Καλώς ήρθατε στο Canarybreeder !
+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
    Special Members lancashire is an unknown quantity at this point Το avatar του χρήστη lancashire
    Πόλη
    Athens
    Όνομα Χρήστη
    Πάνος
    Εκτρέφω
    Καναρινια Πασαρελας
    Articles
    21

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    371
    Thanked 1.065 Times in 243 Posts
    Η διάθεση μου
    Cool

Προεπιλογή Συνεντευξη του κριτη και πρωταθλητη εκτροφεα καναρινιων Norwich κυριου Alain Nottet

Με την αδεια του κυριου Alain Nottet μεταφραζω για τους
    φιλους του φορουμ μια παλαιοτερη συνεντευξη του
    με την βοηθεια του Phil Watts που εκανε την μεταφραση
    στα αγγλικα και πρωτοπαρουσιαστηκε στη σελιδα του
    American Norwich Society

Η προσωπικη σελιδα του κυριου Nottet :

http://www.norwich.be/

Ποσα χρόνια εκτρεφετε καναρινια Norwich ?

Εκτρεφω καναρινια εδω και 30 χρονια και ασχολουμαι
    με τα Norwich απο το 1980

Ηταν τα Norwich τα πρωτα καναρινια με τα οποια ασχοληθηκατε?

Ξεκινησα με καναρινια Glosters. Ακομη και τοτε τη προσοχη μου ειχαν τραβηξει τα Norwich, τα οποια παντα θεωρουσα πραγματικο καλλιτεχνημα. Τα τελευταια χρονια η ποιοτητα των Norwichεχει βελτιωθει τρομακτικα στο Βελγιο. Τωρα εχουμε μερικους πολυ καλους ειδικευμενους γνωστες της ρατσας στη μικρη μας χωρα.

Εκτρεφετε αλλα ειδη καναρινιων τωρα?
    Κερδισα μερικα Παγκοσμια Πρωταθληματα με τα Norwich μου, οποτε η γυναικα μου η Fabienne κι εγω αποφασισαμε να αρχισουμε την εκτροφη των Crest καναρινιων. Ειναι μια καινουργια προκληση για μενα αλλα θα μπορουμε να πουμε πιο πολλα γιαυτο στο μελλον.

Ποτε και πως αποφασισατε να εκθεσετε τα πουλια σας?
    Μετα την πρωτη μου χρονια αποφασισα αμεσως να να κατεβω σε ενα Βελγικο Norwich για να μπορεσω να συγκρινω τα πουλια μου με αυτα των πεπειραμενων εκτροφεων. Ειχα βγαλει 35 μικρα και εφερα σπιτι τον πρωτο μου τιτλο σαν πρωταθλητης στην Novice κατηγορια.

Ποσα ζευγαρια Norwich ετοιμαζετε καθε χρονο?
    Εκτρεφω καθε χρονο με 30 θηλυκα και χρησιμοποιω τα 10 καλυτερα μου αρσενικα.Οταν ειμαι αρκετα τυχερος να εχω ενα καλο αρσενικο αυτο το ζευγαρωνω με 2 η και 3 θηλυκα. Μου αρεσει να ζευγαρωνω half ­brother και half-sister, τουλαχιστον οσο οι τυποι πτερωματος το επιτρεπουν.

Χρησιμοποιειτε θετους γονεις?
    Ναι! Χρησιμοποιω θετους γονεις για να μεγαλωσουν τα Norwich μου. Γενικα εχω περιπου 40 ζευγαρια, που μου επιτρεπουν να τους περναω τα μικρα της πρωτης γεννας. Δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση σε καποια ρατσα αλλα ειναι πολυ σημαντικο τα πουλια αυτα να προερχονται απο δικη μου εκτροφη. Το ζευγαρωμα ενος μικροσωμου αρσενικου Νorwich με Fife Fancy θηλυκια μου δινει την ικανοποιηση να εχω καλους θετους γονεις μεγαλωμενους στο εκτροφειο μου.

Περιγραψτε μας λιγο το εκτροφειο σας.
    Εχω δυο χωρους για τα πουλια μου που καταλαμβανουν ολο το ισογειο του σπιτιου μου. Ο πρωτος εχει τα Norwich μου και ο δευτερος τους θετους γονεις. Οι διαστασεις ειναι 20μετρα
    μηκος και 5 μετρα φαρδος. Εχω ενα συνολο απο 120 ζευγαρωστρες και 4 κλουβες πτησης .Ολα αυτα με κεντρικη θερμανση αεριου.

Σε μεσο ορο ποσα μικρα μεγαλωνετε καθε χρονο?
    Μεγαλωνω περιπου 150 μικρα το χρονο.

Πως ταιζετε τα πουλια σας ολη τη χρονια για να τα φερετε σε αναπαραγωγικη κατασταση?

