PDA

Επιστροφή στο Forum : Ράφια

John60215
18-09-12, 20:18
Καλησπέρα σε όλους!

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μου δώσει ο καθένας την ιδέα του για να φτιάξω κάποιο είδους ράφια/βάση για να βάλω της ζευγαρώστρες μου την κάθε μια ξεχωριστά...
Μπαίνουν η μια πάνω στην άλλη, αλλά δεν θέλω να το κάνω έτσι...θέλω να είναι η κάθε ζευγαρώστρα ξεχωριστά και να μην έχει οπτικό πεδίο με της άλλες...

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα να μου δώσει να φτιάξω κάτι οικονομικό θα το εκτιμούσα πολύ!
Αν υπάρχουν και φώτο ακόμα καλύτερα!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!thanks

panos70
18-09-12, 21:06
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις τις ασπρες τις γωνιες που τις εχουν ολα τα σιδηρικα και εχει σε διαφορα μεγεθη ,και να παρεις και γυψοσανιδα να κοψεις ακριβως το μεγεθος που θελεις και ειναι και ευκολοδουλευτη

teo24
18-09-12, 21:12
66496648Εγω φιλε μου εχω κανει αυτο που βλεπεις με ραφια dexion.Αν εχεις την δυνατοτητα ομως να βιδωσεις σε τοιχο υπαρχουν κατι πολυ ομορφα ραφια που βιδωνεις 2 καθετους οδηγους στον τοιχο και περνεις τα ραφια τους που υπαρχουν σε πολλες διαστασεις και τα βαζεις και σε διαφορα υψη αναλογα με τις απαιτησεις σου.

John60215
18-09-12, 21:20
Θοδωρή κάτι σαν τα δικά σου έχω στο μυαλό μου απλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει για να φτιάξω κάτι τέτοιο και δεν θέλω να δώσω πολλά! (δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να κοστίζει)
Μου έχει περάσει όμως και στο μυαλό κάτι με γυψοσανίδα αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω....πάνω στη γυψοσανίδα μπορώ να βιδώσω γωνιές και να βάλω και κάθετες γυψοσανίδες? η σπάνε αν τρυπηθούν?

panos70
18-09-12, 21:21
Θοδωρη αυτο που εχεις ειναι το ιδανικο και το καλυτερο ,αλλα καπος ακριβο ,εγω του προτεινα μια φθηνη λυση

Sporos
19-09-12, 01:20
πηγαινε στο ικεα...εχει ετοιμες ραφιερες μεταλικες με 10 ευρω.τα ειδα σημερα στον καινουργιο καταλογο του ικεα....

John60215
19-09-12, 01:25
Φίλε Βασίλη ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αλλά δεν νομίζω να έχουμε ΙΚΕΑ στα Χανιά...

Δημητριάδης Νίκος
19-09-12, 11:40
Φίλε Βασίλη ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αλλά δεν νομίζω να έχουμε ΙΚΕΑ στα Χανιά...

Θα σου δώσω και εγώ μια δύσκολη ιδέα,
πάρε από τον Βασίλη τον κατάλογο με τα ράφια,και πήγαινε σε κάποιων που ακόμη πουλά σιδηρικά στα Χανιά,και αγωνιά για το μέλλον του ,και το μέλλον των παιδιών του,
ζήτα του τα ράφια που θες,η κάτι παρόμοιο για την δουλειά που θες,και αν σου προτείνει κάτι που είναι και Ελληνικών συμφερόντων, έστω και πιο ακριβό, ζορίσου και αγόρασε το,
καν το για εσένα και για τα παιδιά σου, θα χάσεις σήμερα εσύ, αλλά θα βάλεις τον σπόρο που δεν βάλαμε εμείς,και το θέρος έρχεται κάθε χρόνο.

John60215
19-09-12, 14:00
Καλημέρα φίλε Νίκο!

Αυτό θα κάνω, το σκέφτηκα και εγώ χθες...
Θα πάω σε ένα σιδεράδικο θα του δώσω τη φώτο και διαστάσεις και να μου φτιάξει κάτι παρόμοιο.

Αυτή εδώ την ραφιέρα λογικά μου λέει ο Βασίλης
http://www.ikea.gr//Files/Products/17946/500_500_2011_3_28_11_2_39.jpg
Το ΙΚΕΑ την έχει στα 11 ευρό...δεν νομίζω να μου κοστίσει μόνο τόσο από το σιδεράδικο αλλά όπως τα λες είναι Νίκο!

Διαστάσεις του συγκεκριμένου προϊόντος:
Πλάτος 60 cm
Βάθος 27 cm
Ύψος 140 cm

Διαστάσεις Ζευγαρώστρας:
Πλάτος 60 cm
Βάθος 26 cm
Ύψος 34 cm

Είναι ακριβός ίδιες διαστάσεις αλλά μήπως θα χρειαστώ λίγο μεγαλύτερες στη ραφιέρα? αν ναι πόσο περίπου θα είναι η κατάλληλες?

Δημητριάδης Νίκος
19-09-12, 16:17
70Χ40Χ40 Είσαι μια χαρά,
με 11 ευρώ ραφιέρα είναι της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη,

Εσύ δεν θέλεις μια μόνον , αλλά δεν το ξέρεις ακόμη
Ο σιδεράς θα σου πάρει αρκετά έστω και για μια,τα χρήματα που θα έδινες στον σιδερά,θα αγοράσεις μια μικρή ηλεκτροκόλληση (αν δεν έχεις) και τα υλικά για να φτιάξεις 2
σήκωσε τα μανίκια και μην κωλώνεις πουθενά,και αν δεν την παλεύεις με τα σίδερα, παρε πηχάκια ξύλινα 5χ5 η 4χ4 (μυαλό σε συνεργασία με σηκωμένα μανίκια, όλα γίνονται πιο οικονομικά)

Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τοίχο, δες και τις δικές μου στο θέμα http://www.canarybreeder.net/up/forum/showthread.php?t=8855&page=8

Περιμένουμε φωτογραφίες.

John60215
19-09-12, 20:36
Νίκο σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Θα ρωτήσω έναν γνωστό σιδερά πόσο πάει το μαλλί για (μια) τέτοια ραφιέρα και όταν την ακούσω μάλλον θα πάω σε αυτό που έχεις κάνει εσύ...(Για την ώρα μια θέλω...στο μέλλον μάλλον θα χρειαστώ κ 2η)
Μπορώ να χρησιμοποιήσω τοίχο αλλά δεν θέλω να τον κάνω χιλιοτρύπητο! Με τα ξύλα δεν θα έχω θέμα με ακάρεα και τέτοια? μπορώ να βάλω και γυψοσανίδα αντί για ξύλο αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να την τρυπήσω...δεν μου απάντησε κανείς αν σπάει αν τρυπηθεί...

Δημητριάδης Νίκος
19-09-12, 21:34
Γιάννη όταν στην Κρήτη ξεκινούν με τσικουδιές,δεν σταματούν στις δυο.
Και με τσι κλούβες το ίδιο κάνουνenr.

panos70
19-09-12, 21:47
Οι γυψοσανιδες δεν σπανε εχω τρυπησει παραπολες εκτος κι αν την πιεσεις αφανταστα,να ξερεις οτι εχουν ειδικα ουπα για γυψοσανιδες μην βαλεις οτι ουπα και νανε ,και καλητερα να ψαξεις για την πρασινη ειναι πολυ καλυτερη της ασπρης

teo24
20-09-12, 08:13
Γιαννη αυτες που εχει ο κ.Δημητριαδη Νικος σου ελεγα.Υπαρχουν και με μεταλλικα ραφια που ειχα παρει στην πεθερα μου πριν κανα μηνα.Επεισης τα μεταλλικα ραφια στα δινουν με διπλη γωνια(πιο φαρδυα)κι ετσι αν θες να συνεχισεις δεξια η αριστερα την κατασκεη σου κουμπωνει το ραφι στην ηδη υπαρχον γωνια και μποι(οδηγο στηριξης στον τοιχο).

LEGGERIS
20-09-12, 11:12
Γιάννη αυτές που σου λέει ο Τεο και ο Νίκος να πάρεις ώστε να τις κάνεις όσο μακριές θέλεις και να πηγαίνεις . Άμα δεν τις θές τις βάζεις κάπου αλλού στο σπίτι και βάνεις ... βασιλικούς .

John60215
25-09-12, 14:50
Σχεδόν έτοιμα τα ραφάκια μου!
Εντάξει δεν έγιναν όπως τα περίμενα...και χιλιοτρύπητο έκανα το τοίχο και μου έπιασε γύρο στα 30-35 ευρόπουλα...
Μια χαρά έγιναν απλά φοβάμαι το νερό...μη χαλάσουν η γυψοσανίδες με το νερό που θα ρίχνουν τα πουλιά και πάει άδικα ο κόπος μου, γιαυτό της έντυσα με μουσαμά αυτοκόλλητο...

6727672967286726

Θοδωρής
25-09-12, 15:49
Σπέσιαλ.
Ίσος εγώ να άφηνα ανοιχτό στις πλαϊνές μεριές για να έχει περισσότερο φως

Nektariosntel
25-09-12, 17:43
ωραι ιδεα φιλε.τα εχω και εγω εξω και εψαχνα λυσεις.

John60215
25-09-12, 17:53
Φίλε Νεκτάριε καλά είναι αλλά όχι για πολύ νερό...εγώ και έτσι όπως της έχω κάνει της φοβάμαι με το νερό που θα πέφτει από τα πουλάκια...

Δημητριάδης Νίκος
25-09-12, 19:15
Μάστορα καλορίζικα !!!