη ειναι υποπτη για καρκινογενεσεις , οι τετρακυκλινες και οι κινολονες που ανηκει το baytril σε μικρα πουλια απορροφουν το ασβεστιο ,τουλαχιστον της διατροφης τους ,αν οχι του οργανισμου τους κλπ ) ειναι αν δοθει σαν αντιβιωση σε προβλημα που δεν ειναι μικροβιο αλλα μυκητας ,μαλλον τον γιγαντωνει ,γιατι ειναι οτι πιο επικινδυνο για την καλη χλωριδα και πανιδα του γαστρεντερικου ,αφου ειναι η πλεον ευρεου φασματος αντιβιωση ( το ιδιο κανουν και οι τετρακυκλινες σε μεγαλο βαθμο ,ασχετα αν σε καποια μικροβια ειναι πια μη δραστικες ,στους καλους γαλακτοβακιλλους ειναι ... ) δημιουργωντας συνθηκες ευκολης αναπτυξης τους .αυτο γιατι οι γαλακτοβακιλλοι δημιουργουν ph στο οργανισμο που δεν επιτρεπει την αναπτυξη των μυκητων .ας καταλαβουμε λοιπον οτι δεν υπαρχουν υπαρχουν μονο μικροβιακες λοιμωξεις αλλα και μυκητισιακες (οσο και αν δεν θελουν καποιο να το χωνεψουνε ) ,ουτε υπαρχουν επικινδυνα φαρμακα ,αλλα καταλληλα φαρμακα ,που πρεπει να συστηνονται μονο απο τους γιατρους .οποτε εγω κανω το αντιθετο ,αυτο γινεται μονο σε καποιον που δεν εχει σκοπο να παει ( ή δυνατοτητα ) και το κανω παντα τονιζοντας οτι δεν ειμαι γιατρος και δεν ειναι γνωματευση οτι κανω αλλα απλη γνωμη .οι γνωματευσεις ειναι μονο των γιατρων .εχω παιδαγωγικα και ηλεκτρονικα εχω σπουδασει .

Mia_andrea
22-09-12, 23:24
Πανο, δεν εδωσα το teniazine, γιατι θεωρησα λαθος να το δωσω στα τυφλα και χωρις πραγματικο λογο....αυτο που εκανα ειναι να φωναξω σημερα αλλη κτηνιατρο...αυτη μου ειπε οτι δεν εχει ψειρες, αλλα ξηροδερμια λογω αβιταμινωσης, που του εχει προκαλεσει και πολλα απο τα συμπτωματα που της ειπα..μου ειπε να δωσω multi vit, 1 σταγονα στο στομα για 3 μερες, σαν δοση εφοδου και μετα στο νερο εφ'ορου ζωης...επισης να του δινω αυγο, , λαχανικα κλπ. Για την πολιδιψια και πολυουρια, δεν μου εδωσε εξηγηση..ειπε να να τα ξαναπουμε σε λιγες μερες, οταν λογικα το καναρινι ανακαμψει με τις βιταμινες...φυσικα ουτε λογος να του βαλω ξανα pinex, ποσο μαλλον frontline !....για την πολυδιψια, αρχιζω να ενοχοποιω το ulra levure που περιεχει σακχαρα και του το εριχνα αδιαλυτο στην τροφη, κατ'εντολη του προηγουμενου πτηνιατρου...το περιεργο ειναι οτι το απογευμα δεν ειχε τοσο υδαρεις, μαλλον κανονικες, για να μην πω μικρες.....του εβαλα κιτρινη αγορασμενη βιταμινη προσωρινα και αντιστρες....

Mia_andrea
22-09-12, 23:34
Τις γνωμες των πτηνιατρων ακολουθησα ως τωρα, μονο που φαινεται να μην συμπιπτουν ακριβως...οπως συμβαινει και με τους γιατρους αλλωστε....οσο για την ενημερωση, εγω την κανω, αν και καποιοι φαινεται να ενοχληθηκαν...ειπα να το κλεισω το θεμα, αλλα επειδη, υπαρχουν ευτυχως και οι καλοπροαιρετοι, οπως ο Πανος για παραδειγμα, γιαυτο συνεχιζω την ενημερωση σε αυτους που ενδιαφερονται για το πουλι

11panos04
23-09-12, 01:37
Μαρια,για την πολυβιταμινη που λες εφορου ζωης,εννοεις οτι απο κει κ μετα μόνο στο νερο κ οχι στο στομα φανταζομαι,οχι οτι θα υπαρχει μονιμα στο νερο...

Δε θυμαμαι αν αναφερθηκε στην αρχη,αλλα πολυδιψια προκαλει καί το μηλοξυδο,αν ειχε δοθει δλδ,τις ημερες εκεινες,ενημερωτικα παντα,ιδιως αν πεσει κ λιγο παραπανω,τα πουλια τελειωνουν τη ποτιστρα σχετικα γρηγοροτερα απο το καθαρο νερο,γιατι δε ξεδιψουν,δινει αυτη την αισθηση το μηλοξυδο,αλλα το συγκεκριμενο δεν ειναι κατι επικινδυνο,απλως βαζεις πιο λιγο.Λεω,αν σε περιπτωση που εδωσε μηλοξυδο παρατηρησες κατι τετοιο.Μακαρι να του περασει παντως...

Φιλικα

Δημητριάδης Νίκος
23-09-12, 13:44
Μαρια,για την πολυβιταμινη που λες εφορου ζωης,εννοεις οτι απο κει κ μετα μόνο στο νερο κ οχι στο στομα φανταζομαι,οχι οτι θα υπαρχει μονιμα στο νερο...

Δε θυμαμαι αν αναφερθηκε στην αρχη,αλλα πολυδιψια προκαλει καί το μηλοξυδο,αν ειχε δοθει δλδ,τις ημερες εκεινες,ενημερωτικα παντα,ιδιως αν πεσει κ λιγο παραπανω,τα πουλια τελειωνουν τη ποτιστρα σχετικα γρηγοροτερα απο το καθαρο νερο,γιατι δε ξεδιψουν,δινει αυτη την αισθηση το μηλοξυδο,αλλα το συγκεκριμενο δεν ειναι κατι επικινδυνο,απλως βαζεις πιο λιγο.Λεω,αν σε περιπτωση που εδωσε μηλοξυδο παρατηρησες κατι τετοιο.Μακαρι να του περασει παντως...

Φιλικα

Παναγιώτη μια διευκρίνηση σε παρακαλώ
προκαλεί το μηλοξυδο αραιωμένο κατά 90% την πολυδιψία ,η δίνει την αίσθηση αυτή ;
Και αν προκαλεί την πολυδιψία ,θα ήθελα την πηγή της πληροφορίας αυτής.

11panos04
23-09-12, 14:37
Η πηγη βρισκεται στα κλουβια,οταν βλεπεις τα πουλια,ενω κανονικα αδειαζουν την ποτιστρα στις 3 ημερες περιπου,μεσα σε μια μερα να την εχουν τελειωσει.Εγω δε γνωριζω απο αραιωσεις κλπ,στο συγκεκριμενο θεμα...ξερω αυτο που ειχε πει καποτε κτηνιατρος στο συλλογο,την ιδια δοσολογια κ τροπο χορηγησης κανω.

Φιλικα

jk21
23-09-12, 16:58
αλλα ξηροδερμια λογω αβιταμινωσης, που του εχει προκαλεσει και πολλα απο τα συμπτωματα που της ειπα..μου ειπε να δωσω multi vit, 1 σταγονα στο στομα για 3 μερες, σαν δοση εφοδου και μετα στο νερο εφ'ορου ζωης...επισης να του δινω αυγο, , λαχανικα κλπ.

καλοπροαιρετα

ρωτα της ποια βιταμινη υποπτευεται οτι η ελλειψη της σε ικανη ποσοτητα εχει προκαλεσει την ξηροδερμια (σαν γιατρος υποθετω ξερεις και συ ) και μετα αξιολογησε το παρακατω και ισως δοθουν και στα αλλα ερωτηματα εξηγησεις

http://www.africangreys.com/articles/nutrition/skincare.htm

Vitamin A has always been considered an important skin vitamin. It is also a promoter of health of the eyes, feathers, and reproductive system, while it is also important as a regulator of the immune system. Many supplements intended for skin and immune problems have considerable amounts of vitamin A. Vitamin A deficiency may include symptoms such as allergies, sinus trouble, sneezing, susceptibility to infection, rough dry skin, as well as abnormal hormonal activity, possibly creating reproduction problems. Vitamin A has many uses as a dietary supplement as it aids in the growth and repair of body tissues and helps maintain smooth disease-free skin. Internally, it helps protect the mucous membranes of the mouth, throat, lungs and gastrointestinal tract, thereby reducing the chance of infection. Fish liver oil is one of the richest sources of vitamin A. It contains Omega 3 fatty acids needed for healing and for the construction of new skin.

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=15+1829&aid=3090
Which birds are at risk for candidiasis?

Candidiasis is most common in young birds, especially cockatiels. It is also more common in birds with suppressed immune systems. Factors that may increase the risk of a bird having candidiasis include:

Delayed crop emptying
Prolonged antibiotic use
Poor sanitation
Vitamin A deficiency
Malnutrition (seed only diets)
Presence of other infections such as poxvirus or Trichomonas
Presence of other health problems such as trauma(τραυμα; πχ οταν βγηκε η κυστη; ) or smoke inhalation
Stress, brought on by the shipping process or by being moved

jk21
23-09-12, 17:15
θα αρκουσαν ισως αυτα για να υποστηριξω οτι το μηλοξυδο δεν προκαλει διψα αλλα ξεδιψα

http://bodyecology.com/articles/dehydration_more_common_than_realize.php#.UF8H8rLN _fQ

dd apple cider vinegar to your water. Apple cider vinegar in water makes an potassium-rich and alkalizing drink that helps you digest animal protein and lowers your blood sugar.

http://eatlean2.blogspot.gr/2012/06/apple-cider-vinegar.html

Have some apple cider vinegar water before meals to curb your appetite and quench your thirst.

http://www.greenfootsteps.com/vinegar-and-health.html

Put one to two teaspoons of cider vinegar in a large glass of water and drink when you are thirsty.

αλλα οταν λεμε κατι πρεπει να το δικαιολογουμε και οχι απλα να δινουμε λινκ που απλα συστηνουν το μηλοξυδο για να ξεδιψουμε .το μηλοξυδο ειναι πολυ ισχυρη πηγη καλιου αλλα και αλλων ηλεκτρολυτων .δεν σας βομβαρδιζω με αλλα λινκς αλλα αν χρειαστει και αμφισβητειται ,θα το κανω .η διψα ενος ζωντανου οργανισμου μειωνεται με επαρκη ληψη ηλεκτρολυτων .ειναι η ιδιοτητα αυτη που κανει τα λεγομενα μεταλλικα νερα καταλληλα για αυτο το σκοπο και τους αθλητες να προτιμουν πηγες αυτων των ηλεκτρολυτων

http://www.bodybuilding.com/store/apple.html

τωρα τι μπορει να προκαλει τα πουλια να πινουν περισσοτερο νερο που εχει μηλοξυδο; ισως η αισθηση ξεδιψασματος που τους δινει ... ισως σαν ενστικτωση κινηση απο την ανακουφιση απο << ερεθισμους >> λευκοκιτρινου χρωματισμου ..... στη βλενογονο της οδου της τροφης που ισως υπαρχουν απο καταχρηση αντιβιοτικων ή ζαχαρης των ετοιμων αυγοτροφων ...

Mia_andrea
23-09-12, 19:38
Τα νευρολογικα συμπτωματα θα μπορουσαν να οφειλονται σε αβιταμινωση του συμπλεγματος Β, και η ξηροδερμια σε ελλειψη της Α....θεωρω οτι η διακοπη πρωτεινης και βιταμινων, κατοπιν συστασης του προηγουμενου πτηνιατρου, που το βρηκε "παχυσαρκο", ηταν λαθος γιατι εξασθενησε τον οργανισμο του...προσθεσε το στρες απο 2 αφαιρεσεις κυστεων φτερου, εκ των οποιων η μια ματωσε κιολας, τα συνεχη πιασιματα κλπ και η κατασταση χειροτερεψε....σημερα του εβαλα αυγο και κιτρινη βιταμινη....αυριο θα αγορασω το multi vit...δεν ξερω αν η σταγονα στο στομα του πεσει πολλη, αλλα μου ειπε οτι για 3 μερες πρεπει να τον φορτωσω, οπως και εφορου ζως βιταμινες?...η πολυουρια εχει υποχωρησει...σαφως οφειλοταν στο προβιοτικο με τα σακχαρα...παντως νερο πινει ακομα αρκετο...τις κενωσεις τις βλεπω καλυτερες παντως...

Δημητριάδης Νίκος
23-09-12, 20:29
Παναγιώτη θα προσθέσω και αυτό δανεισμένο από κάποιον φίλο με αγάπη.

http://bletsas.gr/vinegar/

Τελειώνοντας θα ρωτήσω, όταν πίνεις το ποτάκι σου γιατί σου προσφέρουν καροτακι βουτηγμένο στο ξύδι; (Θα σου έχει συμβεί)
Πως σου φαίνεται η σκέψη ότι το πουλί πίνοντας μηλοξυδο ανακουφίζεται επειδή έχει μύκητες για αυτό πίνει πολύ,δεν σου έχει συμβεί εσένα όταν τρως τσουσκα; (πιπεριά καυτερή)

jk21
23-09-12, 21:30
Τα νευρολογικα συμπτωματα θα μπορουσαν να οφειλονται σε αβιταμινωση του συμπλεγματος Β, και η ξηροδερμια σε ελλειψη της Α....θεωρω οτι η διακοπη πρωτεινης και βιταμινων, κατοπιν συστασης του προηγουμενου πτηνιατρου, που το βρηκε "παχυσαρκο", ηταν λαθος γιατι εξασθενησε τον οργανισμο του...προσθεσε το στρες απο 2 αφαιρεσεις κυστεων φτερου, εκ των οποιων η μια ματωσε κιολας, τα συνεχη πιασιματα κλπ και η κατασταση χειροτερεψε....σημερα του εβαλα αυγο και κιτρινη βιταμινη...

αφου δεχεσαι οτι η ξηροδερμια οφειλεται σε ελλειψη της βιταμινης Α ,επισης προσθετεις οτι το στρες μετα την αφαιρεση κυστεων αυξηθηκε και το πουλι χειροτερεψε μετα απο τις επεμβασεις αυτες ,δεν βρισκεις αξιο διευρευνησης απο την πτηνιατρο και υποψιας απο εσενα του ενδεχομενου που με σαφηνεια θετει το peteducation.com ,παγκοσμια γνωστη πτηνιατρικων θεματων ιστοσελιδα υπογεγραμμενη απο τους doctors foster and smith; δηλαδη οτι υπαρχουν οχι μια αλλα δυο αν οχι περισσοτερες προυποθεσεις για αναπτυξη των candida που ετσι κι αλλιως υπαρχουν στους οργανισμους σε μη παθογονους πληθυσμους και αυξανονται μονο υπο τετοιες συνθηκες;

http://www.peteducation.com/article.cfm?c=15+1829&aid=3090

αν προσθεσεις και κιτρινη βιταμινη στη διατροφη του (που δεν ειναι βιταμινη αλλα μπισκοτο με αγνωστου ειδους χρωστικες και μπολικη ΖΑΧΑΡΗ ... δεν μπαινω σε διαδικασια να αναζητησω την πρωτη υλη του μπισκοτου ... ) σε ενδεχομενη υπαρξη candida θα κανεις ακομα πιο επικινδυνα τα πραγματα .oχι οτι πανε πισω σε ζαχαρη οι ετοιμες αυγοτροφες .μεχρι η γιατρος να σου απορριψει την υπαρξη καντιντιασης δινε σπορους ,αυγο και χορταρικα .οχι φρουτα που εχουν αρκετα σακχαρα

Mia_andrea
23-09-12, 22:13
Aν και οι 3 κτηνιατροι που το ειδαν, δεν μιλησαν για υπαρξη ή εστω υπονοια μυκητων, πρεπει να ειναι ολοι τους ασχετοι και δεν νομιζω...δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις για τους μυκητες...το ιδιο ελεγες και για σαλμονελλωση και διαψευστηκες....εντελως φιλικα και ως γιατρος που ειμαι, θα σου πω οτι αν ολοι διαβαζαν τη θεωρια, θα ηταν ολοι γιατροι....το να επιμενεις, χωρις να εισαι γιατρος και ουτε καν να εχεις εξετασει το πουλι, ειναι παρατολμο και εως επικινδυνο γιατι μπορει ενα φαρμακο που δεν χρειαζεται να βλαψει αντι να ωφελησει...ξερω οτι εχεις καλη προθεση και φαινεται να αφιερωνεις χρονο και σε διαβασμα και σε συμβουλες εδω, αλλα ξαναλεω αλλο η συμβουλη κι αλλο να αμφισβητεις επαγγελματιες του ειδους...κι εγω δεν ακολουθω τυφλα οτι μου πουν, αλλα ακολουθω και την δικη μου λογικη και γνωση..και γι αυτο δεν του εδωσα ουτε baytril, ουτε frontline, ουτε teniazide που ισως και να το ειχαν ξεκανει τωρα που μιλαμε...

jk21
23-09-12, 22:49
ΜΑΡΙΑ στους δυο τελευταιους γιατρους ανεφερες (και σιγουρα στη τελευταια γιατρο ) οτι μαλλον ηρθαν σπιτι σου να δουνε το πουλακι .αν και δεν κατανοω τον λογο να επιμενεις η εξεταση να γινει μακρια απο το χωρο που μπορουν με ολα τα μεσα που διαθετουν να το εξετασουν ,εφοσον εκεινοι το κανανε οφειλω να το σεβαστω .τους γιατρους (τουλαχιστον τον προτελευταιο ,τον αμφισβητισες επισημα εσυ (η δικια μου γνωμη στην ουσια δεν μετραει ) που δεν εκτελεσες την εντολη του και φωναξες νεα γιατρο .η νεα γιατρος που ηρθε διεγνωσε ξηροδερμια και απο οτι καταλαβα υποβιταμινωση ή αποβιταμινωση (δεν το γνωριζω ,σε εσενα μιλησε ) βιταμινων που κατ εσε για την ξηροδερμια ειναι η βιταμινη Α .Συνηθισμενο συμπτωμα περαν της ξηροδερμιας που δειχνει αυτη την υποβιταμινωση ,ειναι λευκοκιτρινες επιφανειες στο βαθος του στοματος των πτηνων που μπορει μαλιστα να μπερδευτουν με καντιντιαση .αν διεγνωσε ξηροδερμια λογω υποβιταμινωσης ,σιγουρα εκανε και εναν ελεγχο εκει .αν δεν εκανε ,μαλλον η εξεταση της ηταν ελλειπης .οσο γνωριζω απο πολλα μελη των φορουμ που επισκεπτονται πτηνιατρους ( πολλοι παροτρυνομενοι απο εμενα ,ειδικα αν εχουμε και προσωπικη επικοινωνια ) ,σχεδον ολοι οι γιατροι κανουν αυτη την οπτικη εξεταση ,ανεξαρτητα αν ψαχνουν για μυκητες ή οχι .ειναι μεσα στις κινησεις ρουτινας που λενε .μεσα στην γενικη εξεταση του πουλιου .αν λοιπον επιβεβαιωσε με τετοιο συμπτωμα που ισως ειδε στο στομα του πουλιου την υποβιταμινωση (αλλιως ξηροδερμια δεν μπορει καποιος να ειναι σιγουρος 100% οτι οφειλεται σε υποβιταμινωση βιτ Α ) ,τοτε η εξεταση λογικα εχει και συνεχεια στο ιατρειο οπου πρεπει με εξετασεις εργαστηριακες (εκεινη ξερει ποιες ) θα διαπιστωσει αν οι λευκες επιφανειες ειναι μονο υποβιταμινωση και οχι κατι παραπανω .προσωπικα δεν εχω μεχρι στιγμης να πω τιποτε που με κανει να διαφωνω σε γνωμη (οχι γνωματευση ) με την τελευταια γιατρο .οσο για την σαλμονελλωση ,την ειχα αναφερει σαν μια περιπτωση που δινει νευρολογικα συμπτωματα και πραγματι ετσι συμβαινει αν το μικροβιο φτασει σε νευρολογικης φυσεως κυτταρα .ομως δεν δινει μονο η σαλμονελλωση τετοια συμπτωματα (που δεν ξερω αν εγινε καλλιεργεια για να απορριφτει η υπαρξη της ) αλλα και η τεραστια ελλειψη καποιων βιταμινων αλλα και αλλες αιτιες .στην παντελη ελλειψη καποιων βιταμινων ,αν αυτο ειναι η αιτια ειτε εχεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης εσυ (αρα λιγη αυτοκριτικη δεν βλαπτει ) ή η κακη συσταση του πρωτου γιατρου που με κατηγορεις οτι αδικα τον αμφισβητω .τελικα ποιος απο τους δυο φταιει; εσυ ή ο αρχικος γιατρος ; που ειδες εσενα που απευθυνθηκες σε γιατρο να σου προτεινω καποιο φαρμακο; που ξερεις αν σε αυτους που προτεινω (οχι σε ολους ) δεν δεχομαι πιεση και απο πμ για να το κανω; ειναι σωστο να το κανω υπογεια ωστε να μην παιρνω το μεριδιο της ευθυνης και του λαθους ; δεν θελησα και ουτε θελω να σε κανω να παρακουσεις γιατρο .ημουν σαφης .να θεσεις την περιπτωση αυτη στη γιατρο προς διερευνηση .θεωρεις οτι οι γιατροι παντα σκεπτονται καθε ενδεχομενο ; δεν ειναι και αυτοι ανθρωποι με την κουραση τους ,τα προσωπικα τους ή και την απειρια τους καποια φορα .εγω σαν δασκαλος δεν θεωρω οτι εχω το αλαθητο οταν διδασκω ηλεκτρονικα στα παιδια μου .δεν θελεις; οκ .εγω καλοπροαιρετα το καθηκον μου το εκανα σκεπτομενος το πουλακι .

μιλησες οτι διαβαζω πολυ θεωρια .... τα ιδια μου λενε και εκτροφεις που δινουν φαρμακα μονοι τους , παροχυμενα που η θεωρια απορριπτει χωρις εξετασεις και συσταση γιατρου .ετεροκλητη ταυτιση ...

επειδη οι πτηνιατροι που ηρθαν στον χωρο σου προφανως δεν στηριχτηκανε μονο στη θεωρια για να κανουν διαγνωση (αλλιως θα τους απερριπτες ) ποιες συγκεκριμενες κινησεις και εξετασεις κανανε για να βγαλουν διαγνωση;

ελπιζω να μην δινεις ακομα μιγμα για καρδερινες γιατι ειναι πολυ πιο λιπαρο και θα δημιουργησει επιπλεον προβλημα στο πουλι

Mia_andrea
24-09-12, 13:02
Θα μπορουσα να πω πολλα ως απαντηση, αλλα νομιζω δεν ωφελει η συνεχης αντιπαραθεση....το μονο που εχω να πω ειναι οτι εγω εχω τη συνειδηση μου ησυχη, γιατι δεν επαψα να κανω το παν για να βοηθησω τον Αχιλλεα μου και θα συνεχισω μεχρι να τον κανω καλα....

Thanasissin
24-09-12, 14:02
το πουλί αν θα φτιάξει θα φτιάξει απο μόνο του, ύστερα απο τόσα που του έχεις κάνει.

Αν με ρωτήσεις (γιατί για να συνεχίζεις να γράφεις ζητάς την άποψη των μελών και τα σχόλιά τους) η ζυγαρια γερνει στο να ψοφησει (πάντα με όσα μας εχεις πει ότι έχει κ τις θεραπείες που έχεις κάνει)

Mia_andrea
24-09-12, 14:17
Σου ζητησα να μην ασχολεισαι, αφου ειναι φανερο οτι δεν ενδιαφερεσαι για το καναρινι, αλλα μαλλον επιθυμεις να πεθανει, οπως αλλωστε "προεβλεψες" ατυχως 2 φορες...και θα πεθαινε, αν ακολουθουσα την συμβουλη σου, να του δωσω frontline, αλλα δεν το εκανα φυσικα !...οσο για το γιατι συνεχιζω να γραφω, ειναι επειδη μου το ζητανε οσοι ενδιαφερονται, και οχι για σενα...το βρισκω λυπηρο να συμπεριφερεσαι ετσι....

Thanasissin
24-09-12, 14:39
συγγνωμη αλλα ειναι προφανές οτι δεν επιθυμώ να πεθάνει το πουλί σου, αλλωστε καλοπροαιρετα προσπάθησα να βοηθήσω απο την αρχή και όχι να το σκοτώσω όπως λες.

Το συμπέρασμα προκύπτει απο την μικρή εμπειρία που έχω αποκομίσει απο τα λίγα πουλιά που έχουν περάσει απο μένα και εχω αντιμετωπίσει επιτυχώς/αποτυχημένα στο παρελθόν.

Θα πρέπει να μάθεις να ακούς τις συμβουλές των υπολοίπων και να μην τις μεταφράζεις κατα το δοκούν, εφόσον επέλεξες να διατυπώσεις δημόσια τις σκέψεις, αγωνίες, προβλήματα. Δημόσια λοιπον θα δεχθείς και την κριτική για το προβλημά σου και την αντιμετώπισή του απο σχετικούς, άσχετους, κακοκπροαιρετους, καλοπροαιρετους χωρίς να μπορείς να απαγορεψεις σε κανεναν αν θα γράψει ή όχι ασχετα με το αν ειναι γιατρός ή όχι.

Θοδωρής
24-09-12, 16:51
[QUOTE=Δημητριάδης Νίκος;77474]Παναγιώτη θα προσθέσω και αυτό δανεισμένο από κάποιον φίλο με αγάπη.

http://bletsas.gr/vinegar/
Καλησπερα Νικο.
Οντος το ξυδι ειναι το κατι αλλο αλλα το νουμερο 48 ειναι αντιθετο σε οσα ξερω για τα πουλια.
Δηλαδη στην περιοδο αναπαραγωγης εχω μαθει μεσα απο τα φορουμ οτι δεν δινουμε μυλοξυδο στις θηλυκιες γιατι δεσμευει το ασβεστιο.
Μαρια ολοι νοιαζομαστε για το πουλακι σου και οποιος εχεις τις γνωσεις σου προτείνει κατι για το καλυτερο οχι για να ψωφησει.
Οπου υπαρχει γιατρος η γνωμη μας περισευει (εκαστος στο ιδος του) απλα σου λενε αυτοι που ξερουν και κατι παραπανω για να εισαι υποψιασμένη να κανεις και μια ερωτηση στο γιατρο παρα πανω που μπορει να μην την εχεισ σκεφτει εσυ αλλα να διεφυγε και του γιατρου
Μακαρι να τα καταφερει

Mia_andrea
14-10-12, 14:11
Παιδια, επανερχομαι, γιατι ο Αχιλλεας εδω και λιγες μερες εχει προβλημα στα ποδια...ξεκινησε με κοκκινιλα στο κατω μερος (πατουσα), που τον δυσκολευε να παταει τα ποδια του...τωρα, αφου του εβαλα antiseptine καθημερινα, υποχωρησε απο κατω, αλλα η φλεγμονη επεκτ6914αθηκε κι απο την πανω πλευρα...επισυναπτω φωτογραφιες....επισης συνεχιζει να εχει πτερορροια, κυριως στο σβερκο και ακουω και ενα τσακ τσακ ηχο που καν6913ει με το ραμφος του..υποπτευθηκα ακαρεα τραχειας και χτες του εβαλα pinex spot on...κυριως ομως ανησυχω για τα ποδια του..τι μπορει να ειναι?..μολυνση?6912

jk21
14-10-12, 16:52
ΜΑΡΙΑ το πουλακι εχει σιγουρα ακαρεα των ποδιων (knemidocoptes ) και θελει καταλληλη αλοιφη .αν εχει προβλημα στην πατουσα απο κατω (να βγαλεις φωτο να το δουμε ) ισως εχει και bumble foot δηλαδη ποδοδερματιτιδα και θελει τοπικη αντιβιωτικη αλοιφη με τις celestoderm και bactroban να ειναι δυο αρκετα καλες και αν ειναι προχωρημενη (πρεπει να δουμε απο κατω ) τοτε ισως και εσωτερικη αντιβιωση .παραλληλα ενισχυση με βιταμινη Α και πατηθρες απο σχοινι ιστιοπλοιας

για το θεμα της πτεροροιας τα εχω πει πολλες φορες στο παρον νημα ...

ANESTIS
14-10-12, 17:28
Σχετικά με τον ήχο που αναφέρει η Μαρία, σε τι μπορεί να οφείλεται; Είναι ένας ήχος σαν να καθαρίζει σπόρια.. Τον κάνει και εμένα μια θηλυκιά μου.. Είναι κάποιο πρόβλημα;

Thanasissin
14-10-12, 18:07
Ο ηχος υποδηλωνει ακαρεα της τραχειας.

Mia_andrea
14-10-12, 18:38
Eδω και 2 βδομαδες, κατοπιν συστασης της κτηνιατρου που τον ειδε την τελευταια φορα, του εδινα αυγο 3 φορες την εβδομαδα (αντιθετα οι 2 πρωτοι πτηνιατροι μου το ειχαν απαγορευσει) και βιταμινη multi vit. Υποψιαζομαι οτι το αυγο ευθυνεται, λογω αποτομης αυξησης πρωτεινων, που του προκαλεσε το bumble foot...του εβαλα απο την αρχη antiseptine, αλλα βλεπω επεκταση προς το πανω μερος και συνεχιζει να μην τα παταει καλα τα ποδια του, σαν να ποναει...σημερα του εβαλα betadine, αλλα δεν ξερω αν κανω σωστα...τα εχω χασει πια με τους πτηνιατρους...ο καθενας μου λεει διαφορετικα και το πουλι, αντι να παει καλυτερα, πηγαινει χειροτερα ! Το podagrine κανει και για bumble foot?

jk21
14-10-12, 18:52
o ηχος αυτος ειναι συμπτωμα προβληματος στο αναπνευστικο .πολλες οι αιτιες ,μεσα σε αυτες και τα ακαρεα .δεν νομιζω στην περιπτωση μας να ειναι ακαρεα .επισης σε καμμια περιπτωση δεν ειναι οταν σε ενα κλουβι υπαρχουν πανω απο ενα πουλια και μονο ενα το κανει .τα ακαρεα της τραχειας μεταδιδονται στο πι και φι εφοσον βεβαια υπαρχουν ... και τα μικροβια .οχι οι μυκητες οι οποιοι ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας πουλιου και υποπτης διατροφης για να επεκταθουν

το podagrine δεν κανει για bumble foot .το bumble foot οφειλεται σε μικροβιο και θελει τοπικη μικροβιακη αγωγη ή γενικη σε εντονο προβλημα .δεν ξερουμε αν υπαρχει αν δεν δουμε φωτο.αιτιες ειναι οι πλαστικες πατηθρες ,οι λερωμενες πατηθρες που μολυνουν τυχον πληγη σε αμυχη του ποδιου και η ελλειψη βιταμινης Α που ευνοει τις δερματοπαθειες .το αυγο ενισχυει τον οργανισμο με βιταμινη Α .η αυξημενη πρωτεινη ειναι προβλημα μονο σε ουρικη αθριτιδα .δεν εχει συμπτωματα ουρικης αθριτιδας

δεν προκειται να λυθει το βασικο προβλημα του πουλιου με σκευασμα της ταφαρμ που απο οτι καταλαβαινω εσυ ή οι γιατροι εχουν αδυναμια ,γιατι δεν εχει φαρμακο για μηκυτες ....

Mia_andrea
14-10-12, 19:07
Δεν θεωρω συμπτωση την αλλαγη διατροφης με προσθηκη αυγου και βιταμινων με οτι επαθε το bumble foot σε αυτη την χρονικη περιοδο...απο τις φωτογραφιες που εστειλα δεν φαινεται αν ειναι buble foot η απλα ακαρεα??....εγω παντως βλεπω καθαρα φλεγμονη, δηλαδη ερεθισμο και διογκωση...(δεν παιρνω ποσοστα απο την tafarm, για να της εχω αδυναμια)...

jk21
14-10-12, 19:14
δεν εχει σχεση η ταφαρμ με γιατρους για ανθρωπους για να υπονοω κατι τετοιο

το bumble foot ειναι στην πατουσα την οποια δεν εχω δει στις φωτο για να πω οτι εχει με σιγουρια

http://spirosnet.wordpress.com/%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B5%C F%82-2/%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CF%82/

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι τοσο εντονο οσο στις φωτο στο αρθρο .

το πουλι εχει σιγουρα και ακαρεα των ποδιων και θελει ειτε επαλειψη με βαζελινη εκει χαμηλα ειτε με επιθολ ειτε με ποδαγριν

περι αυγου κλπ εξηγησα

Mia_andrea
14-10-12, 20:05
Οκ....θα του βαλω αυριο ποδαγριν για τα ακαρεα, αντι για το αντισηπτικο, και αν μπορεσω θα βγαλω και φωτογραφια απο κατω, για να το δεις...ελπιζω να μην ειναι bumble foot..να συνεχισω να του βαζω βιταμινη στο νερο και αν ναι, ποια..εχω antistress, multi vit, tabernil...το αυγο παντως για καλο και για κακο το εκοψα εντελως παλι

jk21
14-10-12, 23:50
οι δυο πρωτες δεν κανουν για πτεροροια .η τριτη δεν ξερουμε ποια tabernil ειναι (κανει η total ή η muda ) αλλα καθε βιταμινη για πτεροροια εχει αμινοξεα για τα οποια επειδη τα εχει το αυγο ,εσυ το κοβεις ... το ενα κοντρα στο αλλο .... δεν φταιει το αυγο ουτε για τα ακαρεα των ποδιων ,ουτε για το bumble foot που δεν ξερεις καν ακομα αν υπαρχει .πτεροροια ακομα και φυσιολογικη χωρις παροχη αυγου δεν περνα ευκολα .ασε με εμενα και τις εμμονες μου και ειδοποιησε τη γιατρο οτι το πουλι συνεχιζει την πτεροροια .ελπιζω οι κουτσουλιες να ειναι ενταξει .εχουμε καιρο να τις δουμε .Μαρια απο ενα σημειο και μετα καποια πραγματα ειναι δυσκολο να αντιμετωπιστουν .πρεπει συντομα να παρεις αποφασεις .

Mia_andrea
15-10-12, 14:15
Σημερα το πρωι παρουσιαζει εντονη επιδεινωση..εκτος του οτι τα ποδια του τον δυσκολευουν να στηριχθει, δεν τρωει, αναπνεει γρηγορα και κανει και αυτον τον ηχο τσακ τσακ κατα διαστηματα..πηρα τον πτηνιατρο, αλλα μου ειπε δεν μπορει σημερα...προτεινε να του ξεκινησω bAYTRIL, ομως επειδη δεν βρηκα, του εβαλα aviomycine στην ποτιστρα, αλλα δεν ειμαι σιγουρη ποσο νερο θα πιει, ετσι οπως ειναι...προσπαθησα με την συριγγα, αλλα δεν μπορεσα...για πρωτη φορα σημερα φοβαμαι μηπως πεθανει απο την κλινικη εικονα που βλεπω...σκεφτομαι να προσθεσω asminine το νερο, για την γρηγορη αναπνοη...που μπορει να οφειλεται αυτη η επιδεινωση?..χτες του εβαλα betadine στα ποδια...μηπως αυτο τον πειραξε?..δεν ξερω πια τι να σκεφτω...εχω απελπιστει...το επομενο 24 ωρο ειναι κρισιμο..¨(

jk21
15-10-12, 16:37
ελπιζω το πουλακι να ζει .πιστευω οτι εχει δευτερογενη αναπνευστικη λοιμωξη σε υπαρχον υποβαθρο απο μυκητες που το ειχαν εξασθενησει ,αν η επιδεινωση ηταν αποτομη .μιλας με την γιατρο σου ,της λες οτι δεν βρισκεις baytril και ζητας την αδεια να δωσεις bactrimel (αν μπορει σου δινει δοσολογια ) σε συνδιασμο με nystamycin ή εστω το πρωτο ,αν και φοβαμαι οτι σκετη αντιβιωση θα χτυπησει το μικροβιο και θα χειροτερευσει τους μυκητες ... .
αν σου δωσει το οκ και δεν εχει χρονο να σου υπολογισει δοσολογια μου το λες και σου στελνω πμ ,δικια μου μη εγκριτη (για το bactrimel .για το nystamysin ειναι ) υπολογισμενη βασει του
http://www.366translation.com/uploads/image/120410014028.pdf σελ 355-356

Trimethoprim/Sulphonamide (Potentiated
sulphonamides)

Birds: 8-30 mg/kg i.m. q12h; 20-100 mg/kg p.o. q12h; pigeons:

MGLDRINKINGWATER

δες επισης απο κατω στην κοιλια του αν ειναι πρησμενη οπως εδω ή καπως ετσι

http://i.imgur.com/DcYm4l.jpg

Mia_andrea
16-10-12, 13:49
69216920Σημερα ειναι καλυτερα σε σχεση με χτες, μετα την προσθηκη aviomycine, asminine στο νερο..στελνω σημερινες φωτογραφιες των ποδιων και κουτσουλιας...6919

jk21
16-10-12, 16:12
το σιγουρος ειναι οτι θελει αγωγη για ακαρεα των ποδιων .απο κει και περα μονο στην αριστερη φωτο φαινεται κατι σαν να κοκκινιζει απο κατω απο την πατουσα .οριακα .ισως ειναι bumble foot αλλα μονο φωτο απο το κατω μερος θα δειξει κατι σαφες .θα το δει ο γιατρος και θα αποφασισει.ευτυχως το aviomysin εκανε δουλεια .το asminine καλο ειναι για το μουσειο ...οξολονικο οξυ απο κατι δεκαετιες πριν (οχι δεκαετια ... ) .αν το πουλακι δεν σταματησει να εχει την νωχελικη σταση και το φουσκωμα του φτερωματος να το ψαξεις περισσοτερο .η κουτσουλια μακροσκοπικα ειναι οκ

Mia_andrea
28-11-12, 19:49
Παιδια, καλησπερα και παλι...εκει που νομιζα οτι τα προβληματα του Αχιλλεα τελειωναν, προ ημερων παρατηρησα οτι εβγαλε ξανα κυστη φτερου, (κοντα ή στο ιδιο σημειο, δεν ειμαι σιγουρη) με την προηγουμενη...προς το παρον του βαζω τοπικα αντισηπτικο καθε 2-3 ημερες....ξερω οτι το προβλημα με τις κυστεις ειναι γενετικο και κοινο για ρατσες οπως τα γκλοστερ...ομως επειδη εχω διαβασει και για διατροφικους παραγοντες, αναρωτιεμαι μηπως φταιω και γω σε κατι....στενοχωριεμαι γιατι ολο και κατι βγαζει και γιατι με ολη αυτην ταλαιπωρια δεν μου κελαηδαει οπως παλια....¨(

Thanasissin
28-11-12, 20:52
οι κύστες φτερών (απο οσο γνωρίζω) προκύπτουν απο μη ενδεδειγμένα ζευγαρώματα στους τύπους των φτερωμάτων κ ειναι κατι που δεν μπορείς να ξεφορτωθείς εφόσον σου έτυχε

panos70
28-11-12, 23:38
Δυστυχως για τον Αχιλλεα θα βγαζει κυστες συνεχεια ,και να του την αφαιρεις μετα απο δυο τρεις μηνες θα ξαναβγαζει στο ιδιο η σε διπλανο σημειο και ειναι απο γονεις που δεν επρεπε να ζευγαρωσσουν μεταξη τους,λογο οτι και η δυο ηταν μαλακοφτεροι

Mia_andrea
30-11-12, 19:03
Εχετε βγαλει μονοι σας κυστεις?...ο πατερας μου λεει αυτη τη φορα να του τη βγαλει ο ιδιος, αλλα θελω να ωριμασει καπως...εχω δει σε φωτογραφιες πως γινεται διανοιξη, αλλα φοβαμαι μηπως κινδυνεψει το καναρινι..παντως ο κτηνιατρος την προηγουμενη κυστη -ουτε νυστερι ουτε τιποτα-, την εσπασε μονος του καπως "βαρβαρα".....

Mia_andrea
10-12-12, 19:15
Παιδια, ανησυχω πολυ για τον Αχιλλεα...εχει βγαλει οχι μια, αλλα 2 κυστεις πολυ κοντα η μια στην αλλη...εχουν μεγαλωσει και τον εμποδιζουν στο πεταγμα και γενικα....εχει αφαιρεσει μονος του κανεις απο σας σε καναρινι του?...ο πατερας μου σκεφτεται να τις βγαλει, αλλα δεν το εχει ξανακανει...την προηγουμενη φορα ο πτηνιατρος μας ειπε, αν ξαναβγαλει, οτι μπορουμε να το κανουμε...φοβαμαι οτι ο Αχιλλεας μου δεν θα τα καταφερει...¨(

jk21
10-12-12, 19:39
σε ποιο σημειο ειναι ΜΑΡΙΑ ; ειναι σκληρες ή μαλακες αν της πιεσεις ελαφρα;

αν μπορεις βαλε μια φωτο

Mia_andrea
10-12-12, 20:21
734973507349Δημητρη, καλησπερα....ειναι στο φτερο πτησης, αρκετα μεγαλες, η μια μπροστα κι η αλλη λιγο πιο πισω, διπλα διπλα...νομιζω εχουν αρχισει να σκληραινουν, που οπως εχω διαβασει ειναι καλυτερο να αφαιρουνται οταν εχουν στερεοποιηθει...επειδη ειναι 2 φοβαμαι μηπως πεθανει απο ατρς ή απο κανενα κακο χειρισμο...εσυ εχεις βγαλει ποτε?

jk21
10-12-12, 22:23
στη φωτο δειχνει να υποφερει ... αν ειναι στο φτερο πτησης και οχι στο κορμι ,θα περιμενα να υποφερει λιγοτερο .εκτος αν επειδη δεν μπορει να κινηθει ,ισως να εχει παχυνει πολυ και πιεζεται στην αναπνοη του .

κανονικα πρεπει να επεμβει γιατρος .αν το κανει αλλος ,θα πρεπει σιγουρα να γινει μια μια ,με διαφορα καποιων ημερων .αν δεν ειναι τελειως σκληρες ,απο μη γιατρο ,δεν θα υπαρξει καλο αποτελεσμα .θα μεινει αρκετο υπολοιμα ,ισως μαλιστα να δημιουργηθει και αιμοραγια .σε καθε περιπτωση θελει το νυστερακι για 10 λεπτα μεσα σε betadine ,πλυσιμο χεριων με betadine υγρο σαπουνι ή απλο υγρο σαπουνι που θα εχει μεσα του λιγο betadine solution ή με υγρο σαπουνι hibitane .σιγουρα 2 ατομα .ενας κρατα ,αλλος αφαιρει .μετα την επεμβαση ,επαλειψη στο ανοιγμα με betadine αλοιφη .προληπτικη χρηση αντιβιωσης (baytril ή bactrimel ) για 3 μερες (αν ειναι εντελως ξερη ,αρκει η αλοιφη betadine )

εχω κανει μονο μια φορα στο παρελθον σε δικο μου γκλοστερ

Mia_andrea
10-12-12, 22:53
Δεν υποφερει, απλα τρωει σπορο...αλλα σιγουρα τον ενοχλουν, γιατι προσπαθει να τις τσιμπησει...εχω αγχωθει πολυ....δεν γινεται να τον πηγαινω συνεχεια στον κτηνιατρο..και αλλωστε οπως ειπα, εκεινος δεν εβαλε νυστερι, με τα δαχτυλα την πιεσε και εσπασε...ομως ο τροπος που ειπες, ειναι θεωρω ο πιο σωστος απο χειρουργικης πλευρας...μονο που ειμαι ψυχιατρος, οχι χειρουργος και φοβαμαι να τον πιασω, ποσο μαλλον να του κανω την διανοιξη...και οπως φαινεται το προβλημα θα συνεχισει...δεν θελω να τον χασω.....¨( Σε ευχαριστω παντως Δημητρη και παλι για την αμεση απαντηση....

jk21
12-12-12, 03:03
ΜΑΡΙΑ αν υπαρχουν αλλα μελη με πιο μεγαλη πειρα (τιποτα glosterαδες ή με norwits ) και μπορουν να σε βοηθησουν καλως .θα το εχουν κανει ισως αρκετες φορες .αν οχι και δεν εχεις αλλη λυση ,κανονιζουμε να ερθεις περιστερι ,να το δω και αν κρινω οτι ειναι ευκολη περιπτωση ,ισως το προσπαθησω

panos70
12-12-12, 12:33
Mia_andrea (http://www.canarybreeder.net/up/forum/member.php?u=5124)
..μονο που ειμαι ψυχιατρος, οχι χειρουργος και φοβαμαι να τον πιασω, ποσο μαλλον να του κανω την διανοιξη...και οπως φαινεται το προβλημα θα συνεχισει...δεν θελω να τον χασω.....¨( Σε ευχαριστω παντως Δημητρη και παλι για την αμεση απαντηση.... Μαρια πρεπει να μαθεις να το κανεις εαν θελεις να σου ζησει πολλα χρονια,ετσι κι αλλιως εσυ θα τον πονεσεις λιγοτερο απο τον πτηνιατρο που δεν τον συμπονει οπως εσυ

Mia_andrea
12-12-12, 20:10
Δημητρη ευχαριστω, αλλα δυσκολο να ερθω...αυριο θα ερθει ο πατερας μου που οθτως ή αλλως τον πιανει καθε φορα και ισως να τον αφησω να προσπαθησει να βγαλει την μια...εκεινος δεν φοβαται οπως εγω, που δεν τολμαω ουτε να τον πιασω...θα σας ενημερωνω παντως...

Mia_andrea
12-12-12, 20:14
Πανο εχεις πολυ δικιο...πρεπει να μαθω και να τον πιανω και να του βγαζω τις κυστεις...ετσι θα στρεσαριστει λιγοτερο, γιατι εμενα δεν με φοβαται καθολου...με αφηνει ακομα και να τον ακουμπω μεσα απο τα καγκελα...απλα δεν παιρνω την αποφαση να τον πιασω...το θεωρω βουνο !...χαχαχα

Mia_andrea
13-12-12, 14:50
Ειμαι χαρουμενη, γιατι σημερα ο πατερας μου του αφαιρεσε με επιτυχια την μια απο τις 2 κυστεις...εγω τον βοηθησα ελαχιστα, κανοντας μονο μια μικρη τομη με ξυραφακι...ευτυχως ηταν ωριμη και δεν αιμορραγησε...την αλλη κυστη σκεφτομαι να την βγαλουμε μετα κανα 1-2 μερες...ελπιζω να πανε ολα καλα και με την δευτερη...

jk21
13-12-12, 17:59
υποθετω betadine θα βαλατε μετα ετσι κι αλλιως .ε;

Mia_andrea
13-12-12, 19:10
Nαι, φυσικα βαλαμε...του δινω απο χτες antistress στο νερο...αντιβιωση δεν του ξεκινησα προληπτικα ακομα, για να μην του επιβαρυνω αδικα την εντερικη χλωριδα...εχω aviomycine που γραφει οτι κανει και για σηψαιμια...ισως οταν του βγαλουμε και την 2η μετα κανα 2 μερες, να του δωσω για 2-3 μερες....

jk21
14-12-12, 02:15
το aviomycine εχει παρομοιες ουσιες με το bactrimel και το cosumix plus .το δευτερο και το τριτο ειναι εγκεκριμενα απο εοφ για την συσταση και περιεκτικοτητα τους στις δυο δραστικες ουσιες που εχουν .το πρωτο δεν ξερω ...

οσο αφορα το αντιστρεςς θα ηθελα την μαρτυρια σου γιατι σε καποια εμπορικη ιστοσελιδα αναγραφεται

Tabernil antistress 20 ml
Κάντε Κλικ για Μεγέθυνση
Σκεύασμα antistress με χλωραμφενικόλη, φουραλταδόνη και βιταμίνες Α, C και K3 για ωδικά πτηνά.

Αιτία: Λοιμώξεις εξαιτίας στρεσσικών καταστάσεων όπως απότομεςαλλαγές θερμοκρασίας και διατροφής.

Συμπτώματα: Κατάπτωση, απώλεια ζωτικότητας, μείωση κατανάλωσης νερού και τροφής, ελαφρά διάρροια.

Δοσολογία: 4-5 σταγόνες/40 ml πόσιμου νερού για 4-5 συνεχείς ημέρες.

Συσκευασία 20 ml

δηλαδη με δυο αντιβιωσεις που τουλαχιστον στα παραγωγικα ζωα εχουν απαγορευτει λογω τοξικοτητας στην ευρωπαικη ενωση

ενω εδω

http://www.petline-vet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=247&Itemid=138

Συστατικά: Έλαια και λιπαρά. Περιέχει μέντα, θυμόλη και ..... φυσικής προέλευσης. Πρόσθετα (σύνθεση ανά ml): Βιταμίνη Α 400 IU, Βιταμίνη C 3 mg. Με χρωστικές και αντιοξειδωτικά επιτρεπτά από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

μαλλον το εχουν γυρισει σε βοτανα οπως μεντα ,θυμολη (αιθεριο ελαιο που υπαρχει σε ριγανη ,θυμαρι και δικταμο ) κλπ

Mia_andrea
14-12-12, 12:29
Δημητρη, το antistress που του δινω ειναι της tafarm και δεν ειναι αντιβιωση, εχει μονο βιταμινες, και μεταλλικα στοιχεια....

panos70
14-12-12, 14:31
Αντε μπραβο, αντε μπραβο , καλη αρχη, την επομενη να τι βγαλεις εσυ και μετα θα ρωταμε εσενα σε αναλογες περιπτωσεις που θα εχεις σχετικη πειρα επανω στις κυστες

Mia_andrea
14-12-12, 15:05
Πανο αποκλειεται, δεν εχω την ψυχραιμια του πατερα μου...σημερα του εβγαλε και την 2η κυστη, αλλα δεν βγηκε ευκολα οπως η προηγουμενη και ματωσε και λιγο...πιστεψε με, δεν ειναι καθολου απλο, ειναι σαν μικροεπεμβαση....ειναι κανονικη πληγη και επειδη ηταν διπλα διπλα οι κυστεις, η πληγη ειναι ακομα μεγαλυτερη...ελπιζω μονο να μην εμεινε μεσα κανενα φτερο και υποτροπιασει....θα τον ξαναπιασουμε αυριο και θα δουμε πως παει...παντως εκτος της αντισηψιας, αποφασισα να του ξεκινησω και αντιβιωση προληπτικα για 2-3 ημερες...παντως σημερα ομολογω αγχωθηκα παλι.....

Mia_andrea
15-12-12, 13:44
Σημερα τον ξαναπιασαμε για να δουμε πως παει και δυστυχως μαλλον η 2η κυστη δεν καθαριστηκε καλα, γιατι την ψηλαφησα και ειναι σκληρη, σαν να μην βγηκε εντελως...δεν τολμησα βεβαια να την ξανανοιξω, γιατι σιγουρα θα ματωσει....θα δοκιμασουμε σε λιγες μερες...προς το παρον μονο αντισηψια και αντιβιωση...ταλαιπωρειται πολυ ο καυμενος, αλλα κανει υπομονη...με προβληματιζει οτι κρατα το φτερο συνεχως ανοιχτο, ενω θα περιμενα τωρα που αφαιρεθηκαν οι κυστεις, τουλαχιστον το βασικο κομματι τους, να το επαναφερει στην κανονικη θεση....προφανως τον ενοχλει κατι ακομα....

jk21
15-12-12, 16:21
η δευτερη κυστη ή πρεπει την επομενη να καθαριστει απο γιατρο (αν γινει συντομα ) ή να περιμενετε να σκληρυνει !

Mia_andrea
15-12-12, 18:59
Nαι Δημητρη, λεω να περιμενουμε λιγες μερες να μεγαλωσει ξανα και να σκληρυνει κι αλλο για να την ξανανοιξουμε...γιατι θα ματωσει πολυ τωρα....ο Θεος βοηθος !

Mia_andrea
15-12-12, 19:14
Aνησυχω πολυ και για τωρα, γιατι ηδη η πληγη ειναι μεγαλη και αργοτερα γιατι θα του αφησει μεγαλη ουλη, που την επομενη φορα μπορει να ξαναβγαλει στο ιδιο σημειο...αναρωτιεμαι μηπως φταει το γεγονος οτι δεν του δινω καθολου αυγο....διαβασα οτι εκτος απο γενετικους, εμπλεκονται και διατροφικοι παραγοντες και οτι ουσιες οπως η μεθειονινη, η λυσινη, η λεκιθινη κλπ δρουν ευεργετικα...θα ηθελα να ξερω αν καποιοι με γλοστερ και το ιδιο προβλημα, το ελυσαν με τη διατροφη κι αν πρεπει να του δινω αυγο 1 φορα την εβδομαδα....

jk21
17-12-12, 03:08
το προβλημα με τις κυστες ειναι πιθανοτατα γενετικο .οφειλεται σε εσφαλμενες διασταυρωσεις (ως προς το ειδος του φτερωματος ) φτερων .σιγουρα η εντονα λιπαρη τροφη ,που δινει το υλικο για να γεμιζουν οι κυστες (ειναι ενα σμηγμα οπως στα σπυρακια των ανθρωπων ) δεν ευνοει την μη επανεμφανιση .πραγματι υπαρχουν δημοσιευσεις του εξωτερικου που επισυναπτονται στο αρθρο που λες ,που μιλουν και για την βοηθεια της λεκιθινης και των αμινοξεων που αναφερεις .δεν θα σου εξασφαλισουν την μη επανεμφανιση ,αλλα ισως να μειωσουν την πιθανοτητα .ο σωστος καθαρισμος ειναι το σημαντικοτερο .ασχετα απο αυτους τους λογους ,νομιζω αυγοτροφη (και οχι απαραιτητα σκετο αυγο ) πρεπει και μπορεις να δινεις στο πουλακι ,αρκει να ειναι με αγνα υλικα και διχως τα αγνωστης προελευσης λαδια των ετοιμων

http://jk21birds.wordpress.com/2012/10/16/%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-my-eggfood-recipe/

Mia_andrea
05-01-13, 15:41
Πηγα σημερα στον πτηνιατρο για να παρω τον Αχιλλεα...τον ειχα αφησει εκει προχτες, γιατι δεν του αφαιρεσε και τις δυο κυστεις ταυτοχρονα, επειδη η δευτερη ηθελε νυστερι....μου εδωσε μια συριγγα με baytril, για να του δινω 1 σταγονα πρωι-βραδυ για 6 μερες (για 2 φορες το βλεπω δυσκολο, μια και να δουμε). Παντως στενοχωριεμαι πολυ, γιατι νομιζω οτι αυτες οι κυστεις αργα ή γρηγορα θα τον ξεκανουν, λογω αιμορραγιας...και το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω τιποτα για να μην ξαναβγουν...ο πτηνιατρος μου ειπε οτι δεν μπορει να το προβλεψει...τον ρωτησα, για τη διατροφη και μηπως φταιει οτι δεν του δινω αυγο και μου ειπε οτι ισα ισα το αυγο και οι λιπαρες τροφες ευνοουν τις κυστεις....το σημειο παντως εκεινο που βγηκαν οι κυστεις δειχνει ασχημο και σιγουρα θα δημιουργησει ξανα προβλημα....τον λυπαμαι να τον βλεπω ετσι, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω τις τροφες του...αν καποιος με γκλοστερ εχει αναλογη εμπειρια και γνωση σχετικα με τις κυστεις, θα ηθελα να μου πει τη γνωμη του για την αντιμετωπιση....

jk21
05-01-13, 17:18
φτιαχνε αυγοτροφη μονο με ασπραδι ή δινε μονο ασπραδι .σε γνωστο μαγαζι με βοτανα στο κεντρο της αθηνα ,μπορεις να βρεις λεκθινη σε σκονη ,που μπορεις να αναμιγνυεις σε αυτην .δινε τροφη που θα φτιαξεις μονη σου με 60% κεχρι ,20 % βρωμη ,20 % κινοα (εχουν τα καταστηματα βιολογικων ) και τον μονο λιπαρο σπορο να τον προσθετεις στην αυγοτροφη σε μικρη ποσοτητα .Αναφερομαι στην Κια πλουσια σε ω3 που ειναι απαραιτητα .αρκετα ω6 θα βρεις και στην κινοα ,παροτι εχει πολυ χαμηλα λιπαρα .ΒΡΩΜΗ και ΚΙΝΟΑ ,καθως και η κια με το ασπραδι ,θα σου δινουν σε υπερεπαρκεια μεθειονινη ,λυσινη και κυστεινη ,βασικα για το πουλακι και ειδικα για το προβλημα του .Ποτε ποτε δινε πολυβιταμινη να εχει μεσα και βιταμινη Α .

πλουσια διατροφη σε χορταρικα

η βρωμη ειναι βασικη και στην διατροφη εφηβων που εχουν εντονη ακμη .Και κει παρομοιας ουσιας σμιγμα συσσωρευεται

μετα το baytril να δωσεις σιγουρα πολυβιταμινη ,να εχει σιγουρα βιταμινες Β μεσα της .Σε ολες αυτες τις προτασεις παρε και την συμφωνη γνωμη του γιατρου

panos70
05-01-13, 20:08
Κριμα ο καίμενος ο Αχιλλεας παλι ταλαιπωρειτε με τις κυστες

Mia_andrea
05-01-13, 20:28
Δημητρη, θα βγαλω αυριο φωτογραφιες της τροφης που του δινω, γιατι δεν ειμαι σιγουρη αν περιεχουν τις ουσιες που ειπες...για λεκιθινη, θα προσπαθησω να βρω....σημερα του εβαλα antistress στο νερο, για να τον τονωσω λιγο, λογω του οτι εχασε λιγο αιμα (αν και ολα αυτα τα βιταμινουχα εχουν και λιγο πρωτεινες μεσα). Ευχαριστω και παλι...

Mia_andrea
06-01-13, 14:59
749674957494Oπως φαινεται απο τις φωτογραφιες, του δινω την συσκευασμενη τροφη Τrill, που περιεχει καναβουρι, κοκκινο και κιτρινο κεχρι, λιναροσπορο, μαυρο σπορο, σπορο ελαιολαχανου, ασβεστιο, ιωδιο και βιταμινες...την αραιωνω με σκετο κεχρι ομως, γιατι μου φαινεται πολυ πλουσια....την τροφη αυτη τη δινω το τελευταιο 2-μηνο. Πριν αγοραζα κελαιδινη, μη συσκευασμενη, που εχει μεσα αυτα τα κοκκινα, κιτρινα. Την αλλάξα, γιατι η Τριλλ μου φανηκε πιο ποιοτικη, τωρα ομως δεν ειμαι σιγουρη, μηπως αυτη, επειδη ειναι πιο πλουσια του δημιουργησε τοσες κυστεις ξαφνικα...εσυ τι λες Δημητρη?..επισης, με απασχολει αν καθαρισαν καλα οι κυστεις, γιατι εμενα η εικονα μου μοιαζει οπως οταν τις αφαιρεσαμε και μονοι μας...δηλαδη μια απο τα ιδια.....και δεν τον βλεπω καλυτερα....ειναι φουσκωμενος και ακεφος...¨(7497

11panos04
06-01-13, 15:22
Καλε.....αυτη ειναι ακριβη,την ξερω απ τα σουπερ μαρκετ...χωρια που ναι κ παχυντικη,με μια γρηγορη ματια το καταλαβαινεις,τινγκα στο μαυράδι...Δε χρειαζεται τοσο λιπος ρε παιιδια,ακομη κ τωρα με τα κρυα,γιατι τα παιδευετε τα πουλια σας κ παιδευεστε κι εσεις....βαλ τε το ασπουρακι στη ζωη τους και λιγους,ελαχιστους,υποτυπωδεις λιπαρους σπορους....Ο τι θελετε να συμπληρωσετε σε βιταμινες,λιπος κλπ,καν τε το με την αυγοτροφη,σαν κερασμα αυτην την εποχη,1-2 φορες τη βδομαδα κι ειστε υπερκαλυμμενοι κ τα πουλια σας στην τσίτα...Μην παιδευεστε τοσο...Και μην κανετε αλλαγες συνεχεια κ ψαχνεστε,θα δειτε οτι μολις υιοθετησετε ενα προγραμματακι σταθερα,τα πουλια σας θα ''δουλευουν'' ρολοι κι ουτε θα χρειαζονται φαρμακα κλπ σε τετοια συχνοτητα,οπως πριν.

Φιλικα

John60215
06-01-13, 16:33
Μαρία, αν αυτό που βλέπω στο μείγμα είναι ρουπσεν, είναι πάρα πολύ (και από όλα αυτά που έχω διαβάσει και λένε οι περισσότεροι, δεν χρειάζεται καν στα μείγματα)
Όπως λέει και ο Παναγιώτης, Ασπουράκι! (κεχρί) δεν έχει αρκετό κεχρί το μείγμα αυτό......

Όσο για την κατάσταση του Αχιλλέα σου νομίζω είναι λογικό να είναι αδιάθετος μετά από τα τόσα που έχει περάσει...

Ελπίζω να γίνει σύντομα καλά και να μην επανέλθουν οι κύστες το αξίζει και αυτός αλλά και εσύ που δεν τον έχεις αφήσει ούτε για μια στιγμή στο έλεος του θεού!

Mia_andrea
06-01-13, 19:10
Γιαννη, σ'ευχαριστω....δεν μπορω να τον αφησω, γιατι μου ειναι πολυτιμος και δεν θελω ουτε να σκεφτω οτι θα τον χασω...αν και τελευταια, ανησυχω οτι αυτες οι κυστεις τελικα θα τον σκοτωσουν, αν συνεχισει ετσι....¨(

Mia_andrea
06-01-13, 19:17
Πανο, τωρα με αγχωσες...εγω την αγορασα για καλυτερη υποτιθεται....ομως επειδη και μενα μου φανηκε πολυ πλουσια, οπως ειπα, την αραιωνω με περισσοτερο κεχρι που αγορασα σκετο ξεχωριστα....τα μαυρα δεν τα τρωει, το καναβουρι ομως του αρεσει και το τρωει πρωτο πρωτο, ομως βλεπω οτι τρωει και κεχρι....τι να κανω, να βαζω ακομα περισσοτερο κεχρι, να την πεταξω την Τριλλ και να γυρισω στην απλη κελαιδινη?...οσο για αυγοτροφη, ο πτηνιατρος μου ειπε οχι....παντως σκετο κεχρι, χωρις τιποτα αλλο, μονο με μαρουλια και μηλα δεν γινεται...ειναι σαν να του κανω διαιτα....

THODORIS1982
06-01-13, 22:19
Μαρία, αν αυτό που βλέπω στο μείγμα είναι ρουπσεν, είναι πάρα πολύ (και από όλα αυτά που έχω διαβάσει και λένε οι περισσότεροι, δεν χρειάζεται καν στα μείγματα)
!
Αυτή η μαύρη μπίλια δεν είναι ρούψεν . Είναι ελαιοκράμβη .Αυτός είναι ο σπόρος που θα έπρεπε ο Μήτσος να γκρινιάζει.....

panos70
06-01-13, 23:29
Μαρια πεταξε γρηγορα αυτο τον σπορο ,ουτε για τα σπουργιτια δεν κανει ,για να καταλαβεις η χυμα τροφη απο τα πετ σοπ ειναι πολυ καλυτερη ,φουλ στο μαυρο μπιλακι ειναι ,30-40 %

jk21
07-01-13, 03:29
στην ελλαδα ΘΟΔΩΡΗ ο κοσμος δεν λεει ελαιοκραμβη και rubsen (ρουμπσεν ειναι και οχι ρουπσεν ) .λεει μαυρο ρουπσεν και κοκκινο ρουπσεν .στην πραγματικοτητα υπαρχει το brassica napus (ελαιοκραμβη ,αυτο που αποκαλειται μαυρο ρουπσεν ) και το Brassica rapa L. (Συν. Brassica campestris L.) που δεν ειναι αλλο απο τον γογγυλοσπορο και συγκεκριμενα την θερινη ποικιλια του ,οπως λεγεται ή red rubsen . ο πρωτος με ανησυχει γιατι μη μεταλλαγμενος εχει 52% ερουκικο οξυ και φουλ γλυκοζιτες που ενοχλουν τον θυρεοειδη αδενα και ο δευτερος εχει 42% ,οχι πολυ λιγοτερο .Μονο οι μεταλλαγμενες ποικιλιες εχουν μονο 2 % ....

Μαρια η τροφη αυτη ειναι φουλ στα λιπαρα .δεν ξερω αν μεχρι ληξει ,θελεις καποια στιγμη να την δωσεις ,αλλα τωρα δεν μιλω για αραιωση ,αλλα για ενα νεο μιγμα με αρκετο κεχρι (οπως λεει και πανος ) που εχει λιγα λιπαρα ,αρκετη τρυπτοφανη (ενα σημαντικοτατο αμινοξυ που αλλοι σποροι το εχουν σε μικρη ποσοτητα ) αλλα υστερει σε λυσινη ,μεθειονινη ,κυστεινη σε σχεση με την βρωμη ή την κινοα .για αυτο πρεπει να προσθεσεις και απο αυτες που επισης εχουν πολυ χαμηλα λιπαρα .Το αυγο ο γιατρος στο απεκλεισε για τα λιπαρα του κροκου .Τα αμινοξεα χρειαζονται .Αυτα που σου ανεφερα στην βρωμη και στην κινοα ειναι βασικα για το φτερωμα του .Η βρωμη ειναι βασικη σε διαιτολογια εφηβων με εντονο προβλημα ακμης στο προσωπο τους .Απο κει και περα τα χορταρικα πρεπει να δινονται καθε μερα

THODORIS1982
07-01-13, 21:24
στην ελλαδα ΘΟΔΩΡΗ ο κοσμος δεν λεει ελαιοκραμβη και rubsen (ρουμπσεν ειναι και οχι ρουπσεν ) .λεει μαυρο ρουπσεν και κοκκινο ρουπσεν .στην πραγματικοτητα υπαρχει το brassica napus (ελαιοκραμβη ,αυτο που αποκαλειται μαυρο ρουπσεν ) και το Brassica rapa L. (Συν. Brassica campestris L.) που δεν ειναι αλλο απο τον γογγυλοσπορο και συγκεκριμενα την θερινη ποικιλια του ,οπως λεγεται ή red rubsen . ο πρωτος με ανησυχει γιατι μη μεταλλαγμενος εχει 52% ερουκικο οξυ και φουλ γλυκοζιτες που ενοχλουν τον θυρεοειδη αδενα και ο δευτερος εχει 42% ,οχι πολυ λιγοτερο .Μονο οι μεταλλαγμενες ποικιλιες εχουν μονο 2 % ....

όχι φίλε...
υπάρχει κόκκινο ρούψεν , σκουρο ρούψεν και ελαιοκράμβη . Άλλο το σκουρο ρούψεν και άλλο η ελαιοκράμβη . Το trill μέσα έχει ελαιοκράμβη . Δεν ξέρω αν η ελαιοκράμβη είναι άλλη ποικιλία ,αλλά είναι πιο μεγάλος σπόρος από το κόκκινο και σκουρο ρουπσεν

LEGGERIS
07-01-13, 21:58
Μαρία καλή χρονιά και όσο γρηγορότερα η λύση στα προβλήματα του φίλου σου . Μαρία εάν έχεις πάρκο εκεί κοντά βάλτο να την φάνε τα ελεύθερα πουλάκια και πάρε κάτι αξιόλογο για το φιλαράκι σου .

panos70
07-01-13, 22:21
με ενα πουλακι που εχεις και εχεις διξει οτι το αγαπας παρα πολυ,καλυτερα πεταξε την και παρε ενα κιλο οπως αυτη http://www.birdmarket.gr/image/cache/data/DSC00617-150x150.JPG Συνθεση: Κεχρι καναδα 74% , νιζερ 5% , λευκη περιλλα 8%, αποφλοιωμενη βρωμη , καναβουρι , χρυσος λιναροσπορος

Mia_andrea
07-01-13, 23:13
Ti μαρκα ειναι αυτη που λες Πανο....βρε παιδια, ακουω διαφορες συνθεσεις, αλλα δεν μπορω εγω να κανω μονη μου ολο αυτο το 'συνδυασμο"...πηρα την ακριβη και δεν κανει, η κελαιδινη εχει κοκκινα, κιτρινα, πρασινα, εχω πια μπερδευτει !...πριν 20 χρονια και βαλε, οταν ημουν μικρη, θυμαμαι οτι η μονη τροφη που διναμε στα καναρινια ηταν καναβουρι και ζουσαν μεχρι τα γεραματα...επισης οπως ειπα, αμφιβαλλω αν τρωει τους μαυρους σπορους...νομιζω οτι τρωει καναβουρι και κεχρι κυριως....επισης τον 1ο χρονο που τον ειχα, του εβαζα και την κιτρινη βιταμινη και ηταν μια χαρα χωρις κυστεις...ας μου πει καποιος να παρω την ταδε ή την δεινα μαρκα και θα το κανω κι αυτο, αλλα νομιζω οτι δυσκολα θα ξεμπερδεψουμε με τις κυστεις...ηδη, σημερα που τον πιασαμε, η ουλη στην μια απο τις δυο μου φαινεται να φουσκωνει παλι...αν ξαναγινεται, θα τρελλαθω !

panos70
07-01-13, 23:18
σου στελνω π.μ.

jk21
08-01-13, 01:43
ΜΑΡΙΑ νομιζω σου εξηγησα γιατι προτεινω μονο κεχρι και βρωμη ή κινοα .Πρεπει να μειωσεις τα λιπαρα που λαμβανει δινοντας χαμηλους σε λιπαρα σπορους ,με προσθηκη βρωμης ή κινοα ωστε να μην χασει το μιγμα απο τα αμινοξεα που εχουν καποιοι λιπαροι σποροι αλλα δεν εχει σε ποσοτητα το κεχρι . η βρωμη επισης εχει καποιες ιδιοτητες που την καθιστουν καταλληλη σε αναλογο προβλημα (οχι ιδιο αλλα αναλογο λογω του σμηγματος ) στους ανθρωπους (εφηβικη ακμη στο προσωπο ) .η παρουσια λιπαρων ω3 ειναι επισης σημαντικη και η κια ή ή περιλλα ή το κανναβουρι ή το λιναρι (οχι ομως σε σημαντικες ποσοτητες αλλα το πολυ το ενα απο αυτα μεχρι 5% στο μιγμα ) καλα ειναι να χορηγειται

ΘΟΔΩΡΗ τα εχω πει πολλες φορες

αυτο που λεμε μαυρο ρουπσεν εδω ,ειναι το rape seed ή brassica napus ή ελαιοκραμβη ή colza
αυτο που λεμε κοκκινο ρουπσεν (και ειναι το πραγματικο rubsen που λενε στη γερμανια ) ειναι η θερινη ποικιλια (annua ) της Brassica rapa L. (Συν. Brassica campestris L.)
ή turnip rape ή γογγυλι

εδω υπαρχουν με τον πιο εγκυρο τροπο (απο τον fao ,τον οργανισμο των ηνωμενων εθνων για την αγροτικη παραγωγη και τα τροφιμα )

http://www.fao.org/ag/AGA/AGAP/FRG/afris/es/Data/492.HTM

και θα δεις τι γραφει για τους γλυκοζιτες και τα καλουδια που περιεχονται ... ακομα και με ειδικη επεξεργασια της αλευροπιττας του σπορου (με καποιο τροπο διαβρεξης του ) και παλι μεχρι ενα ποσοστο αφαιρειται απο τα επικινδυνα συστατικα .

εδω επισης αναφερεται ρητως τι ειναι το rubsen

http://books.google.gr/books?id=R3dTwe5X8Y0C&pg=PA61&lpg=PA61&dq=brassica+campestris+rubsen&source=bl&ots=NWTFWoiSJA&sig=4SIPg_AhMZLx4yBNXzzMsLy_Xqc&hl=el&sa=X&ei=NMcqUIiyFMrc4QSNuIHYAQ&ved=0CD0Q6AEwADgK#v=onepage&q=brassica%20campestris%20rubsen&f=false

THODORIS1982
08-01-13, 18:56
Και θα στο ξαναπώ και άλλη φορά .Υπάρχουν 2 είδη rapeseed. Το κόκκινο και το σκουρο.
Και υπάρχει και η ελαιοκράμβη .Ο σπόρος αυτός δεν είναι το μαύρο ρούψεν που έχει επικρατήσει να λέγεται λανθασμένα.
Οι τροφές που θεωρητικά είναι για καναρίνια φωνής περιέχουν το ένα από τα δύο ή και τα δύο είδη.
πχhttp://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=11963&fam=138&ani=140&ran=166&pro=5085
rapeseed ( είναι το κόκκινο ρούψεν)
black rapeseed (είναι το σκουρο ρούψεν), αυτό είναι η μαύρη ποικιλία

H ελαιοκράμβη , η canola ίσως να είναι άλλη ποικιλία , είναι μεγαλύτερος σπόρος και μαυρος ,κατάμαυρος.
Είναι ο big black rapeseed
http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=11963&fam=138&ani=140&ran=14531&pro=14533
εμπεριέχεται στα φτηνά μείγματα κυρίως
Αυτός είναι ο βλαβερός σπόρος που γκρινιάζεις.

Η συγκεκριμένη τροφή (trill) θα έλεγα θέλει αραίωση 1 προς 2 τουλάχιστον με ασπούρι.Αν θυμάμαι καλά είναι μισοκιλη. Δηλαδή θα πρέπει να αραιωθεί τουλάχιστον με ένα κιλό ασπουρι
Η trill έχει μέσα canola δεν έχει rubsen .
H trill είναι μια τροφή για τα σουπερμαρκετ ,δεν είναι καθαυτού τροφή που συνηθίζεται να πουλάνε τα πετ shop. Είναι σαν να θέλεις να αγοράσεις κρέας και αντί να το αγοράσεις από το κρεοπωλείο ,να πηγαίνεις στο σουπερμαρκετ.

panos70
08-01-13, 19:17
Μηπως αρχιζετε να βγαινετε εκτος θεματος , γιατι για αλλο συζηταμε σε αυτο το θεμα

THODORIS1982
08-01-13, 19:27
Βγαίνουμε Πάνο άλλα σε ένα θέμα με 20 σελίδες είναι αναμενόμενο να μη παρεκκλίνουμε από το θέμα.

Δεν έχω καναρίνια τύπου αλλά ..... οι κύστες δεν έχουν καμία σχέση με τη διατροφή . Εϊναι καθαρά λανθασμένο ζευγάρωμα
Σε ένα καναρίνι που έχει περάσει ένα κάρο εντερικά προβλήματα δε του δίνεις μια τροφή που είναι 80 μη πω 90% λιπαρή.
Αν ήταν δικό μου αυτό το καναρίνι , θα το άφηνα στην ησυχία του ή αν πίστευα ότι ταλαιπωρείται διαρκώς θα το είχα στείλει σε κόσμους γαλήνιους ,όσο ακραίο και να ακούγεται αυτό.

Thanasissin
08-01-13, 19:38
κι εγώ μαζί σου!

panos70
08-01-13, 19:56
Λιγο ακραοο ακουγεται οταν το λετε αυτο γιατι εσεις εχετε πολλα καναρινακια και δεν θα μπορουσατε να ασχοληθειτε τοσο πολυ με ενα μονο που θα καθυστερουσε η θα πηγαινε πισω το κοπαδι, κι εγω σαν εσας θα αντιδρουσα,αλλα εδω μηλαμε για ενα κοριτσι που αγορασε ενα καναρινακι και προσπαθει να το βοηθησει με τα χιλια προβληματα που εχει και ειμαστε υποχρεωμενοι εφοσον ειναι μελος του φορουμ μας να τη βοηθησουμε οσο μπορουμε και οτι γνωριζουμε με τις γνωσεις μας η με την πειρα μας να της το προσφερουμε ,αλωστε ποσσα ειναι τα κοριτσια στο φορουμ που μπαινουν σε καθημερινη βαση

Mia_andrea
08-01-13, 20:12
Πανο, ευχαριστω γιατι τουλαχιστον εσυ συμπονας τον Αχιλλεα, κι ας μην ειναι δικος σου και καταλαβαινεις γιατι δεν θελω να τον αφησω να πεθανει, χωρις να κανω τουλαχιστον ο.τι περναει απο το χερι μου.......Θοδωρη, σε περιπτωση που δεν το διαβασες, την αραιωνω την τροφη με σκετο κεχρι και ο Αχιλλεας, δεν αντιμετωπιζει τωρα κανενα αλλο προβλημα, ακριβως επειδη ολους αυτους μηνες δεν τον αφησα αβοηθητο.....το ειπα και σε αλλο ποστ, ''δεν σκοτωνουν τα αλογα οταν γερασουν, ουτε οταν αρρωστησουν"....ηταν καλος μομο οταν κελαηδουσε και μου εφταχνε τη μερα και τωρα που αρρωστησε θα τον πεταξω, επειδη δεν μου κελαηδαει πια, ή επειδη δεν μπορω να τον βλεπω να υποφερει??...ΠΟΤΕ !....Αλλωστε γιαυτο εγινα γιατρος, για να βοηθαω οπου υπαρχει πονος....το ιδιο κανω με τον Αχιλλεα....

Thanasissin
08-01-13, 20:15
ποτε μα ποτε δεν αφησα πουλί στη μοίρα του επειδή θα καθυστερούσε τα υπολοιπα ή επειδη δεν με ενοιαζε...ειτε αυτο το πουλί εκανε 5 είτε 300 ευρώ η συμπεριφορά μου απέναντί του ηταν, ειναι κ θα ειναι πάντα η ιδια. Ειμαι σιγουρος οτι το ιδιο ισχύει κ για τον Θοδωρή. Απλά ενα πουλί το οποίο έχει ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ, και ειναι σχεδόν σίγουρο οτι δεν θα εχει καλή κατάληξη, τόσο καιρό εμείς δίνουμε συμβουλές κ εχει πάρει ενα τόνο φάρμακα, εχει αλλάξει διατροφή 100 φορές, το μονο που δεν του έχουμε κάνει ειναι καλό. Το ενδιαφέρον και η αγάπη της κοπελας ειναι δεδομένο. ΟΜΩΣ ολα αυτά δεν ειμαι σίγουρος οτι του κάνουν καλό στο τέλος. Η πρόταση του Θοδωρή κ η δική μου ειναι παρεξηγήσιμη (εγώ εχω παρεξηγηθεί και στο παρελθόν κ εδώ και σε άλλο φόρουμ) απο τους ανθρώπους που δεν μας ξέρουν.

τα κινητρά μας δεν ειναι ουτε να πικαρουμε τον κοσμο ουτε να ενοχλησουμε κανεναν... οποιος το καλοσκεφτεί θα καταλάβει οτι εχουμε δίκιο. Εγώ (νομίζω και ο Θοδωρής) τουλάχιστον ειπα την γνώμη μου οπως ειχα κάνει και παλιότερα με μοναδική διάθεση να βοηθήσω!

THODORIS1982
08-01-13, 20:15
Αυτό το καναρίνι είναι "'κλινικά νεκρό"'.
Το καναρίνι , το ένα , το μοναδικό , το έχεις στο κλουβάκι του και το ακους πίνοντας το καφεδάκι σου και το χαίρεσαι.
Το να πας κάθε 3 και λίγο να αφαιρέις κύστες και δώστου αντιβίωση και πάλι από την αρχή ......είναι ψυχοφθόρο και για τον κάτοχο αλλά και για το καναρίνι.
Μην νομίζεις ότι και για έναν που έχει πολλά καναρίνια είναι ψυχικά εύκολο να κάνει ευθανασία.

Mia_andrea
08-01-13, 21:11
Θοδωρη, λυπαμαι ειλκρινα για λογαριασμο σου...δεν θα περιμενα αυτα τα λογια απο καποιον, που ειναι και super moderator !...και καποιος αλλος, μηνες πριν προεβλεψε οτι δεν θα ζουσε, αλλα ακομα ζει ο Αχιλλεας....το να το λες "κλινικα νεκρο" με σοκαρει και δειχνει ανθρωπο σκληρο και αναλγητο...τελικα, μαλλον προσπαθεις με τη σταση σου να με διωξεις απο εδω μεσα, ενω υποτιθεται οτι ειστε για να βοηθατε...ισως και γιαυτο οι περισσοτεροι αποχωρουν αργα ή γρηγορα....αντι να σε πειραζουν οι πολλες σελιδες των ποστ μου για τον Αχιλλεα και το γεγονος οτι σας ενημερωνω, θα επρεπε να σε ενοχλει που τις περισσοτερες φορες δεν μαθαινετε ποτε πως εξελιχθηκε η ασθενεια του καναρινιου του καθενα που προσερχεται για βοηθεια κι αν τελικα οι συμβουλες βοηθησαν ή οχι.....τυχαιο που εξαφανιζονται οι περισσοτεροι?...δεν νομιζω!...μαλλον θα εξαφανιστω και γω, γιατι οσα ειπες τα θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ !!!

adreas
08-01-13, 21:31
Άκουσε να δεις με το Θοδωρήτα έβαλα πριν κάποια χρόνια για αυτό το λόγο επειδή τα γράφει στα ίσια που πολλές φορές μάλλον όλες δεν μας αρέσει, του έγραφα σε προσωπικά μηνύματα κλπ. Μετά καιρό και ξαναδιάβασμα στα ποστ κατάλαβα πόσο δίκιο είχε και λέω και στα άλλα μέλη. Να σου πω ότι ένας κριτής στην έκθεση του Π.Ο.Κ όταν του είπαμε όχι για τα τόσα φάρμακα που έχει πάρει το καναρινάκι σου αλλά για μια φορά έστω για πρόληψη η απάντηση του ήταν μακριά γιατί για να επανέλθει η χλωρίδα στο έντερο του πτηνού χρειάζονται 3 με 4 μήνες. Το πρόβλημα με το καναρινάκη σου δεν είναι ότι κάνεις θα το γιατρέψεις αλλά φτού και από την αρχή. Πίστεψε με πάντα φιλικά γιατί έχουμε καρδιά και πονάμε το κάνουμε.

Καλιά στη γη μέσα νεκρός να μη γροικώ τον πόνο

Παρά να ζω και να θωρώ πως μ΄ απορρίπτεις μόνο!!!

THODORIS1982
09-01-13, 00:50
Θοδωρη, λυπαμαι ειλκρινα για λογαριασμο σου...δεν θα περιμενα αυτα τα λογια απο καποιον, που ειναι και super moderator !...και καποιος αλλος, μηνες πριν προεβλεψε οτι δεν θα ζουσε, αλλα ακομα ζει ο Αχιλλεας....το να το λες "κλινικα νεκρο" με σοκαρει και δειχνει ανθρωπο σκληρο και αναλγητο...τελικα, μαλλον προσπαθεις με τη σταση σου να με διωξεις απο εδω μεσα, ενω υποτιθεται οτι ειστε για να βοηθατε...ισως και γιαυτο οι περισσοτεροι αποχωρουν αργα ή γρηγορα....αντι να σε πειραζουν οι πολλες σελιδες των ποστ μου για τον Αχιλλεα και το γεγονος οτι σας ενημερωνω, θα επρεπε να σε ενοχλει που τις περισσοτερες φορες δεν μαθαινετε ποτε πως εξελιχθηκε η ασθενεια του καναρινιου του καθενα που προσερχεται για βοηθεια κι αν τελικα οι συμβουλες βοηθησαν ή οχι.....τυχαιο που εξαφανιζονται οι περισσοτεροι?...δεν νομιζω!...μαλλον θα εξαφανιστω και γω, γιατι οσα ειπες τα θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ !!!
Λυπάμαι αν αυτό κατάλαβες. Δε προσπαθώ να σε διώξω ....τι είναι αυτά που λες;
Δεν μπορώ να πω ψέματα όμως. Το καναρινάκι έχει μπει σε μια διαδικασία τεράστιας ταλαιπωρίας.Δυστυχώς από την υπερβολική αγάπη που του δείχνεις δε μπορείς να δεχτείς την αλήθεια.
Δε σου είπα σώνει και καλά να το σκοτώσεις....απλά άφησε τον στην ησυχία του , μη το ταλαιπωρείς .....και όσο ζήσει.
Τι προτιμούσες να ακούσεις ?????? Κουράγιο ,θα τα καταφέρει ο Αχιλλέας και τέτοια ??? Δεν είμαι νηπιαγωγός .
1000 σελίδες μπορεί να φτάσει το θέμα ???? δε με πειράζει ,ίσα ίσα χαρά μου ,
αλλά ο Αχιλλέας δεν έχει ασθένεια ....γεννητική ανωμαλία έχει. Δε διορθώνεται.

jk21
09-01-13, 01:08
εχω αποψη για αυτο που συζηταται .... θα πω μονο οτι πρεπει να προσπαθουμε να κανουμε οτι μπορουμε να κραταμε στη ζωη μια ψυχουλα ,αρκει αυτο να γινεται με σωστο τροπο .Θεωρητικα ,με τον τροπο που ενας γιατρος προτεινει .αρκει να ξερει τι προτεινει .Ζωη δεν εχουμε δικαιωμα να αφαιρουμε ,εκτος αν ενας Επιστημονας μας διαβεβαιωσει και απαιτησει την ευθανασια ενος πουλιου με εγκριτο τροπο ,που εκεινο δεν θα καταλαβει τιποτε .υπαρχουν τετοιοι τροποι .οτιδηποτε εναλλακτικο ειναι λαθος .

στην περιπτωση μας .υπαρχουν πουλια που εχουν κυστες και δεν υποφερουν καθολου ,συμφωνα με λογια γιατρων .εξαρταται το σημειο που βρισκονται και την μορφη τους ,αλλα και το μεγεθος τους .αν επηρεαζουν λειτουργιες του πουλιου ,οπως πεταγμα ,αφοδευση κλπ ,πραγματι ειναι επωδυνες ! αλλες οχι

δεν συνηθιζω σε θεματα τριτου προσωπου και μαλιστα που αφορουν θεμα υγειας πουλιου ,να βγαινω off topic με αλλα μελη πχ εδω με το Θοδωρη .Δεν συζηταμε off topic .να το εξηγησω : η λιπαρη τροφη και ειδικα η συσσωρευση λιπους στο δερμα οδηγει σε εκριση σμιγματος αυξημενη ,που ειναι αυτο που συσσωρευεται στις κυστες .τα ειδη σπορων που εχουν διαφωνια για το ποια ειναι ποια ,με τον θοδωρη ειναι ολα λιπαροι σποροι .δεν σταματαει ομως εκει το ενδιαφερον .ειναι γνωστη η θεση μου ,για την συσταση του σπορου rape seed ή ελαιοκραμβης ή colza τοσο σε ερουκικο οξυ ,οσο και σε γλυκοζιτες ,που συμφωνα με επιστημονικες δημοσιευσεις αλλα και του οργανισμου τροφιμων των ηνωμενων εθνων ,προκαλει προβληματα ειτε σε συκωτι ειτε στο θυρεοειδη αδενα .η προβληματικη λειτουργια του θυρεοειδη αδενα ,παιζει σημαντικοτατο ρολο στην παχυνση ή μη ενος ζωου .ειναι γνωστη η επιδραση του υποθυρεοειδισμου και στον ανθρωπο .Αν λοιπον ισχυει αυτο που λεει ο Θοδωρης ,οτι το rubsen ειναι αθωο ,τοτε στη συζητηση μας ,δεν θα ειχε την ιδια βαρυτητα σαν σπορος που πρεπει ή μη να χρησιμοποιησει η Μαρια αλλα και αλλοι στο μελλον .πρεπει λοιπον αυτο να αποσαφηνισθει .αν και οσα εδωσα ειναι επαρκεστατα ,για μια ακομη φορα κανω σαφη καποια πραγματα

πριν παραθεσω πολυ πιο εγκριτα στοιχεια για οτι λεω ,θα παραθεσω αυτα που ανεφερε ο θοδωρης

η μεταφραση απο το prestige canaries : και οι δυο σποροι αναφερονται σαν μικρη και μεγαλη ελαιοκραμβη .δυο ποικιλιες αλλα ελαιοκραμβης ομως ! το rape seed που αναφερει η σελιδα στα αγγλικα ειναι η ελαιοκραμβη .παρολα αυτα θα συμφωνησω με το θοδωρη οτι το πρωτο δεν ειναι ελαιοκραμβη ... θα το δουμε στο τελος στην ιταλικη εκδοση της verse που προσδιοριζει καλυτερα το ειδος

Παρουσίαση των προϊόντων της
Prestige Classic Κανάρια είναι ένα παραδοσιακό μίγμα για καναρίνια, σε πολύ καλή τιμή.

Σύνθεση
Κεχρί το μακρό
Ελαιοκράμβη
Μεγάλο μαύρο ελαιοκράμβη
Αποφλοιωμένες βρώμη
Λιναρόσπορος
Κανναβούρι

και εδω ως rapeseed αναφερεται
http://glosbe.com/el/en/%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AC%C E%BC%CE%B2%CE%B7
οπως και στην αγγλικη εκδοση της σελιδας της verse

canola ονομαζεται μονο η γενετικα τροποποιημενη ποικιλια που δημιουργηθηκε στον καναδα ,και δεν εχει προβλημα ερουκικου οξεος ,οπως η αρχεγονη .Και αυτη ειναι ενα ειδος rapeseed ,που σε τροφες που τρωνε ανθρωποι πρεπει να επισημαινεται η χρηση της στην ευρωπη ,σαν τροφη στα ζωα ομως οχι απαραιτητα ,για να ξεχωριζει στα μιγματα που αγοραζουμε .δεν μπορουμε να ξερουμε την πηγη rape seed καθε εταιριας

απο κει και περα υπαρχει και το λεγομενο red rubsen .ειναι η λεγομενη εαρινη ποικιλια οχι ελαιοκραμβης ,αλλα του γογγυλοσπορου (brassica rapa ή campestris ) που ειναι ξαδερφακι της ελαιοκραμβης .Πραγματι διαφορετικος σπορος ,αλλα ειτε για αυτον προκειται ειτε ακομα και οσα λεει ο Θοδωρης να συμβαινουν ,να εχουν τα μιγματα και μαυρο rubsen (μαυρο brassica rapa ) ,συμφωνα με στοιχεια που θα δουμε και εδω

http://www.dfo-mpo.gc.ca/Library/17670.pdf

B. napus 36% εως 45%

B. camestris 22% εως 33%

τοσο στο brassica napus ,οσο και στο brassica campestris το ερουκικο οξυ ειναι υψηλο ,απλα στο δευτερο (το rubsen ) δηλαδη ,ελαφρως χαμηλοτερο .Μαλιστα σε αλλη δημοσιευση επισης για το ιδιο θεμα ,που δεν βρισκω ,αναφερονται τιμες ακομα υψηλοτερες που ειναι 52% και 40 % αντιστοιχα .οπως θα δειτε και στο κειμενο λεει οτι σε καλλιεργειες με χαμηλη θερμοκρασια και πολλες βροχοπτωσεις τα ποσοστα του ειναι μεγαλυτερα .εκει θα δειτε επισης οτι το rubsen αναφερεται ως η λεγομενη polish type και ειναι μια ποικιλια στην ουσια που καλλιεργειται κυριως σε γερμανια και πολωνια ,εξου και η ονομασια του σε γερμανικη γλωσσα .Μονο στην γερμανια και στην ελλαδα το λενε rubsen (εδω μαλιστα απο μπ το εχουμε κανει π )

αν παμε πχ στην εκδοση της verse στα ιταλικα

Composizione

Scagliola 63 %

Seme di ravizzone 19 %

Colza nero 6 %

Lino 5 %

Avena decorticata 3 %

Semi di canapa 2,5 %

Niger 1,5 %

αν παμε τωρα να δουμε ποιος ειναι αυτος ο σπορος (ο απο κατω ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι ο colza ,δηλαδη ελαιοκραμβη ) που ονομαζεται

Seme di ravizzone

ειναι πια ξεκαθαρο εδω

http://www.canary.it/catalogo/semi/ravizzone.html

αλλα και σε αλλες σελιδες αν το ψαξετε οτι το κοκκινο rubsen δεν ειναι τιποτα αλλο απο την brassica campestris ,που σας εδωσα ερευνα ,να αναφερει οτι εχει ερουκικο οξυ απο 22% εως 33% .Αυτη ειναι η ουσια .Οτι και σε αυτο το ειδος brassica πρεπει να ανησυχουμε

ΜΑΡΙΑ προσπαθησε για το καλυτερο για το πουλακι .Οτι σου λεω παρε τη γνωμη γιατρου .τα εχω πει εξαρχης και τα συνοψιζω .κομμενοι οι λιπαροι σποροι εκτος απο λιγους με ω3 που σημαινει ενα 5% σε κια ή περιλλα .τα ω3 ειναι εναντια στο προβλημα .ψαξε και τον ρολο τους στην μειωση του σμηγματος στους ανθρωπους
αυγο (κροκος ) κομμενος ,αλλα ασπραδι πληρως αναγκαιο για να δινει τα αμινοξεα που ισως θα ληψουν απο την μειωση των λιπαρων σπορων .το ασπραδι εχει 0% λιπος .χορταρικα συχνα και χρηση βρωμης στο διαιτολογιο .βασικη στον ανθρωπο στην καταπολεμηση της ακμης ,αλλα και στα πουλια ωστε να εχουν δυνατο φτερωμα ,λογω της υψηλοτατης ποσοτητας κυστεινης που περιεχει

jk21
09-01-13, 01:10
συμφωνω με τον ΘΟΔΩΡΗ οτι το πουλακι δεν θεραπευεται .Με αυτα που προτεινα απλα μπορεις να μετριασεις το προβλημα και να ειναι πιο ανεκτη η ζωη του .αν και παντα συνεχιζω να πιστευω ,οτι δεν ταλαιπωρειται μονο απο αυτο ... δεν ειναι ολα τα πουλια που εχουν κυστες τοσο φουσκωμενα και κατσουφικα ...