Το pedigree περναει απο το ραμφος ( The pedigree passes by the beak).
    Ενα Norwich ειναι " φτιαγμενο" απο το φαγητο που τρωει
    Μου αρεσει να τους δινω sprouted seeds κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγικης περιοδου εχου μεγαλη διατροφικη αξια λογο του εξαιρετικου περιεχομενου τους σε βιταμινες. Επισης οι αγριοι σποροι ειναι σημαντικοι -ειναι μερος του μυστικου της επιτυχιας που αποτελειται απο την ποικιλια οσοσ το δυνατον γινετε στο μενου του πουλιου . Οι σποροι υγειας επισης μπορει να προσφερονται στα πουλια 2 η 3 φορες την εβδομαδα

Ποια ειναι η συνταγη της αυγοτροφης σας?
    Μπορω να πω οτι εχω χρησιμοποιησει ολους τους τυπους .
    Τελευταια χρησιμοποιω την Orlux pate ανακατεμενη με ισοποσο Rusk. Σαν προσθετα χρησιμοποιω pollen, germalyne, και spirulina. Αποφευγω την πρασιναδα γιατι δημιουργει προβληματα στα εντερικα.

Ποια προιοντα χρησιμοποιειτε για τον χρωματισμο των πουλιων σας?
    Ο χρωματισμος ειναι ενα θεμα που φοβιζει πολλους εκτροφεις Norwich .Δεν ειναι προβλημα γιατι με τη βοηθεια των μοντερνων χρωστικων το color-feeding εχει γινει πολυ απλο.Ειναι ξεκαθαρο και οτι αβαγτα πουλια μπορουν επισης να δειξουν τις αρετες τους, ειναι θεμα του εκτροφεα να διαλεξει εαν θα χρωματισει. .Εαν επιλεξετε να χρωματισετε να ειστε προσεκτικοι .Κανοντας το χρωμα των πουλιων πολυ σκουρο μπορει να ειναι καταστροφικο . Πρεπει να γνωριζετε την αναγκαιοτητα του να δινουμε την ιδια δοση χρωματος καθε μερα.
    Εαν για παραδειγμα πατε διακοπες το ατομο που θα φροντισει τα πουλια σας θα εχει αυτο το επιπλεων προβλημα.. Κατα τη διαρκεια των εκθεσεων πρεπει να συνεχιστε να δινετε color food. Ενα πουλι μπορει να περασει απο soft molt, και χωρις color feeding, αυτα τα φτερα θα βγουν κιτρινα,και το πουλι σας θα γινει διχρωμο .
    Αρχιζω να βαφω τα μικρα μου στις 6 εβδομαδες. Βρισκω οτι πετυχαινω το καλυτερο αποτελεσμα με ενα συνδιασμο απο σκουρο dark [intense] Bogena και orange Carophyl.
    Η συνταγη μου:
    6 grams dark Bogena + 3 grams orange Carophyl mixed in a liter of boiled water. Put the cooled water in the fridge. Mix one part pate, one part Rusk, and one part coloring agent. Make sure the proportions stay constant to avoid irregular coloring.

Ποσο μεγαλη ειανι η συμμετοχη των Norwich στις εκθεσεις που λαμβανετε μερος? Υπαρχουν πολλοι εκτροφεις Norwich στην περιοχη σας?
    Γενικα ο αριθμος των Norwich στις εκθεσεις μας κυμαινετε απο 150 σε 200. Στην περιοχη μου υπαρχουν 4 εκτροφεις Norwich.
    Ναι το Βελγιο ειναι μια μικρη χωρα αλλα ειναι πλουσιο σε σε λατρεις των πουλιων. Δεν ειναι τυχαιο το οτι στα Παγκοσμια πρωταθληματα ειμαστε παντα πρωτοι σε αριθμο κερδισμενων μεταλλιων σε ολες τις κατηγοριες.

Ποια ειναι η μεγαλυτερη προκληση για να εκτρεφει καποιος καλα Norwich στις μερες μας ?
    Για παρα πολα χρονια εχουν γραφτει πολλα για τα Νorwich, πολλες φορες αυτες οι πληροφοριες εχουν σταθει αρνητικες. Στις μερες μας ομως το Norwich ειναι παρα πολυ μακρια απο την εξαφανιση! Αισθητικα μπορει καποιος να πει οτι το Norwich εχει κανει πολλα σκαμπανεβασματα τα τελευταια χρονια. Κρινοντας απο τον αριθμο συμμετοχων στις εκθεσεις μπορει να πει καποιος χωρις αμφιβολια οτι η δημοτικοτητα του Norwich ολο και ανεβαινει.
    Χρησιμοποιωντας ηρεμα καλης φυσης θηλυκα τα πουλια σας θα ανακτησουν το μητρικο ενστικτο και θα γινουν καλοι γονεις . Tο ονειρο ολων μας ειναι να μην χρειαζομαστε πια θετους γονεις
    Tο Norwich ειναι πανω απο ολα ενα πουλι που εκτρεφεται για την εμφανιση και τον τυπο του . Παρολα αυτα το χρωμα και η υφη του πτερωματος του ειναι παρα πολυ σημαντικα.
    Χωρις αμφιβολια τα καλυτερα ποτελεσματα που εχω πετυχει τα χρωστω στα variegated Norwich μου! Το πρασινο αιμα ειναι ευεργετικο στην ζωντανια και το χρωμα του Norwich. Τα καλυτερα και πιο πλουσια χρωματικα πουλια που εχω βγαλει προερχονται παντα απο heavily variegated πουλια.

Υπαρχει κατι αλλο που θα θελατε να μοιραστειτε μαζι μας?
    Αν ειστε σιγουροι ποια ρατσα καναρινιου σας ταιριαζει και ειστε μεσα στο χομπυ κρατηστε στο μυαλο σας οτι η εκτοφη των Norwich μπορει να ειναι πολυ μεγαλη προκληση για εσας!

Με την αδεια του κυριου Alain Nottet στον
    Παναγιωτη Παναγιωτιδη και το Canarybreeder
    Ιουνιος 2010
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lancashire : 21-10-10 στις 01:04

http://elke-club.blogspot.com/ και http://www.yccgr.gr/index1.html

2. Οι ακόλουθοι 3 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην lancashire για αυτό το χρήσιμο Post:

billduke (31-12-10), KKOSTAS (24-01-12), Στέλιος (29-11-10)

Special Members lancashire is an unknown quantity at this point Το avatar του χρήστη lancashire
    Πόλη
    Athens
    Όνομα Χρήστη
    Πάνος
    Εκτρέφω
    Καναρινια Πασαρελας
    Articles
    21

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    371
    Η διάθεση μου
    Cool

Προεπιλογή Απάντηση: Συνεντευξη του κριτη και πρωταθλητη εκτροφεα καναρινιων Norwich κυριου Ala

http://www.norwich.be/
    Μολις τελειωσα μια μεγαλη μεταφραση μιας μεγαλης συνεντευξης του κυριου Nottet
    καλη συνεχεια

ΜΦΧ
    Πανος

admin is on a distinguished road Το avatar του χρήστη admin
    Πόλη
    ΛΕΜΕΣΟΣ
    Όνομα Χρήστη
    Γιώργος
    Εκτρέφω
    Μαυροκοκκινα , Kοκκινα , Γκλοστερ , Φαιο , Kοκκινα Μωσαικα
    Articles
    83

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    2.037
    Thanked 3.218 Times in 889 Posts
    Η διάθεση μου
    Hot
    Blog Entries
    1

Προεπιλογή Απάντηση: Συνεντευξη του κριτη και πρωταθλητη εκτροφεα καναρινιων Norwich κυριου Ala

Εξεραιτικη δουλεια Πανο, σε ευχαριστουμε παρα πολυ
    Το μόνο πράγμα που θα σας ζητήσω είναι να σέβεστε την ίδια σας την άποψη εφόσον θέλετε να ακούγεται.

Πόλη
    Athens
    Όνομα Χρήστη
    Πάνος
    Εκτρέφω
    Καναρινια Πασαρελας
    Articles
    21

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    371
    Η διάθεση μου
    Cool

Με τη σειρα μου ευχαριστω για τον χωρο που μας παρεχεις αλλιως θα τις διαβαζα μονο εγω χαχαχα
    Για ποιοιν χτυπαει η καμπανα μετα?

ΜΦΧ
    Πανος

georgecy is on a distinguished road Το avatar του χρήστη georgecy
    Πόλη
    Λευκωσία
    Όνομα Χρήστη
    Γιώργος
    Εκτρέφω
    Καναρίνια, γκούλτιανς
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    48

ευχαριστουμε Πάνο!

+ Απάντηση στο θέμα

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Παρόμοια Θέματα

1. Συνεντευξη με τον ελληνα εκτροφεα Χαρη Πετριδη (καρδερινες/ιθαγενη)
    By lancashire in forum Interviews with Greek and Foreign Breeders / Συνεντεύξεις Ξένων και Ελλήνων Εκτροφέων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-13, 09:32
  2. Συνεντευξη με τον ελληνα εκτροφεα και κριτη Ανδρεα Πανοπουλο (καναρινια malinois)
    By lancashire in forum Interviews with Greek and Foreign Breeders / Συνεντεύξεις Ξένων και Ελλήνων Εκτροφέων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-10, 09:13
  3. Συνεντευξη με τον κυριο Wilfried Swangedauw κριτη/παγκοσμιο πρωταθλητη Lancashire
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 21:41
  4. Συνεντευξη με τον κυριο Klaus Weber προεδρο της DKB κριτη και εκτροφεα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 14:33
  5. Ηλεκτρονικη συνεντευξη με τον ολλανδο εκτροφεα Jos Janssen (καναρινια gloster)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-09, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές