Fallaing Snow by http://www.xitclub.com
+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: σκουλικια

TASOSDOXA is on a distinguished road Το avatar του χρήστη TASOSDOXA
    Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    12

Προεπιλογή σκουλικια

Ονομάζαμαι Τάσος και είμαι νέος στην παρέα σας. Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σας παρουσιάσω ένα πρόβλημα με απασχολεί πολύ πιθανών να έχετε την απάντηση
    που ψάχνω. Εκτρέφω καρδερίνες από μικρή ηλικία μέχρι σήμερα. Το 2006 άρχισα την αναπαραγωγή της καρδερίνας. Πέρσι άρχισα και την εκτροφή σκουληκιών (mealworms) και από φέτος άρχισα να τα δίνω στις καρδερίνες οι οποίες έχουν μικρά ως ακολούθως: Όταν τα σκουλήκια φθάσουν σε μέγεθος 1½cm με 2cm τα τοποθετώ σε δοχείο για μία μέρα με spirulina το ίδιο κάνω με πολυβιταμίνες και με καρότο. Το οποίο χορηγώ κάθε μέρα και ένα ξεχωριστά. Η ποσότητα που χορηγώ είναι 40 με 50 ημερησίως. Μου ανάφεραν ότι η χορήγηση τους στις καρδερίνες επηρεάζει αρνητικά την υγεία τους, και προκαλεί θάνατο. Θα ήθελα να αναφέρω ότι μαζί με τα σκουλήκια τοποθετώ στην αυγοτροφή σπόρους βλαστημένους. Το αυγό τους το τοποθετώ καθημερινά χωρίς να το αγγίζουν. Θα ήθελα σας παρακαλώ να με ενημερώσετε επί του θέματος ευχαριστώ εκ των προτέρων.

antoninio is on a distinguished road Το avatar του χρήστη antoninio
    Πόλη
    Αθηνα-Ηλιουπολη
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    469
    Η διάθεση μου
    Brooding

Προεπιλογή Απάντηση: σκουλικια

εαν τα δινεις ζωντανα κατευθειαν τοτε ναι κινδυνευουν οι καρδερινες σου...αν τα βραζεις καλα και τα βαζεις στην καταψυξη τοτε δεν εχεις προβλημα..βγαζε καθε μερα την ποσοτητα που θες και αστα να ξεπαγωσουν..

EAK C 223

3. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην antoninio για αυτό το χρήσιμο Post:

jk21 (22-07-13), TASOSDOXA (20-07-13)

Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    12

τα δινω ζωντανα αλλα τα μεγαλωσα εγω σε πολυ καλες συνθηκες και προσοχη στην τροφη που τους δίνω.

jk21 is on a distinguished road Το avatar του χρήστη jk21
    Πόλη
    peristeri
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    647
    Thanked 2.073 Times in 860 Posts

τα σκουληκια ειναι φορεις μικροβιων και ενδοπαρασιτων (σκουληκιων μικροτερων που παρασιτουν στα εντερα των πτηνων ) .Αν κανεις οτι σου ειπε ο αντωνης με το βρασμο σκοτωνεις τα μικροβια ,με την καταψυξη τα σκουληκια .Ομως αν δινεις καιρι απο τα της δικης σου εκτροφης ,και δεν ειχες περιεργους θανατους ,τοτε τουλαχιστον απο ενδοπαρασιτα δεν κινδινευεις .απο μικροβια ομως δεν σου εγγυαται κανενας

αυτο ομως που πρεπει να προσεχεις οποιος δινει mealworm ή καποιο αλλο σκουληκι ,ειναι οτι εχουν πολυ φωσφορο και αν δεν ενισχυσουμε την παρεχομενη ποσοτητα ασβεστιου στην διατροφη ,θα εχουμε θεμα με διαταραχη της ισορροπιας ασβεστιου φωσφορου στον οργανισμο και προβληματα απο την ανισορροπια αυτη που στα θηλυκα μπορει να ειναι και θανατηφορα

<<Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει.Αν γυρίσει θα'ναι δικό σου για πάντα!>> jk21.yooblog.gr

6. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην jk21 για αυτό το χρήσιμο Post:

antoninio (22-07-13), TASOSDOXA (22-07-13)

Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    12

θα ήθελα καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Όσο αφορά την παρεχομένη ποσότητα ασβεστίου στην διατροφή, ίδει το είχα πράξει είχα στην αυγοτροφή και στην τροφή όπου χορηγούσα στα σκουλήκια.
    Δηλαδή για την επόμενη σεζόν συνιστάτε να κάνω την διαδικασία βρασίματος και να τα τοποθετώ στην κατάψυξη.
    Φέτος ίδει τελείωσε η αναπαραγωγική περίοδος αξίζει να σημειωθεί ότι τα χορηγούσα ζωντανά και δεν είχα καμία απώλεια, (ούτε καν στα μικρά), αλλά δεν γνωρίζω αν θα έχω απώλειες μετά.
    Σε παλαιότερες συζητήσεις που διάβασα στο forum τα σχόλια ήταν θετικά, το πιο πιθανών για να μην έχω άλλα θετικά σχόλια να υπήρχε αποτυχία,

8. Ο ακόλουθος χρήστης λέει "Ευχαριστώ" στον/ην TASOSDOXA για αυτό το χρήσιμο Post:

antoninio (22-07-13)

+ Απάντηση στο θέμα

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές