Καλώς ήρθατε στο Canarybreeder !
+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
    Δημητριάδης Νίκος is on a distinguished road Το avatar του χρήστη Δημητριάδης Νίκος
    Πόλη
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ ΑΤΤΙΚΗ
    Όνομα Χρήστη
    ΝΙΚΟΣ
    Εκτρέφω
    ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΚΟΥΦΑΤΑ-ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    1.450
    Thanked 1.090 Times in 430 Posts

Προεπιλογή online "θεραπειες"

Προσωπικά είμαι υπέρ της πρόληψης για την αποφυγή ασθενειών σε ένα κανάρι,η στην εκτροφή ενός σημαντικού αριθμού καναρινιών και θεωρώ ότι οι λύσεις σε σταγόνες
    είναι επισφαλείς όταν η κατάσταση φτάσει σε αυτό το σημείο.

Πολλές φορές όταν έπρεπε να διαχειριστώ μια κατάσταση εκτός των δυνατοτήτων μου
    έψαχνα λύσεις από επαγγελματίες του είδους χωρίς να μένω ευχαριστημένος και κρίνοντας πάντα και μόνον από το αποτέλεσμα.

Σε παράλληλη εμπειρία που είχα σε ζώα και πτηνά κρεατοπαραγωγής τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά.

Προσωπικά αποδίδω το γεγονός αυτό,στο ότι τα πτηνά συντροφιάς λόγω του μειωμένου οικονομικού ενδιαφερωντος,δεν έχει γίνει σημαντική πρόοδος για την πλήρη υποστήριξη της υγείας τους.

Για τον λόγο αυτό νοιώθω πιο ασφαλείς μεταξύ αυτών που εφαρμόζουν λύσεις προβλημάτων για πουλιά συντροφιάς, και τις μοιράζονται με άλλους.

Δεν κάνω το ίδιο για τον σκύλο μου , ούτε για τον εαυτό μου,
    αλλά για τα πουλιά ακόμη δεν έχω βρει καλύτερη επιλογή.

To καλύτερο λίπασμα για τα αμπέλια, είναι τα βήματα του αμπελουργού στον αμπελώνα. ( Η στο εκτροφείο.)

Ιπποκράτης: Η τροφή σου το φάρμακό σου και το φάρμακό σου η τροφή σου.

2. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην Δημητριάδης Νίκος για αυτό το χρήσιμο Post:

jimi gats (28-10-12), kvstas (24-10-12)

jk21 is on a distinguished road Το avatar του χρήστη jk21
    Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611
    Thanked 1.993 Times in 828 Posts

Προεπιλογή Απάντηση: online "θεραπειες"

ΝΙΚΟ ειναι γνωστη η θεση μου για πραγματικη προληψη με συνθηκες υγιεινης σωστες ,προσοχη στη διατροφη και χρηση φυτικων ουσιων και ευρυτερα φυσικων ουσιων , που εχουν αποδεδειγμενη αποτελεσματικοτητα εναντιον παθογονων μικροοργανισμων ,εστω και σε ευρυτερο επιπεδο αν οχι ειδικα σε καναρινια πχ αλοη ,κεφιρ ,προπολη ,milkthistle (εκχυλισμα αγκαθιου μαριας ) ριγανη (με παρομοια δραση και θυμαρι,δικταμο ) ,κολιανδρος ,βασιλικος κλπ

απο κει και περα οταν ειναι αργα για αυτα και ηδη υπαρχει προβλημα ,και τα μελη ζητουν την βοηθεια αλλων πιο εμπειρων μελων του διαδικτυου ,πριν λιγο διατυπωσα την θεση μου

http://www.canarybreeder.net/up/foru...?t=9179&page=2

και την ξαναπαραθετω και εδω

Απάντηση: Καλημερα σε ολους..
    MAΡΙΑ επειδη η αναφορα αυτη πιστευω οτι με αγγιζει και αφου πρωτα πω οτι διαγνωση ασθενειων με σοβαροτητα δεν γινεται απο το διαδικτυο ουτε απο πτηνιατρους (εκτος απλων περιπτωσεων ) ,πολυ περισσοτερο απο ατομα που δεν εχουν καμμια επιστημονικη καταρτιση για το αντικειμενο ,θα ηθελα να ερθεις στο διαταυτα ... και τι εννοω :

εστω οτι το οποιο μελος ενος φορουμ δεν λεει τη γνωμη του για ασθενεια (και ειδικα οποια τετοια μελη εμπιστευονται τα υπολοιπα απειρα μελη ) ,ποια θα ειναι η καταληξη;

ειναι πολυ συνηθισμενο νεα μελη να κανουν την εμφανιση τους σε ενα φορουμ με αφορμη ενα τετοιο περιστατικο ασθενειας ενος πουλιου τους .οδηγουνται σε αυτη την κινηση γιατι ειχαν σκοπο να το πανε σε πτηνιατρο; δεν νομιζω .εσυ για ποιο λογο ειχες ξεκινησει το θεμα με τον Αχιλλεα αν ενοιωθες επαρκης με την επαφη σου με τον οποιο πτηνιατρο; το εκανες παρολο που ειχες τη δυνατοτητα αλλα και την διαθεση να ερθεις σε επαφη με γιατρο .σκεψου οσοι δεν θελουν ή δεν μπορουν .οσο και αν καθε επιστημονικη συμβολη ειναι λογικο να πληρωνεται και οχι με λεφτα που κανει ενας καφες ,τα μελη ειτε δεν εχουν τη δυνατοτητα των χρηματων ,ειτε την παιδεια να αναγνωρισουν την απεριοριστη αξια που εχει μια ψυχη και ας μην ειναι ανθρωπινη .αγορασανε ενα πουλακι γυρω στα 30 ευρω (αντε σε ψιττακοειδη μπορει να παμε και σε μεγαλυτερα ποσα καποιες φορες ) και δεν ειχαν καν σκεφτει οτι ισως αρρωστησει καποια στιγμη και θα εχει αναγκη περιθαλψης και εξοδων .Αυτο πρεπει να αλλαξει και τα φορουμ συνηθως δινουν ενα τετοιο στιγμα ,για να αλλαξει κατι στο μελλον .και μονο η προβολη της αξιας αυτων των αθωων ψυχων ,μπορει να αλλαξει κατι σιγα σιγα

αλλα ας επανελθουμε στο παρον .τα μελη λοιπον ζητουν συμβουλες .καποιες φορες αυτες που δινονται εχουν επιτυχια ,καποιες αποτυχια .σιγουρα περισσοτερες αποτυχιες απο το αν το πουλι πηγαινε σε γιατρο ,αλλα και κει δεν ειναι ολα ιασιμα .ουτε οι γιατροι παντα καταλληλοι και σε αυτο μεγαλη ευθυνη εχουν και κεινοι που φροντισαν να ειδικευθουν μονο σε ζωα που τους παρεχουν βιοποριστικους πορους (σκυλους ,γατες ,απραγωγικα ) και καλα κανουν σαν βασικη γνωση ,αλλα ενας επιστημονας αφου εξασφαλισει τα προς το ζην ,ψαχνει να μαθει και αυτα που δεν φερνουν κερδη ,αλλα ηθικα πρεπει να γνωριζει .Δεν ειναι λιγες οι φορες που η εμπειρια μελων απο εναν γιατρο αστα να πανε σε γνωσεις ,παρασερνει με το ακουσμα της ,σε αδικες κρισεις των μελων ,συνολικα του κλαδου

Αλλα ας παμε και στα μελη που πληρωνουν 30-60 ευρω και πανε τα πουλια τους για μια τετοια επισκεψη .ακομα και εμπειροι πτηνιατροι και στο λεω με γνωση αυτο που λεω ,απο εμπειριες παμπολλων μελων ,αντι να κανουν εξετασεις στα πουλια (καλλιεργεια κοπρανων σε γαστραντερικα προβληματα κυριως ) δινουν κατευθειαν την πιο ισχυρη αντιβιωση (ειδος κινολονης ) και οτι παρει ο χαρος .αν το προβλημα δεν ειναι μικροβιο αλλα κοκκιδια ή μυκητες .... μαλλον το παιρνει ο χαρος ... στην δευτερη περιπτωση το παιρνει και πιο γρηγορα απο την ωρα του .απο την αλλη ενας αλλος ,ακουω προσφατα σε αλλο φορουμ οτι δινει εδω και 3 βδομαδες συνεχομενα και χωρις διακοπη baycox κοκκιδιοκτονο ,κατι πρωτογνωρο για μενα ,γιατι αν ισχυει και υπαρχει αναγκη να συνεχιζεται η χορηγηση χωρις κενο μετα τις πρωτες μερες ,ειτε το baycox τελικα δεν ειναι κοκκιδιοκτονο ,ειτε δεν κανει την δουλεια που φημιζετε οτι κανει .ακομα και η επαναληψη που συνηθως γινεται των 5 ημερων μετα απο καποιο κενο χορηγησης ,γινεται για να σκοτωθουν ωοκυστες των κοκκιδιων οταν ωριμασουν ,για να μην ξαναδημιουργηθει το προβλημα ... αναρωτιεμαι δηλαδη (για αυτο εβαλα το παραδειγμα ) αν και αυτοι ξερουν τι κανουν ή τελος παντων αν ξερουν ,κανουν αυτο που ξερουν (και στην περιπτωση αυτη ειναι παγκοσμια δεδομενο ) ή κανουν οτι τους καπνισει

αν λοιπον συμβαινουν ολα αυτα Μαρια ,οσο να υπαρχουν πραγματι και πολλοι καλοι γιατροι ,πολλοι δεν αποφασιζουν να απευθυνθουν οσο και αν ειλικρινα και γω και αλλοι και μεσω πμ τους πιεζουμε να το κανουν .εκει εχεις το διλλημα να βοηθησεις ή οχι .εγω οπου κρινω οτι πρεπει το κανω .και παιρνω ολη την ηθικη ευθυνη πανω μου (επιδιωκω οτι γινεται να μην γινεται με πμ ) βοηθωντας και κανοντας ισως λαθη στα φανερα και οχι στα κρυφα .σιγουρα θα εχει γινει κατι παρομοιο και με πμ και ισως να μην κρινομαι γι αυτο .ειτε αρνητικα ... ειτε θετικα ... οσοι ξερουν ...ξερουν

Μακαρι να υπαρχει στο προβλημα που θετεις εναλλακτικη λυση ... περιμενω το ακουσμα της !

<<Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει.Αν γυρίσει θα'ναι δικό σου για πάντα!>> jk21.yooblog.gr

4. Οι ακόλουθοι 5 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην jk21 για αυτό το χρήσιμο Post:

Δημητριάδης Νίκος (23-10-12), kvstas (24-10-12), Στέλιος (28-10-12), teo24 (24-10-12), xrzar (30-10-12)

Mia_andrea is on a distinguished road
    Πόλη
    ΑΘΗΝΑ
    Όνομα Χρήστη
    ΜΑΡΙΑ
    Εκτρέφω
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    59

Nικο συμφωνω μαζι σου οτι στην ιατρικη, εναι καλυτερη η προληψη παρα η θεραπεια....και στην περιπτωση των καναρινιων, προληψη σημαινει η διασφαλιση ολων εκεινων των διατροφικων και περιβαλλοντικων συνθηκων, ωστε να διασφαλιστει η υγεια τους...ομως σε περιπτωση ασθενειας, χρειαζεται μεγαλη προσοχη, ωστε η παρεχομενη θεραπεια να ωφελησει, αντι να βλαψει, ειδικα εφοσον εχουμε να κανουμε με καναρινια, που απο τη φυση τους ειναι ευαισθητα. Διαβαζοντας εδω και σε αλλα παρομοια site διαφορες ιστοριες με κακη καταληξη των καναρινιων, μετα απο σειρα θεραπειων "online" εχω προβληματιστει αρκετα, για το κατα ποσο οι "θεραπειες εξ αποστασεως' ωφελουν τελικα ή αντιθετα βλαπτουν συχνα...εχω διαβασει ιστοριες, οπου ενα καναρινι υποβληθηκε σε πληθος "πειραματικων " θεραπειων με τελικο αποτελεσμα το θανατο και ειλικρινα δεν εκπλησσομαι...ως γιατρος που ειμαι εφιστω την προσοχη στους ιδιοκτητες στα εξης. 1)Ειναι πολυ σημαντικη η προσεκτικη παρατηρηση της κλινικης εικονας του αρρωστου καναρινιου και μαλιστα οσο γινεται πιο νωρις 2)Επισκεψη σε ειδικο πτηνιατρο, τον οποιο εμπιστευομαστε απολυτα 3)Αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, και καταφευγουμε σε συμβουλες online, να φιλτραρουμε τις συμβουλες που μας παρεχονται, που συχνα ειναι και αντιφατικες μεταξυ τους και να μην υποβαλλουμε το καναρινι σε πληθωρα θεραπειων, τη μια μετα την αλλη, στα τυφλα, γιατι κινδυνευουμε να χασουμε το καναρινι απο τις θεραπειες αντι απο τη βασικη του νοσο...επισης οι θεραπειες να μην δινονται ταυτοχρονα ολες μαζι, γιατι δεν θα ξερουμε τι βοηθησε και τι οχι....αυτα προς το παρον, και θα επανελθω, γιατι το θεμα σηκωνει πολλη συζητηση...

Πόλη
    ΑΘΗΝΑ
    Όνομα Χρήστη
    ΜΑΡΙΑ
    Εκτρέφω
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    59

Σχετικα με το ζητημα των συμβουλων/οδηγιων απο μελη του παροντος site ή αλλων κι επειδη αναφερες το παραδειγμα του Αχιλλεα θα μιλησω με βαση την προσωπικη μου εμπειρια...προτου μπω εδω, ειχα επισκεφθει 2 διαφορετικους πτηνιατρους σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα (τον 1ο για το ξυσιμο και τον 2ο, μηνες μετα για αφαιρεση κυστης φτερου)...απευθυνθηκα κι εδω, επειδη οταν ο Αχιλλεας παρουσιασε τα συμπτωματα που εχω ηδη καταγραψει, και τον πηγα στον πτηνιατρο, δεν πηρα μια σαφη διαγνωση του τι εχει...μπαινοντας εδω ακουσα πολλες και διαφορετικες αποψεις καποιες φορες και κατα τη γνωμη μου συχνα λανθασμενες, οπως η χορηγηση bAYTRIL, Frontline, nystamicine...λανθασμενες συμβουλες πηρα ομως κι απο τους "πτηνιατρους"....επειδη τυχαινει να ειμαι γιατρος κι εχω καποιες γνωσεις παραπανω απο τον μεσο ανθρωπο, μπορεσα να μην υποπεσω σε "θανασιμα" λαθη και τελικα εσωσα τον Αχιλλεα, περισσοτερο μετα απο δικη μου διαγνωση και παρεμβαση-θεραπεια. Προσωπικα για παραδειγμα, θα απεφευγα να πω, παρε nystamicine για μυκητες, αν δεν ειχα πληρη εικονα του καναρινιου, και νομιζω οτι στο ειχα ξαναπει αυτο....ιατρικη εξ αποστασεως και χωρις να εισαι ειδικος, δεν ειναι ιατρικη...η καλη προθεση ειναι δεδομενη, αλλα αυτο δεν αρκει για να σωθει η ζωη ενος καναρινιου...καποιες φορες μπορει μαλιστα να εχει το αντιθετο αποτελεσμα...

Thanasissin is on a distinguished road
    Πόλη
    Βριλήσσια
    Όνομα Χρήστη
    Θανάσης
    Εκτρέφω
    καρδερίνες, φλώρια, υβρίδια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    0

τελικά τι διαγνωση εκανες για το καναρίνι σου? με ποιο φάρμακο το εσωσες?
    Θανάσης Δημόπουλος
    Κιν. 6937105440

Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611

ΜΑΡΙΑ δεν θελω να ξεφυγουμε αλλα ... οπως ειπα και πιο πανω ,απο μακρια και χωρις επιστημονικες γνωσεις καθε τι ειναι διακινδυνευμενο.η οποια γνωμη και οχι γνωματευση δινεται κατ αναγκη και οχι σαν απολυτοτητα .ειχες αναφερει συμπτωματα και οταν με αυτα στην δικια μου εμπειρια (και οχι επιστημονικη διαπιστωση μεσα απο εξεταση ) αυτα σε αρκετες περιπτωσεις μελων ειχαν οδηγησει σε μια τετοια αιτια ,αφου η αποκλειστικη χρηση αυτου του φαρμακου εφερε αποτελεσμα (σε αρκετες μαλιστα μετα απο καταχρηση διαφορων αλλων ) ,ειπα και γω την αποψη μου .ισως ειναι δυσκολο σε σενα αλλα και σε αλλους ,να καταλαβουν ,οτι εγω χαιρομαι αν τελικα βγηκα λαθεμενος ,αλλα ετσι ειναι .ειμαι εδω ,για να προσφερω αυτα που θα μπορουσα καποτε ,καπου αλλου στα πουλια που ειχαν αναγκη ,αλλα προτιμησα το τοτε προσωπικο μου οφελος .δεν εχει σημασια που δεν καταλαβαινεις ισως ,δεν εχει επισης που το ιδιο κανουν και πολλοι αλλοι που νομιζουν οτι ειμαι ενα ψωνιο που ολη τη μερα διαβαζω και λεω θεωριες ....

Μακαρι ο Αχιλλεας να βρηκε οριστικη λυση στα προβληματα του !

<<Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει.Αν γυρίσει θα'ναι δικό σου για πάντα!>> jk21.yooblog.gr

9. Ο ακόλουθος χρήστης λέει "Ευχαριστώ" στον/ην jk21 για αυτό το χρήσιμο Post:

Πόλη
    ΑΘΗΝΑ
    Όνομα Χρήστη
    ΜΑΡΙΑ
    Εκτρέφω
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    59

Δημητρη, δεν θελω να το προσωποποιησω το θεμα, γιατι δεν ειναι προσωπικο....η προθεση σου, οπως και των περισσοτερων εδω μεσα, δεν αμφισβητειται...ομως επιμενω οτι εχει πολλους κινδυνους, γι αυτο εφιστω την προσοχη, προς ολες τις πλευρες, και αυτους που δινουν και αυτους που δεχονται τις συμβουλες/οδηγιες. Αρκετες παθησεις μπορει να εχουν τα ιδια συμπτωματα και επισης επειδη καπια πουλια θεραπευτηκαν με το nystamycin για παραδειγμα δεν σημαινει οτι και η αλλη περιπτωση ειναι ιδια, ουτε καν αποδεικνυει οτι ευθυνεται το φαρμακο για την καλυτερευση..μπορει να ευθυνονται πολλοι αλλοι παραγοντες...επιμενω, χωρις αμεση κλινικη εικονα και εξεταση του πουλιου, οι οποιες φαρμακευτικες παρεμβασεις και ιδιως με φαρμακα-δηλητηρια εχουν υψηλο ρισκο...αυτο, ας εχουν υποψη τους και οι ιδιοκτητες, που συχνα στην απελπισια τους ειναι προθυμοι να δοκιμασουν τα παντα, υποβαλλοντας το πουλι σε ενα σωρο αχρηστες και λανθασμενες θεραπειες.

11. Οι ακόλουθοι 2 χρήστες λένε "Ευχαριστώ" στον/ην Mia_andrea για αυτό το χρήσιμο Post:

Δημητριάδης Νίκος (24-10-12), lee (25-10-12)

Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611

επειδη εχει ξαναγινει αλλου (οχι απο εσενα ) αλλα και εδω αναφορα του νυσταμισιν να παραθεσω κατι για την δραστικη ουσια του νυστατινη
    εδω

http://www.harrisonsbirdfoods.com/avmed/ampa/35.pdf
    στη σελ 999 πανω δεξια ,υπαρχει σαφεστατη θεση για την μη απορροφηση της νυστατινης απο το εντερο και
    περασμα της στο αιμα . αν βρει στην πορεια μυκητες χτυπα .αν οχι φευγει απο την αμαρα .Γινεται σαφης αναφορα για τις ελαχιστες παρενεργειες της <<side effectς >> για τον λογο αυτο ,ενω αναφερεται οτι δινεται ακομα και μεσα σε φορμουλες για ταισμα νεοσσων ,που πολλα αλλα φαρμακα απαγορευονται

οταν λοιπον ενα ατομο δεν θελει να παει σε γιατρο και τα συμπτωματα οδηγουν ισως και αλλου (με αναγκη πιο επικινδυνων φαρμακων για αντιμετωπιση ) αλλα και σε μυκητες , προτιμω απο την αδρανεια ή το μεγαλο ρισκο (με αλλα φαρμακα ) να ξεκινω απο κει .μακαρι να συναντουσε τοση αντιδραση ευρυτερα και η καταχρηση ιβερμεκτινης και τετρακυκλινων που δινονται τοσα χρονια για ψυλλου πηδημα

θεωρω οτι ειναι σωστο να εξεταζεις τα πραγματα και με τις γνωσεις σου,οπως ανεφερες.θα με βοηθουσε λοιπον πολυ να μου εξηγησεις ( βαση αυτων ) τι περισσοτερο μπορει να προσφερει σαν αντιασματικό φαρμακο ,εκτος απο τον συνδιασμο τριμεθοπριμης - σουλφοδιμεθοξινης (αβιομισιν ) που εχει δραση σε αρκετα θα ελεγα ειδη μικροβιων του αναπνευστικου (θεωρητικα παντα ) ,η χρηση του ασμινιν που εχει σαν δραστικη ουσια το οξολινικο οξυ

ειδικα οταν
    http://books.google.gr/books?id=T70u...%CF%8D&f=false

στην σελ 356 της κτηνιατρικης φαρμακολογιας λεει οτι ο συνδιασμος του με τριμεθοπριμη σουλφοναμιδη δεν πρεπει να γινεται ... επεισης περα του οτι αποτελει αρχαιοτατο φαρμακο με πληθος ανθεκτικων στελεχων να εχουν αναπτυχθει σε αυτο (και οδηγησαν στην ανευρεση νεων κινολονων ) γιατι στα μικροβια που αναφερονται στην κτηνιατρικη φαρμακολογια γινεται αναφορα μονο σε προβληματα του γαστρεντερικου; τελικα κανει ή δεν κανει για το ασθμα ; το ειχες ψαξει; ο γιατρος που σου το προτεινε οταν το ειχες χορηγησει το ειχε ψαξει;

αν οχι πως να περιμενουμε απο απλους εκτροφεις να το κανουν;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jk21 : 24-10-12 στις 10:04

13. Ο ακόλουθος χρήστης λέει "Ευχαριστώ" στον/ην jk21 για αυτό το χρήσιμο Post:

Πόλη
    ΑΘΗΝΑ
    Όνομα Χρήστη
    ΜΑΡΙΑ
    Εκτρέφω
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    59

Δημητρη, το θεμα ειναι να γινεται σωστη διαγνωση και σωστη θεραπεια, αντι να δινουμε στα τυφλα κατι και αμα πιασει, επιασε...προσωπικα, θεωρω οτι ακομα και τα πιο "αθωα" οπως λες, σε ενα καναρινι που ειναι αρρωστο, δεν κανουν καλο, αλλα το επιβαρυνουν ασκοπα...οσο για το asminine που αναφερεις, εφοσον παραδεχεσαι οτι ειναι κατα του ασματος και οχι αντιβιοτικο, τοτε δεν ισχυει η αναπτυξη ανθεκτικων στελεχων..οσο για το "παναρχαιο", και η ασπιρινη ή η πενικιλλινη ειναι παναρχαια φαρμακα, αλλα θαυματουργα μεχρι σημερα !

Πόλη
    peristeri
    Όνομα Χρήστη
    δημητρης
    Εκτρέφω
    καναρινια
    Articles
    0

Έπαινος Μέλους

Ευχαρίστησε
    611

καθε αλλο δεν παραδεχθηκα πουθενα οτι το asminine ειναι για ασθμα .το αντιθετο μαλιστα .ρωτω εσενα που σαν γιατρος εισαι επιφυλακτικη απεναντι στις ουσιες και οπως ειπες εξεταζεις τι δινεις ,να μου πεις αν το φαρμακο αυγο εχει καποια ουσια που ειναι κατα του ασθματος ωστε να δικαιολογει την επιλογη σου να το χορηγησεις ,και αν επισης γνωριζες ή δεν γνωριζεις και δεν αποδεχεσαι αυτο που η κτηνιατρικη φαρμακολογια που παρεπεμψα ,ξεκαθαρα λεει οτι δεν συνδιαζεται με τριμεθοπριμη και ειδος σουλφοναμιδης ,γιατι το αλλο φαρμακο που χορηγησες (aviomycin ) εχει τετοια συσταση .επισης θα περιμενα να γνωριζεις οτι η δραστικη ουσια του asminine ειναι ειδος κινολονης 1ης γεννιας ,δηλαδη ξεκαθαρα αντιβιωση .

και ενα ενδιαφερον λινκ για το περιβοητο αυτο φαρμακο

http://www.ifet.gr/drugs/ingredients/ciprofloxacin.htm

5.1.13 Kινολόνες
    O παλαιότερος αντιπρόσωπος της ομάδος, το ναλιδιξικό οξύ, χορηγήθηκε κυρίως στη θεραπεία των λοιμώξεων του κατωτέρου ουροποιητικού συστήματος, η χρήση του όμως περιορίστηκε γρήγορα σαν συνέπεια της πτωχής φαρμακοκινητικής του και της ταχείας ανάπτυξης αντοχής των παθογόνων μικροβίων. Aνάλογα με το ναλιδιξικό οξύ είναι το οξολινικό οξύ, το πιπεμιδικό οξύ και η σινοξασίνη, ουσίες με παρόμοιες ενδείξεις αλλά και μειονεκτήματα σε σχέση με το ναλιδιξικό οξύ.

(το ναλιδικο οξυ ανεπτυξε ανθεκτικα στελεχη μικροβιων και το οξολινικο ειναι παρομοιο αλλα με μειονεκτηματα σε σχεση με το ναλιδικο ..... πηγη εθνικο συνταγολογιο ...)

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές