Καλώς ήρθατε στο Canarybreeder !
+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29
    nikosael26 is on a distinguished road Το avatar του χρήστη nikosael26
    Πόλη
    LARISSA
    Όνομα Χρήστη
    nick
    Εκτρέφω
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕς BALCANIKA.ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΕς MAJOR
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    1.013
    Η διάθεση μου
    Angelic

Προεπιλογή Απάντηση: αμοξιλ αντιβωση 500mg

ναι αυτο αλεξη για τις αγελαδες το ειχα ακουσει παλια κ εγω..μου εκανε εντιπωση πως ο ανθρωπος γινεται ερμεο των χρηματων κ της τυχης του....

European Fauna Χάρης Πετρίδης is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Χάρης Πετρίδης
    Πόλη
    Γιάννενα
    Όνομα Χρήστη
    Χάρης
    Εκτρέφω
    *Καρδερίνες*Φανέτα*Σπίνους*
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    33

Προεπιλογή Απάντηση: αμοξιλ αντιβωση 500ρα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαρη ποιός είπε κάτι τέτοιο; όχι πάντως εγώ.
    Νίκο, δεν αναφέρομαι σε κανέναν από τους συμμετέχοντες στη κουβέντα.
    Αναφέρομαι στο αρχικό μήνυμα & τη διαπίστωση που βγαίνει από αυτό.
    Αν & νομίζω ο κύριος που έχει το Amoxil πρός πάσα νόσο & πάσα...τέλοσπαντων
    δε θα πολυσκοτίζεται για τέτοιες ή παρόμοιες διαπιστώσεις...
    Χάρης Πετρίδης
    -Γιάννενα-
    Π.Ο.Ο. AL 172
    -6972921097-

ladis is on a distinguished road Το avatar του χρήστη ladis
    Πόλη
    λαρισα
    Όνομα Χρήστη
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εκτρέφω
    kanarinia
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    474
    Η διάθεση μου
    Cool

ΝΙΚΟ amoxil έβαζα και εγώ παλιά όντος και έμενα μου το είχε πει ένας παλιός εκτροφεας αλλά μην τρελαθούμε κιόλας δεν είναι για όλες τις ασθενιες υπάρχουν διάφορα φάρμακα για διάφορες παθήσεις .

ROSSIGNOL is on a distinguished road Το avatar του χρήστη ROSSIGNOL
    Πόλη
    NICE
    Όνομα Χρήστη
    Takis
    Εκτρέφω
    ROSSIGNOL DE PARIS (WATERSLAGER) Καρδερίνες μεταλλάξει Έuμο, Αχάτης, Ιζαμπέλλα, Carduelis cuculata,
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    472
    Thanked 1.348 Times in 508 Posts

Στα παιδικά μου χρονια που ήμουν στην Ελλάδα ασχολιόμουν με τα περιστέρια και εκείνη την εποχή δεν υπήρχε τίποτα για τις ασθένειες τον πουλιών όπως υπάρχουν σήμερα, με λίγα λόγια γιάτρευα τα όλα τα περιστέρια με φάρμακα που είχαμε για τους ανθρώπους και η επιτυχία που είχα ήταν αρκετά καλή για εκείνη την εποχή, μπορώ μάλιστα να σας πω ότι μέχρι και σήμερα βεβαια για ορισμένες περίπτωσις όχι για όλες χρησιμοποιώ τα φάρμακα που δίνουμε στους ανθρώπους, για να γιατρέψω τα διαφορα πουλια του εκτροφείου μου.
    Για να με πάρετε τηλέφωνο στην Γαλλία: 00 33 489003770 / 611656181

Αν θέλετε να δείτε το Blog mou κάνετε κλικ εδώ

http://waterslagerclubrabat.spaces.live.com/

pmarkos is on a distinguished road Το avatar του χρήστη pmarkos
    Πόλη
    Θεσσαλονίκη
    Όνομα Χρήστη
    Παναγιώτης
    Εκτρέφω
    Κόκκινα λιποχρωμικά
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    0

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΛΕΞΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θοδωρη ειναι οντως σχετικα ελαφρια αντιβιωση.
    Εγω αυτην κυριως συνταγογραφω στους ασθενεις μου (ανθρωπους ετσι , και ενηλικες). Στην συντριπτικη πλειοψηφια με καλυπτει.
    Αν οχι παμε σε κατι ποιο δυνατο (εκτος των περιπτωσεων που κρινω οτι παμε σε κατι δυνατο αμεσως).
    Και ετσι ειναι καλυτερα. Το κουνουπι δοκιμαζεις να το σκοτωσεις πρωτα με την μυγοσκοτωστρα και οχι με χειροβομβιδα. Ετσι δημιουργεις ανθεκτικα στελεχη (με την χρηση πολυ δυνατων φαρμακων, σε μεγαλες δοσεις και με μεγαλη συχνοτητα).

Δεν υπαρχουν φαρμακα για ανθρωπους και φαρμακα για ζωα.
    Υπαρχουν φαρμακα για ασθενειες (σε διαφορετικη δοσολογια αναλογα με τον οργανισμο). Ασχετα πως το ονομαζει η καθε εταιρια ( εμπορικα ).
    Το θεμα ειναι η ουσια που περιεχει και οχι αν το αγοραζεις στο φαρμακειο η στο πετσοπ.

Ξερεις πως τρελανανε τις αγελαδες;
    Τις ταιζαν με αλευρα φτιαγμενα απο νεκρες αρρωστες αγελαδες.
    Και τις ταϊζουν ακόμα...
    http://www.ftiaxno.gr/2009/01/meatrix-iii.html
    Δείτε και τα τρία βίντεο για το πως εκτρέφονται τα ζώα των οποίων το κρέας φτάνει στο τραπέζι μας.

jk21 is on a distinguished road Το avatar του χρήστη jk21
    Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611
    Thanked 1.993 Times in 828 Posts

αρκετες φορες συζηταμε ποια ειναι η πιο καταλληλη ουσια για τις παθησεις των πουλιων μας (αν και αυτο θα επρεπε να ειναι θεμα γιατρων ,που λιγοι υπαρχουν σχετικοι ).εδω αναφερονται οι ουσιες και η χρηση τους καθως και η ανεκτικοτητα σε καποιες απο αυτες των μικροβιων ,τη στιγμη που αρκετες εταιριες του χωρου συνεχιζουν να τις χρησιμοποιουν στα φαρμακα τους......μεσα σε αυτες και αυτη που συζητιεται

http://www.exoticpetvet.net/avian/avianmeds.html

<<Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει.Αν γυρίσει θα'ναι δικό σου για πάντα!>> jk21.yooblog.gr

Η ζωη δεν μετριεται απ τις ανα orestis έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη Το avatar του χρήστη orestis
    Πόλη
    αθηνα
    Όνομα Χρήστη
    ορεστης
    Εκτρέφω
    καρδερινες μεταλλαγμενες (καφε ,εουμο, παστελ, αχατη, ασπροκαφελες
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    31

Δημητρη για να παω λιγο παραπερα το συλλογισμοσου να πω οτι τα αντιβιωτικα στο χωρο των ζωων/πτηνων ειναι σαν ξεφραγο αμπελι ..μα εντελως...
    Πχ το μπαιτριλ περιεχει το φαρμακο κινολονη που ειναι ενα απο τα πιο συγχρονα αντιβιοτικα και για να το παρει ενας ανθρωπος που το χρειαζεται θα το παρει μονο μια ειδικη συνταγη για να μη γινει καταχρηση και εμφανιστουν ανθετικα σε αυτο στελεχη μικροβιων.
    Ενω οποιος αποδω θελει παει και το παιρνει χωρις κανενα περιορισμο...(λες καιειναι μεγαλη η αποσταση να πηδησει ενα μικροβιο απο το πτηνο στον ανθρωπο)

Zisis is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Zisis
    Πόλη
    Κιλκίς
    Όνομα Χρήστη
    Ζήσης
    Εκτρέφω
    Κίτρινα - Λευκά Υπολειπόμενα - Λευκά Κυρίαρχα - Αχάτες Οπάλ Κίτρινο - Αχάτες Λευκό - Αχάτες Κίτρινο
    Articles
    0
    Ευχαρίστησε
    562
    Η διάθεση μου
    In Love

Παιδιά όταν είχα ενυδρεία χρησιμοποιούσα φάρμακα για ανθρώπους, τα ψάρια ήταν μια χαρά. Σε μία περίπτωση ειδικά για την αφαίρεση άλγης ένα ανθρώπινο φάρμακο ήταν πιο αποτελεσματικό από τ άλλα. Έχω χρησιμοποιήσει ανθώπινο σκεύασμα και σε καναρίνια.
    Το θέμα είναι να ακολουθούμε πιστά της οδηγίες απο τους πιο έμπειρους.
    Αχάτες κίτρινους - λευκά υπολειπόμενα

jk21 is on a distinguished road Το avatar του χρήστη jk21
    Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611
    Thanked 1.993 Times in 828 Posts

οι κινολονες ειναι ομαδα αντιβιοτικων ουσιων.το σκευασμα που λες περιεχει την ουσια ενροφλοξασινη που ειναι μια κινολονη κατασκευασμενη για ζωα και πτηνα .οχι για ανθρωπινη χρηση.υπαρχουν κινολονες για ανθρωπινη χρηση οπως η σιπροφλοξασινη που υπαρχει σε ανθρωπινο σκευασμα της ιδιας εταιριας αλλα και αλλες αλλων εταιριων με παρομοια δραση αλλα οχι απαραιτητα ιδιες ουσιες.το φασμα δρασης τους ειναι ευρυ οπως λες και δινονται με ιατρικη συνταγη μονο αν και ολες εχουν καποια μικροβια στα οποια και αυτες δεν ειναι παντοτε δραστικες.για το ποιες πρεπει να δινονται τωρα στα πτηνα σαν πιο δραστικες μονο αντιβιογραμμα πανω σε συγκεκριμενο μικροβιο που εχει βρεθει σε καλλιεργεια μπορει να δωσει απαντηση αφου πολλες απο τις φαρμακευτικες αντιβιοτικες ουσιες πολλες φορες δεν ειναι δραστικες ενω καποιες φορες ειναι.αν δινονται παντοτε οι ισχυροτερες(χωρις παντοτε σιγουρα αποτελεσματα,ειδικα σε προχωρημενες καταστασεις) τοτε θα επιβαρυνθει ακομα περισσοτερο το φαινομενο της ανθεκτικοτητας που περιγραφεις.αν δινονται οι υπολοιπες χωρις καλλιεργεια και αντιβιογραμμα πολλες φορες απλα δεν θα εχουν αποτελεσμα γιατι σε αρκετες περιπτωσεις υπαρχει ανθεκτικοτητα των μικροβιων.οι γιατροι ,ειδικα οσοι δεν κανουν ,ή δεν προλαβαινουν να κανουν τις απαραιτητες μικροβιολογικες εξετασεις επιλεγουν την λυση των ευρειας δρασης αντιβιοτικων ειτε γιατι κρινουν οτι ειναι αργα για δοκιμες ,ειτε γιατι θελουν να πετυχουν πιο σιγουρα αποτελεσματα ωστε να μην εχουν την κακη γνωμη γιαυτους απο τον πελατη,ειτε ..ειτε εκεινοι ξερουν καλυτερα και εξαρταται απο τον επαγγελματισμο και την ηθικη του καθενος

<<Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει.Αν γυρίσει θα'ναι δικό σου για πάντα!>> jk21.yooblog.gr

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές