Canarybreeder

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Παπαγαλακια Buderigars και αναπαραγωγη

European Fauna Alexandros Το avatar του χρήστη Alexandros
    Πόλη
    Athina
    Όνομα Χρήστη
    Alexandros
    Εκτρέφω
    Ιθαγενή, Εξωτικά
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    15

Προεπιλογή Απάντηση: Παπαγαλακια Buderigars και αναπαραγωγη

1. Τα ίδιο αποτελέσματα έχουνε τα spray και το σκόνη για τις ψείρες.

2. Η γαλιαντροκλουβα είναι ανοικτό και όχι κλειστό σαν η φωλια

3. Θέλεις να μένεις εσέι μέζα σε ένα δωμάτιο που βάψανε με πετρέλαιο ? Αστο και να αφήνανε 2 εβδομάδες τα παράθυρα ανοικτό να ξεμυρίσει ?? Η ακόμα καλύτερα θέλεις να γεννάει η γυναικα σου σε τέτοιο δωμάτιο, και να μένει το παιδί τις πρώτες 2 εβδομάδες μέζα σε αυτό ??

4. Η ερευνα σου με μια η δυο κλούβες για γαλιάντρες πιστεύεις είναι η βάση για να δίνεις τέτοιο πληροφορίες εδώ στο forum για ΦΩΛΙΕΣ για παπαγαλάκια ??

Picard is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Picard
    Πόλη
    Κιλκίς
    Όνομα Χρήστη
    Δημήτρης
    Εκτρέφω
    Υβρίδια,Καρδερίνες,Καναρίνια
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    44

Αν διαβασεις ολες τις δημοσιευσεις του συγκεκριμενου φορουμ αλλα και στο αλλο που εκλεισε θα δεις οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που χρησιμοποιει αυτη την τεχνικη,το πετρελαιο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα αφου αφησουμε τη φωλια να στεγνωσει καλα στον ηλιο αφηνει στεγνα υπολειμματα μεσα στο ξυλο και ετσι απωθει την αναπτυξη της ψειρας μεσα σε αυτο,μετα απο περιπου ενα μηνα περιοριζεται και η μυρουδια του,αυτο θα το κανεις αρκετο καιρο πριν τις βαλεις τις φωλιες για αναπαραγωγη,δηλαδη θα τις ετοιμασεις απο την ανοιξη και θα τις βαλεις αρχες σεπτεμβριου στα παπαγαλακια και δεν υπαρχει περιπτωση να παθουν τιποτα τα πουλια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evaluieva : 22-10-09 στις 22:23 Αιτία: αφαιρεση quote

Πόλη
    Athina
    Όνομα Χρήστη
    Alexandros
    Εκτρέφω
    Ιθαγενή, Εξωτικά
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    15

Δημητρη, αν θα βάλεις spray στην φωλια στην άρχει τις αναπαραγωγές και μετά λίγο σκόνη μέζα στη φωλια, δεν έχεις πρόβλημα με ψείρες. Δεν έχει ανάγκη να περνάς κάθε δυο η τρις μέρες με spray.

Διάβασα πολλές φορες αυτό με το πετρέλαιο. Και διάβασα κάποιο άλλες συνταγές από τις παππούδες πιστεύω όμως το πετρέλαιο έχει πιο κακή από καλο. Σίγουρα είναι σήμερα από έρευνες το πετρέλαιo και διαφορα από τις ουσίες του πετρέλαιο είναι χαρκινογονος.

Και πες θα πλένεις την φωλια με πετρέλαιο και μετά την φίνις μέχρι δεν μυρίσει πια και μέχρι έχει στεγνώνει η φωλια εντελώς, σημαίνει όλες τις ουσίες του πετρέλαιο φύγανε από το ξύλο, τι έμεινε που κρατάει μακριά τις ψείρες ??

Πόλη
    Κιλκίς
    Όνομα Χρήστη
    Δημήτρης
    Εκτρέφω
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    44

Αλεξανδρε η βαζελινη,το vicks και αλλα φαρμακευτικα υλικα δερματολογικης χρησης ειναι παραγωμενα απο πετρελαιο,αυτο που λες για καρκινογονες ουσιες δε το γνωριζω αλλα εαν ηταν ετσι δεν επρεπε να ειχε απαγορευτει τοσο ως καυσιμο οσο και απο τις φαρμακοβιομηχανιες?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evaluieva : 23-10-09 στις 03:25 Αιτία: αφαιρεση quote

Πόλη
    Athina
    Όνομα Χρήστη
    Alexandros
    Εκτρέφω
    Ιθαγενή, Εξωτικά
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    15

Για θα δούμε μέχρι που πάει το θέμα ακόμα. Και η ζάντες από το supermarket είναι από πετρέλαιο, όμως στις ζάντες και στο wicks δεν μιλάμε πια για πετρέλαιο αλλα για βελτιωμένο προϊόντα.

ΟΜΩΣ
    1. Είναι όλα αυτό εκτος θέματος

και

2. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πλένεις εσέι τις φωλιές και τις κλούβες με πετρέλαιο. Αλλα τα παιδιά που θέλουν να κάνουν καλη δούλεια λέω -προσωπικη γνώμη- καλύτερα να πάνε και να περνούν ένα spray η κάποια σκόνη για τις ψείρες.

Έλεγα την γνώμη μου και αυτό που ξέρω και πιστεύω να απόφαση ο καθένα τι είναι το σωστό για τα πουλια του γιατί κάτι καινούργιο για το θέμα πετρέλαιο δεν ακούμε πια. Έχει γίνει μονο ένα πέρα - δώσε ποιος έχει τώρα δίκιο. Και δεν έχω ανάγκη να κάνω τέτοιο παιχνίδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandros : 23-10-09 στις 13:10

Νικη is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Νικη
    Πόλη
    Περιστερι
    Όνομα Χρήστη
    Νικη
    Εκτρέφω
    πολλα και διαφορα
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    0
    Δέχτηκε 1 Ευχαριστώ σε 1 Post
    Η διάθεση μου
    Drunk

Κι εγω πιστευω οτι με ενα απλο ψειροκτονο πριν βαλουμε την φωλια ειναι αρκετο!

Και το τσιγαρο μας δημιουργει προβληματα αλλα ειναι νομιμοτατο απο το κρατος!

Επισης πιστευω οτι οποια παιδια θελουν να κανουν καλη δουλεια πριν κανουν κατι θα το ψαξουν και καλο ειναι να υπαρχουν τετοιες συζητησεις για να υπαρχουν και οι 2 ή και 3 και 4 διαφορετικες γνωμες!

Και παρεπιπτοντως πρωτη φορα ακουω για το πετρελαιο!!!!
    Ειτε συμφωνω ειτε διαφωνω ηταν μια καινουρια πληροφορια!

Πόλη
    Κιλκίς
    Όνομα Χρήστη
    Δημήτρης
    Εκτρέφω
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    44

Ο καθενας εφαρμοζει αυτο που θελει,εγω πιστευω οτι αυτη η τεχνικη ειναι αποτελεσματικη 100% και ακινδυνη για τα πουλια.

πανω απ'ολα το κανεις μια φορα και ξεμπερδευεις με τις ψειρες για μια ζωη,εξαλλου εχω ακουσει καποιους που το εφαρμοζουν,ετοιμασα δυο φωλιες για του χρονου τον αυγουστο οταν γυρισω απο το στρατο.

Δεν τιθεται θεμα καλης δουλειας,ολοι προσπαθουν να κανουν καλη δουλεια και να χουν μια επιτυχημενη εκτροφη,ολοι σεβομαστε τα πουλια και ολοι κανουμε το παν για να τα κρατησουμε σε καλη φυσικη κατασταση
    αφου αυτο ειναι το Α και το Ω της επιτυχημενης εκτροφης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evaluieva : 26-10-09 στις 13:33

Killeridis is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Killeridis
    Πόλη
    Αθήνα/Αγ.Ι.Ρέντης
    Όνομα Χρήστη
    Δημήτρης
    Εκτρέφω
    budgerigars
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    1
    Η διάθεση μου
    Fine

Προεπιλογή Παπαγαλάκια

Παιδιά είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να ρωτίσω κάποια πράγματα σχετικά με παπαγαλάκια.Έχω 2 παπαγαλάκια και θέλω να ζευγαρόσουν.Τα έχω 4 με 5 χρόνια.Τους έχω βάλει ξύλινο σπιτάκι και μεσα του έχω βάλει πριονίδι.Εκτός απο αυτά τι άλλο πρεπει να κάνο;

Συγνόμη για τα ορθογαφικά λάθοι

Φιλικα

Δημήτρης

arpetr is on a distinguished road Το avatar του χρήστη arpetr
    Πόλη
    Θεσσαλονίκη
    Όνομα Χρήστη
    Αρης
    Εκτρέφω
    budgerigars
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    3
    Η διάθεση μου
    Angelic

Προεπιλογή Απάντηση: Παπαγαλάκια

Καλημέρα Δημήτρη,βλέπω οτι είσαι νέο μέλος και οτι αυτό είναι το πρώτο σου post.Καλως ήρθες! μην ντραπείς να ζητήσεις βοήθεια για οτιδήποτε. Τι παπαγαλάκια έχεις και πόσο χρονών είναι; Αν είναι budgies το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να σιγουρευτείς για το φύλλο των πουλιών.Να είσαι σίγουρος δηλαδή οτι αυτά τα 2 είναι ζευγάρι. Η εποχή αυτή δεν είναι η κατάλληλη για να βάλεις το ζευγάρι σου για γέννα.Καλύτερα να περίμενες να βάλεις την φωλιά Απρίλιο-Μάιο. Παρόλα αυτά τα Budgies μπορούν και ζευγαρώσουν όλο το χρόνο.Φρόντισε το κλουβί να μην είναι μεσα σε ρεύματα αέρα. Το πριονίδι δεν είναι απαραίτητο, αν δεν το θέλει η θηλυκιά μπορεί να την δεις να καθαρίζει την φωλιά απο αυτό.Μην ανησυχήσεις, ας την να το κάνει. Φρόντισε για την καθαριότητα του κλουβιού. Επίσης βάλε μισό αυγό ( βρασμένο πολύ καλά) ανα 2-3 μερές( μαζι με το τσόφλι). Βάλε και σιουπιοκόκαλο και είσαι εντάξει. Καλη αρχή, παρακολούθησε τις συζητήσεις εδώ στο φόρουμ και διάβασε και παλια άρθρα για τα θέματα που σε ενδιαφέρουν,θα σου φανούν πολύ χρήσιμα!

10. Ο ακόλουθος χρήστης λέει "Ευχαριστώ" στον/ην arpetr για αυτό το χρήσιμο Post:

Killeridis (26-08-11)

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Παρόμοια Θέματα

1. παπαγαλακια
    By nikosael26 in forum Γενικά Θέματα για Παπαγάλους
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-10, 07:16
  2. παπαγαλακια ζεβρακια??
    By maya in forum Εξοπλισμός - Φροντίδα - και Εκπαίδευση Παπαγάλων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:16
  3. Σκαλα για παπαγαλακια
    By 11panos04 in forum Εξοπλισμός - Φροντίδα - και Εκπαίδευση Παπαγάλων
    Απαντήσεις: 2