PDA

Επιστροφή στο Forum : κοκκιδια ή μηπως κατι αλλο?

Maxchr
24-12-12, 02:37
καλημερα σας παιδια.πριν μιαμιση εβδομαδα ειδα την καναρα μου λιγο φουσκωμενη και λιγο καρινιασμενη.οταν ρωτισα στο πετσιοπ μου ειπε οτι μαλλον ειναι κοκκιδιοση και μου εδωσε αντιβιωση tabernil sulfa αντικοκκιδιακο.της το εδωσα για 3 μερες 2 μερες σταματησα και μετα το εδωσα για ακομα 3 μερες .τωρα δινω για 4-5 μερες ριγανελαιο.δεν ξερω ομως αν εκανα το σωστο ή αν ηταν κατι αλλο.βαζω και φωτογραφιες των κουτσουλιων της μετα την αντιβιωση.θα θελα και την γνωμη σας.

THODORIS1982
24-12-12, 11:16
'Εδωσες στο πουλάκι κόκκινη αυγοτροφή ή χρωστική αυτό το διάστημα;
Αν όχι ,αυτό που βλέπω (σκουρο κόκκινο -μαύρο) είναι σύμπτωμα κοκκιδίωσης. Για να φτάνει το πουλάκι να κάνει τέτοια κουτσουλιά - εάν είναι κοκκιδίωση θα είναι εμφανής αιμοραγία. Τσέκαρε την αμάρα του πουλιού και πες μας αν είναι μαύρη.

adreas
24-12-12, 22:54
Θοδωρή γιατί δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό; Μια χαρά είναι.

Maxchr
25-12-12, 21:03
οχι δεν εδωσα τιποτα στο πουλακι.θα το ξανακοιταξω και θα σας πω.ευχαριστω.

THODORIS1982
26-12-12, 01:00
Aντρέα εγώ βλέπω σε μερικές κουτσουλιές να κυριαρχεί μαύρο χρώμα. Δεν είναι καλό αυτό. Επίσης το καναρίνι είναι φουσκωνει και έχει καναρινιάσει ,επομένως σίγουρα κάτι τρέχει με το πουλάκι.
Επιπλέον αυτό το έντονο λευκό επίσης δε μου πολυαρέσει

Mia_andrea
26-12-12, 11:40
Συμφωνω με τον Θοδωρη....οι κουτσουλιες δεν ειναι φυσιολογικες...το σκουρο χρωμα σημαινει αιμα στα κοπρανα, πιθανον απο κοκκιδιωση ή σοβαρη εντερικη λοιμωξη.....το μεγαλο ασπρο τμημα μπορει να εχει διαφορα αιτια, οπως μεταβολικες παθησεις, λανθασμενη διατροφη κλπ. Το ριγανελαιο γιατι της το δινεις ?

Maxchr
28-12-12, 15:45
μου ειπε στο πετσιοπ μετα την αντιβιοση να της δινω για περιπου 4 -5 μερες.το δινω σε ολα τα πουλακια μια φορα την εβδομαδα.κανει καλο για το πεπτικο συστημα και για προληψη διαφορων διαταραχων .

THODORIS1982
28-12-12, 21:42
Χρήστο καλύτερα πήγαινε δείγμα των κουτσουλιών σε ένα κτηνίατρο να σου πει την άποψη του.
Αν όντως ειναι κοκκίδια και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο φάρμακα τύπου taberlin είναι νεράκι. Aν πάλι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα του κτηνιατρου ,προσπαθησε να βρεις τo baycox ( είναι κοκκιδιοκτόνο , δεν είναι αντιβίωση) και αλλά και σκευασμα βιταμίνης Κ

Maxchr
28-12-12, 22:24
Ενταξει Θοδωρη αυριο θα ρωτησω που να βρω το baycox γιατι για κτηνιατρο στην Παφο δεν ξερω κανενα που ααχολειται με πουλια.ευχαριστω.

THODORIS1982
28-12-12, 22:38
Δε ξέρω αν οι κτηνίατροι στην πόλη σου έχουν εμπειρία ,αλλά για τα κοκκιδια σίγουρα θα εχουν άποψη και γνώση. Αν είσαι σίγουρος ότι στο pet δε σε κορόιδεψαν απλα΄ για να σου πουλήσουν το χ σκευασμα και όντως διέγνωσαν κοκκίδια δεν εχεις να χάσει τίποτα δοκιμάζοντας το φάρμακο που σου είπα.
Δεν είναι αντιβίωση για να φοβάσαι. Θα πρέπει όμως να δώσεις τη σωστή αναλογία. Το φάρμακο αυτό θα το βρεις σε όλα τα κτηνιατρεία και όλοι οι κτηνίατροι μπορούν να κάνουν υπολογισμό της δόσης για καναρίνια.
Μπορείς επίσης να το παραγγείλεις από φαρμακείο. Είναι προιόν της bayer νομίζω

jk21
29-12-12, 11:26
Βαλε το πουλακι σε αρκετα ζεστο χωρο ,με λαμπα να το ζεσταινει και τοπικα .Οι κουτσουλιες εχουν αρκετο λευκο που με προβληματιζει ως προς το μεταβολισμο του πουλιου ,αλλα οχι για κοκκιδια ,γιατι δεν εχει ολες τις κουτσουλιες μαυρες και αυτες που ειναι ,ισως ειναι απλά πρασινες σκουρες και ο φωτισμος τις δειχνει ετσι .περιμετρικα δεν βλεπω περιεργα υγρα αλλα διαφανη.Μην βαζεις εφημεριδα σαν υποστρωμα .αν την τσιμπα ,να ξερεις οτι το μελανι ειναι τοξικο.Το οτι το προβλημα κρατα μερες παντως παραπεμπει σε 3 εκδοχες .κρυωμα ,προβληματικη λειτουργια καποιου οργανου ,μυκητες ,κοκκιδια .δεν υπαρχει σιγουρη αποδειξη για οτιδηποτε απο αυτα .Ζε στη σε πρωτη φαση και βλεπεις .βγαλε φωτο ομως αμεσα την κοιλια του πουλιου να φαινεται το δερμα του

σχετικα με την δραση της ριγανης και του ριγανελαιου στα πτηνα

http://invenio.lib.auth.gr/record/10947/files/gri-2004-422.pdf?version=1

και δυο σχετικα σκευασματα που νομιζω κυκλοφορουν και τα δυο στην ελλαδα .δυσευρετα αλλα υπαρχουν

http://www.orego-stim.com/hobby-and-pet/pigeon-liquid (σκευασμα με αιθεριο ελαιο 5% )
http://www.pigeonsproducts.com/oregano-bvp-10-by-belgavet-510 (σκευασμα με αιθεριο ελαιο 10 % )

Maxchr
29-12-12, 15:12
πηρα σημερα το baycox απο φαρμακιο.μου ειπε 1cc ανα 1l νερο για 3 μερες.και να βαλω και στα αλλα πουλακια προληπτικα.να το αρχισω?θα βαλω και φωτο την κοιλια. μεχρι ποτε πρεπει να ειναι με λαμπα?

THODORIS1982
29-12-12, 19:52
Ξεκίνησε το.
Θα δώσεις σε όλα τα πουλιά και φροντίσεις να καθαρίζεις σχολαστικά τα κλουβάκια.
Βιταμίνη Κ βρήκες;
Η λάμπα τι σχέση έχει;

Mia_andrea
29-12-12, 19:54
Η γνωμη μου ειναι οτι αν οι κουτσουλιες παραμενουν μαυρες, να το αρχισεις και αμεσα....οσο περιμενεις, χανεις πολυτιμο χρονο.....στα αλλα πουλια, δεν θα το ξεκινουσα προληπτικα, οχι σε αυτη τη φαση τουλαχιστον...δες πρωτα πως θα παει η καναρα σου...αν ανταποκριθει στο φαρμακο, σημαινει οτι η διαγνωση ειναι σωστη για κοκκιδια....

THODORIS1982
29-12-12, 20:07
http://spirosnet.wordpress.com/%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B5%C F%82-2/%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%AF%CF%89%C F%83%CE%B7/
Aν διαβάσεις το άρθρο θα αναθεωρήσεις την άποψη σου.
Θεραπεία πρέπει να γίνει σε όλα τα καναρίνια.

adreas
29-12-12, 21:03
Εγώ επιμένω ότι δεν έχει κάτι μια χαρά είναι τα κόπρανα μάλλον δεν έχετε δει κόπρανα με κοκκίδια. Και το μαύρο είναι μαύρο δεν είναι κόκκινο για να έχει αιμορραγία. Και η δόση του φαρμάκου δεν είναι αυτή τώρα το χειμώνα.

Θοδωρής
29-12-12, 21:50
Θα συμφωνησω με τον Αντρεα.
Ουτε ειναι σωστη η δωση για χειμωνα (θελει μεγαλυτερη γιατι το πουλακι πινει λιγοτερο νερο)
ουτε ή ακαθαρσιες ειναι παρα πολυ ασχημες για να παραπεμπουν σε κοκκιδια

THODORIS1982
29-12-12, 22:35
Παιδιά δεν είπα ότι είναι σώνει και καλά κοκκίδια. Εγώ βασίζομαι σε αυτόν που έκανε τη διάγνωση. Το φάρμακο που του πρότειναν στο κατάστημα δεν δούλεψε .
Το πουλί έχει σίγουρα πρόβλημα .Διαβάστε το πρώτο post. Το πουλί έχει καναρινιάσει ,επομένως κάτι τρέχει ....
Με το να κάνει χρήση baycox δεν έχει να χάσει τίποτα.

Χρήστο βγαλε μια φωτογραφία με λευκό χαρτί στον πάτο. Η εφημερίδα μπερδευει .
Επίσης φωτογράφισε και την καρίνα του πουλιού να έχουμε μια πλήρη εικόνα.

jk21
30-12-12, 00:19
πραγματι οι κουτσοουλιες δεν θυμιζουν προβλημα κοκκιδιων σε σημειο να δινουν συμπτωματα .για το χρωμα ανδρεα μονο θα διαφωνησω .αν η αιμοραγια ειναι ψηλα στο εντερο ,τοτε μεχρι να βγουνε τα κοπρανα ,μαυριζει ο σιδηρος του αιματος και εχουν μαυρη οψη .ομως δεν νομιζω εδω να εχουμε προβλημα τετοιο .δεν το αποκλειω ,αλλα δεν το νομιζω .αν υπαρχει παντως προβλημα κοκκιδιων ,ειναι σχεδον σιγουρο οτι αν ειναι στον ιδιο χωρο πουλια ,ειτε θα εχουν αμεσα προβλημα ή προσεχως .στο ιδιο κλουβι ειναι σχεδον δεδομενο .σε διαφορετικο ,ολο και καμμια ταιστρα θα μπερδεψουμε ή καμμια ποτιστρα ή θα βαλουμε την ταιστρα στον κουβα με τα σπορια ... μετα οι ωοκυστες θα εχουν μεταφερθει παντου .

για την δοσολογια δεν ξανασχολιαζω .τα καναρινια παχυνσης δεν ειναι κοτες που ειναι ξυπνιες 24 ωρες ωρες και πινουν νερο .αυτοι που πουλανε φαρμακα ,καλα ειναι να διαβαζουν και τις οδηγιες σωστα ...

Maxchr
30-12-12, 01:56
Ξεκίνησε το.
Θα δώσεις σε όλα τα πουλιά και φροντίσεις να καθαρίζεις σχολαστικά τα κλουβάκια.
Βιταμίνη Κ βρήκες;
Η λάμπα τι σχέση έχει;
βιταμινη θα βρω απο το φαρμακιο ή απο το πετσιοπ?

Maxchr
30-12-12, 02:14
ρε παιδια εχω μπερδευτει.σημερα οποσδιποτε θα βαλω φωτο της κοιλιας.για το baycox πια δοσολογια να βαλω?

Θοδωρής
30-12-12, 09:44
Konakion θα παρεις για βιταμινη Κ, εχουν τα φρμακεια, την δωση δεν την θυμαμαι, θα στην πουν εδω τα παιδια.
Για το μπαιγκοξ τωρα τον χειμωνα ξερω πως ειναι 3 μλ σε 1 λτ νερο για 8ωρη χωρηγηση για 5 ημερες, 5 ημερες νερο, 5 ημερες ξανα μπαιγκοξ.
Με 3 ημερες δεν κανεις κατι αν οντος υπαρχει θεμα κοκιδιων.
Μερικοι το μπαιγκοξ το δινουν στο στομα αν το πουλακι δεν πεινει νερο (μια σταγωνα).
Αν κανω λαθος διωρθοστε με.

THODORIS1982
30-12-12, 11:08
Kαι στα δύο .Στα pet shop θα βρεις βιταμίνη Κ της Beafar όπως και στα κτηνιατρεία.
Στα φαρμακεία μπορεις να πάρεις Κonakion που σου λέει ο Θοδωρής.

jk21
30-12-12, 17:59
το konakion ειναι 5 σταγονες στα 100 ml νερο .οχι υπερβολες .μονο 6 σταγονες

η δοσολογια BAYCOX ειναι οσο λεει ο θοδωρης για διαλυση στο νερο .δεν ξερω για σταγονα στο στομα ,αλλα ισως ειναι τοσο .στο στομα μπορει να διαλυσεις 1.2 ml στα 100 ml νερο και απο το διαλυμα (που δεν θα μπει στην ποτιστρα ) θα δωσεις με συρριγκα ,μισο ml το πρωι και αλλο τοσο το απογευμα

την λαμπα την προτεινα για παροχη θερμοτητας .αν το πουλι εχει αδυνατισει για οποιονδηποτε λογο ,ακομα και για κρυωμα ή και κοκκιδια ,εχει αναγκη παροχης ενεργειας και θερμοτητας

Maxchr
31-12-12, 14:37
74377436743574347433743274317430Γεια σας.αυτες ειναι σημερινες φωτο. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!
http://www.canarybreeder.net/up/forum/images/misc/pencil.png

adreas
31-12-12, 15:52
κανάρα και λίπος

jk21
31-12-12, 16:33
αν ειχε κοκκιδια ,ηταν θεμα ημερων να εχει χασει ολο το λιπος .δεν νομιζω να εχει .η κουτσουλια παντως αν επιμενει να εχει τριγυρω κιτρινο ,ισως σημαινει οτι το συκωτι ειναι καταπονημενο .αν μπορεις ταισε μονιμα για καποιο διαστημα ενα μιγμα 70% κεχρι 30 % βρωμη .ειτε για διαιτα (οχι πανω απο ενα ρηχο κουταλακι την ημερα ) ειτε για μειωση των λιπαρων και ξεκουρασμα του συκωτιου

Maxchr
31-12-12, 16:52
Ειναι ανησυχιτικο αυτο; το baycox να το σταματισω; για περιπου ποσο καιρο η διατροφη αυτη;μονο αυτα τα σπορακια και νερο;

Θοδωρής
31-12-12, 18:05
Aν και στο προτινε ο Δημητρης εγω στη θεση σου θα εδινα το ποιο πανω μιγμα (70% κεχρι 30 % βρωμη) μονο και νερο φυσικα και χορταρικα (οχι φρουτα).
Το baycox θα το σταματουσα

THODORIS1982
31-12-12, 18:12
Aφού το ξεκίνησες δώσε το. Πολλοί εκτροφείς το δίνουν προληπτικά πριν την αναπαραγωγή.
Πως γίνεται και λίπος και καναρινιασμα ρε παιδια.....? Βγάλε και μια φωτο του στήθους (θώρακα) αν δε σου είναι κόπος.

Με τι τρόπο το κατάστημα διέγνωσε κοκκίδια δε το καταλαβαίνω ,αφού η αμάρα φαίνεται καθαρή;

Θοδωρής
31-12-12, 18:23
Ηθελαν απλα να πουλήσουν το baycox για εμενα και γι αυτο το ειπαν (επρεπε κατι να πουλησουν).
Για βαλε μια φωτο την καρινα του πουλιου γιατι μου φαινεται πως δεν πρεπει να εχει καρινα (αν κρινω απο το λοιπος στην κοιλια)

THODORIS1982
31-12-12, 18:25
Ηθελαν απλα να πουλήσουν το baycox
Το pet του έδωσε taberlin . Το baycox το πρότεινα εγώ ,εφόσον το πουλάκι θεωρητικά ''είχε κοκκίδια''

Maxchr
31-12-12, 18:49
Μαλλον ρε παιδια μου το εδωσε για να πουλησει κατι.οταν ειδε το καναρινακι μου ειπε σιγουρα κοκκιδια.αλλα ειπα να ρωτησω και εσας ευτυχως για να ξερω τι να κανω στο μελλον.σε αλλο πετσιοπ που πηγα πηρα κεχρι,βρομη ομως δεν ειχε.μπορω να βαλω κατι αλλο?ειναι και ολα κλειστα αυτες τις 2-3 μερες. θα παθουν τιποτα αν συνεχισω το baycox? ευχαριστω.

Θοδωρής
31-12-12, 19:14
Ωπ Θοδωρη γραψε λαθος taberlin ηθελα να πω ή γενικα οτι ηθελε να πουλησει.
Για να το δει και να πει αμεσως κοκκιδια ή ηθελε να πουλησει ή ειναι πολυ εμπυρος.
Κοκκιδια χωρις να δει ακαθαρσιες και με την συγκεκριμενη κοιλια που εχει το πουλι χλωμο το βλεπω να εκανε σωστη διαγνωση.
Βαλε μας μια φωτογραφια το στηθος του οταν μπορεσεις.
Δεν το παιζω έξυπνος και εγω τα ιδια εχω παθει στο παρελθον (μου ειχαν πουλησει pulmosan).

THODORIS1982
31-12-12, 19:23
θα παθουν τιποτα αν συνεχισω το baycox?
όχι , αν το δώσεις σώστά βέβαια

Maxchr
31-12-12, 20:00
3cl σε 1l νερο και αφηνω στις ποτιστρες 8 ωρες την μερα στο χρονικο διαστιμα που μου ειπατε.

jk21
31-12-12, 20:57
δεν σταματαμε καποια θεραπεια εστω και αν κρινουμε οτι δεν χρειαζεται ,αν δεν αναπληρωθει απο καποια αλλοι .Ενας γιατρος μπορει πχ να κρινει οτι πρεπει να αλλαχτει καποιο σχημα φαρμακων ,και να δωσει πχ στη θεση μιας αντιβιωσης ,καποια αλλη .Αν ομως δινουμε για λιγες μερες μια αντιβιωση (1 -2 ) και επειδη διαπιστωνουμε οτι το πουλι εγινε αμεσως καλα και ισως να μην χρειαζοτανε ,σταματωντας το φαρμακο εθιζουμε τα μικροβια που υπαρχουν στη φυσιολογικη πανιδα ενος πουλιου (πολλα απο αυτα που γινονται αυξανομενα παθογονα ,ειναι φυσιολογικη πανιδα σε χαμηλο πληθυσμο ) στην συγκεκριμενη ουσια ,πριν αυτη επιφερει ισχυρο πληγμα εστω και στο χαμηλο πληθυσμο τους .οταν θα τα χρειαστουμε σε ουσιαστικη λοιμωξη ,θα ειναι σχετικα ανισχυρα

το baycox δεν ειναι αντιβιωση ,αλλα και αυτο με συχνη χρηση του , ή με περιστασιακη του ,δινει ευκαιρια στα κοκκιδια να το συνηθισουν .κοκκιδια εχουν ολα τα ιθαγενη σε χαμηλο μη παθογονο πληθυσμο ,αλλα και πολλα καναρινια ,ειδικα προερχομενα απο μεγαλες εκτροφες ή πετσοπαδικα .οι λογοι ευνοητοι ... στην ελλαδα πολλα πετσοπαδικα πουλανε πιασμενα πουλια παρανομα ,ενω πολλοι εκτροφεις θα ακουστουν να λενε ... καναρινια εχω .... αλλα εχω βρε αδερφε και ενα δυο γαρδελια για να μου χαιδευει η φωνουλα τους τα αυτια ... ε δεν κανω και κανενα κακο .μονο αυτοι με τα διχτυα δημιουργουν προβλημα ....

οπως ολα τα φαρμακα ,μπορει να εχει και αυτο πιθανες παρενεργειες .ευτυχως μαλλον προσωρινη συμφωνα με την εταιρια ειναι και η

http://www.bayeranimal.co.nz/media/1667/Baycox%20Poultry%20SDS.pdf

May cause eye and skin irritation. Suspected of damaging fertility and
the unborn child. May cause damage to organs through prolonged or
repeated exposure. May be harmful to the soil environment.

Μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στα μάτια και ερεθισμός του δέρματος. Ύποπτο για πρόκληση βλάβης στη γονιμότητα και το αγέννητο παιδί. Μπορεί να προκαλέσει βλάβες στα όργανα ύστερα από παρατεταμένη ή επανειλημμένη έκθεση. Μπορεί να είναι επιβλαβές για το περιβάλλον έδαφος

Θοδωρής
31-12-12, 20:57
Aν αποφασισεις να το δωσεις αφηνεις τις ποτηστρες ολη μερα στο πουλακι, δεν το αφηνεις χωρις νερο.
8 ωρες ειναι τωρα το χειμωνα που ειναι μικρη η μερα και λογο του καιρου
το πουλακι δεν πινει πολυ νερο και παιρνει λιγοτερο φρμακο.

Maxchr
02-01-13, 17:08
αν ειχε κοκκιδια ,ηταν θεμα ημερων να εχει χασει ολο το λιπος .δεν νομιζω να εχει .η κουτσουλια παντως αν επιμενει να εχει τριγυρω κιτρινο ,ισως σημαινει οτι το συκωτι ειναι καταπονημενο .αν μπορεις ταισε μονιμα για καποιο διαστημα ενα μιγμα 70% κεχρι 30 % βρωμη .ειτε για διαιτα (οχι πανω απο ενα ρηχο κουταλακι την ημερα ) ειτε για μειωση των λιπαρων και ξεκουρασμα του συκωτιουκαλησπερα και καλη χρονια.βρωμη απο την υπεραγορα? κανουν και τα δημητριακα βρωμης ή βρωμη απο βιολογικα προ'ι'οντα?για ποσο καιρο αυτη η διατροφη περιπου?

jk21
02-01-13, 23:22
βρωμη απο οποιοδηποτε πετ σοπ ή και καταστημα ζωοτροφων ακομη και αν ειναι για περιστερια ή κοτες .αν δεν βρεις ειτε βρωμη απο βιολογικα (πολυ καλυτερη αλλα ακριβοτερη ) ειτε αν δεν βρεις πουθενα ,τοτε απο μαρκετ την σπασμενη βρωμη (κουακερ - νιφαδες ) αν την τρωνε σκετη

αν ολα πανε καλα σε λιγες εβδομαδες θα ειναι πολυ καλυτερα ... θα δειξει .προσοχη στο ποσο θα δινεις καθε μερα .οχι πανω απο οσο ειπαμε .οταν θα αδυνατισει ,θα αυξησεις σταδιακα τους λιπαρους σπορους .οχι αποτομα .η ποσοτητα θα παραμεινει σταθερη .αλλιως συντομα θα ξαναπαχυνει .τα χορταρικα να ειναι στην καθημερινη του τροφη