Καλώς ήρθατε στο Canarybreeder !
+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 67

Θέμα: ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

Δημητριάδης Νίκος is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Δημητριάδης Νίκος
    Πόλη
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ ΑΤΤΙΚΗ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΚΟΥΦΑΤΑ-ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    1.450
    Thanked 1.090 Times in 430 Posts

Προεπιλογή Απάντηση: ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jk21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σου αρεσει να δοκιμαζεις ,κανεις και μια αυγοτροφη που θα βρεις και θα ακους οτι ειναι δοκιμασμενη και απο αλλους και οχι μονο απο αυτον που εχει δωσει τη συνταγη ,για αρκετους μηνες .ομως τοτε θα φροντιζεις να την αλλαζεις καθε μερα για να δινει αυτο που μπορει να δωσει μια φρεσκια αυγοτροφη και να μην δωσει το αντιθετο ....
    χορταρικα ...σταδιακα συντομα καθε μερα χορταρικα με ποικιλοτητα και χωρις φοβο .φυσικα συμπληρωματα γιατι απορροφουνται καλυτερα απο τα συνθετικα .μαγια μπυρας , γυρη ,σπιρουλινα ,σιτελαιο για βιτ ε ,brazil nuts για σεληνιο ,φυτρα σιταριου ή ολικης αλεσης σιταρενιο αλευρι σαν ενα απο αυτα συνταγης αυγοψωμου για την βιτ ε αλλα και την αργινινη του (το αμινοξυ <<φυσικο βιαγκρα >>)

Αμυνομενος θα πω, α) η συνταγη αυτη ειναι οτι πιο παλαιο υπαρχει στο θεμα διατροφη ωδικων πτηνων,εαν εχεις μεγαλωσει γιαβρακια που εμειναν ορφανα στη φωλια, μονον με αυτη τη συνταγη θα τα εχεις καταφερει.Εγω την εμαθα απο τον παππού μου.
    β)Αν αντιλαμβανομαι σωστα αφηνεις να εννοηθεί οτι εχει καποιο βαθμό δυσκολιας η εφαρμογη της, που δεν με βρίσκει συμφωνο, παρακάτω προτείνεις χορταρικα( χωρις φοβο,) θελει λιγο συζητηση αυτο,και επιμενεις στο σιταρενιο αλευρι ,και μαλιστα ολικης αλεσης.

jk21 is on a distinguished road Το avatar του χρήστη jk21
    Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611
    Thanked 1.993 Times in 828 Posts

οχι κ ΝΙΚΟ με παρεξηγησατε .μιλαω γενικα για τις συνταγες του διαδικτυου αρκετες εκ των οποιων ειναι δικες μου και στην ουσια σε αυτες ηθελα να αναφερθω οτι και αυτες για να ειναι οκ πρεπει να κρινονται ως προς την αποδοχη τους οχι μονο απο εμενα και οχι μονο για 1 ή 2 μηνες .

εδω ειναι μια απο τις συνταγες μου που εχω ανεβασει και στο παρον φορουμ .αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω στην ουσια την τροποποιηση της που αναφερω εκει με προσθηκη αλευρου βρωμης και αμαρανθου και καποιων αλλων αλλαγων που φαινονται στο ποστ 3 .επισης για καλυτερη αναλογια των λιπαρων οξεων ω3 προς ω6 (εδικα αν στα μιγματα σπορων εχουμε περισσοτερο νιζερ σε σχεση με περιλλα ) κρινω αναγκαια την αλλαγη μερους του ελαιολαδου και του καρθαμελαιου με λινελαιο .σε περιπτωση εισαγωγης συμπληρωματων αυτη μπορει να γινει με απορροφηση τους απο λιγο κουσκους και ανακατεμα του φουσκωμενου κουσκους με το υπολοιπο μιγμα τριμμενου αυγοψωμου και αποξηραμενων βοτανων που προσθετω τριμμενα σε σκονη σε αυτη

αυγοψωμο ξηρη- αυγοτροφη

για τα χορταρικα τις θεσεις μου θα τις δειτε εδω αναλυτικα και θα καλυψουν πιστευω τους ενδοιασμους σας

Φρουτα και Λαχανικα

* να διευκρινισω για οσους διαβασουν για πρωτη φορα το θεμα οτι τα διαγραμμενα ποστ του παναγιωτη lancashire ( του οποιου μαλιστα η παρουσια εδω ηταν το εναυσμα για να αρχισω να γραφω εδω ) και το δικο μου απλα ηταν ελαφρως εκτος θεματος και δεν ειχανε καποια διενεξη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jk21 : 04-01-12 στις 02:25

<<Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει.Αν γυρίσει θα'ναι δικό σου για πάντα!>> jk21.yooblog.gr

3. Οι ακόλουθοι 11 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην jk21 για αυτό το χρήσιμο Post:

adreas (03-01-12), Dogoulid (04-01-12), lancashire (03-01-12), LEGGERIS (03-01-12), mapil (03-01-12), Mitsman (03-01-12), ΣΚΟΥΦΟΣ (03-01-12), panos70 (03-01-12), ptolsta (03-01-12), THODORIS1982 (03-01-12), vakis (04-01-12)

ΣΚΟΥΦΟΣ is on a distinguished road Το avatar του χρήστη ΣΚΟΥΦΟΣ
    Πόλη
    ΣΥΡΟΣ
    Όνομα Χρήστη
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εκτρέφω
    κοινα καναρια lizard
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    166
    Η διάθεση μου
    Yeehaw

τα φρουτα και λαχανικα που γραφεις δεν τα δειχνει μπορεις να το φτιαξεις?

Δημητριάδης Νίκος is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Δημητριάδης Νίκος
    Πόλη
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ ΑΤΤΙΚΗ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    1.450

κ. Δημητρη ναι παρεξηγηση,μα ειμαι μολις 12 ημερες στην παρεα σας.Το αυγοψωμο το ειδα,ειναι παρα πολλυ καλο θα μπορουσε καλιστα να χαρακτηριστεί ως βιταμινη.Αξιος ανταγωνιστης
    Η συνταγη που προτείνω εγω ειναι καθαρα φρεσκια αυγοτροφη, αυγο βραστο η ωμό για πιο προχωρημένους κουακερ ανακατεμα μεχρι να απορροφηθούν τα υγρα και ταισμα,( και επιμενω κουακερ οχι αλευρι απο σιταρι) φυλασετε εντος ψυγειου ,και τα σκευη αν βαριέσαι να τα πλυνηςμετα την χρηση.

Τα χορταρικα δεν τα βλεπω ουτε εγω.

Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611

αν και το ειχα κανει ελεγχο και ανοιγε ,δεν ξερω τι εγινε .τα κανει αυτα το vbulletin ( γιωργο τι τραβαμε καθε μερα και οι δυο μας οι ταλαιπωροι με αυτο ; ... )

το διορθωσα και ελπιζω οπως τωρα να συνεχιζει να ανοιγει αλλιως επισυναπτω και εδω το εκει ποστ μου σε μικρη γραμματοσειρα

<< η διατροφη των σποροφαγων πουλιων στην φυση δεν περιεχει σπορους στην ξηρη μορφη που τους γνωριζουμε αλλα σε καπως λιγο προηγουμενη πιο χλωρη ή και πιο χλωρη αν τρωνε και τους ξερους .και δεν τρωνε μονο σπορους .σποροφαγα ειναι και τα σπουργιτια αλλα αν δουνε κηπο δεν αφηνουν τιποτα ,ενω σε οσους ασχολουνται λιγο παραπανω με τη ζωη των ιθαγενων στη φυση ειναι γνωστο οτι πολλα απο αυτα μεσα απο τροφες ,κυριως καρπους με καροτενοειδη (φυσικες χρωστικες ) παιρνουν τις ουσιες που τους χρωματιζουν .

ας παμε τωρα με τα χορταρικα στα πουλια σε αιχμαλωσια.την ελλειψη των χλωρων σπορων ερχονται να καλυψουν ειτε τα φυτρα ειτε τα χορταρικα και τα φρουτα.ποσοι απο σας δινετε καθε μερα χορταρικο και εχετε προβλημα με τα πουλια σας;μηπως μπερδευται το φαινομενο αυτο με διαρροια;

http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html

Many people falsely conclude that feeding small birds (such as
    budgies, lovebirds and some parrots) greens or fruits will cause
    diarrhea. The higher water content in the fruits and vegetables
    will cause a bird to urinate more, which is often mistaken for
    diarrhea.

ειναι λογικο ενα πουλι που εχει τραφει με αρκετη τροφη που περιεχει εσωτερικα νερο ,να παρουσιαζει κατι τετοιο.πρεπει να συμβαινει συχνα; σαφως οχι γιατι μια συνεχομενη εστω ψευτοδιαρροια κουραζει το πουλι λογω κινητικοτητας του εντερου.ομως ειμαι σιγουρος οτι αν ρωτησετε το δημητρη ,σας το λεω και γω για τον εαυτο μου ,πως με σταδιακη εισαγωγη αυξανομενης ποσοτητας καθε βδομαδα ,κανενα τετοιο προβλημα δεν θα εχεται και αν υπαρξει θα ειναι προσωρινο .σημασια εχει η σταδιακη αυξηση της παροχης αν μεχρι τωρα η χορηγηση ηταν αραιη.ειναι λογικο για να συνηθισει το εντερο την κινητικοτητα που αναπτυσεται.εκει ερχεται και η απαντηση στο ΓΙΩΡΓΟ για τα στεγνωμενα λαχανικα και φρουτα.τα φρουτα καταρχην εχουν πολυ περισσοτερο νερο απο αρκετα χορταρικα και λιγοτερο συμπυκνωμενες θρεπτικες ουσιες απο εκεινα και χαλανε και πιο ευκολα .τα δινω πιο αραια .και αυτα πρεπει να ειναι στεγνα και μαλιστα σκουοπισμενα με χαρτι κουζινας ωστε μετα το πλυσιμο να φυγει και οτι υπολοιμα σκονης ή φαρμακου μενει πανω τους .ομως το στεγνωμα εχει και το ρολο της μειωσης της επιπλεον υγρασιας που δημιουργει εν μεσω ζεστης εστια βακτηριων .εξου και η οξειδωση των φρουτων πιο ευκολα απο τα χορταρικα .ομως και στα χορταρικα αν το νερο μεινει πανω τοτε το πουλι εκτος απο τις αυξημενες φυτικες τους ινες που δεν πεπτονται ,παιρνει και επιπλεον ποσοτητα απο αυτην που εχουν (αν δεν στεγνωσουν ) νερο.ως γνωστον οι φυτικες ινες οταν δεχθουν νερο στο στομαχι διογκωνονται σε μεγαλο βαθμο και δημιουργουν κινητικοτητα του εντερου.στους ανθρωπους αυτο ειναι βαλσαμο γιατι δεν εχουν δυσκοιλιοτητα με φυσικο τροπο και συγχρονως οι τοξινες διωχνονται απο το εντερο πιο γρηγορα.στα πουλια ομως η ακουσια επιπλεον ληψη νερου με φυτικες ινες οδηγει σε ανεπιθυμητη πιο γρηγορη λειτουργια του εντερου,αφου ειναι γνωστο πως ετσι κι αλλιως εχουν πιο γρηγορο μεταβολισμο απο τους ανθρωπους.

....... δωστε σταδιακα καθε μερα γλυστριδα αυτη την εποχη με την τεραστια ποσοτητα ω3 λιπαρων οξεων και τα φτερα των πουλιων σας .....θα το εκτιμησουν δεοντως .και οχι μονο για τα λιπαρα οξεα οπως θα δειτε παρακατω

http://www.vita.gr/html/ent/562/ent.6562.asp

http://www.iad.gr/assets/media/PDF/O/88.pdf
    http://diatrofisimera.blogspot.com/2...blog-post.html

μαλιστα μια ουσια της στην καταλληλοτερη περιοδο ,θα ηρεμησει απο διαθεση ζευγαρωματος καποια πουλακια που δεν λενε να σταματησουν ....

καθε εποχη εχει το χορταρικο της .ρωτηστε τις καρδερινες γιατι χειμωνα και ανοιξη ανελλιπως επιτιθινται σε χωραφια με ζωχους και ταραξακο και θα καταλαβετε (αν και στην αιχμαλωσια τρωνε και το χορτο ,στη φυση τρελενονται για τον ημιωριμο γαλακτουχο σπορο αλλα και για τα πεταλα του ανθους που ειναι τεραστια πηγη λουτεινης για το κιτρινο χρωμα τους !!!

για το μπροκολο; για την τσουκνιδα; .... δωστε λοιπον και μη φοβαστε ! τα φαρμακα που δινεται αχρειαστα να φοβαστε ! >>

<<Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει.Αν γυρίσει θα'ναι δικό σου για πάντα!>> jk21.yooblog.gr

7. Οι ακόλουθοι 7 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην jk21 για αυτό το χρήσιμο Post:

Δημητριάδης Νίκος (04-01-12), admin (04-01-12), LEGGERIS (04-01-12), mapil (04-01-12), Mitsman (04-01-12), ΣΚΟΥΦΟΣ (04-01-12), THODORIS1982 (04-01-12)

Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνταγη που προτείνω εγω ειναι καθαρα φρεσκια αυγοτροφη, αυγο βραστο η ωμό για πιο προχωρημένους κουακερ ανακατεμα μεχρι να απορροφηθούν τα υγρα και ταισμα,( και επιμενω κουακερ οχι αλευρι απο σιταρι) φυλασετε εντος ψυγειου ,και τα σκευη αν βαριέσαι να τα πλυνηςμετα την χρηση.
    το φρεσκοΒΡΑΣΜΕΝΟ αυγο ειναι οτι καλυτερο !!! αρκει να ταιζετε γρηγορα γιατι ειναι πηγη μολυνσεων αν μεινει (και ξερετε οτι λιγοι ειναι πανω απο τα πουλια 2 φορες την ημερα ) .αν με την χρηση κουακερ απορροφαται μεγαλο μερος της υγρασιας του και η τροφη δεν ειναι πολυ υδαρη (αλλα παροτι την ξηροτητα της τα πουλια την θελουν ) τοτε ειναι τελειο να χορηγεις φρεσκο αυγο .για ωμο δεν το συζητω λογω κινδυνου τεραστιου σαλμονελλας .ειμαι πληρως συμφωνος για την ανωτεροτητα της βρωμης αλλα επιμενω και το ξαναεξηγησα οτι το σιταρι σε καποια σημεια την συμπληρωνει και ειναι απαραιτητο .οχι φυσικα ωμο αλευρι .ειτε σε συνταγη που ψηνεται οπως το αυγοψωμο ,ειτε αν βρισκει καποιος νιφαδες σιτου (εγω βρισκω και σε μαγαζι με βοτανα και μπαχαρικα που ψωνιζω για τα μαντζουνια μου και σε καταστηματα βιολογικων ) με αναμειξη νιφαδων βρωμης και σιτου .και για να σας προσεγγισω ας βαλουμε παραπανω βρωμη !!!
    στη συγκεκριμενη συνταγη βεβαια τα αυγο να τριβεται με τις νιφαδες σε μουλτι και καλα ειναι να βαζουμε και λιγη ριγανη .για οσους θελουν και λιγα προσθετα αλλα δεν θελουν κουσκους και ρασκ για να τα διαλυσουν ή επιπλεον υγρασιες ,τοτε προσθετουν και λιγο ανθος ορυζης γιωτης που εχει μεσα βιταμινες και πρεβιοτικα (φρουκτολιγοζακχαριτες ) και η αυγοτροφουλα ειναι ετοιμη και οι <<κιτρινοκοκκινες βιταμινες >> για ανακυκλωση στον καδο

9. Οι ακόλουθοι 6 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην jk21 για αυτό το χρήσιμο Post:

Δημητριάδης Νίκος (04-01-12), admin (04-01-12), irini (04-01-12), LEGGERIS (04-01-12), mapil (04-01-12), Mitsman (04-01-12)

Πόλη
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ ΑΤΤΙΚΗ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    1.450

το φρεσκοΒΡΑΣΜΕΝΟ αυγο ειναι οτι καλυτερο !!! αρκει να ταιζετε γρηγορα γιατι ειναι πηγη μολυνσεων αν μεινει (και ξερετε οτι λιγοι ειναι πανω απο τα πουλια 2 φορες την ημερα ) .αν με την χρηση κουακερ απορροφαται μεγαλο μερος της υγρασιας του και η τροφη δεν ειναι πολυ υδαρη (αλλα παροτι την ξηροτητα της τα πουλια την θελουν ) τοτε ειναι τελειο να χορηγεις φρεσκο αυγο .για ωμο δεν το συζητω λογω κινδυνου τεραστιου σαλμονελλας .ειμαι πληρως συμφωνος για την ανωτεροτητα της βρωμης αλλα επιμενω και το ξαναεξηγησα οτι το σιταρι σε καποια σημεια την συμπληρωνει και ειναι απαραιτητο .οχι φυσικα ωμο αλευρι .ειτε σε συνταγη που ψηνεται οπως το αυγοψωμο ,ειτε αν βρισκει καποιος νιφαδες σιτου (εγω βρισκω και σε μαγαζι με βοτανα και μπαχαρικα που ψωνιζω για τα μαντζουνια μου και σε καταστηματα βιολογικων ) με αναμειξη νιφαδων βρωμης και σιτου .και για να σας προσεγγισω ας βαλουμε παραπανω βρωμη !!!
    στη συγκεκριμενη συνταγη βεβαια τα αυγο να τριβεται με τις νιφαδες σε μουλτι και καλα ειναι να βαζουμε και λιγη ριγανη .για οσους θελουν και λιγα προσθετα αλλα δεν θελουν κουσκους και ρασκ για να τα διαλυσουν ή επιπλεον υγρασιες ,τοτε προσθετουν και λιγο ανθος ορυζης γιωτης που εχει μεσα βιταμινες και πρεβιοτικα (φρουκτολιγοζακχαριτες ) και η αυγοτροφουλα ειναι ετοιμη και οι <<κιτρινοκοκκινες βιταμινες >> για ανακυκλωση στον καδο
    Ειναι απλο , γιατί πρέπει να οδηγουμε καποιους σε κατανάλωση,τοσα χρονια τα πηγαίναμε θαυμασια στην ΕΛΛΑΔΑ με αυτες τις συνταγες και αλλες,το προβλημα ηταν και ειναι εισαγωμενο,και με τα πουλια που ηταν και ειναι (τουμπανο) και με τα διαφορα προϊόντα τα οποια τα θεωρούμε καλα μονον και μονον επειδη ειναι ευρωπαϊκά, η τα προβαλουν εντεχνα καποιοι εμποροι -εισαγωγης για δικο τους οφελος.Στην Ελλαδα και κατασκευαζαμε και κατασκευαζουν καποιοι σημερα παρα πολλή καλες βιταμινες,με χημικους τροφιμων με αναλυσεις και οτι προβλέπει η ΕU, και δεν ειναι,<<ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΙΚΚΙΝΗ>>οπως περιγραφετε απο καποιους υποτιμητικα,και δεν γινωνται απο μπισκοτα και γλυκόζη ετσι τοσο απλα.Κανενα απο τα δηθεν μεγαλα εργοστασια δεν χρησιμοποιη βρωμη για εναν απλο λογο,δεν ειναι προσιτη στην τιμη και κανεις δεν θελει να επενδυση στην παραγωγη αλευρων απο βρωμη.Που ειναι το μεγαλειο τους λοιπον,για το οποιο μας τους εκθειάζουν. Πολλούς τονους καταναλωνε και καταναλωνει η Ελληνικη αγορα απο βιταμινες Ελληνικες καθε χρονο, πολυ καλες, καλες, και οχι καλες, ευρωπαϊκές υπαρχουν μονον καλες νομίζεται? οχι βεβαια, αλλα καποιος ο οποιος δεν εχει σηκώσει τα μανικια για να κανει παραγωγη, αρκείται στην ευκολη εισαγωγη, και κοιτάει να πουλήσει την πραματια του δυσφημίζοντας τον ανταγωνισμό,χωρις πολλες φορες ο ιδιος να ειναι χομπιστας η ετροφεας,αρκει να ειναι καλος θεωρητικός η επιστημονας.Οι προσπαθειες ολων ηταν και ειναι μεσα απο την εμπειρια να βρεθη ενας τροπος να πετυχουμε λιγοτερες απώλειες κατα την προσαρμογη εισαγωμενων (τουμπανο) καναριων,εαν ευρισκες τροπο χαιρόσουν για δυο λογους,πρωτον ηθικη ικανοποιοηση -καταξιωση , δευτερον κερδος.Αποτελεσμα παντα και τωρα ολοι οσοι ξερουν προτιμουν Ελληνικα πουλια εγκλιματισμένα,αλλα για να προλαβω και καποιους, απο παραδοσιακούς εκτροφεις.
    Και για να μην παρεξηγηθω παλι , δεν μιλαω για αυτους που πανε σε διαγωνισμους, ανταγωνίζονται πουλια πρωταθλητές τουμπανο και με αυτα τα σκευσματα πρεπει να ανταγωνιστουν,υπαρχει ομως και η πλειοψηφία που ασχολείται με πουλια συντροφιάς γιατί πρεπει να τους κανουμε υπερκαταναλωτικούς και αμηχανους, η μήπως πρέπει????

ΥΓ θα ηθελα να δω μια βιταμινη ευρωπης που να εχει αναλυση κατα παρτιδα, οπως προβλεπει η οδηγία,και να μου πει Ευρωπαίος πρακτικα γιατη δεν βαζει βρωμη,οχι επιστημονικα, γιατη εκει πολλές γνωμες και επιχειρήματα υπαρχουν.

Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611

K NIKO καλα ολα αυτα που λετε ,που πιθανως να ειχανε και αντιλογο και απο την απεναντι πλευρα των εισαγωγεων .εγω θα σταθω ομως κριτικος απεναντι και στις δυο κατηγοριες προιοντων ντοπιων και εισαγωμενων και θα πω οτι δεν φτανει κατι να ειναι καλο ,πρεπει και να αποδικνυεται εστω με αναλυτικη περιγραφη των συστατικων .θα σταθω επισης κριτικα απεναντι σε καθε χυμα βιταμινη ή αυγοτροφη (δυστυχως οι ελληνικες παραγωγες μαλλον χυμα τελικα δινονται στο λιανεμποριο ..δεν εχει παρει το ματι μου ελληνικο τυποποημενο σκευασμα ) κατι που τις κανει ακομα και τις καλυτερες χημικες αναλυσεις να εχουν ,συντομα να χανουν μεγαλο μερος της θρεπτικης τους αξιας .οπως και οι συσκευασμενες αν ανοιχθουν .... οι βιταμινες α και ε ποσο μπορουν να διατηρηθουν σε προιον που ερχεται σε επαφη με αερα; ποσο μπορουν τα λιπαρα οξεα;

αναμενω με ανυπομονησια καποιοι ντοπιοι παραγωγοι επιτελους επισημα να μας δωσουν στοιχεια για την ανωτεροτητα των ντοπιων σκευασματων και αν το κανουν και ειναι οκ (και κανουν και καμμια τυποποιηση ...δεν βλαπτει ) ... ε τοτε θα με ακουν να γκρινιαζω μονο οι εισαγωγεις ... υπομονη να εχουν ....

Πόλη
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ ΑΤΤΙΚΗ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    1.450

εγω θα σταθω ομως κριτικος απεναντι και στις δυο κατηγοριες προιοντων ντοπιων και εισαγωμενων και θα πω οτι δεν φτανει κατι να ειναι καλο ,πρεπει και να αποδικνυεται εστω με αναλυτικη περιγραφη των συστατικων .

κ Δημητρη η αναλυτικη περιγραφη των συστατικων ενος προϊόντος ειναι κατι που λιγοι το διαβαζουν και ακομη λιγοτεροι το καταλαβαινουν, ο χρονος και το αποτελεσμα ειναι αυτα που καθιερωνουν ενα προιον,πχ εσυ εκρτεφεις με στοχο τους διαγωνισμους και το βραβειο,ακολουθης την οδηγεια εκτροφης απο
    καποιον που εμπιστευεσαι, τηρεις τους κανονες εκτροφης κατα γραμμα και οχι μονον ,προσθετης και κατι που εψαξες και κανει καλο,το διαδιδης και το ακολουθουν και αλλοι, ολλα καλα.Δεν ξερω εαν πετυχες τους στοχους σου στους διαγωνισμους,(ξερω αν και γιατί δεν πετυχες,τους λογους)ξερω επισης οτι στα αποτελεσματα αναπαραγωγης του 2011 υπηρχαν πολλες απώλειες νεοσσων που οι περισσότεροι απεδωσαν στην κακη χρονια .Πριν απο λιγες ημερες ενας εκτροφεας απο την Πατρα ειπε οτι με βραστο αυγουλακι φρουτα ,και λαχανικα, δηλαδη με τον απλο τροπο εκτροφης ειχε και το 2011 και τα προηγουμενα χρονια 100% επιτυχίας χωρις η με ελαχιστες απώλειες.Μηπως μεσα απο την ομορφια της απλοτητας η φυση μας δινει τις λυσεις???

Πόλη
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ ΑΤΤΙΚΗ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    1.450

(δυστυχως οι ελληνικες παραγωγες μαλλον χυμα τελικα δινονται στο λιανεμποριο ..δεν εχει παρει το ματι μου ελληνικο τυποποημενο σκευασμα )

Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ειναι εφαρμοσμενη πολιτικη προωθησεις προιοντων,και αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του μαλλον στην ευστοχη παρατηρηση σου.Εισαγωμενο και αυτο.Ο ισχυροτερος ανταγωνιστης ενος Ελληνικου προιοντος ειναι η νοοτροπία που εχει δημιουργηθεί για την απαξιωση τους, με στοχο την προώθηση αλλων προιοντων και συμφερόντων,και με αποτελεσμα την γκρινια και την μιζέρια.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές