PDA

Επιστροφή στο Forum : ζευγαρωστρες μελαμινης κ προσοψεις

kostas
08-12-12, 02:27
καλησπερα παιδια...
ειμαι χαρουμενος που σας ξαναβρισκω καθως μετα απο πολλα προβληματα (υγειας κ οικογενειακα) ξανα ξεκιναω το αγαπημενο χομπι...
αφου πηρα τα πρωτα ζευγαρακια (μωσαικα κοκκινα κ γερμανικα σκουφατα),
θελω να φτιαξω ζευγαρωστρες απο μελαμινη...
ιδεες πολλες κ σχεδια απο πολλους φιλους απο εδω αλλα εχω μια απορια που θελω την βοηθεια σας...
δεν θελω να παρω ετοιμες προσοψεις γιατι τις βρισκω απαιτητικα ακριβες κ ο καθενας στα eshop ζηταει οτι θελει..
θα ηθελα να φτιαξω μονος μου εφωσον πιανουν καπως τα χερια..
αλλα οσο κ να εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησω για να βγει ενα ωραιο αποτελεσμα κ να ειναι ισια τα καγκελακια..
θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας καθως κ το πως μετα να φτιαξω τα πορτακια,τις ταιστρες κ την τοποθετηση του ελατηριου...

βαζω κ μια φωτο απο καποιον που φτιαχνει αλλα οσο κ να τον ρωτησα ποτε δεν μου απαντησε πως τις φτιαχνει...

αυτες ειναι οι προσοψεις
http://img28.imageshack.us/img28/2250/48525913759830637025310.jpg
http://img850.imageshack.us/img850/1623/31410911568643522810790.jpg

κ αυτο ειναι αυτο που σκεφτομαι να κανω
http://img521.imageshack.us/img521/7507/48693241625840844735069.jpg

ολες οι γνωμες απο πιο εμπειρους που το εχουν κανει ή γνωριζουν εννοειται δεκτες...

σας ευχαριστω...

11panos04
08-12-12, 08:45
Τελεια,καί τα δυο.Γνωμη μου και προταση μου,για πιο ευκολο καθαρισμα κ γρηγορη τοποθετηση και αφαιρεση,ο δευτερος τυπος προσοψης ειναι καλυτερος.Δεν την καρφωνεις ή οτιδηποτε πανω στο τελαρο της μελαμινης,αλλα βαζεις στις 4 γωνιες απο μια βιδα με γυριστο κεφαλακι.Ετσι,μπορεις με ενα γυρισμα να βαλεις κ να βγαλεις την προσοψη,να την πλυνεις,να πλυνεις το απο μεσα κ μετα ξανα τη βαζεις.

Φιλικα

antoninio
08-12-12, 10:41
καλημερα..πως κολανε τα σιδερακια μεταξυ τους??με ηλεκτροκολληση??δεν λιωνουν?μπορει καποιος να μας πει πως???

kostas
08-12-12, 11:03
καλημερα φιλε πανο...το ξερω οτι ειναι καλο αλλα πρεπει να μαθω κ απο τι υλικο κ πως γινονται οι προσοψεις...φιλε αντωνη για αυτο εβαλα το θεμα να μας απαντησουν οι πιο εμπειροι...υπομονη...

LEGGERIS
08-12-12, 13:59
Κώστα καλημέρα εφόσον πιάνει το χέρι σου υπάρχει στην αγορά έτοιμο πλέγμα με ανοίγματα όποιου μεγέθους θέλεις . Το κόβεις στις διαστάσεις που σου βγαίνουν τα ανοίγματα αφού υπολογίσεις και το άνοιγμα για το συρτάρι και όλα καλά . Σε περίπτωση που καταλήξεις σε έτοιμη ή πλέγμα , μην διαλέξεις βαμμένη . Ένας καλός τρόπος στερεώματος είναι στο πλάι να το καρφώσεις με ένα πηχάκι στο πλάτος της κάσας , για να είναι σταθερό

kostas
08-12-12, 14:23
γεια σου φιλε κ σε ευχαριστω για την απαντηση...
οπως λες το σκεφτομαι κ εγω οσον αφορα τα κοψιματα αλλα το μονο που με απασχολει πως θα το ζητησω το πλεγμα...κ τι πλεγμα πρεπει να βαλω..χοντρο,λεπτο??αυτο ειναι που με μπερδευει περισσοτερο...

LEGGERIS
08-12-12, 19:06
Κώστα εάν πας σε ένα κατάστημα μεγάλο με είδη κιγκαλερίας δεν θα δυσκολευτείς καθόλου να επιλέξεις . Όσο για τα ανοίγματα των ταϊστρών μην ανησυχείς , βάλε εσωτερικές . Ο φίλος σου στις αρχικές φωτογραφίες πήρε έτοιμες όψεις και τις κόλλησε σε τελάρο ,θέλει όμως μηχάνημα αργκόν νομίζω λέγεται .

kostas
08-12-12, 19:14
με ειδη κιγκαλεριας??
πες κ αλλα ρε φιλε μην με αφηνεις στην μεση:russian
τι πουλανε εκει??
πως το ζηταω,τι λεω:sos:sos:sos

κ ο κυριος αυτος δεν ειναι φιλος μου γιατι αν ηταν θα μου ελεγε τι εκανε...action 3action 3

chtsili
08-12-12, 20:22
παιδια για να κανεις προσοψεις το πρωτο και βασικο ειναι να εχεις τελαρα(καλουπια) για τις προσοψεις με τις διαστασεις που θελεις το δευτερο ειναι να παρεις συρμα τραβηγμενο γαλβανιζε η επιχρωμιωμενο 2 η 2.2 mm και τριτο ηλεκτροκολληση για συρμα . οι προσοψεις δεν γινονται με ηλεκτροκολληση που ξερουμε αλλα με πονταρισια(αν το λεω καλα)ειναι ενα μηχανημα που κανει την συγκολληση τον συρματων (το εχουνε οσοι κανουν κλουβια )ειναι μεγαλο και βαρη μηχανημα.

11panos04
08-12-12, 20:28
Δια των καγκελων ο λογος: http://www.youtube.com/watch?v=i-EBIQpSXAk&feature=related

Φιλικα

chtsili
08-12-12, 20:30
μπραβο πανο αυτο ακριβως το μηχανημα λεω

kostas
08-12-12, 20:38
δεν βλεπω να φτιαχνω προσοψεις μονος μου...
την κολληση που χρησιμοποιουν την ξερω..τα καγκελακια που τα βρισκουμε????

teo24
09-12-12, 09:17
Eγω φιλε μου πηρα κουνελοσυρμα με ματι 5x1 και εφτιαξα την κλουβα που βλεπεις,ειναι 85x40x40 αν θυμαμαι καλα.Εκανα 2 χωρισματα για να εχω 3 κλουβια μικροτερα και 3 πορτες.Οι ταιστρες ειναι εσωτερικες.

http://imageshack.us/a/img23/9318/imgp3544y.jpg
http://imageshack.us/a/img266/4556/imgp3589.jpg
http://imageshack.us/a/img201/1763/imgp3593.jpg
http://imageshack.us/a/img100/819/imgp3678s.jpg
http://imageshack.us/a/img818/6943/imgp3677f.jpg
http://imageshack.us/a/img811/8931/imgp3682y.jpg
http://imageshack.us/a/img685/752/imgp3679j.jpg

makmag
09-12-12, 11:04
MΠΡΑΒΟ φίλε πολύ καλή δουλειά

kostas
09-12-12, 14:24
καλημερα..
πολυ καλη δουλεια Τεο...
να σε ρωτησω εσυ που το εχεις χρησιμοποιησει...
απο την κουλουρα που το πηρες ισιωσε ευκολα οταν εκοψες τα μετρα που ηθελες??στραβωσε καθολου σε μερικα σημεια???
γενικα ηταν δυσκολο στην τοποθετηση του??

Nikaival
09-12-12, 19:55
καλημερα..πως κολανε τα σιδερακια μεταξυ τους??με ηλεκτροκολληση??δεν λιωνουν?μπορει καποιος να μας πει πως???

Η συσκευη που κολλαει τις προσοψεις αυτες και γενικοτερα ολα τα συρματα λεγεται ηλεκτροποντα και ειναι η μηχανη που φαινεται στο video που αναρτησε ο Πανος.

Nikaival
09-12-12, 19:59
καλησπερα παιδια...
ειμαι χαρουμενος που σας ξαναβρισκω καθως μετα απο πολλα προβληματα (υγειας κ οικογενειακα) ξανα ξεκιναω το αγαπημενο χομπι...
αφου πηρα τα πρωτα ζευγαρακια (μωσαικα κοκκινα κ γερμανικα σκουφατα),
θελω να φτιαξω ζευγαρωστρες απο μελαμινη...
ιδεες πολλες κ σχεδια απο πολλους φιλους απο εδω αλλα εχω μια απορια που θελω την βοηθεια σας...
δεν θελω να παρω ετοιμες προσοψεις γιατι τις βρισκω απαιτητικα ακριβες κ ο καθενας στα eshop ζηταει οτι θελει..
θα ηθελα να φτιαξω μονος μου εφωσον πιανουν καπως τα χερια..
αλλα οσο κ να εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησω για να βγει ενα ωραιο αποτελεσμα κ να ειναι ισια τα καγκελακια..
θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας καθως κ το πως μετα να φτιαξω τα πορτακια,τις ταιστρες κ την τοποθετηση του ελατηριου...

βαζω κ μια φωτο απο καποιον που φτιαχνει αλλα οσο κ να τον ρωτησα ποτε δεν μου απαντησε πως τις φτιαχνει...

σας ευχαριστω...

Για να μπορεις να ανοιγοκλεινεις την προσοψη χωρις βιδες η κατι που μπορει να κανει ζημια στην προσοψη και στην μελαμινη μπορεις να χρησιμοποιησεις δυο πολυ μικρα συρτακια στην πανω πλευρα της μελαμινης.

Nikaival
09-12-12, 20:18
καλημερα φιλε πανο...το ξερω οτι ειναι καλο αλλα πρεπει να μαθω κ απο τι υλικο κ πως γινονται οι προσοψεις...φιλε αντωνη για αυτο εβαλα το θεμα να μας απαντησουν οι πιο εμπειροι...υπομονη...

Το υλικο που χρησιμοποιειται για τις προσοψεις του εμποριου ειναι μεταλλικο συρμα παχους απο 1mm εως 2,2mm (συνηθως ειναι 1,6) και ειτε βαφονται με ηλεκτροστατικη. βαφη (κλουβια Κλουβοτεχνικης) ή χρωμιονονται η γαλβανιζονται (οπως οι προσοψεις που βρισκουμε στο εμποριο και οπως ολα τα κινεζικα κλουβακια)
Ο τροπος κου κολλιονται οι προσοψεις και τα κλουβια του εμποριου ειναι ηλεκτροποντες με πολλες κεφαλες και γινονται πολλες κολλησεις ταυτοχρονα, οχι μια μια οπως στο video. Και βεβαια ειναι cnc.

Κώστα καλημέρα εφόσον πιάνει το χέρι σου υπάρχει στην αγορά έτοιμο πλέγμα με ανοίγματα όποιου μεγέθους θέλεις . Το κόβεις στις διαστάσεις που σου βγαίνουν τα ανοίγματα αφού υπολογίσεις και το άνοιγμα για το συρτάρι και όλα καλά . Σε περίπτωση που καταλήξεις σε έτοιμη ή πλέγμα , μην διαλέξεις βαμμένη . Ένας καλός τρόπος στερεώματος είναι στο πλάι να το καρφώσεις με ένα πηχάκι στο πλάτος της κάσας , για να είναι σταθερό

Τα ετοιμα πλεγμτα που υπαρχουν στο εμποριο βρισκονται σε διαστασεις τρπας 5*1 εως 2*1cm αλλα το προβλημα που υπαρχει ειναι οτι οι ποτιστρες και ταιστρες που υπαρχουν ειναι για κενο 8mm αντι για 10 που ειναι τα πλεγματα του εμποριου. Μετρηστε μια ποτιστρα και μια ταιστρα για να καταλαβετε, αν χρησιμοποιησετε πλεγμα εμποριου θα πρεπει να το στραβωνετε για να μην πεφτουν οι ποτιστρες, αυτα βεβαια ειναι λεπτομερειες που καποιους τους ενδιαφερουν και καποιους οχι

παιδια για να κανεις προσοψεις το πρωτο και βασικο ειναι να εχεις τελαρα(καλουπια) για τις προσοψεις με τις διαστασεις που θελεις το δευτερο ειναι να παρεις συρμα τραβηγμενο γαλβανιζε η επιχρωμιωμενο 2 η 2.2 mm και τριτο ηλεκτροκολληση για συρμα . οι προσοψεις δεν γινονται με ηλεκτροκολληση που ξερουμε αλλα με πονταρισια(αν το λεω καλα)ειναι ενα μηχανημα που κανει την συγκολληση τον συρματων (το εχουνε οσοι κανουν κλουβια )ειναι μεγαλο και βαρη μηχανημα.

Ο κακο ειναι οτι αν πας να κολλησεις επιχρωμιομενο η γαλβανιζε συρμα, στο σημειο του κολληματος η επιστρωση αυτη φευγει και με τον καιρο θα σκουριασει, οποτε ή πρεπει να το βαψεις ή να το επιχρωμιωσεις ξανα. Λυσεις οι οποιες καταληγουν ακριβες. Η μονη λυση για να εχεις σωστο αποτελεσμα απο θεμα εμφανισης ειναι να χρησιμοποιησεις ανοξειδωτο πλεγμα, αλλα το ανοξειδωτο πλεγμα ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις στην ελληνικη αγορα και αν το βρεις ειναι πολυ ακριβο. Τοσο ακριβο που συμφερει να παρεις μια ετοιμη ακριβη κλουβα.

Eγω φιλε μου πηρα κουνελοσυρμα με ματι 5x1 και εφτιαξα την κλουβα που βλεπεις,ειναι 85x40x40 αν θυμαμαι καλα.Εκανα 2 χωρισματα για να εχω 3 κλουβια μικροτερα και 3 πορτες.Οι ταιστρες ειναι εσωτερικες.

πολύ καλή δουλειά μπραβω ....!!!,

Pkstar
09-12-12, 23:21

Τα συρματα τα κολανε με ηλεκτροποντα!Στο youtube εχει αρκετα βιντεο για κατασκευη ηλεκτροποντας
ευκολα και οικονομικα!!!

kostas
10-12-12, 12:19
καλημερα παιδια..
μετα απο πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα μια εταιρια που φτιαχνει πλεγματα...
εστειλα email οτι εναδιαφερομαι για πλεγμα για κλουβια αλλα να μην ειναι κουλουρα αλλα ισιο κ οτι το θελω για προσοψεις κλουβιων κ η απαντηση ηταν η εξης:

Καλημέρα σας,

Υπάρχει το κουνελόσυρμα το οποίο διατίθεται μόνο σε κουλούρες αλλά είναι μαλακό σύρμα και ισιώνει εύκολα. http://www.plektam.gr/products.php?cat_id=3&prod_id=1

Επιπλέον υπάρχουν και ενισχυμένα πλέγματα βαρέως τύπου που διατίθενται σε φύλλα. http://www.plektam.gr/products.php?cat_id=3&prod_id=9

Αν μπορείτε ενημερώστε μας ποιον τύπο πλέγματος προτιμάτε.

εσεις με ποιο πιστευεται οτι θα κανω καλη δουλεια??

John60215
10-12-12, 12:59
Καλημέρα Κώστα
Με αυτό ΕΔΩ (http://www.plektam.gr/userfiles/image/products/01_1/01_1_1/plegmata_8b.jpg)θα κάνεις καλή δουλειά και θα είναι μια χαρά!
και με τα άλλα θα κάνεις δουλειά αλλά πιστεύω ότι αυτό με της μακριές κάθετες τρύπες είναι το καλύτερο (όπως αυτό που σου έδειξε ο φίλος ποιο πάνω) το 12χ50 πρέπει να είναι.
Αυτά που έχει το 2o link τα αποκλείω... :)

kostas
10-12-12, 13:22
σε ευχαριστω φιλε γιαννη..
κ εγω αυτο πιστευω αν τεντωθει καλα θα κανω καλη δουλεια..
απλα με εβαλε σε σκεψεις αυτο που ειπε ενας φιλος για τις ποτιστρες αν καθονται καλα...
το εχεις δοκιμασει εσυ??

John60215
10-12-12, 13:40
Εγώ έχω κάνει μια ζευγαρώστρα με 12χ25 σύρμα και με ζόρισε λίγο για να την κάνω όπως ήθελα και για να μπαίνουν οι ποτίστρες έπρεπε να κόψω κάτι σύρματα και να γίνουν οι τρύπες 12χ50.
Με το 12χ50 θα είναι τζιτζί πιστεύω και οι ποτίστρες μια χαρά θα κάθονται...μπορεί να χρειαστεί λίγο άνοιγμα η τρύπα που θα βάζεις την ποτίστρα αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, με μια πένσα μπορείς να την "ξεχειλώσεις" λίγο...
θα σου τραβήξω ένα βίντεο την ζευγαρώστρα που έχω φτιάξει να δεις και πως κάθονται και οι ποτίστρες....

John60215
10-12-12, 14:11
Ορίστε το Βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=AstVBRu13Bk) Κώστα!

Δεν φαίνεται καλά αλλά κάτι φαίνεται....
Στης πόρτες που βλέπεις χρειάστηκε να κόψω το σύρμα και να κάνω της τρύπες 12χ100...
Και στη μέση του κλουβιού έχω κόψει σχεδόν όλα τα σύρματα (έχω αφήσει το τέρμα πάνω και το τέρμα κάτω) για να μπαίνει χώρισμα.
(Όλα αυτά στη πρόσοψη του κλουβιού μόνο)
Είναι η πρώτη ζευγαρώστρα που έφτιαξα και στο τέλος βγήκε ικανοποιητική!
Η επόμενη πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερη και θα σκεφτώ και κανένα κολπάκι για να βγαίνει ο πάτος για καθάρισμα (πολύ βασικό).

Κάτι άλλο τώρα και δανείζομαι λίγο της φώτο του φίλου Θοδωρή...

Όταν κόψεις ένα σύρμα και σου μείνει αυτό το μικρό κομματάκι πάνω (αυτό που είναι στη φώτο με τους κόκκινους κύκλους) μπορεί να εμποδίζει αν κάνεις συρόμενες της πόρτες όπως εγώ...το πιάνεις με μια πένσα και το στριφογυρίζεις και ξεκολλάει...
7347

Και μετά σε αυτή τη φώτο που εξέχουν τα κομμένα σύρματα για να μη σου φάνε τα χέρια μπορείς να τα λιμάρεις με ένα τροχάκι ή με κάτι άλλο (εγώ τα λίμαρα με μια λίμα και μου έφαγε τα χέρια :) )
7348

kostas
10-12-12, 15:25
φιλε κατατοπιστηκοτατος..
σε ευχαριστω πολυ..
μια χαρα καθεται αν κανω αυτο που μου λες δηλ βαλω συρμα 12χ50..
σε ευχαριστω κ για τις συμβουλες σου...

John60215
10-12-12, 15:31
Να σαι καλά Κώστα!
Μια χαρά θα κάθονται ναι...και για να μην έχεις αμφιβολίες μπορείς να κρατάς μια ποτίστρα μαζί σου και να τη δοκιμάσεις όταν πας να πάρεις το σύρμα :D

teo24
10-12-12, 18:13
Δεν με παιδεψε καθολου να το ισιωσω,αλλα μην φανταστεις οτι δεν εχει καποιες καμπυλες,νομιζω φαινεται και στις φωτο.Αν τις κανεις προσοψεις μονο μπορει να τεντωσει καλυτερα εφοσων βιδωσεις πρωτα την μια πλευρα και μετα την αλλη βαζωντας υπο γωνια την βιδα οποτε θα το τραβηξει.Κι εγω τα κοματακια που εμεινα τα ετριψα με λιμα αλλα επειδη ειχα κανει πολλα μερεμετια λογο και των χωρισματων τα ''εφαγα'' με dremel.Οσο για τις ποτιστρες στην αρχη μπαιναν δυσκολα,αλλα λογο καθημερινης χρησης βαλε βγαλε εγινα πιο ευκολες τωρα.

kostas
10-12-12, 22:08
οσο να'ναι δεν θα ειναι ευθειο οπως κανονικη προσοψη αλλα θα το τραβηξω οσο μπορω..που θα παει θα τεντωσει...χι ιχ ιχ ιχ

antoninio
12-12-12, 14:12
..μπορεις να κανεις και αυτο....παρε οποιο συρμα θες..(5χ1 η 5χ12)και ντυσε ολη την προσοψη του κουτιου μελαμινης πλην ενος σημειου σε μια γωνια ας πουμε οπου μπορεις να παρεις μια ετοιμη μικρη του εμποριου προσοψη οικονομικη με 2 ταιστρες και να βαζεις και το νερο..γλυτωνεις πολυ κοπο και χρονο ετσι..(λεμε τωρα)

kostas
13-12-12, 14:47
καλησπερα παιδια..
σας παραθετω πιο κατω την απαντηση του εργοστασιου που εστειλα email μιας κ βρηκα το πλεγμα 12χ50 απο εργοστασιο...
του ζητησα να ειναι σε υψος 50cm γιατι τοσο υπολογιζω να ειναι τα κλουβια υψος...
πειτε μου την γνωμη σας για την τιμη....

Καλημέρα σας ,

Ρολό των 50 cm δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο.
Υπάρχει όμως 60 cm ρολό και κοστίζει 80 ευρώ (περιλαμβάνει Φ.Π.Α.) είναι 25 μέτρα .
Το κόστος μεταφορά με ένα πρακτορείο στην αθήνα θα το υπολογίζεται στα 15 ευρώ.

John60215
13-12-12, 16:11
Γεια σου Κώστα!

Εγώ θα έπαιρνα 40cm ύψος ή 60 αλλά......γιατί όμως να δώσεις αυτά τα 15 ευρό μεταφορικά αφού μπορείς να βρεις εκεί που είσαι και να πάρεις και όσα μέτρα θες εσύ?
Δεν ξέρω πόσα κλουβιά (προσόψεις) θες να φτιάξεις αλλά τα 25 μέτρα που είναι η κουλούρα μου φαίνονται πολλά...
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις κάποιο μαγαζί κοντά σου...στην Αθήνα είσαι όχι σε κανένα απομακρυσμένο χωριό που δεν έχεις και πολλές επιλογές....εγώ που είμαι σε χωριό έχω τουλάχιστον 5 επιλογές...ψάξτο λίγο
Να μου πεις 15 ευρό είναι, αλλά...αλλά......

kostas
13-12-12, 16:31
ααα...με συγχωρειτε αλλα δεν ηξερα οτι μπορω κ να μην παρω ολοκληρη κουλουρα...νομιζω οτι περνω κουλουρα ολοκληρη για αυτο ρωτησα...
οκ..ευχαριστω...

John60215
13-12-12, 19:02
Αν πας σε κάποιο μαγαζί μπορείς να τους πεις να σου κόψουν όσα μέτρα θες εσύ...
Από το internet δεν ξέρω αν γίνετε αυτό, λογικά γίνετε.

kostas
13-12-12, 19:27
μαλλον σε αυτον δεν γινεται γιατι ειναι εργοστασιο κ δεν τον συμφερει να μου κοψει 10 μετρα κ να μου το στειλει κιολας...
θα ψαξω να βρω εδω στην αθηνα γιατι ρωτησα σε κανα 2 μαγαζια αλλα δεν ειχαν το πλεγμα 12χ50..δεν το φερνουν λενε γιατι δεν το πολυχρησιμοποιουν...

Golinari
15-11-13, 10:09
θα ψαξω να βρω εδω στην αθηνα γιατι ρωτησα σε κανα 2 μαγαζια αλλα δεν ειχαν το πλεγμα 12χ50..δεν το φερνουν λενε γιατι δεν το πολυχρησιμοποιουν...

Στην Αθηνα υπαρχει ενα μαγαζι στην παλια Renault απεναντι στον παραδρομο της εθνικης (στο κατεβασμα) που εχει 12χ50 και 12χ25, σου κοβει οσα μετρα θελεις και το εχει σε διαστασεις (υψος) 40cm, 50cm, 60cm, 80cm 100cm και 120c.
Περιπου 6ευρο το μετρο χωρις ΦΠΑ