Canarybreeder

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Σωστη διατροφη - Χρωστικες - βιταμίνες

admin_old is on a distinguished road
    Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Όνομα Χρήστη
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εκτρέφω
    Χρωματος , Τυπου , Καρδερινες
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    0

Προεπιλογή Σωστη διατροφη - Χρωστικες - βιταμίνες

Καλημέρα σε όλους τους φίλους ,

Θα προσπαθήσω να γράψω όσο πιο απλά γίνετε μιας και δεν είμαι ποτέ τόσο καλος με τα γραπτά παρόλα αυτά θα κάνω την προσπάθεια μου.

Είχα της προηγούμενες μέρες με ένα φίλο μια συνομιλία που αφορούσε γενικά τον σωστό χρωματισμό ενός πουλιού αλλά και τι είδος διατροφή πρέπει να δίνουμε στο πουλί κατά την διάρκεια του χρόνου.

Τα είδη που μιλήσαμε είναι 2 , τα γνωστά σε όλους Κόκκινα καναρινιά αλλά και τα διμορφικα ( κόκκινα μωσαϊκά κτλ )

Οι απόψεις που ακούμε κατά καιρούς είναι πολλές , οι τεχνικές ακόμα περισσότερες .

Θα παρακαλούσα θερμά οι απαντήσεις σας να είναι σε κόσμια πλαίσια , αν κάποιος δεν γνωρίζει καλυτέρα να μην γράψει , και να μην υπάρχουν διαξιφισμοί τύπου ( τι λες ρε , θα σκοτώσεις το πουλί έτσι , μα τι κανείς, είσαι λάθος.....κτλ κτλ )

Θέλω να δημιουργήσουμε ένα σωστό διάλογο ώστε να μπορεί να προσελκύσει ατομα που συνήθως ενώ γνωριζουν δεν απαντούν και δεν γραφούν .

Θέλω να κάνουμε ένα καινούργιο ξεκίνημα , είμαστε όλοι μια παρέα και σκοπός μας είναι πως να γίνουμε καλύτεροι και να μάθουμε κάποια πράγματα .

Λοιπόν αρχίζω εγώ πρώτος τον χορό ,

Η τακτική που χρησιμοποιώ στα δικά μου πουλιά δεν διαφέρει καταρχάς στα δυο είδη που έχω πιο πάνω .
    Τι κάνω λοιπόν , καταρχάς κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος στα κόκκινα μονό δίνω στο νερό χρωστική ενώ στα μωσαϊκά σκέτο νερό με ότι άλλο προβλέπει .

Η αυγοτροφη που δίνω στους νεοσσούς αλλά και όταν είναι σε φάση πτερροροιας είναι η εξής,

Ρασκ ,χρωστική , 4 αυγά μαζί με τους κρόκους , σποριά βλαστιμενα , ρίγανη , νερό , και πολυβιταμινες , και φρυγανιά.

Ενώ για να μωσαϊκά για 40 μέρες δίνω το ίδιο πλην της χρωστικής . Μετά της 40 μέρες δίνω το ίδιο όπως πιο πάνω .

Όταν αρχίζει η πτεπροοροια δίνω κάθε 10 μέρες μήλο , η μπρόκολο , η γληστηρια.

Επίσης τα πουλιά παίρνουν ομόχρονα σπόρους ΚΙΑ , Μπελατι νοττε , και καμελια.

Η διατροφή τους σε σποριά είναι για τα κόκκινα κα την διαρκεια του ζευγαρώματος η Τ3 χωρίς Ρουπσεν , και μετά τον Σεπτέμβρη όλα περνούν την Τ1 με ρουπσεν.

Τα κόκκινα παίρνουν χρωστική στο νερό από την πρώτη μέρα αναπαραγωγής μέχρι και το τέλος της πτερροροιας , ενώ τα μωσαϊκά από της 40 μέρες και μετά.

Κάποια από τα ( λάθη ) που βλέπω είναι στα μωσαϊκά το κιτρίνισμα στα φτερά πτήσης κάτω χαμηλά , αλλά και στα κόκκινα το ελαφρύ πορτοκαλί χρώμα στα φτερά πτήσης.

Αυτά λοιπόν από εμένα , περιμένω να ακούσω της πρακτικές και άλλων φιλών που ασχολούνται με πουλιά χρώματος.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

2. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην admin_old για αυτό το χρήσιμο Post:

katerinaki_34 (07-11-11), teo24 (07-11-11), xrzar (08-11-11)

Special Members nickgr1 is an unknown quantity at this point Το avatar του χρήστη nickgr1
    Πόλη
    ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    Κοκκινα λιποχρωμικα και καρδερινοκαναρα
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    2
    Η διάθεση μου
    Cool

Προεπιλογή Απάντηση: Σωστη διατροφη - Χρωστικες - βιταμίνες

για μενα τα πραγματα ειναι ποιο ευκολα γιατι εκτρεφω αποκλειστικα κοκκινα λιποχρωμικα εχω δοκιμασει το βαψιμο και στο νερο και στην τροφη και κατεληξα να βαφω απλοκλειστικα στην αυγοτροφη αρχιζω την χορηγηση χρωστικης λιγες μερες πριν τις γεννες να παρουν χρωμα και μεσα στο αυγο και σταματαω μολις τελειωσει η πτερορια απο κει και περα μονο συντηρηση.σπορους ταιζω χωρις ρουψεν τις κουικο απο κει και περα πολυβιταμινες ορλουξ ασβεστιο μαγια μπυρας σπιρουλινα καποιες πρωτεινες μεταλικα αλλατα και ιχνοστοιχεια αλλατα μπανιου d3 τις νεκτον σιγουρα ξεχασα κατι μολις θυμηθω θα το προσθεσω.χρωστικη δουλευω bogena
    Σ.Φ.Ω.Π.ΕΟΟ V-40

http://redcanari.blogspot.com/

4. Ο ακόλουθος χρήστης λέει "Ευχαριστώ" στον/ην nickgr1 για αυτό το χρήσιμο Post:

katerinaki_34 (07-11-11)

Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Όνομα Χρήστη
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εκτρέφω
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    0

Νικο , ειναι σωστο και μου διεφυγε στο να ονομαζω τα προιοντα που εχω στην κατοχη μου.

Χρωστικες και πολυβιταμινες , ειναι ολα προιοντα της ORLUX

georgecy is on a distinguished road Το avatar του χρήστη georgecy
    Πόλη
    Λευκωσία
    Όνομα Χρήστη
    Γιώργος
    Εκτρέφω
    Καναρίνια, γκούλτιανς
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    47

αν και δεν εκτρεφω πλεον κοκκινα ή κοκκινα λιποχρωμικα, μια παρατηρηση στα οσα ελεχθησαν. Δεν εβαζα χρωστικη στα πουλια πριν γεννησουν ή στα μικρα πριν τον πρωτο κυκλο πτεροροιας. Και ο λογος επειδη τα κατω του ενος ετους πουλια unflighted να διατηρησουν το ασπρο στα φτερα πτησης kai ta flighted, πανω απο ενος ετους κατα την πτεροροια και μετα σε τακτα χρονικα διαστηματα για να διατηρησουν κοκκινα καποια φτερα που ισως εχαναν για διαφορους λογους.
    ειδος προιόντος Canthaxathin Red
    βεβαια ισως να μην ισχυουν πλεον αυτα που ειπα

Special Members nickgr1 is an unknown quantity at this point Το avatar του χρήστη nickgr1
    Πόλη
    ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    Κοκκινα λιποχρωμικα και καρδερινοκαναρα
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    2
    Η διάθεση μου
    Cool

φιλε ο καθενας εχει τον τροπο του σιγουρα μπορεις να μην δινεις συνεχεια χρωστικη στα πουλια αλλα τα κοκκινα λιποχρωμικα πρεπει να παρουν σιγουρα στην φωλια χρωστικη γιατι αλλιως βγαινου με ασπρα τα φτερα πτησης και αυτο δεν ειναι σωστο εκτος αν τα κατεβασουμε στην ιταλια.χρωμα μπορουμε να μην δωσουμε την περιοδο απο τον απογαλακτισμο μεχρι την πρωτη πτερορια
    Σ.Φ.Ω.Π.ΕΟΟ V-40

http://redcanari.blogspot.com/

Spiros is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Spiros
    Πόλη
    Thessaloniki
    Όνομα Χρήστη
    Spiros
    Εκτρέφω
    Χρώματος
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    16

Πρίν χορηγήσει κανείς χρωστικές στα καναρίνια καλό είναι να γνωρίζει ορισμένα πράγματα διότι η χρωστική είναι ένα ισχυρό μέσο χρωματισμού αλλά δεν λειτουργεί σαν μαγικό ραβδί από μόνη της.
    Για να δημιουργηθεί το χρώμα βάσης (κίτρινο ή κόκκινο) στο πτέρωμα των καναρινιών χρειάζεται να συνεργαστούν δυό παράγοντες : Τα γονίδια και η διατροφή. Ένας τρίτος παράγοντας είναι ο εκτροφέας που θα πρέπει να ξέρει και ποιες τροφές να αποφύγει για να έχει επιτυχία ο συγκεκριμένος χρωματισμός που προσπαθεί να επιτύχει.
    Οι χρωστικές ουσίες που διαμορφώνουν τον χρωματισμό του λιπόχρωμου (χρώμα βάσης) είναι λιποδιαλυτές και ο εφοδιασμός τους γίνεται από την τροφή ή/και το νερό.
    Τα κόκκινα καναρίνια οφείλουν τον χρωματισμό τους στα γονίδια και στην χρωστική Β-καροτίνη η οποία ευρίσκεται κυρίως σε κοκκινωπές τροφές (καρότο, κόκκινη πιπεριά και στους σπόρους του γρασιδιού). Ειδικά όμως στα κόκκινα θα πρέπει να χορηγηθεί και εξτρά κόκκινη χρωστική για να γίνει το επιθυμητό κοκκίνισμα.
    Τα κίτρινα καναρίνια οφείλουν τον χρωματισμό επίσης στα γονίδιά τους και κατά κόρον στην χρωστική ξανθοφύλλη η οποία υπάρχει σε πρασινάδες και λαχανικά γενικά με σκούρα πράσινα φύλλα (σπανάκι, αγριοραδίκι κ.λ.π) και σε σπόρους όπως το ρούπσεν,το κανναβούρι, το νίζερ.
    Πρέπει λοιπόν να έχετε κατά νου να αποφεύγετε να χορηγείτε, ειδικά στα κόκκινα λιποχρωμικά, τροφές που περιέχουν ξανθοφύλλη κατά την περίοδο της χορήγησης χρωστικής διότι αποδυναμώνουν την χρωστική. Επίσης η Βιταμίνη Α συντελεί πολύ στην αποδυνάμωση της χρωστικής (διότι είναι και αυτή λιποδιαλυτή) για αυτό είναι καλό να μειωθεί η χορήγησή της κατά την περίοδο αυτή. Επειδή όμως είναι πολύ σημαντική βιταμίνη πρέπει να χορηγείται μια φορά την εβδομάδα

Ένα από τα καλύτερα σκευάσματα που κυκλοφορούν σήμερα στο εμπόριο είναι το Intensief της Bogena, και χορηγείται σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.
    Με πολλούς εκτροφείς του εξωτερικού που έχω συζητήσει, κυρίως Ολλανδούς οι οποίοι παράγουν καλά χρωματισμένα κόκκινα λιποχρωμικά, διαπίστωσα ότι σε 500gr Intensief προσθέτουν και 100gr. καθαρή καταξανθίνη και βάζουν από αυτό το μίγμα 12 gr σε κάθε κιλό αυγοτροφής ή λίτρο νερού. Επίσης για κοκκίνισμα επιπέδου εκθέσεων απαραίτητη είναι η παράλληλη χορήγηση χρωστικής και στο νερό των πουλιών.
    Αυτό είναι λογικό διότι η κόκκινη καροφύλλη, έχει την τάση να συσσωρεύεται στα μεγάλα φτερά (πτήσης, ουράς) άρα τα προσδίδει καλό κοκκίνισμα ενώ η καταξανθίνη έχει την τάση να συσσωρεύεται στα μικρά φτερά και στα πούπουλα. Έτσι καλύπτονται όλα τα φτερά και πούπουλα του πουλιού από το θέμα του χρωματισμού. Προσοχή χρειάζεται να μην χορηγηθεί αυτό το μείγμα σε κόκκινα μωσαϊκά διότι μπορεί να κοκκινίσουν τα λευκά σημεία. Εδώ χορηγούμε μόνο Intensief της Bogena μετά από 7 εβδομάδες από την γέννηση των πουλιών.
    Στα κόκκινα λιποχρωμικά είναι απαραίτητο να αρχίσει η χορήγηση της κόκκινης χρωστικής πριν την γέννηση των αυγών και να συνεχιστεί μέχρι το τέλος της πτερόρροιας.
    Με φιλικούς χαιρετισμούς
    Σπύρος
    --------------------------------------------------------
    Don't judge those who try and fail but those who fail to try.

Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Όνομα Χρήστη
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εκτρέφω
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    0

Με πολλούς εκτροφείς του εξωτερικού που έχω συζητήσει, κυρίως Ολλανδούς οι οποίοι παράγουν καλά χρωματισμένα κόκκινα λιποχρωμικά, διαπίστωσα ότι σε 500gr Intensief προσθέτουν και 100gr. καθαρή καταξανθίνη και βάζουν από αυτό το μίγμα 12 gr σε κάθε κιλό αυγοτροφής ή λίτρο νερού
    Αυτο που αναφερεις πιο πανω το εχω συναντηση και εγω σε αλληλογραφια που ειχα με τον Βελγο εκτροφεα τον κ. Ντιρκ. Εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα. Επισης αυτος εφτιαχτε εξτρα μειγμα για νεοοσους και το χωριγουσε απο την 3 -4 μερα ζωης εξτρα απο αυτο που επερναν απο τους γονεις.
    Με αυτον τον τροπο ελεγε ο ιδιος δεν υπηρχε λαθος στο βαψημο του.
    Επισης μεγαλη εντυπωση μου ειχε κανει οτι το ιδιο πραγμα εκανε και στα διμορφικα του πουλια πραγμα που εμεις αποφευγουμε και περιμενουνε 40 μερες και μετα. Σιγουρα δεν το εκανε στα κοοκινα μωσαικου πουλια αλλα σε αλλα ναι. Μου ειχε αναφερει οτι σε παρα πολυ μεγαλο ποσοστο ο καλος χρωματισμος εχει να κανει με γονιδια και μετα ολα τα αλλα.
    Αυτα τα λιγα απο μενα.

Πόλη
    Thessaloniki
    Όνομα Χρήστη
    Spiros
    Εκτρέφω
    Χρώματος
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    16

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο admin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που αναφερεις πιο πανω το εχω συναντηση και εγω σε αλληλογραφια που ειχα με τον Βελγο εκτροφεα τον κ. Ντιρκ.
    Εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα.

Όπως και πολλοί άλλοι Βέλγοι το κάνουν.

Επισης μεγαλη εντυπωση μου ειχε κανει οτι το ιδιο πραγμα εκανε και στα διμορφικα του πουλια πραγμα που εμεις αποφευγουμε και περιμενουνε 40 μερες και μετα. Σιγουρα δεν το εκανε στα κοοκινα μωσαικου πουλια αλλα σε αλλα ναι.
    Αυτό πρέπει λιγο να το εξηγήσεις, σε ποιά διμορφικά είναι εφικτό να γίνει ?
    Με φιλικούς χαιρετισμούς
    Σπύρος

Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Όνομα Χρήστη
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εκτρέφω
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    0

Για παραδειγμα σε ολους τους Αχατες , μαλιστα θα προσπαθησω να δειξω και φωτογραφια δικια του. Ειχα και στο παρελθον μαζι τους αλληλογραφια που μου επιβεβαιωνε οτι το εκανε.

12. Ο ακόλουθος χρήστης λέει "Ευχαριστώ" στον/ην admin_old για αυτό το χρήσιμο Post:

xrzar (08-11-11)

Πόλη
    Thessaloniki
    Όνομα Χρήστη
    Spiros
    Εκτρέφω
    Χρώματος
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    16

Αυτοί είναι σίγουρα μόνο κόκκινοι όχι διμορφικοί, έτσι μπορεί να γίνει.
    Μάλλον δεν θα κατάλαβες καλά.
    Με φιλικούς χαιρετισμούς
    Σπύρος

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Παρόμοια Θέματα

1. Βιταμινες και χρωστικες
    By Valantis in forum Καναρίνια Χρώματος
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-10, 17:02
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-08, 08:35
  3. Βιταμίνες
    By Dimakos in forum Φάρμακα, Βιταμίνες - Συμπληρώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-08, 14:52
  4. Χρωστικες ουσιες